2/532/111/2025
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 березня 2025 р. м. Кобеляки
Кобеляцький районний суд Полтавської області у складі:
головуючого судді - Макарчука С.М.,
з участю:
позивачки - ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
представника третьої особи - Сидоренко І.О. (в режимі відеоконференції),
секретаря судового засідання - Крейс О.М.,
розглянувши у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в м. Кобеляки заяву ОСОБА_1 про зміну предмету позову у цивільній справі № 546/239/23,
Встановив:
02 жовтня 2024 року до Кобеляцького районного суду Полтавської області з Новосанжарського районного суду Полтавської області надійшла цивільна справа №546/239/23 за позовом ОСОБА_1 до Решетилівської державної нотаріальної контори, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Східне міжрегіональне управління Міністерства юстиції, Новосанжарський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Суми), Решетилівська міська рада, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , про закінчення спадкової справи без видачі свідоцтв про право на спадщину та зобов`язання прийняти заяву про приняття спадщини із заведенням спадкової справи.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02.10.2024 головуючим суддею у цій справі визначено суддю Кобеляцького районного суду Полтавської області Макарчука С.М.
Ухвалою від 03 жовтня 2024 року справу прийнято до провадження зі стадії підготовчого провадження та з призначенням підготовчого судового засідання у справі.
19 березня 2025 року до суду надійщла заява ОСОБА_1 про зміну предмету позову на: закінчити спадкову справу № 98/2022 від 13.05.2022, яка заведена Решетилівською державною нотаріальною конторою на фіктивну особу, без видачі свідоцтв про право на спадщину та зобов`язати Решетилівську державну нотаріальну контору прийняти заяву ОСОБА_1 про прийняття спадщини ОСОБА_7 , який був працюючим пенсіонером з РНОКПП НОМЕР_1 , із заведенням нової спадкової справи.
Відповідно до ч.3 ст. 49 ЦПК України до закінчення підготовчого засідання позивач має право змінити предмет або підстави позову шляхом подання письмової заяви. У справі, що розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, зміна предмета або підстав позову допускається не пізніше ніж за п`ять днів до початку першого судового засідання у справі.
Подана заява відповідає вимогами ч.5 ст. 49 ЦПК України.
Верховний Суд у постанові від 09 липня 2020 року по справі №922/404/19 зазначив, що позовом у процесуальному сенсі є звернення до суду з вимогою про захист своїх прав та інтересів, який складається із двох елементів: предмета і підстави позову.
Під предметом позову розуміється певна матеріально-правова вимога позивача до відповідача, стосовно якої позивач просить прийняти судове рішення. Підставу позову становлять обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги щодо захисту права та охоронюваного законом інтересу.
Відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача.
Отже зміна предмета позову означає зміну матеріальної вимоги, з якою позивач звернувся до відповідача, а зміна підстав позову - це зміна обставин, на яких ґрунтується вимога позивача. Одночасна зміна і предмета, і підстав позову не допускається, оскільки у разі одночасної зміни предмета та підстав позову фактично виникає нова матеріально-правова вимога позивача, яка обґрунтовується іншими обставинами, що за своєю суттю є новим позовом.
Позивач може змінити або підставу, або предмет позову. Зміна підстав і предмету позову не допускається. Верховний Суд вказує, що якщо в процесі розгляду справи повністю змінюються підстави й предмет позову, то це слід розглядати як нові позовні вимоги, які мають бути оформлені письмовою заявою у відповідності з ЦПК України і одночасною відмовою від раніше заявлених вимог. Зокрема, такий правовий висновок надано Верховним Судом у постанові від 16.03.2018 в справі №916/1764/17.
Не вважаються зміною підстав позову доповнення його новими обставинами при збереженні в ньому первісних обставин та зміна посилання на норми матеріального чи процесуального права.
Аналогічні висновки Верховного Суду викладені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 25 червня 2019 року у справі №924/1473/15 та у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 15 жовтня 2020 року у справі №922/2575/19, у постанові Верховного суду від 22 липня 2021 року по справі №910/18389/20.
Особа, яка звертається до суду з позовом, самостійно визначає у позовній заяві, яке її право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії необхідно вчинити суду для відновлення порушеного права. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Предмет позову кореспондується із способами захисту права, які визначені, зокрема у статті 16 Цивільного кодексу України, а відтак зміна предмета позову означає зміну вимоги, що може полягати в обранні позивачем іншого/інших, на відміну від первісно обраного/них способу/способів захисту порушеного права, в межах спірних правовідносин.
Необхідність у зміні предмету позову може виникати тоді, коли початкові вимоги позивача не будуть забезпечувати чи не в повній мірі забезпечать позивачу захист його порушених прав та інтересів.
Зміна предмету позову можлива, зокрема у такі способи: 1) заміна одних позовних вимог іншими; 2) доповнення позовних вимог новими; 3) вилучення деяких із позовних вимог; 4) пред`явлення цих вимог іншому відповідачу в межах спірних правовідносин.
Заява ОСОБА_1 не суперечить закону, не виходить за межі спірних правовідносин, позивачка змінила предмет позову не змінюючи підстави позову, тому заяву позивача слід задовольнити та розгляд справи здійснювати з урахуванням зміненого предмета позову.
Враховуючи, що у зв`язку зі зміною предмету позову питання, визначені ст. 197 ЦПК України об`єктивно наразі не можуть бути вирішені, слід відкласти підготовче засідання та продовжити строк підготовчого провадження.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 49, 187, 189, 198, 259, 260 ЦПК України, суд,
Постановив:
Заяву ОСОБА_1 від 18 березня 2025 року про зміну предмету позову - задовольнити.
Подальший розгляд справи здійснювати з урахуванням зміненого предмета позову.
Встановити відповідачеві п`ятнадцятиденний строк для подання відзиву на позов зі зміненим предметом. Роз`яснити, що відповідач має право протягом 15 днів з дня отримання цієї ухвали подати відзив на позов зі зміненим предметом, копія якого одночасно підлягає направленню на адресу суду та іншим учасникам справи.
Встановити третім особам, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету позову, строк для поданя пояснень щодо позову зі зміненим предметом або відзиву на нього - десять днів з дня отримання цієї ухвали. Роз`яснити третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, що вони мають право подати свої міркування, аргументи та відповідні докази та надати пояснення до позову або відзиву.
Продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів до 18 квітня 2025 року.
Відкласти підготовче засідання до 10 год. 00 хв. 16 квітня 2025 року, про що повідомити учасників справи.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили після проголошення й оскарженню не підлягає.
Повна ухвала суду складена 24 березня 2025 року.
Суддя
Суд | Кобеляцький районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 19.03.2025 |
Оприлюднено | 25.03.2025 |
Номер документу | 126043692 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Кобеляцький районний суд Полтавської області
Макарчук С. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні