Ухвала
від 03.03.2025 по справі 910/2169/25
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

м. Київ

03.03.2025Справа № 910/2169/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Капцової Т.П., розглянувши позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Будком»

до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця»

про визнання банківської гарантії такою, що не підлягає виконанню

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Будком» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця», у якій просить суд визнати банківську гарантію № 723/24-ГВ від 06.03.2024, видану Акціонерним товариством «Банк інвестицій та заощаджень», такою, що не підлягає виконанню.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у відповідача не було законних підстав для звернення до Акціонерного товариства «Банк інвестицій та заощаджень» з вимогою про сплату коштів у розмірі 364 466,14 грн за банківською гарантією № 723/24-ГВ від 06.03.2024.

У позові також викладено заяву про забезпечення позову шляхом заборони Акціонерному товариству «Банк інвестицій та заощаджень» здійснювати будь-які оплати та вчиняти буд-які інші дії (в тому числі списувати кошти з рахунку покриття гарантії) на виконання банківської гарантії № 723/24-ГВ від 06.03.2024.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 25.02.2025 заяву про забезпечення позову повернуто заявнику.

Абзацом 1 частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Розглянувши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про залишення позовної заяви без руху, з огляду на таке.

Пунктом 2 частини 3 статті 162 ГПК України передбачено, що позовна заява повинна містити повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта (для фізичних осіб - громадян України), якщо такі відомості відомі позивачу, вказівку на статус фізичної особи - підприємця (для фізичних осіб - підприємців), відомі номери засобів зв`язку та адресу електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.

Позивачем пред`явлено позов до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця», однак у позовній заяві зазначено лише місцезнаходження Акціонерного товариства «Українська залізниця» та ідентифікаційний код відокремленого підрозділу - Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця». Отже позовна заява, усупереч п.2 ч.3 ст.162 ГПК України, не містить усіх відомостей про сторін.

Згідно з п.5 ч.3 ст.162 ГПК України позовна заява повинна містити виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини; правові підстави позову.

З наведеним кореспондується обов`язок позивача, передбачений ч.2 ст.164 ГПК України, додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

У позовній заяві зазначено, що інші докази по справі будуть подані після відкриття провадження у справі до початку першого судового засідання, однак у силу ч.2 ст.80 ГПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.

У зв`язку з цим позивачеві слід надати всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги.

При цьому суд зауважує, що у позовній заяві позивач зазначає про укладення між сторонами договору поставки № ЦЗВ-01-00124-01 від 15.03.2024, однак до позовну додано копію договору поставки № ЦЗВ-03-0024-01 від 15.03.2024.

Пунктом 1 частини 1 статті 164 ГПК України встановлено, що до позовної заяви додаються документи, які підтверджують направлення іншим учасникам справи копій позовної заяви і доданих до неї документів з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Аналогічні вимоги закріплено і в частині 1 статті 172 ГПК України, згідно з якою позивач, особа, яка звертається з позовом в інтересах іншої особи, зобов`язані до подання позовної заяви надіслати учасникам справи її копію та копії доданих до неї документів листом з описом вкладення. Таке надсилання може здійснюватися в електронній формі через електронний кабінет з урахуванням положень статті 42 цього Кодексу.

Відповідно до абзацу 1 частини 7 статті 42 ГПК України якщо цим Кодексом передбачено обов`язок учасника справи щодо надсилання копій документів іншим учасникам справи, такі документи в електронній формі можуть направлятися з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а в разі відсутності в іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність в іншого учасника справи електронного кабінету - у паперовій формі листом з описом вкладення.

У пункті 17 Правил надання послуг поштового зв`язку, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.03.2009 № 270 визначено, що послуга опису вкладення до поштового відправлення полягає в підтвердженні у визначеному оператором поштового зв`язку порядку відповідно до технологічного процесу здійснення такої операції вмісту вкладення до поштового відправлення із зазначенням індивідуальних ознак відповідного вкладення (конкретний вид, кількість тощо), що відрізняє його від інших речей.

За приписами пунктів 59, 62 цих Правил послуги поштового зв`язку оплачуються під час їх замовлення відправником або під час вручення адресатом (одержувачем), якщо інше не передбачено відповідним договором про надання послуг поштового зв`язку у національній валюті за діючими тарифами. Підтвердженням оплати послуг поштового зв`язку з пересилання письмової кореспонденції є, зокрема, розрахунковий документ про оплату послуги поштового зв`язку.

Серед додатків до позовної заяви є квитанції про доставку документів до зареєстрованого електронного кабінету позивача та Акціонерного товариства «Банк інвестицій та заощаджень». Докази направлення позовної заяви і доданих до неї документів Акціонерному товариству «Українська залізниця» та його відокремленому підрозділу - Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» позивач не надав.

Таким чином, позивачеві слід надати докази направлення позовної заяви і доданих до неї документів Акціонерному товариству «Українська залізниця» та його відокремленому підрозділу - Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» в електронній або паперовій формі.

Також суд відзначає, що позивачем визначено Акціонерне товариство «Банк інвестицій та заощаджень» як третю особу.

За приписами частин 1, 3 статті 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи. У заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.

Проте, усупереч наведеному, позивачем не зазначено, на яких підставах Акціонерне товариство «Банк інвестицій та заощаджень» належить залучити до участі у справі, та на стороні кого: позивача чи відповідача.

Відповідно до п.2 ч.1 ст.164 ГПК України до позовної заяви додаються документи, які підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Усупереч наведеному позивач документів, які підтверджують сплату судового збору не надав.

Згідно з ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір» судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

За приписами ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставка судового збору за подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

При цьому, при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору (ч.3 ст.4 Закону України «Про судовий збір»).

Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» встановлено з 1 січня 2025 року прожитковий мінімум для працездатних осіб у розмірі 3 028,00 грн.

Відтак, розмір судового збору, що підлягає сплаті при зверненні до господарського суду з даною позовною заявою становить 2 422,40 грн.

Відповідно до абз.1 ч.2 ст.174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).

Суд звертає увагу, що відповідно до ч.3 ст.174 ГПК України, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, вона вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, про що суд постановляє ухвалу в порядку, встановленому статтею 176 цього Кодексу.

Керуючись статтями 162, 164, 172, 174, 234, 235 ГПК України, суд

УХВАЛИВ:

1. Залишити позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Будком» до Акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» про визнання банківської гарантії такою, що не підлягає виконанню без руху.

2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п`яти днів з дня вручення копії цієї ухвали.

3. Встановити позивачу спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом:

- зазначення у позовній заяві місцезнаходження та ідентифікаційного коду Акціонерного товариства «Українська залізниця» та його відокремленого підрозділу - Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця»;

- надання всіх наявних у позивача доказів, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги;

- надання документів, які підтверджують направлення Акціонерному товариству «Українська залізниця» та його відокремленому підрозділу - Філії «Центр забезпечення виробництва» Акціонерного товариства «Українська залізниця» копій позовної заяви і доданих до неї документів в електронній або паперовій формі;

- зазначення підстав, на яких Акціонерне товариство «Банк інвестицій та заощаджень» належить залучити до участі у справі, та на стороні кого: позивача чи відповідача;

- надання доказів сплати судового збору в сумі 2 422,40 грн у встановленому порядку (на платіжні реквізити Господарського суду міста Києва).

4. Роз`яснити позивачу, що якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із такою заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Суддя Т.П. Капцова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення03.03.2025
Оприлюднено06.03.2025
Номер документу125586838
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі банківської діяльності, з них

Судовий реєстр по справі —910/2169/25

Ухвала від 26.03.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Капцова Т.П.

Ухвала від 03.03.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Капцова Т.П.

Ухвала від 25.02.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Капцова Т.П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні