ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29607, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1, e-mail: inbox@km.arbitr.gov.ua, тел.(0382)71-81-84
У Х В А Л А
"17" лютого 2025 р. Справа № 924/1062/24
м. Хмельницький
Господарський суд Хмельницької області у складі судді Субботіної Л.О. за участю секретаря судового засідання Мізика М.А., розглянувши матеріали
за заявою ОСОБА_1 м. Славута Шепетівського району Хмельницької області
про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи
за участю керуючого реструктуризацією: арбітражного керуючого Багінського А.О.
В попередньому засіданні суду відповідно до ч. 6 ст. 233 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.
ВСТАНОВИВ:
До Господарського суду Хмельницької області 02.12.2024 надійшла заява фізичної особи ОСОБА_1 м. Славута Шепетівського району Хмельницької області про відкриття провадження у справі про свою неплатоспроможність в порядку Кодексу України з процедур банкрутства.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.12.2024, заяву передано на розгляд судді Субботіній Л.О.
Ухвалою суду від 05.12.2024 прийнято до розгляду заяву ОСОБА_1 про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність фізичної особи та призначено підготовче засідання у справі №924/1062/24 на 12:00 год. 17 грудня 2024 року.
Згідно з ухвалою суду від 17.12.2024, зокрема відкрито провадження у справі №924/1062/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 , введено процедуру реструктуризації боргів боржника та мораторій на задоволення вимог кредиторів, призначено керуючим реструктуризацією у справі №924/1062/24 арбітражного керуючого Багінського Артема Олександровича, призначено попереднє засідання суду на 12:00 год. 04 лютого 2025 року.
З метою виявлення кредиторів боржника суд за допомогою автоматизованої системи "Діловодство спеціалізованого суду" 18.12.2024 здійснив офіційне оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство ОСОБА_1 на офіційному веб-сайті Верховного Суду в мережі Інтернет, номер публікації якого 74891.
До суду надійшли наступні заяви з кредиторськими вимогами до боржника:
- 23.12.2024 заява Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" про грошові вимоги кредитора до боржника, у якій заявник просить визнати та включити до реєстру вимог кредиторів грошові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" у розмірі 31833,61 грн, з яких 24496,29 грн заборгованість за кредитом, 2132,47 грн заборгованість по відсотках та 5204,85 грн заборгованість по комісії;
- 16.01.2025 заява кредитора Акціонерного товариства "Акцент - Банк", у якій заявник просить визнати кредиторські вимоги АТ "А - Банк" в розмірі 28623,49 грн, з яких 25994,18 грн заборгованість за кредитом та 2629,31 грн заборгованість за відсотками.
Відповідно до ухвал від 30.12.2024 та 20.01.2025 суд прийняв до розгляду заяви кредиторів - Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" та Акціонерного товариства "Акцент-Банк" з грошовими вимогами до боржника в попередньому засіданні господарського суду, яке призначено на 12:00 год. 04 лютого 2025 року.
Ухвалою суду від 04.02.2025 в попередньому засіданні суду оголошено перерву до 09:30 год. 17 лютого 2025 року.
Арбітражний керуючий в попередньому засіданні 17.02.2025 та у письмовому повідомленні про результати розгляду заяв із грошовими вимогами кредиторів до боржника від 20.01.2025 повідомив про визнання вимог кредитора АТ "Акцент-Банк". З приводу вимог кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" зазначив, що вони визнаються частково в розмірі 15439,61 грн. При цьому арбітражний керуючий звертає увагу, що у кредитному договорі, який укладено між боржником та кредитором, не наведено жодних додаткових послуг кредитора, за які сплачується щомісячна комісія. А формулювання мети стягнення такої комісії звучить як "обслуговування кредиту", що є незаконним. А відтак, вимоги кредитора по стягненню із боржника сум комісій задоволенню не підлягають. Також вказує, що незаконного стягнутими кредитором із боржника є суми коштів по 1400 грн на місяць, які боржник сплачував в період з 01.02.2024 по 30.09.2024 в загальній сумі 11189,15 грн, тому вони мають бути зараховані для погашення основної суми боргу.
Боржник та інші учасники справи для участі в попередньому засіданні 17.02.2025 не з`явилися.
У попередньому засіданні 17.02.2025 суд, розглянувши грошові вимоги кредиторів до боржника, заслухавши арбітражного керуючого, встановив наступне.
Відповідно до ч.1 ст.122 Кодексу України з процедур банкрутства (далі - КУзПБ) подання кредиторами вимог до боржника та їх розгляд керуючим реструктуризацією здійснюється в порядку, визначеному цим Кодексом для юридичних осіб.
Відповідно до ст. 45 КУзПБ конкурсні кредитори за вимогами, що виникли до дня відкриття провадження у справі про банкрутство, зобов`язані подати до господарського суду письмові заяви з вимогами до боржника, а також документи, що їх підтверджують, протягом 30 днів з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Відлік строку на заявлення грошових вимог кредиторів до боржника починається з дня офіційного оприлюднення оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Майнові вимоги кредиторів до боржника мають бути виражені в грошових одиницях і заявлені до господарського суду в порядку, встановленому цією статтею.
Виходячи з вимог ст.ст. 45, 47 КУзПБ у справі про банкрутство господарський суд не розглядає по суті спори стосовно заявлених до боржника грошових вимог, а лише встановлює наявність або відсутність відповідного грошового зобов`язання боржника шляхом дослідження первинних документів (договорів, накладних, актів тощо) та (або) рішення юрисдикційного органу, до компетенції якого віднесено вирішення відповідного спору. При цьому суд досліджує надані кредитором письмові докази, встановлює підстави виникнення грошових вимог кредиторів до боржника, їх характер, зміст та розмір.
Відповідно до ч. 4 ст. 122 КУзПБ в ухвалі за результатами попереднього засідання суду, зокрема, зазначаються: 1) обов`язок керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів, які мають відбутись не пізніше 14 днів з дня постановленої ухвали; 2) дата засідання господарського суду, яке має відбутись не пізніше 60 днів з дня постановлення такої ухвали, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі.
Статтею 133 КУзПБ встановлено, що витрати, пов`язані з провадженням у справі про неплатоспроможність (витрати на оплату судового збору, сплату винагороди і відшкодування витрат арбітражного керуючого, пов`язаних з виконанням ним своїх повноважень, оплату послуг спеціалістів для проведення оцінки майнових об`єктів, що підлягають продажу), відшкодовуються у повному обсязі до задоволення вимог кредиторів.
Вимоги кредиторів, включені до реєстру вимог кредиторів, задовольняються у такій черговості:
1) у першу чергу задовольняються вимоги до боржника щодо виплати заборгованості із заробітної плати працівникам, які перебувають/перебували у трудових відносинах із боржником, сплати аліментів, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншим ушкодженням здоров`я або смертю фізичної особи, сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування;
2) у другу чергу задовольняються вимоги щодо сплати податків і зборів (обов`язкових платежів) та проводяться розрахунки з іншими кредиторами;
3) у третю чергу сплачуються неустойки (штраф, пеня), внесені до реєстру вимог кредиторів.
Розглянувши вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" до боржника, суд встановив наступне.
Між Товариством з обмеженою відповідальністю "Фінансово - кредитний супермаркет" (далі - кредитодавець) та ОСОБА_1 (далі - позичальник) 18.01.2024 укладено договір №6270443 про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту (далі - договір), згідно з п. 1.1 якого кредитодавець зобов`язується надати позичальнику грошові кошти в кредит у сумі 35000,00 грн. (надалі - кредит), для власних потреб на умовах строковості, зворотності, платності, у безготівковій формі шляхом перерахування коштів з поточного рахунку кредитодавця на рахунок позичальника, шляхом безготiвкового переказу коштiв на поточний (картковий) рахунок позичальника, який зазначений у додатку №2, який є невід`ємною частиною цього договору, а позичальник зобов`язується своєчасно погашати кредит, сплачувати фіксовану процентну ставку за користування кредитом із розрахунку - 28,00 % річних (далі - процентна ставка) від суми заборгованості та виконувати інші зобов`язання згідно цього договору. Фiксована процентна ставка є незмiнною протягом усього строку договору. Встановлений договором розмiр фiксованої процентної ставки не може бути збiльшено кредитодавцем в односторонньому порядку.
Відповідно до п. 1.2 договору дата перерахування суми кредиту на рахунок, вказаний позичальником у додатку №2, є датою початку дії цього договору
Дата остаточного повернення кредиту до 15.01.2026р. (п. 1.3 договору).
Пунктом 1.4 договору визначено, що платежі з повернення кредиту здійснюються згідно додатку №1, який є невід`ємною частиною цього договору.
Згідно з п. 2.1 договору позичальник використовує кредит для власних потреб, сплачує проценти за користування кредитом в строк, встановлений цим договором.
Моментом (днем) надання кредиту вважається день перерахування кредитних коштів з рахунку кредитодавця на поточний (картковий) рахунок позичальника (п. 2.2 договору).
Відповідно до п. 2.5 договору проценти за користування кредитом нараховуються кредитодавцем на залишок заборгованості за позикою та погашаються при надходженні коштів на рахунок кредитодавця. Нарахування процентів здійснюється кредитодавцем щодня за методом "факт/факт", виходячи із фактичної кількості днів у місяці та у році, за фактичний термін користування кредитом до дати остаточного повернення кредиту, зазначеного у п. 1.3. договору. При розрахунку процентів враховується день надання та не враховується день повернення кредиту.
За обслуговування кредитної заборгованості позичальник щомісячно сплачує комісійну винагороду у розмірі 4 % від суми кредиту, зазначену у п. 1.1. цього договору. Встановлена договором комісійна винагорода сплачується позичальником щомісячно у вищевказаному розмірі в період, встановлений у додатку №1 до цього договору, починаючи з 01.02.2024 року, а у разі повного дострокового повернення кредиту - за фактичний період користування. Комісійна винагорода сплачується за послуги, пов`язані з обслуговуванням кредитної заборгованості і поверненням кредиту (надання інформації про поточний розмір його заборгованості, розмір суми кредиту, повернутої кредитодавцю, надання довідки щодо погашення заборгованості, зокрема інформації про платежі за цим договором, які сплачені, які належить сплатити, дати сплати або періоди у часі та умови сплати таких сум (за можливості зазначення таких умов ), а також іншу інформацію, надання якої передбачено законодавством, а також даним договором. Розмiр кoмiciї, встановлений цим пyнктом договору, залишається незмiнним протягом усього строку (терміну) договору. Встановлений договором розмiр кoмiciї не може бути збiльшено кредитодавцем в односторонньому порядку. Після дати остаточного повернення кредиту, зазначеного у п. 1.3. договору, встановлений договором розмiр кoмiciї підлягає нарахуванню та сплаті позичальником до повного виконання зобов`язань за цим договором.
Згідно з п. 2.6 договору сплата процентів, суми кредиту та інших платежів здійснюється позичальником щомісячно ануїтетними платежами у розмірі та в період встановленими у додатку № до цього Договору з 01 по 15 число місяця наступного за звітним, починаючи з 01.02.2024, а також в день повернення заборгованості за кредитом в повній сумі.
Пунктом 2.7 договору визначено, що за надання кредиту позичальник сплачує комісію у розмірі 2 % від суми кредиту, встановленої у п 1.1. даного договору. Зазначена комісія сплачується позичальником одноразово, у день видачі кредиту, за рахунок кредитних коштів (тіло кредиту) шляхом перерахування за вказаними позичальником реквізитами суми кредиту за мінусом утриманої кредитодавцем комісії. Підписанням цього договору позичальник розпоряджається, надає згоду та уповноважує кредитодавця на вчинення дій з утримання на свою користь та у свою власність/не перерахуванні позичальнику грошових коштів, що включаються до загальної суми кредиту, але які до фактичного їх зарахування/перерахування на користь позичальника, в порядку, встановленому даним пунктом договору, сплачуються у вигляді комісії за надання кредиту.
Відповідно до п. 2.8 договору у разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання зобов`язання за договором у повному обсязі ця сума погашає вимоги кредитодавця у такій черговості:
1) у першу чергу сплачуються прострочена до повернення сума позики та прострочені проценти за користування позикою;
2) у другу чергу сплачуються сума позики та проценти за користування позикою;
3) у третю чергу сплачуються неустойка та інші платежі відповідно до договору.
Погашення позичальником заборгованості кожної наступної черги повинно відбуватися після повного погашення заборгованості попередньої черги.
Сторони встановлюють, що кредитодавець має право самостійно зараховувати кошти, які направлені позичальником на погашення заборгованості, згідно встановленої черговості.
За умовами п. 3.2 договору кредитодавець має право, зокрема: вимагати дострокового повернення заборгованості за кредитом та процентів за користування ним та/або припинення дії цього договору у випадках, встановлених даним договором (підп. 3.2.2), вимагати від позичальника (незалежно від настання строку погашення кредиту) сплати у повному обсязі заборгованості за кредитом та/або процентів за користування ним та/або суми неустойки, передбачених цим договором, у випадках, коли позичальник затримує сплату частини кредиту та/або процентів щонайменше на один календарний місяць (підп. 3.2.4).
Згідно з п. 3.3 договору позичальник зобов`язаний, зокрема дотримуватись положень цього договору (підп. 3.3.2), повернути в повному обсязі кредит з нарахованими процентами за фактичний час його використання та можливими штрафними санкціями у терміни, визначені цим договором (підп. 3.3.5), достроково повернути наявну заборгованість за кредитом, відсотками та нарахованою комісією кредитодавцю та можливі штрафні санкції у випадках, визначених п. 3.2.4. цього договору (підп. 3.3.9).
Відповідно до п. 5.1 договору детальний розпис сукупної вартості кредиту з урахуванням процентної ставки за ним, погашення основного боргу, вартості сукупних послуг, а також інших фінансових зобов`язань, наведений в додатку № 1, який є невід`ємною частиною цього договору.
Сукупні витрати позичальника, які наведені в додатку № 1, є орієнтовними, враховуючи можливість дострокового погашення кредиту та сплати процентів за фактичний час користування кредитними коштами (п. 5.1.1 договору).
Відповідно до вимог статті 8 Закону України "Про споживче кредитування" сукупна вартість кредиту для позичальника (у процентному значенні та грошовому виразі) з урахуванням відсоткової (процентної) ставки за кредитом та вартості всіх послуг, пов`язаних з одержанням, обслуговуванням, погашенням кредиту та укладенням цього договору за умови дотримання позичальником графіку розрахунків, що є додатком цього договору та враховуючи витрати, пов`язані з оформленням забезпечення кредиту ( в разі необхідності) становить 45116,54 грн., або 128.90 % від суми отриманого кредиту та включає в себе:
- процент за користування кредитом 10816,54 грн. або 30,90 % від суми кредиту;
- комісія за обслуговування кредитної заборгованості 33600,00 грн. або 96,00 % від суми кредиту;
- комісія за надання кредиту 700,00 грн. або 2 % від суми кредиту.
Надання інших супутніх послуг договором не передбачено.
У п. 5.2 договору передбачено, що загальна орієнтовна сума процентів, що підлягають сплаті, реальна річна процентна ставка та загальна вартість кредиту вказуються у додатку №1 до цього договору.
За умовами п. 7.2 договору цей договір діє з моменту його підписання сторонами до закінчення строку, вказаного в. п. 1.3 цього договору. У випадку невиконання сторонами зобов`язань за цим договором, він діє до повного виконання сторонами своїх зобов`язань за цим договором.
Додатком 1 до договору оформлено графік платежів повернення кредиту, додатком 2 - заяву про перерахунок коштів в розмірі 34300,00 грн, додатком 3 - реквізити для перерахування коштів.
Договір з додатками підписаний сторонами шляхом накладення електронного підпису, що підтверджується протоколом створення та перевірки кваліфікованого та удосконаленого електронного підпису.
Згідно з платіжною інструкцією кредитового переказу коштів, 18.01.2024 ОСОБА_1 видано кредит в розмірі 34300,00 грн.
Відповідно до розрахунків заборгованості фізичної особи ОСОБА_1 , станом на 23.12.2024 в останнього наявна заборгованість в сумі 31833,61 грн, з яких 24496,29 грн заборгованість за кредитом, 2132,47 грн заборгованість по відсотках та 5204,85 грн заборгованість по комісії. Період нарахування з 18.01.2024 по 22.12.2024. Також відображено, що за період з 18.01.2024 по 30.09.2024 боржник сплатив банку 11189,15 грн комісії.
Суд зазначає, що згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (ст. 629 ЦК України).
Як вбачається із змісту п. 1.1 договору, за вказаним договором боржник отримав кредит для власних потреб.
Отже, на відносини, що виникли між ТОВ "Фінансово - кредитний супермаркет" та ОСОБА_1 , поширюються приписи Закону України "Про споживче кредитування" (далі - Закон).
Згідно з п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону загальні витрати за споживчим кредитом - витрати споживача, пов`язані з отриманням, обслуговуванням та поверненням кредиту, включаючи проценти за користування кредитом, комісії та інші обов`язкові платежі за додаткові та/або супутні послуги кредитодавця, кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону до загальних витрат за споживчим кредитом включаються: доходи кредитодавця у вигляді процентів; комісії кредитодавця, пов`язані з наданням, обслуговуванням і поверненням кредиту, у тому числі комісії за обслуговування кредитної заборгованості, розрахунково-касове обслуговування, юридичне оформлення тощо; інші витрати споживача на додаткові та/або супутні послуги, які підлягають сплаті на користь кредитного посередника (за наявності) та третіх осіб згідно з вимогами законодавства України та/або умовами договору про споживчий кредит (платежі за послуги кредитного посередника, страхові та податкові платежі, збори на обов`язкове державне пенсійне страхування, біржові збори, платежі за послуги державних реєстраторів, нотаріусів, інших осіб тощо).
Отже, Закон України "Про споживче кредитування" передбачає право банку встановлювати у кредитному договорі комісію за обслуговування кредиту.
Пунктом 2.5 укладеного між сторонами договору визначено, що за обслуговування кредитної заборгованості позичальник щомісячно сплачує комісійну винагороду у розмірі 4 % від суми кредиту, зазначену у п. 1.1. цього договору. Комісійна винагорода сплачується за послуги, пов`язані з обслуговуванням кредитної заборгованості і поверненням кредиту (надання інформації про поточний розмір його заборгованості, розмір суми кредиту, повернутої кредитодавцю, надання довідки щодо погашення заборгованості, зокрема інформації про платежі за цим договором, які сплачені, які належить сплатити, дати сплати або періоди у часі та умови сплати таких сум (за можливості зазначення таких умов ), а також іншу інформацію, надання якої передбачено законодавством, а також даним договором.
Разом з тим, Закон України "Про споживче кредитування" розмежовує оплатність та безоплатність надання інформації про кредит залежно від періодичності звернення споживача із запитом щодо надання такої інформації.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону після укладення договору про споживчий кредит кредитодавець на вимогу споживача, але не більше одного разу на місяць, а також у разі зміни істотних умов договору про споживчий кредит, включаючи випадки, коли така зміна відбувається внаслідок настання умов, визначених таким договором, у порядку та на умовах, передбачених договором про споживчий кредит, безоплатно повідомляє споживачу інформацію про поточний розмір його заборгованості, розмір суми кредиту, повернутої кредитодавцю, надає виписку з рахунку/рахунків (за наявності) щодо погашення заборгованості, зокрема інформацію про платежі за цим договором, які сплачені, які належить сплатити, дати сплати або періоди у часі та умови сплати таких сум (за можливості зазначення таких умов у виписці), а також іншу інформацію, надання якої передбачено цим Законом, іншими актами законодавства та договором про споживчий кредит.
Згідно з ч. 5 ст. 12 Закону умови договору про споживчий кредит, які обмежують права споживача порівняно з правами, встановленими цим Законом, є нікчемними.
З урахуванням викладеного, комісія за обслуговування кредитної заборгованості може включати плату за надання інформації про стан кредиту, яку споживач вимагає частіше одного разу на місяць. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.07.2022 у справі №496/3134/19 та у постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 06.11.2023 у справі №204/224/21.
Як вбачається із наданого розрахунку, ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" здійснювало щомісячне нарахування боржнику комісії у розмірі 1400,00 грн на підставі п. 2.5 договору.
Однак товариство не зазначило переліку додаткових послуг, які надавались кредитором боржнику, та не надало доказів на їх підтвердження.
З огляду на викладене, суд вважає, що у боржника не виникло обов`язку сплачувати передбачену п. 2.5 договору комісію в розмірі 4% від суми кредиту (1400 грн), тому заявлені кредиторські вимоги в розмірі 5204,85 грн заборгованості по комісії є безпідставними.
Крім того, відповідно до розрахунків заборгованості фізичної особи ОСОБА_1 , за період з 18.01.2024 по 30.09.2024 боржник сплатив банку 11189,15 грн комісії, яка зважаючи на вищевикладені висновки суду вважається сплаченою безпідставно, у зв`язку із чим вказані кошти підлягали зарахуванню для погашення суми заборгованості по кредиту та відсотках.
Отже, заявлена ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" сума заборгованості по кредиту та відсотках підлягає зменшенню на 11189,15 грн, що буде становити 15439,61 грн (26628,76 грн - 11189,15 грн).
Також суд зазначає, що відповідно до ст. 1 КУзПБ конкурсні кредитори - це кредитори за вимогами до боржника, що виникли до відкриття провадження у справі про банкрутство і виконання яких не забезпечено заставою майна боржника.
Ухвалою суду від 17.12.2024 було відкрито провадження у справі №924/1062/24 про неплатоспроможність фізичної особи ОСОБА_1 .
Таким чином, кредитори, в тому числі і ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет", при зверненні до боржника із грошовими вимогами визначають зобов`язання боржника, які існували станом на 16.12.2024 (до відкриття провадження у справі про неплатоспроможність).
Разом з тим, ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" здійснило нарахування процентів по 22.12.2024 включно, що не узгоджується із вищевикладеними приписами.
Отже, правомірним буде нарахування заборгованості по відсотках за період з 18.01.2024 по 16.12.2024 включно, що становить 2020,03 грн. Тому заборгованість по відсотках в розмірі 112,44 грн (2132,47 грн - 2020,03 грн) заявлена безпідставно.
З огляду на викладене, суд вважає за необхідне заяву ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" про грошові вимоги до боржника задовольнити частково та визнати вимоги вказаного кредитора у розмірі 15327,17 грн (15439,61 грн - 112,44 грн), черговість задоволення вимог - друга черга. Вказані вимоги є обґрунтованими та підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами.
У визнанні вимог ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" в розмірі 16506,44 грн суд відмовляє.
Також суд зазначає, що при зверненні із заявою про грошові вимоги до боржника ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" сплатило судовий збір в розмірі 6056,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією кредитового переказу коштів № 2745 від 23.12.2024.
За змістом підп. 10 п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду заяви кредиторів, які звертаються з грошовими вимогами до боржника після оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), ставка судового збору встановлюється у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Частиною 3 ст. 4 вищевказаного Закону визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Зважаючи на те, що заява ТОВ "Фінансово-кредитний супермаркет" з грошовими вимогами до боржника подана через систему "Електронний суд", то до сплати підлягав судовий збір у розмірі 4844,80 грн (3028,00 грн х 2 х 0,8), який включається до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність (черговість задоволення - до задоволення вимог кредиторів).
Разом з тим, судовий збір в розмірі 1211,20 грн є зайво сплаченим судовим збором та за клопотанням особи, яка його сплатила, може бути повернутий з Державного бюджету України на підставі п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір".
Щодо вимог Акціонерного товариства "Акцент-Банк" суд встановив, що 07.06.2023 ОСОБА_1 з метою укладення кредитного договору та отримання кредитної картки підписав анкету про приєднання до Умов та Правил надання банківських послуг в А-Банку.
В подальшому, 07.06.2023 ОСОБА_1 підписав заяву щодо встановлення кредитного ліміту за карткою/рахунком та паспорт споживчого кредиту за програмою "Кредитна картка "Зелена".
Відповідно до паспорта споживчого кредиту "Кредитна картка "Зелена", сума/ліміт кредиту: від 1000 до 200000 грн; строк кредитування: 240 місяців з правом автоматичного продовження; мета отримання кредиту: на споживчі потреби; спосіб та строк надання кредиту: кредитні кошти надаються клієнту у вигляді суми кредитного ліміту на споживчі потреби на платіжній картці клієнта, яка відкрита у банку на підставі укладеного договору про надання банківських послуг; тип процентної ставки: фіксована; процентна ставка, відсотків річних: пільгова процентна ставка: 0,000001%, пільговий період - до 62 днів (діє з моменту виникнення заборгованості до кінця календарного місяця, наступного за датою виникнення заборгованості, при умові її погашення в повному обсязі), базова процентна ставка: 40,8% на рік (нараховується на максимальну суму заборгованості, за умови не погашення заборгованості в повному обсязі в пільговий період, за кожний день з моменту виникнення заборгованості). Орієнтовна загальна вартість кредиту для споживачів за весь строк користування кредитом (у т.ч. тіло кредиту, відсотки, комісії та інші платежі) 134120,95 грн. Реальна річна процентна ставка, відсотків річних: 49,34%. Кількість та розмір платежів, періодичність внесення: щомісяця, до останнього поточного місяця включно, в розмірі не менше 4% від заборгованості та не менше нарахованих відсотків за користування кредитом та не менше 100 грн й не може перевищувати повного розміру заборгованості за договором про споживчий кредит.
Згідно з розрахунком заборгованості ОСОБА_1 перед банком за кредитним договором від 08.06.2023, станом на 17.12.2024 наявна заборгованість в загальному розмірі 28623,49 грн, з яких 25994,18 грн заборгованості за кредитом та 2629,31 грн заборгованість за відсотками.
Заборгованість ОСОБА_1 за кредитним договором від 08.06.2023 підтверджується випискою по картці від 16.01.2025.
За наслідками розгляду грошових вимог кредитора Акціонерного товариства "Акцент-Банк", суд встановив, що останні є обґрунтованими та підтверджуються наявними в матеріалах справи доказами, тому підлягають визнанню у розмірі 28623,49 грн (черговість задоволення вимог - друга черга). Також включенню до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність, підлягають витрати Акціонерного товариства "Акцент-Банк" на оплату судового збору у розмірі 6056,00 грн (черговість задоволення - до задоволення вимог кредиторів).
Згідно з ч. 1 ст. 123 КУзПБ, протягом трьох робочих днів після постановлення ухвали за результатами попереднього засідання господарського суду арбітражний керуючий згідно з цією ухвалою письмово повідомляє кредиторів про місце і час проведення зборів кредиторів та організовує їх проведення.
З огляду на викладене, суд зобов`язує керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів, які мають відбутися не пізніше 03 березня 2025 року, надати суду реєстр вимог кредиторів боржника; докази організації та проведення зборів кредиторів.
Також відповідно до приписів ч. 4 ст. 122 КУзПБ суд вважає за необхідне призначити судове засідання, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі на 10:00 год. 10 квітня 2025 року.
Матеріали справи містять клопотання арбітражного керуючого Багінського А.О. про витребування доказів, згідно з яким останній просить витребувати у АТ "А-Банк", АТ "КБ "Глобус", Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, АТ КБ "Приват Банк", ГУ ПФУ у Хмельницькій області, РСЦ ГСЦ МВС у Хмельницькій області, Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" інформацію щодо боржника та членів його сім`ї. В клопотанні арбітражний керуючий звертає увагу, що з метою отримання доказів, на виконання ухвали Господарського суду Хмельницької області від 17.12.2024 р. у справі № 924/1062/24 та керуючись нормами КУзПБ ним було направлено ряд запитів до юридичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування та банків з проханням надати запитувану інформацію, яка стосується боржника ОСОБА_1 . Однак, запитувану інформацію не надано, у зв`язку із чим арбітражний керуючий звернувся до суду із даним клопотанням.
В попередньому засіданні 17.02.2025 арбітражний керуючий не підтримав клопотання в частині витребування доказів у Акціонерного товариства "А-Банк" та Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, тому просив його в цій частині не розглядати. В решті клопотання підтримав та просив його задовольнити.
Розглянувши клопотання керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Багінського А.О. про витребування доказів, суд враховує наступне.
Відповідно до ст. 2 КУзПБ провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України (далі - ГПК України), іншими законодавчими актами України.
У преамбулі КУзПБ передбачено, що цей Кодекс встановлює умови та порядок відновлення платоспроможності боржника - юридичної особи або визнання його банкрутом з метою задоволення вимог кредиторів, а також відновлення платоспроможності фізичної особи.
Отже, основною метою провадження у справі про банкрутство є відновлення платоспроможності боржника та задоволення сукупного кола його кредиторів, яке передбачає послідовне виконання сторонами та учасниками процесу, арбітражним керуючим обов`язків, що визначені та передбачені положеннями Кодексу України з процедур банкрутства.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 12 КУзПБ арбітражний керуючий користується усіма правами розпорядника майна, керуючого санацією, керуючого реструктуризацією, керуючого реалізацією, ліквідатора відповідно до законодавства, у тому числі має право, у тому числі: звертатися до суду у випадках, передбачених цим Кодексом (п. 1), звертатися із запитами арбітражного керуючого, у тому числі щодо отримання копій документів, до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, підприємств, установ, у тому числі банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу, організацій, громадських об`єднань, а також до фізичних осіб (п. 5), отримувати від банків, небанківських надавачів платіжних послуг, емітентів електронних грошей, депозитарних установ та інших професійних учасників ринків капіталу інформацію про наявність рахунків та/або залишок коштів на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, рух коштів та операції на рахунках боржника (у тому числі на рахунках у цінних паперах) / електронних гаманцях, а також інформацію про договори боржника про зберігання цінностей або надання боржнику в майновий найм (оренду) індивідуального банківського сейфа (п. 5-1), отримувати інформацію з державних реєстрів (п. 6).
Частинами 1, 2 ст. 81 ГПК України встановлено, що учасник справи у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 цього Кодексу. У клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено: 1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів); 2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа; 4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу; 5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.
Як вбачається з матеріалів справи, арбітражний керуючий Багінський А.О. звертався до АТ "КБ" Глобус" (лист №01-20/924/1064/24/2890 від 07.01.2025), Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (лист №01-20/924/943/24/2664 від 06.01.2025), Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (лист №01-20/924/1064/24/2883 від 06.01.2025), Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Хмельницькій області (лист №01-20/924/1064/24/2885 від 06.01.2025), Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" (лист №01-20/924/1064/24/2888 від 06.01.2025), з метою отримання інформації щодо боржника та членів його сім`ї.
Однак, як вказує арбітражний керуючий, відповіді на вказані листи не надійшли, витребувану інформацію не отримано.
З огляду на викладене, з метою забезпечення належного виконання керуючим реструктуризацією своїх повноважень, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання арбітражного керуючого Багінського А.О. від 04.02.2025 та витребувати вказану в резолютивній частині ухвали інформацію.
Керуючись ст.ст. 45, 122, 123, 133 Кодексу України з процедур банкрутства, ст.ст. 81, 233-235 Господарського процесуального кодексу України, суд -
УХВАЛИВ:
1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-кредитний супермаркет" про грошові вимоги до боржника задовольнити частково.
Визнати вимоги кредитора Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-кредитний супермаркет" (01015, м.Київ, вул. Лейпцизька, буд. 16, код 38604217) до фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 15 327,17 грн (черговість задоволення вимог - друга черга).
У визнанні вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-кредитний супермаркет" в розмірі 16506,44 грн відмовити.
2. Включити до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність витрати Товариства з обмеженою відповідальністю "Фінансово-кредитний супермаркет" на оплату судового збору у розмірі 4844,80 грн (черговість задоволення - до задоволення вимог кредиторів).
3. Заяву Акціонерного товариства "Акцент-Банк" про грошові вимоги до боржника задовольнити.
Визнати вимоги кредитора Акціонерного товариства "Акцент-Банк" (49074, м. Дніпро, вул. Батумська, буд. 11, код 14360080) до фізичної особи ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі 28623,49 грн (черговість задоволення вимог - друга черга).
4. Включити до витрат, пов`язаних з провадженням у справі про неплатоспроможність витрати Акціонерного товариства "Акцент-Банк" на оплату судового збору у розмірі 6056,00 грн (черговість задоволення - до задоволення вимог кредиторів).
5. Зобов`язати керуючого реструктуризацією провести збори кредиторів, які мають відбутися не пізніше 03 березня 2025 року.
6. Зобов`язати керуючого реструктуризацією надати суду реєстр вимог кредиторів боржника; докази організації та проведення зборів кредиторів.
7. Призначити судове засідання, на якому буде розглянуто погоджений кредиторами план реструктуризації боргів або прийнято рішення про перехід до процедури погашення боргів чи про закриття провадження у справі на 10:00 год. 10 квітня 2025 року.
Засідання відбудеться в приміщенні Господарського суду Хмельницької області за адресою: м.Хмельницький, Майдан Незалежності, 1.
8. Задовольнити клопотання керуючого реструктуризацією арбітражного керуючого Багінського А.О. про витребування доказів.
9. Витребувати у АТ "КБ "Глобус" інформацію щодо залишку коштів на банківському рахунку НОМЕР_2 боржника ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), а також інформацію про рух коштів на вказаному рахунку за період із 01.01.2021 по 07.01.2024.
10. Витребувати у Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області інформацію:
- щодо наявності земельних ділянок, зареєстрованих на праві власності, оренди, постійного користування чи будь-якому іншому речовому праві за боржником ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ).
- про вчинені дії щодо розпорядження майном (земельними ділянками) боржника ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) (відчуження, перереєстрація і т.і), якщо наявна така інформація.
У випадку наявності у вищезазначеної особи прав на земельні ділянки, надати належним чином засвідчені копії документів, якими підтверджується права на такі землі, копії технічної документації, витяг із кадастру, рішення уповноваженого органу про надання такої земельної ділянки, тощо.
Витребувати таку ж інформацію щодо членів його сім`ї, а саме: ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
5. Витребувати у АТ КБ "Приват Банк":
- інформацію щодо залишку коштів на банківських рахунках НОМЕР_5 , НОМЕР_6 , НОМЕР_7 , НОМЕР_8 боржника ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 );
- інформацію щодо наявних відкритих та закритих будь-яких банківських рахунків, електронних гаманців або інших рахунків, а також будь - яку наявну інформацію щодо ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ). Якщо такі рахунки чи електронні гаманці наявні, то повідомити чи здійснювались боржником будь-які операції, в тому числі (але не тільки) з електронними грошима;
- виписку (інформацію про рух коштів та/або здійснених операцій) щодо відкритих та закритих банківських рахунків та електронних гаманців або операції, які були здійснені за дорученням боржника у період із 01.01.2021 по 06.01.2025;
- інформацію чи укладалось між банком та боржником договори зберігання цінностей та найм (оренда) банківського сейфу. Якщо так, надати копію відповідного договору оренди та повідомити, які цінності знаходяться на зберіганні.
Витребувати таку ж інформацію щодо членів його сім`ї, а саме: ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
6. Витребувати у ГУ ПФУ у Хмельницькій області інформацію про наявність заборгованості боржника ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ), а також інформацію, відомості з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, інформацію щодо розміру отримуваної ним пенсії чи будь-яких інших виплат (якщо такі наявні).
Витребувати таку ж інформацію щодо членів його сім`ї, а саме ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
7. Витребувати у РСЦ ГСЦ МВС у Хмельницькій області інформацію щодо наявності зареєстрованого за боржником ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та членами його сім`ї, а саме: ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 будь-якого автомототранспорту.
8. Витребувати у Державної організації "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" інформацію щодо зареєстрованих на ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) та членів його сім`ї, а саме: ОСОБА_2 (ідентифікаційний код НОМЕР_3 ), ОСОБА_3 (ідентифікаційний код НОМЕР_4 ), ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 , об`єктів права інтелектуальної власності, зокрема (але не тільки): літературних та художніх творів; комп`ютерних програм; компіляції даних (баз даних); виконань; фонограм, відеограм, програм організацій мовлення; наукових відкриттів; винаходів, корисних моделей, промислових зразків; компонувань напівпровідникових виробів; раціоналізаторських пропозицій; сортів рослин, пород тварин; комерційних (фірмових) найменувань, торговельних марок (знаків для товарів і послуг), географічних зазначень; комерційних таємниць чи будь - яких інших об`єктів інтелектуальної власності.
9. Зобов`язати АТ "КБ "Глобус", Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, АТ КБ "Приват Банк", ГУ ПФУ у Хмельницькій області, РСЦ ГСЦ МВС у Хмельницькій області, Державну організацію "Український національний офіс інтелектуальної власності та інновацій" у строк до 05 березня 2025 року направити запитувану інформацію на електронну адресу Господарського суду Хмельницької області: inbox@km.arbitr.gov.ua та на адресу арбітражного керуючого Багінського А.О.: 29017, м.Хмельницький, вул.Зарічанська, 5/3, офіс 312 та/або на його електронну адресу: ІНФОРМАЦІЯ_2
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення суддею 17.02.2025 та може бути оскаржена до Північно - західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, визначені статтями 254-259 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст ухвали складено 20.02.2025.
Суддя Субботіна Л.О.
Суд | Господарський суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 17.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125291663 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: неплатоспроможність фізичної особи |
Господарське
Господарський суд Хмельницької області
Субботіна Л.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні