Рішення
від 21.03.2025 по справі 703/363/25
СМІЛЯНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 703/363/25

2/703/521/25

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 березня 2025 року Смілянський міськрайонний суд Черкаської області в складі:

головуючого судді Ігнатенко Т.В.

розглянувши упорядку спрощеногопозовного провадженнябез повідомлення(виклику)сторін цивільну справу за позовом керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України, до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, про стягнення витрат, завданих лікуванням потерпілого від злочину,

встановив:

20 січня 2025 року керівник Смілянської окружної прокуратура, в інтересах держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України, звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просить стягнути з ОСОБА_1 витрати, завдані лікуванням потерпілого від злочину, в загальній сумі 27349 гривень 80 копійок, перерахувавши її в сумі 2714 гривень 78 копійок на користь Смілянської міської ради до місцевого бюджету, та перерахувавши її в сумі 24635 гривень 02 копійок на користь Національної служби здоров`я України до державного бюджету.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ухвалою Смілянського міськрайонного суду від 02 серпня 2022 року ОСОБА_1 звільнено від кримінальної відповідальності за вчинене нею кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України.

Так, ОСОБА_1 25 січня 2022 року близько 08 години 00 хвилин, керуючи технічно-справним автомобілем «Volkswagen polo», реєстраційний номер НОМЕР_1 , та рухаючись по вул. Б.Хмельницького в м. Сміла Черкаського району Черкаської області у напрямку до залізничного переїзду, навпроти будинку АДРЕСА_1 , у порушення вимог п.п.2.3 б), 12.1 Правил дорожнього руху України, була неуважною, не врахувала дорожньої обстановки та не вибрала безпечної швидкості руху, щоб мати змогу безпечно керувати транспортним засобом і постійно контролювати його рух, а тому виїхавши на заокруглену ділянку проїжджої частини, вритою ожеледицею, допустила занос транспортного засобу та його виїзд на зустрічну смугу руху, де у подальшому біля лівого краю дороги відбувся наїзд на пішохода ОСОБА_2 , яка перетинала проїжджу частину пров. Якова Водяного та рухалася у попутному із автомобілем напрямку.

Внаслідок виниклої дорожньо-транспортної пригоди пішохід ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючи по АДРЕСА_2 , згідно з висновком експерта №05-6-01/038 від 18 лютого 2022 року, отримала наступні тілесні ушкодження: перелом поперечного виростка 2-го поперекового хребця із забиттям поперекового та нижньогрудного відділу хребта без порушення його функції, що за ознакою тривалого розладу здоров`я відносяться до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості.

Спричинення ОСОБА_2 тілесних ушкоджень знаходиться у причинному зв`язку із порушенням ОСОБА_1 вимог ПДР України.

Дії обвинуваченої ОСОБА_1 кваліфіковані як порушення Правил безпеки дорожнього руху України особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесні ушкодження.

Згідно з інформацією КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради від 28 серпня 2024 року №01-20/578, потерпіла ОСОБА_2 перебувала на стаціонарному лікуванні в травматологічному відділенні в період з 25 січня 2022 року по 07 лютого 2022 року. Рахунок витрат на лікування наступний: кількість днів лікування у січні 2022 року 7 л/днів, вартість одного ліжко-дня у січні 2022 року складає 1837 гривень 53 копійки; кількість днів лікування у лютому 2022 року 6 л/днів, вартість одного ліжко-дня у лютому 2022 року складає 2452 гривні 05 копійок. Загальна вартість лікування становить 12862 гривні 71 копійка за січень 2022 року (7 л/днів*1837,53 грн) та 14712 гривень 30 копійок за лютий 2022 року (6 л/днів*2452,05 грн), що в сумі становить 27575 гривень 01 копійка. Загальна вартість витрат, завданих лікуванням потерпілої ОСОБА_2 становить 27575 гривень 01 копійки, з яких за кошти місцевого бюджету територіальної громади 2714 гривень 78 копійок, інші джерела 225 гривень 21 копійок, за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій вартість витрат складає 24635 гривень 02 копійок. Загальні витрати підприємства в січні 2022 року складає 10887348,97 гривень, в тому числі за рахунок коштів міської територіальної громади 30979 гривень 47 копійок, за рахунок інших джерел 17845 гривень 29 копійок, за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 10838524 гривні 21 копійка. Проведено ліжко-днів 5925. Вартість витрат в січні 2022 року за рахунок коштів міської територіальної громади 30979 гривень 47 копійок: 5925 л/днів = 36 гривень 60 копійок. За рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 10838524 гривні 21 копійка: 5925 л/днів*7 л/днів = 12805 гривень 01 копійка. За рахунок інших джерел 17845 гривень 29 копійок: 5925 л/днів* 7 л/днів = 21 гривня 08 копійок.

Загальні витрати підприємства в лютому 2022 року складали 13971798 гривень 33 копійки, в тому числі за рахунок коштів міської територіальної громади 2543378 гривень 44 копійки, за рахунок інших джерел 193848 гривень 90 копійок, за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 11234570 гривень 99 копійок. Проведено ліжко-днів 5698. Вартість витрат в лютому 2022 року за рахунок коштів міської територіальної громади 2 543 378 гривень 44 копійки : 5698 л/днів * 6 л/днів = 2678 гривень 18 копійок. За рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 11 234 570 гривень 99 копійок : 5698 л/днів * 6 л/днів = 11 830 гривень 01 копійка. За рахунок інших джерел 193 848 гривень 90 копійок : 5698 л/днів = 204 гривні 13 копійок.

У добровільному порядку ОСОБА_1 витрати за перебування на лікуванні потерпілої в загальній сумі 27349 гривень 80 копійок не відшкодувала.

До направлення даного позову до суду Смілянською окружною прокуратурою проводилася досудового робота зі Смілянською міською радою та Національною службою здоров`я України про необхідність вирішення питання стягнення витрат, завданих лікарні лікуванням потерпілого від злочину в судовому порядку.

Так, на адресу Смілянської міської ради направлявся лист з пропозицією звернутися до суду із відповідним позовом, а також запитувалася інформація щодо вжитих заходів на стягнення витрат та причини не звернення до суду із відповідним позовом.

У відповідь Смілянська міська рада листом від 17 січня 2025 року №293/02-50 повідомила, що заходів щодо стягнення з ОСОБА_1 витрат, завданих у зв`язку із лікуванням потерпілого від злочину не вживали та просять Смілянську окружну прокуратуру, відповідно до ст.23 Закону України «Про прокуратуру» вжити заходів представницького характеру шляхом звернення до суду із відповідним позовом.

Також, на адресу Національної служби здоров`я України направлявся лист з пропозицією звернутися до суду із відповідним позовом, а також запитувалася інформація щодо вжитих заходів на стягнення шкоди та причин не звернення до суду із відповідним позовом.

У відповідь Національна служба здоров`я України листом від 20 вересня 2024 року №32341/2-16-24 повідомила, що заходів щодо стягнення з ОСОБА_1 витрат, завданих лікарні у зв`язку із лікуванням потерпілого від злочину не вживали, оскільки НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування шкоди, не заперечують щодо звернення прокуратури із даним позовом до суду, що свідчить про неналежне виконання покладених на них законом обов`язків по управлінню закладом охорони здоров`я.

Таким чином, Смілянською міською радою, Національною службою здоров`я України заходи щодо стягнення із ОСОБА_1 витрат, завданих лікуванням потерпілого від злочину не вживалися, до суду із відповідним позовом не звертались.

Ненадходження до бюджету коштів, затрачених на лікування потерпілого від злочину негативним чином впливає на дохідну частину бюджету та фінансування видатків держави, у тому числі і на соціальну сферу в частині охорони здоров`я, що відповідно порушує інтереси держави.

За вказаних обставин, керівник Смілянської окружної прокуратури звернувся до суду з даним позовом.

Ухвалою судді Смілянського міськрайонного суду Черкаської області від 22 січня 2025 року відкрито провадження у цивільній справі за вищевказаним позовом, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін, залучено до участі у справі третю особу, відповідачу встановлено строк для подачі до суду відзиву на позовну заяву, а третій особі встановлено строк для подання до суду письмових пояснень щодо позову або відзиву.

Згідно ч.13 ст.7 ЦПК України, розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо цим Кодексом не передбачено повідомлення учасників справи. У такому випадку судове засідання не проводиться.

Клопотань від учасників справи про проведення судового засідання з повідомленням (викликом) сторін відповідно до частини 5 статті 279 ЦПК України не надходило.

Відповідач ОСОБА_1 у встановлений судом строк відзиву на позовну заяву керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України, до суду не подала, будь-яких клопотань чи заяв про неможливість подання відзиву у встановлений судом строк від відповідача не надходило.

Частиною 8 статті 178 ЦПК України передбачено, що у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.

Представник Смілянської міської ради звернувся до суду з заявою, в якій вказав, що заявлені вимоги підтримує та просить суд задовольнити їх в повному обсязі.

Представник Національної служби здоров`я України своєї позиції щодо заявлених прокурором позовних вимог не висловив.

Третя особа КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради у встановлений судом строк письмових пояснень на позовну заяву керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України, до суду не подала, будь-яких клопотань чи заяв про неможливість подання письмових пояснень у встановлений судом строк від третьої особи не надходило.

За відсутності доказів поважності причин неподання учасниками розгляду заяв по суті справи, суд вирішив розглянути справу за наявними матеріалами справи. Водночас, суд враховує, що з моменту відкриття провадження у справі сплив достатній строк, для подання всіма учасниками справи своїх доводів, заперечень, відзивів, письмових пояснень, доказів тощо.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

У зв`язку з неподанням відповідачем відзиву на позовну заяву та третьою особою письмових пояснень на позовну заяву, зважаючи на те, що прокуратура та позивач не висловили своїх заперечень проти заочного розгляду справи, розгляд справи проведено в порядку заочного розгляду, передбаченого глави 11 ЦПК України, про що судом постановлено ухвалу.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, приходить до наступного.

Судом встановлено, що в провадженні Смілянського міськрайонного суду Черкаської області перебувало кримінальне провадження №703/1665/22, провадження 1-кп/703/529/22 по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України.

За результатами розгляду вищевказаного кримінального провадження Смілянським міськрайонним судом Черкаської області 02 серпня 2022 року постановлено ухвалу, якою вирішено звільнити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від кримінальної відповідальності за вчинення нею кримінальне правопорушення, передбачене ч.1 ст.286 КК України, у зв`язку з примиренням з потерпілою (а.с.26, 27-28).

Вказана ухвала набрала законної сили 10 серпня 2022 року.

Як вбачається з вищевказаної ухвали, судом під час розгляду кримінального провадження №703/1665/22, провадження 1-кп/703/529/22 по обвинуваченню ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, встановлено, що: « ОСОБА_1 25 січня 2022 року, близько 08 години, керуючи технічно-справним автомобілем «Volkswagen Polo», реєстраційний номер НОМЕР_1 , та рухаючись по вул. Богдана Хмельницького у м. Сміла Черкаського району Черкаської області у напрямку до залізничного переїзду, навпроти будинку АДРЕСА_1 , у порушення вимог п.п.2.3 б), 12.1 Правил дорожнього руху України, була неуважною, не врахувала дорожньої обстановки та не вибрала безпечної швидкості руху, щоб мати змогу безпечно керувати транспортним засобом і постійно контролювати його рух, а тому, виїхавши на заокруглену ділянку проїжджої частини, вкритою ожеледицею, допустила занос транспортного засобу та його виїзд на зустрічну смугу руху, де у подальшому біля лівого краю дороги відбувся наїзд на пішохода ОСОБА_2 , яка перетинала проїжджу частину провулку ОСОБА_3 та рухалася у попутному із автомобілем напрямку.

Внаслідок виниклої дорожньо-транспортної пригоди пішохід ОСОБА_2 , згідно висновку судово-медичної експертизи №05-6-01/038 від 18 лютого 2022 року, отримала наступні тілесні ушкодження, що за ознакою тривалого розладу здоров`я відносяться до категорії тілесних ушкоджень середньої тяжкості.

Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.1 ст.286 КК України як порушення правил безпеки дорожнього руху особою, яка керує транспортним засобом, що спричинило потерпілому середньої тяжкості тілесне ушкодження» (а.с.26, 27-28).

Суд звертає увагу, що звільнення особи ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності у зв`язку з її примиренням з потерпілою, є нереабілітуючою обставиною.

Згідно ч.6 ст.82 ЦК України, вирок суду в кримінальному провадженні, ухвала про закриття кримінального провадження і звільнення особи від кримінальної відповідальності або постанова суду у справі про адміністративне правопорушення, які набрали законної сили, є обов`язковими для суду, що розглядає справу про правові наслідки дій чи бездіяльності особи, стосовно якої ухвалений вирок, ухвала або постанова суду, лише в питанні, чи мали місце ці дії (бездіяльність) та чи вчинені вони цією особою.

Відповідно до висновку експерта №05-6-01/038 від 18 лютого 2022 року: 1-5. І) Згідно даних наданого медичного документу у гр. ОСОБА_2 мало місце наступне: перелом поперечного виростка 2-го поперекового хребця (L2) із забиттям поперекового та нижньогрудного відділу хребта без порушення його функції. Дані ушкодження виникли від дії твердого тупого предмета, могли бути спричинені за механізмом ДТП, який вказаний у постанові, за давністю спричинення можуть відповідати часу події, що зазначений у постанові, і за ознакою тривалого розладу здоров`я відносяться до категорії середньої тяжкості; ІІ) Згідно даних наданого медичного документу у гр. ОСОБА_2 було діагностовано забій м`яких тканин голови, струс головного мозку. Вказані діагнози не підтверджені об`єктивними відомостями у даному медичному документі, в зв`язку з чим, згідно п.4.13 «Правил судово-медичного визначення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень» затверджених наказом МОЗ України №6 «Про розвиток та вдосконалення судово-медичної служби України» від 17 січня 1995 року, судово-медичній оцінці за ступенем тяжкості не підлягають (а.с.24-25).

Як вбачається з вищевказаного висновку експерта, останнім при проведенні експертизи було досліджено медичну карту стаціонарного хворого №442 «Смілянська міська лікарня» СМР на ОСОБА_2 з якої встановлено, що останні посупила до лікарні 25 січня 2021 року, а виписана 07 лютого 2022 року.

Згідно листа №01-20/578 Комунального некомерційного підприємства «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, при розрахунку вартості одного ліжко-дня підприємство керується постановою КМУ від 16 липня 1993 року №545 «Про затвердження порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання».

Джерелами фінансування підприємства є кошти міської територіальної громади, кошти згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій та інші джерела (власні кошти підприємства).

Період перебування на стаціонарному лікуванні ОСОБА_2 з 25 січня 2022 року до 07 лютого 2022 року, що підтверджується медичною карткою стаціонарного хворого ОСОБА_2 №442.

Розрахунок витрат на лікування наступний: кількість днів лікування у січні 2022 року 7 л/днів, вартість одного ліжко-дня у січні 2022 року складала 1837 гривень 53 копійки; кількість днів у лютому 2022 року 6 л/днів, вартість одного ліжко-дня у лютому 2022 року складала 2452 гривні 05 копійок.

Загальна вартість лікування становить 12 862 гривні 71 копійка за січень 2022 року (7 л/днів*1837 гривень 53 копійки) та 14712 гривень 30 копійок за лютий 2022 року (6 л/днів*2452 гривень 05 копійок), що в сумі становить 27575 гривень 01 копійка.

Вартість витрат за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій Національної служби здоров`я України складала 24 635 гривень 02 копійки, кошти з місцевого бюджету територіальної громади складають 2714 гривень 78 копійок, інших джерел 225 гривень 21 копійка.

Розрахунок вартості вищевказаних витрат:

Загальні витрати підприємства в січні 2022 року складає 10887348 гривень 97 копійок, в тому числі за рахунок коштів міської територіальної громади 30979 гривень 47 копійок, за рахунок інших джерел 17845 гривень 29 копійок, за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 10838524 гривні 21 копійка. Проведено ліжко-днів 5925.

Вартість витрат в січні місяці за рахунок коштів міської територіальної громади 30979 гривень 47 копійок : 5925 л/днів = 36 гривень 60 копійок.

За рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 10838524 гривні 21 копійка : 5925 л/днів х 7 л/днів = 12805 гривень 01 копійка. За рахунок інших джерел 17845 гривень 29 копійок : 5925 л/днів х 7 л/днів = 21 гривня 08 копійок.

Загальні витрати підприємства в лютому 2022 року складали 13971798 гривень 33 копійки, в тому числі за рахунок коштів міської територіальної громади 2543378 гривень 44 копійки, за рахунок інших джерел 193848 гривень 90 копійок, за рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 11234570 гривень 99 копійок. Проведено ліжко-днів 5698.

Вартість витрат за рахунок коштів міської територіальної громади 2 543 378 гривень 44 копійки : 5698 л/днів х 6 л/днів = 2678 гривень 18 копійок.

За рахунок коштів згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій 11 234 570 гривень 99 копійок : 5698 л/днів х 6 л/днів = 11 830 гривень 01 копійка.

За рахунок інших джерел 193 848 гривень 90 копійок : 5698 л/днів = 204 гривні 13 копійок (а.с.19-20).

Відповідно до листа №293/02-50 від 17 січня 2025 року Смілянської міської ради, оскільки лікування потерпілої ОСОБА_2 від кримінального правопорушення здійснювалось закладом охорони КНП «Смілянська міська лікарня», який перебуває у комунальній власності, відшкодування вартості такого лікування підлягають зарахуванню до місцевого бюджету Смілянської міської територіальної громади (а.с.16).

У листі №32341/2-16-24 від 20 вересня 2024 року Національна служба здоров`я України зазначила, що пунктом 5 частини першої статті 7 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (далі - Закон), однією з основних функцій НСЗУ, як Уповноваженого органу, передбачено укладення договорів про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

У пункті 8 Типової форми договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 квітня 2018 року №410 передбачено, що надавач зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів.

Частиною першою статті 3 Закону передбачено, що держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

У пункті 1 частини першої статті 2 Закону дається визначення програми медичних гарантій як програми, що визначає перелік та обсяг медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України згідно з тарифом, для профілактики, діагностики, лікування та реабілітації у зв`язку з хворобами, травмами, отруєннями і патологічними станами, а також у зв`язку з вагітністю та пологами.

Перелік медичних послуг, повну оплату надання яких пацієнтам держава гарантує за рахунок коштів Державного бюджету України у 2022 році, визначений Порядком реалізації програми державних гарантій медичного обслуговування населення у 2022 році, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України 29 грудня 2021 №1440.

Звідси, послуги КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради пов`язані з наданням медичних послуг за програмою медичних гарантій пацієнтам, оплачуються НСЗУ як замовником медичних послуг за рахунок коштів Державного бюджету України (а.с.35-37).

Відповідно до ст.18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також з інших джерел, не заборонених законом..

Рівень фінансового забезпечення охорони здоров`я розраховується на підставі науково обґрунтованих нормативів.

Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.

Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), відповідно до цього Закону держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.

За рахунок Державного бюджету України окремо здійснюється фінансове забезпечення програм громадського здоров`я, заходів боротьби з епідеміями, проведення медико-соціальної експертизи, діяльності, пов`язаної з проведенням судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, та інших програм у галузі охорони здоров`я, що забезпечують виконання загальнодержавних функцій, за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України, а також для підтримки державних некомерційних підприємств охорони здоров`я, зокрема щодо оновлення матеріально-технічної бази, капітального ремонту, реконструкції, оплати енергоносіїв, підвищення оплати праці медичних працівників та фахівців з реабілітації, крім випадків участі державного некомерційного підприємства в державно-приватному партнерстві, фінансування якого здійснюється відповідно до угод, визначених Законом України "Про державно-приватне партнерство".

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (у редакції, чинні станом на час виникнення спірних правовідносин), у межах програми медичних гарантій держава гарантує громадянам, іноземцям, особам без громадянства, які постійно проживають на території України, та особам, яких визнано біженцями або особами, які потребують додаткового захисту, повну оплату за рахунок коштів Державного бюджету України необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, пов`язаних з наданням: 1) екстреної медичної допомоги; 2) первинної медичної допомоги; 3) вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги; 4) третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги; 5) паліативної медичної допомоги; 6) реабілітації у сфері охорони здоров`я; 7) медичної допомоги дітям до 16 років; 8) медичної допомоги у зв`язку з вагітністю та пологами.

Відповідно до ч.1 та ч.2 ст.8 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» (у редакції, чинні станом на час виникнення спірних правовідносин), договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається між закладом охорони здоров`я, реабілітаційним закладом незалежно від форми власності чи фізичною особою - підприємцем, яка у встановленому законом порядку одержала ліцензію на провадження господарської діяльності з медичної практики та/або має право на надання реабілітаційної допомоги згідно із законодавством та Уповноваженим органом..

Договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій укладається у письмовій (електронній) формі.

Згідно п.1 Положення про Національну службу здоров`я України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року № 1101 (у редакції, чинні станом на час виникнення спірних правовідносин) (далі - Положення), Національна служба здоров`я України (НСЗУ) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра охорони здоров`я, який реалізує державну політику у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Відповідно до п.3 Положення, Основними завданнями НСЗУ є: 1) реалізація державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення (програма медичних гарантій); 2) виконання функцій замовника медичних послуг та лікарських засобів за програмою медичних гарантій; 3) внесення на розгляд Міністра охорони здоров`я пропозицій щодо забезпечення формування державної політики у сфері державних фінансових гарантій медичного обслуговування населення.

Згідно п.4 Положення, НСЗУ відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: укладає, змінює та припиняє договори про медичне обслуговування населення та договори про реімбурсацію; здійснює заходи, що забезпечують цільове та ефективне використанню коштів за програмою медичних гарантій; здійснює оплату згідно з тарифом за надані пацієнтам медичні послуги (включаючи медичні вироби) та лікарські засоби за договорами про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій.

Відповідно до п.5 Положення, НСЗУ з метою організації своєї діяльності, зокрема: забезпечує ефективне і цільове використання бюджетних коштів.

Згідно Порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті

на реалізацію програми державних гарантій медичного обслуговування населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року №1086, цей Порядок визначає механізм використання коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою Реалізація програми державних гарантій медичного обслуговування населення (далі бюджетні кошти).

Головним розпорядником бюджетних коштів є МОЗ.

Розпорядником бюджетних коштів нижчого рівня та відповідальним виконавцем бюджетної програми є НСЗУ.

Бюджетні кошти спрямовуються на оплату медичних послуг (включаючи медичні вироби) та лікарських засобів, оплату надання яких у повному обсязі пацієнтам держава гарантує за рахунок бюджетних коштів згідно з тарифом, а саме: 1) медичних послуг, пов`язаних з наданням екстреної медичної допомоги; 2) медичних послуг, пов`язаних з наданням первинної медичної допомоги; 3) медичних послуг, пов`язаних з наданням вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги, третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги, паліативної медичної допомоги, медичних послуг, пов`язаних з медичною реабілітацією, медичних послуг, пов`язаних з медичною допомогою дітям до 16 років, медичних послуг, пов`язаних з медичною допомогою у зв`язку з вагітністю та пологами; 4) медичних послуг, пов`язаних із вторинною (спеціалізованою) медичною допомогою для здійснення пілотного проекту з реалізації державних гарантій медичного обслуговування населення за програмою медичних гарантій у Полтавській області; 5) відшкодування вартості лікарських засобів для лікування окремих захворювань (реімбурсація).

Оплата послуг за договором про медичне обслуговування населення, укладеним із НСЗУ (далі - договір), здійснюється на рахунки надавачів медичних послуг, відкриті в установах банків, на підставі звітів (рахунків у разі здійснення попередньої оплати), що внесені такими надавачами медичних послуг до електронної системи охорони здоров`я. Порядок та строки подання звітів (рахунків), інформація, що включається до них, визначаються договором, типова форма якого затверджується в установленому законодавством порядку.

Таким чином, здійснюючи оплату в межах реалізації програми медичних гарантій за надані медичні послуги НСЗУ розпоряджається коштами з Державного бюджету України.

Відповідно до ч.2 ст.1192 ЦК України, держава, Автономна Республіка Крим, територіальні громади, юридичні особи мають право зворотної вимоги до фізичної особи, винної у вчиненні кримінального правопорушення, у розмірі коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від цього кримінального правопорушення.

Згідно постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат», питання про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого вирішується згідно з Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545.

Сума коштів, що підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, з урахуванням кількості ліжко-днів, проведених ним у стаціонарі, та щоденної вартості його лікування.

Термін і обґрунтованість перебування потерпілого від злочину на стаціонарному лікуванні визначається на підставі даних лікувального закладу, де він перебуває на лікуванні. До справи має бути приєднана довідка-розрахунок бухгалтерії цього закладу із записом про вартість одного ліжко-дня та загальну суму фактичних витрат на лікування потерпілого.

Пунктом 6 постанови Пленуму Верховного Суду України від 07 липня 1995 року №11 «Про відшкодування витрат на стаціонарне лікування особи, яка потерпіла від злочину, та судових витрат» постановлено звернути увагу судів на те, що відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину можливе лише тоді, коли є причинний зв`язок між злочинними діями чи бездіяльністю винної особи та перебуванням потерпілого на такому лікування.

Пунктом 3 Порядку обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнених з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 липня 1993 року №545 встановлено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.

У разі коли при ухваленні вироку сума коштів, витрачених на стаціонарне лікування потерпілого, ще не була визначена і рішення про їх відшкодування не було прийнято, стягнення провадиться в порядку цивільного судочинства за позовом вказаних юридичних осіб.У такому ж порядку відшкодовуються витрати на стаціонарне лікування особи, яка постраждала від злочину, в разі закриття кримінального провадження за нереабілітуючими обставинами.

Згідно вказаного Порядку сума коштів, яка підлягає відшкодуванню, визначається закладом охорони здоров`я, в якому перебував на лікуванні потерпілий, виходячи з кількості ліжко-днів, проведених ним в стаціонарі та вартості витрат на його лікування в день. Кількість ліжко-днів визначається на підставі медичної картки стаціонарного хворого форма 003 (у) або інших документів, які підтверджують дати госпіталізації та виписки хворого із стаціонару лікувального закладу.

Визначення суми витрат на лікування потерпілого за один ліжко-день провадиться виходячи з фактичної кількості ліжко-днів і загальної суми фактичних витрат за місяць (в якому проводилось лікування) на утримання лікувального закладу,за винятком витрат на капітальні вкладення, капітальний ремонт і придбання інвентаря та обладнання.

Відповідно до ч.1-3 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку про доведеність здійснення КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, фінансування якого здійснюється за рахунок державного та місцевого бюджету, витрат на лікування ОСОБА_2 у період з 25 січня 2022 року по 07 лютого 2022 року у сумі 27349 гривень 80 копійок, з яких 2714 гривень 78 копійок кошти місцевого бюджету територіальної громади, а 24635 гривень 02 копійки кошти державного бюджету згідно з договором про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, що є наслідком вчинення відповідачем ОСОБА_1 кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.286 КК України, у зв`язку з чим у витрати підлягають стягненню з відповідача та перерахуванню у сумі 2714 гривень 78 копійок на користь Смілянської міської ради до місцевого бюджету, та перерахуванню в сумі 24635 гривень 02 копійок на користь Національної служби здоров`я України до державного бюджету.

Відповідно до ч.1 та ч.3 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу. Представництво прокурором інтересів держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.

17 січня 2025 року Смілянська окружна прокуратура звернулася до Смілянської міської ради з запитом, в якому, з метою вирішення питання наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру, керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», просила надати до Смілянської окружної прокуратури інформацію про вжиті заходи щодо стягнення на користь Смілянської міської ради з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в загальній сумі 2714 гривень 78 копійок, причини не вжиття таких заходів та чи будуть вживатися такі заходи, в тому числі в судовому порядку, в майбутньому (а.с.13-15).

Листом №293/02-50 від 17 січня 2025 року Смілянська міська рада повідомила Смілянську окружну прокуратуру про те, що міська рада не має змоги самостійно звернутися до суду з позовною заявою про відшкодування витрат, понесених лікування потерпілої ОСОБА_2 внаслідок кримінального правопорушення, спричиненого діями ОСОБА_1 , оскільки не володіє процесуальними документами, які підтверджують факт і обставини вчинення правопорушення. Відсутність таких документів унеможливлює подання позову до суду, а відповідно й реалізацію права на зворотну вимоги до особи, винної у вчиненні цього правопорушення, у розмірі витрачених на лікування коштів. Невідшкодування витрат, здійснених КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради за рахунок державного та місцевого бюджетів на стаціонарне лікування потерпілої від злочину, негативно впливає на фінансування інших хворих, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина в галузі охорони здоров`я, забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій, ускладнює процес безкоштовного лікування осіб, які цього потребують. З урахуванням викладеного, звернулася до прокуратури з проханням, відповідно до вимог ст.131-1 Конституції України та ст.23 Закону України «Про прокуратуру», здійснити представництво інтересів територіальної громади та звернутись до суду з позовною заявою про стягнення витрат, понесених на лікування потерпілого від кримінального правопорушення, до місцевого бюджету Смілянської міської ради (а.с.16).

Крім того, 10 вересня 2024 року Смілянська окружна прокуратура звернулася до Національної служби здоров`я України з запитом, в якому, з метою вирішення питання наявності підстав для вжиття заходів представницького характеру, керуючись ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», просила надати до Смілянської окружної прокуратури інформацію про вжиті заходи щодо стягнення на користь Національної служби здоров`я України з ОСОБА_1 витрат на лікування потерпілої від злочину ОСОБА_2 в загальній сумі 24635 гривень 02 копійки, причини не вжиття таких заходів та чи будуть вживатися такі заходи, в тому числі в судовому порядку, в майбутньому (а.с.32-34).

Листом №32341/2-16-24 від 20 вересня 2024 року Національна служба здоров`я України повідомила Смілянську окружну прокуратуру про те, що НСЗУ не наділена повноваженнями представляти інтереси держави у справах про відшкодування коштів, витрачених на лікування особи, яка потерпіла від злочину. Одночасно, НСЗУ не заперечує щодо звернення до суду в інтересах держави органами прокуратури стосовно відшкодування витрат на лікування потерпілих від кримінальних правопорушень та готова до співпраці, в межах повноважень (а.с.35-37).

За змістом ч.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру», наявність підстав для представництва має бути обґрунтована прокурором у суді. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу.

Листом №52-370 вих.25 від 17 січня 2025 року Смілянська окружна прокуратура повідомила Смілянську міську раду та Національну службу здоров`я України, що на виконання вимог п.п.2 п.4 ст.23 Закону України «Про прокуратуру» Смілянською окружною прокуратурою підготовлений позов в інтересах держави в особі Смілянської міської ради, НСЗУ, третя особа: КНП «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, до ОСОБА_1 про стягнення витрат, завданих лікуванням потерпілого від злочину в сумі 27 349 гривень 80 копійок, який буде направлений для розгляду до Смілянського міськрайонного суду (а.с.22-23).

Відповідно до ч.1 ст.24 Закону України «Про прокуратуру», право подання позовної заяви (заяви, подання) в порядку цивільного, адміністративного, господарського судочинства надається Генеральному прокурору, його першому заступнику та заступникам, керівникам обласних та окружних прокуратур, їх першим заступникам та заступникам, прокурорам Спеціалізованої антикорупційної прокуратури.

Таким чином, Смілянською окружною прокуратурою, в особі її керівника, дотримані підстави для представництва інтересів держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України з приводу стягнення витрат, завданих лікуванням потерпілого від кримінального правопорушення.

Відповідно ч.1 ст.141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Згідно ч.1 ст.4 Закону України «Про судовий збір», судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Відповідно до ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання юридичною особою до суду позовної заяви майнового характеру розмір судового збору становить 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб і не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Згідно Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», прожитковий мінімум для працездатних осіб з 01 січня 2025 року встановлено в розмірі 3028 гривень 00 копійок.

Таким чином, з врахуванням ціни позову, яка становить 27349 гривень 80 копійок, Смілянська окружна прокуратура при зверненні з даним позовом до суду мала сплатити судовий збір у сумі 3028 гривень 00 копійок, що становить розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про відшкодування матеріальних збитків, завданих внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Отже, Смілянська окружна прокуратура, у відповідності до вимог п.6 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», звільнена від сплати судового збору за подання даної позовної заяви, внаслідок чого такий збір сплачений не був.

За вказаних обставин та приймаючи до уваги, що позовні вимоги підлягають задоволенню, у відповідності до вимог ч.1 ст.141 ЦПК України, з відповідача на користь держави необхідно стягнути судовий збір, який мав бути сплачений, однак не був сплачений у відповідності до вимог Закону України «Про судовий збір», Смілянською окружної прокуратурою при зверненні до суду з даним позовом, у сумі 3028 гривень 00 копійок.

На підставі викладеного, керуючись ст.12, 13, 80, 81, 89, 141, 259, 264, 265, 268, 274-279, 280, 352, 354-355 ЦПК України, суд, -

вирішив:

Позов керівника Смілянської окружної прокуратури, в інтересах держави в особі Смілянської міської ради та Національної служби здоров`я України, до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача Комунальне некомерційне підприємство «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, про стягнення витрат, завданих лікуванням потерпілого від злочину задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , витрати, завдані лікуванням потерпілого від злочину, в загальній сумі 27 349 (двадцять сім тисяч триста сорок дев`ять) гривень 80 (вісімдесят) копійок, перерахувавши її в сумі 2 714 (два тисячі сімсот чотирнадцять) гривень 78 (сімдесят вісім) копійок на користь Смілянської міської ради, адреса: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, буд.37, код ЄДРПОУ 25874705, до місцевого бюджету: одержувач ГУК у Черк.обл./тг м. Сміла/24060300, код ЄДРПОУ 37930566, банк отримувача Казначейство України (ел. адмін. подат.), р/р UA488999980314050544000023753, код платника 24060300, та перерахувавши її в сумі 24 635 (двадцять чотири тисячі шістсот тридцять п`ять) гривень 02 (дві) копійки на користь Національної служби здоров`я України, адреса: м. Київ, просп. Степана Бандери, буд.19, код ЄДРПОУ 42032422, до державного бюджету: одержувач ГУК у м. Києві/Шевченківський район/24060300, код ЄДРПОУ 37993783, банк отримувача Казначейство України (ел. адмін. подат.), UA978999980313080115000026011.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 , на користь держави судовий збір в сумі 3028 (три тисячі двадцять вісім) гривень 00 копійок.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, який його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин.

Рішення може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, учасник справи має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Сторони у справі:

Прокуратура Смілянська окружна прокуратура, адреса: 20701, Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Ю.Кондратюка, 25, код ЄДРПОУ 02911119.

Позивач Смілянська міська рада, адреса: 20701, Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Незалежності, 37, код ЄДРПОУ 25874705.

Позивач Національна служба здоров`я України, адреса: 04073, м. Київ, просп. Степана Бандери, 19, код ЄДРПОУ 42032422.

Відповідач ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_4 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_2 .

Третя особа Комунальне некомерційне підприємство «Смілянська міська лікарня» Смілянської міської ради, адреса: Черкаська область, Черкаський район, м. Сміла, вул. Героїв Холодноярців, 82, код ЄДРПОУ 02005026.

Головуючий Т.В. Ігнатенко

СудСмілянський міськрайонний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення21.03.2025
Оприлюднено24.03.2025
Номер документу126014689
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них