Справа №534/1147/24
Провадження №1-кп/534/118/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 березня 2025 рокум. Горішні Плавні
Комсомольський міський суд Полтавської області
у складі головуючого судді ОСОБА_1 ,
при секретарі судового засідання ОСОБА_2 ,
за участю прокурора ОСОБА_3 ,
обвинувачених ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
їх захисників ОСОБА_6 , ОСОБА_7 ,
ОСОБА_8 ,
ОСОБА_9 ,
захисника обвинувачених та представника
ПрАТ «Полтавський ГЗК» ОСОБА_10 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в режимі відеоконференції клопотання представника власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» адвоката ОСОБА_10 про скасування арешту майна у кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №72024000220000002 від 19.01.2024,
ВСТАНОВИВ:
До Комсомольського міського суду Полтавської області звернувся представник власника майна ПрАТ «ПГЗК» адвокат ОСОБА_10 з клопотанням, в якому просить скасувати арешт, накладений ухвалою слідчого судді Київського апеляційного суду від 19.04.2023 року у справі № 761/4009/23 у кримінальному провадженні № 72024000220000002 від 19.01.2024, виділеного з кримінального провадження № 42022000000001415 від 18.10.2022 на грошові кошти, що містяться на банківському рахунку ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ 00191282), відкритому в АТ "ОТП Банк" (МФО 300528): НОМЕР_1 (валюта рахунку: UAH).
Подане клопотанняобґрунтовує тим,що слідчимсуддею Шевченківськогорайонного судум.Києва від03.02.2022,без викликуу судовезасідання представникапідприємства,постановлено ухвалуу справі№ 761/4009/23про арешткоштів,що містятьсяна банківськомурахунку Підприємства,відкритому вАТ "ОТПБанк"(МФО300528).Ухвалою слідчогосудді Шевченківськогорайонного судум.Києва від16.02.2023у справі№ 761/4951/23 було частково скасовано арешт майна, яким було дозволено проведення видаткових операцій виключно щодо: виплат заробітної плати і відповідних нарахувань на заробітну плату працівників ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ: 00191282), в тому числі розрахунків при звільненні, відпускних, аліментів, лікарняних, відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, матеріальної допомоги на поховання згідно з Колективним договором, матеріальної допомоги сім`ям загиблих працівників згідно з Колективним договором, пільгових пенсій, включаючи на здійснення виплат з вказаною метою на транзитні рахунки в інші банківські установи; виплат, пов`язаних зі сплатою місцевих податків та зборів; оплати послуг оренди комунального та державного майна, комунальних платежів; оплати послуг ДП "Укрзалізниця", ДП "Ізмаїльський морський торговельний порт", ДП "НАЕК "Енергоатом", а також оплати товарів та послуг інших державних та комунальних підприємств чи установ; здійснення обов`язкових страхових платежів, включаючи медичне страхування працівників підприємства; виплат із закупівлі харчів, продуктів, оренди приміщень для проживання внутрішньо переміщених осіб; виплат на задоволення потреб працівників, які проходять службу у лавах Збройних сил України (за умови адресних платежів на офіційні рахунки відповідних підрозділів Збройних сил України); банківських комісій, пов`язаних зі сплатою банківських послуг, враховуючи можливість сплати комісій на рахунки обслуговуючих банків та інших банків як у національній так і у іноземній валюті, банківські комісії, пов`язані з перерахуванням коштів на рахунки інших банків, для платежів, пов`язаних з виплатою заробітної плати. Ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 03.02.2023 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 08.02.2023 року) скасовано та постановлено нову ухвалу про арешт коштів ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" на банківських рахунках, відкритих в АТ "ОТП Банк", що не перевищує суми 1 976 038 623, 33 грн із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що не перевищують вказану суму, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів та інших обов`язкових платежів до державного бюджету та виплати заробітної плати.
Представник володільця майна додав, що арешт майна, накладений на підставі ухвали Київського апеляційного суду від 19.04.2023 унеможливлює проведення цілого ряду видаткових операцій, що є необхідними для провадження нормальної господарської діяльності, проведення яких було дозволено судом першої інстанції до постановлення ухвали апеляційного суду. Наголосив, що згідно з довідками АТ "ОТП Банк" станом на 07.03.2025 залишок коштів на арештованому рахунку складає 0 (нуль) гривень. Відтак скасування арешту на грошові кошти на цьому рахунку жодним чином не вплине на можливість досягнення завдань кримінального провадження, оскільки не призведе до втрати будь-яких грошових коштів. Отже, накладений арешт перешкоджає здійсненню господарської діяльності підприємства, а відтак вищенаведене у своїй сукупності вказує на порушення балансу між суспільними та приватними інтересами, тому просить задовольнити клопотання.
У судовому засіданні представник власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» адвокат ОСОБА_10 підтримав подане клопотання, виходячи з аргументів, наведених у ньому.
Прокурор у судовому засіданні не заперечував проти задоволення клопотання, оскільки на вказаному рахунку відсутні кошти, що підтверджено матеріалами, доданими до клопотання.
Захисники ОСОБА_8 , ОСОБА_7 та ОСОБА_9 просили задовольнити клопотання ОСОБА_10 та врахувати неспіврозмірність заходу забезпечення кримінального провадження з потребами підприємства для здійснення законної діяльності.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_6 наголосив, що ПрАТ ПГЗК є критично важливим підприємством для функціонування економіки України та забезпечення життєдіяльності населення регіону в особливий період. Натомість накладений арешт унеможливлює ведення підприємством законної господарської діяльності та призводить до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів.
Інші учасники процесу вважали подане представником ПрАТ ПГЗК клопотання обґрунтованим.
Заслухавши думки учасників, дослідивши клопотання та долучені до нього матеріали, суд дійшов наступних висновків.
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 03.02.2022, без виклику у судове засідання представника Підприємства, постановлено ухвалу у справі № 761/4009/23 про арешт коштів, що містяться на банківських рахунках Підприємства, відкритих в АТ "ОТП Банк" (МФО 300528), а саме:, НОМЕР_1 .
Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 16.02.2023 у справі № 761/4951/23 частково скасовано арешт майна, яким було дозволено проведення видаткових операцій виключно щодо: виплат заробітної плати і відповідних нарахувань на заробітну плату працівників ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ: 00191282), в тому числі розрахунків при звільненні, відпускних, аліментів, лікарняних, відпустки у зв`язку з вагітністю та пологами, матеріальної допомоги на поховання згідно з Колективним договором, матеріальної допомоги сім`ям загиблих працівників згідно з Колективним договором, пільгових пенсій, включаючи на здійснення виплат з вказаною метою на транзитні рахунки в інші банківські установи;в иплат, пов`язаних зі сплатою місцевих податків та зборів; оплати послуг оренди комунального та державного майна, комунальних платежів; оплати послуг ДП "Укрзалізниця", ДП "Ізмаїльський морський торговельний порт", ДП "НАЕК "Енергоатом", а також оплати товарів та послуг інших державних та комунальних підприємств чи установ; здійснення обов`язкових страхових платежів, включаючи медичне страхування працівників підприємства; виплат із закупівлі харчів, продуктів, оренди приміщень для проживання внутрішньо переміщених осіб; виплат на задоволення потреб працівників, які проходять службу у лавах Збройних сил України (за умови адресних платежів на офіційні рахунки відповідних підрозділів Збройних сил України); банківських комісій, пов`язаних зі сплатою банківських послуг, враховуючи можливість сплати комісій на рахунки обслуговуючих банків та інших банків як у національній так і у іноземній валюті, банківські комісії, пов`язані з перерахуванням коштів на рахунки інших банків, для платежів, пов`язаних з виплатою заробітної плати. Ухвалу слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва від 03.02.2023 (з урахуванням ухвали про виправлення описки від 08.02.2023) скасовано та постановлено нову ухвалу про арешт коштів ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" на банківських рахунках, відкритих в АТ "ОТП Банк", що не перевищує суми 1 976 038 623, 33 грн із зупиненням видаткових операцій з грошовими коштами, що не перевищують вказану суму, за винятком видаткових операцій по сплаті податків, зборів та інших обов`язкових платежів до державного бюджету та виплати заробітної плати.
Згідно ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом кримінального правопорушення, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна. Арешт майна скасовується у встановленому цим Кодексом порядку.
У відповідності до ст. 174 КПК України, підозрюваний, обвинувачений, їх захисник, законний представник, інший власник або володілець майна, представник юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, які не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час судового провадження розглядається судом. Арешт майна також може бути скасовано повністю чи частково ухвалою суду під час судового провадження за клопотанням підозрюваного, обвинуваченого, їх захисника чи законного представника, іншого власника або володільця майна, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо вони доведуть, що в подальшому застосуванні цього заходу відпала потреба або арешт накладено необґрунтовано.
Таким чином, слідчий суддя приходить до висновку про наявність у заявника права на звернення до суду з клопотанням про скасування арешту майна.
Так, статтями 7, 16 КПК України встановлено, що загальною засадою кримінального провадження є недоторканість права власності. Позбавлення або обмеження права власності під час кримінального провадження здійснюється лише на підставі вмотивованого судового рішення, ухваленого в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Як вбачається з мотивувальної частини ухвали слідчого судді Шевченківського районного суду м. Києва, слідчий суддя накладав арешт з метою збереження речових доказів згідно ст. 98 КПК України, а також з метою спеціальної конфіскації.
Матеріалами справи доведено, що ПрАТ «ПГЗК», здійснюючи свою правомірну господарську діяльність внаслідок такого арешту позбавлене можливості здійснення видаткових операцій, пов`язаних як із внесенням на депозитний рахунок суду коштів при застосуванні судом запобіжного заходу у вигляді застави за службових осіб Підприємства в рамках даного кримінального провадження, так і здійснення нормальної діяльності підприємства в цілому.
Крім того, згідно з довідки АТ "ОТП Банк" станом на 07.03.2025 залишок коштів на вказаному у клопотанні рахунку складає 0 (нуль) гривень. У той же час, фінансові надходження від реалізації продукції зроблять можливим провадження нормальної господарської діяльності з метою запобігання як її зупиненню, так і іншим негативним наслідкам, які суттєво позначаються на інтересах інших осіб (зокрема, працівників підприємства та його підрядників) та економіки держави в цілому.
Згідно з ч. 1 ст. 96-2 КК України спеціальна конфіскація застосовується у разі, якщо гроші, цінності та інше майно: 1) одержані внаслідок вчинення кримінального правопорушення та/або є доходами від такого майна; 2) призначалися (використовувалися) для схиляння особи до вчинення кримінального правопорушення, фінансування та/або матеріального забезпечення кримінального правопорушення або винагороди за його вчинення; 3) були предметом кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), а у разі, коли його не встановлено, - переходять у власність держави; 4) були підшукані, виготовлені, пристосовані або використані як засоби чи знаряддя вчинення кримінального правопорушення, крім тих, що повертаються власнику (законному володільцю), який не знав і не міг знати про їх незаконне використання. Поряд із цим, арештовані грошові кошти не є майном обвинувачених та не можуть бути речовими доказами у розумінні ст. 98 КПК України.
Суд бере до уваги, що слідчий суддя при постановленні ухвали про накладення арешту на рахунки підприємства був позбавлений можливості заслухати позиції представника вказаної юридичної особи та дослідити призначення рахунків та джерела їх поповнення.
Також судом враховано, що відповідно до наказу заступника Міністра Міністерства економіки України №12809 від 17 травня 2024 року ПрАТ "Полтавський ГЗК" є критично важливим для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а неможливість проведення цілого ряду видаткових операцій, є життєво необхідними для провадження нормальної господарської діяльності.
У Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та Першого протоколу до неї якою передбачено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
ЄСПЛ також наголошує на тому, що перша та найбільш важлива вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає у тому, що будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно бути законним.
Отже, враховуючи, що ПрАТ «ПГЗК» здійснює свою правомірну господарську діяльність, а залишки коштів на рахунку складають 0 (нуль) гривень, суд вважає, що скасування арешту, накладеного ухвалою Київського апеляційного суду від 19.04.2023 року у справі № 761/4009/23, не порушить, а навпаки забезпечить баланс між суспільними інтересами та приватними інтересами підприємства, а тому клопотання слід задовольнити повністю.
Керуючись ст.170, 174, 372 Кримінального процесуального кодексу України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання представника власника майна ПрАТ «Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат» адвоката ОСОБА_10 про скасування арешту майна задовольнити.
Арешт, накладений ухвалою Київського апеляційного суду від 19.04.2023 у справі № 761/4009/23 у кримінальному провадженні № 72024000220000002 від 19.01.2024, виділеного з кримінального провадження № 42022000000001415 від 18.10.2022, на грошові кошти, що містяться на банківському рахунку ПрАТ "Полтавський гірничо-збагачувальний комбінат" (код ЄДРПОУ 00191282) НОМЕР_1 (валюта рахунку UAH), відкритому в АТ "ОТП Банк" (МФО 300528) скасувати.
Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та оскарженню не підлягає.
Суддя ОСОБА_1
Повний текст ухвали проголошено в судовому засіданні о 14 год 15 хв. 14 березня 2025 року в залі судових засідань Комсомольського міського суду Полтавської області.
Суд | Комсомольський міський суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 11.03.2025 |
Оприлюднено | 24.03.2025 |
Номер документу | 126037390 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини у сфері господарської діяльності Ухилення від сплати податків, зборів, інших обов'язкових платежів |
Кримінальне
Касаційний кримінальний суд Верховного Суду
Макаровець Алла Миколаївна
Кримінальне
Комсомольський міський суд Полтавської області
Комарова Д. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні