Рішення
від 29.01.2025 по справі 496/7/23
БІЛЯЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 496/7/23

Провадження № 2/496/898/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 січня 2025 року Біляївський районний суд Одеської області у складі:

головуючого судді - Буран В.М.,

секретаря судового засідання - Рогачко О.С.,

представника позивача - адвоката Пацалової Т.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Біляївка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської районної адміністрації Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, треті особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), служба у справах дітей Одеської міської ради, комунальна установа «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Одеської міської ради Одеської області» про виключення відомостей про особу, як батька з актового запису про народження дитини,-

У С Т А Н О В И В:

Представник позивача звернулась до суду з позовом в якому просить виключити відомості про ОСОБА_1 як «батька» в актовому записі № 3941 від 22.04.2016р. про народження дитини ОСОБА_2 , складеного Відділом державної реєстрації цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції. Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) внести відповідні зміни в актовий запис № 3941 від 22.04.2016 р. про народження ОСОБА_2 .

Свої вимоги мотивує тим, що ОСОБА_1 проживав з ОСОБА_3 однією сім?єю без реєстрації шлюбу. За час сумісного проживання у сторін народилась дитина - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .. Позивач не мав сумніву стосовно того, що він є біологічним батьком дитини, а тому у свідоцтві про народження хлопчика він записаний як батько. В подальшому спільне життя сторін не склалось, між подружжям постійно виникали сварки, внаслідок чого вони вирішили припинити сімейні стосунки. В цей же час розпорядженням Київської районної адміністрації Одеської міської ради №243-01р від 24.08.2022 р. було негайно відібрано дитину від батьків внаслідок неналежного виховання та догляду її батьками. Службою у справах дітей Одеської міської ради дитину тимчасово влаштовано до Комунальної установи «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Одеської міської ради Одеської області», де хлопчик і перебуває на даний час. Позивач мав намір залишити сина проживати разом з собою для чого почав займатись оформленням відповідних документів. Однак, родичі та знайомі позивача почали звертати його увагу на те, що син зовсім не схожий на нього. Зазначене викликало сумніви у позивача, що він може не бути біологічним батьком дитини, що спонукало його звернутись до лабораторії з метою проведення аналізу ДНК на батьківство. За результатами дослідження № 36358 аналізу ДНК на батьківство, виконаного Медико-генетичним центром «МАМА ПАПА» 21.10.2022р., було встановлено, що ймовірність батьківства позивача становить 0%, внаслідок чого він виключається, як біологічний батько ОСОБА_4 . Отже, позивач не є біологічним батьком ОСОБА_4 , дитина ще маленька і для неї відсутність батька не буде психотравмуючим фактором у такому віці, а біологічний батько дитини може виявити бажання визнати своє батьківство, то позивач вважає, що запис його як батька в свідоцтві про народження дитини може в подальшому заважати як йому, так і самій дитині. Крім того, 30.08.2022р. Київська районна адміністрація Одеської міської ради як орган опіки та піклування звернулась до Київського районного суду м. Одеси з позовом до позивача та відповідача про відібрання дитини від батьків без позбавлення їх батьківських прав та стягнення з них аліментів на утримання сина, внаслідок чого порушуються права та законні інтереси позивача, оскільки фактично він не є біологічним батьком малолітнього ОСОБА_5 . Позивач стверджує про відсутність його кровного споріднення з дитиною, який був народжений його дружиною під час перебування з ним у шлюбі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійні вимоги - відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції м. Одеса в судове засідання не з`явився, але надав до суду заяву в якій залишив вирішення справи на розсуд суду (а.с.79).

Третя особа - КУ «Центр соціально - психологічної реабілітації дітей Одеської міської ради Одеської області» в судове засідання не з`явилась, але надала до суду заяву в якій просив розглядати справу без їх участі (а.с.84).

Представник співвідповідача - Київська районна адміністрація Одеської міської ради, як орган опіки та піклування в судове засідання не з`явився, але надала до суду заяву про розгляд справи в їх відсутності, просили при ухвалені рішення врахувати права та інтереси неповнолітньої дитини (а.с.232).

Дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, вислухавши думку представника позивача по справі суд дійшов наступних висновків.

В судовому засіданні встановлено, ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 народила сина ОСОБА_2 , що підтверджується актовим записом №3941 від зареєстрований Відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції. Батьками дитини було вказано ОСОБА_1 та ОСОБА_3 (а.с.15).

Відповідно до розпорядження Київської районної адміністрації від 24 серпня 2022 року №243-01р. негайно відібрано малолітнього ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 від батьків - ОСОБА_3 та ОСОБА_1 (а.с.18-20).

Відповідно до висновку фахівця з питань судово-медичної молекулярно - генетичної експертизи № 524 від 05.08.2024 року встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 не є біологічним батьком дитини ОСОБА_2 (а.с.215-219).

Статтею 4 ЦПК України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Згідно з ч. 1 ст. 136 СК України особа, яка записана батьком дитини відповідно до статей 122, 124, 126, 127 цього Кодексу, має право оспорити своє батьківство, пред`явивши позов про виключення запису про нього як батька з актового запису про народження дитини.

Згідно з п.11 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15 травня 2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» оспорити батьківство мають право особа, яка записана батьком дитини в Книзі реєстрації народжень (ст.136 СК) шляхом пред`явлення позову про виключення відомостей про неї як батька з актового запису про народження дитини звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини, а також жінка, котра народила дитину в шлюбі (ст.138 СК), - звернувшись із позовом про виключення із цього запису відомостей про її чоловіка як батька дитини. Предметом доказування в таких справах є відсутність кровного споріднення між особою, записаною батьком, і дитиною. У разі доведеності цієї обставини суд постановляє рішення про виключення оспорених відомостей з актового запису про народження дитини.

Відповідно до ч.ч. 2, 3 5 ст. 136 СК України у разі доведення відсутності кровного споріднення між особою, яка записана батьком, та дитиною суд постановляє рішення про виключення відомостей про особу як батька дитини з актового запису про її народження. Оспорювання батьківства можливе лише після народження дитини і до досягнення нею повноліття. Не має права оспорювати батьківство особа, записана батьком дитини, якщо в момент реєстрації себе батьком дитини вона знала, що не є її батьком, а також особа, яка дала згоду на застосування допоміжних репродуктивних технологій відповідно до частини першої статті 123 цього Кодексу. Відповідно до п.п. 2.13.1 п. 2.13 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 року за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є рішення суду про виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження.

Відповідно до п. 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 року за № 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.

У відповідності до положень ст.134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове свідоцтво про народження.

Згідно ч.1 ст. 126 СК України, походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.

Таким чином, суд зазначає, що позовні вимоги про виключення відомостей про батька дитини з актового запису про народження є достатньою підставою для внесення змін до актового запису про народження.

Відповідно ч.2 ст.8 ЗУ «Про судовий збір» суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.

Так, згідно п.1 ґ ч.1 ст. 8 ЗУ «Про судовий збір» особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена, може бути звільнена від сплати судового збору.

Таким чином, Київська районна адміністрація Одеської міської ради, як орган опіки та піклування залучений у справі як орган який представляє інтереси малолітньої дитини, суд вважаю правильним звільнити співвідповідача від сплати судового збору.

Керуючись ст. ст. 10, 12, 76, 81, 258-259, 263-265, 274 ЦПК України, ст. ст. 122, 136 СК України, -

У Х В А Л И В:

Позов ОСОБА_1 до Київської районної адміністрації Одеської міської ради, як орган опіки та піклування, треті особи: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Одеса), служба у справах дітей Одеської міської ради, комунальна установа «Центр соціально-психологічної реабілітації дітей Одеської міської ради Одеської області» про виключення відомостей про осіб як батька з актового запису про народження дитини - задовольнити.

Виключити відомості про ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянина України, адреса: АДРЕСА_1 , як «батька» в актовому записі № 3941 від 22.04.2016 р. про народження дитини ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складеного Відділом державної реєстрації цивільного стану у місті Одесі Одеського міського управління юстиції.

Зобов`язати Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у м. Одесі Південного міжрегіонального управління юстиції (м. Одеса) внести відповідні зміни в актовий запис № 3941 від 22.04.2016 р. про народження ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В частині стягнення судових витрат з відповідача - відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повний текст рішення складено 18.02.2025 року, з урахуванням навантаження складу суду. Затримання строків складання повного тексту пов`язано з навантаженням на склад суду, враховуючи, що від штатної кількості - 11 суддів, зараз здійснюють правосуддя тільки 7, веденням воєнного стану, недостатньою кількістю суддів, щодо яких здійснюється автоматизований розподіл справ, відсутності у складі суду секретаря судового засідання, показники навантаження перевищують нормативні у 5 разів, суд першої інстанції позбавлений можливості щодо дотримання строків, передбачених національним законодавством.

Суддя В.М. Буран

СудБіляївський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення29.01.2025
Оприлюднено24.03.2025
Номер документу126020664
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —496/7/23

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 29.01.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 29.01.2025

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 08.11.2024

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Рішення від 05.08.2024

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 07.09.2023

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 09.03.2023

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

Ухвала від 06.01.2023

Цивільне

Біляївський районний суд Одеської області

Буран В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні