ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
про відкриття провадження у справі
(у порядку загального позовного провадження)
"18" лютого 2025 р. Cправа № 902/93/25
Господарський суд Вінницької області у складі судді Марії Шамшуріної
розглянувши матеріали
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп", 23316, Вінницька область, Вінницький район, село Селище, Гніванська Тг, вулиця Богуна Івана, будинок 1А; ідентифікаційний код юридичної особи 39949266
до BIOWARM, вулиця Вестерхавевей, 204, місто Карребексмінде, Данія, DK-4736 (Vestrehavevej 204, Karrebaek, KarreBaeksminde, Denmark, DK-4736); ідентифікаційний номер: 32753590
про стягнення 42 965 євро
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Вінницької області 28.01.2025 надійшла позовна заява № б/н від 28.01.2025 (вх. № 96/25 від 28.01.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп" до BIOWARM про стягнення 42 965 євро заборгованості, що виникла внаслідок невиконання відповідачем укладеного між сторонами контракту № 01/09/20 від 01.09.2020.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 28.01.2025 справу розподілено судді Шамшуріній М.В.
Ухвалою від 03.02.2025 суд постановив позовну заяву № б/н від 28.01.2025 (вх. № 96/25 від 28.01.2025) Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп" залишити без руху та встановив позивачу спосіб та строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня отримання цієї ухвали.
13.02.2025 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп" надійшла заява про усунення недоліків позовної заяви з додатками.
Таким чином, позивачем усунуто недоліки позовної заяви, що стали підставою постановлення ухвали про залишення позову без руху у строк, встановлений судом.
Частиною 3 статті 174 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) встановлено, що якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.
Згідно частини першої статті 176 ГПК України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.
Судом установлено, що відповідачем за позовом є іноземна юридична особа та із матеріалів справи не вбачається наявність у відповідача філії або представництва іноземної юридичної особи на території України.
Із матеріалів позовної заяви вбачається, що місцезнаходженням відповідача - BIOWARM є: вулиця Вестерхавевей, 204, місто Карребексмінде, Данія, DK-4736 (Vestrehavevej 204, Karrebaek, KarreBaeksminde, Denmark, DK-4736); ідентифікаційний номер: 32753590.
Визначаючись щодо питання підсудності справи, суд враховує таке.
Відповідно до положень частини 1 статті 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" спори, що виникають між суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, іноземними суб`єктами господарської діяльності у процесі такої діяльності можуть розглядатися судами України, а також за згодою сторін спору Міжнародним комерційним арбітражним судом та Морською арбітражною комісією при Торгово-промисловій палаті України та іншими органами вирішення спору, якщо це не суперечить чинним законам України або передбачено міжнародними договорами України.
Приписами статті 39 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність" визначено, що будь-які спори щодо застосування положень цього Закону та законів, прийнятих на виконання цього Закону, можуть бути предметом розгляду: в суді України, якщо одна із сторін у справі - фізична особа та/або держава; в господарських судах, якщо сторонами у справі виступають юридичні особи. Міждержавні спори, які можуть виникнути в результаті дій України при застосуванні цього Закону, вирішуються у погодженому сторонами порядку згідно з нормами міжнародного права.
Згідно з частиною 1 статті 3 ГПК України судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Кодексу України з процедур банкрутства, Закону України "Про міжнародне приватне право", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
Положеннями статті 366 ГПК України передбачено, що підсудність справ за участю іноземних осіб визначається цим Кодексом, законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України. У випадках, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, підсудність справ за участю іноземних осіб може бути визначено за угодою сторін.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про міжнародне приватне право" цей Закон застосовується до питань, що виникають у сфері приватноправових відносин з іноземним елементом, зокрема, щодо підсудності судам України справ з іноземним елементом.
Приписами статті 4-1 Закону України "Про міжнародне приватне право" визначено, що учасники приватноправових відносин з іноземним елементом можуть укласти угоду про вибір суду, якою визначити підсудність судам певної держави або одному чи декільком конкретним судам певної держави справ у спорах, що виникли або можуть виникнути між ними у зв`язку з такими правовими відносинами.
Угода про вибір суду укладається у письмовій формі незалежно від місця її укладення. Угода про вибір суду, якою обрано суд України, укладається у письмовій формі відповідно до закону України. Угода про вибір суду не може передбачати зміну виключної підсудності справи з іноземним елементом судам України. Недійсність правочину, складовою частиною якого є угода про вибір суду, не тягне за собою недійсність угоди про вибір суду.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 76 Закону України "Про міжнародне приватне право" суди розглядають будь-які справи з іноземним елементом якщо сторони передбачили своєю угодою підсудність справи з іноземним елементом судам України, крім випадків, передбачених у статті 77 цього Закону.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 20 ГПК України господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв`язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема: справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов`язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Пунктом 7.1. контракту № 01/09/2020 від 01.09.2020 сторонами погоджено, що усі спори, розбіжності та вимоги, що виникають з цього договору або у зв`язку з ним, підлягають вирішенню в державному суді за місцезнаходженням позивача.
Судом враховано, що у пункті 7.1. контракту № 01/09/2020 від 01.09.2020 конкретно визначеного державного суду сторонами в угоді не зазначено, водночас суд розцінює зміст цієї угоди як право сторони на звернення до суду за своїм місцезнаходженням.
Зважаючи на те, що предметом позову у цій справі є вимога про стягнення заборгованості, що виникла на підставі укладеного сторонами (юридичними особами) договору, тобто спір виник у зв`язку із здійсненням господарської діяльності при виконанні правочину, суд з урахуванням місцезнаходження позивача дійшов висновку, що ця справа відносяться до юрисдикції господарських судів, а саме до юрисдикції Господарського суду Вінницької області.
Визначаючись щодо територіальної юрисдикції спору, судом також взято до уваги, що предметом позову є вимога про стягнення 42 965,00 євро заборгованості, що виникла внаслідок невиконання відповідачем грошового зобов`язання з оплати поставленого на його користь товару за укладеним між сторонами контрактом №01/09/2020 від 01.09.2020.
Отже, до предмету доказування у цій справі входить встановлення обставини належного/неналежного виконання відповідачем взятого на себе зобов`язання з оплати поставленого позивачем товару.
За загальним правилом, відповідно до частини 1 статті 27 ГПК України позов пред`являється до господарського суду за місцезнаходженням чи місцем проживання відповідача, якщо інше не встановлено цим Кодексом.
Згідно частини 1 статті 29 ГПК України право вибору між господарськими судами, яким відповідно до цієї статті підсудна справа, належить позивачу, за винятком виключної підсудності, встановленої статтею 30 цього Кодексу.
Положеннями частини 5 статті 29 ГПК України передбачено, що позови у спорах, що виникають з договорів, в яких визначено місце виконання або виконувати які через їх особливість можна тільки в певному місці, можуть пред`являтися також за місцем виконання цих договорів.
Відповідно до частини 1 статті 532 Цивільного кодексу України місце виконання зобов`язання встановлюється у договорі.
Умовами контракту №01/09/2020 від 01.09.2020 місце виконання зустрічного зобов`язання покупця з оплати товару не визначено.
Положеннями пункту 4 абзацу 2 частини 1 статті 532 Цивільного кодексу України визначено, що якщо місце виконання зобов`язання не встановлено у договорі, виконання провадиться: за грошовим зобов`язанням - за місцем проживання кредитора, а якщо кредитором є юридична особа, - за її місцезнаходженням на момент виникнення зобов`язання. Якщо кредитор на момент виконання зобов`язання змінив місце проживання (місцезнаходження) і сповістив про це боржника, зобов`язання виконується за новим місцем проживання (місцезнаходженням) кредитора з віднесенням на кредитора всіх витрат, пов`язаних із зміною місця виконання.
Оскільки місцезнаходженням позивача Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп" (ідентифікаційний код юридичної особи 39949266) згідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань є: 23316, Вінницька область, Вінницький район, село Селище, Гніванська Тг, вулиця Богуна Івана, будинок 1А, то відповідно місцем виконання грошових зобов`язань за контрактом №01/09/2020 від 01.09.2020 є місцезнаходження кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "КВР - Груп".
Отже, позивач при виборі суду, якому підсудна справа, мав право відповідно до частини 5 статті 29 ГПК України звернутися до суду за своїм місцезнаходженням та місцем виконання договору, а тому справа є підсудною Господарському суду Вінницької області.
Пунктом 1 статті 5 Конвенції про угоди про вибір суду, яка набрала чинності для України 01.08.2023 визначено, що суд або суди Договірної Держави, визначені у виключній угоді про вибір суду, мають юрисдикцію для вирішення спору, до якого застосовується ця угода, за винятком випадків, коли угода є недійсною за законодавством цієї Держави.
Судом ураховано, що докази недійсності угоди щодо вибору суду, укладеної між сторонами у матеріалах справи на час вирішення питання про відкриття провадження відсутні.
Судом установлено, що подана позовна заява відповідає вимогам, викладеним у статтях 162, 164, 172 ГПК України, а подані матеріали є достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі. Підстави для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження відсутні.
За таких обставин, суд дійшов до висновку про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі.
Згідно частини 1 статті 12 ГПК України господарське судочинство здійснюється у порядку наказного провадження та позовного (загального або спрощеного) провадження.
Про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, в якій, зокрема, зазначається за якими правилами позовного провадження (загального чи спрощеного) буде розглядатися справа (пункт 4 частини 2 статті 176 ГПК України).
Відповідно до частини 3 статті 12 ГПК України загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Згідно з частиною 4 статті 247 ГПК України у порядку спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті, зокрема справи в яких ціна позову перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Враховуючи ціну позову, яка перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, суд дійшов висновку про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
Відповідно до положень статті 181 ГПК України для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання. Дата і час підготовчого засідання призначаються суддею з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне призначити підготовче засідання у справі та встановити сторонам строки для подання ними заяв по суті справи та доказів, що обґрунтовують їх правові позиції.
Положеннями статті 367 ГПК України визначено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.
Судове доручення надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Порядок передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном регулюється Конвенцією про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, Гаага, 1965 (далі - Конвенція), яка є чинною в Україні згідно з Законом України "Про приєднання України до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах" від 19.10.2000 № 2052-ІІІ (із заявами та застереженнями). Україна й Королівство Данії є учасниками та підписантами вказаної Конвенції.
Відповідно до статті 1 вказаної Конвенції, передбачено, що ця Конвенція застосовується у цивільних або комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.
Згідно зі статтею 3 Конвенції, орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей.
До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.
Відповідно до статті 7 Конвенції про вручення, формуляр обов`язково складається французькою чи англійською мовою чи мовою запитуваної держави, а в разі заповнення українською мовою - обов`язково супроводжується перекладом на одну із зазначених мов. Заповнений формуляр доручення і документи, що підлягають врученню, надсилаються у двох примірниках. Суд чи інший компетентний орган України надсилає доручення на підставі Конвенції про вручення до Центрального органу іноземної держави, визначеного запитуваною державою відповідно до статті 2 цієї Конвенції.
З урахуванням наведеного, з метою належного повідомлення відповідача про судове провадження, забезпечення реалізації принципів змагальності та рівності перед законом і судом, суд вважає за необхідне звернутись через Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) до Центрального Органу запитуваної Держави для вручення судових документів (ухвал суду від 03.02.2025 та від 18.02.2025 у цій справі, позовної заяви та доданих до неї документів, заяви про усунення недоліків з додатками) відповідачу, зобов`язавши позивача забезпечити подання суду нотаріально посвідчених перекладів на данську або англійську мову зазначених вище документів.
Пунктом 4 частини 1 статті 228 ГПК України визначено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення із судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.
Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини 1 статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (п. 8 ч. 1 ст. 229 ГПК України).
Оскільки суд повинен належним чином повідомити відповідача про дату, час та місце розгляду справи, а також враховуючи звернення з клопотанням про вручення судових документів, суд дійшов висновку про необхідність зупинення провадження у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 12, 176, 181, 228, 229, 234-235, 247 Господарського процесуального кодексу України, суд
У Х В А Л И В:
1. Прийняти позовну заяву до розгляду та відкрити провадження у справі 902/93/25.
2. Розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження.
3. Підготовче засідання у справі призначити на 19 серпня 2025 року о 10:00 год. у приміщенні Господарського суду Вінницької області за адресою: Україна, м. Вінниця, вулиця Пирогова, 29, 4 поверх, зал № 9.
4. Зобов`язати позивача у строк до 20.03.2025 надати до суду нотаріально завірені копії перекладу на данську або англійську мову судового доручення від 18.02.2025, ухвал Господарського суду Вінницької області від 03.02.2025 та від 18.02.2025, позовної заяви та доданих до неї документів, заяви про усунення недоліків з додатками у двох примірниках для направлення відповідачу - BIOWARM, вулиця Вестерхавевей, 204, місто Карребексмінде, Данія, DK-4736 (Vestrehavevej 204, Karrebaek, KarreBaeksminde, Denmark, DK-4736); ідентифікаційний номер: 32753590.
5. Відповідачу у порядку, передбаченому статті 165 ГПК України протягом п`ятнадцяти днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі надіслати (подати) до суду відзив на позовну заяву з наданням доказів, що підтверджують викладені у ньому обставини (із доказами надсилання копії відзиву позивачу).
6. Встановити позивачу строк на подання до суду відповіді на відзив (із доказами направлення відповідачу) протягом п`яти днів з дня його отримання.
7. Встановити відповідачу строк на подання до суду заперечення щодо відповіді на відзив (із доказами направлення позивачу) протягом п`яти днів з дня їх отримання.
8. Роз`яснити учасникам справи, що кожна особа, яка бере участь у справі, повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, подавши всі наявні у неї докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються вимоги або заперечення.
9. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов, справа згідно з частиною 9 статті 165 ГПК України буде розглянута за наявними в ній матеріалами.
10. Повідомити учасників справи про призначене судове засідання у справі.
11. Учасникам справи подання доказів по справі здійснювати відповідно до вимог статей 80, 91 ГПК України.
12. Учасникам справи подавати заяви і клопотання відповідно до статей 169, 170 ГПК України.
13. Звернути увагу учасників справи на можливість укладення мирової угоди на будь-якій стадії судового процесу.
14. Звернутися через Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) до Центрального органу іноземної держави - Данії: Ministry of Justice Procedural Law Division Slotsholmsgade 10 1216 COPENHAGEN K Denmark для вручення судових документів (ухвал суду від 03.02.2025 та від 18.02.2025 в цій справі, позовної заяви та доданих до неї документів, заяви про усунення недоліків з додатками) відповідачу - BIOWARM, вулиця Вестерхавевей, 204, місто Карребексмінде, Данія, DK-4736 (Vestrehavevej 204, Karrebaek, KarreBaeksminde, Denmark, DK-4736); ідентифікаційний номер: 32753590.
15. Зупинити провадження у справі № 902/93/25.
16. За приписами частини 1 статті 255 ГПК України ухвала про відкриття провадження у справі окремо від рішення суду першої інстанції оскарженню не підлягає.
17. За приписами пункту 12 частини 1 статті 255 ГПК України ухвалу про зупинення провадження у справі може бути оскаржено окремо від рішення суду першої інстанції до Північно-західного апеляційного господарського суду.
18. Згідно з положеннями частини 1 статті 256 ГПК України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
19. Згідно з приписами статті 235 ГПК України ухвали, постановлені судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, набирають законної сили з моменту їх підписання суддею (суддями).
20. Інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://vn.arbitr.gov.ua/sud5003/.
21. Примірник ухвали надіслати учасникам справи (позивачу - до електронного кабінету у системі ЄСІТС, відповідачу - шляхом звернення через Центральне міжрегіональне управління Міністерства юстиції (м. Київ) до Центрального органу іноземної держави - Данії: Ministry of Justice Procedural Law Division Slotsholmsgade 10 1216 COPENHAGEN K Denmark з клопотанням про надання правової допомоги та шляхом надіслання ухвали на відому суду електронну адресу відповідача (mail@biowarm.dk)).
Ухвалу підписано 18.02.2025 року.
Суддя Марія Шамшуріна
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 18.02.2025 |
Оприлюднено | 20.02.2025 |
Номер документу | 125259847 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Шамшуріна М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні