Єдиний унікальний номер 448/310/25
Провадження № 2-о/448/30/25
У Х В А Л А
про залишення заяви без руху
03.03.2025 м.Мостиська
Суддя Мостиського районного суду Львівської області Гіряк С.І., розглянувши матеріали заяви ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Мостиської міської ради Львівської області, як орган опіки та піклування, про усиновлення дітей,
встановив:
1. 24 лютого 2025 ОСОБА_1 звернувся до Мостиського районного суду Львівської області, з заявою про усиновлення, заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Мостиської міської ради Львівської області, як орган опіки та піклування.
2. Згідно п.4 ч.2 ст.293 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про усиновлення.
3. Як вказано в ч.3 ст.294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Вирішуючи питання про наявність підстав для відкриття провадження у справі, суддя виходить з наступного.
4. Відповідно до вимог ст.187 ЦПК України, суддя, отримавши позовну заяву, перевіряє, чи відповідає вона вимогам, викладеним у ст.ст.175, 177 ЦПК України, чи немає підстав для залишення її без руху, повернення чи відмови у відкритті провадження і за відсутності таких підстав - відкриває провадження у справі.
5. Дослідивши подану заяву та додані до неї додатки, приходу до висновку, що зазначена заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог встановлених статтями 175 і 177 ЦПК України.
6. Так, заява про усиновлення дитини подається до суду у порядку, передбаченому главою 5 розділу ІV ЦПК України та повинна відповідати як загальним вимогам, передбаченим у ст. ст. 175, 177 ЦПК України, так і спеціальним, які передбачені ст. ст. 311, 312 ЦПК України.
7. Згідно ч.1 ст.313 ЦПК суд розглядає справу про усиновлення дитини за обов`язковою участю заявника, органу опіки та піклування або уповноваженого органу виконавчої влади, а також дитини, якщо вона за віком і станом здоров`я усвідомлює факт усиновлення, з викликом заінтересованих та інших осіб, яких суд визнає за потрібне допитати.
8. Однак, у поданій заяві не зазначено осіб, щодо яких розглядається справа про їх усиновлення у якості заінтересованих осіб, а саме дітей - ОСОБА_3 та ОСОБА_4 - прізвище, ім`я та по батькові таких осіб, їх місце проживання чи перебування та засоби зв`язку, що позбавляє суд у подальшому здійснити виклик таких осіб для участі в судовому засіданні з метою дотримання вимог ч. 1 ст. 313 ЦПК України.
9. Також, заявник заявляючи вимогу про внесення змін до актових записів дітей, не залучив державного орган реєстрації цивільного стану в якості заінтересованої особи.
10. Отже, заявнику необхідно визначитися із колом заінтересованих осіб, надати для залучених осіб примірники виправленої заяви про усиновлення, разом із додатками до неї, у відповідній кількості.
11. Також, відповідно до ч.1 ст.311 ЦПК України заява про усиновлення дитини повинна містити: найменування суду, до якого подається заява, ім`я, місце проживання заявника, а також прізвище, ім`я, по батькові, вік усиновлюваної дитини, її місце проживання, відомості про стан здоров`я дитини. Заява про усиновлення дитини може також містити клопотання про зміну прізвища, імені, по батькові, дати, місця народження дитини, про запис заявника матір`ю або батьком дитини.
12. Згідно з ч.ч.2, 4 ст.311 ЦПК України до заяви про усиновлення дитини за наявності мають бути додані такі документи: 1) копія свідоцтва про шлюб, а також письмова згода на це другого з подружжя, засвідчена нотаріально, - при усиновленні дитини одним із подружжя; 2) медичний висновок про стан здоров`я заявника; 3) довідка з місця роботи із зазначенням заробітної плати або копія декларації про доходи; 4) документ, що підтверджує право власності або користування жилим приміщенням; 5) інші документи, визначені законом. Також до заяви громадян України про усиновлення дитини, яка є громадянином іншої держави, крім документів, зазначених у частині другій цієї статті, додаються згода законного представника дитини та згода компетентного органу держави, громадянином якої є дитина.
13. Як вбачається з матеріалів заяви про усиновлення малолітні ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є громадянками Республіки Молдова, однак заявником в порушення вимог ст.311 ЦПК України не додано згоду компетентного органу держави, громадянками яких є діти.
14. Окрім цього, для усиновлення дитини той з подружжя, хто бажає її усиновити, звертається з відповідною заявою до служби у справах дітей за місцем проживання дитини.
15. Служба у справах дітей протягом 10 робочих днів після надходження заяви та документів складає акт обстеження житлово-побутових умов дитини, з`ясовує чи згодна дитина на усиновлення відповідно до пункту 72 цього Порядку, розглядає питання про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини і готує проект відповідного висновку.
16. Висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дитини оформляється на бланку районної, районної у м. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі утворення) ради, підписується головою (заступником голови), скріплюється печаткою та видається заявнику під розписку.
17. Разом з висновком заявнику повертаються пронумеровані, прошнуровані, скріплені печаткою та завірені підписом керівника (заступника керівника) служби у справах дітей документи, подані кандидатом в усиновлювачі.
18. Разом з тим, до заяви про усиновлення дитини заявником додано висновок про доцільність усиновлення та відповідність його інтересам дітей, на якому відсутні номер та дата його складання.
19. Крім цього, із змісту ч.2 ст. 175 ЦПК вбачається, що позовна заява подається до суду в письмовій формі і підписується позивачем, що всупереч вимогам не виконано заявником, оскільки ним не підписано копії заяви для заінтересованих осіб.
20. За наведених обставин, суддя позбавлений можливості відкрити провадження за матеріалами даної заяви у її первісному вигляді, як такими, що складені в неналежному обсязі, необхідному для правильного і своєчасного розгляду і вирішення справи, тому приходжу до переконання, що позовна заява підлягає залишенню без руху.
В даній ситуації суддя звертає увагу, що вирішуване питання про відкриття провадження по справі охоплюється змістом статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка гарантує право на справедливий суд.
21. Частиною 4 статті 10 Цивільного процесуального кодексу України передбачено, що суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 і протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
22. Так, згідно з рішеннями Європейського суду з прав людини від 20.05.2010 у справі «Пелевін проти України» та від 30.05.2013 у справі «Наталія Михайленко проти України», право на доступ до суду не є абсолютним та може підлягати обмеженням, оскільки право на доступ до суду за своєю природою потребує регулювання державою, регулювання може змінюватися у часі та місці відповідно до потреб те ресурсів суспільства та окремих осіб. Отже, кожна держава встановлює правила судової процедури, зокрема й процесуальної заборони та обмеження, зміст яких - не допустити судовий процес у безладний рух, оскільки в кожному випадку позивач при зверненні до суду із позовом повинен дотримуватися норм процесуального законодавства.
23. А тому, встановлення цивільним процесуальним законодавством вимог до заяви і залишення поданої заявником заяви до суду без руху, у зв`язку із його невідповідністю вимогам, передбачених законом, ґрунтується на нормах закону і слугує меті здійснення правосуддя, що в цілому не являється обмеженням доступу заявника до суду.
24. У зв`язку із наведеним, враховуючи, що заява подана без додержання вказаних вище вимог, її необхідно залишити без руху із зазначенням недоліків заяви, способу і строку їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Керуючись статтями 175-177, 185, 260, 261, 311, 353 ЦПК України, суддя
постановила:
1. Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , виконавчий комітет Мостиської міської ради Львівської області, як орган опіки та піклування, про усиновлення дітей - залишити без руху.
2. Надати заявнику строк для усунення недоліків заяви протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії даної ухвали.
3. Якщо у вказаний строк недоліки заяви не будуть усунуті, вона буде вважатися неподаною і повернута заявнику.
4. Копію ухвали суду надіслати заявнику.
5. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
6. Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала суду підписана 03.03.2025.
Суддя Світлана ГІРЯК
Суд | Мостиський районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 03.03.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125526043 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про усиновлення, з них: усиновлення громадянами України, що проживають на території України |
Цивільне
Мостиський районний суд Львівської області
Гіряк С. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні