Справа № 686/25191/24
Провадження № 1-кс/686/3354/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 квітня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання заступника начальника відділу розслідування особливо тяжких злочинів слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погоджене з прокурором, про тимчасовий доступ до речей і документів у кримінальному провадженні №12024240000001029, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України,
встановив:
03.04.2025 заступник начальника ВРОТЗ СУ ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 звернулася до слідчого судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області із клопотанням, погодженим із прокурором відділу Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування клопотання вказується, що слідчим управлінням Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області здійснюється досудове розслідування, щодо привласнення бюджетних коштів виділених на здійснення капітального ремонту приміщення інтернату для розміщення внутрішньо переміщених осіб.
Досудовим розслідуванням встановлено, що між ІНФОРМАЦІЯ_2 з однієї сторони та ПП « ОСОБА_5 » з іншої сторони 17.08.2023 року укладено договір на виконання робіт за бюджетні кошти, а саме: «Капітальний ремонт фасаду та приміщень для розміщення внутрішньо переміщених (евакуйованих) осіб корпусу № 3 ІНФОРМАЦІЯ_3 по АДРЕСА_2 » (ідентифікатор закупівлі ІНФОРМАЦІЯ_4 ), підрядна організація ПП « ОСОБА_5 » код ЄДРПОУ НОМЕР_2 , сума договору 7 404 868 грн., кошти освоєні, договір завершено.
Відповідно до робочого проекту на будівництво та декларації про початок виконання будівельних робіт площа підлоги корпусу інтернату становить 363,56 м2, а відповідно актів виконаних робіт сформованих підрядною організацією, площа підлоги та стелі корпусу № 3 будинку інтернату де проводились будівельні роботи становить 395м2, таким чином службові особи генпідрядної, субпідрядних організацій та особи відповідальні за здійснення контролю за процесом ведення робіт, умисно завищили обсяги будівельних робіт та пов`язаних із цим витрат.
Окрім цього, в межах досудового розслідування встановлено, що під час проведення ремонтних робіт на вищевказаному об`єкті, в супереч попередньо розробленій проектно-кошторисній документації, яка пройшла відповідну експертизу окремі службові особи генпідрядника та субпідрядника, переслідуючи корисливі цілі, умисно здійснили заміну будівельного матеріалу, а саме Екструзійний пінополістирол на звичайний пінопласт «століт фасад підлога-35 (ЕРS 90)», після чого, переслідуючи мету приховання злочину внесли недостовірні відомості до актів виконаних робіт.
В свою чергу, особи відповідальні за здійснення технічного нагляду за об`єктом, будучи досвідченими фахівцями в галузі здійснення контрою, переслідуючи власні цілі, діючи на користь третіх осіб, засвідчили первинну документацію з обліку в будівництві ( Акти примірної форми КБ-2в) власними підписами, на підставі яких здійснено розрахунок за проведені роботи.
Таким чином, останні, діючи за попередньою змовою між собою, спричинили збитки державному бюджету України у розмірі близько 600 тис. грн, що свідчить про наявність окремих ознак вчинення кримінального правопорушення передбаченого ч. 4 ст. 191 КК України.
В межах вказаного кримінального провадження, 20.12.2024, за місцем здійснення господарської діяльності ПП « ОСОБА_5 », ПП « ОСОБА_6 », що за адресою: АДРЕСА_3 , проведено обшук, в ході якого серед іншого вилучено первинну бухгалтерську документацію ПП « ОСОБА_5 », згідно якої слідує, що останні у вересні-жовтні 2023 року, тобто у період проведення ремонтних робіт корпусу №3 інтернату, купували будівельні матеріали у ФОП ОСОБА_7 р/р НОМЕР_3 , відкритого в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 .
Згідно вилучених накладних слідує, що у вказаного підприємця, генпідрядником робіт ПП « ОСОБА_5 » придбані матеріали, які фактично не використовувались під час ремонту.
Проведеним аналізом матеріалів досудового розслідування, враховуючи Акти на списання та первинну бухгалтерську документацію, орган досудового розслідування вважає, що накладні ФОП ОСОБА_7 , містять ознаки фіктивності.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що інформація щодо руху коштів по розрахунковому рахунку р/р НОМЕР_3 , відкритого в АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 , має бути використана під час судових експертиз для встановлення суми збитків, є саме тими обставинами які підлягають доказуванню, тому в органу досудового розслідування виникла необхідність у застосуванні заходів забезпечення кримінального провадження у формі тимчасового доступу до речей та документів.
Також, під час вказаного досудового розслідування необхідно здійснити перевірку відомостей щодо обсягів і вартості виконаних будівельних робіт та складеної первинної звітної документації з будівництва та їх відповідність проектно-кошторисній документації, вимогам нормативно-правових актів у галузі будівництва.
Враховуючи, що вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням є саме тими обставинами, які підлягають доказуванню у кримінальному провадженні, для визначення яких необхідно здійснити ряд досліджень на основі спеціальних знань у галузі науки, техніки та будівництва з метою надання висновку з питань, що є або будуть предметом судового розгляду.
Враховуючи те, що для проведення судових експертиз в межах кримінального провадження необхідна інформація, що перебуває у володінні, яка виготовлялася та використовувалась, як засіб вчинення кримінального правопорушення, тому підлягає фактичному позбавленню володільця права на володіння, розпорядження та користування вказаними документами, тобто підлягає тимчасовому вилученню.
Таким чином, на даний час виникла необхідність у тимчасовому доступі до документів, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , відомості у яких можуть бути використані як докази у досудовому розслідуванні.
Ініціатор клопотання у судове засідання не з`явилася, проте у клопотанні міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання за її відсутності, у якому вона підтримує подане клопотання та просить його задовольнити.
Крім того, слідчий просить розглянути це клопотання у закритому судовому засіданні, за відсутності володільця вказаних документів, з причин можливості знищення інформації через обмежені строки зберігання.
У зв`язку із не доведенням наявності достатніх підстав уважати, що існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, про тимчасовий доступ до яких вона клопоче, слідчий суддя дійшов висновку про розгляд клопотання з викликом особи, у володінні якої вони знаходяться.
Представник володільця документів у судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду клопотання повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали клопотання, приходжу до висновку, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
Статтею 160 КПК України встановлено, що сторони кримінального провадження мають право звернутися до слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження із клопотанням про тимчасовий доступ до речей і документів, за винятком зазначених у статті 161 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до електронних інформаційних систем або їх частин, мобільних терміналів систем зв`язку здійснюється шляхом зняття копії інформації, що міститься в таких електронних інформаційних системах або їх частинах, мобільних терміналах систем зв`язку, без їх вилучення. Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 163 КПК України слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв`язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
У п. 5 ч. 1ст. 162 КПК Українивизначено, що відомості, які можуть становити банківську таємницю належить до охоронюваної законом таємниці, яка міститься в речах і документах.
Ст. 60 Закону України «Про банки та банківську діяльність»визначено, що інформація щодо діяльності та фінансового стану клієнта, яка стала відомою банку в процесі обслуговування клієнта та взаємовідносин з ним чи третіми особами при наданні послуг банку і розголошення якої може завдати матеріальної чи моральної шкоди клієнту, є банківською таємницею. Відтак, відомості про тимчасовий доступ до яких клопоче слідчий, належать до охоронюваної законом таємниці.
Оцінивши обґрунтованість та підставність наведених доводів, слідчий суддя дійшов висновку, що під час розгляду клопотання дізнавачем доведено наявність достатніх підстав уважати, що речі та документи, про тимчасовий доступ до яких вона клопоче, знаходяться у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », такі речі та документи відповідно до п. 5 ч. 1ст. 162 КПК Україниналежать до охоронюваної законом таємниці, так як містять відомості, що становлять банківську таємницю; самі по собі так і в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, оскільки нададуть можливість встановити особу, причетну до вчинення кримінального правопорушення та її місцезнаходження.
Відтак, з урахуванням доведених обставин, а саме: підстав для застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження як тимчасовий доступ до речей і документів, визначених у ст.160,163 КПК України; що потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права та свободи, оскільки отримати вказану в клопотанні інформацію неможливо іншим способом; за допомогою саме такого виду заходу забезпечення кримінального провадження, як тимчасовий доступ, може бути виконане завдання щодо забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, слідчий суддя уважає, що клопотання слідчої є підставним, обґрунтованим і підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст.163, 164, 372 КПК України,
постановив:
Клопотання задовольнити.
Надати заступнику начальника ВРОТЗ слідчого управління Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області ОСОБА_3 , дозвіл на тимчасовий доступ до документів з можливістю їх вилучення, в тому числі в електронному вигляді, які перебувають у володінні АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » МФО НОМЕР_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , а саме:
- відомостей на паперових та електронних (магнітних) носіях інформації про дату, час руху грошових коштів (з розшифруванням контрагентів (в т.ч. назва підприємства, код ЄДРПОУ, анкетні дані, ідентифікаційні номери), в тому числі, реквізити їх рахунків (номер рахунку, МФО банківської установи), номери референтів, призначення та сума платежу з вказівкою вхідного та вихідного залишку на рахунках, дати та часу здійснення платежів, відомостей про документи, на підставі яких були здійснені такі платежі, номери трансакцій, які свідчать про рух грошових коштів по розрахунковому рахунку р/р НОМЕР_3 за період з 01.08.2023 по 31.12.2023.
- первинних документів, які свідчать про зарахування грошових коштів на розрахунковий рахунок р/р НОМЕР_3 за період з 01.08.2023 по 31.12.2023;
- інформацію, яка знаходиться в справах юридичного оформлення рахунку р/р НОМЕР_3 , а саме: документах, передбачених Інструкцією про порядок відкриття, виготовлення та закриття рахунків в національній та іноземних валютах, затв. постановою Правління НБУ від 12.11.2003 № 492, в тому числі, заяві на відкриття рахунку, надання до неї завірених належним чином документів, а також договорів між банком та клієнтом в тому числі договорів на обслуговування банківських рахунків в системі «клієнт-банк», актів приймання-передачі електронних ключів доступу, доручень на користування банківським рахунком, документів, які свідчать про видачу перепусток до банківської установи, анкет-заяв, ксерокопії паспорта та інших документів, які знаходяться в справі юридичного оформлення рахунків в завірених належним чином та в повному обсязі.
Уповноваженим службовим особам АТ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (МФО НОМЕР_1 ) забезпечити тимчасовий доступ до вказаних документів з правом вилучення документів або роздруківок їх електронних примірників.
Ухвала діє по 03 червня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає та набирає законної сили з моменту її проголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_8
Суд | Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 04.04.2025 |
Оприлюднено | 07.04.2025 |
Номер документу | 126368209 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про тимчасовий доступ до речей і документів |
Кримінальне
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області
Дем'янов Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні