Харківський окружний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяХарківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
УХВАЛА
21 березня 2025 року Справа № 520/19747/24
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ширант А.А., розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду заяву позивача про відвід головуючої судді у справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Військової частини НОМЕР_2 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_3 ) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Харківського окружного адміністративного суду звернувся позивач з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення відповідача про відмову у звільненні з військової служби на підставі його рапортів від 01.05.2024 за №28.13/17527/24-Вн та від 28.06.2024 за №28.13/23367/24-Вн, а також зобов`язати відповідача прийняти рішення про звільнення з військової служби у зв`язку необхідністю здійснювати постійний догляд за дружиною з числа осіб з інвалідністю ІІ групи. Позивач також просить витребувати у відповідача рішення, які прийняті за наслідком розгляду рапортів про звільнення з військової служби.
Ухвалою судді Харківського окружного адміністративного суду 19.07.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене провадження у справі.
Позивач 21.03.2025 подав заяву, в якій просив відвести суддю Харківського окружного адміністративного суду Ширант А.А. від розгляду справи № 520/19747/24. В обґрунтування вказаної заяви зазначив, що вказана справа потрапила до судді Ширант А.А. однією з перших, водночас, суддя вважає за необхідне здійснювати першочергово розгляд справ, які надійшли пізніше. Причиною цього можливо є минула робота судді в "каральних" органах прокуратури, внаслідок чого суддя не може ефективно здійснювати правосуддя у справах, де відповідачами є державні, в т.ч. правоохоронні, органи. Також у грудні 2024 року була подана заява з проханням забезпечити розгляд справи в розумний строк, натомість справа не була розглянута. Вказані обставини у своїй сукупності свідчать про ухилення судді від здійснення правосуддя.
Суд, дослідивши наявні у матеріалах справи докази, а також подану відповідачем заяву про відвід головуючому судді, зазначає наступне.
Підстави для відводу (самовідводу) судді врегульовані ст. 36 КАС України.
Згідно з положеннями ч.1 ст.36 КАС України суддя не може брати участі в розгляді адміністративної справи і підлягає відводу (самовідводу): 1) якщо він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав правничу допомогу стороні чи іншим учасникам справи в цій чи іншій справі; 2) якщо він прямо чи опосередковано заінтересований в результаті розгляду справи; 3) якщо він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 4) за наявності інших обставин, які викликають сумнів у неупередженості або об`єктивності судді; 5) у разі порушення порядку визначення судді для розгляду справи, встановленого статтею 31 цього Кодексу.
Приписами ч. 3 ст. 39 КАС України передбачено, що відвід (самовідвід) повинен бути вмотивованим і заявленим протягом десяти днів з дня отримання учасником справи ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше початку підготовчого засідання або першого судового засідання, якщо справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження. Заявляти відвід (самовідвід) після цього дозволяється лише у виняткових випадках, коли про підставу відводу (самовідводу) заявнику не могло бути відомо до спливу вказаного строку, але не пізніше двох днів з дня, коли заявник дізнався про таку підставу.
Відповідно до ч. 3 ст. 40 КАС України питання про відвід судді вирішується судом, який розглядає справу.
Відповідно до ч. 11 ст. 40 КАС України питання про відвід вирішується невідкладно. Вирішення питання про відвід суддею, який не входить до складу суду, здійснюється протягом двох робочих днів, але не пізніше призначеного засідання по справі. У разі розгляду заяви про відвід суддею іншого суду - не пізніше десяти днів з дня надходження заяви про відвід. Відвід, який надійшов поза межами судового засідання, розглядається судом у порядку письмового провадження.
За результатами вирішення заяви про відвід суд постановляє ухвалу.
Як вбачається зі змісту ст. 36 КАС України серед підстав для відводу судді відсутня така обставина як не розгляд справи у встановлений строк.
До того ж слід зазначити, що в суді наразі перевищений показник завантаженості - відповідно до інформації про показники часу, необхідного для розгляду справ і матеріалів, які надійшли до місцевих адміністративних судів та орієнтованої нормативної чисельності суддів згідно з даною звітністю за 9 місяців 2024 року, яка розміщена на офіційні сторінці Ради Суддів України (https://rsu.gov.ua/oas-2024_3-maps), Харківський окружний адміністративний суд по навантаженню знаходиться на четвертому місці по країні.
За 9 місяців 2024 року до Харківського окружного адміністративного суду надійшло справ та матеріалів - 30355, чисельність суддів відповідно до рішення ВРП 40, чисельність суддів з повноваженнями станом на 30.09.2024 29, нормативний час необхідний для розгляду справ і матеріалів, год.- 258543, чисельність суддів за нормативами -210.
Тобто навантаження на одного суддю Харківського окружного адміністративного суду перевищує норматив, який зазначений на сайті Ради Суддів України, більше ніж в сім разів на одного суддю та є надмірним.
Крім того, Законом України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» від 13.12.2022 № 2825-IX ліквідовано Окружний адміністративний суд міста Києва.
Відповідно до п.2 Прикінцевих та перехідних Закону № 2825-IX установлено, що з дня набрання чинності цим Законом Окружний адміністративний суд міста Києва припиняє здійснення правосуддя. Інші адміністративні справи, які не розглянуті Окружним адміністративним судом міста Києва, у тому числі ті, що передані до Київського окружного адміністративного суду до набрання чинності Законом України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» щодо забезпечення розгляду адміністративних справ», але не розподілені між суддями (крім справ, підсудність яких визначена ч.1 ст.27, ч.3 ст.276, ст.ст.289-1,289-4 КАС України), передаються на розгляд та вирішення іншим окружним адміністративним судам України шляхом їх автоматизованого розподілу між цими судами з урахуванням навантаження, за принципом випадковості та відповідно до хронологічного надходження справ у порядку, визначеному Державною судовою адміністрацією України.
Вказані обставини, а також надмірна завантаженість судової системи спричиняє розгляд адміністративних справ поза межами строку, визначених КАС України.
За таких обставин суд вважає відвід необґрунтованим, внаслідок чого є підстави для застосування положень ч. 4 ст. 40 КАС України, відповідно до якої, якщо суд доходить висновку про необґрунтованість заявленого відводу і заява про такий відвід надійшла до суду за три робочі дні (або раніше) до наступного засідання, вирішення питання про відвід здійснюється суддею, який не входить до складу суду, що розглядає справу, і визначається у порядку, встановленому ч.1 ст. 31 цього Кодексу. Такому судді не може бути заявлений відвід.
Керуючись ст.ст. 36, 39, 40, 248, 256 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Передати справу за позовом ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_2 до Відділу з надання судово-адміністративних послуг Харківського окружного адміністративного суду для вжиття дій відповідно до ч.4 ст. 31 Кодексу адміністративного судочинства України для вирішення питання про відвід судді іншим складом суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Cуддя А.А. Ширант
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126032006 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Ширант А.А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні