ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
м. Київ
20.03.2025Справа № 910/3076/25
Сергій Балац розглянувши
позовну заяву: товариства з обмеженою відповідальністю «КРАНИ УКРАЇНИ»;
до відповідача-1: публічного акціонерного товариства «Газпром»;
до відповідача - 2: товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Капітал»;
до відповідача - 3: міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Інтернешнл Лімітед».
про: стягнення 438 903 29,86 грн., що еквівалентно 11 188 713,72 дол. США.
В С Т А Н О В И В :
Товариство з обмеженою відповідальністю «КРАНИ УКРАЇНИ» звернулося до господарського суду міста Києва із позовом до публічного акціонерного товариства «Газпром»; товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Капітал» та міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Інтернешнл Лімітед» про солідарне стягнення з відповідачів та російської федерації 438 903 29,86 грн., що еквівалентно 11 188 713,72 дол. США за шкоду заподіяну майну відповідно до рішення господарського суду міста Києва від 28.03.2024 №910/16903/23.
Приписами частини 1 статті 174 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Заявником не дотримані вимоги статті 162 Господарського процесуального кодексу України, а саме: п.4 ч. 3 ст.162 ГПК України в частині змісту позовних вимог щодо кожного із відповідачів.
Так, в прохальній частині позивач просить солідарно стягнути 438 903 29,86 грн., що еквівалентно 11 188 713,72 дол. США з відповідачів, а також з російської федерації, яку позивач зазначив не як відповідачем, а як третьою особою, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідачів.
Таким чином, заявник має можливість усунути недоліки поданого до суду позову шляхом узгодження переліку відповідачів із вимогами, які до них заявляються.
Також заявником не дотримано вимог п.2 ч.1 ст. 164 ГПК України щодо долучення до позовної заяви документа, який підтверджує сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Положеннями ст.ст.1, 2 Закону України "Про судовий збір" визначено, що судовий збір, що справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платники судового збору - громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Згідно з ч. 7 статті 12 ГПК України для цілей цього Кодексу розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб вираховується станом на 1 січня календарного року, в якому подається відповідна заява або скарга, вчиняється процесуальна дія чи ухвалюється судове рішення.
Згідно з п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання до господарського суду позовної заяви майнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1,5 відсотка ціни позову, але не менше 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 350 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб. За подання до господарського суду позовної заяви немайнового характеру справляється судовий збір у розмірі 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Так, у відповідності до Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб з 1 січня 2025 року становить 3028,00 грн.
У позовній заяві позивачем заявлено одну вимогу майнового характеру про стягнення 438 903 29,86 грн., за яку має бути сплачено судовий збір у встановленому розмірі 658 354,95 грн.
Проте, позивачем не подано жодного доказу сплати судового збору за подання до суду позовної заяви у встановленому порядку та розмірі. Натомість, останнім зазначено про те, що дана позовна заява підпадає під виключення, передбачене п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" щодо сплати судового збору.
Однак суд не погоджується з даним твердженням позивача, з огляду на наступне.
Відповідно до п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах за позовами до держави-агресора російської федерації про відшкодування завданої майнової та/або моральної шкоди у зв`язку з тимчасовою окупацією території України, збройною агресією, збройним конфліктом, що призвели до вимушеного переселення з тимчасово окупованих територій України, загибелі, поранення, перебування в полоні, незаконного позбавлення волі або викрадення, а також порушення права власності на рухоме та/або нерухоме майно.
Отже, від сплати судового збору звільняються позивачі лише у позовах до держави-агресора російської федерації.
Натомість, позивачем не заявлено позов до російської федерації, а до трьох юридичних осіб - публічного акціонерного товариства «Газпром»; товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Капітал» та міжнародної компанії товариства з обмеженою відповідальністю «Газпром Інтернешнл Лімітед».
Суд відзначає, що п. 22 ч. 1 ст. 5 Закону України "Про судовий збір" не містить будь-яких виключень чи застережень щодо застосування даної пільги, для позивачів у справах про стягнення збитків, пов`язаних з військовою агресією російської федерації, що заявлені до юридичних осіб (пов`язаних чи не пов`язаних з державою-агресором).
Норма викладена чітко та стосується виключно позовів до держави-агресора російської федерації.
Отже, оскільки, позивачем заявлено позов про солідарне стягнення з відповідачів які є юридичними особами приватного права, суми у розмірі 438 903 29,86 грн., що еквівалентно 11 188 713,72 дол. США., позивач зобов`язаний сплатити судовий збір за вимоги, заявлені до таких відповідачів.
Відтак, при зверненні з даним позовом до суду позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 658 354,95 грн.
Позивач не надав доказів сплати судового збору у встановленому законом розмірі та порядку за розгляд справи Господарським судом міста Києва.
Таким чином, заявник має можливість усунути недоліки шляхом надання доказів зі сплати судового збору поданого до суду позову у розмірі 658 354,95 грн.
Керуючись п. 4 ч. 3 ст. 162, п.2 ч.1 ст 164, ч. 1 ст. 174, ст. 234 Господарського процесуального кодексу України,
У Х В А Л И В :
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити заявнику строк на усунення недоліків позовної заяви - 7 (сім) днів з дня вручення даної ухвали.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Сергій Балац
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 20.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126019254 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, щодо недоговірних зобов’язань, з них про відшкодування шкоди |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Балац С.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні