Герб України

Рішення від 05.03.2025 по справі 921/671/24

Господарський суд тернопільської області

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

05 березня 2025 року м. ТернопільСправа № 921/671/24

Господарський суд Тернопільської області

у складі судді Чопка Ю.О.

за участі секретаря судового засідання Саловська О.А.

розглянув справу

за позовом: Теребовлянської окружної прокуратури Тернопільської області, (Тернопільська область, Тернопільський район, м. Теребовля, вул. 22 січня, 14 ) в інтересах держави в особі:

позивача 1: Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (46008, вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль);

позивача 2: Тернопільської обласної ради (46021, м. Тернопіль, вул. М. Грушевського, 8).

до відповідача 1: Теребовлянської міської ради (48100, Тернопільська область, Тернопільський район, м. Теребовля, вул. Кн. Василька, 104-А);

до відповідача 2: Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (46002, м. Тернопіль, вул. Лисенка, 20а).

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

про визнання незаконним та скасування наказу, рішення та державної реєстрації земельної ділянки

За участю прокурора Куликовської Лілії Богданівни

Відповідача 1: Ярмусь Віктор Дмитрович, адвокат

Відповідач 2: Шмігельська Марія Ярославівна, начальник відділу правової та договірної роботи юридичного управління

Позивачі, третя особа не з`явилися

Зміст позовних вимог.

Теребовлянська окружна прокуратура Тернопільської області в інтересах держави, в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області (позивач 1) та Тернопільської обласної ради (позивач 2) звернулася до Господарського суду Тернопільської області з позовом до Теребовлянської міської ради (відповідач 1) та Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області (відповідач 2) про:

- визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 26.08.2014 №19-494/14-14-СГ "Про затвердження документації із землеустрою та надання в оренду земельної ділянки" в частині затвердження документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19,8190 га з цільовим призначенням землі сільськогосподарського призначення - для ведення фермерського господарства;

- визнання незаконним та скасування рішення Теребовлянської міської ради від 30.11.2021 №2836 "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 ";

- визнання незаконною та просить скасування державної реєстрації земельної ділянки кадастровий номер 6125083200:01:001:0296 у Державному земельному кадастрі з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цієї земельної ділянки в державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.12.2024 справу №921/671/24 передано на розгляд судді Чопку Ю.О.

Позиція прокуратури.

Позовні вимоги мотивовані тим, що Наказом Головного управління Держземагентства у Тернопільській області від 26.08.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства терміном на 7 років загальною площею 176,1288 га, в тому числі й щодо земельної ділянки площею 19,8190 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19.8190 га за цільовим призначенням землі сільськогосподарського призначення - для ведення фермерського господарства.

Рішенням Теребовлянської міської ради від 30.11.2021 № 2836 "Про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність ОСОБА_1 " надано дозвіл зазначеній фізичній особі на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства за межами с. Кобиловолоки Тернопільського району за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, угіддя рілля.

ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" було розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , яким сформовано земельну ділянку площею 2,00 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19,8190 га.

Водночас, у ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 розташована в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення створеного на підставі рішення Тернопільської обласної ради №198 від 30.06.1986 "Про затвердження державних загальнозоологічних заказників місцевого значення". Згідно даного рішення, об`єктом природно-заповідного фонду місцевого значення оголошено загальнозоологічний заказник "Жовтнево-Благівщинський", площею 3220 га на території колишнього села Жовтневе та урочищ Благівщина, Кругулець Буданівського лісництва. У подальшому, Тернопільська обласна рада рішенням №75 від 10.02.2016 змінила назву заказника на "Кобиловолоко Благівщинський". Відтак спірна земельна ділянка відноситься до земель природно-заповідного фонду з часу створення обласною радою заказника.

Таким чином всі подальші дії Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області по віднесенні спірної земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення є незаконними. Відповідно і дії Теребовлянської міської ради про відведення земельної ділянки природно заповідного фонду у приватну власність ОСОБА_1 є незаконними, оскільки суперечать ст.83 Земельного кодексу України.

Просить позовні вимоги задовольнити.

Позиція позивача - Державної екологічної інспекції у Тернопільській області.

Від Державної екологічної інспекції у Тернопільській області заперечень щодо заявленого прокуратурою позову не надходило.

Клопотанням від 27.01.2025 поданим через систему "Електронний суд" (вх.№658) просила проводити судове засідання без участі уповноваженого представника інспекції.

Позиція позивача - Тернопільської обласної ради.

Від Тернопільської обласної ради заперечень щодо заявленого прокуратурою позову не надходило.

Заперечення відповідача 1

Відповідач 1 у відзиві на позов №02-19/2078 від 27.12.2024 (вх.№32 від 02.01.2025) та його представник в судовому засіданні 05.03.2025 позовні вимоги заперечив. Зазначив, що дійсно висновком правління колгоспу "Росія" від 1986 року останнім надано згоду на організацію постійно-діючого державного зоологічного заказника місцевого значення з метою охорони тварин в межах землекористувача загальною площею 2926 га. Згідно пояснень громадян села, заборона була встановлена на полювання в лісах, а не на роботи на сільськогосподарських землях. Звертає увагу суду, що землі колгоспу "Росія" були розпайовані та передані у приватну власність громадянам.

Щодо позовних вимог про скасування наказу Головного управління Держземагенства у Тернопільській області від 26.08.2014 просить суд врахувати, що прокуратурою пропущено строк позовної давності. Крім того оспорюваний наказ №19-494/14-14-СГ від 26.08.2014 вичерпав свою дії, а договір оренди укладений на його підставі закінчився. Також скасована і його державна реєстрація, а сама земельна ділянка повернута в комунальну власність. Тому вимога про скасування вказаного наказу є безпідставною.

Щодо вимог про скасування рішення Теребовлянської міської ради від 30.11.2021 №2836 зазначив, що ОСОБА_1 , користуючись своїм правом на приватизацію землі, звернулася до Теребовлянської міської ради про надання їй у власність земельної ділянки. В подальшому ОСОБА_1 , на виконання оспорюваного рішення розроблено проект землеустрою. Водночас, звертає увагу суду, що сам факт надання дозволу на розробку проекту землеустрою не означає передачу земельної ділянки у власність. В даному випадку в матеріалах справи відсутні докази того, що ОСОБА_1 є власником спірної земельної ділянки. Власником є Теребовлянська міська рада, а остаточне рішення про передання земельної ділянки у власність не прийняте. Тому оспорюване рішення не порушує прав позивачів. Також просить суд врахувати, що в даному випадку прокуратурою теж пропущено строк позовної давності, як і не наведено причин для його поновлення.

Також представник зазначив, що підставою створення територій природно заповідного фонду є розроблена проектна документація та внесення даної інформації до кадастрових карт. За період з 1986 року по даний час відсутні будь-які докази щодо розроблення проекту землеустрою заказника.

Просить суд в позові відмовити.

Заперечення відповідача 2

Відповідач 2 у відзиві на позов №9-19-0.92-5555/2-24 від 23.12.2024 (вх.№9852 від 24.12.2024) та його представниця в судовому засіданні позовні вимоги заперечили посилаючись на те, що згідно наказу Головного управління від 26.08.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства терміном на 7 років загальною площею 176,1288 га, в тому числі щодо спірної земельної ділянки площею 19,8190 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002.

На підставі даного наказу між управлінням та ОСОБА_2 було укладено договір оренди землі №17 від 26.09.2014.

Наказом Головного управління від 11.12.2020 земельні ділянки були передані в комунальну власність, в тому числі і земельна ділянка з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002. Право комунальної власності зареєстроване 10.02.2021.

Рішенням відповідача 1 №3025 від 30.11.2021 дію укладеного договору оренди між відповідачем 2 та ОСОБА_2 припинено.

Станом на момент розгляду справи згідно даних Державного земельного кадастру державна реєстрація земельної ділянки з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19,8190 га скасована у результаті її поділу на земельні ділянки для ведення особистого селянського господарства.

Враховуючи, що дія договору оренди землі від 26.09.2014 припинена, а тому вважає, що наказ №19-494/14-14-СГ від 26.08.2014 вичерпав свою дії і його скасування не призведе до відновлення прав та інтересів позивача.

Щодо твердження позивачів що земельна ділянка з кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 входить до складу загальнозоологічного заказника місцевого значення "Кобиловолоко-Благівшинський" зазначило, що відповідно до п.4 Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Кобиловолоко-Благівшинський" загальна його площа становить 3 220 га. До земель заказника входять і землі сільськогосподарського призначення.

Таким чином, у складі заказника можуть перебувати землі різних категорій земель за цільовим призначенням, що також спростовує доводи позивачів про безпідставну зміну цільового призначення земельної ділянки.

Вважає, що процедура відведення земельної ділянки площею 2,000 га за кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 у власність ОСОБА_1 відповідає вимогам Земельного кодексу України.

Просить в позові відмовити.

Позиція третьої особи.

ОСОБА_1 пояснень, в порядку ст.168 ГПК України, не надала.

Процесуальні дії суду у справі.

Ухвалою Господарського суду Тернопільської області від 09.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі №921/671/24 за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у даній справі призначено на 08.01.2025; встановлено відповідачу строк для подачі відзиву на позов.

Ухвалою від 08.01.2025 за клопотанням відповідача 1 відкладено підготовче засідання на 22.01.2025.

Ухвалою суду від 22.01.2025 закрито підготовче провадження по справі №921/671/24 та призначено її до розгляду по суті на 10.02.2025.

За клопотанням відповідача 1, ухвалою від 10.02.2025 розгляд справи по суті відкладено на 05.03.2025.

05 березня 2025 року справу розглянуто по суті та, у відповідності до вимог ч.6 ст.233 ГПК України, проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

Висновком правління колгоспу "Росія" Теребовлянського району від 30.04.1986 правління колгоспу надало згоду на організацію постійно-діючого державного зоологічного заказника місцевого значення з метою охорони і розмноження хутрового звіра, сірої куропатви та інших видів, в границях землекористувача загальною площею 2 926 га (без площ присадибних земель, населених пунктів і інших сторонніх землекористувачів).

Висновком виконкому Теребовлянської районної ради, останній погодив створення державного зоологічного заказника місцевого значення на землях колгоспу "Росія" і Буданівського лісництва загальною площею 3 220 га.

Рішенням Тернопільської обласної ради №198 від 30.06.1986 затверджено перелік постійно діючих державних загальнозоологічних заказників місцевого значення згідно додатку, заборонивши на їх території полювання.

Згідно додатку до рішення до переліку загальнозоологічних заказників місцевого значення увійшов державний заказник "Жовтнево-Благівщинський", площею 3220 га на території села Жовтневе та урочищ Благівщина, Кругулець та Буданівського лісництва.

Згідно природоохоронної характеристики території відведеної під постійно-діючий загальнозоологічний заказник місцевого значення - урочища, що входять до заказника, оточують сільськогосподарські угіддя колгоспу "Росія" Теребовлянського району, які також входять в зону заказника.

Положенням про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Жовтнево-Благівщинський" затверджений 22.07.1987 першим заступником голови виконкому Тернопільської обласної ради народних депутатів передбачено, що заказник "Жовтнево-Благівщинський" організовано у відповідності до рішення Тернопільського облвиконкому від 30.06.1986 року №198 з метою охорони, збереження, відтворення та відновлення тваринного світу (п.1 Положення).

Заказник "Жовтнево-Благівщинський" загальною площею 3 220 га розташований на території Теребвоялнського району, з них урочища Благівщина, Кругулець с. жовтневе квартали №№ 8-11 площею 294 га Буданівського лісництва та межуючої землі колгоспу "Росія" площею 2 926 га (п.2 Положення).

Територія, оголошена державним заказником "Жовтнево-Благівщинський" не вилучається із землекористування Тернопільського лісогоспзагу, колгоспу "Росія", які здійснюють на них свою господарську діяльність (п.4 Положення).

Рішенням №75 від 10.02.2016 Тернопільська обласна рада змінила назву заказника з "Жовтнево-Благівщинський" на "Кобиловолоко-Благівщинський".

Згідно положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Кобиловолоко-Благівщинський" затвердженого 18.01.2011 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області загальнозоологічний заказник місцевого значення "Кобиловолоко-Благівщинський" оголошений рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради від 30 червня 1986 року №198 (п.1 Положення).

Заказник розташований на території Кобиловолоцької сільської ради Теребовлянського району Тернопільської області в межах кв.кв. 7-11 Буданівського лісництва державного підприємства "Тернопільське лісове господарство", лісового урочища "Благівщина" та прилеглих до лісового урочища угіддях (п.1.2. Положення).

Загальна площа 3 220,0 га. Землі заказника представлені такими угіддями: сільськогосподарські землі 2 818,5 га, у тому числі сільськогосподарські угіддя 2791,0 га, з них: рілля - 2 699,0 га, багаторічні насадження - 3 га, пасовища 77,8 га, сіножаті 11,7 га; інші 27,0 га; ліси та інші лісовкриті площі 328,7 га; забудовані землі 5,8 га; відкриті землі без рослинного покриву або з незначним рослинним покривом 29,0; води 38,0 га (п.1.3. Положення).

Згідно п.3.2. Положення на території заказника у встановленому порядку дозволяється, зокрема виробництво сільськогосподарської продукції для задоволення життєво необхідних потреб громадян.

Наказом Головного управління Держземагентства у Тернопільській області від 27.01.2014 №ТН/6125083200:01:001/00001170 надано дозвіл ОСОБА_2 на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду, орієнтовною площею 19,8190 га, для ведення фермерського господарства за рахунок земель сільськогосподарського призначення (землі резервного фонду рілля) за межами населеного пункту на території Кобиловолоцької сільської ради Теребовлянського району

Наказом Головного управління Держземагентства у Тернопільській області №19-494/14-14-СГ від 26.08.2014 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду ОСОБА_2 для ведення фермерського господарства за межами населеного пункту на території Кобиловолоцької сільської ради Теребовлянського району (п.1 Наказу).

Надано в оренду терміном на 7 років ОСОБА_2 земельні ділянки загальною площею 176,1288 га для ведення фермерського господарства, за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної форми власності та землі загального користування за межами населеного пункту на території Кобиловолоцької сільської ради Теребовлянського району, в тому числі земельну ділянку площею 19,8190 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19,8190 га (п.2 Наказу).

Наказом Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області №51-ОТГ від 11.12.2020 передано Теребовлянській міській раді у комунальну власність земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею 404,7037 га, які розташовані на території Теребовлянської міської, колишніх Вербовецької, Довгенської, Долинської, Кобиловолоцької, Ласковецької, Лошнівської, Могильницької, Мшанецької, Острівецької, Підгайчицької, Плебанівської та Сущинськох сільських рад згідно додатку.

Відповідно до вказаного наказу земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 19,8190 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 передано з державної у комунальну власність Теребовлянської територіальної громади в особі Теребовлянської міської ради згідно з актом приймання-передачі як землі сільськогосподарського призначення.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №395376318 від 18.09.2024 земельна ділянка площею 19,819 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 зареєстрована на праві комунальної власності за Теребовлянською міською радою 10.02.2021 (номер запису про речове право: 40539983).

19.11.2021 ОСОБА_1 звернулася до Теребовлянської міської ради з заявою про надання дозволу на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0 га для ведення особистого селянського господарства в с. Кобиловолоки Теребовлянського району.

Рішенням Теребовлянської міської ради №2836 від 30.11.2021 надано дозвіл ОСОБА_1 на виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства за межами с. Кобиловолоки Тернопільського району за рахунок земель комунальної власності сільськогосподарського призначення, угіддя рілля.

Рішенням Теребовлянської міської ради №3025 від 30.11.2021 припинено дію договору оренди №17 СГ від 26.09.2014 укладеного Головним управлінням Дерземагентства у Тернопільській області та ОСОБА_2 на земельну ділянку загальною площею 19,8190 га (кадастровий номер 6125083200:01:001:0002) для ведення фермерського господарства за межами с. Кобиловолоки, Тернопільського району (п.1 рішення).

Пунктом 2 рішення №3025 від 30.11.2021 вилучено з користування ОСОБА_2 земельну ділянку загальною площею 19,8190 га для ведення фермерського господарства за межами с. Кобиловолоки, Тернопільського району.

ДП "Тернопільський науково-дослідний та проектний інститут землеустрою" розроблено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 яким сформовано земельну ділянку площею 2,0000 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 шляхом поділу земельної ділянки з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 площею 19,8190 га.

Проектом також встановлено обмеження щодо використання земельної ділянки:

- 10.04 заказники площею 2,0 га;

- 06.04 умова додержання природоохоронного законодавства або виконання визначених робіт площею 2,0 га.

Земельну ділянку із кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 зареєстровано 21.01.2022 в Державному земельному кадастрі як землі сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського господарства.

У ході досудового розслідування кримінального провадження встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6125083200:01:001:0296 розташована в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення "Кобиловолоко Благівщинський".

Розміщення спірної земельної ділянки у межах території природно-заповідного фонду місцевого значення прокуратура та позивачі підтверджують проектом землеустрою, інформаціями Управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОДА (від 17.01.2022, №05.1/1110 від 20.06.2024), листом ДП "Тернопільський науково дослідний та проектний інститут землеустрою" №01-10/143 від 19.06.2024, протоколом огляду від 17.09.2024 Публічної кадастрової карти, картосхеми створення заказника.

На думку прокуратури та позивачів у 2014 році Головним управлінням Держземагентства у Тернопільській області всупереч встановленому порядку змінено цільове призначення спірної земельної ділянки із земель природно-заповідного фонду на землі сільськогосподарського призначення, а Теребовлянська міська рада, за відсутності повноважень та визначених законом правових підстав, всупереч імперативній забороні у листопаді 2021 року прийняла рішення, яким розпочато процедуру передачі у приватну власність фізичній особі частини території природно-заповідного фонду, що і стало підставою для звернення з даним позовом.

Щодо звернення прокуратури з даним позовом, слід зазначити наступне.

Відповідно до ч.3 ст.23 Закону України "Про прокуратуру" прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави в разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

За ч.4 ст.23 Закону наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підстав для представництва.

У відповідності до положень п.4 мотивувальної частини рішення Конституційного суду України №3-рп/99 у справі № 1-1/99 від 08.04.1999 прокурор або його заступник самостійно визначає з посиланням на чинне законодавство в чому полягає порушення інтересів держави, обґрунтовуючи в позовній заяві необхідність їх захисту, та визначає орган, який уповноважений державою виконувати відповідні функції в спірних правовідносинах.

У зазначеному рішенні вказано, що оскільки "інтереси держави" є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносин. Під поняттям "орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах" потрібно розуміти орган державної влади чи орган місцевого самоврядування, якому законом надано повноваження органу виконавчої влади.

Підставою для представництва прокурором інтересів держави в суді є належне обґрунтування, підтверджене достатніми доказами, зокрема, але не виключно, повідомленням прокурора на адресу відповідного суб`єкта владних повноважень про звернення до суду від його імені, відповідними запитами, а також копіями документів, отриманих від суб`єкта владних повноважень, що свідчать про наявність підстав для такого представництва.

Згідно із ст.14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Відповідно до статті 1 Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожна фізична та юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

Водночас вказаною нормою гарантовано захист права на мирне володіння майном тільки тій особі, яка законним шляхом набула його у власність, у зв`язку з чим для оцінки додержання "справедливого балансу" в питаннях позбавлення особи майна мають значення обставини, за яких майно було набуто у власність.

Тобто виправданість втручання у право власності особи напряму корелюється із законністю набуття нею майна, поведінкою під час його придбання та наявності суспільного інтересу, з метою задоволення якого здійснюється втручання держави.

З наведеного в сукупності, суд констатує, що спірні правовідносини, пов`язані з вибуттям із державної чи комунальної власності майна, становлять суспільний, публічний інтерес.

Мотиви та джерела права, з яких виходить суд при ухваленні рішення, висновки суду.

Згідно ч.1 ст.3 Земельного кодексу України (далі ЗК України) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

У статті 14 Конституції України зазначено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Відповідно до ч. 2 даної статті право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на категорії, одними із яких є землі сільськогосподарського призначення та землі природно - заповідного та іншого природоохоронного призначення (ст.19 ЗК України).

Згідно з ч.1 ст.22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей.

Відповідно до статті 43 ЗК України землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.

До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва) (ст.44 ЗК України).

За змістом ст.45 ЗК України землі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності.

Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Тернопільської обласної ради №198 від 30.06.1986 оголошено державний загальнозоологічний заказник місцевого значення "Кобиловолоко-Благівщинський" (із змінами згідно рішення №75 від 10.02.2016).

В подальшому земельну ділянку сільськогосподарського призначення площею 19,8190 га з кадастровим номером 6125083200:01:001:0002 передано з державної у комунальну власність Теребовлянської територіальної громади.

Відповідно до пункту "в" ч. 4 статті 83 ЗК України до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать, зокрема, землі під об`єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.

Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об`єктів врегульовано положеннями Закону України "Про природно-заповідний фонд України".

Відповідно до ст.25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів.

Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів у їх власників або користувачів.

Статтею 26 цього ж Закону передбачено, що на територіях заказників обмежується або забороняється мисливство та діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.

Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.

За змістом ч. 3, 5 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" рішення про організацію чи оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об`єктів природно-заповідного фонду приймається Верховною Радою Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими радами. Території та об`єкти природно-заповідного фонду або їх частини, що створюються чи оголошуються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.

Згідно з ч.ч. 1, 2, 6, 7 ст. 20 Земельного кодексу України, віднесення земель до тієї чи іншої категорії здійснюється на підставі рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування відповідно до їх повноважень.

Прокурор в обґрунтування позовних вимог вказує на те, що відповідачем безпідставно віднесено спірні земельні ділянки до земель сільськогосподарського призначення.

Водночас, згідно положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Кобиловолоко-Благівщинський" затвердженого 18.01.2011 року Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області до земель заказника, загальна площа якого становить 3 220,0 га входять землі сільськогосподарського призначення 2 791,0 га, із яких рілля - 2699,0 га.

Згідно цього ж положення на території заказника у встановленому порядку дозволяється виробництво сільськогосподарської продукції для задоволення життєво необхідних потреб громадян.

Оголошення заказника відбулося без вилучення земель у землекористувача.

В проекті землеустрої щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства ОСОБА_1 , дозвіл на розроблення якого надано рішенням від 30.11.2021 №2836 відповідача 1 зазначені обмеження щодо її використання.

Таким чином, спірні землі відносяться до земель сільськогосподарського призначення, що знаходяться на території заказника. Відповідач не змінював їх цільового призначення.

У зв`язку з наведеним можна зробити висновок, що спірні землі не відносяться до особливо цінних земель природно-заповідного фонду, припинення права постійного користування якими, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється, згідно ст.150 ЗК України, за погодженням з Верховною Радою України.

Приймаючи до уваги викладене суд відмовляє в задоволенні позовних вимог.

Теребовлянська міська рада у відзиві на позов зазначила, що у задоволенні позовних вимог слід відмовити у зв`язку з пропуском позовної давності.

Так, відповідно до статті 256 ЦК України позовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

Загальна позовна давність визначена статтею 257 ЦК України та встановлюється тривалістю у три роки.

Згідно з ч. ч. 2 - 4 ст. 267 ЦК України заява про захист цивільного права або інтересу має бути прийнята судом до розгляду незалежно від спливу позовної давності. Позовна давність застосовується судом лише за заявою сторони у спорі, зробленою до винесення ним рішення. Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.

У п. 2.2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 29.05.2013 №10 "Про деякі питання практики застосування позовної давності у вирішенні господарських спорів" зазначено, що за змістом частини першої статті 261 ЦК України позовна давність застосовується лише за наявності порушення права особи.

Отже, перш ніж застосовувати позовну давність, господарський суд повинен з`ясувати та зазначити в судовому рішенні, чи порушене право або охоронюваний законом інтерес позивача, за захистом якого той звернувся до суду. У разі коли такі право чи інтерес не порушені, суд відмовляє в позові з підстав його необґрунтованості. І лише якщо буде встановлено, що право або охоронюваний законом інтерес особи дійсно порушені, але позовна давність спливла і про це зроблено заяву іншою стороною у справі, суд відмовляє в позові у зв`язку зі спливом позовної давності - за відсутності наведених позивачем поважних причин її пропущення.

Враховуючи, що судом прийнято рішення про відмову в задоволенні позовних вимог клопотання про застосування строків позовної давності не розглядалося.

Розподіл судових витрат.

В порядку ст.ст. 123, 129 ГПК України судовий збір покладається на прокурора.

Керуючись ст.ст.2, 4, 46, 73, 74, 86, 123, 129, 130, ч.3 ст.185, ст.ст.191, 219, 220, 233, 236-238, 240, 241 ГПК України, ст.7 Закону України "Про судовий збір" суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги залишити без задоволення.

Протягом двадцяти днів з дня виготовлення повного тексту рішення прокурор, сторони вправі оскаржити його до Західного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення буде виготовлено 14 березня 2025 року.

Суддя Ю.О. Чопко

СудГосподарський суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення05.03.2025
Оприлюднено17.03.2025
Номер документу125837379
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —921/671/24

Ухвала від 28.05.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 23.05.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 26.05.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 21.04.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Ухвала від 08.04.2025

Господарське

Західний апеляційний господарський суд

Скрипчук Оксана Степанівна

Рішення від 05.03.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 03.03.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Гевко В.Л.

Ухвала від 10.02.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 22.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

Ухвала від 20.01.2025

Господарське

Господарський суд Тернопільської області

Чопко Ю.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні