Рішення
від 13.02.2025 по справі 916/71/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"13" лютого 2025 р.м. Одеса Справа № 916/71/25Господарський суд Одеської області у складі судді Гута С.Ф.,

секретар судового засідання Шпак І.А.,

за участю представників учасників справи:

від позивача: не з`явився,

від відповідача: не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до відповідача: Комунального підприємства «СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР» про стягнення 17573,62 грн заборгованості,

зазначає наступне:

Акціонерне товариство ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ (надалі АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, Позивач) використовуючи підсистему Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи звернулось до Господарського суду Одеської області із позовною заявою про стягнення з Комунального підприємства СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР (надалі КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР, Відповідач) 17573,62 грн заборгованості, з яких 15567,34 грн заборгованості за недовраховану електричну енергію, 450,46 грн 3% річних та 1555,82 грн інфляційних нарахувань.

Фактичними підставами звернення із позовом до суду визначено те, що після проведення 29.09.2023 перевірки встановлено факт самовільного підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки відповідачем за адресою: м. Одеса, вул. Дігтярна, 12, без наявності відповідного договору про розподіл/постачання електричної енергії, внаслідок чого складено акт про порушення № 8005982.

За наслідком розгляду акту про порушення 21.12.2023 комісією АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ прийнято рішення про проведення розрахунку обсягу та вартості не облікованої електричної енергії та зобов`язано відповідача сплатити 15567,34 грн за недовраховану електричну енергію, однак останнім своєчасного та повного виконання зобов`язання не виконано.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Господарського суду Одеської області від 10.01.2025 позовній заяві АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 916/71/25 та визначено суддю Гута С.Ф. для її подальшого розгляду.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 15.01.2025 прийнято позовну заяву АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ до розгляду, постановлено розглядати справу № 916/71/25 за правилами спрощеного позовного провадження в судовому засіданні та призначено судове засідання для розгляду справи по суті на 13 лютого 2025 року.

Відповідно до сформованих автоматизованою системою діловодства Господарського суду Одеської області довідок 15.01.2025 до електронного кабінету кожного із учасників справи підсистемою Електронний суд Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи в автоматичному режимі доставлено ухвалу від 07 листопада 2024 року.

04 лютого 2025 року КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР представлено за підписом керівника заяву про визнання позову у справі, додатково просить розглядати справу за відсутності представника та зменшити розмір витрат на оплату правничої допомоги до 1000,00 грн.

13 лютого 2025 року АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ представлено клопотання про розгляд справи за відсутності представника.

У призначене на 13.02.2025 судове засідання представники сторін не з`явились, про засідання суду повідомлені належним чином, що підтверджується вищезазначеними довідками про доставку до електронних кабінетів кожного із учасників справи ухвали про відкриття провадження та перелічених заяв про розгляд справи за відсутності представників.

Статтею 46 ГПК України передбачено, що крім прав та обов`язків, визначених у статті 42 цього Кодексу позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.

Відповідно до частини 1 статті 191 ГПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Відповідно до частини 2 статті 191 ГПК України, до ухвалення судового рішення у зв`язку з відмовою позивача від позову або визнанням позову відповідачем суд роз`яснює сторонам наслідки відповідних процесуальних дій, перевіряє, чи не обмежений представник відповідної сторони у повноваженнях на їх вчинення.

Приписами частини 3 статті 56 ГПК України встановлено, що юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника.

Відповідно ж до частини 5 статті 65 ГК України керівник підприємства без доручення діє від імені підприємства, представляє його інтереси в органах державної влади і органах місцевого самоврядування, інших організаціях, у відносинах з юридичними особами та громадянами, формує адміністрацію підприємства і вирішує питання діяльності підприємства в межах та порядку, визначених установчими документами.

У той же час, якщо документи та відомості, що підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, внесені до нього, такі документи та відомості вважаються достовірними і можуть бути використані у спорі з третьою особою. Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи-підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах (частини 1 та 4 статті 10 Закону України Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань).

Відповідно до наявної в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадський формувань інформації керівником КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР є Шонія З.Р., безпосередньо яким представлено заяву про визнання позову.

Приймаючи до уваги той факт, що безпосередньо керівник представляє інтереси підприємства, повноваження якого не обмежується (в державному реєстрі відсутня відповідна інформація), те, що керівником КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР представлено заяву про визнання позову, господарський суд приймає визнання позову.

13 лютого 2025 року судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку статті 240 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Приписами статті 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, суд встановив:

29 травня 2019 року КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР (Заявник) звернулось до АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО (правонаступником якого є АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ) із заявою на укладення договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії із відповідним переліком об`єктів Заявника (та відповідних ЕІС-кодами)

29 травня 2019 року між КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР (Заявник) та АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО (Оператор системи) укладено Договір № 6221 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії (Договір), умовами пункту 1.1 якого передбачено, що цей договір Споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови розподілу електричної енергії споживачам (Споживач) як послуги Оператора системи. Цей Договір укладається сторонами з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України шляхом приєднання Споживача до умов цього договору згідно з заявою-приєднання, що є додатком 1 до цього Договору.

Оператор системи надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії, параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309 та Кодексом систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 роке № 310 за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу за об`єктом споживача, який є додатком 2 до цього Договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи (пункт 2.1).

Відомості про засіб (засоби) вимірювання обсягу електричної енергії, шо використовується на об`єкті (об`єктах) споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатку 3 до цього Договору (пункт 2.2).

Споживач оплачує за розподіл електричної енергії згідно з умовами глави 5 цього Договору та інші послуги Оператора системи згідно з Додатком 4 «Порядок розрахунків» (пункт 2.3).

Облік (у тому числі приладовий) електричної енергії, що передається Оператором системи розподілу та споживається Споживачем на межі балансової належності об`єкта Споживача, здійснюється відповідно до вимог Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 311 (Кодекс комерційного обліку) та з урахуванням вимог цього Договору.

За розрахункову одиницю розподіленого та спожитого обсягу електричної енергії береться одна кіловат година (кВт*год) (пункт 3.1).

Цей Договір набирає чинності з дня приєднання Споживача до умов цього договору і діє протягом року починаючи з 01 січня 2019 року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання.

Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії Договору жодною із Сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов (пункт 11.).

Договір підписано представниками сторін та скріплено печатками контрагентів.

05 липня 2019 року між КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР (Заявник) та АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО (Оператор системи) укладено Додаткову угоду до Договору, якою погоджено викласти заяву-приєднання із відповідним переліком об`єктів Заявника разом із додатками Договору (точки комерційного обліку із відповідними ЕІС-кодами, відомостями про розрахункові засоби обліку електричної енергії) у новій редакції.

Рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.11.2022 № 320 передано КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР на баланс та закріплено за ним на праві господарського відання захисні споруди цивільного захисту з інженерними мережами, що обліковуються на балансі комунальних підприємств житлово-комунального сервісу Одеської міської ради, згідно з переліком, серед яких захисна споруда цивільного захисту протирадіаційне укриття (ПРУ), обліковий № 57113, розташована за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Дігтярна, 12.

29 вересня 2023 року уповноваженими представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ проводилась перевірка споживача (КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР) на предмет дотримання вимог ПРРЕЕ.

Уповноваженими представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ на об`єкті захисна споруда цивільного захисту протирадіаційне укриття (ПРУ), обліковий № 57113 (підвальне приміщення) за адресою: м. Одеса, вул. Дігтярна, 12, виявлено порушення ПРРЕЕ, внаслідок чого 29.09.2023 складено акт про порушення № 8005892, згідно змісту акту: «порушено облік електричної енергії: порушення п. 1.2.1, 2.1.3, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл, постачання електричної енергії до електричних мереж, що не є власністю АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ. Самовільне підключення виконано кабелем (2х6) мм кв. алюміній від РЩ 0,4 кВТ внутрішнішньобудинкових до електропроводки приміщення. Електроенергія споживається, але не враховується. Порушення продемонстровано споживачу.».

В акті зазначено, що комісія з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 24.10.2023 з 09:00 до 17:00, за адресою: вул. М. Боровського, 28 Б.

Акт підписано представниками Позивача, наявна позначка про відмову представника Відповідача від підпису акту (також додано матеріали відеозапису відмови представника КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР від підпису акту, а також фотофіксацію виявлених порушень).

06 жовтня 2023 року АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ надіслано до КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР повідомлення, що розгляд акту про порушення № 8005892 відбудеться 24 жовтня 2023 року.

24 жовтня 2023 року КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР звернулось до АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ із повідомленням, в якому посилаючись на кадрові зміни на підприємстві, просить відкласти розгляд акту про порушення № 8005892 на кінець листопада 2023 року для надання можливості направити законного представника підприємства для участі у засіданні комісії.

01 листопада 2023 року АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ у відповідь на лист КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР надіслано повідомлення стосовно перенесення засідання комісії за заявою останнього на 12 грудня 2023 року.

12 грудня 2023 року КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР (інженер енергетик) звернувся до АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ із заявою про перенесення засідання з розгляду акту про порушення № 8005892 на 21 грудня 2023 року.

Засіданням комісії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ по розгляду акту про порушення від 29.09.2023 № 8005892, прийнято рішення, оформлене протоколом від 21.11.2023 № 136, в присутності представника Споживача, інженера-енергетика КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР, за згодою сторін провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил, згідно з п. 8.4.2 пп. 7 та за формулою № 8 п. 8.4.12 ПРРЕЕ, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (зі змінами та доповненнями), п. 8.4.7 ПРРЕЕ із сили струму навантаження електроустановки 3,2 А , який зазначено в п. 4 акта про порушення. Зазначено, що підлягає до сплати 15567,34 грн за недовраховану електричну енергію (представлений протокол містить підписи представників Позивача та Відповідача).

Також представнику Відповідача (інженеру-енергетику КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР) вручено під розписку (21.12.2023) рахунок № 8005892 на оплату вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 15567,34 грн, з яких 2954,56 грн ПДВ.

Відповідно до представленого АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ розрахунку заборгованості КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР її розмір становить 17573,62 грн, з яких 15567,34 грн заборгованості за недовраховану електричну енергію, 450,46 грн 3% річних (нарахованих з 22.01.2024 по 08.01.2025) та 1555,82 грн інфляційних нарахувань (нарахованих з 01.02.2024 по 30.11.2024).

Дослідивши в відкритому судовому засіданні матеріали справи, надані докази, проаналізувавши норми чинного законодавства, суд дійшов наступних висновків:

Відповідно до пункту 1 постанови НКРЕКП від 06.11.2018 № 1345 видано Акціонерному товариству ОДЕСАОБЛЕНЕРГО (код ЄДРПОУ 00131713, яким змінено назву на АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ) ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Одеської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності Акціонерного товариства ОДЕСАОБЛЕНЕРГО, та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством)

Як зазначалось, 29 травня 2019 року між КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР як Заявником та АТ ОДЕСАОБЛЕНЕРГО як Оператором системи (котрим в подальшому змінено назву на АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ) укладено Договір № 6221 споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії, при цьому як у поданій Позивачу 29.05.2019 року заявці, так і відповідних додатках до Договору КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР визначено перелік об`єктів із зазначенням найменування, адрес та ЕІС-кодів.

Правовідносини, які виникають у процесі продажу і купівлі електричної енергії між постачальниками електричної енергії та споживачами, регулюються Господарським кодексом України, Цивільним кодексом України, Законом України Про ринок електричної енергії, Правилами роздрібного ринку електричної енергії, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312 (ПРРЕЕ).

Відповідно до частин 1 та 2 статті 216 ГК України учасники господарських відносин несуть господарсько-правову відповідальність за правопорушення у сфері господарювання шляхом застосування до правопорушників господарських санкцій на підставах і в порядку, передбачених цим Кодексом, іншими законами та договором. Застосування господарських санкцій повинно гарантувати захист прав і законних інтересів громадян, організацій та держави, в тому числі відшкодування збитків учасникам господарських відносин, завданих внаслідок правопорушення, та забезпечувати правопорядок у сфері господарювання.

У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції (частина 2 статті 217 Господарського кодексу України).

Згідно з частиною 1 статті 218 Господарського кодексу України підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Відповідно до частини 1 статті 77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.

Правопорушеннями на ринку електричної енергії є, зокрема, недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії (частина 2 статті 77 Закону України Про ринок електричної енергії).

За змістом пункту 5.5.5 Правил роздрібного ринку електричної енергії (тут і далі ПРРЕЕ, в редакції від 01.07.2023, тобто станом на момент складання акту про порушення від 29.09.2023 № 8005982) споживач електричної енергії зобов`язаний, зокрема, користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів); здійснювати оплату рахунків, виставлених на підставі актів про порушення цих Правил та умов договору; не допускати безоблікового використання електричної енергії або використання електричної енергії для професійної та/або господарської діяльності на об`єктах, які розраховуються за електричну енергії за тарифом побутових споживачів, а також відшкодовувати збитки, завдані оператору системи та/або споживачу (основному споживачу), у разі виявлення безоблікового використання електричної енергії.

Відповідно до пункту 2.1.7 ПРРЕЕ фактом приєднання споживача до умов договору споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які свідчать про його бажання укласти договір споживача про надання послуг з розподілу/передачі електричної енергії, зокрема повернення (надання) підписаної заяви-приєднання, у тому числі у формі електронного документа, підписаного з використанням електронної ідентифікації, у разі укладення договору за допомогою інформаційно-комунікаційних систем та/або засобів електронної комунікації, сплата рахунка оператора системи, за відсутності заперечень оператора системи.

Як зазначено, рішенням Виконавчого комітету Одеської міської ради від 24.11.2022 № 320 передано КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР на баланс та закріплено за ним на праві господарського відання захисні споруди цивільного захисту з інженерними мережами, що обліковуються на балансі комунальних підприємств житлово-комунального сервісу Одеської міської ради, згідно з переліком, серед яких захисна споруда цивільного захисту протирадіаційне укриття (ПРУ), обліковий № 57113, розташована за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Дігтярна, 12.

Приписами частини 1-3 статті 78 ГК України встановлено, що комунальне унітарне підприємство утворюється компетентним органом місцевого самоврядування в розпорядчому порядку на базі відокремленої частини комунальної власності і входить до сфери його управління. Орган, до сфери управління якого входить комунальне унітарне підприємство, є представником власника - відповідної територіальної громади і виконує його функції у межах, визначених цим Кодексом та іншими законодавчими актами. Майно комунального унітарного підприємства перебуває у комунальній власності і закріплюється за таким підприємством на праві господарського відання (комунальне комерційне підприємство) або на праві оперативного управління (комунальне некомерційне підприємство).

Відповідно до частини 1 статті 133 ГК України основу правового режиму майна суб`єктів господарювання, на якій базується їх господарська діяльність, становлять право власності та інші речові права право господарського відання, право оперативного управління.

Господарська діяльність може здійснюватися також на основі інших речових прав (права володіння, права користування тощо), передбачених Цивільним кодексом України.

В свою чергу, частини 1 та 2 статті 136 ГК України визначають, що право господарського відання є речовим правом суб`єкта підприємництва, який володіє, користується і розпоряджається майном, закріпленим за ним власником (уповноваженим ним органом), з обмеженням правомочності розпорядження щодо окремих видів майна за згодою власника у випадках, передбачених цим Кодексом та іншими законами.

Власник майна, закріпленого на праві господарського відання за суб`єктом підприємництва, здійснює контроль за використанням та збереженням належного йому майна безпосередньо або через уповноважений ним орган, не втручаючись в оперативно-господарську діяльність підприємства.

Враховуючи викладене, з моменту прийняття Виконавчим комітетом Одеської міської ради рішення № 320, протирадіаційне укриття (ПРУ), обліковий № 57113, розташоване за адресою: Одеська обл., м. Одеса, вул. Дігтярна, 12, передано КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР на баланс та закріплено за останнім на праві господарського відання, тобто з 24.11.2022.

Акт про порушення відповідно до пункту 1.1.2 ПРРЕЕ це документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил.

За змістом пункту 8.2.5 ПРРЕЕ у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил.

Акт про порушення складається представниками оператора системи, які мають таке право згідно з посадовою інструкцією, пройшли відповідне навчання та інструктаж, після пред`явлення ними службових посвідчень.

В акті про порушення мають бути зазначені зміст виявленого порушення з посиланням на відповідні пункти цих Правил, необхідні для визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії параметри, що характеризують електроустановку споживача, схему підключення електроустановки споживача та її графічне зображення із зазначенням, ЕІС код площадки комерційного обліку, за якою виявлено порушення (за наявності), та у разі виявлення порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу…

Акт про порушення складається у двох примірниках, один з яких передається або надсилається споживачеві.

Акт про порушення підписується представником (представниками) оператора системи, який (які) брали участь у перевірці, та споживачем (представником споживача) або іншою особою, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки.

Як зазначалось вище, уповноваженими представниками АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ на об`єкті захисна споруда цивільного захисту протирадіаційне укриття (ПРУ), обліковий № 57113 (підвальне приміщення) за адресою: м. Одеса, вул. Дігтярна, 12, виявлено порушення ПРРЕЕ, внаслідок чого 29.09.2023 складено акт про порушення № 8005892, згідно змісту акту: «порушено облік електричної енергії: порушення п. 1.2.1, 2.1.3, 2.3.1, 2.3.2, 2.3.3, 5.5.5 ПРРЕЕ, що відповідає порушенню п. 8.4.2 ПРРЕЕ самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів та електропроводки без наявності відповідних договорів про розподіл, постачання електричної енергії до електричних мереж, що не є власністю АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ. Самовільне підключення виконано кабелем (2х6) мм кв. алюміній від РЩ 0,4 кВТ внутрішнішньобудинкових до електропроводки приміщення. Електроенергія споживається, але не враховується. Порушення продемонстровано споживу.».

В акті зазначено, що комісія з розгляду складеного акту про порушення буде проводити засідання 24.10.2023 з 09:00 до 17:00, за адресою: вул. М. Боровського, 28 Б.

Акт підписано представниками Позивача, наявна позначка про відмову представника Відповідача від підпису акту (також додано матеріали відеозапису відмови представника КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР від підпису акту, а також фотофіксацію виявлених порушень).

Згідно із пунктом 8.2.6 ПРРЕЕ акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи.

Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення.

Оператор системи повинен вести журнал реєстрації засідань комісії з розгляду актів про порушення, у якому зазначаються дата проведення засідання; номер протоколу; склад комісії; склад запрошених на засідання комісії (представники Регулятора, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів); відмітка про присутність або відсутність споживача; перелік питань, які розглядалися на засіданні комісії; час розгляду кожного з питань, зміст окремої думки учасників комісії (у разі її наявності) та стислий зміст рішення.

Споживач має бути повідомлений оператором системи про місце, час і дату засідання комісії не пізніше ніж за 7 календарних днів до призначеної дати засідання.

У разі відмови споживача або представника споживача від отримання акта про порушення, у якому визначено місце, час та дату проведення засідання комісії, або окремого повідомлення про місце, час і дату засідання комісії оператор системи направляє споживачу таке повідомлення рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення на адресу, визначену в даних щодо споживача, наявних в оператора системи, у строк до 60 календарних днів від дати складення акта (крім випадків проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломби та/або індикатора, та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії; повторного розгляду акта на засіданні комісії з розгляду актів про порушення). У такому разі оператор системи має право розглянути акт про порушення на засіданні комісії, яке має відбутися по закінченню 30 календарних днів від дати направлення споживачу такого повідомлення, але не пізніше 90 календарних днів від дати направлення такого повідомлення. За зверненням споживача оператор системи може розглянути акт про порушення на засіданні комісії раніше указаного терміну.

Акт про порушення, не розглянутий у визначеному цими Правилами порядку протягом 90 календарних днів від дня його складення, вважається недійсним та підлягає скасуванню, крім випадків необхідності проведення експертизи або отримання висновку заводу виробника пломб, індикаторів та/або засобу вимірювальної техніки електричної енергії для встановлення факту порушення. Якщо для розгляду акта про порушення необхідні результати експертного дослідження та/або обстеження заводом виробником, перебіг зазначеного терміну починається з дати їх отримання оператором системи.

Рішення комісії оформлюється протоколом, копія якого видається споживачу.

У протоколі комісії зазначається ЕІС код точки/точок комерційного обліку, за якою(ими) виявлено порушення (за наявності).

У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків.

Відповідно до пункту 8.4.1 ПРРЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави.

Згідно з пунктом 8.4.2 ПРРЕЕ визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі без порушення схеми обліку; самовільне підключення електроустановок, струмоприймачів або електропроводки до електричної мережі оператора системи з порушенням схеми обліку.

В свою чергу, пунктами 8.4.7, 8.4.8 та 8.4.12 ПРРЕЕ визначено механізм та складові розрахунку вартості необлікованої електричної енергії.

Відповідно до представлених до матеріал справи доказів, вбачається, що КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР було обізнане про призначення засідання комісії для розгляду акту № 8005892, адже декілька разів зверталось до АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ із заявами про перенесення засідання комісії.

При цьому, із представленого протоколу засідання комісії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ від 21.11.2023 № 136 по розгляду акту про порушення від 29.09.2023 № 8005892, вбачається прийняття рішення за участю представника КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР. Із змісту ж рішення вбачається, що за згодою сторін проведено розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії внаслідок порушення споживачем Правил… Зазначено, що підлягає до сплати 15567,34 грн за недовраховану електричну енергію (представлений протокол містить підписи представників Позивача та Відповідача) та вручено представнику КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР під розписку (21.12.2023) рахунок на оплату вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 15567,34 грн, з яких 2954,56 грн ПДВ.

У той же час, в процесі розгляду справи КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР не заперечує та не ставить під сумнів як проведену перевірку та складений 29.09.2023 акт про порушення № 8005892, так і протокол засідання комісії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ від 21.11.2023 № 136, складений в результаті розгляду зазначеного акту.

Керівником ж КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР представлено заяву про визнання позову.

Пунктом 8.2.7 ПРРЕЕ встановлено, що кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи.

Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день).

Відповідно до частини 4 статті 11 ЦК України у випадках, встановлених актами цивільного законодавства, цивільні права та обов`язки виникають безпосередньо з актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим або органів місцевого самоврядування.

Положеннями частини 1 статті 174 ГК України передбачено, що господарські зобов`язання можуть виникати безпосередньо із закону або іншого нормативно-правового акта, що регулює господарську діяльність.

Частиною 1 статті 15 ЦК України закріплено право кожної особи на захист свого цивільного права у випадку його порушення, невизнання або оспорювання.

Порушення права пов`язано з позбавленням його володільця можливості здійснити (реалізувати) своє право повністю або частково.

При оспорюванні або невизнанні права виникає невизначеність у праві, викликане поведінкою іншої особи.

Отже, порушення, невизнання або оспорювання суб`єктивного права є підставою для звернення особи за захистом свого права із застосуванням відповідного способу захисту.

Згідно із частиною 1 статті 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Статтею 509 ЦК України визначено, що зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку. Зобов`язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу. Зобов`язання має ґрунтуватися на засадах добросовісності, розумності та справедливості.

Згідно із приписами статті 525 ЦК України одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

За правилами статті 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до частини 1 статті 527 ЦК України боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор - прийняти виконання особисто, якщо інше не встановлено договором або законом, не випливає із суті зобов`язання чи звичаїв ділового обороту.

Приписами статті 530 ЦК України встановлено, що якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Зобов`язання, строк (термін) виконання якого визначений вказівкою на подію, яка неминуче має настати, підлягає виконанню з настанням цієї події. Якщо строк (термін) виконання боржником обов`язку не встановлений або визначений моментом пред`явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов`язок у семиденний строк від дня пред`явлення вимоги, якщо обов`язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Статтею 610 ЦК України передбачено, що порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Аналогічні положення містяться в частинах 1 та 7 статті 193 ГК України, в яких визначено, що суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться; до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом; не допускаються одностороння відмова від виконання зобов`язань, крім випадків, передбачених законом, а також відмова від виконання або відстрочка виконання з мотиву, що зобов`язання другої сторони за іншим договором не було виконано належним чином.

Господарський суд, проаналізувавши наведені вище норми матеріального права в аспекті спірних правовідносин, зазначає, що між сторонами виникли господарські зобов`язання, підставою яких є прийняте засіданням комісії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ по розгляду акту про порушення від 29.09.2023 № 8005892 рішення, оформлене протоколом від 21.11.2023 № 136, яке, в свою чергу, передбачає зобов`язання КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР як Споживача здійснити оплату вартості недоврахованої електричної енергії у розмірі 15567,34 грн, з яких 2954,56 грн ПДВ.

В свою чергу, КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР як Споживачем в порушення приписів статей 525,526,610,629 ЦК України, статті 193 ГК України та приписів пункту 8.2.7 ПРРЕЕ своєчасно вартість недоврахованої електричної енергії у розмірі 15567,34 грн не сплачено, не дивлячись на те, що з урахуванням частини 1 статті 530 ЦК України та приписів пункту 8.2.7 ПРРЕЕ строк виконання зобов`язання на суму 15567,34 грн настав.

Відтак, господарський суд вважає наявними правовими підстави для задоволення заявлених АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ позовних вимог в частині стягнення з КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР 15567,34 грн заборгованості за недовраховану електричну енергію.

З огляду на відсутність своєчасної та остаточної оплати КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР вартості недовраховної електричної енергії АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ, окрім заявлених до стягнення 15567,34 грн заборгованості, просить стягнути 450,46 грн 3% річних (нарахованих з 22.01.2024 по 08.01.2025) та 1555,82 грн інфляційних нарахувань (нарахованих з 01.02.2024 по 30.11.2024).

Разом з цим частина 2 статті 625 ЦК визначає, що боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також трьох процентів річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Сплата 3% річних від простроченої суми (якщо інший їх розмір не встановлений договором або законом), так само як й інфляційні нарахування, не мають характеру штрафних санкцій і є способом захисту майнового права та інтересу кредитора шляхом отримання від боржника компенсації (плати) за користування ним коштами, належними до сплати кредиторові. Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 12.02.2018 у справі № 922/4544/16, від 26.04.2018 у справі № 910/11857/17, від 16.10.2018 у справі № 910/19094/17, від 06.11.2018 у справі № 910/9947/15, від 29.01.2019 у справі № 910/11249/17, від 19.02.2019 у справі № 910/7086/17, від 10.09.2019 у справі № 920/792/18.

Нарахування, передбачені частиною 2 статті 625 ЦК, не є штрафними санкціями, а входять до складу грошового зобов`язання. Подібний за змістом правовий висновок викладений в постановах об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.07.2019 у справі № 905/600/18, Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 910/4590/19, Верховного Суду від 23.03.2023 у справі № 920/505/22.

Ознайомившись із представленим АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ розрахунками 3% річних та інфляційних нарахувань із зазначеним періодом нарахування по кожному із прострочених зобов`язань, судом встановлено, що останні виконано у відповідності до методології та приписів чинного законодавства України. Відтак, суд вважає наявним правовими підстави для стягнення з КП СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР на користь АТ ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ 450,46 грн 3% річних та 1555,82 грн інфляційних нарахувань.

Відповідно до вимог частини 1 статті 73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно із частиною 1 статті 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Відповідно до статті 78 ГПК України достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.

Приписи статті 79 ГПК України встановлюють, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1-3 статті 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (пункт 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008 зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

У рішенні від 03.01.2018 Віктор Назаренко проти України (Заява № 18656/13) ЄСПЛ наголосив, що принцип змагальності та принцип рівності сторін, які тісно пов`язані між собою, є основоположними компонентами концепції справедливого судового розгляду у розумінні пункту 1 статті 6 Конвенції. Вони вимагають справедливого балансу між сторонами: кожній стороні має бути надана розумна можливість представити свою справу за таких умов, що не ставлять її чи його у явно гірше становище порівняно з протилежною стороною. Під загрозою стоїть впевненість сторін у функціонуванні правосуддя, яке ґрунтується, зокрема, на усвідомленні того, що вони матимуть змогу висловити свої думки щодо кожного документа в матеріалах справи (рішення у справі Беер проти Австрії (Beer v. Austria), заява № 30428/96, пункти 17,18, від 06 лютого 2001 року).

Частиною 3 статті 4 Закону України Про судовий збір передбачено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.

Пунктом 2 частини 1 статті 129 ГПК України встановлено, що судовий збір покладається у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, - на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Поряд із цим частина 1 статті 130 ГПК України передбачає, що у разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації - 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Керуючись ст.ст.13,20,73,74,76,86,129,130,165,232,233,237,238,240,241

Господарського процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» до відповідача: Комунального підприємства «СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР» про стягнення 17573,62 грн заборгованості задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «СЕРВІСНИЙ ЦЕНТР» (65045, м. Одеса, вул. Преображенська, буд. 52, Код ЄДРПОУ 33313609) на користь Акціонерного товариства «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (65031, м. Одеса, вул. М.Боровського, 28 Б, Код ЄДРПОУ 00131713) 15567/п`ятнадцять тисяч п`ятсот шістдесят сім/грн 34 коп. заборгованості за недовраховану електричну енергію, 450/чотириста п`ятдесят/грн 46 коп. 3% річних, 1555/одну тисячу п`ятсот п`ятдесят п`ять/грн 82 коп. інфляційних нарахувань та 1211/одну тисячу двісті одинадцять/грн 20 коп. витрат зі сплати судового збору.

Повернути Акціонерному товариству «ДТЕК ОДЕСЬКІ ЕЛЕКТРОМЕРЕЖІ» (65031, м. Одеса, вул. М.Боровського, 28 Б, Код ЄДРПОУ 00131713) з Державного бюджету України (ГУК в Одеській обл./Приморський р-н/ 22030101, код ЄДРПОУ 37607526, Казначейство України (ЕАП), р/р UA938999980313141206083015758, МФО 899998, КБК 22030101) 1211/одну тисячу двісті одинадцять/грн 20 коп. судового збору.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Накази видати в порядку ст.327 ГПК України.

Повний рішення складено 17 лютого 2025 р.

Суддя С.Ф. Гут

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення13.02.2025
Оприлюднено19.02.2025
Номер документу125223908
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —916/71/25

Ухвала від 20.02.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Рішення від 13.02.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

Ухвала від 15.01.2025

Господарське

Господарський суд Одеської області

Гут С.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні