Справа № 149/19/24
Провадження №2/149/8/25
Номер рядка звіту 22
УХ ВА ЛА
"20" лютого 2025 р. м. Хмільник
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області в складі:
головуючого судді Павлюк О. О. ,
за участю:
секретаря Лисої В. В.,
представника відповідача: адвоката Поворознюка Б. М.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні заяву про зміну предмету позову у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Фермерського господарства "Ірина О. Т." про усуненння перешкод в користуванні земельною ділянкою шляхом її повернення власнику, -
В С Т А Н О В И В :
В провадженні Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області перебуває зазначена цивільна справа. Ухвалою Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області від 08.01.2024 відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання, яке в подальшому неодноразово відкладалося.
На адресу суду від представника позивача надійшла заява про заміну предмету позову, яка мотивована тим, що позивач вважає правильним способом захисту свого права визнання відсутнім права оренди замість усунення перешкод у користуванні майном шляхом його повернення власнику. Згідно з поданою заявою представник позивача прочив це питання розглянути за його відсутності та відсутності позивача, клопотання підтримав. Представник відповідача проти прийняття заяви не заперечив, оскільки це є правом позивача.
Суд, заслухавши учасників, дослідивши матеріали справи, дійшов наступних висновків.
За змістом частини 3 статті 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення.
Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Правові підстави позову це зазначена у позовній заяві нормативно-правова кваліфікація обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги. Таким чином, позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову. Предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Як вбачається зі змісту позовної заяви і заяви про зміну предмету позову, матеріально-правовою вимогою позивача є оспорення наявності у відповідача права користування (оренди) земельної ділянки, що належить позивачу. Таким чином, фактично у порушеному клопотанні про зміну предмету позову ставиться питання щодо уточнення позовних вимог з урахуванням практики вирішення аналогічних спорів судом касаційної інсанції та способу захисту порушеного права у спірних правовідносинах, а не про подання іншого (ще одного) позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, об`єднання позовних вимог, зміну предмета або підстав позову.
За змістом принципу диспозитивності цивільного судочинства, закріпленого у статті 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Згідно з ч. 2 ст. 197 ЦПК України у підготовчому судовому засіданні суд у разі необхідності заслуховує уточнення позовних вимог та заперечень проти них та розглядає відповідні заяви. При застосуванні процесуальних норм належить уникати як надмірного формалізму, так і надмірної гнучкості, які можуть призвести до скасування процесуальних вимог, встановлених законом. Надмірний формалізм у трактуванні процесуального законодавства визнається неправомірним обмеженням права на доступ до суду як елемента права на справедливий суд згідно зі статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За встановлених обставин, з метою сприяння реалізації прав учасників при розгляді даної справи, суд вважає за необхідне заяву представника позивача задовольнити частково, прийнявши до розгляду як уточнення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 51, 198,260, 261 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В :
Заяву прозміну предметупозову уцивільній справіза позовом ОСОБА_1 доФермерського господарства"ІринаО.Т."про усуненнняперешкод вкористуванні земельноюділянкою шляхомїї поверненнявласнику задовольнити частково.
Цивільний позов ОСОБА_1 доФермерського господарства"ІринаО.Т."про визнаннявідсутнім праваоренди розглядати відповідно до позовних вимог, викладених у заяві позивача від 28.01.2025.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення і окремому оскарженню не підлягає.
Суддя Павлюк О. О.
Суд | Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2025 |
Оприлюднено | 21.02.2025 |
Номер документу | 125294394 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: що виникають з договорів оренди |
Цивільне
Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Павлюк О. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні