Справа №534/1147/24
Провадження №1-кп/534/118/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11березня 2025 рокум. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області
у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
їх захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
ОСОБА_8 , ОСОБА_9 ,
ОСОБА_10 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції клопотання прокурора про продовження строку дії обов`язків, покладених на обвинуваченого:
ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Кривий Ріг Дніпропетровської області, громадянина України, одруженого, не маючого на утриманні неповнолітніх дітей, працюючого головою правління ПрАТ «Полтавський ГЗК», зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого,
-у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 КК України,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Комсомольського міського суду перебуває кримінальне провадження, внесене до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024000220000002 від 19.01.2024 за обвинуваченням ОСОБА_4 та ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.212, ч.2 ст.28, ч.1 ст.366 КК України.
Оскільки в зазначені строки завершити розгляд справи не надається можливим, прокурор заявив клопотання про продовження строку дії обов`язків, покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 . Прокурор вважає, що на даний час ризики, передбачені ст.177 КПК України, які існували на час покладення на обвинуваченого обов`язків, не зменшились та не перестали існувати. Для забезпечення належної процесуальної поведінки обвинуваченого, просить продовжити строк дії обов`язків, покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 на два місяці.
Прокурором наголошено, що відповідно до ст. 12 КК України злочини, у вчиненні яких обвинувачується ОСОБА_4 , є злочином невеликої тяжкості (ч. 1 ст. 366 КК України) та тяжким злочином (ч. 3 ст. 212 КК України), при цьому санкція ч. 3 ст. 212 КК України передбачає можливість призначення покарання з конфіскацією майна, тому, усвідомлюючи тяжкість та невідворотність покарання, що загрожує йому, в разі визнання судом винуватим у їх вчиненні, ОСОБА_4 може переховуватись від органів досудового розслідування та суду; впливати на свідків, які надали показання, що викривають ОСОБА_4 та інших співучасників, а також експертів у кримінальному провадженні, які проводять експертні дослідження, використовуючи посаду голови правління, власний авторитет та вплив, може перешкоджати встановленню істини у справі, узгоджувати свої показання з показанням інших осіб у кримінальному провадженні, надавати цим особам поради з урахуванням відомих йому обставин, схиляти їх до дачі завідомо неправдивих показань, тим самим перешкоджати кримінальному провадженню. Також прокурором наголошено, що обвинувачений ОСОБА_4 вчинював протиправні діяння у період 01.04.2017 по 31.12.2021, що свідчить про триваючий злочин, а тому є ризик того, що він може продовжувати свою злочинну діяльність та вчинити інше кримінальне правопорушення.
У судовому засіданні захисник обвинуваченого ОСОБА_4 адвокат ОСОБА_7 наголосив про необґрунтованість підозри стосовно ОСОБА_4 , також додав, що ризики, зазначені прокурором у клопотанні, надумані та відсутні. Захисник ОСОБА_9 зауважив, що обвинувачений ОСОБА_4 має стійкі соціальні зв`язки, має постійне офіційне місце роботи, 38 років трудового стажу, як на роботі так і в м. Горішні Плавні характеризується позитивно, є засновником Благодійного фонду. Крім того, процесуальна поведінка ОСОБА_4 є бездоганною, обов`язки покладені на обвинуваченого КПК, виконуються належно. Обвинувачений має високу ділову репутацію та зацікавлений у встановленні істини у справі. Тому вважає, що ризики, зазначені прокурором у клопотанні відсутні, у зв`язку з чим просить відмовити у його задоволенні.
У судовому засіданні захисники обвинуваченого ОСОБА_4 адвокати ОСОБА_6 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 доводили відсутність ризиків, вказаних прокурором у клопотанні, тому просили відмовити в його задоволенні. Посилалися на те, що обов`язки, які визначені КПК, та покладені на обвинуваченого ОСОБА_4 , останній виконує належним чином, завжди вчасно з`являється до суду.
Обвинувачений ОСОБА_4 у судовому засіданні підтримав позицію своїх захисників.
Заслухавши думки прокурора, обвинуваченого, його захисників, дослідивши матеріали кримінального провадження у контексті розгляду зазначеного вище клопотання, суддя, за своїм внутрішнім переконанням, яке ґрунтується на всебічному, повному й неупередженому дослідженні всіх обставин, керуючись законом, дійшов таких висновків.
Згідно з вимогами ч. 7 ст. 194 КПК України обов`язки, передбачені частинами п`ятою та шостою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому ст. 199 КПК України. Тобто прокурором необхідно довести, що ризики, які існували під час обрання запобіжного заходу, не зменшились, а з`явились нові.
Як убачаєтьсяз матеріалівсправи, ухвалою судді Комсомольського міського суду Полтавської області на обвинуваченого ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , покладено додаткові обов`язки, а саме: 1) прибувати за викликом прокурора або суду; 2) повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; 3) залишити на зберіганні у відповідних територіальних підрозділів ДМСУ за місцем проживання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і виїзд в Україну строк дії яких закінчується 25.03.2025.
Для вирішення питання про покладення відповідних обов`язків необхідно дотримуватись вимог статей 184 та 194 КПК України.
Отже, при вирішенні питання про доцільність продовження покладених обов`язків суд має врахувати наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що обвинувачений може здійснити дії, передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України.
Так, ризиком у контексті кримінального провадження є певна ступінь вірогідності, що особа вдасться до вчинків, які будуть перешкоджати судовому розгляду або ж створять загрозу суспільству. Суд, оцінюючи вірогідність такої поведінки обвинуваченого, має дійти обґрунтованого висновку про високу ступінь ймовірності поза процесуальних дій зазначеної особи. КПК України покладає на прокурора обов`язок обґрунтувати та доводити наявність таких ризиків.
Аналізуючи зміст покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 обов`язків, а саме повідомляти прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; залишити на зберіганні у відповідних територіальних підрозділів ДМСУ за місцем проживання свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і виїзд в Україну; прибувати на першу вимогу прокурора чи суду, - суд дійшов висновку, що по суті зазначені обов`язки спрямовані на запобігання настання ризику переховуватись від суду.
Стосовно загрози переховування обвинуваченого практика ЄСПЛ виходить з того, що тяжкість покарання, якому він може бути підданий, можна законно розглядати, як таку, що може спонукати до втечі. При цьому загроза втечі не випливає з простої можливості для обвинуваченого перетнути кордон держави. Для того, щоб ця обставина мала реальний характер потрібно доказувати наявність інших обставин, а саме: характеристики особи, її моральний облік, місце проживання, професію, прибуток, сімейні зв`язки, будь-які зв`язки з іншою країною, або наявність зв`язків в іншому місці.
Аналізуючи матеріали клопотання за вказаним алгоритмом, суд дійшов висновку, що
за весь час досудового розслідування та після направлення обвинувального акта до суду, обвинувачений ОСОБА_4 жодного разу не порушував обов`язків, які на нього покладались, навіть у період, коли їх строк дії припинився. Враховуючи позицію обвинуваченого, який бажає довести свою невинуватість, прибуває у кожне судове засідання, беручи до уваги його процесуальну поведінку, суд вважає, що ризик переховуватись від суду, наведений прокурором у клопотанні, є абстрактним.
Крім того, обов`язок прибувати до суду за вимогою є загальним та визначений ст. 42 КПК України незалежно від застосування запобіжних заходів.
А враховуючи, що до обвинуваченого ОСОБА_4 застосований запобіжний захід у вигляді застави, який є достатнім для запобігання й інших ризиків, зазначених прокурором у клопотанні, необхідність у продовженні строку дії додаткових обов`язків, покладених на обвинуваченого, є недоцільною.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про відсутність обґрунтованих підстав для задоволення клопотання прокурора про продовження строку дії обов`язків, покладених на обвинуваченого.
Керуючись ст. 177, 178, 182, 184, 194,200,201 КПК України, суд
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні клопотання прокурора першого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про продовження строку дії обов`язків, покладених на обвинуваченого ОСОБА_4 відмовити.
Попередити обвинуваченого ОСОБА_4 , що в разі неприбуття за викликом до суду, а в разі неможливості прибути за викликом у призначений строк - заздалегідь неповідомлення про це суд, внесені кошти у вигляді застави можуть бути звернені в дохід держави та до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і на нього може бути накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Копію ухвали вручити прокурору та обвинуваченому ОСОБА_4 негайно після її оголошення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та окремому оскарженню не підлягає. Заперечення проти зазначеної ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, передбачене частиною першою статті 392 КПК України.
Суддя ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошено в судовому засіданні о 10 год 00 хв. 17 березня 2025 року в залі судових засідань Комсомольського міського суду Полтавської області.
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126037389 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Комарова Д. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні