ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
04 березня 2025 року Чернігів Справа № 620/9652/24
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Непочатих В.О., розглянувши в спрощеному позовному провадженні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» звернулося до суду з позовом до Головного управління ДПС у Чернігівській області, Державної податкової служби України, в якому, з урахуванням заяви про зміну предмета позову, просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Державної податкової служби у Чернігівській області як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП - 44094124) № 11244752/45660338 від 17.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 17.05.2024 на загальну суму, з урахуванням податку на додану вартість, в розмірі 764 720, 00 грн., в Єдиному реєстрі податкових накладних, поданої ТОВ «БЕСТ ОІЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ - 45660338);
- зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ - 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену та подану ТОВ «БЕСТ ОІЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ - 45660338) податкову накладну № 1 від 17.05.2024 на загальну суму 764720,00 грн., з урахуванням податку на додану вартість, датою її фактичного подання на реєстрацію.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що підприємством до контролюючого органу були надані всі необхідні пояснення та документи, яких було достатньо для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Проте, податковий орган їх не перевірив та не взяв до уваги при прийнятті оскаржуваного рішення. Крім того, позивач зазначає, що податковим органом не зазначено конкретної інформації щодо ризиковості здійснення операцій позивачем, достатньої для зупинення реєстрації податкової накладної, а зазначено лише загальне посилання на відповідність критерію ризиковості здійснення операцій.
Представником відповідачів було подано відзив на позов, в якому просив відмовити позивачу у задоволенні позову та зазначив, що Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Чернігівській області розглянуто отримані від платника документи, та визнано їх такими, що не відповідають вимогам пункту 6 Порядку № 1165 та пункту 5 Порядку № 520, тому було ухвалено рішення про відмову в реєстрації ПН з вказаною причиною: не надано документи про проходження техн.огляду та калібрування обладнання (протокол Комісії від 17.06.2024 № 74). Також зазначив, що рішення прийнято відповідно до законодавства у встановленій формі, що є додатком 1 до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН № 520, так як позивач не зміг довести факт здійснення господарської операції, вказаної у спірній податковій накладній.
У поданій до суду відповіді на відзив позивач просив задовольнити позовні вимоги, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Процесуальні дії у справі: ухвалою суду від 05.08.2024 замінено первісного відповідача Головне управління ДПС у м. Києві (ЄДРПОУ 44116011) на належного - Головне управління ДПС у Чернігівській області (ЄДРПОУ ВП 44094124); ухвалою суду від 17.02.2025 було відмовлено у задоволенні клопотання представника відповідачів про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» зареєстровано 11.04.2024, основний видом діяльності якого за КВЕД є: 46.71 «Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом та подібними продуктами», що підтверджується інформацією з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань (т.1, а.с. 28-29).
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Чернігівській області та є платником податку на додану вартість з 01.05.2024 (т.1, а.с. 55).
16.05.2024 між ТОВ «БЕСТ ОІЛ ГРУП» (Постачальник) та ТОВ «ЕДРІКА» (Покупець) було укладено договір поставки нафтопродуктів № 16-05/24 відповідно до умов якого Постачальник зобов`язується передавати у власність Покупця товаро-матеріальні цінності, а саме: скраплений газ, СПБТ; пропан технічний; бутан технічний; ізобутанову фракцію ( в подальшому - товар), а Покупець зобов`язується своєчасно приймати і оплачувати товар на умовах цього Договору (т. 1, а.с. 72-73).
Відповідно до пункту 1.2. Договору, ціна товару визначається у рахунку-фактурі та додаткової угоди. Узгодження рахунку-фактури відбувається фактом його оплати (в т.ч. часткової), узгодження умов видаткової накладної та/або додаткової угоди - фактом її підписання.
Згідно пункту 2.2. Договору, перехід права власності на товар оформлюється актом приймання-передачі або відповідною накладною.
Відповідно до пункту 2.6 Договору при відвантаженні, кількість фактично відвантаженого товару може відрізнятись від обумовленої кількості у додатковій угоді або рахунку-фактурі через необхідність заповнення цистерн рухомого складу (залізничних вагонів . автоцистерн), тари або з інших обставин не більше ніж на +- 15%, якщо інше не буде обумовлено у відповідній додатковій угоді.
На виконання умов Договору позивачем виставлено ТОВ «ЕДРІКА» рахунок на оплату № 1 від 17.05.2024 на загальну суму з ПДВ 764720,00 грн. (т.1, а.с. 74).
17.05.2024 позивачем реалізовано на користь ТОВ «ЕДРІКА» газ вуглеводний скраплений для автомобільного транспорту, літній тип (клас С), що підтверджується видатковою накладною № 1 від 17.05.2024, акцизною накладною форми «П» № 1 від 17.05.2024 (т.1, а.с. 75-78).
За правилом першої події - дата реалізації ТМЦ позивачем було виписано та направлено на реєстрацію податкову накладну № 1 від 17.05.2024 (т.1, а.с. 136-137).
Транспортування товару на адресу ТОВ «ЕДРІКА» за маршрутом Волинська митниця - м. Львів, вул. Конюшинна, 20, здійснювалось за рахунок позивача та підтверджується ТТН на відпуск нафтопродуктів (нафти) № Р1 від 17.05.2024, договором про надання транспортних послуг № 12-05/24 від 12.05.2024, додатковою угодою № 1 від 12.05.2024 до Договору про надання транспортних послуг № 12-05/24 від 12.05.2024, актом надання послуг № 84 від 17.05.2024, свідоцтвами про реєстрацію транспортних засобів, свідоцтвом № UA-PI-2023.23 від 26.09.2023 про проведення інспектування (перевірки) рухомого обладнання, що працює під тиском вимогам нормативних документів, свідоцтвами про допущення транспортних засобів до перевезення визначених небезпечних вантажів, витягом Укртрансбезпеки про видачу ліцензії № 499 від 10.12.2019, протоколами перевірки технічного стану транспортних засобів, посвідченням водія, актом звірки взаємних розрахунків (т.1, а.с. 82-102).
22.05.2024 року ТОВ «ЕДРІКА» здійснено часткову оплату за поставлений ТМЦ, у розмірі 637 266,67 грн., що підтверджується банківською випискою та платіжною інструкцією № 445 від 22.05.2024 (т. 1, а.с. 80, 81).
31.05.2024 позивачем було отримано квитанцію № 9147813230 згідно якої податкова накладна № 1 від 17.05.2024 прийнята, однак відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України її реєстрація зупинена, з тих причин, що відсутні відомості у Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в ЄРПН податкову накладну, в якій зазначено товар 271119000, що відповідає пункту 3 Критеріїв ризиковості здійснення операції. У квитанції запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (т. 1, а.с. 138-139).
Позивачем направлено до Головного управління ДПС у Чернігівській області повідомлення про надання пояснень та копії документів щодо податкової накладної, реєстрацію якої зупинено від 04.06.2024 № 1, зокрема надано витяг з реєстру платників акцизного податку (т.1, а.с. 140-206).
Комісією Головного управління ДПС у Чернігівській області надіслано позивачу повідомлення від 10.06.2024 № 11199789/45660338 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким запропоновано надати письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено. У графі «Додаткова інформація» зазначено: «платником не надано: сертифікати якості, ліцензії на продаж та зберігання пального, паспортів безпеки на продукцію, документи про проходження техн.огляду та калібрування обладнання, накази на призначення працівників, відомості про нарахування з/п застрахованим особами (відомість розподілу виплат по підприємству), надати пояснення щодо заробітної плати нижче мінімальної» (т.1, а.с. 207-209).
11.06.2024 позивачем надані Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області додаткові пояснення щодо податкової накладної № 1 від 17.05.2024, зокрема: щодо виплати мінімальної заробітної плати нижче мінімальної, а також надані додаткові документи: відомості на перерахування заробітної плати, ліцензія на право оптової торгівлі пальним, первинні документи з перевізником (договір, акт, ТТН тощо), сертифікати якості, паспорт якості, акцизні накладні форми «П», акти звірки взаєморозрахунків тощо (т.1, а.с. 210-236).
Рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області від 17.06.2024 № 11244752/45660338 відмовлено в реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних, у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. У графі «Додаткова інформація» зазначено: не надано документи про проходження технічного огляду та калібрування обладнання (т. 1, а.с. 237-238).
18.06.2024 позивачем подано до Державної податкової служби України скаргу на рішенням Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області від 17.06.2024 № 11244752/45660338 з додатками (т.1, а.с. 239-250, т. 2, а.с. 1-36).
Рішенням від 26.06.2024 № 39780/45660338/2 скарга була залишена без задоволення, а рішення комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін (т. 2, а.с. 37).
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, суд зважає на наступне.
Згідно підпунктів «а», «б» пункту 185.1 статті 185 Податкового кодексу України об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
У свою чергу, датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 Податкового кодексу України).
Пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
За приписами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246) податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимоги Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, серед іншого, наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (пункт 13 Порядку № 1246).
Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів визначає Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165).
Пунктом 4 Порядку № 1165 визначено, що у разі коли за результатами перевірки податкової накладної/розрахунку коригування визначено, що податкова накладна/розрахунок коригування відповідають одній з ознак безумовної реєстрації, визначених у пункті 3 цього Порядку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування не зупиняється в Реєстрі.
Згідно пункту 6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Відповідно до змісту пунктів 10, 11 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019 (далі Порядок № 520), рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, приймають комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі територіальних органів ДПС (далі - комісія регіонального рівня). У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Згідно пункту 5 Порядку № 520 Платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. У разі, коли у квитанції до податкової накладної / розрахунку коригування зазначено код товару / послуги згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності / умовним кодом товару / Державним класифікатором продукції та послуг, операція за яким стала підставою для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів виключно до такої операції.
Пунктом 9 Порядку № 520 передбачено, що письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Пунктом 10 Порядку № 520 передбачено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства.
Таким чином, можливість надання платником податків достатніх документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного переліку необхідних документів для прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної. Необґрунтоване обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких на власний розсуд, призводить до правової невизначеності, що не відповідає критерію обґрунтованості та пропорційності акта індивідуальної дії.
Як слідує зі змісту квитанції від 31.05.2024 № 9147813230 контролюючим органом було сформовано висновки, що реєстрацію податкової накладної від 17.05.2024 № 1 зупинено з причин відповідності господарської операції пункту 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Додатком 3 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, у пункті 3 яких вказано: відсутність на дату складення податкової накладної/розрахунку коригування відомостей (актуального запису) в Реєстрі платників акцизного податку з реалізації пального щодо суб`єкта господарювання, який подав для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, у яких зазначено товар (пальне) за кодами згідно з УКТЗЕД відповідно до підпункту 215.3.4 пункту 215.3 статті 215 Кодексу.
Суд зазначає, що предметом доказування у цій справі є наявність підстав, підтверджених належними та достатніми документами для реєстрації спірної податкової накладної.
Як вбачається із рішення Комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області від 17.06.2024№ 11244752/45660338 у реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 № 1 відмовлено у зв`язку із наданням копій документів, які складено з порушенням законодавства.
Суд не погоджується із вказаними підставами прийняття оскаржуваного рішення з огляду на таке.
Так реєстрація спірної податкової накладної від 17.05.2024 № 1 була зупинена виключно з підстави відповідності операцій пункту 3 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.
Однак квитанція від 31.05.2024 № 9147813230 про зупинення реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 № 1 не містить конкретного переліку документів, які платник податків повинен був подати до Комісії ГУ ДПС у Чернігівській області для реєстрації в ЄРПН зазначеної податкової накладної.
Разом із тим, як вбачається із дослідженого судом витягу з реєстру платників акцизного податку ТОВ «БЕСТ ОІЛ ГРУП» було зареєстроване платником акцизного податку з реалізації пального 17.05.2024 (т.1, а.с. 58).
Отже, на момент поставки товару та реєстрації податкової накладної в ЄРПН, позивач вже був зареєстрований платником акцизного податку з реалізації пального та була зареєстрована акцизна накладна, відтак заблокування податкової накладної з причин відсутності реєстрації позивача платником акцизного податку не відповідає чинному законодавству. Окрім цього, позивачем були надані всі первинні документи які підтверджують проведення господарської операції з продажу газу вуглеводного скрапленого для автомобільного транспорту, літній тип (клас С).
Крім того, суд звертає увагу, що рішення про зупинення реєстрації податкової накладної не містить вичерпного переліку документів, які необхідно подати платнику податків.
Разом з тим, недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо вичерпного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної.
Аналогічна правова позиція висловлювалася Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 у справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18, від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а, від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21, від 14.12.2022 у справі № 560/11825/21.
При цьому у підпункті 3 пункту 11 Порядку № 1165 прямо передбачено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються, зокрема, пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Водночас, 04.06.2024 позивачем було надіслано пояснення з первинними документами щодо господарських правовідносин з ТОВ «ЕДРІКА», на підставі яких було складено та направлено на реєстрацію податкову накладну від 17.05.2024 № 1 та, зокрема, надано витяг з реєстру платників акцизного податку.
1.06.2024 позивачем було подано додаткові письмові пояснення з доказами зокрема: щодо виплати мінімальної заробітної плати нижче мінімальної, а також надані додаткові документи: відомості на перерахування заробітної плати, ліцензія на право оптової торгівлі пальним, первинні документи з перевізником (договір, акт, ТТН тощо), сертифікати якості, паспорт якості, акцизні накладні форми «П», акти звірки взаєморозрахунків тощо.
Проте відповідачами не наведено аргументів щодо неврахування поданих позивачем документів.
Суд вважає за необхідне зазначити, що недотримання принципу правової визначеності під час зупинення реєстрації податкової накладної призвело до необізнаності платника податків щодо конкретного переліку необхідних документів, які він повинен був надати контролюючому органу, внаслідок чого позивач не зміг належним чином виконати свої обов`язки щодо реєстрації податкової накладної.
Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Суд звертає увагу на той факт, що недотримання податковим органом вимог законодавства на етапі зупинення реєстрації податкової накладної прямо вказує на те, що рішення, яке прийнято на наступному етапі, тобто рішення комісії про відмову у реєстрації податкової накладної, теж не є законним.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 10.04.2020 у справі № 819/330/18.
При цьому, суд вважає за необхідне наголосити на тому, що приймаючи рішення про реєстрацію податкових накладних контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності, яка може бути перевірена контролюючим органом під час проведення перевірки платника податків, оскільки предметом розгляду у цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 06.03.2024 у справі № 440/3706/23.
Відтак, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення є необґрунтованим, оскільки факт зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (постачання товарів/послуг, або отримання коштів), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Пунктом 2 частини другої статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
За таких обставин, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.06.2024 № 11244752/45660338 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 № 1.
Стосовно позовної вимоги позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складену та подану ТОВ «БЕСТ ОІЛ ГРУП» (код ЄДРПОУ - 45660338) податкову накладну № 1 від 17.05.2024 на загальну суму 764720,00 грн., з урахуванням податку на додану вартість, датою її фактичного подання на реєстрацію, то суд зазначає наступне.
Приписами пункту 20 Порядку № 1246 передбачено, що внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
В даному випадку, зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного подання на реєстрацію є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Суд також враховує, що чинним законодавством покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Тобто, фіскальному органу надано право вільно обирати одне з двох рішень, яке на його думку є законодавчо обґрунтованим та правильним. А отже, «свобода розсуду» фіскального органу, у разі встановлення судом протиправності відмови у реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, звужується до єдиного юридично допустимого рішення, в даному випадку рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» від 17.05.2024 № 1 датою її фактичного подання на реєстрацію.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 11.06.2019 у справі № 480/4038/18 та від 28.11.2019 у справі № 1640/2650/18.
Згідно частин першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» необхідно задовольнити повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи, що при подачі даного позову позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3028,00 грн, то за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області та Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» підлягає стягненню судовий збір в розмірі 1514,00 грн. з кожного.
Керуючись статтями 72-74, 77, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» (вул. Соборності, 100-Б, с-ще Козелець ,Чернігівський р-н, Чернігівська обл., 17000, код ЄДРПОУ 45660338) до Головного управління ДПС у Чернігівській області (вул. Реміснича, 11, м. Чернігів, 14000, код ЄДРПОУ ВП 44094124), Державної податкової служби України (Львівська площа, 8. м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 43005393) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Чернігівській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 17.06.2024 № 11244752/45660338 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної від 17.05.2024 № 1.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 17.05.2024 № 1, подану Товариством з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП», датою її фактичного подання на реєстрацію.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» судовий збір в розмірі 1514,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Чернігівській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «БЕСТ ОІЛ ГРУП» судовий збір в розмірі 1514,00 грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 04.03.2025.
Суддя Василь НЕПОЧАТИХ
Суд | Чернігівський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.03.2025 |
Оприлюднено | 06.03.2025 |
Номер документу | 125579755 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Чернігівський окружний адміністративний суд
Василь НЕПОЧАТИХ