Справа №274/6875/23 Провадження №2-о/0274/9/25
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17.03.25р.м.Бердичів
Суддя Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області КорбутВ.В. (далі Суд), за участю секретаря судового засідання ЖмуркоВ.І.,
розглянувши в порядку окремого провадження цивільну справу за заявоюОСОБА_1 , представником якої є ОСОБА_2 ,заінтересовані особи:1)Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, представником якого є ПригуноваІ.В., 2)Міністерство оборони України, представником якого є БалтакД.О., 3)Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), представником якого є КуликР.В., 4) ОСОБА_3 , законним представником якої є ОСОБА_1 , провстановлення факту батьківства,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася з заявою, у якій, з урахуванням заяви від 17.03.2025р. її представника, просить встановити факт батьківства ОСОБА_4 , який народися ІНФОРМАЦІЯ_1 , відносно ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 , та внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_3 , вказавши у ньому батьком ОСОБА_3 ОСОБА_4 .
Заява обґрунтована тим, що ОСОБА_1 з 2005р. перебувала у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_4 , вони проживали разом, але шлюб між собою не реєстрували. ІНФОРМАЦІЯ_2 у них народилася дитина ОСОБА_3 , під час реєстрації якої запис про її батька було зроблено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України зі слів ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 загинув. Встановлення факту батьківства необхідно для призначення ОСОБА_3 пенсії у зв`язку з втратою годувальника, передбаченої Закону України "Про загальнообов`язкове пенсійне страхування", та отримання ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області після скасування постановою Житомирського апеляційного суду від 28.02.2024р. ухвали від 14.11.2023р. про закриття провадження у справі та направлення справи на новий розгляд своєї зрозумілої позиції щодо заяви не повідомило, від нього надійшли дві заяви, у яких воно просить провести розгляд справи 15.07.2024р. та 26.09.2024р. без участі його представника, у яких також зазначає, що проти рішення суду не заперечує, однак не є зрозумілим, проти якого саме рішення воно не заперечує (т.2, а.с.31, 84).
Міністерство оборони України після скасування постановою Житомирського апеляційного суду від 28.02.2024р. ухвали від 14.11.2023р. про закриття провадження у справі та направлення справи на новий розгляд своєї позиції щодо заяви не повідомило.
Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) до скасування постановою Житомирського апеляційного суду від 28.02.2024р. ухвали від 14.11.2023р. про закриття провадження у справі та направлення справи на новий розгляд просив прийняти рішення відповідно до вимог законодавства України (т1, а.с.57)), а після скасування постановою Житомирського апеляційного суду від 28.02.2024р. ухвали від 14.11.2023р. про закриття провадження у справі та направлення справи на новий розгляд своєї позиції щодо заяви не повідомив, що вказує на те, що його раніше висловлена позиція не змінилася.
ОСОБА_3 своєї позиції щодо заяви особисто не повідомила, проте, її законним представником є ОСОБА_1 , що є підставою для висновку, що ОСОБА_3 в особі законного представника заяву підтримує.
Судом з`ясовано, що ОСОБА_4 , який народися ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Мелітополі Запорізької області, помер (загинув) ІНФОРМАЦІЯ_3 під час бойових дій, що підтверджується довідкою від 22.04.2022р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, свідоцтвом про смерть від 04.08.2023р. та лікарським свідоцтвом про смерть від 02.08.2023р. (т., а.с.13, 16, 17).
Відповідно до пункту 1, підпункту 1 пункту 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі одноразова грошова допомога), гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання. Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: загибелі (смерті) військовослужбовця під час виконання ним обов`язків військової служби або внаслідок захворювання, пов`язаного з виконанням ним обов`язків військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, пов`язаних з виконанням обов`язків військової служби.
Згідно зі статтею 16-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають батьки, один із подружжя, який не одружився вдруге, діти, які не досягли повноліття, утриманці загиблого (померлого). Утриманцями вважаються члени сім`ї, які мають право на пенсію у разі втрати годувальника відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" за загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов`язаного або резервіста (особу, звільнену з військової служби, смерть якої настала протягом року після звільнення).
Абазом першим частини першої статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" визначено, що пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті особи, яка виконала функцію донора анатомічних матеріалів людини, пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров`я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), та непрацездатним членам сім`ї особи, якій відповідно до Закону України "Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин" надано правовий статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Пунктом 2 частини другої статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" встановлено, непрацездатними членами сім`ї вважаються: що діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років. Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
Матеріали справи не місять будь-яких належних та допустимих доказів, які б підтверджували, що ОСОБА_4 належить до кола осіб, передбачених:
статтею 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", у разі загибелі (смерті) якого його діти, які не досягли повноліття, мають право на отримання одноразової грошової допомоги;
передбачених статтею 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у разі смерті якого його діти, які не досягли 18 років, мають право на призначення пенсії у зв`язку з втратою годувальника.
Разом з тим, матеріали справи містять непрямі докази того, що ОСОБА_4 на момент загибелі (смерті) був військовослужбовцем та загинув від час бойових дій.
За таких обставини Суд вважає, що ОСОБА_3 не довела, що встановлення факту батьківства ОСОБА_4 відносно ОСОБА_3 необхідно для призначення ОСОБА_3 пенсії у зв`язку з втратою годувальника, передбаченої "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Проте, є достатні підстави вважати, що встановлення цього факту необхідно для отримання ОСОБА_3 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей".
ОСОБА_3 народилася ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Мелітополі Запорізької області (актовий запис про народження №1497 від 20.11.2007р., зроблений Відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Мелітополю Мелітополського міськрайонного управління юстиції Запорізької області), її батьками є (записані) ОСОБА_5 та ОСОБА_1 , відомості про батька записані відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, що підтверджується свідоцтвом від 20.11.2007р. про народження та витягом від 23.06.2018р. з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України (т.1, а.с.11, 12 13).
Зареєстрованим місцем проживання ОСОБА_4 до дня його смерті (загибелі) була адреса: АДРЕСА_1 , його фактичним місцем проживання/перебування до дня його смерті (загибелі) була адреса: АДРЕСА_2 , що підтверджується довідкою від 22.04.2022р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (т.1, а.с. 13).
Ті самі адреси є зареєстрованим місцем проживання та фактичним місцем проживання/перебування ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , що підтверджується довідками від 25.04.2022р. та від 20.04.2022р. про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (т.2, а.с.14, 15).
Крім того, загиблий ОСОБА_4 може бути біологічним батьком ОСОБА_3 , вірогідність того, що загиблий ОСОБА_4 є біологічним батьком ОСОБА_3 , і це не є наслідком випадкового збігу генетичних ознак у осіб, що не мають родинних зв`язків, складає не менше 99,99999%, що підтверджується висновком експерта №24160-МГ (т.2, а.с.118 121).
Наведене у попередніх двох абзацах відомості засвідчують, що дитина ОСОБА_3 , походить від ОСОБА_4 .
Згідно зі статтею 130 Сімейного кодексу України у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, зазначеними у частині третій статті 128 цього Кодексу.
Частиною третьою статті 128 Сімейного кодексу України передбачено, що позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Частиною другою статті 128 Сімейного кодексу України визначено, що підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.
Враховуючи викладене, Суд приходить до висновку, що заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню, так як остання має подати заяву про встановлення факту батьківства, запис про батька дитини ОСОБА_3 , у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, а встановлені вище відомості засвідчують, що дитина ОСОБА_3 , походить від ОСОБА_4 .
Керуючись статтями 258, 259, 263 265, 293, 315, 316, 319 Цивільного процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В:
1.Заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ), заінтересовані особи: Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (м.Житомир, вул.Ольжича, 7, код ЄДРПОУ 13559341), Міністерство оборони України (м.Київ, просп.Повітрофлотський, 6, код ЄДРПОУ 00032022), Бердичівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Бердичівському районі Житомирської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (Житомирська область, м.Бердичів, вул.Житомирська, 43, код ЄДРПОУ 42083152), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) задовольнити.
2.Встановити факт, що ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, є біологічним батьком ОСОБА_3 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_4 , та внести ці зміни до актового запису про народження №1497 від 20.11.2007р., зроблений Відділом реєстрації актів цивільного стану по м.Мелітополю Мелітополського міськрайонного управління юстиції Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення суду, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його складення безпосередньо до Житомирського апеляційного суду.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя В.В.Корбут
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 17.03.2025 |
Оприлюднено | 19.03.2025 |
Номер документу | 125900218 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Корбут В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні