Справа № 465/7541/24
Провадження 2/465/1521/25
РІШЕННЯ
Іменем України
20.02.2025 року м. Львів
Франківський районний суд м. Львова в складі:
Головуючої судді Мигаль Г.П.
при секретарі судового засідання Титикайла І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Львові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, треті особи Шоста Львівська державна нотаріальна контора Львівської області, ОСОБА_2 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
встановив:
позивача звернувся до суду з клопотанням з позовом, в якому просить встановити позивачці додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю 1 (один) місяць з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Позов мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла мати позивача ОСОБА_3 , яка проживала за адресою АДРЕСА_1 . Після ОСОБА_3 смерті відкрилася спадщина, до складу якої входить 1/3 квартири за адресою АДРЕСА_1 . (2/3 на право власності належить позивачу). Позивач звернувся до шостої Львівської Державної нотаріальної контори, з метою прийняття спадщини на вищезазначену квартиру, на що йому повідомлено, про пропуск шестимісячного терміну для подачі заяви про прийняття спадщини та можливість поновлення такого терміну лише в судовому порядку. Отже, крайній термін, у який позивач мав звернутися для подачі заяви про прийняття спадщини сплив 07.09.2024, а позивач звернувся 17.09.2024, тобто через 10 днів. Пропущений строк позивач обґрунтовує тим, що з березня по червень 2024 року він перебував на стаціонарному лікуванні у Львівському обласному госпіталі. Крім того позивач неодноразово перебував на листку непрацездатності, що підтверджується довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією 07.08.2024 року.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 26.09.2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження.
Ухвалою Франківського районного суду м. Львова від 26.09.2024 року витребувано з Шостої Львівської державної нотаріальної контори копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 та залучено ОСОБА_2 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, до участі у справі.
Позивач в судове засідання не з`явився, подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача подала до суду письмові пояснення. Зазначає, що інтереси та права Львівської міської ради даним позовом не порушуються, а тому не заперечують щодо задоволення позову та розгляду справи за відсутності представника відповідача. Додала, що спір виник не з вини Львівської міської ради, а тому просить судові витрати залишити за позивачем.
Третя особа ОСОБА_2 в судове засідання не з`явилася, подала до суду заяву про відмову від прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , щодо задоволення позову не заперечує та просить здійснювати розгляд справи за її відсутності.
Враховуючи те, що учасники справи належним чином повідомлені про день та час розгляду справи, суд вважає за можливе, відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК України, розглянути справу у відсутності сторін на підставі наявних у справі доказів, не здійснюючи фіксування судового процесу.
Дослідивши матеріали позовної заяви, з`ясувавши дійсні обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов висновків, що позов необхідно задовольнити, виходячи з таких підстав.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 .
Після смерті ОСОБА_3 спадкоємцями є ОСОБА_1 та ОСОБА_2 .
Після смерті ОСОБА_3 залишилось спадкове майно 1/3 частки квартири АДРЕСА_2 .
Згідно з свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 батьками ОСОБА_1 були ОСОБА_4 та ОСОБА_3 .
З огляду на зазначене ОСОБА_1 є сином ОСОБА_3 .
Згідно зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом та за законом.
Таким чином, внаслідок відкриття спадщини у спадкоємців за законом або за заповітом виникає право спадкування. Спадкове майно переходить до спадкоємців лише за умови, що вони виявили згоду щодо прийняття спадщини.
Відповідно до частини 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 1272 ЦК України передбачено, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Позивач звернувся до нотаріуса із відповідною заявою про прийняття спадщини за законом 17 вересня 2024 року.
17 вересня 2024 року листом державного нотаріуса шостої Львівської державної нотаріальної контори Гнідець С. позивачу відмовлено у реалізації права на спадкування, оскільки останній пропустив строк, встановлений ст.1270 ЦК України для подання заяви про прийняття спадщини.
Згідно з частиною третьою статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої статті 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої зави; 2) ці обставини визнані судом поважними.
З урахуванням наведеного, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом встановлено, що позивач пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки він знаходився на стаціонарному лікуванні та у зв`язку з воєнним станом
Так, 28.02.2022 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», яка постановою Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 209доповнена пунктом 3, яким встановлено, що на час дії воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини зупиняється.
Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2022 року № 719редакцію пункту 3 постанови № 164 від 28.02.2022 року змінено та викладено в наступній редакції: «Перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше, ніж на чотири місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини».
Верховний Суд у постанові від 25 січня 2023 року № 676/47/21 дійшов висновку, що пункт 3постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 164суперечить статтям1270,1272 ЦК України, а тому не підлягає застосуванню.
На підставіПостанови Кабінету Міністрів України від 09 травня 2023 року № 469пункт 3 виключено із постанови від 28 лютого 2022 року № 164.
Враховуючи обставини цієї конкретної справи, а саме введення у країні воєнного стану, пов`язаного із військовою агресією російської федерації проти України, нечіткість норм національного законодавства стосовно строку на прийняття спадщини у період дії воєнного стану, обмеження протягом певного часу доступу до державних реєстрів, перебування позивача на стаціонарному лікуванні, визнання відповідачем позову, суд вважає, що наявні підстави для визначення позивачу додаткового строку для прийняття спадщини на підставі частини третьоїстатті 1272 ЦК України.
Близькі за змістом висновки містяться в постановах Верховного Суду від 10 липня 2024 року в справі № 522/13476/23 (провадження № 61-7645св24), від 14 серпня 2024 року в справі № 537/3556/22 (провадження № 61-2839св24).
Також суд враховує, що принцип «пропорційності» тісно пов`язаний із принципом верховенства права: принцип верховенства права є фундаментом, на якому базується принцип «пропорційності», натомість принцип «пропорційності» є умовою реалізації принципу верховенства права і водночас його необхідним наслідком. Судова практика Європейського суду з прав людини розглядає принцип «пропорційності», як невід`ємну складову та інструмент верховенства права, зокрема й у питаннях захисту права власності.
Дотримання принципу «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть, якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, все одно буде розглядатися, як порушення статті 1 Першого протоколуКонвенції про захист прав людини і основоположних свобод, якщо не було дотримано розумної пропорційності між втручанням у право особи та інтересами суспільства. Вжиті державою заходи мають бути ефективними з точки зору розв`язання проблеми суспільства, і водночас пропорційними щодо прав приватних осіб. Оцінюючи пропорційність, слід визначити, чи можливо досягти легітимної мети за допомогою заходів, які були б менш обтяжливими для прав і свобод заінтересованої особи, оскільки обмеження не повинні бути надмірними або такими, що є більшими, ніж необхідно для реалізації поставленої мети.
Таким чином, причини пропуску строку на прийняття спадщини наведені позивачем є поважними.
Зважаючи на дану обставину, суд визнає поважним пропуск позивачем строку для прийняття спадщини. Беручи до уваги, що пропущення позивачем строку для прийняття спадщини сталося з поважної причини, суд вважає, що їй необхідно визначити додатковий строк достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Отже, враховуючи вищенаведені доводи та мотиви, суд дійшов висновків, що позов підлягає до задоволення.
Судові витрати залишити за позивачем, з огляду на те, що спір виник внаслідок дій позивача.
Керуючись ст.ст.258, 259, 263-265 ЦПК України, суд -
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Львівської міської ради про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Встановити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 тривалістю 1 (один) місяць з дня набрання судовим рішенням законної сили.
Судовий збір залишити за позивачем.
Рішення суду може бути оскаржено протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому повне рішення не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: 7АДРЕСА_3 .
Відповідач: Львівська міська рада, місцезнаходження: 79008, м. Львів, пл. Ринок, 1, код ЄДРПОУ 04055896.
Третя особа: ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4
Повне рішення складено 20 лютого 2025 року.
Головуючий суддя Мигаль Г.П.
Суд | Франківський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 20.02.2025 |
Оприлюднено | 24.02.2025 |
Номер документу | 125302307 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Франківський районний суд м.Львова
Мигаль Г. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні