Герб України

Ухвала від 01.04.2025 по справі 554/8747/24

Октябрський районний суд м.полтави

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

Дата документу 01.04.2025Справа № 554/8747/24 Провадження № 1-кс/554/4846/2025

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

01.04.2025 року м. Полтава

Октябрський районний суд м. Полтави в складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання старшого слідчого відділу слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області капітана поліції ОСОБА_3 а у кримінальному провадженні № 42024170000000039 від 01.04.2024 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 191 КК України про тимчасовий доступ до речей і документів,-

В С Т А Н О В И В :

Слідчий звернувся до суду із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів посилаючись на те, що Слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Полтавській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 42024170000000039 від 01.04.2024 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 190, ч. 4 ст. 191 КК України.

Процесуальне керівництво досудовим розслідуванням у вказаному кримінальному провадженні здійснюється групою прокурорів Полтавської обласної прокуратури.

З матеріалів кримінального провадження вбачається, що службові особи Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , організаційно-правова форма: акціонерне товариство, місцезнаходження: АДРЕСА_1 ) (далі - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 ») за попередньою змовою з Товариством з обмеженою відповідальністю « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , організаційно-правова форма: товариство з обмеженою відповідальністю, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ) (далі - ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 »), зловживаючи своїм службовим становищем, в умовах воєнного стану заволодівають коштами Акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_3 » (далі - АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 ») та Приватного акціонерного товариства « ІНФОРМАЦІЯ_5 » (далі - ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 »), шляхом укладення договорів про постачання електричної енергії з суб`єктами господарської діяльності за тарифами для побутових споживачів.

Зокрема, за отриманими даними, відповідно до Положення про покладання спеціальних обов`язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 № 438, постачальник універсальної послуги, яким на території Полтавської області є ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », здійснює постачання електричної енергії побутовому споживачу за фіксованим тарифом.

В подальшому, різницю між фактичною вартістю електроенергії та фіксованим тарифом компенсується АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » через ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в рамках договорів про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів.

За наявною інформацією, службові особи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » реалізовують на території Полтавської області протиправну схему із приєднання суб`єктів підприємницької діяльності до мереж ОСР під виглядом побутових споживачів, а також укладаються відповідні договори на постачання електричної енергії за «пільговими» тарифами.

Зокрема, встановлено, що ряд абонентів Полтавської області електричну енергію, яка постачається їм за тарифом для побутових споживачів, фактично використовують її з метою ведення підприємницької діяльності.

Так, згідно отриманої інформації, на непобутові потреби електричну енергію використовують абоненти ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » за наступними адресами:

-АДРЕСА_3 , абонент ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , громадянин України, зареєстрований за вказаною адресою, фізична особа підприємець, обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 184 874 кВт*год;

-АДРЕСА_4 , абонент ОСОБА_5 , обсяг споживання електроенергії за 2023 рік - 75608 кВт*год;

При цьому, пунктом 5.1.2 Правил роздрібного ринку електричної енергії, затверджених Постаново ІНФОРМАЦІЯ_8 , від 14.03.2018 року № 312 (далі ПРРЕЕ) визначено, що оператор системи розподілу (далі ОСР) зобов`язаний проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків.

Також, ПРРЕЕ передбачено алгоритм дій ОСР в разі виявлення споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби, а саме:

1. Згідно абзацу 5 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ у разі виявлення оператором системи фактів споживання побутовим споживачем електричної енергії на непобутові потреби, оператор системи складає акт про порушення ПРРЕЕ, у якому вказується зобов`язання споживача здійснити заходи з усунення виявленого порушення шляхом негайного припинення споживання електричної енергії на непобутові потреби та організації комерційного обліку на непобутові потреби та/або укладення договору з електропостачальником за відповідним тарифом протягом місяця з дня складення акта про порушення ПРРЕЕ.

2. Згідно абзацу 5 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ оператор системи розподілу надає копію зазначеного акту про порушення ПРРЕЕ відповідному електропостачальнику.

3. Згідно абзацу 3 пункту 2.3.12 глави 2.3 розділу II ПРРЕЕ електрична енергія, яка використовується на об`єкті побутового споживача на непобутові потреби, зокрема для підприємницької, господарської та незалежної професійної діяльності, надання платних послуг, здійснення нотаріальної діяльності, діяльності дата-центрів, центрів обробки даних, діяльності зі створення віртуальних активів (майнінгу) тощо, обліковується окремо та оплачується за відповідними тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника.

4. ПУП після отримання акта про порушення ПРРЕЕ здійснює перерахунок вартості спожитої електричної енергії побутовим споживачем на непобутові потреби за тарифами (цінами) для непобутових споживачів електропостачальника, з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку, але в будь якому випадку не більше строку визначеного статтею 257 Цивільного кодексу України (якою встановлено загальний строк позовної давності у три роки).

Разом з тим, отримані дані свідчать, що з метою забезпечення функціонування протиправної схеми, службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » при здійснені контрольних оглядів засобів комерційного обліку не фіксуються факти споживання побутовими споживачами електричної енергії на комерційні потреби.

Таким чином, посадові ОСР за попередньою домовленістю з посадовими особами ПУП надають не достовірні дані ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » щодо погодинних обсягів електричної енергії, що необхідні для задоволення потреб побутових споживачів. Так, відповідно до Постанови НКРЕКП № 1177 обсяги споживання електричної енергії споживачами підтверджуються листами ОСР.

При цьому, в порушення п.п. 1.1.2, 2.1.9., 2.2., 2.3.12. Правил роздрібного ринку, ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » отримало від ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » оплату послуги із забезпечення доступності електричної енергії для вказаних споживачів.

Зокрема, встановлено, що на побутові потреби постачання електричної енергії споживачам здійснюється за фіксованим тарифом через мережі регіональних операторів системи розподілу електричної енергії (далі ОСР), яким на території Полтавської області визначено АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_5 ). В подальшому, різницю між фактичною вартістю електроенергії за фіксованим тарифом компенсується AT « ІНФОРМАЦІЯ_4 » та ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » через ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » в рамках договорів про надання послуг із забезпечення доступності електричної енергії для побутових споживачів.

Разом з тим, отримані дані свідчать, що з метою забезпечення функціонування протиправної схеми, службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » при здійснені контрольних оглядів засобів комерційного обліку навмисно не фіксуються факти споживання електричної енергії окремими абонентами на комерційні потреби. Таким чином, посадові особи АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », у змові з посадовими особами афілійованого до енергопостачальної компанії постачальника універсальних послуг (далі - ПУП) ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , АДРЕСА_6 ), здійснюють подальшу передачу недостовірних відомостей до ДП « ІНФОРМАЦІЯ_6 » про погодинні обсяги електричної енергії, що необхідні для електрозабезпечення побутових споживачів.

З огляду на зазначене, службовими особами АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » реалізовано на території Полтавської області протиправну схему із приєднання суб`єктів підприємницької діяльності до мереж ОСР під виглядом побутових споживачів, а також подальше укладання із ПУП відповідних договорів на постачання електричної енергії за фіксованим «побутовим» тарифом, за яким в подальшому й здійснюється розрахунок за спожиту електричну енергію у значно менших грошових обсягах.

Так, в ході досудового розслідування встановлено, що окремі споживачі електричної енергії Полтавської області (близько 10 абонентів) здійснювали розрахунок за «побутовим» тарифом, однак фактично здійснювали її використання для ведення комерційної та підприємницької діяльності, а також створення віртуальних активів (майнінгу криптовалют). Зазначені порушення споживання електричної енергії було відображено в положеннях Акту НКРЕКП від 26.03.2024 року № 145, складеного за результатами проведення планової перевірки дотримання ліцензійних умов ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_2 », а також в положеннях Акту ІНФОРМАЦІЯ_9 від 21.06.2024 року № 242, складеного за результатами проведення планової перевірки дотримання АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » вимог законодавства та ліцензійних умов з розподілу електричної енергії. Поряд з тим, в ході проведення оглядів з виїздом на місцевість по точкам протиправного споживання електроенергії із залученням фахівців Держенергонагляду, на місцях зафіксовано ведення різної комерційної діяльності.

При цьому, внаслідок злочинних дій вищевказаних осіб завдано збитків державним генеруючим компаніям. Зокрема, вказане підтверджується в ході проведення ІНФОРМАЦІЯ_10 дослідження та перевірки законності фінансових розрахунків окремих споживачів, що споживали електричну енергію за протиправним механізмом з абонентом ОСОБА_4 (о/р НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_3 ) у період 01.01.2022 - 30.04.2024 р.р., та абонентом ОСОБА_5 (о/р НОМЕР_4 , адреса: АДРЕСА_4 ) у період 01.01.2022 - 12.05.2024 р.р., чим встановлено завдання матеріальної шкоди (збитків) для АТ « ІНФОРМАЦІЯ_4 » на загальну суму 2,325 млн.грн. та для ПрАТ « ІНФОРМАЦІЯ_5 » на загальну суму 0,437 млн.грн., що загалом становить 2,763 млн.грн. (з ПДВ).

На даний час Згідно вимог ч. 1 ст. 159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, та вилучити їх оригінали (здійснити їх виїмку).

У зв`язку із чим, відомості в зазначених документах, можуть бути використані як докази кримінального правопорушення, а також використані як під час досудового розслідування, так і судового розгляду кримінального провадження. Іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів не вбачається за можливе.

На даний час, наявні достатні підстави вважати, що вищевказані відомості перебувають у володінні Кременчуцької об`єднаної філії АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ) АДРЕСА_7 , та мають важливе значення для встановлення обставин кримінального провадження, а також необхідні при проведенні у подальшому судових товарознавчих та економічних експертиз з метою визначення розміру збитків, заподіяних місцевому бюджету внаслідок завищення ціни на предмети закупівлі.

Клопотання про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні Кременчуцької об`єднаної філії АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), необхідно розглянути без повідомлення його представників, так як є достатні підстави вважати, що існує реальна загроза зміни або знищення вищезазначених документів, відомості в яких необхідні для проведення слідчих (розшукових) та процесуальних дій, в тому числі для призначення експертизи.

Окрім того, за допомогою проведення будь-яких інших слідчих (розшукових), процесуальних дій, або іншим способом довести обставини, які необхідно встановити за допомогою вищезазначених документів, не надається можливим, однак інформація, що міститься у вказаних речах та документах може бути використана як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні.

У судове засідання слідчий не з`явився, про дату, місце та час розгляду клопотання повідомлений належним чином, до суду подав заяву про розгляд клопотання про тимчасовий доступ до речей і документів за його відсутності, клопотання підтримує в повному обсязі, просить задовольнити.

Згідно норми ч. 4ст. 107 КПК Українифіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та, у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).

Відповідно до ч.1 ст. 160 КПК України сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу. Слідчий має право звернутися із зазначеним клопотанням за погодженням з прокурором.

Слідчий суддя, дослідивши Витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань, та інші письмові докази, вважає клопотання таким, що підлягає задоволенню. Сторона обвинувачення довела наявність достатніх підстав вважати, що вказані документи, самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; відомості, які містяться у вказаних документах, можуть бути використані як докази в кримінальному провадженні. Іншими способами неможливо довести обставини, які передбачається довести за допомогою зазначених документів.

Керуючись ст. ст. 159-166 КПК України, слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання задовольнити.

Надати дозвіл слідчим групи слідчих СУ ГУНП в Полтавській області, а саме: слідчого СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_6 ; слідчого СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_7 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_8 ; слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_9 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_3 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_10 ; старшого слідчого відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_11 ; старшого слідчого в ОВС відділу СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_12 ; слідчого СУ ГУНП в Полтавській області ОСОБА_13 на здійснення тимчасового доступу до речей та документів, з можливістю ознайомитися з ними, вилучити їх оригінали які знаходяться у володінні Кременчуцької об`єднаної філії АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (код ЄДРПОУ НОМЕР_5 ), що розташовується за адресою: АДРЕСА_3 , а саме: матеріалів щодо проведення перевірок та заходів контролю за адресами споживання електроенергії абонента ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ) та абонента ОСОБА_5 ( АДРЕСА_4 ); документальні матеріали щодо видачі технічних умов на приєднання до електричних мереж та проекти приєднань за вказаними адресами; листування зі споживачами, заяви про приєднання до електричних мереж АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та інша інженерно-технічна документація; договори про надання послуг з розподілу та постачання електричної енергії з додатковими угодами та додатками до них (паспорти точок споживання, схеми приєднання, тощо); акти оглядів вузлів обліку електричної енергії та акти готовності до експлуатації електричних мереж, рахунки на оплату послуг з розподілу та постачання електричної енергії; службові та посадові інструкції осіб, які здійснювали контроль за підключенням, проведення перевірок та заходів контролю, за розподілом електричної енергії абонентів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , проведення перевірок та заходів контролю, розподілом електричної енергії абонентів ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , службові розслідування за фактом встановлення споживання електроенергії на не побутові потреби; результати засідань про розгляд Актів про порушення ПРРЕЕ та сплати грошових коштів за результатами складених Актів про порушення ПРРЕЕ.

Строк дії ухвали не може перевищувати два місяці з дня постановлення ухвали.

Роз`яснити, що у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннямиКПК Україниз метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Ухвала підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудОктябрський районний суд м.Полтави
Дата ухвалення рішення01.04.2025
Оприлюднено04.04.2025
Номер документу126292612
СудочинствоКримінальне
КатегоріяПровадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів

Судовий реєстр по справі —554/8747/24

Ухвала від 24.04.2025

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 01.04.2025

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 01.04.2025

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 20.11.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

Ухвала від 03.09.2024

Кримінальне

Октябрський районний суд м.Полтави

Бугрій В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні