Постанова
від 13.02.2025 по справі 344/4116/16-ц
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

вул. Солом`янська, 2-а, м. Київ, 03110

e-mail: inbox@kia.court.gov.ua

Унікальний номер справи 344/4116/16 Апеляційне провадження № 22-ц/824/3670/2025Головуючий у суді першої інстанції - Остапчук Т.В. Доповідач у суді апеляційної інстанції - Оніщук М.І.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

13 лютого 2025 року місто Київ

Київський апеляційний суд в складі:

суддя-доповідач Оніщук М.І.,

судді Шебуєва В.А., Кафідова О.В.,

секретар Кравченко А.С.,

розглянув у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 , на ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 25 липня 2025 року про залишення позову без розгляду по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Капітал гарант інвест", Публічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит", Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Кальхеон" про визнання недійсними договорів,

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Печерського районного суду м. Києва перебувала справа за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Капітал гарант інвест", Публічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит", Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Кальхеон" про визнання недійсними договорів.

Ухвалою Печерського районного суду м. Києва від 25.07.2024 вказану позовну заяву залишено без розгляду з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України (т. 6, а.с. 151-154).

В апеляційній скарзі позивач, посилаючись на неправильне застосування судом норм матеріального та процесуального права, просить ухвалу скасувати та направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

В обгрунтування доводів своєї апеляційної скарги вказує, що у зв`язку з неможливістю з`явитися у судове засідання, призначеного на 25.07.2024, представник позивача надіслав на електронну адресу суду клопотання про відкладення. Однак, вказане клопотання суд не розглянув та безпідставно залишив позов без розгляду у зв'язку з повторною неявкою позивача (т. 6, а.с. 156-160).

Учасники справи у судове засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, від представника позивача надійшла заява про розгляд справи за його відсутністю. Інші учасники справи про причини своєї неявки у судове засідання суд не сповістили.

Враховуючи положення ч.2 ст. 372 ЦПК України, судом апеляційної інстанції визнано за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи, оскільки їх неявка не перешкоджає апеляційному розгляду справи.

Заслухавши доповідь судді, вивчивши та дослідивши матеріали справи, перевіривши законність та обґрунтованість ухвали в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Так, залишення заяви без розгляду - це форма закінчення розгляду цивільної справи без ухвалення судового рішення, у зв`язку з виникненням обставин, які перешкоджають розгляду справи, але можуть бути усунуті в майбутньому.

Відповідно до п. 3 ч. 1 статті 257 ЦПК України позов залишається без розгляду, якщо належним чином повідомлений позивач повторно не з`явився в судове засідання або не повідомив про причини неявки, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності і його нез`явлення не перешкоджає розгляду справи.

При цьому, згідно з ч. 5 ст. 223 ЦПК України визначено, що у разі повторної неявки позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки суд залишає позовну заяву без розгляду, крім випадку, якщо від нього надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, і його нез`явлення не перешкоджає вирішенню спору.

Аналіз зазначених норм вказує на те, що процесуальний закон не вказує на необхідність врахування судом поважності причин повторної неявки позивача до суду. Такі положення процесуального закону пов`язані із принципом диспозитивності цивільного судочинства, у відповідності до змісту якого особа, яка бере участь у справі, самостійно розпоряджається наданими їй законом процесуальними правами. Зазначені наслідки настають незалежно від причин повторної неявки, які можуть бути поважними.

Таким чином, навіть маючи докази поважності причин неявки позивача, суд повинен залишати позовну заяву без розгляду. Зазначена норма дисциплінує позивача, як ініціатора судового розгляду, стимулює його належно користуватися своїми правами та не затягувати розгляд справи. Якщо позивач не може взяти участь в судовому засіданні, він може подати заяву про розгляд справи за його відсутності. Така заява може бути подана на будь-якій стадії розгляду справи.

Водночас, правове значення в даному випадку має лише належне повідомлення позивача про день та час розгляду справи, повторність неявки в судове засідання та неподання заяви про розгляд справи за відсутності позивача.

Аналогічна правова позиція викладена й в постанові Верховного Суду від 22.05.2019 року у справі № 310/12817/13.

Залишаючи позовну заяву без розгляду, суд першої інстанції виходив з того, що позивач та його представник, будучи належним чином повідомленими судом про дату, час та місце розгляду справи, двічі поспіль не з`явилися у судове засідання, заяв про розгляд справи без їх участі до суду не подавали.

Так, як вбачається, з матеріалів справи, позивачу та його представнику були надіслані судові повістки про виклик їх у судове засідання, призначене на 25.07.2024, проте доказів їх отримання останніми, а також доказів їх повернення на адресу суду матеріали справи не містять.

Таким чином, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов передчасного висновку про залишення позову без розгляду з підстав, передбачених п. 3 ч. 1 ст. 257 ЦПК України, оскільки, з огляду на вищевстановлені обставини справи, в даному випадку не встановлена повторність неявки сторони позивача у судове засідання, адже неявка позивача та його представника у судове засідання, призначене на 25.07.2024, зумовлена їх неналежним повідомленням про час та місце розгляду справи.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 374 ЦПК України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати ухвалу, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Підставами для скасування ухвалу суду, що перешкоджає подальшому провадженню у справі, і направлення справи для продовження розгляду до суду першої інстанції є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; невідповідність висновків суду обставинам справи; порушення норм процесуального права чи неправильне застосування норм матеріального права, які призвели до постановлення помилкової ухвали (ст. 379 ЦПК України).

З огляду на викладене, ухвала суду першої інстанції, постановлена з порушенням норм процесуального права, підлягає скасуванню з направленням справи для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Враховуючи викладене, керуючись ст.ст. 268, 367, 368, 371, 374, 379, 381- 384 ЦПК України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 , подану від його імені та в його інтересах ОСОБА_2 , - задовольнити.

Ухвалу Печерського районного суду м. Києва від 25 липня 2025 року про залишення позову без розгляду по цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансова компанія "Капітал гарант інвест", Публічного акціонерного товариства "Банк Національний Кредит", Публічного акціонерного товариства "Брокбізнесбанк", ОСОБА_3 , Товариства з обмеженою відповідальністю "Кальхеон" про визнання недійсними договорів, - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та в касаційному порядку оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складений 17 лютого 2025 року.

Суддя-доповідач М.І. Оніщук

Судді В.А. Шебуєва

О.В. Кафідова

СудКиївський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено19.02.2025
Номер документу125207011
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —344/4116/16-ц

Постанова від 13.02.2025

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 15.01.2025

Цивільне

Київський апеляційний суд

Оніщук Максим Іванович

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Остапчук Т. В.

Постанова від 24.01.2023

Цивільне

Київський апеляційний суд

Писана Таміла Олександрівна

Ухвала від 12.12.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Писана Таміла Олександрівна

Ухвала від 12.12.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Писана Таміла Олександрівна

Ухвала від 21.11.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Писана Таміла Олександрівна

Ухвала від 28.08.2022

Цивільне

Київський апеляційний суд

Писана Таміла Олександрівна

Ухвала від 22.12.2021

Цивільне

Печерський районний суд міста Києва

Остапчук Т. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні