Справа №750/1356/24
Провадження №1-кп/750/81/25
У Х В А Л А
про призначення амбулаторної судово - психіатричної експертизи
08 квітня 2025 року Деснянський районний суд м. Чернігова в складі:
головуючого: судді ОСОБА_1 ,
з участю: секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
захисника ОСОБА_4 ,
обвинувачених ОСОБА_5 , ОСОБА_6 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Чернігові кримінальне провадження, внесене в Єдиний реєстр досудових розслідувань за №12023270340004139 від 27.10.2023, щодо ОСОБА_6 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України, ОСОБА_5 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України
В С Т А Н О В И В:
На розгляді Деснянського районного суду м. Чернігова перебуває кримінальне провадження по обвинуваченню ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України, ОСОБА_5 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України.
У судовому засіданні прокурор заявив клопотання про призначення обвинуваченому ОСОБА_6 амбулаторної судово-психіатричної експертизи.
В обґрунтування клопотання зазначено, що з долучених захисником до матеріалів справи під час судового розгляду копій документів, обвинуваченому ОСОБА_6 02.12.2024 лікарем КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради діагностовано психічне захворювання. Тобто, після подій інкримінованих ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, останній захворів на психічну хворобу, яка на думку прокурора, може суттєво впливати на його здатність належним чином сприймати оточуючу обстановку та відповідно реагувати на неї, а відтак і на можливість усвідомлювати свої дії або керувати ними.
Разом із тим, встановлення неосудності або ж обмеженої осудності обвинуваченого ОСОБА_6 може бути підставою для зміни порядку судового розгляду даного кримінального провадження, а також прийняття рішення про застосування примусового лікування чи застосування примусових заходів медичного характеру.
За таких обставин, враховуючи, що під час досудового розслідування кримінального провадження, як убачається з долученого до обвинувального акту реєстру, експертиза щодо визначення психічного стану на той час ще підозрюваного не призначалась та не проводилась, оскільки були відсутніми підтверджуючі наявність у нього психічного захворювання документи, необхідно з`ясувати, чи осудний ОСОБА_6 на даний час, а також на момент скоєння інкримінованого йому правопорушення, у зв`язку із чим необхідно призначити в кримінальному провадженні амбулаторну судово-психіатричну експертизу, на вирішення якої, слід поставити наступні питання: 1) Чи був здатний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати свої дії та керувати ними на період часу до якого відносяться кримінальні правопорушення, у вчиненні яких він обвинувачується?; 2) Чи здатний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правильно сприймати обставини, які мають значення для кримінального провадження та давати про них правильні свідчення?; 3) Чи страждає на даний час ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-якими психічними захворюваннями, якщо так, то якими саме, та чи може він в силу свого захворювання (захворювань) та психічного стану усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?; 4) Чи потребує на даний час ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосування до нього примусових заходів медичного характеру? Якщо так, то яких саме?
Захисник та обвинувачений ОСОБА_6 не заперечували проти задоволення даного клопотання.
Обвинувачений ОСОБА_5 також з клопотанням погодився.
Заслухавши думку учасників судового провадження, дослідивши клопотання та матеріали кримінального провадження, в частині, що стосується заявленого клопотання, суд приходить до наступного.
Згідно дост. 242 КПК України, експертиза проводиться експертом за зверненням сторони кримінального провадження або за дорученням суду, якщо для з`ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, зокрема для визначення психічного стану обвинуваченого за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності.
Відповідно до ч.1ст. 332 КПК України, під час судового розгляду суд за клопотанням сторін кримінального провадження або потерпілого за наявності підстав, передбаченихстаттею 242 цього Кодексу, має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам.
Згідно до ч.1 ст. 509 КПК Українислідчий, дізнавач, прокурор зобов`язані залучити експерта (експертів) для проведення психіатричної експертизи у разі, якщо під час кримінального провадження будуть встановлені обставини, які дають підстави вважати, що особа під час вчинення суспільно небезпечного діяння була в неосудному або обмежено осудному стані або вчинила кримінальне правопорушення в осудному стані, але після його вчинення захворіла на психічну хворобу, яка позбавляє її можливості усвідомлювати свої дії або керувати ними. Такими обставинами, зокрема, є: 1) наявність згідно з медичним документом у особи розладу психічної діяльності або психічного захворювання; 2) поведінка особи під час вчинення суспільно небезпечного діяння або після нього була або є неадекватною (затьмарення свідомості, порушення сприйняття, мислення, волі, емоцій, інтелекту чи пам`яті тощо).
Відповідно до п.3 ч.2 ст. 242 КПК України, обов`язково експертиза проводиться щодо визначення психічного стану підозрюваного за наявності відомостей, які викликають сумнів щодо його осудності, обмеженої осудності.
Відповідно до положень ч.2 ст. 332 КПК України, суд має право своєю ухвалою доручити проведення експертизи експертній установі, експерту або експертам незалежно від наявності клопотання, у тому числі якщо, під час судового розгляду виникли підстави, передбачені частиною другою статті 509 цього Кодексу.
Установлено, що під час досудового розслідування психіатрична експертиза не проводилась, оскільки не були відомі відомості стосовно хвороби ОСОБА_6 .
З інформації, зазначеній у виписці №5786 із медичної карти амбулаторного (стаціонарного) хворого від 02.12.2024, відповідно до якої ОСОБА_6 перебував на лікуванні в КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради з 02.11.2024 по 02.12.2024, та виписці зі медичної карти №9/770842 (д/стаціонару) хворого від 03.02.2025, відповідно до якої ОСОБА_6 перебував на лікуванні в КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради з 14.01.2025 по 03.02.2025, вбачається, що у обвинуваченого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , діагностовано психічне захворювання. Крім того, відповідно до довідки КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» Чернігівської обласної ради №01/2-04/253 від 31.03.2025, ОСОБА_6 знаходиться на стаціонарному лікуванні в КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня» ЧОР з 25.03.2025 року по теперішній час.
Таким чином, враховуючи, що для з`ясування обставин, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання, приймаючи до уваги діагноз, встановлений лікарем психіатром, суд вважає за необхідне задовольнити клопотання та призначити проведення амбулаторної судової психіатричної експертизи відносно обвинуваченого ОСОБА_6 .
Проведення експертизи доручити експертам Чернігівської філії СПЕ Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України» (м. Чернігів, вул. Івана Мазепи, буд. 3).
Для вирішення експертам поставити питання, які запропоновані прокурором.
Крім того, зважаючи на те, що продовження розгляду кримінального провадження неможливе до отримання висновку експертів щодо обвинуваченого ОСОБА_6 , суд вважає за необхідне відкласти розгляд справи.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 242, 332, 350, 392, 509, 532 КПК України, суд
п о с т а н о в и в:
Клопотання прокурора задовольнити.
В кримінальному провадженні, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12023270340004139 від 27.10.2023, по обвинуваченню ОСОБА_6 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України, ОСОБА_5 , обвинуваченого у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст. 28 ч.1 ст. 162, ч.4 ст. 185, ч.2 ст. 28 ч.2 ст. 194 КК України, призначити амбулаторну судово - психіатричну експертизу відносно ОСОБА_6 , проведення якої доручити експертам Чернігівської філії СПЕ Державної установи «Інститут судової психіатрії МОЗ України», що розташована за адресою: 14005, Україна, Чернігівська область, місто Чернігів, вулиця Івана Мазепи, будинок 3.
Попередити експертів про кримінальну відповідальність за ст. 384, 385 КК України за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на них обов`язків.
Роз`яснити, що висновок експерта повинен відповідати вимогам ст. 102 КПК України.
На вирішення експертів поставити наступні питання:
1)Чи був здатний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , усвідомлювати свої дії та керувати ними на період часу до якого відносяться кримінальні правопорушення, у вчиненні яких він обвинувачується, а саме з 26 жовтня 2023 по 27 жовтня 2023 ?
2)Чи здатний ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , правильно сприймати обставини, які мають значення для кримінального провадження та давати про них правильні свідчення?
3)Чи страждає на даний час ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , будь-якими психічними захворюваннями, якщо так, то якими саме, та чи може він в силу свого захворювання (захворювань) та психічного стану усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними?
4)Чи потребує на даний час ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , застосування до нього примусових заходів медичного характеру? Якщо так, то яких саме?
Обвинувачений ОСОБА_6 (мешканець АДРЕСА_1 ) на даний час знаходиться на лікуванні у КНП «Чернігівська обласна психоневрологічна лікарня».
Для проведення експертизи в розпорядження експертів направити копію ухвали суду про призначення експертизи у кримінальному провадженні, матеріали кримінального провадження №750/1356/24 в чотирьох томах та матеріали кримінального провадження органу досудового розслідування№12023270340004139 в трьох томах.
Судове засідання відкласти на час проведення амбулаторної судово-психіатричної експертизи.
Ухвала оскарженню не підлягає. Заперечення проти ухвали можуть бути включені до апеляційної скарги на судове рішення, прийняте за результатами розгляду кримінального провадження.
Суддя ОСОБА_1
Суд | Деснянський районний суд м.Чернігова |
Дата ухвалення рішення | 08.04.2025 |
Оприлюднено | 10.04.2025 |
Номер документу | 126442693 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Злочини проти власності Умисне знищення або пошкодження майна |
Кримінальне
Деснянський районний суд м.Чернігова
Самусь Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні