Рішення
від 30.01.2025 по справі 404/6929/23
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/6929/23

Номер провадження 2/404/1575/23

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 січня 2025 року Кіровський районний суд м. Кіровограда

у складі: головуючого-судді Павелко І.Л.

за участі секретаря Андон`євої В.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому цивільну справу за позовом представника ОСОБА_1 адвоката БойкоЯни Романівнидо ОСОБА_2 ,третя особа:Кропивницькаміськадержавна нотаріальнаконтора№2про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності та визнання право власності , -

ВСТАНОВИВ:

Представник Тарасової О.В. звернулася до суду в інтересах ОСОБА_1 з позовною заявою до ОСОБА_2 , в якій просить встановити, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 мала частку у праві спільної сумісної власності в розмірі 1/2 (одна друга) частини квартири АДРЕСА_1 . Визнати право власності за ОСОБА_1 на 1/4 частку квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла її матір - ОСОБА_3 , після смерті якої відкрилась спадщина до складу якої входить квартира АДРЕСА_3 .

В оформленніспадкових правпісля смертіматері, позивачу нотаріусом буловідмовлено,в зв`язкуз відсутністюправовстановлюючого документана частку ОСОБА_3 у спільній сумісній власності подружжя, зареєстрованого в БТІ.

Ухвалою судді від 14 вересня 2023 року відкрито загальне позовне провадження у вказаній справі.

Ухвалою суду від 06грудня 2023року витребувано від Кропивницької міської державної нотаріальної контори № 2 (місцезнаходження: вул. Вокзальна, 31, м. Кропивницький, 25009) належним чином завірену копію спадкової справи.

Ухвалою суду від 19лютого 2024року закрито підготовче засідання у цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2 третя особа Кропивницька міська державна нотаріальна контора №2 про визнання частки померлого у праві спільної сумісної власності та встановлення права власності та призначити справу до судового розгляду по суті.

Позивач та його представник до суду не з`явились, повідомлені належним чином, представник позивача надала до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність, позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Відповідач ОСОБА_2 до суду не з`явився, повідомлений належним чином, надав суду відзив, в якому позовні вимоги не визнав та заперечував проти їх задоволення.

Представник третьої особи до суду не з`явився, повідомлений належним чином, заяв та клопотань про відкладення розгляду справи до суду не надав.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_3 уклали шлюб 25.06.1977 року, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_1 (а.с.5).

У вказаному шлюбі народилася донька ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 . У зв`язку з реєстрацієї шлюбу із ОСОБА_5 , ОСОБА_6 змінила прізвище із ОСОБА_2 на ОСОБА_7 (а.с.8,10)

ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть від 29.07.2020 року, актовий запис №2015, серія НОМЕР_2 (а.с.6).

Після смерті ОСОБА_3 . Кропивницькою міською державною нотаріальною конторою №2 була заведена спадкова справа №32/2021.

Відповідно до Постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії, 7 квітня 2023 року до Кропивницької міської державної нотаріальної контори №2 за адресою м. Кропивницький, вул. Вокзальна, буд.31 звернулася ОСОБА_1 , жителька АДРЕСА_4 з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 на частку квартири під АДРЕСА_5 .

Однак, даною постановою відмовлено ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті матері ОСОБА_3 1954 р.н., що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , на частку квартири під АДРЕСА_2 . Підставою стало те, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на зазначену квартиру зареєстровано 23.06.2017 року, номер запису про право власності:21131039, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 1286676135101 на ім`я ОСОБА_2 . Також вказано, що за даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно право власності на частку квартири під АДРЕСА_2 за ОСОБА_3 не зареєстровано.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно дійсно право власності на зазначену квартиру зареєстровано 23.06.2017 року, номер запису про право власності: 21131039, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна:1286676135101 на ім`я ОСОБА_2 . Підстава внесення запису: Рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень (з відкриттям розділу), індексний номер: 35890621 від 27.06.2017, ОСОБА_8 , Обласне комунальне підприємство «Кіровоградське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації», Кіровоградська обл.

Документи, подані для державної реєстрації: довідка, серія та номер: 46, видана 23.06.2017, видавник: Об`єднання житлово-будівельних кооперативів. Дана довідка видана ОСОБА_2 , який мешкає АДРЕСА_6 , в тому що він в кооперативному будинку має квартиру загальною площею 73,23. Вказана довідка засвідчує, що на день видачі довідки заборгованості по позиці державі немає, останній внесок зроблено за позикою у вересні місяці 1992 року.

Отже, так як шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було зареєстровано 25.06.1977 р. та вказані особи перебували у шлюбі до смерті ОСОБА_3 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ), а право власності на квартиру АДРЕСА_2 зареєстровано в 2017 році, то в даному випадку вказана квартира є саме спільною сумісною власністю подружжя.

За змістом ст.13 Конвенції про захист прав і основоположних свобод, кожна особа має право на ефективний засіб правового захисту, не заборонений законом.

За нормою частини 1 статті 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 41 Конституції України визначено, що право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Згідно зі статтею 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Виходячи з положень частини 1 статті 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.

Право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, (стаття 328 ЦК України).

Згідно з частинами 1, 2 статі 355 ЦК України майно, що є у власності двох або більше осіб (співвласників), належить їм на праві спільної власності (спільне майно). Майно може належати особам на праві спільної часткової або на праві спільної сумісної власності.

При цьому, спільна власність двох або більше осіб без визначення часток кожного з них у праві власності є спільною сумісною власністю (частина 1 статті 368 ЦК України).

Згідно ст. 60 Сімейного кодексу України, майно, набуте подружжям за час шлюбу, належить і дружині та чоловікові на праві спільної сумісної власності незалежно від того, що один з них не мав і з поважної причини (навчання, ведення домашнього господарства, догляд за дітьми, хвороба тощо) самостійного заробітку (доходу). Вважається, що кожна річ, набута за час шлюбу, крім речей індивідуального користування, є об`єктом права спільної сумісної власності подружжя, і Норма частини другої статті 370 ЦК України передбачає, що у разі виділу частки із майна, що є у і спільній сумісній власності, вважається, що частки кожного із співвласників у праві спільної сумісної власності є рівними, якщо інше не встановлено домовленістю між ними, законом або за рішенням суду.

Відповідно до статей 1218, 1226 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. При цьому необхідно визначити якою є доля спадкодавця у праві спільної сумісної власності.

Відповідно до статті 1216ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків(спадщини)від фізичної особи,яка померла(спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Згідно зі статтею 1218 ЦК України, до складу спадщини входять всі права і обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Відповідно до частин 1 і 5 статті 1268 ЦК України, незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

У пункті 17 Постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 5 від 07.02.2014 року «Про судову практику в справах про захист права власності та інших речових прав» судам роз`яснено, що частка суб`єкта права спільної сумісної власності визначається зокрема,при поділі майна, виділі частки зі спільного майна,зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини.

Також, відповідно до пункту 5 Постанови Пленуму Верховного суду України від22.12.1995 року № 20 «Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності», частка учасника спільної сумісної власності визначається при поділі майна,виділі частки з спільного майна,зверненні стягнення на майно учасника спільної власності за його боргами, відкритті після нього спадщини; при відсутності доказів про те, що участь когось з учасників спільної сумісної власності (крім сумісної власності подружжя) у надбанні майна була більшою або меншою частки визначаються рівними).

Таким чином, оскільки при спадкуванні частки в майні, розмір якої не визначено, істотне значення має встановлення її розміру, що може бути зроблено також після відкриття спадщини, спадкоємець не позбавлений законом такого права, і його право на визначення частки померлого витікає з поняття спадкування, яким відповідно до статті 1216 ЦК України, є перехід права та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Відповідно до пункту 3.4. Листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» №24-753/0/4- 13 від 16 травня 2013 року відповідно до статті 1226 ЦК України частка у праві спільної сумісної власності спадкується на загальних підставах. Суб`єкт права спільної сумісної власності має право заповідати свою частку у праві спільної сумісної власності до її визначення та виділу в натурі.

У разі відмови нотаріуса видати свідоцтво про право на спадщину спадкоємці учасника спільної сумісної власності мають право звернутися з позовом про визначення частки майна, належної померлому на праві спільної сумісної власності. Зі змісту статті 357 ЦК вбачається, що під терміном визначення часток" законодавець розуміє визначення (встановлення) розміру частки співвласника у спільному сумісному майні.

Судові витрати по справі вважати по фактично понесеним стороною позивача.

На підставі ст.ст.355, 1216, 1218, 1226 ЦК України,ст. 60 СК України, керуючись ст.ст. ст. ст. 12, 13, 81, 141, 263-265 ЦПК України , суд, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву представника ОСОБА_1 адвоката БойкоЯни Романівнидо ОСОБА_2 ,третя особа:Кропивницькаміськадержавна нотаріальнаконтора№2про визначення частки померлого у праві спільної сумісної власності та визнання право власності - задовольнити.

Встановити, що ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 мала частку у праві спільної сумісної власності в розмірі 1/2 (одна друга) частини квартири АДРЕСА_2 .

Визнати право власності за ОСОБА_1 на 1/4 частку квартири АДРЕСА_2 , в порядку спадкування після померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 матері ОСОБА_3 .

Судові витрати вважати по фактично понесеним стороною позивача.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відомості про учасників процесу:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 ,місце проживання: АДРЕСА_7 ;

відповідач: - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_4 , місцерестрації: АДРЕСА_7 ;

третя особа:Кропивницька міськадержавна нотаріальнаконтора №2, місце знаходження:вул.Вокзальна,31,м.Кропивницький,25009.

Повний текст рішення складено 30.01.2025 року.

Суддя Кіровського І. Л. Павелко

районного суду

м.Кіровограда

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення30.01.2025
Оприлюднено20.02.2025
Номер документу125249469
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —404/6929/23

Рішення від 30.01.2025

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 19.02.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 06.12.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 14.09.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

Ухвала від 23.08.2023

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Павелко І. Л.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні