ПІВНІЧНИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
вул. Шолуденка, буд. 1, літера А, м. Київ, 04116 (044) 230-06-58 inbox@anec.court.gov.ua
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"18" березня 2025 р. Справа№ 910/6450/24
Північний апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Тищенко А.І.
суддів: Михальської Ю.Б.
Іоннікової І.А.
секретар судового засідання: Романенко К.О.,
за участю представників учасників справи: згідно протоколу судового засідання від 18.03.2025,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест»
на рішення Господарського суду міста Києва
від 26.11.2024 (повний текст складено 06.12.2024)
у справі № 910/6450/24 (суддя Блажівська О.Є.)
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест»
до Київської міської ради
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Приватне акціонерне товариство «Українські хлібні
традиції»
про визнання укладеною додаткової угоди до договору,
ВСТАНОВИВ:
Короткий зміст позовних вимог
В травні 2024 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Київської міської ради про визнання укладеною додаткової угоди до договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за №85-6-00192 та викласти в запропонованій редакції.
Позов мотивовано тим, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» набуло права власності на будівлі загальною площею 9259,8 кв.м. відповідно до договору купівлі-продажу нежилих будівель від 25.02.2016, тобто позивач став власником всього нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:85:395:0002, а відтак на підставі частини 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі», частини 4 статті 20 Земельного кодексу України та частини 1 статті 377 Цивільного кодексу України останнє набуло право користування земельними ділянками та звернулось до відповідача (орендодавця) з пропозицією замінити особу орендаря, як сторону у договорі оренди земельної ділянки від 31.03.2005 оренди землі, з Відкритого акціонерного товариств «Київхліб» на Товариство з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест», до клопотання було додано проект спірної додаткової угоди для підписання.
Короткий зміст рішення місцевого господарського суду та його мотиви
Рішенням Господарського суду міста Києва від 26.11.2024 у справі №910/6450/24 у задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» відмовлено повністю.
Рішення мотивовано тим, що набуття позивачем права оренди відбулося в силу закону і не потребувало прийняття додаткових рішень з боку орендодавця та надання орендодавцем згоди на зміну сторони правочину, укладання з цього питання додаткової угоди до договору оренди землі. При цьому, у разі переходу права власності на нерухомість заміна орендаря земельної ділянки у відповідному чинному договорі оренди землі відбувається автоматично, в силу прямої норми закону, не залежно від того, чи відбулося документальне переоформлення орендних правовідносин шляхом внесення змін у договір стосовно орендаря, оскільки переоформлення лише формально відображає те, що прямо закріплено в законі.
Короткий зміст вимог апеляційної скарги, письмових пояснень та узагальнення їх доводів
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, Товариство з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» звернулося до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, просить скасувати оскаржуване рішення, ухвалити нове, яким позовні вимоги задовольнити в повному обсязі, мотивуючи свої вимоги тим, що мотивувальна частина рішення суду першої інстанції суперечить його резолютивній частині.
Скаржник зазначає, що користувач земельної ділянки має право не лише на саме користування землею, але і на належне оформлення та державну реєстрацію такого права саме за собою. Відмова в належному оформленні правовстановлюючих документів на земельну ділянку, право орендного користування якою позивачем набуто в силу прямої вказівки закону, безумовно порушує його права й охоронювані законом інтереси та призводить до правової невизначеності щодо його прав і обов`язків, як сторони договору, у відносинах не тільки з відповідачем, але і з будь-якими іншими особами, яким позивач, у разі необхідності, має доводити наявність таких прав чи обов`язків за договором.
Узагальнені доводи відзиву на апеляційну скаргу та заперечень проти пояснень відповідача
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачем не було надано відзив на апеляційну скаргу, що, в свою чергу, не перешкоджає перегляду рішення суду першої інстанції, відповідно до частини 3 статті 263 Господарського процесуального кодексу України.
Явка представників у судове засідання
В судове засідання 18.03.2025 з`явились представники позивача та відповідача, представник третьої особи не з`явився, про причини неявки суд не повідомив, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного документа (ухвали суду від 13.02.2025) до його електронного кабінету.
Особи, які беруть участь у справі, вважаються повідомленими про час і місце розгляду судом справи у разі виконання останнім вимог частини першої статті 120 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до частини першої статті 202 Господарського процесуального кодексу України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі: неявки в судове засідання учасника справи ( його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки (частина третя статті 202 Господарського процесуального кодексу України).
Застосовуючи згідно статті 3 Господарського процесуального кодексу України, статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» при розгляді справи частину 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, колегія суддів зазначає, що право особи на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку кореспондується обов`язок добросовісно користуватися наданими законом процесуальними правами, утримуватись від дій, що зумовлюють затягування судового процесу, та вживати надані процесуальним законом заходи для скорочення періоду судового провадження (пункт 35 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Юніон Еліментарія Сандерс проти Іспанії»(«Alimentaria Sanders S.A. v. Spain») від 07.07.1989).
Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінку сторін, предмет спору. Нездатність суду ефективно протидіяти недобросовісно створюваним учасниками справи перепонам для руху справи є порушенням ч. 1 ст. 6 даної Конвенції (§ 66 69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005р. у справі «Смірнова проти України»).
З огляду на викладене, оскільки неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду справи, явка представників учасників справи в судове засідання не була визнана обов`язковою, а також враховуючи те, що судочинство здійснюється, серед іншого, на засадах рівності та змагальності сторін і учасники судового провадження на власний розсуд користуються наданими ним процесуальними правами, зокрема, правом на участь у судовому засіданні, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності представника третьої особи.
Обставини справи встановлені судом першої інстанції та перевірені судом апеляційної інстанції
Як підтверджено матеріалами справи, 31.03.2005 між Київською міською радою (далі - орендодавець) та Відкритим акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» (далі - орендар) та було укладено договір оренди земельної ділянки (далі - договір оренди), за умовами якого орендодавець на підставі пункту 3 рішення Київської міської ради від 23.12.2003 №316/1191, за актом приймання-передачі передає, а орендар приймає в оренду (строкове платне користування) земельну ділянку (далі - об`єкт оренди або земельна ділянка), визначену цим договором.
Умовами договору сторони передбачили таке.
Відповідно до пункту 2.1 договору оренди об`єктом оренди відповідно до цього договору є земельна ділянка з наступними характеристиками:
- місце розташування - вул. Щекавицька, 55 у Подільському районі м. Києва;
- розмір - 1,0484 га;
- цільове призначення - для експлуатації та обслуговування будівель і споруд хлібокомбінату № 2 цех №1;
- кадастровий номер - 8000000000:85:395:0002.
Договір укладено на 25 (двадцять п`ять) років. (пункт 3.1.).
Умови збереження стану об`єкта: на земельній ділянці не дозволяється діяльність, не пов`язана з цільовим призначенням земельної ділянки. Зміна цільового призначення земельної ділянки можлива лише в разі прийняття Київською міською радою рішення про затвердження проекту відведення земельної ділянки у зв`язку зі зміною цільового призначення земельної ділянки та внесення відповідних змін до договору. (пункт 5.1.)
Передача земельної ділянки здійснюється за актом приймання-передачі об`єкта оренди в день державної реєстрації цього договору. (пункт 6.1.).
Право на оренду земельної ділянки виникає після державної реєстрації цього договору. (пункт 6.2.).
Даний договір оренди підписаний уповноваженими представниками його сторін, скріплений відбитками печаток вказаних юридичних осіб, а також 31.03.2005 посвідчений державним нотаріусом Першої київської державної нотаріальної контори Петровою Т.М. та зареєстрований Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), про що зроблено запис від 21.04.2005 за №85-6-00192 у Книзі записів державної реєстрації договорів.
Рішенням Святошинського районного суду м. Києва від 18.09.2012 по справі №2608/14298/12 (№2/2608/64/6413/12): визнано за Публічним акціонерним товариством «Київхліб» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, 83, ЄДРПОУ 00381574) право власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Турівська, 36 і складається з будівлі прохідної (літера «Ж») загальною площею 145,3 кв.м.; визнано за Публічним акціонерним товариством «Київхліб» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, 83, ЄДРПОУ 00381574) право власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Щекавицька, 55 і складається з будівлі Головного корпусу (літ. «К») загальною площею 4063,50 кв.м., будівлі трансформаторної станції (літ. Н») загальною площею 62,0 кв.м., будівлі газорозподільного шиту (літ. «Л») загальною площею 15.80 кв.м., будівлі складу безтарного зберігання борошна (літ. «З») загальною площею 1246,40 кв.м., будівлі прибиральні на дворі на 2 вікна (літ. «Б») загальною площею 83,90 кв.м,, будівлі їдальні (літ. «Е») площею 691,30 кв.м., будівлі виробничого корпусу (літ «Ж») загальною площею 547,20 кв.м., будівлі механізованого хлібосховища, павільйону ( літ. «И») загальною площею 1810,9 кв.м., будівлі ангару (літ, «Г») загальною площею 62,0 кв.м., будівлі майстерні з котельнею (літера «А») загальною площею 355.8 кв.м., будівлі автовагової (літера «М») загальною площею 10.9 кв.м. будівлі матеріального складу (літера «П») загальною площею 300,8 кв.м., будівлі вантажної прохідної (літера «Р») загальною площею 9,3 кв.м.; визнано за Публічним акціонерним товариством «Київхліб» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, ЄДРПОУ 00381574) право власності на нерухоме майно, яке - знаходиться за адресою м. Київ, вул. Бориспільська, 24 і складається з будівлі головного виробничого корпусу (літ. «А») загальною площею 6472,1 кв.м., будівлі виробничого цеху (літ. «Б») загальною площею 8949,9 кв.м., будівлі сараю для порожньої тари (літ. «Д, Е») загальною площею 377,4 кв.м., будівлі складу ПММ (літ. «Ж») загальною площею 91.6 кз.м., будівлі сміттєзбірнику (літ. «Й») загальною площею 45,1 кв.м. будівлі пральні (літ. «К») загальною площею 59,7 кв.м., будівлі кіоску (літ. «О») загальною площею 24.7 кв.м. будівлі прохідної (літера «В») загальною площею 150,1 кв.м.; визнано за Публічним акціонерним товариством «Київхліб» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, 83, ЄДРПОУ 00381574) право власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. В`ячеслава Чорновола, 41 і складається з будівлі Виробничого корпусу бараночного і кондцеху, складу безтарного сховища борошна (літери «А, А', Б») загальною площею 5770,70 кв.м., будівлі Корпусу їдальні та червоний куточок (літера «В») загальною площею 598,70 кв.м., будівлі Виробничого корпусу х/б цеху, котельні з прибудовою (літ. «Г,Г») загальною площею 2869,10 кв.м.. будівлі; Адмінбудівля (літ. «Д,Д'») загальною площею 1134,60 кв.м., будівлі Виробничого корпусу кондцеху (літ. «К») загальною площею 3264,50 кв.м., будівлі Будинок заготівної ділянки (літ. «М») загальною площею 188,6 кв.м., будівлі Складу №2 (літ. «Н»), загальною площею 436.40 кв.м., будівлі Механічна, столярна і електромайстерня (літ.«О»). загальною площею 142,2 кв.м. будівлі Будинок стола замовлень (літ. «П» ) загальною плошею 124,9 кв.м., будівля Будинок МТП (матеріальний склад) зварювальна ділянка (літ. «Р. Р»), загальною площею 549.4 кв.м., будівля Складу матеріального (літера «С») загальною площею 845,90 кв.м., будівлі Матеріальний склад з заводським клубом (літ. «У,.) загальною площею 280,40 кв.м., будівля Трансформаторна підстанція (літ. «Ф») запільною площею 113,70 кв.м., будівля Газорозподільна підстанція (Літ. «X») загальною площею 21.80 кв.м., будівля Гараж 3x3,5 (літ. «Ц») загальною площею 71,70 кв.м. будівля Прохідна, адміністративна будівля (літ. «Е») загальною площею 522.20 кв.м. будівля Пропускна (літ. «И») загальною площею 44,70 кв.м.; визнано за Публічним акціонерним товариством «Київхліб» (04080, м. Київ, вул. Межигірська, 83, ЄДРПОУ 00381574) право власності на нерухоме майно, яке знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Чаадаева Петра, 5 і складається з будівлі головного виробничого корпусу (літ. «А») загальною площею 8603,3 кв.м., будівлі кондитерського цеху (літ. «Б») загальною площею 9 738,4 кв.м., будівлі гаражу, магазину «Гарячий хліб» (літ. «Г») загальною площею 306,0 кв.м., будівлі адмінкорпусу№2 (літера «В») загальною площею 2 761,6 кв.м. та будівлі ГРП загальною площею 37,3 кв.м.
25.10.2012 на підставі рішення Святошинського районного суду м. Києва від 18.09.2012 по справі №2608/14298/12 (№2/2608/64/6413/12) Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна» зареєстровано 25.10.2012 за Публічним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» право власності нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м.
22.02.2016 між Публічним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ», код ЄДРПОУ 00381574 (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» (покупець) укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, за умовами якого в порядку та на умовах, передбачених цим договором, продавець передає у власність покупця (продає), а покупець приймає (купує) належну продавцю на праві приватної власності нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м., що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55 (п`ятдесят п`ять) (далі - будівлі) та сплачує обумовлену цим договором ціну.
Відповідно до п. 1.2 договору будівлі, що відчужуються за цим договором, належать продавцю на праві власності на підставі рішення Святошинського районного суду м. Києва від 18.09.2012, справа №2608/14298/12 №2/2608/6413/12, та зареєстрованого в Реєстрі прав власності на нерухоме майно, згідно з даними Витягу про державну реєстрацію прав (серія СЕ1 №6135679), виданим Комунальним підприємством «Київське міське бюро технічної інвентаризації та реєстрації права власності на об`єкти нерухомого майна» від 25.10.2012 за №35992703, реєстраційний номер: 37988948, номер запису: 671-3 в книзі: 8з-133.
Право власності продавця на будівлі, що відчужуються за цим договором, зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно з даними Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності (серія ЕАЕ №113829), виданого державним реєстратором прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Дмух Б.Л. від 17.06.2014 за індексним номером №23603; реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 385916580000, номер запису про право власності: 13428217.
Відповідно до п. 1.3 договору будівлі, що відчужуються за цим договором, мають розмір загальної площі 9259,8 (дев`ять тисяч двісті п`ятдесят дев`ять цілях вісім десятих) кв.м. (квадратних метра) та складаються з:
- будівлі головного корпусу (літера «К»). загальною площею 4063.5 (чотири тисячі шістдесят три цілих п`ять десятих) кв.м,;
- будівлі трансформаторної станції (літера «Н»), загальною площею 62,0 (шістдесят дві цілих нуль десятих) кв.м.;
- будівлі газорозподільного щиту (літера «Я»). загальною площею 15,8 (п`ятнадцять цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі складу безтарного зберігання борошна (літера «З»), загальною площею 1246,4 (одна тисяча двісті сорок шість цілих чотири десятих) кв.м.;
- будівлі прибиральні на дворі на 2 вікна (літера «Б»), загальною площею 83,9 (вісімдесят три цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі їдальні (літера «Е»), загальною площею 691,3 (шістсот дев`яносто одна ціла три десятих) кв.м.;
- будівлі виробничого корпусу (літера «Ж»), загальною площею 547,2 (п`ятсот сорок сім цілих дві десятих) кв.м.;
- будівлі механізованого хлібосховища, павільйону (літера «И»), загальною площею 1810,9 (одна тисяча вісімсот десять цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі ангару (літера «Г»), загальною площею 62,0 (шістдесят дві цілих нуль десятих) кв.м.;
- будівлі майстерні з котельнею (літера «А»), загальною площею 355,8 (триста п`ятдесят п`ять цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі автовагової (літера «М»), загальною площею 10,9 (десять цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі матеріального складу (літера «П»), загальною площею 300,8 (триста цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі вантажної прохідної (літера «Р»), загальною площею 9,3 (дев`ять цілих три десятих) кв.м.;
Відповідно до п. 1.4 договору будівлі розташовані на земельних ділянках: площею 1,0484 гектара, кадастровий номер ділянки: 8000000000:85:395:0002; площею 0,0122 гектара, кадастровий номер: 8000000000:85:395:0003; площею 0,0016 гектара, кадастровий номер: 8000000000:85:395:0010, цільове призначення земельних ділянок: для експлуатації та обслуговування будівель і споруд хлібокомбінату №2, цех №1.
Даний договір підписаний уповноваженими представниками його сторін та скріплений відбитками печаток означених суб`єктів господарювання, а також посвідчений приватним нотаріусом КМНО Вегерою Л.О. та зареєстрований 22.02.2016 у реєстрі за №318.
22.02.2016 державний реєстратор - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Верега Л.О. провів державну реєстрацію права приватної власності Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» на вищенаведені нежилі будівлі (номер запису про право власності: 13428217), що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна (від 25.02.2016 №53996262).
25.02.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІН-ІНВЕСТ» (покупець) укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, за умовами якого в порядку та на умовах, передбачених цим договором, продавець передає у власність покупця (продає), а покупець приймає (купує) належну продавцю на праві приватної власності нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м., що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55 (п`ятдесят п`ять) (далі - будівлі) та сплачує обумовлену цим договором ціну.
Відповідно до п. 1.2 договору будівлі, що відчужуються за цим договором, належать продавцю па праві приватної власності на підставі договору купівлі-продажу нежилих будівель, посвідченого приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Вегерою Л.О. 22.02.2016 та зареєстрованого в реєстрі за №318.
Право власності продавця на будівлі, що відчужуються за цим договором, зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, згідно з Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомою майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованої державним реєстратором прав на нерухоме майно приватним нотаріусом Київською міського нотаріального округу Вегерою Л.О від 25.02.2016 за №53996262, реєстраційний номер об`єкта нерухомою майна: 385916580000, номер запису про право власності: 13428217.
Відповідно до п. 1.3 договору будівлі, що відчужуються за ним договором, мають розмір загальної площі 9259,8 (дев`ять тисяч двісті п`ятдесят дев`ять цілях вісім десятих) кв.м. (квадратних метра) та складаються з:
- будівлі головного корпусу (літера «К»). загальною площею 4063.5 (чотири тисячі шістдесят три цілих п`ять десятих) кв.м,;
- будівлі трансформаторної станції (літера «Н»), загальною площею 62,0 (шістдесят дві цілих нуль десятих) кв.м.;
- будівлі газорозподільного щиту (літера «Я»). загальною площею 15,8 (п`ятнадцять цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі складу безтарного зберігання борошна (літера «З»), загальною площею 1246,4 (одна тисяча двісті сорок шість цілих чотири десятих) кв.м.;
- будівлі прибиральні на дворі на 2 вікна (літера «Б»), загальною площею 83,9 (вісімдесят три цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі їдальні (літера «Е»), загальною площею 691,3 (шістсот дев`яносто одна ціла три десятих) кв.м.;
- будівлі виробничого корпусу (літера «Ж»), загальною площею 547,2 (п`ятсот сорок сім цілих дві десятих) кв.м.;
- будівлі механізованого хлібосховища, павільйону (літера «И»), загальною площею 1810,9 (одна тисяча вісімсот десять цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі ангару (літера «Г»), загальною площею 62,0 (шістдесят дві цілих нуль десятих) кв.м.;
- будівлі майстерні з котельнею (літера «А»), загальною площею 355,8 (триста п`ятдесят п`ять цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі автовагової (літера «М»), загальною площею 10,9 (десять цілих дев`ять десятих) кв.м.;
- будівлі матеріального складу (літера «П»), загальною площею 300,8 (триста цілих вісім десятих) кв.м.;
- будівлі вантажної прохідної (літера «Р»), загальною площею 9,3 (дев`ять цілих три десятих) кв.м.
Відповідно до п. 1.4 договору будівлі розташовані на земельних ділянках: площею 1,0484 гектара, кадастровий номер ділянки: 8000000000:85:395:0002; площею 0,0122 гектара, кадастровий номер: 8000000000:85:395:0003; площею 0,0016 гектара, кадастровий номер: 8000000000:85:395:0010.
Відповідно до п. 1.7 договору передача будівель від продавця до покупця відбувається після підписання сторонами акту приймання-передачі будівель.
Даний Договір підписаний уповноваженими представниками його сторін та скріплений відбитками печаток означених суб`єктів господарювання, а також 25.02.2016 посвідчений приватним нотаріусом КМНО Кузнєцовою О.А. та зареєстрований у реєстрі за №345.
25.02.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» (продавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІН-ІНВЕСТ» (покупець) підписано акт приймання-передачі нежитлових будівель (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м., що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55 (п`ятдесят п`ять).
Як зазначає позивач у позовній заяві, Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» здійснено поділ нерухомого майна, що підтверджується висновком щодо технічної можливості поділу об`єкту нерухомого майна від 12.09.2018 №Б-Щ/12/09/18-190 та наказом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 21.05.2020 №484 «Про присвоєння поштової адреси об`єкту нерухомості у місті Києві», листом Департаменту містобудування та архітектури виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.09.2018 №19.
Також Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» у позовній заяві зазначає, що є власником усього нерухомого майна, що розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером: 8000000000:85:395:0002.
Відповідно до Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, земельна ділянка площею 0,0122 га, кадастровий номер: 8000000000:85:395:0002, перебуває в орендному користуванні Приватного акціонерного товариства «КИЇВХЛІБ» (в подальшому найменування змінено на Приватне акціонерне товариство «Українські хлібні традиції») на підставі договору оренди земельної ділянки від 31.03.2005, який зареєстровано в книзі записів держаної реєстрації договорів 21.04.2005 за №85-6-00192.
02.12.2022 Приватне акціонерне товариство «КИЇВХЛІБ» листом №257 звернулось до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» щодо надання оригіналу договору оренди земельної ділянки кадастровий номер: 8000000000:85:395:0002 від 31.03.2005, укладеного між Відкритим акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» та Київською міською радою, який зареєстровано в книзі записів держаної реєстрації договорів 21.04.2005 за №85-6-00192 з метою здійснення дій на підтвердження державою фактів набуття новим власником майна права оренди на земельну ділянку.
05.12.2022 між Приватним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» підписано акт приймання-передачі документів, згідно якого Приватне акціонерне товариство «Київхліб» передає, а Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІПІНВЕСТ» приймає наступні документи: договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер 8000000000:85:395:0002), укладений між Київською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «Київхліб» від 31.03.2015; договір купівлі-продажу нерухомого майна укладеного між Приватним акціонерним товариством «Київхліб» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛІОС-V» від 22.02.2016. Документи необхідні для здійснення дії на підтвердження державою фактів припинення Приватним акціонерним товариство «Київхліб» права користування та набуття Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП ІНВЕСТ» речових прав на земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:85:395:0002, зауважень до документів немає.
04.04.2024 позивач звернувся до Київської міської ради з заявою від 03.04.2024 №03-134/2024, в якій просив укласти додаткову угоди до договору оренди земельної ділянки від 31.03.2005, укладеного між Відкритим акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» та Київською міською радою, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів 21.04.2005 за №85-6-00192 в частині заміни сторони у договорі з «Відкрите акціонерне товариство «КИЇВХЛІБ»» на «Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ»». До вказаної заяви позивачем додано: проект додаткової угоди до договору оренди земельної ділянки від 31.03.2005, який зареєстровано в книзі записів державної реєстрації договорів 21.04.2005 за №85-6-00192; витяг з ЄДРПОУ; копію договору купівлі-продажу нежитлових будівель від 22.02.2016; копію договору купівлі-продажу нежитлових будівель від 25.02.2016; Витяги з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності щодо нерухомого майна.
Листом від 06.05.2024 №05716-6106 Департамент земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації), на виконання доручення заступника міського голови - секретаря Київської міської ради Бондаренка В.В. від 04.04.2024 №08/12802, повідомив наступне: особливості набуття прав оренди на землю із земель комунальної власності у місті Києві регулюється Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 (далі - Порядок). Так, відповідно до пункту 7.1 Порядку укладення договору оренди земельної ділянки здійснюється на підставі рішення Київської міської ради. Згідно з пунктами 3.9 та 3.10 розділу 3 Порядку Товариству з метою прийняття Київською міською радою відповідного рішення щодо розпорядження земельною ділянкою потрібно звернутися в установленому порядку до центру надання адміністративних послуг з заявою на отримання адміністративної послуги.
Звертаючись до суду, позивач вказує, що лист Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.05.2024 №05716-6106 суперечить законодавству, зокрема, ст. ст. 120, 134 Земельного кодексу України та ст. 377 Цивільного кодексу України.
Крім того, позивачем було подано органу реєстрації через центр надання адміністративних послуг (ЦНАП) необхідні документи з метою реєстрації за собою права оренди земельної ділянки, проте рішенням від 29.04.2024 №72868785 було відмовлено в проведенні реєстраційних дій.
Враховуючи вищевикладене, позивач звернувся до суду за захистом його права оренди з позовом про визнання за позивачем права користування земельною ділянкою на умовах оренди, та похідні від неї вимоги про визнання укладеною додаткової угоди до договору оренди землі, яка посвідчує це право.
Мотиви та джерела права, з яких виходить суд апеляційної інстанції при прийнятті постанови
У відповідності до вимог частин 1, 2, 4, 5 статті 269 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції досліджує докази, що стосуються фактів, на які учасники справи посилаються в апеляційній скарзі та (або) відзиві на неї. У суді апеляційної інстанції не приймаються і не розглядаються позовні вимоги та підстави позову, що не були предметом розгляду в суді першої інстанції. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов`язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.
Статтею 3 Цивільного кодексу України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.
Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3, 4 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини. Цивільні права та обов`язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Частиною 1 ст. 15 Цивільного кодексу України встановлено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Згідно з ч. 1, ч. 2 п.п. 1, 3, 6 ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, визнання права, припинення дії, яка порушує право, зміна правовідношення. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом.
Відповідно до статті 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).
Згідно з пунктами «а», «д» частини 3 статті 152 Земельного кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом, зокрема, визнання прав, застосуванням інших, передбачених законом, способів.
Положеннями статті 9 Земельного кодексу України передбачено, що до повноважень Київської міської ради в галузі земельних відносин на її території належить, зокрема, розпорядження землями територіальної громади міста, передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб та надання земельних ділянок у користування.
Відповідно до статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
За змістом положень статей 125, 126 Земельного кодексу України право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».
Згідно з частиною 3 статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державній реєстрації прав підлягають: речові права на нерухоме майно, похідні від права власності; право оренди (суборенди) земельної ділянки.
За змістом частини 1 статті 27 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» державна реєстрація права власності та інших речових прав проводиться на підставі, зокрема, укладеного в установленому законом порядку договору, предметом якого є нерухоме майно, речові права на яке підлягають державній реєстрації; інших документів, що відповідно до законодавства підтверджують набуття, зміну або припинення прав на нерухоме майно.
Отже, право оренди земельної ділянки виникає після державної реєстрації такого права, яка проводиться державним реєстратором у порядку, передбаченому Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», на підставі договору оренди землі та інших документів, які підтверджують набуття права оренди земельної ділянки.
Згідно із частиною 3 статті 7 Закону України «Про оренду землі» У разі набуття права власності на об`єкт нерухомого майна (житловий будинок (крім багатоквартирного), іншу будівлю або споруду), об`єкт незавершеного будівництва, розміщений на земельній ділянці, що перебуває у користуванні відчужувача (попереднього власника) такого об`єкта на праві оренди, до набувача такого об`єкта одночасно переходить право оренди земельної ділянки, на якій розміщений такий об`єкт, в обсязі та на умовах, встановлених для відчужувача (попереднього власника) зазначеного об`єкта, розміщеного на земельній ділянці, крім випадків, визначених частиною четвертою цією статті, а також з урахуванням вимог частини шістнадцятої статті 120 Земельного кодексу України.
Таким чином, після проведення державної реєстрації права власності на об`єкт нерухомості та переходу до нового власника відповідно до статей 120 Земельного кодексу України та 377 Цивільного кодексу України прав і обов`язків орендаря земельної ділянки за договором оренди землі, новий власник звертається до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди на підставі поданого ним чинного договору оренди землі.
При цьому, позивач, як новий власник нерухомого майна, звернувся до державного реєстратора для проведення державної реєстрації відповідного права оренди, однак останньому було відмовлено у проведенні реєстраційних дій рішенням від 29.04.2024 №72868785.
Разом з цим, факт переходу до позивача права оренди спірної земельної ділянки після оформлення права власності на розміщене на ній нерухоме майно Київською міською радою у відзиві на позов не заперечувався.
Частиною 2 ст. 792 Цивільного кодексу України визначено, що відносини щодо найму (оренди) земельної ділянки регулюються законом.
Законом України «Про оренду землі» визначено, що:
орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим та іншими законами України і договором оренди землі (ст. 6);
договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13);
договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально. Типова форма договору оренди землі затверджується Кабінетом Міністрів України (ст. 14);
зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку (ст. 30);
спори, пов`язані з орендою землі, вирішуються у судовому порядку (ст. 35).
Як підтверджено матеріалами справи, договір оренди земельної ділянки (кадастровий номер - 8000000000:85:395:0002) між Київською міською радою та Відкритим акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» було укладено 31.03.2005.
Відкрите акціонерне товариство «КИЇВХЛІБ» згідно свідоцтва про право власності на майновий комплекс від 10.07.2000 серія МК №010003193 було власником майнового комплексу - Хлібокомбінат №2, цех №1, площею 7782,700 кв.м., який розташований в місті Києві за адресою: вул. Щекавична, 55 належить Відкритому акціонерному товариству «КИЇВХЛІБ» на праві колективної власності, до якого входить 9 будівель та споруд, а згідно рішення про державну реєстрацію прав від 25.10.2012 за Публічним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» зареєстровано право власності нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м.
В подальшому, 22.02.2016 між Публічним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, згідно якого придбано нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м, що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55, а 25.02.2016 між Товариством з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, згідно якого придбано нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м, що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55.
Відповідно до п. 1.4 договорів купівлі-продажу нежилих будівель нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м, розташовані на земельних ділянках: площею 1,0484 га, кадастровий номер:8000000000:85:395:0002, площею 0,0122 га, кадастровий номер:8000000000:85:395:0003, площею 0,0016 га, кадастровий номер:8000000000:85:395:0010.
Право власності Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V», а в подальшому Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» згідно укладеного договору купівлі-продажу нежилих будівель від 25.02.2016 (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м, що розташовані за адресою: місто Київ, вулиця Щекавицька, будинок 55 підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та реєстрацію права власності.
Як вірно встановлено судом першої інстанції, на момент набуття новим власником, в даному випадку ТОВ «ЕКВІП-ІНВЕСТ» права власності на нежилі будівлі (25.02.2016), укладений попереднім власником майна (ПАТ «КИЇВХЛІБ») договір оренди землі від 31.03.2005 був чинним, (строк дії до 31.03.2030). Доказів розірвання, припинення даного договору оренди землі матеріали справи не містять. Земельна ділянка з кадастровим номером 8000000000:85:395:0002, яка перебувала у користуванні ПАТ «КИЇВХЛІБ», не повернута орендарем орендодавцю; інше речове право не припинено.
Відтак, право оренди Публічного акціонерного товариства «КИЇВХЛІБ» земельної ділянки з кадастровим номером 8000000000:85:395:0002, яке виникло на підставі договору оренди від 31.03.2005, було дійсним на час відчуження розташованого на цій земельній ділянці нерухомого майна його наступним набувачам.
Таким чином, після відчуження 22.02.2015 а в подальшому 25.02.2024 об`єкта нерухомості (нежилі будівлі (літ. К, Н, Л, З, Б, Е, Ж, И, Г, А, М, П, Р), загальною площею 9259,8 кв.м.), розташованого, зокрема на орендованій земельній ділянці (кадастровий номер:8000000000:85:395:0002), договір оренди землі від 31.03.2005 у відповідній частині припинився щодо ПАТ «КИЇВХЛІБ», однак діяв на тих самих умовах стосовно нового власника нерухомості ТОВ «ОРБІТАПЛЮС-V», а наразі діє щодо діючого власника нерухомості ТОВ «ЕКВІП-ІНВЕСТ», який з моменту набуття такого права набуває також право оренди земельної ділянки, на якій це майно розміщене, а отже, й відповідні права та обов`язки.
Матеріали справи містять лист Департаменту земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 06.05.2024 № 05716-6106, яким позивача повідомлено, що особливості набуття прав оренди на землю із земель комунальної власності у місті Києві регулюється Порядком набуття прав на землю із земель комунальної власності у місті Києві, затвердженим рішенням Київської міської ради від 20.04.2017 № 241/2463 (далі - Порядок). Так, відповідно до пункту 7.1 Порядку укладення договору оренди земельної ділянки здійснюється на підставі рішення Київської міської ради. Згідно з пунктами 3.9 та 3.10 розділу 3 Порядку Товариству з метою прийняття Київською міською радою відповідного рішення щодо розпорядження земельною ділянкою потрібно звернутися в установленому порядку до центру надання адміністративних послуг з заявою на отримання адміністративної послуги. Вказане свідчить, що відповідач не відмовляв позивачу у укладанні додаткової угоди до договору про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за № 85-6-00192.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем було подано органу реєстрації через ЦНАП необхідні документи з метою реєстрації за собою права оренди земельної ділянки, проте, отримано рішення про відмову в проведенні реєстраційних дій від 29.04.2024 № 72868785.
За частинами 1 та 2 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними у статті 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу земельної ділянки. Передача в оренду земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, установлених частинами другою та третьою статті 134 цього Кодексу.
Так, відповідно до абзацу 1 частини 2 статті 134 Земельного кодексу України не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі: розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.
Таке положення законодавства спрямоване на забезпечення принципу цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований (слідування юридичної долі земельної ділянки долі нерухомості, що на ній розташована), закріплений у положеннях статті 120 Земельного кодексу України та статті 377 Цивільного кодексу України.
Оскільки, Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» є власником усього нерухомого майна, що розташовано на земельній ділянці з кадастровим номером: 8000000000:85:395:0002, тому з урахуванням статті 134 Земельного кодексу України, право оренди не підлягає продажу на конкурентних засадах.
Враховуючи вищевикладене, 22.02.2016 право оренди земельної ділянки перейшло від Публічного акціонерного товариства «КИЇВХЛІБ» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V», 25.02.2016 від Товариства з обмеженою відповідальністю «ОРБІТАПЛЮС-V» до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ», а тому є правові підстави для укладення додаткової угоди до договору в редакції, запропонованої позивачем.
Тобто у правовідносинах користування спірною земельною ділянкою відбулась фактична заміна орендаря і обов`язки землекористувача земельної ділянки перейшли до Товариства з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» з дня його державної реєстрації (аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постанові від 13.03.2018 у справі №348/992/16-ц, провадження №14-5/цс-18).
Статтею 74 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Відповідно до статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному та повному і об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
За таких обставин, колегія суддів дійшла до висновку про те, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Висновки суду апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги
Колегія суддів вважає, що позовні вимоги про визнання укладеною додаткової угоди до договору про внесення змін до договору оренди земельної ділянки зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за №85-6-00192, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Згідно з пунктом 2 частини 1 статті 275 Господарського процесуального кодексу України суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове рішення у відповідній частині або змінити рішення.
Пунктами 2, 4 частини першої статті 277 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції, визнав встановленими; порушення норм процесуального та неправильне застосування норм матеріального права.
Неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону, або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню (частина 2 статті 277 Господарського процесуального кодексу України).
Враховуючи вищевикладене, апеляційна скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» підлягає задоволенню, рішення суду першої інстанції у даній справі підлягає скасуванню, позовні вимоги слід задовольнити.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України у зв`язку із задоволенням позову слід здійснити перерозподіл судових витрат.
Керуючись статтями 129, 240, 270, 273, 275, 277, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, Північний апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Еквіп-Інвест» на рішення Господарського суду міста Києва від 26.11.2024 у справі №910/6450/24 задовольнити.
Рішення Господарського суду міста Києва від 26.11.2024 у справі №910/6450/24 скасувати.
Прийняти нове рішення.
Позов задовольнити:
1. Визнати укладеною між Київською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ» додаткову угоду до договору про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за № 85-6-00192 у такій редакції:
ДОДАТКОВА УГОДА
про внесення змін до Договору оренди земельної ділянки, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за № 85-6-00192
Місто Київ, двадцять четверте травня дві тисячі двадцять четвертого року
КИЇВСЬКА МІСЬКА РАДА (місцезнаходження: 01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36), код ЄДРПОУ 22883141, в особі Київського міського голови - Кличка Віталія Володимировича, що діє на підставі ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» з однієї сторони, та
ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЕКВІП-ІНВЕСТ», (місцезнаходження: 01135, місто Київ, вулиця В`ячеслава Чорновола, будинок 41, код ЄДРПОУ 38537827, в особі директора Новікова Майя Миколаївна, яка діє на підставі Статуту, - з другої сторони, іменовані надалі разом «Сторони», а окремо «Сторона», уклали цю Додаткову угоду від ___. 04.2024 (далі - «Додаткова угода») до Договору оренди земельної ділянки від 31.03.2005, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за № 85-6-00192 (далі - «Договір») про наступне:
1. В зв`язку з тим, що об`єкти нерухомого майна, що знаходяться на земельній ділянці з кадастровим номером 8000000000:85:395:0002, яка розташована в м. Київ, вулиця Щекавицька, 55, були відчужені Приватним акціонерним товариством «КИЇВХЛІБ» Товариству з обмеженою відповідальністю «ОРБІТА- V», яке в свою чергу відчужило їх Товариству з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ», керуючись положеннями ст. 120 Земельного кодексу України, ст. 377 Цивільного кодексу України та ч. 3 ст. 7 Закону України «Про оренду землі» Сторони погодили внести наступні зміни до Договору:
1.1. В преамбулі Договору замість «Відкрите акціонерне товариство «КИЇВХЛІБ» (код ЄДРПОУ 00381574; м. Київ, бульвар Шевченка, 4,) - далі у тексті - «Орендар», в особі голови правління Пархоменка Петра Миколайовича (код ДРФО 1561405612 м. Київ, Ярославів Вал 17-б, кв. 4, який діє на підставі Статуту» вказати «ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЕКВІП-ІНВЕСТ» (код ЄДРПОУ 38537827; 01135, місто Київ, вулиця В`ячеслава Чорновола, будинок 41 - далі у тексті - «Орендар», в особі директора Вишневської Наталії Миколаївни, що дії на підставі Статуту».
2. Дана Додаткова угода є невід`ємною частиною Договору оренди земельної ділянки від 31.03.2005, зареєстрованого Головним управлінням земельних ресурсів виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) 21.04.2005 за № 85-6-00192, та набирає чинності з дня її підписання та нотаріального посвідчення в установленому законом порядку.
3. Всі інші умови Договору оренди залишаються без змін.
4. Витрати, пов`язані з нотаріальним посвідченням Додаткової угоди, сплачує Орендар.
5. Дана Додаткова угода складена у трьох примірниках. Один примірник - для зберігання у Орендодавця, один - для Орендаря, один - для зберігання у справах нотаріуса.
Орендодавець Київський міський голова
Орендар Товариство з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП-ІНВЕСТ»
директор
2. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП- ІНВЕСТ» (01135, місто Київ, вулиця В`ячеслава Чорновола, будинок 41, код ЄДРПОУ 38537827) 3 028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 00 коп. за подання позовної заяви.
3. Стягнути з Київської міської ради (01044, м. Київ, вул. Хрещатик, 36, код ЄДРПОУ 22883141) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЕКВІП- ІНВЕСТ» (01135, місто Київ, вулиця В`ячеслава Чорновола, будинок 41, код ЄДРПОУ 38537827) 4 542 (чотири тисячі п`ятсот сорок дві) грн. 00 коп. судового збору за подання апеляційної скарги.
Матеріали справи № 910/6450/24 повернути до Господарського суду міста Києва.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку відповідно до ст. 286-291 ГПК України.
Повний текст складено: 01.04.2025.
Головуючий суддя А.І. Тищенко
Судді Ю.Б. Михальська
І.А. Іоннікова
Суд | Північний апеляційний господарський суд |
Дата ухвалення рішення | 18.03.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126356967 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них |
Господарське
Північний апеляційний господарський суд
Тищенко А.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні