ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 лютого 2025 р. Справа № 520/9744/24Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Катунова В.В.
суддів: Чалого І.С. , Подобайло З.Г.
за участю секретаря судового засідання Кривенка Т.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 (суддя Сліденко А.В.), по справі № 520/9744/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС"
до Головного управління ДПС у Харківській області
про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 10.01.2024р. №0014760902,
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" (далі ТОВ "ГАРАНТ ЕКСПРЕС", позивач) звернулось до суду з позовом до Головного управління ДПС у Харківській області (далі ГУ ДПС у Харківській області, відповідач) про визнання протиправним і скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 10.01.2024р. №0014760902.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідно до правоустановчих документів на право володіння та користування землею та нерухомістю, ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» правомірно зазначило місце знаходження акцизного складу та зареєструвало його у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, як «АЗС № 11», уніфікований № 1002134.
Однак, як вбачається у Витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 21.06.2019 реєстраційний № 5588, акцизний склад (уніфікований номер 1002134), співробітниками податкової служби, помилково зареєстровано за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2 (Код за КОАТУУ 5623082201).
Просить звернути увагу, що про вказану неточність, яка сталася під час реєстрації вищевказаного акцизного складу ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» стало відомо лише під час перевірки, яка проводилася у період з 06.12.2023 по 15.12.2023.
Зазначає, що за адресою Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2, у ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» відсутні будь-які об`єкти, в т.ч. акцизні склади. Про це також може свідчити той факт, що протягом майже п`яти років органами Державної податкової служби України не проводилися перевірки акцизного складу за вказаною адресою, натомість проводилися перевірки акцизного складу за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, буд. 2, а вказана неточність у зазначенні адреси у реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, напевно сталася внаслідок помилки під час реєстрації.
Вважає, що вищезазначена неточність, яка сталася під час реєстрації акцизного складу, аж ніяк не може свідчити про відсутність реєстрації акцизного складу. Також, зазначає, що вищезазначена неточність, ніяким чином не призвела до несплати в бюджети податків, зборів, обов`язкових платежів.
Відповідач із поданим позовом не погодився та подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що в ході перевірки ТОВ «Гарант Експрес» надало витяг на право власності на земельну ділянку від 2009 року, серія ЯЖ № 068103 за адресою Рівненська обл., Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, буд. 2 (кодифікатор 5623082200:01:002:0022). Проте, перевіркою встановлено, що станом на 06.12.2023 вказаний вище акцизний склад з уніфікованим номером 1002134, що знаходиться за адресою: Рівненська обл., Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, буд. 2, та на якому здійснюється реалізація пального, зареєстровано в Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за іншою адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Жадківка, вул. Шевченко, 2, за що на підприємство правомірно накладено штраф у порядку п.п.1281.2 ст.1281 Податкового кодексу України.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 відмовлено у задоволенні позовних вимог.
Не погоджуючись з рішенням суду, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Аргументами на підтвердження вимог скарги зазначає, що пункт 128-1.2 статті 128-1 ПК України передбачає притягнення платника податку - розпорядника акцизного складу до фінансової відповідальності саме за нереєстрацію акцизного складу у системі електронного адміністрування.
Тобто, з об`єктивної сторони склад даного правопорушення характеризується саме нереєстрацією акцизного складу, а не зазначенням помилкових чи недостовірних відомостей про такий акцизний склад.
Вказує, що про те, що мала місце саме помилка під час реєстрації акцизного складу свідчить той факт, що анулювання акцизного складу АЗС № 11, уніфікований № 1002134 не відбувались.
Щодо помилки в адресі акцизного складу АЗС № 11, уніфікований № 1002134 - у п. 11, зазначає, що у Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового зазначено - Для усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів платник акцизного податку подає заяву про внесення відповідних змін. Саме таку заяву ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» подало 08.12.2023 року і отримало Витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 08.12.20023р. в якому зазначено що за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2 зареєстрований акцизний склад АЗС № 11, уніфікований № 1002134, а дата реєстрації цього акцизного складу 21.06.2019 року.
Просить звернути увагу, що позивач ніяким чином не приховував реальне місцезнаходження акцизного складу. Так, відповідно до пункту 232.1 статті 232 ПКУ та п.5 Постанови КМУ від 24.04.2019 р. №408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» до початку здійснення реалізації пального на АЗС подало заяву про реєстрацію акцизного складу_за адресою, яка визначена у правоустановчих документах, які підтверджують право власності або право користування приміщеннями та/або територією, де розміщено акцизний склад.
Згідно із заявою про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального та спирту етилового або акцизних складів за формою №1-АКПС та підписом Фоміна Вадима Миколайовича під порядковим номером - 11 зазначено АЗС №11 за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6.2.
Крім того, заявником від ГУ ДПС у Рівненській області було отримано ліцензію на право роздрібної торгівлі пальним №17080314201900124 у період 01.07.2019р.-01.07.2024р. на адресу місця торгівлі - Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6.2. На адресу місця торгівлі - Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6.2 заявником було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером - 3000314267.
Наполягає, що все вищевказане свідчить, що дійсно під час реєстрації сталася помилка під час зазначення Коду за КОАТУУ.
Від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу, в якому він зазначає, що рішення суду першої інстанції є законним та обґрунтованим, а тому апеляційну скаргу просить залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Сторони про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
В судовому засіданні представник позивача проти задоволення апеляційної скарги заперечував, просив залишити її без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Представник відповідачів підтримав доводи апеляційної скарги, просив її задовольнити, рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Заслухавши доповідь судді, пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на наступне.
Судовим розглядом встановлено, що ТОВ "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" (ідентифікаційний код юридичної особи 33574471) зареєстроване як юридична особа та взяте на облік як платник податків, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (Т 1 а.с. 27).
Головним управлінням ДПС у Рівненській області Державної податкової служби України на підставі наказу № 1960-п від 05.12.2023 в період з 06.12.2023 по 15.12.2023 проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» на автозаправному комплексі за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2 (надалі -АЗС) (Т 1 а.с. 45).
За результатами перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС (Т 1 а.с. 46-49).
Відповідно до висновків перевірки в ході проведення фактичної перевірки встановлено порушення вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (зі змінами та доповненнями), саме відсутність реєстрації акцизного складу, на якому здійснюється реалізація пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Керуючись нормами п.86.7 ст. 86 Податкового кодексу України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (надалі - ПКУ) та п.5 розд. IV наказу Мінфіну від 20.08.2015 р. № 727 «Порядок оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків» у зв`язку із незгодою з висновками Акту перевірки від 15.12.2023 ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» надав заперечення № 42199/6/17-00 від 26.12.2023р. до Акту перевірки.
За результатами розгляду заперечень податковим органом було прийняте Рішення про результати розгляду заперечень, яким висновки, викладені в Акті перевірки, залишено без змін (Т 1 а.с. 55-59).
У подальшому, ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» отримало від Головного управління ДПС в Харківській області податкове повідомлення-рішення № 0014760902 від 10.01.2024 р., яким повідомлено про нарахування штрафних санкцій згідно із нормами п. 128і.2 ПКУ за відсутність реєстрації акцизного складу у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового розпорядником акцизного складу у сумі 1 000 000,00 грн (Т 1 а.с. 50).
Не погоджуючись з висновками викладеними в Акті перевірки відносно порушення з боку ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» вимог п.п.230.1.2 ПКУ в частині відсутності реєстрації акцизного складу, на якому здійснюється реалізація пального у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2 (код згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад 5606036102580096836), оскільки вони не відповідають існуючим фактам та доказам, наданим у ході перевірки, та вважаючи податкове повідомлення-рішення № 0014760902 від 10.01.2024 р. про нарахування штрафних санкцій у сумі 1 000 000,00 грн. протиправним, позивач звернувся до суду з даною позовною заявою.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що у спірних правовідносинах належної реєстрації АЗС у якості акцизного складу у системі електронного адміністрування реалізації пального за достовірною адресою та достовірним найменуванням населеного пункту у спірних правовідносинах не відбулось саме з вини заявника між окресленими вище діяннями якого та цим результатом існує безпосередній причинно-наслідковий зв`язок.
Отже, вважав, що суб`єкт владних повноважень забезпечив дотримання ч. 2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 КАС України та правомірно притягнув позивача до відповідальності за наявності вини у тому, що до 08.12.2023р. події належної реєстрації у якості акцизного складу АЗС №11 не настало.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами та висновкам суду першої інстанції, колегія суддів враховує наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Так, спірні правовідносини врегульовано Податковим кодексом України (далі - ПК України).
Відповідно до пп. 14.1.6 п. 14.1 ст. 14 ПК України (тут і надалі у редакції чинній на час проведення перевірки) акцизний склад це:
а) спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі, а також реалізації спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів;
б) приміщення або територія на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізації пального.
Згідно з пп. 14.1.224 п. 14.1 ст. 14 ПК України розпорядник акцизного складу суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або суб`єкт господарювання платник акцизного податку, який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізацію пального на акцизному складі та має документи, що підтверджують право власності або користування приміщеннями та/або територією, що відносяться до акцизного складу.
Пунктом 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що акцизні склади та акцизні склади пересувні утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходження до бюджету акцизного податку.
Водночас, за змістом приписів п. 230.1.2 ст. 230 ПК України акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу (пропану або суміші пропану з бутаном), інших газів, бутану, ізобутану за кодами згідно з УКТ ЗЕД 2711 12 11 00, 2711 12 19 00, 2711 12 91 00, 2711 12 93 00, 2711 12 94 00, 2711 12 97 00, 2711 13 10 00, 2711 13 30 00, 2711 13 91 00, 2711 13 97 00, 2711 14 00 00, 2711 19 00 00, 2901 10 00 10 також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Витратоміри-лічильники та резервуари повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, проведені відповідно до законодавства, а рівнеміри-лічильники повинні відповідати вимогам законодавства та мати позитивний результат повірки або оцінку відповідності, або калібрування, проведені відповідно до законодавства. У разі відсутності позитивного результату повірки або оцінки відповідності, або калібрування витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників для цілей цього Кодексу акцизні склади, на яких вони розташовані, вважаються необладнаними витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками.
Платники податку-розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 №408 "Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового" відповідно до п. 232.1 ст. 230 ПК України затверджено Порядок електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового (далі Порядок № 408 у первинній редакції).
Згідно з п. 1 вказаного Порядку система електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового вводиться в дію з 1 липня 2019 р.
Платники акцизного податку зобов`язані з 1 травня 2019 р. до 1 червня 2019 р. зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового всі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники будуть станом на 1 липня 2019 року.
Суб`єкти господарювання, які відповідатимуть визначенню платників акцизного податку з 1 липня 2019 р., зобов`язані до 1 липня 2019 р. зареєструватися як платники акцизного податку та зареєструвати в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового усі акцизні склади, розпорядниками яких такі платники акцизного податку будуть станом на 1 липня 2019 р.
У силу вимог п. 4 Порядку №408 юридичні особи (зокрема юридичні особи, що ведуть облік результатів діяльності за договором про спільну діяльність без утворення юридичної особи) та фізичні особи-підприємці, які здійснюватимуть реалізацію пального або спирту етилового, підлягають обов`язковій реєстрації як платники акцизного податку до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового.
За змістом пункту 5 Порядку №408 реєстр платників веде ДПС. Включення осіб до реєстру платників, внесення змін до нього, виключення з реєстру платників здійснюється контролюючими органами з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Платники акцизного податку-розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати усі акцизні склади в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад реєструється виключно одним розпорядником акцизного складу.
Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Без реєстрації акцизного складу забороняється здійснення реалізації пального або отримання і реалізація спирту етилового на такому складі.
Кожен акцизний склад має власний уніфікований номер у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, який автоматично присвоюється системою електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
До реєстру платників включаються такі дані про осіб, зареєстрованих як платники акцизного податку, та про акцизні склади, наявні у платників акцизного податку - розпорядників акцизних складів:
- ідентифікаційні дані:
- для юридичних осіб - найменування та код згідно з ЄДРПОУ;
- для юридичних осіб, що уповноважені на ведення обліку діяльності за договорами про спільну діяльність без утворення юридичної особи та є відповідальними за утримання і внесення податків до бюджету під час виконання договорів, назва договору, найменування уповноваженої особи та податковий номер, наданий такій особі під час взяття на облік договору згідно з пунктом 63.6 статті 63 та пунктом 64.6 статті 64 Кодексу;
- для фізичних осіб-підприємців прізвище, ім`я, по батькові (за наявності) та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія (за наявності) та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією (за наявності) та номером паспорта);
- реєстраційні дані дата реєстрації особи як платника акцизного податку, дати запису в реєстрі платників про реєстрацію, внесення змін, анулювання реєстрації, дата та причина анулювання реєстрації платника акцизного податку/акцизного складу;
- дані про акцизні склади дані про всі наявні у розпорядника акцизного складу акцизні склади (уніфікований номер, адреса, назва та реквізити документів, що підтверджують право власності або право користування приміщеннями та/або територією, де розміщено акцизний склад), а також відповідні коди адміністративно-територіальних одиниць згідно з Класифікатором об`єктів адміністративно-територіального устрою України (КОАТУУ), де розміщується кожний акцизний склад.
ДПС щодня оприлюднює на власному офіційному веб-порталі інформацію з реєстру платників із зазначенням ідентифікаційних та реєстраційних даних платників акцизного податку.
Пунктом 6 Порядку № 408 визначено, що Реєстрація платника акцизного податку здійснюється на підставі подання особою не пізніше ніж за три робочих дні до початку ввезення на митну територію України або до початку здійснення реалізації пального або спирту етилового заяви про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів (далі - заява), форма якої затверджується Мінфіном.
На підставі заяви, що подається для реєстрації особи як платника акцизного податку, здійснюється одночасно реєстрація акцизних складів такого платника.
У разі введення в експлуатацію нових акцизних складів після реєстрації особи як платника акцизного податку платник акцизного податку - розпорядник акцизного складу подає заяву з відміткою про реєстрацію акцизного складу.
Заява складається та подається до контролюючого органу за основним місцем обліку особи як платника податків з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог законів у сфері електронного документообігу та електронних довірчих послуг.
На заяву накладається кваліфікований електронний підпис керівника юридичної особи або уповноваженої особи, фізичної особи - підприємця або її представника.
Датою і часом подання заяви до контролюючого органу є дата і час, зазначені у квитанції про доставку заяви (перша квитанція).
У заяві зазначається інформація про всі наявні у розпорядника акцизного складу та введені в експлуатацію акцизні склади із зазначенням кодів адміністративно-територіальних одиниць згідно з Кодифікатором адміністративно-територіальних одиниць та територій територіальних громад. Щодо кожного акцизного складу в заяві зазначається ідентифікатор об`єкта оподаткування, про який надіслано повідомлення відповідно до вимог пункту 63.3 статті 63 Кодексу.
У разі реєстрації нового акцизного складу такому акцизному складу засобами системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового автоматично присвоюється уніфікований номер, який є єдиним у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і зберігається за акцизним складом до моменту анулювання його реєстрації.
За уніфікованим номером акцизний склад реєструється та обліковується в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Присвоєний під час реєстрації в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового уніфікований номер акцизного складу, з якого реалізовано/на який отримано пальне або спирт етиловий, є обов`язковим реквізитом, що зазначається під час складання акцизної накладної.
Відповідно до п. 8 Порядку №408 Платник акцизного податку може надіслати до ДПС з використанням засобів електронного зв`язку в електронній формі запит для отримання витягу з реєстру платників.
ДПС не пізніше наступного робочого дня після надходження запиту надсилає особі витяг з реєстру платників.
Витяг з реєстру платників також формується та надсилається платнику акцизного податку: в день реєстрації платника акцизного податку та/або реєстрації нового акцизного складу; в день виключення платника акцизного податку з реєстру платників.
Витяг з реєстру платників формується з використанням засобів системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового і надсилається платнику акцизного податку автоматично засобами електронного зв`язку в електронній формі. У витягу зазначаються інформація про платника акцизного податку та всі його зареєстровані в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового акцизні склади з уніфікованими номерами. Витяг є дійсним до внесення відповідних змін до реєстру платників.
Згідно з п. 9 Порядку № 408 датою реєстрації платника акцизного податку/акцизного складу є дата включення його до реєстру платників, але не раніше ніж 1 липня 2019 р.
Не пізніше наступного робочого дня після включення особи до реєстру платників такому платнику акцизного податку автоматично відкриваються облікові картки в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Відповідно до акту фактичної перевірки від 06.12.2023 проведеною перевіркою встановлено факт відсутності реєстрації акцизного складу на якому здійснюється реалізація пального у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Отже, за висновками фактичної перевірки ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» не виконало вимоги пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України за які передбачено відповідальність у вигляді накладення штрафу:
- у розмірі 1000000 грн за відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку-розпорядником акцизного складу (абз. 1, 2 п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України).
Надаючи оцінку фактичної перевірки від 06.12.2023 колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з пунктом 128-1.2 статті 128-1 ПК України відсутність з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку розпорядником акцизного складу тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000000 гривень.
Суд зважає, що у розумінні абз.1 п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб`єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом.
Відповідно до абз.2 п.109.1 ст.109 Податкового кодексу України діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Згідно з п.112.2 ст.112 Податкового кодексу України особа вважається винною у вчиненні правопорушення, якщо буде встановлено, що вона мала можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжила достатніх заходів щодо їх дотримання. Вжиті платником податків заходи щодо дотримання правил та норм податкового законодавства вважаються достатніми, якщо контролюючий орган не доведе, що, вчиняючи певні дії або допускаючи бездіяльність, за які передбачена відповідальність, платник податків діяв нерозумно, недобросовісно та без належної обачності.
Окрім того, за приписами п.112.7 ст.112 Податкового кодексу України у разі якщо контролюючий орган не доведе, що платник податків мав можливість для дотримання правил та норм, за порушення яких цим Кодексом передбачена відповідальність, проте не вжив достатніх заходів щодо їх дотримання, платник податків не може бути притягнутий до відповідальності за таке порушення.
У ході перевірки податковим органом було встановлено, що ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» здійснює реалізацію пального на АЗС за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2.
Експлуатація АЗС відбувається на підставі Договору оренди АЗК № 15/0521- 1 від 15.05.2021 р. (орендодавець ФО-П ОСОБА_1 ; орендар - ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС») (Т 1 а.с. 29-33).
На дату реєстрації акцизного складу 21.06.2019 року АЗС та земельна ділянка (кадастровий № 5623082200:01:002:0022, в подальшому кадастровий номер виправлено на № 5623082200:01:002:0148, в зв`язку з помилкою при видачі Державного акту на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ 068103 від 04.03.2009р., що підтверджується відповідною довідкою (Т1 а.с. 35) на якій вона розміщена, належали на праві власності ОСОБА_2 . Експлуатація АЗС відбувалась на підставі Договору оренди АЗК від 01.11.2017р. (орендодавець ФО-П ОСОБА_2 ; орендар - ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС»).
У подальшому, на підставі Договору купівлі-продажу від 14.05.2021р., посвідченому приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Сергієнко Н.В., реєстровий запис № 2880, право власності на АЗС та земельну ділянку на якій вона розміщена (кадастровий номер 5623082200:01:002:0148) перейшли у власність ОСОБА_1 (Т 1 а.с. 38-39).
На дату реєстрації акцизного складу 21.06.2019 року, земельна ділянка площею 0,3306 га, на якій розташований АЗС, згідно із Державним актом на право власності на земельну ділянку серія ЯЖ 068103 від 04.03.2009р., перебувала у власності громадянина ОСОБА_2 , та мала наступні топонімічні ознаки: с. Старий Корець, Корецького району, Рівненської області, кадастровий номер 5623082200:01:002:0148.
На дату реєстрації акцизного складу 21.06.2019 року АЗС за адресою: АДРЕСА_1 , перебувала у власності ОСОБА_2 на підставі Свідоцтва про право власності на нерухоме майно серія НОМЕР_1 від 29.07.2010 року.
Таким чином, згідно із змістом правоустановчих документів, станом на дату реєстрації акцизного складу 21.06.2019 року, АЗС знаходилась на земельній ділянці: кадастровий номер 5623082200:01:002:0148, за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2.
Відповідно до пункту 232.1 статті 232 ПКУ та п.5 Постанови КМУ від 24.04.2019 р. №408 «Деякі питання електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового» ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» до початку здійснення реалізації пального на АЗС зареєструвало акцизний склад за адресою, яка визначена у правоустановчих документах, які підтверджують право власності або право користування приміщеннями та/або територією, де розміщено акцизний склад.
А саме, ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» 21.06.2019 подано заяву про реєстрацію платника акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового та/або акцизних складів, в т.ч. АЗС № 11 за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2, код адміністративно-територіальної одиниці 5623082201 ( Т 1 а.с.52-53).
Таким чином, відповідно до правоустановчих документів на право володіння та користування землею та нерухомістю, ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» зазначило місце знаходження акцизного складу (Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка) та зареєструвало його у Системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, як «АЗС № 11», уніфікований № 1002134.
Однак, як вбачається у Витягу з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 21.06.2019 реєстраційний № 5588, акцизний склад (уніфікований номер 1002134), співробітниками податкової служби, зареєстровано за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2 (Код за КОАТУУ 5623082201) (Т. 1 а.с. 54).
Позивач зазначає, що про вказану неточність, яка сталася під час реєстрації вищевказаного акцизного складу ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» стало відомо лише під час перевірки, яка проводилася у період з 06.12.2023 по 15.12.2023.
Колегія суддів враховує, що фактично всі доводи контролюючого органу зводяться лише до того, що у своїй заяві від 21.06.2019 у графі 11 розділу 4 ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» вказало код КОАТУУ (Класифікатор об`єктів адміністративно-територіального устрою України) 5623082201, який належить с. Жадківка, а не с. Старий Корець.у якого код КОАТУУ 5623082202.
Колегія суддів звертає увагу, що у наказі ТУ ДПС у Рівненській області № 1960-п від 05.12.2023, на підставі якого і проводилася перевірка зазначена адреса: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6.2, що відповідає фактичному місцю знаходження акцизного складу, а не адреса з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового, а саме: Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2 (на час початку перевірки).
При цьому, податковим органом не спростовано того факту, що ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» не здійснювало та не здійснює відповідної господарської діяльності за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2, та не використовує за цією адресою акцизних складів.
Згідно з наданою на вимогу суду копією довідки старости Жадківського старостинського округу №7 від 10.05.2024р. вих. №17-03-06/14 за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Жадківка, вул. Шевченка, б.2 автозаправний комплекс (АЗС) не розміщений і ніколи раніше не розміщувався, а натомість знаходиться житловий будинок ( Т. 1 а.с. 111).
Натомість відповідач зазначеної обставини не спростував та під час розгляду справи не надав суду жодних належних і допустимих доказів, які б свідчили про те, що позивач є та/або був розпорядником акцизного складу, що знаходиться у Рівненській області, Корецький район, с. Жадківка, вул. Шевченка, 6.2.
Щодо помилки в адресі акцизного складу АЗС № 11, уніфікований № 1002134 - у п. 11, колегія суддів зазначає, що в Порядку електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового зазначено, що «Для усунення розбіжностей або помилок у записах реєстру платників щодо акцизних складів платник акцизного податку подає заяву про внесення відповідних змін. Саме таку заяву ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» подало 08.12.2023 року (Т 1 а.с.112) і отримало Витяг з реєстру платників акцизного податку з реалізації пального або спирту етилового від 08.12.2023р. в якому зазначено що за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 2 зареєстрований акцизний склад АЗС № 11, уніфікований № 1002134, а дата реєстрації цього акцизного складу 21.06.2019 року (Т 1 а.с.114-115). На адресу місця торгівлі - Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6.2 заявником було зареєстровано реєстратор розрахункових операцій з фіскальним номером - 3000314267.
Все вказане вище, на думку колегії суддів, свідчить, що дійсно під час реєстрації сталася помилка під час зазначення Коду за КОАТУУ.
При цьому відповідач ніяк не спростовує проаналізовані вище документи, які окремо та у своїй сукупності доводять, що ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» було і є розпорядником акцизного складу з уніфікованим номером № 1002134 за адресою: Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6, буд. 2, що саме за цією адресою товариство здійснювало та здійснює господарську діяльність з реалізації пального з червня 2019 року і що воно ніколи не використовувало та немає зареєстрованих складів за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2.
Отже, колегія суддів зазначає, що свою позицію на підтвердження наявності факту виявленого порушення контролюючий орган обґрунтовує виключно на основі допущеної позивачем помилки у заяві від 21.06.2019, яка полягала в тому, що у графі 11 розділу 4 позивач зазначив неправильний код КОАТУУ (5623082201 замість 5623082202), при цьому відповідачем не заперечується, що у поданій заяві позивач вказує правильну адресу місцезнаходження акцизного складу, а саме с. Старий Корець, а не с. Жадківка.
Втім, хоча така помилка й мала місце насправді, на думку суду, вона не свідчить про порушення позивачем вимог закону з обов`язкової реєстрації акцизного складу (адже такий склад фактично був зареєстрований) та не утворює складу правопорушення відповідно до абз. 1, 2 п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України, яке полягає у відсутності з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального.
На безпідставність та суперечливість висновків фактичної перевірки вказує й та обставина, що відповідач, ставлячи у провину позивачу нереєстрацію акцизного складу за адресою Рівненська область, Корецький район, с. Старий Корець, вул. Шевченка, 6, буд. 2, поряд з цим стверджує про реєстрацію за ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» неіснуючого акцизного складу за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2.
Крім того, про суперечливість висновків фактичної перевірки також свідчить те, що ГУ ДПС у Рівненській області складений акт фактичної перевірки від 30.11.2020р. відносно АЗС №11 за адресою: Рівненська область, Корецький район, с.Старий Корець, вул.Шевченка, б.2 про порушення п.п.230.1.2 ст.230 Податкового кодексу України (реалізація пального без реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників), із посиланням на який ГУ ДПС у Харківській області було прийнято податкове повідомлення-рішення від 28.12.2020р. №0085230901 про застосування 340.000,00грн. штрафу, тобто ще до проведення перевірки від 05.12.2023 (предмет розгляду даної справи), відповідачем проведено податкову перевірку саме цього акцизного складу (Рівненська область, Корецький район, с.Старий Корець, вул.Шевченка, буд. 2), а не неіснуючого акцизного складу за адресою: Рівненська область, Рівненський район, с. Жадківка, вул. Шевченка, буд. 2.
З огляду на викладене та виходячи з критеріїв, визначених ч. 2 ст. 2 КАС України, колегія суддів вважає, що висновок акту фактичної перевірки щодо порушення позивачем вимог пп. 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України, яке за які передбачено відповідальність у вигляді накладення штрафу у розмірі 1000000 грн є необґрунтованим, оскільки у дії ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС» не утворюють склад правопорушення відповідно до абз. 1, 2 п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України, яке полягає у відсутності з вини платника податку реєстрації акцизних складів у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового платником податку-розпорядником акцизного складу.
Враховуючи викладене вище, колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції про те, що дії позивача утворюю склад правопорушення відповідно до абз. 1, 2 п. 128-1.2 ст. 128-1 ПК України не відповідають фактичним обставинам справи.
Колегія суддів вважає недоречними посилання суду першої інстанції на те, що дії позивача, які призвели до неточностей під час реєстрації акцизного складу були спрямовані на отримання податкової вигоди, оскільки суд не роз`яснює, яку саме вигоду в такому разі отримало ТОВ «ГАРАНТ ЕКСПРЕС», а колегією суддів такої з матеріалів справи не вбачається.
Судом першої інстанції не було враховано наведених вище обставин, що призвело до неправильного вирішення справи.
Згідно з ч. 1-3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
На підставі викладеного, рішення суду першої інстанції підлягає скасуванню із прийняттям нового судового рішення про задоволення адміністративного позову.
Відповідно до п. 30. Рішення Європейського Суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р., рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких вони базуються для того, щоб засвідчити, що сторони були заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.
При прийнятті рішення у даній справі суд врахував позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки інших аргументів учасників справи), сформовану, зокрема у справах Салов проти України (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та Серявін та інші проти України (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі Руїс Торіха проти Іспанії (RuizTorija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Пунктом 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень визначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Із врахуванням такого підходу Європейського суду з прав людини до оцінки аргументів сторін, суд апеляційної інстанції вважає, що ключові аргументи апеляційної скарги отримали достатню оцінку.
Інші доводи і заперечення сторін на висновки суду апеляційної інстанції не впливають.
Одночасно, колегія суддів вважає за необхідне вирішити питання і щодо розподілу судових витрат, та з врахуванням приписів ст.ст.132,139 КАС України, доходить висновку, що оскільки апеляційним судом фактично було задоволено апеляційну скаргу ТОВ «ВКФ «Ельф» та позовні вимоги, то відповідно, і судовий збір, сплачений за подачу адміністративного позову та апеляційної скарги, також підлягає стягненню з відповідачів на його користь.
Отже, враховуючи вказані обставини та приписи ст.ст.132,139 КАС України, судова колегія вважає за необхідне стягнути з відповідачів на користь "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" сплачений за подання адміністративного позову та апеляційної скарги судовий збір у загальному розмірі 37500,00 грн. (15000 грн. + 22500,00 грн.).
Керуючись ст.ст.139,308,311,315,317,321,322,325,329 КАС України, апеляційний суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" - задовольнити
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 28.10.2024 по справі № 520/9744/24 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС"- задовольнити.
Визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 10 січня 2024 року №0014760902.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Харківській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "ГАРАНТ ЕКСПРЕС" судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 37500,00 (тридцять сім тисяч п`ятсот) грн. 00 коп.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.В. Катунов Судді І.С. Чалий З.Г. Подобайло Постанова складена в повному обсязі 14.02.25.
Суд | Другий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.02.2025 |
Оприлюднено | 17.02.2025 |
Номер документу | 125170948 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них акцизного податку, крім акцизного податку із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) |
Адміністративне
Другий апеляційний адміністративний суд
Катунов В.В.