Провадження №2/359/2370/2025
Справа №359/3445/25
УХВАЛА
Іменем України
28 березня 2025 року суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Журавський В.В., вирішуючи питання про відкриття провадження в цивільній справі за позовною заявою ОСОБА_1 до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення від права на спадкування та визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
ВСТАНОВИВ:
Наприкінці березня 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з вказаним позовом, яким просить визнати за нею право власності в порядку спадкування на наступні об`єкти нерухомого майна: частину земельної ділянки площею 2,4679 га, з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пристромської сільської ради; частину земельної ділянки площею 0,43 га з цільовим призначенням будівництва та обслуговування житлового будинку та ведення особистого підсобного господарства, яка розташована на території Пристромської сільської ради; частину земельної ділянки площею 2,4682 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Пристромської сільської ради; частини житлового будинку АДРЕСА_1 .
Відповідно до ч.1 ст.30 ЦПК України позови, що виникають із приводу нерухомого майна, пред`являються за місцезнаходженням майна або основної його частини.
Згідно з положеннями ст.181 ЦК України до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
За змістом п.42 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого Суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ №3 від 01 березня 2013 року «Про деякі питання юрисдикції загальних судів та визначення підсудності цивільних справ» виключну підсудність встановлено для позовів, що виникають із приводу нерухомого майна. Згідно з положеннями статті 181 ЦК до нерухомого майна належать: земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на них, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення. Наприклад, це позови про право власності на таке майно; про право володіння і користування ним (стаття 358 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній частковій власності та виділ частки із цього майна (статті 364, 367 ЦК); про поділ нерухомого майна, що є у спільній сумісній власності та виділ частки із цього майна (статті 370, 372 ЦК); про право користування нерухомим майном (визначення порядку користування ним); про право, яке виникло із договору найму жилого приміщення, оренди тощо; про визнання правочину з нерухомістю недійсним; про звернення стягнення на нерухоме майно - предмет іпотеки чи застави; розірвання договору оренди землі; стягнення орендної плати, якщо спір виник з приводу нерухомого майна; про усунення від права на спадкування та визначення додаткового строку для прийняття спадщини.
Встановлено, що предметом спору в даній справі є об`єкти нерухомого майна, а саме: земельні ділянки та житловий будинок, які розташовуються в с. Пристроми Бориспільського району Київської області.
При цьому, с. Пристроми Бориспільського району Київської області (Студениківська територіальна громада) за своєю територіальністю належить до Переяслав-Хмельницького району Київської області.
На підставі постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» №807-IX від 17 липня 2020 року у зв`язку зі створенням Бориспільського району, до складу якого ввійшли: Бориспільська, Переяславська, Яготинська міські, Вороньківська, Гірська, Дівичківська, Золочівська, Пристолична, Студениківська, Ташанська, Циблівська сільські територіальні громади, с. Пристроми належить до Бориспільського району.
Згідно з ст.125 Конституції України та ст.19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів» суд утворюється, організовується і ліквідується законом, проект якого вносить до Верховної Ради України Президент України після консультацій з Вищою радою правосуддя. Підставами для утворення чи ліквідації суду є зміна визначеної цим Законом системи судоустрою, необхідність забезпечення доступності правосуддя, оптимізації видатків державного бюджету або зміна адміністративно-територіального устрою.
Відповідно до пункту п.3.1 розділу XII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про судоустрій і статус суддів» районні, міжрайонні, районні у містах, міські, міськрайонні суди продовжують здійснювати свої повноваження до утворення та початку діяльності місцевого окружного суду, юрисдикція якого розповсюджується на відповідну територію. До набрання чинності законом України щодо зміни системи місцевих судів на території України у зв`язку з утворенням (ліквідацією) районів відповідні місцеві суди продовжують здійснювати свої повноваження у межах територіальної юрисдикції, визначеної до набрання чинності постановою Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року №807-IX, але не пізніше 1 січня 2022 року.
У зв`язку з цим, до зміни системи судоустрою та приведення її у відповідність до нового адміністративно-територіального устрою шляхом утворення, реорганізації чи ліквідації судів, місцеві загальні суди продовжують здійснювати розгляд справ в межах раніше утворених районів та раніше визначеного адміністративно-територіального устрою.
Вказана обставина свідчить про те, що позов пред`явлений з порушенням правил виключної підсудності. Цивільна справа підсудна Переяслав-Хмельницькому міськрайонному суду Київської області, а не Бориспільському міськрайонному суду Київської області.
За змістом п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України суд передає справу на розгляд іншому суду, якщо справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З цих підстав, вказану позовну заяву належить передати на розгляд Переяслав-Хмельницькому міськрайонному суду Київської області.
На підставі викладеного та керуючись ст.125 Конституції України, ст.19 Закону України «Про судоустрій та статус суддів», ч.1 ст.30, п.1 ч.1 ст.31 ЦПК України, суддя, -
УХВАЛИВ:
Цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Студениківської сільської ради Бориспільського району Київської області, ОСОБА_2 , ОСОБА_3 про усунення від права на спадкування та визнання права власності в порядку спадкування за законом передати на розгляд Переяслав-Хмельницькому міськрайонному суду Київської області.
Ухвала судді може бути оскаржена до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом 15 днів з дня її постановлення.
Суддя: підпис
З оригіналом згідно:
Суддя Бориспільського міськрайонного суду В.В. Журавський
Суд | Бориспільський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 28.03.2025 |
Оприлюднено | 01.04.2025 |
Номер документу | 126202047 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області
Хасанова В. В.
Цивільне
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
Журавський В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні