ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 березня 2025 року
м. Київ
справа № 202/4416/19
провадження № 51-4875км24
Верховний Суд колегією суддів Третьої судової палати
Касаційного кримінального суду у складі:
головуючого ОСОБА_1 ,
суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3 ,
за участю:
секретаря судового засідання ОСОБА_4 ,
прокурора ОСОБА_5 ,
у режимі відеоконференції:
представника ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 ,
розглянув у відкритому судовому засіданні касаційну скаргупредставника Товариства з обмеженою відповідальністю «Замріяний Сад» (далі - ТОВ «Замріяний Сад») ОСОБА_6 на ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 22 жовтня 2024 року про відмову у відкритті апеляційного провадження.
Зміст судових рішень і встановлені судами першої та апеляційної інстанцій обставини
Слідчий суддя Індустріального районного суду м. Дніпропетровська ухвалою від 15 жовтня 2024 року відмовив у задоволенні клопотання адвоката ОСОБА_6 , яка діє в інтересах ТОВ «Замріяний Сад», про скасування арешту майна у кримінальному провадженні № 42019040000000356 від 06 червня 2019 року.
Не погоджуючись з указаним рішенням слідчого судді, ОСОБА_6 звернулася до апеляційного суду з апеляційною скаргою.
Дніпровський апеляційний суд ухвалою від 22 жовтня 2024 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою адвоката з тих мотивів, що зазначена ухвала слідчого судді не підлягає оскарженню в апеляційному порядку.
Вимоги та узагальнені доводи особи, яка подала касаційну скаргу
У касаційній скарзі представник ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 , посилаючись на істотне порушення вимог кримінального процесуального закону, просить скасувати ухвалу апеляційного суду та призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
На переконання адвоката, апеляційний суд неправомірно відмовив у перевірці ухвали слідчого судді, постановленої після закриття кримінального провадження, посилаючись на приписи ч. 4 ст. 399 Кримінального процесуального кодексу України (далі - КПК).
Касатор уважає, що право на апеляційне оскарження рішення слідчого судді має бути забезпечено на підставі статей 124, 129 Конституції України та п. 17 ч. 1 ст. 7 і ч. 1 ст. 24 КПК.
Наголошує на тому, що ст. 309 КПК не містить заборони на оскарження в апеляційному порядку ухвал слідчих суддів щодо скасування арешту майна, постановлених за клопотанням, поданим після закінчення досудового розслідування внаслідок закриття кримінального провадження органом досудового розслідування на підставі, передбаченій п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК.
Також ОСОБА_6 указує на постанову об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 квітня 2024 року у справі № 554/2506/22 (провадження № 51-4350кмо23), відповідно до якої в разі закриття слідчим, прокурором кримінального провадження в порядку, передбаченому КПК, заходи забезпечення кримінального провадження, серед яких і арешт майна, припиняють свою дію на підставі прямої вказівки ч. 4 ст. 132 КПК.
Позиції учасників судового провадження
У судовому засіданні представник ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 , навівши відповідні пояснення, підтримала касаційну скаргу.
Прокурор ОСОБА_5 висловила заперечення стосовно задоволення касаційної скарги захисника.
Мотиви Суду
Заслухавши доповідь судді, пояснення учасників судового провадження, перевіривши матеріали кримінального провадження і доводи, викладені в касаційній скарзі представника ТОВ «Замріяний Сад», Суд дійшов висновку, що ця скарга підлягає частковому задоволенню з огляду на таке.
Як визначено ч. 2 ст. 433 КПК, суд касаційної інстанції переглядає судові рішення судів першої та апеляційної інстанцій у межах касаційної скарги.
За приписами ст. 370 цього Кодексу судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст. 94 цього Кодексу. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належні і достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Як визначено п. 1 ч. 1 ст. 438 КПК, підставою для скасування або зміни судових рішень при розгляді справи в суді касаційної інстанції є істотне порушення вимог кримінального процесуального закону.
Виходячи з положень ч. 1 ст. 412 КПК, істотними порушеннями вимог кримінального процесуального закону є такі порушення, які перешкодили чи могли перешкодити суду ухвалити законне та обґрунтоване судове рішення.
Однією з основних засад судочинства є забезпечення права на апеляційний перегляд справи та у визначених законом випадках - на касаційне оскарження судового рішення (п. 8 ч. 3 ст. 129 Конституції України, ст. 14 Закону України від 02 червня 2016 року № 1402-VIII «Про судоустрій і статус суддів»).
Право на доступ до суду реалізується на підставах і в порядку, встановлених законом. КПК регламентує обмеження щодо кола питань, які можуть бути вирішені в межах відповідних судових процедур. Зазначені обмеження спрямовані на дотримання оптимального балансу між правом людини на судовий захист і принципами юридичної визначеності, ефективності й оперативності судового процесу.
Відповідно до пунктів 1, 2, 17 ч. 1 ст. 7 КПК зміст та форма кримінального провадження повинні відповідати загальним засадам кримінального провадження, до яких, зокрема, належать: верховенство права, законність, забезпечення права на оскарження процесуальних рішень, дій чи бездіяльності.
З матеріалів провадження вбачається, що 06 червня 2019 року внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (далі - ЄРДР) та розпочато досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42019040000000356.
Постановою слідчого від 19 червня 2019 року земельні ділянки, розташовані в Новомосковському і Криничанському районах Дніпропетровської області, визнано речовими доказами в цьому кримінальному провадженні, та ухвалою слідчого судді від 04 липня 2019 року на них накладено арешт шляхом позбавлення права будь-яким чином відчужувати і розпоряджатися нерухомим майном.
29 грудня 2021 року слідчий постановою закрив це кримінальне провадження у зв`язку з тим, що строк досудового розслідування, визначений ст. 219 КПК, закінчився і жодній особі не було повідомлено про підозру.
Представник ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 звернулася з клопотанням до Індустріального районного суду м. Дніпропетровська, у якому просила скасувати арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 1222083000:01:001:0312 площею 88,0268 га, розташовану на території Дніпропетровської області, накладений за ухвалою від 04 липня 2019 року.
Слідчий суддя ухвалою від 15 жовтня 2024 року відмовив у задоволенні клопотання, оскільки ОСОБА_6 не надала доказів того, що ТОВ «Замріяний Сад» є особою, визначеною ст. 174 КПК, яка має право звертатися до слідчого судді з клопотанням про скасування арешту майна.
Не погодившись із рішенням слідчого судді, ОСОБА_6 звернулася з апеляційною скаргою до апеляційного суду.
Суддя апеляційного суду ухвалою від 22 жовтня 2024 року відмовив у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою ОСОБА_6 з тих підстав, що оскаржувана представником ухвала слідчого судді не входить до переліку ухвал слідчих суддів, що можуть бути оскаржені в апеляційному порядку.
Однак із таким рішенням суду апеляційної інстанції не може погодитися суд касаційної інстанції.
За змістом статей 173, 174 КПК під час досудового розслідування і судового розгляду питання про накладення арешту на майно вирішують слідчий суддя або суд відповідно.
Частини 3 та 4 ст. 174 КПК регулюють порядок вирішення питання про скасування арешту майна у двох випадках: судом - за наслідками розгляду кримінальної справи та прокурором - одночасно з винесенням ним постанови про закриття кримінального провадження.
Натомість у ст. 174 КПК не йдеться про скасування арешту майна слідчим суддею після закінчення досудового розслідування внаслідок закриття кримінального провадження за постановою керівника органу досудового розслідування на підставі приписів п. 2 ч. 1 ст. 284 КПК.
Перелік ухвал слідчого судді, які можуть бути оскаржені під час досудового розслідування в апеляційному порядку, визначено в ч. 3 ст. 307, ст. 309 КПК.
Статті 174, 309 КПК містять імперативи, які підлягають застосуванню в ході здійснення кримінального провадження, з огляду на що встановлена ними заборона оскаржити в апеляційному порядку ухвалу слідчого судді щодо скасування арешту майна поширює свою дію виключно на ті стадії кримінального провадження, які визначені положеннями пунктів 5, 24 ч. 1 ст. 3 КПК.
Указане кореспондує з висновком, сформульованим у постанові об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного Суду від 15 квітня 2024 року в справі № 554/2506/22 (провадження № 51-4350кмо23), відповідно до якого ухвала слідчого судді про скасування арешту майна або відмову в його скасуванні, постановлена після закриття кримінального провадження, не передбачена кримінальними процесуальними нормами, тому суд апеляційної інстанції не вправі відмовити в перевірці законності такого рішення, посилаючись на приписи ч. 4 ст. 399 та ст. 309 КПК. Право на апеляційне оскарження такого судового рішення підлягає забезпеченню на підставі статей 124, 129 Конституції України, п. 17 ч. 1 ст. 7 та ч. 1 ст. 24 КПК.
За таких обставин рішення суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті апеляційного провадження за апеляційною скаргою представника ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 на ухвалу слідчого судді про відмову в скасуванні арешту майна після закриття кримінального провадження, постановлене поза межами процедури, передбаченої КПК, з огляду на положення п. 8 ч. 2 ст. 129 Конституції України, п. 17 ч. 1 ст. 7, ч. 6 ст. 9, ч. 1 ст. 24 КПК, є передчасним, а вказане порушення, на переконання колегії суддів - істотним, оскільки перешкодило суду апеляційної інстанції ухвалити законне та обґрунтоване рішення (ч. 1 ст. 412 КПК).
З урахуванням зазначеного вище колегія суддів Касаційного кримінального суду Верховного Суду дійшла висновку, що касаційна скарга представника ТОВ «Замріяний Сад» підлягає частковому задоволенню, а ухвала апеляційного суду - скасуванню з призначенням нового розгляду в суді апеляційної інстанції, під час якого апеляційному суду необхідно зважити на викладене в цій постанові та прийняти законне, обґрунтоване і вмотивоване судове рішення.
Керуючись статтями 433, 434, 436, 438, 441, 442 КПК, Верховний Суд
ухвалив:
Касаційну скаргупредставника ТОВ «Замріяний Сад» ОСОБА_6 задовольнити частково.
Ухвалу Дніпровського апеляційного суду від 22 жовтня 2024 року про відмову у відкритті апеляційного провадження скасувати і призначити новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Постанова Верховного Суду набирає законної сили з моменту її проголошення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Судді:
ОСОБА_1 ОСОБА_2 ОСОБА_3
Суд | Касаційний кримінальний суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 05.03.2025 |
Оприлюднено | 13.03.2025 |
Номер документу | 125736640 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Ковтунович Микола Іванович
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні