Рішення
від 13.02.2025 по справі 274/9233/24
БЕРДИЧІВСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 274/9233/24

провадження № 2-о/0274/59/25

Рішення

Іменем України

13.02.2025 року м. Бердичів

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області в складі: судді Вдовиченко Т.М., з участю секретаря судового засідання Рудич М.О., розглянувши в Бердичеві Житомирської області в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чуднівська міська рада Житомирської області про встановлення факту родинних відносин -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою, в якій просить встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , а саме, що ОСОБА_2 є її тіткою.

Вимоги заяви обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на житловий будинок АДРЕСА_1 . В зв`язку з тим, що вона має намір скористатися своїм право на спадкування майна своєї тітки, але документально підтвердити факт родинних відносин з тіткою не має можливості, змушена звернутися до суду із даною заявою.

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду від 02.12.2024 відкрито окреме провадження у справі (а.с.28).

Ухвалою Бердичівського міськрайонного суду від 13.02.2025 відмовлено у задоволенні заяви ОСОБА_1 про залишення її заяви про встановлення факту родинних відносин без розгляду.

ОСОБА_1 звернулася до суду з заявою про розгляд справи в її відсутності. Свої вимоги підтримала, просила їх задовольнити (а.с.23).

Представник Чуднівської міської ради Житомирської області в судове засідання не з`явився, про розгляд справи повідомлений належним чином.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 Цивільного процесуального кодексу України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч. 1 ст. 2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 5 ЦПК України, здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором.

Норми ст. 13 ЦПК України вказують, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

За нормами п. 1 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає, у тому числі, справи про встановлення фактів, а саме: родинних відносин між фізичними особами.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 від 16.01.1998 року (а.с.12).

Згідно Виписки з погосподарських книг П`ятківської сільської ради за 1191-1995 роки №4, особовий рахунок № НОМЕР_2 , 1996-2000 роки №2 особовий рахунок № НОМЕР_3 за ОСОБА_3 , 1922 р.н., яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 значився житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , який розташований на земельній ділянці, яка не приватизована і належить до земельного фонду П`ятківського старостинського округу Чуднівської міської ради, загальною площею 0,60 га в т.ч. 0,25 га для ОЖБ та ОСГ - 0,35 га. Будинок рахується, як закинутий об`єкт (а.с.14).

Як вбачається з довідки №838 від 09.05.2024, виданої Бердичівським міжміським бюро технічної інвентаризації, станом на 31.12.2012, згідно наявних даних паперових носіїв, право власності на житловий будинок АДРЕСА_1 в БТІ не зареєстроване (а.с.15).

Згідно Акту-свідчення, посвідченого старостою П`ятківського старостинського округу №13 Чуднівської міської ради Житомирського району Житомирської області, реєстровий №13-32 08.07.2024 року, вбачається, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 і ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 дійсно були рідними братом і сестрою, даний факт засвідчують свідки: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 (а.с.13).

Згідно свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 11.03.1976 року ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.6).

Як вбачається з свідоцтва про народження серії НОМЕР_5 ОСОБА_4 народився в с. Пилипи Чуднівського району Житомирської області. Батько - ОСОБА_8 , мати - ОСОБА_9 (а.с.10).

Згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_6 ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Пилипівка Чуднівського району Житомирської області. Батько - ОСОБА_10 , мати - ОСОБА_11 (а.с.11).

Заявниця ОСОБА_12 , ІНФОРМАЦІЯ_7 являється дочкою ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_7 , від 27.10.1955 р оку (а.с.7 ) .

Дошлюбне прізвище заявниці " ОСОБА_13 " було змінене на прізвище " ОСОБА_14 " на підставі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_8 від 14.10.1972 року , в подальшому заявниця змінила прізвище з " ОСОБА_14 " на " ОСОБА_15 " на підставі свідоцтва про укладення шлюбу серії НОМЕР_9 від 20.08.1986 року (а.с.8 - 9 ).

Згідно п. 2 Постанови Пленуму ВСУ №7 від 30.05.2008 «Про судову практику у справах про спадкування» якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.

Згідно п.7 постанови ПВСУ N5 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.

Заявниці судом було надано можливість долучити до матеріалів справи документи, які б підтверджували обставини, наведені у заяві, про які вона заявляла. Проте, в судове засідання заявниця та її представник не з`явилися.

Відповідно до ч.1 ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч.1 ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

У відповідності до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Будь-яких інших належних, допустимих та достатніх доказів, які б свідчили про факт родинних відносин між ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та заявницею ОСОБА_1 матеріали справи не містять, зокрема заявницею не доведено, що ОСОБА_2 , 1922 р.н. та її батько ОСОБА_4 , 1918 р.н. мали спільних батьків, оскільки згідно долучених до справи письмових доказів встановлено, що ОСОБА_4 , 1918 р.н. був сином ОСОБА_8 та ОСОБА_9 , а ОСОБА_2 , 1922 р.н. була донькою ОСОБА_10 та ОСОБА_11 , доказів, що ОСОБА_8 , ОСОБА_9 і ОСОБА_10 , ОСОБА_11 є одними і тими ж особами матеріали справи не містять ( не надано докази про зміну прізвища даними особами в період з 1918 по 1922 роки).

Оскільки ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому при розгляді даної справи суд застосовує ЦК Української РСР.

Як визначено ст. 529 ЦК Української РСР при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті.

Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю.

При відсутності спадкоємців першої черги або при неприйнятті ними спадщини, а також в разі, коли всі спадкоємці першої черги не закликаються до спадкування, успадковують у рівних частках: брати і сестри померлого, а також дід та бабка померлого як з боку батька, так і з боку матері (друга черга) ( ст. 530 ЦК Української РСР).

Враховуючи положення ЦК Української РСР заявниця ОСОБА_1 взагалі не має права на спадкування після смерті ОСОБА_2 , 1922 р.н. в разі доведення родинних відносин, оскільки не відноситься до жодної черги спадкоємців за законом.

Враховуючи вище наведене суд приходить до висновку про відмову у задоволенні заявлених вимог.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. 13, 76-81,89, 211, 247, 258, 263-265, 273, 294, 315,354 ЦПК України, суд

у х в а л и в :

В задоволенні заяви ОСОБА_1 , заінтересована особа: Чуднівська міська рада Житомирської області про встановлення факту родинних відносин - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Житомирського апеляційного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя : Т.М. Вдовиченко

СудБердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено18.02.2025
Номер документу125127002
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —274/9233/24

Ухвала від 13.02.2025

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Рішення від 13.02.2025

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Ухвала від 20.01.2025

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

Ухвала від 02.12.2024

Цивільне

Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області

Вдовиченко Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні