Справа № 152/526/22
1-в/152/10/25
У Х В А Л А
11 березня 2025 року м. Шаргород
Шаргородський районний суд Вінницької області у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
за участі:
секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
лікаря психіатра ОСОБА_4 ,
особи, щодо якої вирішується
питання про продовження примусових
заходів медичногохарактеру ОСОБА_5 ,
захисника ОСОБА_5 адвоката ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду подання лікаря-психіатра КНП «Шаргородська міська лікарня» ОСОБА_4 про продовження амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, як заходу медичного характеру щодо ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , жителя АДРЕСА_1 , українця, громадянина України,-
у с т а н о в и в:
20 лютого 2025 року до Шаргородського районного суду надійшло подання лікаря-психіатра КНП «Шаргородська міська лікарня» ОСОБА_4 про продовження амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, як захід медичного характеру щодо ОСОБА_5 ..
В поданнізазначила,що на підставі ухвали апеляційного суду Вінницької області від 08 червня 2007 року застосовано до ОСОБА_5 примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом. Ухвалою Вінницького районного суду Вінницької області від 26 листопада 2020 року ОСОБА_5 переведено для примусового лікування у Відділення для примусових заходів медичного характеру із звичайним наглядом, змішане №3, тепер №23. На підставі ухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 28 жовтня 2021 року припинено застосування примусового заходу медичного характеру у виді госпіталізації у заклад з надання психіатричної допомоги із звичайним наглядом і змінено на застосування примусового заходу медичного характеру у виді амбулаторної психіатричної допомоги. Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 29 червня 2022 року продовжено застосування ОСОБА_5 примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги. Ухвалами Шаргородського районного суду Вінницької області від 05 січня 2023 року, від 10 липня 2023 року, від 26 січня 2024 року та від 26 серпня 2024 року продовжено застосування ОСОБА_5 примусового заходу медичного арактеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги.
04 лютого 2025 року ОСОБА_5 був обстежений комісією лікарів-психіатрів, яка склала висновок №7, і встановлено необхідність продовження примусового амбулаторного лікування останнього, оскільки наявний діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний перебіг..
У судовому засіданні лікар-психіатр КНП «Шаргородська міська лікарня» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області ОСОБА_4 подання підтримала, просила його задовольнити з підстав, зазначених у ньому.
Пророкур ОСОБА_3 у судовому засіданні не заперечував щодо задоволення подання лікаря-психіатра КНП «Шаргородська міська лікарня» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області ОСОБА_4 , про продовження примусової амбулаторної психіатричної допомоги як заходу медичного характеру ОСОБА_5
ОСОБА_5 та його захисник адвокат ОСОБА_6 в судовому засіданні не заперечували щодо задоволення подання і продовження застосування ОСОБА_5 амбулаторної психіатричної допомоги.
Розглянувши подання, вислухавши думку учасників судового засідання, вивчивши матеріали кримінального провадження, суд приходить до наступного висновку.
Відповідно до вимог ч.ч.1, 3 ст.514 КПК України, продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється на підставі ухвали суду, в межах територіальної юрисдикції якого застосовується цей захід чи відбувається лікування. Розгляд питання про продовження, зміну чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру здійснюється за письмовою заявою представника закладу з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), де тримається дана особа. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів. Розгляд питання про зміну чи припинення застосування судом примусових заходів медичного характеру може також здійснюватися за письмовою заявою особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, або її захисника чи законного представника у разі, якщо така особа за своїм станом здоров`я не може усвідомлювати свої дії (бездіяльність) чи керувати ними, в тому числі не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів закладу, в якому особі надається психіатрична допомога, або, у разі наявності, висновок обраного особою незалежного лікаря-психіатра.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу» встановлено, що примусові заходи медичного характеру застосовуються за рішенням суду у випадках та в порядку, встановлених Кримінальним, Кримінальним процесуальним кодексами України, цим Законом та іншими законами.
Згідно з п.1 ч. 2 ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу», за рішенням суду застосовуються такі примусові заходи медичного характеру, зокрема, як надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 94 КК України, залежно від характеру та тяжкості захворювання, тяжкості вчиненого діяння, з урахуванням ступеня небезпечності психічно хворого для себе або інших осіб, суд може застосувати примусові заходи медичного характеру, зокрема, надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку.
Частиною 3 ст. 19 Закону України «Про психіатричну допомогу» встановлено, що питання про продовження, зміну або припинення застосування примусового заходу медичного характеру вирішується судом у разі такої зміни стану психічного здоров`я особи, за якої відпадає необхідність застосування раніше призначеного заходу та виникає необхідність у призначенні іншого примусового заходу медичного характеру чи якщо особа видужала. Продовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника закладу з надання психіатричної допомоги (лікаря-психіатра), який надає особі психіатричну допомогу. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів, що обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів. Зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру може здійснюватися судом також за заявою особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру, або її захисника чи іншого законного представника, у разі якщо така особа за своїм станом здоров`я не може усвідомлено подати до суду відповідну заяву. До заяви додається висновок комісії лікарів-психіатрів закладу, в якому особі надається психіатрична допомога, або, у разі наявності, висновок обраного особою незалежного лікаря-психіатра.
Відповідно дост. 92 КК Українипримусовими заходами медичного характеру є надання амбулаторної психіатричної допомоги, поміщення особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого Особливою частиною цьогоКодексу, в спеціальний лікувальний заклад з метою її обов`язкового лікування, а також запобігання вчиненню нею суспільно небезпечних діянь.
Згідно з вимогами ч. 1, ч. 2ст. 95 КК Українипродовження, зміна або припинення застосування примусових заходів медичного характеру здійснюється судом за заявою представника психіатричного закладу (лікаря-психіатра), який надає особі таку психіатричну допомогу, до якої додається висновок комісії лікарів-психіатрів, який обґрунтовує необхідність продовження, зміни або припинення застосування таких примусових заходів.
Особи, до яких застосовані примусові заходи медичного характеру, підлягають огляду комісією лікарів-психіатрів не рідше одного разу на шість місяців для вирішення питання про наявність підстав для звернення до суду із заявою про продовження, припинення або про зміну застосування такого заходу.
Відповідно до п.18 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 03 червня 2005 року «Про практику застосування судами примусових заходів медичного характеру та примусового лікування» роз`яснено, що ст. 95 КК України введено положення про можливість продовження застосування примусових заходів медичного характеру, яке, як і зміна або скасування (припинення) їх застосування, здійснюється за заявою представника психіатричного закладу, що надає особі психіатричну допомогу, з долученням до цієї заяви висновку комісії лікарів-психіатрів. При цьомунеобхідно матина увазі,що продовжуватизастосування примусовихзаходів медичногохарактеру можнакожного разуна строк,який неперевищує шістьмісяців.
Із матеріалів кримінального провадження вбачається, що відповідно до ухвали апеляційного суду Вінницької області від 08.06.2007 року ОСОБА_5 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинення в стані неосудності суспільно небезпечного діяння, передбаченого ч.1 ст.115, ч.2 ст.15, п.1 ч.2 ст.115 КК України, та застосовано примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до психіатричного закладу із суворим наглядом (а.с.9-10).
З 28 квітня 2016 року ОСОБА_5 встановлено другу групу інвалідності по загальному захворюванню безтерміново психіатричною МСЕК, що вбачається із довідки до акту огляду МСЕК серії 12 ААА за №330955 (а.с.21).
На підставіухвали Вінницького районного суду Вінницької області від 28 жовтня 2021 року встановлено, що ухвалами Вінницького районного суду від 10 червня 2021 року та Красногвардійського районного суду м. Дніпропетровська від 19 грудня 2014 року застосовано до ОСОБА_5 примусові заходи медичного характеру у виді госпіталізації до закладу з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом (а.с.7-8).
Також, вказаною ухвалою Вінницького районного суду від 28 жовтня 2021 року припинено застосування примусових заходів медичного характеру ОСОБА_5 у виді госпіталізації у заклад з надання психіатричної допомоги зі звичайним наглядом у Відділенні для примусових заходів медичного характеру із звичайним наглядом, змішаному №3, та змінено на виписку за місцем проживання для подальшого примусового заходу медичного характеру у виді амбулаторної психіатричної допомоги (а.с.7-8).
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 29 червня 2022 року було продовжено ОСОБА_5 застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду (а.с.30-32).
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 05 січня 2023 року продовжено ОСОБА_5 застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду (а.с.63-65).
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 10 липня 2023 року продовжено ОСОБА_5 застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду (а.с.106-108).
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 26 січня 2024 року продовжено ОСОБА_5 застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду (а.с.151-153).
Ухвалою Шаргородського районного суду Вінницької області від 26 серпня 2024 року продовжено ОСОБА_5 застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду (а.с.186-187).
Примусові заходимедичногохарактеруу видіпримусовогоамбулаторноголікування здійснюютьсялікарем-психіатромШаргородськоїМЛ ОСОБА_4 .
Відповідно до висновку комісії лікарів-психіатрів щодо особи, до якої застосовуються примусові заходи медичного характеру №7 КНП «Шаргородська міська лікарня» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області від 04 лютого 2025 року ОСОБА_7 підтверджено діагноз: параноїдна шизофренія, безперервний перебіг, за станом здоров`я ОСОБА_7 рекомендовано продовжити амбулаторну психіатричну допомогу як примусовий захід медичного характеру (а.с.197-198).
У цій справі даних про те, що на момент судового розгляду ОСОБА_7 видужав або внаслідок змін у стані його здоров`я відпала потреба у продовженні застосування заходів медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, судом не встановлено.
За вказаних обставин суд вважає, що подання лікаря-психіатра КНП «Шаргородська міська лікарня» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 12, 19 Закону України «Про психіатричну допомогу»,ст.ст. 94, 95 КК України, ст. ст. 376, 512,514 КПК України,суд,-
п о с т а н о в и в:
Подання лікаря-психіатра Комунального некомерційного підприємства «Шаргородська міська лікарня» Шаргородської міської ради Жмеринського району Вінницької області ОСОБА_4 про продовження амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку, як заходу медичного характеру щодо ОСОБА_5 задовольнити.
Продовжити ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю с. Слобода-Шаргородська Шаргородського району Вінницької області, жителю АДРЕСА_1 , українцю, громадянину України, не працюючому, є особою з ІІ групою інвалідності, застосування примусового заходу медичного характеру у виді надання амбулаторної психіатричної допомоги в примусовому порядку на строк, який не перевищує шість місяців з моменту набрання законної сили цією ухвалою суду.
На ухвалуможе бутиподана апеляційнаскарга доВінницького апеляційногосуду черезШаргородський районнийсуд протягомтридцяти днівз дняїї проголошення.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Шаргородський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 12.03.2025 |
Номер документу | 125729435 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Справи в порядку виконання судових рішень у кримінальних провадженнях про продовження, зміну або припинення застосування примусових заходів медичного характеру |
Кримінальне
Шаргородський районний суд Вінницької області
Войнаровський І. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні