ПІВНІЧНО-ЗАХІДНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33601 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 лютого 2025 року Справа № 924/676/24
Північно-західний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючий суддя Маціщук А.В., суддя Петухов М.Г., суддя Василишин А.Р.
секретар судового засідання Загородько Б.Ю.
за участю представників сторін:
позивача Акціонерного товариства "Укртрансгаз" - адв. Онищук М.Б.
відповідача Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" - адв. Доценко О.О.
третьої особи яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" - адв. Будник Б.А.
третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" - адв. Канюка Т.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу відповідача Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі"
на рішення Господарського суду Хмельницької області від 12.11.2024 р.
постановлене у м. Хмельницький, повний текст складено 12.11.2024 р.
та на додаткове рішення Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 р.
постановлене у м. Хмельницький, повний текст складено 19.11.2024 р.
у справі № 924/676/24 (суддя Заверуха С.В.)
за позовом Акціонерного товариства "Укртрансгаз"
до відповідача Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі"
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"
та за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача, Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз"
про стягнення 529227,34 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу з урахуванням відсотків річних та інфляційних втрат
В С Т А Н О В И В :
Відповідно до рішення від 12.11.2024 р. Господарський суд Хмельницької області задоволив позов Акціонерного товариства "Укртрансгаз" у справі № 924/676/24. Згідно з рішенням суду підлягає стягненню з Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" на користь Акціонерного товариства "Укртрансгаз" 458825,73 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року, 18610,94 грн. 3 % річних та 51790,67 грн. інфляційних втрат.
Відповідно до додаткового рішення від 19.11.2024 р. Господарський суд Хмельницької області відмовив у задоволені заяви відповідача Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" про ухвалення додаткового рішення у справі № 924/676/24.
Не погоджуючись із рішеннями суду першої інстанції, відповідач Комунальне підприємство "Південно-західні тепломережі" звернувся до Північно-західного апеляційного господарського суду із апеляційною скаргою, у якій просить оскаржувані рішення скасувати та ухвалити нове рішення, яким у задоволені позову відмовити та вирішити питання розподілу судових витрат.
Вважає, що оскаржуване рішення про відмову в задоволенні позову є незаконним, прийнятим без з`ясування усіх обставин, які мають значення для справи та з неправильним застосуванням норм матеріального права.
Пояснює, що у відповідача був відсутній підтверджений обсяг природного газу на березень 2017 року, натомість він самостійно не припинив власне газоспоживання, тому АТ «Хмельницькгаз» було нараховано відповідачу компенсацію вартості природного газу на суму 3232176,00 грн., які було стягнуто з відповідача на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.07.2021 р. у справі № 924/207/20. З огляду на таку обставину АТ «Укртрансгаз» бажає стягнути з КП «Південно-Західні тепломережі» на підставі того саме договору повторно вартість несанкціоновано відібраного обсягу природного газу за березень 2017 року, який вже був оплачений КП «Південно-Західні тепломережі» АТ «Хмельницькгаз» у відповідності та на підставі рішень суду, які набрали чинності.
Звертає увагу, що позивач АТ «Укртрансгаз» приймав участь в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача у справі № 924/207/20 за позовом Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Хмельницькгаз" про стягнення 3232176,00 грн компенсації вартості об`єму спожитого природного газу за березень 2017 нарахованих на підставі пункту 4 глави 5 розділу 6 Кодексу Газотранспортної системи. Під час розгляду справи № 924/207/20 АТ «Укртрансгаз» не заявляв жодних вимог щодо того, що несанкціоновано відібраний газ має бути компенсований АТ «Укртрансгаз», не подавав заяву про власний інтерес та не заявляв самостійних вимог щодо предмета спору.
Зауважує, що в особи, яка здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року, яким є АТ «Укртрансгаз», відсутнє право вимоги компенсації відібраних без номінацій обсягів природного газу у березні 2017 року відібраного для категорії споживачів, що не підпадали під дії спеціальних положень.
Просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 12.11.2024 р. та додаткове рішення Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 р. у справі № 924/676/24 та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог АТ «Укртрансгаз» до Комунального підприємства Південно-Західні тепломережі про стягнення 458825,73 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року, 3% річних від простроченої суми у розмірі 18610,94 грн. та інфляційних витрат в сумі 51790,67 грн. відмовити в повному обсязі.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Акціонерне товариство «Національна акціонерна компанія «Нафтогаз України» подала відзив на апеляційну скаргу, вважає, що позовні вимоги АТ «Укртрансгаз» є обґрунтованими, і суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення про задоволення позову.
Зауважує, що предметом позову у даній справі є стягнення на користь АТ «Укртрансгаз» вартості обсягів відібраного природного газу, тому надання судом оцінки правовідносинам між НАК «Нафтогаз України» та КП «Південно-західні тепломережі» щодо виконання/невиконання умов договорів, або оцінки правових підстав видачі/не видачі номінацій виходить за межі позовних вимог у справі.
Стверджує, що оскільки НАК «Нафтогаз України» у даній справі має статус третьої особи без самостійних вимог на предмет спору, тому не можна установлювати чи захищати права, тобто виносити рішення про права чи обов`язки третьої особи, в тому числі встановлювати, що у спірний період природний газ є поставленим КП «Південно-західні тепломережі» від НАК «Нафтогаз України», або встановлювати наявність/відсутність правових підстав для видачі/не видачі номінацій від НАК «Нафтогаз України» для КП «Південно-західні тепломережі».
Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги у повному обсязі.
Позивач Акціонерне товариство "Укртрансгаз" подав відзив на апеляційну скаргу у якому вважає рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим, а апеляційну скаргу безпідставною та необґрунтованою.
Посилається на Закон України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» та пояснює, що дія норми ч. 2 ст.8 цього Закону поширюється на відносини з врегулювання заборгованості підприємств, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з центрального опалення та централізованого постачання гарячої води, які протягом періоду з 1 грудня 2015 по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без подання номінацій і саме ці умови є визначальними для застосування норм статті 8 зазначеного Закону.
Зауважує, що позивач і відповідач є суб`єктами господарювання, відносини яких щодо компенсації вартості природного газу, використаного за період з 1 грудня 2015 по 31 грудня 2019 року, без подання номінацій, унормовані Законом України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», а тому зважаючи на те, що станом на 09.07.2024 р. строк оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу є таким, що настав, то відповідач зобов`язаний був сплати 458825,73 грн, оскільки наявні умови для застосування ч.2 ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», що вірно встановив суд першої інстанції при прийнятті оскаржуваного рішення.
Зазначає, що в апеляційній скарзі відповідач стверджує, що нібито в судових рішеннях у справах № 910/15215/17 та №924/207/20 встановлені факти, що є преюдиційними по відношенню до справи № 924/676/24, однак в жодній із наведених справ не досліджувалися і не встановлювалися (зокрема, на підставі звітів оператора газорозподільних систем АТ «Хмельницькгаз» та даних про придбаний у постачальника за договором купівлі-продажу/постачання природний газ) обставини наявності/відсутності у відповідача документально неоформленого відбору природного газу у березні 2017 року. Тобто в жодній із наведених судових справ не встановлювалася обставина фактичного відбору відповідачем природного газу обсягом 106,055 тис.куб.м. та не встановлювався обов`язок щодо його оплати.
Просить відмовити у задоволенні апеляційної скарги КП «Південно-західні тепломережі», а рішення Господарського суду Хмельницької області від 12.11.2024 р. у справі № 924/676/24 залишити без змін.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Акціонерне Товариство "Оператор Газорозподільної Системи "Хмельницькгаз" подав відзив на апеляційну скаргу у якому вважає оскаржуване рішення про задоволення позову незаконним, прийнятим з не з`ясуванням усіх обставин, що мають значення для справи та неправильним застосуванням норм матеріального права. Натомість у повному обсязі підтримує доводи відповідача викладені у апеляційній скарзі.
08.01.2025 р. відповідач Комунальне підприємство "Південно-західні тепломережі" подало додаткові пояснення щодо доводів позивача, викладених у відзиві на апеляційну скаргу.
Зазначає, що суд першої інстанції при ухваленні оскаржуваного рішення не врахував що, ч. 3 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» імперативно вказує, що обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання. Разом з тим доводить, що таких доказів позивачем додано не було.
Просить скасувати рішення Господарського суду Хмельницької області від 12.11.2024 р. та додаткове рішення Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 р. у справі № 924/676/24 та постановити нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог АТ «Укртрансгаз» до Комунального підприємства Південно-Західні тепломережі про стягнення 458825,73 грн. компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року, 3% річних від простроченої суми у розмірі 18610,94 грн. та інфляційних витрат в сумі 51790,67 грн. відмовити в повному обсязі.
05.02.2025 р. відповідач Комунальне підприємство "Південно-західні тепломережі" подав додаткові пояснення щодо доводів позивача, висловлених у судовому засіданні 03.02.2025 р.
Вважає безпідставними посилання позивача на постанови Верховного Суду, зокрема, від 04.05.2023 р. у справі № 914/1940/22 як на правозастосовну практику, оскільки наведені позивачем справи не є релевантними по відношенню до даної справи.
06.02.2025 р. третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Акціонерне Товариство "Оператор Газорозподільної Системи "Хмельницькгаз" також подала додаткові пояснення, щодо доводів сторін, висловлених у судовому засіданні 03.02.2025 р.
Звертає увагу, що станом на момент виникнення спору, Кодекс ГРС та Кодекс ГТС передбачали чіткий та послідовний алгоритм компенсації вартості несанкціоновано відібраного природного газу саме Оператору ГРМ, яким являвся АТ «Хмельницькгаз». Судами усіх інстанції у справі № 924/207/20 встановлено обставини, за яких суд прийшов до правомірних висновків щодо віднесення такого несанкціоновано відібраного природного газу саме на рахунок Оператора ГРМ.
Також звертає увагу, що жоден нормативно-правовий акт не передбачає можливості повторного стягнення вже компенсованої вартості природного газу з інших учасників ринку природного газу.
В судових засіданнях 03.02.2025 р. та 11.02.2025 р. представник скаржника/відповідача підтримала доводи апеляційної скарги, просила її задоволити. Представник позивача заперечила проти доводів апеляційної скарги з підстав, викладених у відзиві на апеляційну скаргу. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача також заперечив проти доводів апеляційної скарги, вважав рішення суду першої інстанції законним та обґрунтованим. Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача підтримала доводи апеляційної скарги відповідача та просила її задоволити, а оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове яким відмовити у задоволені позову.
Розглянувши апеляційну скаргу, заслухавши у судовому засіданні пояснення представників сторін, вивчивши матеріали справи, наявні в ній докази, перевіривши оцінку обставин справи та повноту їх встановлення судом першої інстанції, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції при винесенні оскаржуваного рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів Північно-західного апеляційного господарського суду вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено наступне.
31.10.2016 р. Комунальне підприємство "Південно-Західні тепломережі"/споживач та Публічне акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України"/постачальник уклали договір постачання природного газу № 2590/1617-КП-34 /а.с. 80 84 у т.1/, відповідно до п. 1.1. якого постачальник зобов`язується поставити споживачеві у 2016-2017 роках природний газ, а споживач зобов`язується оплатити його на умовах цього договору.
Згідно з п. 2.1 договору постачальник передає споживачу з 01 жовтня 2016 року по 31 березня 2017 року природний газ обсягом до 975,0 тис. куб. метрів, у тому числі по місяцям (тис. куб. метрів): жовтень - 105,0, листопад - 125,0, грудень - 180,0 (IV квартал 2016 року), січень - 215,0, лютий - 180,0, березень - 170,0 (І квартал 2017 року).
Відповідно до п. 3.1. договору постачальник передає споживачу у загальному потоці імпортований газ (за кодом згідно УКТ ЗЕД 2711 21 00 00, ввезений на митну територію України ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України") - у пунктах приймання-передачі газу на газовимірювальних станціях, які знаходяться на кордоні України, та/або в пунктах приймання - передачі газу з ПСГ в газотранспортну систему. Право власності на природний газ переходить від постачальника до споживача після підписання актів приймання-передачі. Після переходу права власності на природний газ споживач несе всі ризики і бере на себе відповідальність, пов`язану з правом власності на природний газ.
Відповідно до п. 3.2 договору споживач подає постачальнику до 15 числа місяця, що передує місяцю постачання природного газу, належним чином оформлену заявку на плановані обсяги використання природного газу на наступний місяць. У разі неподання або несвоєчасного подання заявки споживачем постачальник може користуватися плановими обсягами, зазначеними у п. 2.1 цього договору, на відповідний місяць. Обсяги постачання підтверджуються постачальником, шляхом подання оператору газотранспортної системи номінації на відповідний місяць постачання (розрахунковий період) в - установленому законодавством порядку.
Згідно з п. 12.1. договору цей договір набирає чинності з дати підписання уповноваженими представниками сторін та скріплення їх підписів печатками сторін, за їх наявності, і діє в частині реалізації природного газу з 01.10.2016 р. до 31.03.2017 р. (включно), а в частині проведення розрахунків - до їх повного здійснення.
Згідно з актом приймання-передачі природного газу від 31.03.2017 р. Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" передає, а Комунальне підприємство "Південно-Західні тепломережі" приймає імпортований природний газ, виключно для виробництва теплової енергії, яка споживається підприємствами, організаціями та іншими споживачами (крім бюджетних установ/організацій) у березні 2017 року обсягом 106,055 тис.куб.м на суму 1001074,36 грн. /а.с. 21 у т./. Такий акт підписаний Комунальним підприємством "Південно-Західні тепломережі" та скріплений їх печаткою та не підписаний іншою стороною - Національною акціонерною компанією "Нафтогаз України", тому до уваги позивачем брались планові обсяги.
Відбір КП "Південно-Західні тепломережі" такого обсягу - 106,055 тис.куб.м. природного газу з газотранспортної системи з ресурсу Акціонерного товариства «Укртрансгаз» без поданих номінацій підтверджується звітом про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Хмельницькгаз», між замовниками послуг транспортування (постачання) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року /а.с. 38 65 у т.1/ та реєстром реалізації природного газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року /а.с. 9 20 у т.1/.
Так, згідно зі звітом про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Хмельницькгаз», між замовниками послуг транспортування (постачання) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року, який складено оператором з розподілу природного газу ПАТ «Хмельницькгаз» /а.с. 38 65 у т.1/ фактичний обсяг відібраного природного газу Комунальним підприємством "Південно-Західні тепломережі" становить 2570,645 тис.куб.м.
Згідно з реєстром реалізації природного газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року Комунальному підприємству "Південно-Західні тепломережі" реалізовано 2464,59 тис.куб.м. газу відповідно до поданих номінацій /а.с. 9 20 у т.1/.
Сторонами не заперечується відбір КП "Південно-Західні тепломережі" 106,055 тис.куб.м. природного газу з газотранспортної системи з єдиного ресурсу АТ «Укртрансгаз» без поданих номінацій будь-яким замовником послуг транспортування, тоді як відповідач доводить що він вже сплатив кошти за відбір 106,055 тис.куб.м. природного газу без поданих номінацій Акціонерному Товариству "Оператор Газорозподільної Системи "Хмельницькгаз" згідно з рішенням Господарського суду Хмельницької області від 22.07.2021 р. у справі № 924/207/20.
Звертаючись з позовом до суду, позивач доводив, що у березні 2017 року Комунальне підприємство "Південно-Західні тепломережі" мав договірні відносини з постачання природного газу з АТ «НАК «Нафтогаз України», натомість постачальник не здійснив постачання 106,055 тис.куб.м. (2570,645 тис.куб.м. - 2464,59 тис.куб.м.) обсягів природного газу КП "Південно-Західні тепломережі", внаслідок чого КП "Південно-Західні тепломережі" у березні 2017 року здійснив відбір обсягом 106,055 тис. куб. м. природного газу з газотранспортної системи з ресурсу Акціонерного товариства «Укртрансгаз». Таким чином, позивач вважає, що КП "Південно-Західні тепломережі" зобов`язане оплатити оператору газотранспортної системи вартість відібраного без номінацій обсягу природного газу у відповідності до ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».
На підтвердження розрахунку ціни реалізації природного газу позивач долучив до позовної заяви інформацію щодо цін на природний газ для виробників теплової енергії, реалізований у період з грудня 2015 по грудень 2019 років за договорами постачання природного газу з НАК "Нафтогаз України" /а.с. 28 зв. 30 у т.1/, згідно з якою у березні 2017 року ціна на природний газ для виробників теплової енергії який надається для інших організацій становила 7866,00 грн. за 1 тис.м.куб.
Задоволивши позов, суд першої інстанції встановив, що доказів оплати позивачеві компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу відповідач суду не надав і не спростував доводів, наведених в обґрунтування позову, тому позовні вимоги про стягнення з відповідача на користь позивача 458825,73 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу 106,055 тис.куб.м за березень 2017 року є правомірними та підлягають задоволенню.
Колегія суддів з таким висновком суду першої інстанції погоджується.
Відповідно до постанови від 28.02.2013 р. № 211 Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, видала ПАТ «Укртрансгаз» ліцензію з транспортування природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ трубопроводами, і ця ліцензія до 31.12.2019 р.
Згідно з ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води (послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води), які протягом періоду з 1 грудня 2015 року по 31 грудня 2019 року здійснювали відбір природного газу з газотранспортної системи без поданих постачальником газу номінацій та у яких відсутні підписані акти приймання-передачі природного газу з постачальником щодо таких обсягів, зобов`язані, незалежно від включення до реєстру, укладення договору реструктуризації та підписання акта звіряння взаєморозрахунків, протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами компенсувати (оплатити) особі, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31 грудня 2019 року включно, вартість відібраних без номінацій обсягів природного газу за цінами реалізації природного газу категоріям споживачів, визначеними положеннями про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, затвердженими постановами Кабінету Міністрів України на виконання статті 11 Закону України "Про ринок природного газу", чинними протягом періоду таких відборів для відповідних категорій споживачів.
Згідно з ч. 3 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» обсяги природного газу, зазначені в частині другій цієї статті, визначаються як різниця між обсягами фактично спожитого природного газу на підставі алокацій/звітів операторів газорозподільних систем та обсягами поставленого/придбаного природного газу на підставі договорів купівлі-продажу/постачання природного газу та актів приймання-передачі природного газу за відповідний період споживання.
Згідно ст. 193 ГК України, ст.ст. 526, 527, 530 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Боржник зобов`язаний виконати свій обов`язок, а кредитор прийняти виконання, якщо інше не встановлено законом або договором, не випливає із суті зобов`язання. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Аналіз наведених норм Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» дає підстави для висновку, що необхідними та визначальними умовами для застосування статті 8 цього Закону є:
- учасниками процедури врегулювання заборгованості мають бути - підприємства, що виробляють, транспортують та постачають теплову енергію, надають послуги з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води та особа, що здійснювала функції оператора газотранспортної системи до 31.12.2019 р. включно;
- заборгованість складається з вартості об`ємів природного газу, відбір якого відбувався без поданих постачальником газу номінацій та за умови відсутності підписаних актів приймання-передачі природного газу з постачальниками щодо таких обсягів;
- період заборгованості - відбір природного газу відбувся упродовж 01.12.2015 р. - 31.12.2019 р.;
- строк оплати настав з 01.10.2021 р.
Аналогічні правові висновки викладено у постанові Верховного Суду у складі суддів Об`єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.02.2024 р. у справі № 905/2044/19 та такі висновки враховуються колегією суддів відповідно до ч.6 ст.13 Закону України Про судоустрій та статус суддів, ч.4 ст. 236 ГПК України.
Як зазначено вище, на підставі матеріалів справи колегією суддів встановлено, що згідно із звітом про поділ фактичного обсягу (об`єму) природного газу, відібраного з точки виходу ПАТ «Хмельницькгаз», між замовниками послуг транспортування (постачання) в розрізі їх контрагентів (споживачів) за березень 2017 року, який складено оператором з розподілу природного газу ПАТ «Хмельницькгаз» /а.с. 38 65 у т.1/ фактичний обсяг відібраного природного газу Комунальним підприємством "Південно-Західні тепломережі" становить 2570,645 тис.куб.м. Натомість відповідно до реєстру реалізації природного газу за прямими договорами Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України" теплопостачальним підприємствам у березні 2017 року Комунальному підприємству "Південно-Західні тепломережі" реалізовано 2464,59 тис.куб.м. газу відповідно до поданих номінацій /а.с. 9 20 у т.1/.
Отже належними і допустимими доказами підтверджено, що Комунальне підприємство "Південно-Західні тепломережі" здійснило відбір природного газу з газотранспортної системи в обсязі 106,055 тис.куб.м. (2570,645 тис.куб.м. - 2464,59 тис.куб.м.) у березні 2017 року без поданих постачальником газу номінацій, тобто - такий обсяг не був закуплений і не був збалансований. Відповідно, вартість такого обсягу має бути компенсована позивачу в порядку, визначеному ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення».
Позивачем здійснено розрахунок вартості відібраних відповідачем без номінацій обсягів природного газу у березні 2017 року по категоріям споживачів та загалом складає 1001074,36 грн, яку відповідач зобов`язаний сплатити позивачу протягом 72 місяців, починаючи з 1 жовтня 2021 року, щомісяця рівними частинами. Відповідно, розмір щомісячної оплати (починаючи з 01.10.2021 р.) вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу складає 13903,81 грн. Позивачем враховано ціни для виробників теплової енергії по категоріям споживачів, які діяли протягом березня 2017 року.
Заперечень щодо такого розрахунку відповідач не надає.
Станом на дату подання позову 22.07.2024 р. строк оплати вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу настав за період з 01.10.2021 р. по 01.07.2024 р., а тому відповідач був зобов`язаний до 01.07.2024 р. сплатити позивачу 458825,73 грн.
Оскільки доказів оплати суду не надано, позовна вимога про стягнення 458825,73 грн компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу 106,055 тис.куб.м за березень 2017 року є підставною і правомірно задоволена судом першої інстанції.
Колегія суддів відхиляє заперечення скаржника про те, що стягнення компенсації вартості відібраних без номінацій обсягів природного газу за березень 2017 року вже відбулося на підставі рішення Господарського суду Хмельницької області від 22.07.2021 р. у справі № 924/207/20. Колегією суддів встановлено, що у справі № 924/207/20 відбулося стягнення 3232176,00 грн. на користь оператора газорозподільної системи на підставі умов типового договору розподілу природного газу та норм пункту 4 глави 5 розділу 6 Кодексу Газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 30.09.2015 р. № 2493 (в редакції станом на 15.03.2017 р.). Тобто, заперечення відповідача грунтуються на помилковому тлумаченні правовідносин сторін і норм ст.8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення», відповідно до якої визначено відповідальність підприємства споживача перед оператором газотранспортної системи.
Доводи скаржника про те, що у АТ «Укртрансгаз» відсутнє право вимоги компенсації відібраних без номінацій обсягів природного газу у березні 2017 року відібраного для категорії споживачів, що не підпадали під дії спеціальних положень, колегія суддів відхиляє, оскільки норми ч. 2 ст. 8 Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення» застосовуються до всіх категорій споживачів.
Відповідно до норм ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо розмір процентів не встановлений договором або законом.
Оскільки має місце порушення грошового зобов`язання, суд першої інстанції правомірно з урахуванням норм ст. 625 ЦК України та обґрунтованого розрахунку позивача задоволив позовні вимоги про стягнення з відповідача 51790,67 грн. індексу інфляції за період прострочення оплати з листопада 2021 року по липень 2024 року та 18610,94 грн. 3% річних, обрахованих за період прострочення оплати з 01.11.2021 р. по 09.07.2024 р.
Щодо додаткового рішення від 19.11.2024 р. у даній справі колегія суддів зауважує, що скаржник взагалі не наводить підстав для його скасування, які суд апеляційної інстанції мав би оцінити на предмет законності і обгрунтованості. Підставою для скасування додаткового рішення відповідач наводить підстави для скасування рішення по суті спору.
Колегія суддів, керуючись ст. 269 ГПК України, не встановила порушення норм ст..129 ГПК України чи інших норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування додаткового рішення, або неправильне застосування норм матеріального права, а також враховуючи відсутність підстав для скасування рішення по суті спору, не встановила підстав для скасування додаткового рішення.
Підсумовуючи вищевикладене, за результатом перегляду рішень суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги відповідно до ч. 1 ст. 269 ГПК України суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Господарського суду Хмельницької області від 11.11.2024 р. та додаткове рішення Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 р. у справі № 924/676/24 відповідають матеріалам справи, ґрунтуються на чинному законодавстві і немає підстав для їх скасування чи зміни. Доводи апеляційної скарги не спростовують обґрунтованих висновків суду першої інстанції.
Судові витрати за розгляд апеляційної скарги покладаються на скаржника згідно зі ст.129 ГПК України.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 275, 276, 280, 281, 282 Господарського процесуального кодексу України, суд
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу відповідача Комунального підприємства "Південно-західні тепломережі" залишити без задоволення.
Рішення Господарського суду Хмельницької області від 12.11.2024 р. та додаткове рішення Господарського суду Хмельницької області від 19.11.2024 р. у справі № 924/676/24 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дня її ухвалення та може бути оскаржена до Верховного Суду у порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.
Справу № 924/676/24 повернути Господарському суду Хмельницької області.
Повний текст постанови складений 21.03.2025 р.
Головуючий суддя Маціщук А.В.
Суддя Петухов М.Г.
Суддя Василишин А.Р.
Суд | Північно-західний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 11.02.2025 |
Оприлюднено | 25.03.2025 |
Номер документу | 126049978 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають з правочинів щодо акцій, часток, паїв, інших корпоративних прав в юридичній особі купівлі-продажу, з них поставки товарів, робіт, послуг, з них енергоносіїв |
Господарське
Північно-західний апеляційний господарський суд
Маціщук А.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні