Єдиний унікальний номер 341/1844/22
Номер провадження 2-о/341/100/25
УХВАЛА
про прийняття клопотання до розгляду та відкриття провадження
28 березня 2025 року місто Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі головуючого судді Мергеля М. Р. ознайомився із матеріалами клопотання ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Галицької міської ради Івано-Франківської області, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.
установив
Представник заявника ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1 у передбаченому статтею 300 ЦПК України порядку звернувся до суду із клопотанням про продовження строку дії рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05 квітня 2023 року, яким визнано недієздатним ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та встановлено над ним опіку і призначено його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Надаючи правову оцінку клопотанню опікуна, суд виходить з такого.
Згідно із ч. 6, 7, 8 ст. 300 ЦПК України строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті.
Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
При цьому приписами частини дев`ятої статті 300 ЦПК України імперативно визначено, що суд зобов`язаний розглянути клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною до закінчення строку його дії в порядку, встановленому статтею 299 цього Кодексу.
Відповідно до частини першої статті 106 ЦПК України учасник справи має право подати до суду висновок експерта, складений на його замовлення.
Згідно з частинами п`ятою та шостою статті 106 ЦПК України у висновку експерта зазначається, що висновок підготовлено для подання до суду, та що експерт обізнаний про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок. Експерт, який склав висновок за зверненням учасника справи, має ті самі права і обов`язки, що й експерт, який здійснює експертизу на підставі ухвали суду.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про судову експертизу» судова експертиза - це дослідження на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки, мистецтва, ремесла тощо об`єктів, явищ і процесів з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Отже, до клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має бути доданий висновок судово-психіатричної експертизи, який складений на замовлення опікуна (заявника) як учасника справи для подання до суду, оскільки такий висновок стосується питання продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, яке є предметом судового розгляду у випадку надходження відповідного клопотання.
Натомість, ОСОБА_1 просить продовжити строк дії рішення Галицького районного суду Івано-Франківської області від 05 квітня 2023 року про визнання ОСОБА_2 недієздатним, однак до вказаного клопотання не додає відповідного висновку судово-психіатричної експертизи, що суперечить вимогам статті 300 ЦПК України.
Зважаючи на скорочені строки розгляду клопотання ОСОБА_1 (до 05.05.2025), з метою уникнення створення перешкод у доступі до правосуддя, суд вважає за можливе прийняти клопотання до провадження та призначити його до судового розгляду по суті.
При цьому, на виконання вимог статті 300 ЦПК України, суд вважає за необхідне зобов`язати ОСОБА_1 долучити до клопотання висновок судово-психіатричного експерта щодо продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого ОСОБА_2 продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Водночас суд зазначає, що покликання у клопотанні на те, що судово-психіатрична експертиза може бути проведена тільки на підставі ухвали суду є помилковим і спростовується викладеними вище положеннями ст. 106 ЦПК України.
Згідно з частиною першою статті 299 ЦПК України справи про визнання фізичної особи недієздатною суд розглядає за участю заявника, особи, стосовно якої розглядається справа про визнання її недієздатною, її адвоката та представника органу опіки та піклування.
Таким чином, присутність під час розгляду вищевказаного клопотання заявника, ОСОБА_2 , його адвоката та представника органу опіки і піклування є обов`язковими.
Ураховуючи, що розгляд справ про визнання фізичної особи недієздатною, проводиться судом за обов`язковою участю адвоката особи, стосовно якої розглядається справа, та відсутність у матеріалах справи відомостей про наявність у ОСОБА_2 адвоката, залученого на договірній основі, з метою забезпечення дотримання процесуальних прав та забезпечення процесуальних гарантій фізичної особи у справі про визнання її недієздатною, відповідно до положень частини 5 статті 293 ЦПК України, суд вважає за необхідне залучити адвоката через Західний міжрегіональний центр з надання безоплатної правничої допомоги (вул. За Рудкою. 33, офіс 603, м. Тернопіль електронна пошта: order@legalaid.if.ua).
На підставі наведеного та керуючись ст. ст. 106, 260, 293, 299, 300 ЦПК України, суд
постановив
Прийняти до розгляду та відкрити провадження у справі за клопотанням ОСОБА_1 , заінтересовані особи: ОСОБА_2 , орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Галицької міської ради Івано-Франківської області, про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною.
Заява буде розглядатись в порядку окремого провадження судом у складі головуючого судді і двох присяжних.
Засідання у справі призначити на 10 год 00 хв 02 квітня 2025 року в приміщенні Галицького районного суду Івано-Франківської області за адресою: вул. Караїмська, 10, м. Галич.
У судове засідання викликати учасників справи.
Зобов`язати ОСОБА_1 долучити до клопотання висновок судово-психіатричного експерта щодо продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого ОСОБА_2 продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.
Залучити до участі у справі за клопотанням опікуна про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною, адвоката особи, стосовно якої розглядається справа - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Західному міжрегіональному центру з надання безоплатної правничої допомоги (вул. За Рудкою. 33, офіс 603, м. Тернопіль електронна пошта: order@legalaid.if.ua) забезпечити участь адвоката особи, стосовно якої розглядається справа про продовження строку дії рішення про визнання її недієздатною, у судовому засіданні 02 квітня 2025 року о 10 год 00 хв.
Про дату час і місце розгляду клопотання повідомити присяжних.
Ухвала оскарженню не підлягає.
СуддяМикола МЕРГЕЛЬ
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126174711 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
МЕРГЕЛЬ М. Р.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні