Справа № 576/34/25
Провадження № 2/576/120/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03.03.25 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області, про встановлення факту родинних відносин та визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його двоюрідна тітка по батьку - ОСОБА_2 , яка на день смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 , - одна. Після її смерті відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею - 5,6208 га (ріллі), та площею - 1,4568 га (кормові угіддя) в межах згідно з планом, розташованих на території Березівської сільської ради Шосткинського району (колишньої Землянківської сільської ради Глухівського району) Сумської області, належних їй згідно з Державними актами на право приватної власності на землю серії Р3 № 740650, зареєстрованим за № 201 від 24.09.2002, та серії Р3 №733301, зареєстрованим за № 694 від 24.09.2002. За життя ОСОБА_2 своїм майном не розпорядилася, заповіту не залишила. Він є її спадкоємцем п`ятої черги за законом. Інших спадкоємців за законом чи заповітом немає. Однак, коли він звернувся до нотаріальної контори з приводу оформлення своїх прав на спадкове майно померлої тітки, то нотаріусом йому було відмовлено в цьому з тих підстав, що він не може підтвердити родинні стосунки між ним та спадкодавицею, оскільки втрачено свідоцтва про народження його бабусі (рідної тітки померлої) ОСОБА_3 і її сестри (матері померлої) ОСОБА_4 , а також свідоцтво про шлюб ОСОБА_5 та ОСОБА_6 і відновити їх немає можливості у зв`язку з відсутністю даних у Державному архіві Сумської області. Крім того, ним пропущений встановлений законом строк прийняття спадщини, причини пропуску якого він вважає поважними, оскільки не знав про наявність у тітки майна, яке він зміг би успадкувати, а дізнався лише в середині 2023 року від працівників ПП «Аграрні Інвестиції», яке орендує земельні ділянки (паї) поблизу с. Землянка на території Березівської сільської ради. Крім того, на час смерті тітки був живий її двоюрідний брат (його батько) ОСОБА_7 , який мав першочергове право на її спадщину, і він вважав, що батько прийняв і оформив спадщину своєї двоюрідної сестри (його двоюрідної тітки) ОСОБА_2 , а тому і не звертався до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після її смерті. За таких обставин позивач просить суд встановити факт, що померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 була його двоюрідною тіткою, а також визначити йому додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилась після її смерті.
Позивач у судове засідання не з`явився, а надав заяву, в якій підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просить справу розглядати без його участі.
Представник відповідача в судове засідання також не з`явився, проте надав заяву, в якій зазначає, що Березівська сільська рада не заперечує проти позовних вимог ОСОБА_1 і просить справу розглядати без участі її представника.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов до наступних висновків.
Так, судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Землянка Глухівського району Сумської області померла ОСОБА_2 , що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть (а.с.16).
За життя ОСОБА_2 набула право власності на земельні ділянки площею - 5,6208 га (ріллі), та площею - 1,4568 га (кормові угіддя) у межах згідно з планом на території Березівської сільської ради Шосткинського району (колишньої Землянківської сільської ради Глухівського району) Сумської області з цільовим призначенням - ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що підтверджується Державними актами на право приватної власності на землю серії Р3 № 740650 та серії Р3 №733301, виданими 24.09.2002 на підставі розпорядження голови Глухівської районної державної адміністрації від 04.09.2002 № 274, зареєстрованими у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 201 та № 694 та довідкою Управління надання адміністративних послуг Головного управління Держгеокадастру у Сумській області від 28.08.2023 (а.с.26-28), на які після її смерті відкрилась спадщина.
Згідно з Інформаційними довідками зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 77513859 від 02.07.2024, (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 77513820 від 02.07.2024, заповіт від імені померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 не посвідчувався, спадкова справа після її смерті не заводилась ( а.с. 30-31).
За даними довідки виконавчого комітету Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області № 07-19/125 від 05.09.2023, останнє постійне місце проживання померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , було АДРЕСА_1 . На час смерті за вказаною адресою ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала одна. Заповіт від її імені Землянківською (Березівською) сільською радою не посвідчувався (а.с. 17).
ОСОБА_8 народилася ІНФОРМАЦІЯ_3 і її матір`ю записана ОСОБА_4 , батьком - особа на ім`я ОСОБА_9 (а.с.48-51).
Позивач по справі ОСОБА_1 є сином ОСОБА_7 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 в м. Шостка Сумської області та онуком померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Землянка Глухівського району Сумської області ОСОБА_3 , по лінії батька ( а.с. 13-15,53)
Як стверджує позивач, померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Землянка Глухівського району Сумської області ОСОБА_4 була рідною сестрою його померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Землянка Глухівського району Сумської області баби ОСОБА_3 та, відповідно, його двоюрідною бабою, в свою чергу померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Землянка Глухівського району Сумської області донька ОСОБА_4 - ОСОБА_2 , була його двоюрідною тіткою.
Маючи намір оформити спадщину своєї двоюрідної тітки ОСОБА_2 , позивач звернувся до приватного нотаріуса Шосткинського районного нотаріального округу Сумської області Янкової Є.О., однак нотаріус йому відмовила в цьому з тих підстав, що він пропустив строк для прийняття спадщини, встановлений ст. 1270 ЦК України, а також відсутні документи, що підтверджують родинні відносини між ним та спадкодавицею, про що видала відповідну довідку на усне звернення громадянина (а.с.29).
Відповідно до ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема п. 1 ч.1 вказаної статті передбачає встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.
Згідно роз`яснення п. 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.
Звертаючись до суду з даним позовом позивач зазначив, що встановлення факту родинних відносин між ним та його двоюрідною тіткою ОСОБА_2 має для нього юридичне значення, оскільки надає право на оформлення спадщини після смерті останньої.
Як вбачається з матеріалів справи, свідоцтва про народження баби позивача по лінії батька - ОСОБА_10 та її сестри, ОСОБА_4 , втрачено. Актові записи про їх народження також не збереглися, про що свідчать повідомлення Державного архіву Сумської області від 13.10.2023 за вих. № К-129 та № К-130 (а.с.21-22). Крім того втрачено і свідоцтво про укладення шлюбу його баби ОСОБА_10 з ОСОБА_6 , і актовий запис про їх шлюб також не зберігся, що вбачається з повідомлення Державного архіву Сумської області від 13.06.2024 за вих. № М-44 (а.с.23).
В той же час, родинні відносини між ОСОБА_11 та її сестрою ОСОБА_4 повністю підтверджуються іншими наявними в матеріалах справи доказами, зокрема: довідками виконавчого комітету Березівської сільської ради Шосткинського району Сумської області, а також письмовими поясненнями ОСОБА_12 та ОСОБА_13 , якими вони підтверджують, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_8 , дійсно є рідною сестрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_10 .
Будь-які факти, які б спростовували твердження позивача щодо родинних відносин між його бабусею ОСОБА_11 та її сестрою ОСОБА_4 , у матеріалах справи відсутні.
Таким чином, виходячи з досліджених по справі доказів в їх сукупності та взаємозв`язку, суд дійшов висновку про те, що ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Землянка Глухівського району Сумської області, була рідною сестрою померлої ІНФОРМАЦІЯ_5 в с. Землянка Глухівського району Сумської області баби позивача по батьку - ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_11 та, відповідно, двоюрідною бабою позивача по справі ОСОБА_1 , по лінії батька, а відтак дочка померлої ОСОБА_4 - ОСОБА_8 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Землянка Глухівського району Сумської області, була його двоюрідною тіткою.
Встановлення даного факту родинних відносин потрібно позивачу для реалізації свого права на спадщину. Встановити вказаний факт у інший спосіб не є можливим, тому вимога останнього про встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню.
Щодо визначення позивачу додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (ст. 1217 ЦК України).
За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1223, 1270 ЦК України).
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 1258, ч. 1 ст.1265 ЦК України спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово; кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття. У п`яту чергу право на спадкування за законом мають інші родичі спадкодавця до шостого ступеня споріднення включно, причому родичі ближчого ступеня споріднення усувають від права спадкування родичів подальшого ступеня споріднення.
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст. 1269 ЦК України).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Як встановлено судом, позивач по справі ОСОБА_1 є двоюрідним племінником померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 та відповідно до ст. 1265 ЦК України її спадкоємцем п`ятої черги за законом, а відтак має право на спадщину після її смерті. Наявність інших спадкоємців судом не встановлено.
Позивач пропустив встановлений законом строк для прийняття спадщини після смерті тітки, тому вправі звернутись до суду з позовом для визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини.
У відповідності до ч.3 ст. 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини за умови, що строк на прийняття спадщини був пропущений з поважної причини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила ч.3 ст. 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Законодавство не встановлює конкретний перелік поважних причин пропуску строку на подачу заяви про прийняття спадщини та такі причини оцінюються судом на власний розсуд, в кожному конкретному випадку та з урахуванням усіх обставин справи.
Оцінюючи доводи позивача та надані ним докази в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що причини пропуску ним встановленого законом шестимісячного строку для прийняття спадщини є поважними.
Крім того, суд враховує, що визнання поважними причин пропуску позивачем строку для подання заяви про прийняття спадщини та визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини не буде порушувати права та законні інтереси інших осіб, суперечити принципам законності, добросовісності, розумності та справедливості (ст. 3 ЦК України).
За таких обставин суд вважає необхідним позовні вимоги позивача і в цій частині задовольнити та визначити йому додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилася після смерті його двоюрідної тітки ОСОБА_2 .
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 206, 247, 263-265 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.
Встановити факт, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , проживаючий по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , є двоюрідним племінником померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Землянка Глухівського району Сумської області ОСОБА_2 .
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , проживаючому по АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , додатковий строк в один місяць після набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті його двоюрідної тітки, ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Землянка Глухівського району Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2025 |
Оприлюднено | 04.03.2025 |
Номер документу | 125517277 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Сапон О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні