Справа № 991/2148/25
Провадження № 2-а/991/6/25
ВИЩИЙ АНТИКОРУПЦІЙНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 квітня 2025 року м. Київ
Вищий антикорупційний суд колегією суддів у складі:
головуючого судді Олійник О.В.,
суддів Саландяк О.Я., Широкої К.Ю.,
з участю:
секретаря судового засідання Ярошенко Т.М.,
представників позивача Петрової Є.С., Туліна Р.А.,
представника
ТОВ «МСП «Ніка-Тера» Краснікової Я.В. (у режимі відеоконференції),
представників
АРМА Гаврищук Е.В., Делявської Г.М.,
представника
військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5.,
представника
АТ «Українська залізниця» Бабенка А.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі судових засідань адміністративну справу за позовом Міністерства юстиції України до Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «МСП «Ніка-Тера», військова частина НОМЕР_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група «Беста», Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Акціонерне товариство «Українська залізниця», треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРОЗКВІТ», Відкрите акціонерне товариство «Білоруська калійна компанія», Державне об`єднання Білоруська залізна дорога, Білоруське республіканське унітарне підприємство експортно-імпортного страхування «Белексимгарант», про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції»,
ВСТАНОВИВ:
Історія провадження
12.03.2025 Міністерство юстиції України (далі - Мін?юст) звернулось до Вищого антикорупційного суду із позовною заявою до Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» (далі - ВАТ «Білоруськалій»), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Товариство з обмеженою відповідальністю «МСП «Ніка-Тера» (далі - ТОВ «МСП «Ніка-Тера»), військова частина НОМЕР_1 , Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група «Беста» (далі - ТОВ «Агропромислова група «Беста»), Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (далі - АРМА), Акціонерне товариство «Українська залізниця» (далі - АТ «Укрзалізниця»), треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРОЗКВІТ» (далі - ТОВ «АГРОРОЗКВІТ»), Відкрите акціонерне товариство «Білоруська калійна компанія» (далі - ВАТ «Білоруська калійна компанія»), Державне об`єднання Білоруська залізна дорога, Білоруське республіканське унітарне підприємство експортно-імпортного страхування «Белексимгарант», про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції» (далі - Закону).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 12.03.2025, згідно з положеннями ч. 4 ст. 283-1 КАС України, для розгляду справи визначено колегію суддів Вищого антикорупційного суду у складі: головуючого судді Олійник О.В., суддів - Саландяк О.Я., Широкої К.Ю.
Суд ухвалою від 17.03.2025 прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі (т. 6 арк. 179).
Одночасно із пред`явленням позову Мін?юст подав заяву про забезпечення позову, яку суд ухвалою від 14.03.2025 задовольнив частково та вжив заходів забезпечення - заборонив АРМА вчиняти дії щодо реалізації (відчуження) майна, яке належить ВАТ «Білоруськалій», а саме:
1) калію хлористого, який знаходиться у 70 залізничних вагонах із номерами: НОМЕР_106, НОМЕР_107, НОМЕР_108, НОМЕР_109, НОМЕР_110, НОМЕР_111, НОМЕР_112, НОМЕР_114, НОМЕР_113, НОМЕР_115, НОМЕР_116, НОМЕР_117, НОМЕР_118, НОМЕР_119, НОМЕР_120, НОМЕР_121, НОМЕР_122, НОМЕР_123, НОМЕР_124, НОМЕР_125, НОМЕР_126, НОМЕР_127, НОМЕР_128, НОМЕР_129, НОМЕР_130, НОМЕР_131, НОМЕР_132, НОМЕР_133, НОМЕР_134, НОМЕР_135, НОМЕР_136, НОМЕР_138, НОМЕР_137, НОМЕР_139, НОМЕР_140, НОМЕР_141, НОМЕР_142, НОМЕР_143, НОМЕР_144, НОМЕР_145, НОМЕР_146, НОМЕР_147, НОМЕР_148, НОМЕР_149, НОМЕР_150, НОМЕР_151, НОМЕР_152, НОМЕР_153, НОМЕР_154, НОМЕР_155, НОМЕР_156, НОМЕР_157, НОМЕР_158, НОМЕР_159, НОМЕР_160, НОМЕР_161, НОМЕР_162, НОМЕР_163, НОМЕР_164, НОМЕР_165, НОМЕР_166, НОМЕР_167, НОМЕР_168, НОМЕР_169, НОМЕР_170, НОМЕР_171, НОМЕР_172, НОМЕР_173, НОМЕР_174, НОМЕР_175 та переданий в управління агентству на підставі ухвали Шевченківського районного суду міста Києва від 24.06.2022 у справі № 761/11098/22;
2) калію хлористого, який знаходиться у 15 залізничних вагонах із номерами: НОМЕР_460, НОМЕР_480, НОМЕР_459, НОМЕР_606, НОМЕР_471, НОМЕР_710, НОМЕР_709, НОМЕР_884, НОМЕР_468, НОМЕР_470, НОМЕР_467, НОМЕР_696, НОМЕР_465, НОМЕР_466, НОМЕР_469 та переданий в управління агентству на підставі ухвали Шевченківського районного суду міста Києва від 14.07.2022 у справі № 761/12872/22 (т. 6 арк. 158-162).
Разом з тим ухвалою Вищого антикорупційного суду від 03.03.2025 у справі № 991/1798/25 за заявою Мін`юсту, поданою до подання позовної заяви, також вжито заходи забезпечення, а саме суд заборонив:
1) ВАТ «Білоруськалій» вчиняти будь-які дії щодо відчуження 1 545 залізничних вагонів (перелік яких міститься у вказаній ухвалі та є тотожним заявленим вимогам у цій частині);
2) державним реєстраторам вчиняти реєстраційні дії, які прямо передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», щодо 48 % статутного капіталу ТОВ «АГРОРОЗКВІТ».
Зміст позовних вимог та їх обґрунтування
З урахуванням заяв про збільшення/уточнення позовних вимог (т. 7 арк. 1-21, т. 9 арк. 1-20), Мін?юст просить суд застосувати до ВАТ «Білоруськалій» санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та стягнути в дохід держави такі активи:
1) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 36 685,628 т, який знаходиться на вантажному судні ALBY LIBERTY, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України);
2) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 28 851 т, який знаходиться на вантажному судні ITHACA PROSPECT, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України);
3) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 281,9 т, який знаходиться у 4 залізничних вагонах-хоперах із номерами: НОМЕР_429 та НОМЕР_425, НОМЕР_426, НОМЕР_427 (пошкоджені в результаті обстрілу), які перебувають на під`їзних коліях АДРЕСА_1;
4) калій хлористий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 13 639,804 т, який зберігається на території складу № 5 АДРЕСА_1;
5) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 4 966 т, який знаходиться у 70 залізничних вагонах-хоперах, номера яких зазначено в позові;
6) 1 545 залізничних вагонів ВАТ «Білоруськалій», номера яких зазначено в позові та які перебувають на території України;
7) кошти в розмірі 181 400 121 грн та 21 532 988, 33 грн, отримані від реалізації АРМА належного ВАТ «Білоруськалій» хлориду калію, які знаходяться на депозитному рахунку агентства, відкритому в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_2 (відповідно до Угоди банківського вкладу (про розміщення вкладу на вимогу) від 24.01.2025 № 41037901/01);
8) кошти в розмірі 27 635 405 грн, отримані від реалізації АРМА належного ВАТ «Білоруськалій» хлориду калію, які знаходяться на поточному рахунку агентства, відкритому в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_5, та будуть зараховані на зазначений депозитний рахунок АРМА;
9) нараховані станом на 03.04.2025 проценти (доходи) на розміщені на депозитному рахунку АРМА в АТ «СЕНС БАНК» (IBAN: НОМЕР_2 ) грошові кошти, отримані від реалізації агентством належного ВАТ «Білоруськалій» хлориду калію, у розмірі 11 875 291,93 грн, а також проценти (доходи), які будуть нараховані до моменту фактичного виконання рішення;
10) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 3 469 т, який знаходиться у 50 залізничних вагонах, номера яких вказав у позові,
або, у разі реалізації АРМА зазначеного активу на підставі ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 24.06.2022 у справі № 761/11098/22 згідно протоколу електронних торгів від 28.03.2025 № APD001-UA-20250303-67575, стягнути в дохід держави отримані від такої реалізації грошові кошти в розмірі 22 299 888,50 грн, які будуть зараховані на поточний рахунок АРМА, відкритий в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_5, та надалі будуть зараховані на депозитний рахунок агентства, відкритий у цьому ж банку, а саме IBAN: НОМЕР_2;
11) калій хлористий рожевий, власником якого є ВАТ «Білоруськалій», загальною вагою 3 524 т, який знаходиться у 50 залізничних вагонах, номера яких вказав у позові,
або, у разі реалізації АРМА зазначеного активу на підставі ухвали Шевченківського районного суду м. Києва від 24.06.2022 у справі № 761/11098/22 згідно протоколу електронних торгів від 31.03.2025 № APD001-UA-20250304-91723, стягнути в дохід держави отримані від такої реалізації грошові кошти в розмірі 25 145 326,47 грн, які будуть зараховані на поточний рахунок АРМА, відкритий в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_5, та надалі будуть зараховані на депозитний рахунок агентства, відкритий у цьому ж банку, а саме IBAN: НОМЕР_2;
12) кошти в розмірі 73 492,15 євро, які знаходяться на банківському рахунку ВАТ «Білоруськалій» (обліковий номер платника 880018654), відкритому в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 14352406), а саме IBAN: НОМЕР_4;
13) кошти в розмірі 20 125,10 грн, які знаходяться на банківському рахунку ВАТ «Білоруськалій» (обліковий номер платника 880018654), відкритому в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 14352406), а саме IBAN: НОМЕР_4;
14) 48 % частки статутного капіталу ТОВ «АГРОРОЗКВІТ» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40628970), що у грошовому еквіваленті становить 86 400 грн, якою опосередковано, через ВАТ «Білоруська калійна компанія» (реєстраційний номер 192050251), володіє ВАТ «Білоруськалій»;
15) право вимоги ВАТ «Білоруськалій» на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на, які виникли на підставі Закону Украі?ни «Про передачу, примусове відчуження або вилучення маи?на в умовах правового режиму воєнного чи надзвичаи?ного стану», у зв`язку із вчиненням діи?, пов`язаних із відчуженням майна - калію хлористого вагою 6 981,48 т, що знаходився у 100 залізничних вагонах, номера яких вказав у позові,- згідно з актом про примусове відчуження майна від 03.06.2022, складеним військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 30.05.2022;
16) право вимоги ВАТ «Білоруськалій» на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на, які виникли на підставі Закону Украі?ни «Про передачу, примусове відчуження або вилучення маи?на в умовах правового режиму воєнного чи надзвичаи?ного стану», у зв`язку із вчиненням діи?, пов`язаних із відчуженням майна - калію хлористого загальним об`ємом 10 322,75 т, що знаходився у 147 залізничних вагонах, номера яких вказав у позові - згідно з актом про примусове відчуження майна від 12.10.2022, складеним військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 10.10.2022.
В обґрунтування вимог позивач зазначив, що Республіка Білорусь відіграє значну роль у військовій агресії російської федерації проти України, надаючи свою територію та інфраструктуру для підтримки російських військових дій. З початку повномасштабного вторгнення російські війська використовували білоруську територію для вторгнення в Україну, а також для запуску ракет і здійснення авіаударів по українських містах. Крім того російські військові проходять навчання на території Білорусі, у тому числі із залученням військової техніки.
Республіка Білорусь діє як союзник країни-агресора, порушуючи принципи суверенітету, територіальної цілісності й політичної незалежності України, що відповідає визначенню агресії, закріпленому в міжнародному праві, та створює правові підстави для застосування санкцій, а також інших заходів міжнародного реагування.
ВАТ «Білоруськалій» є бюджетоутворюючим білоруським підприємством республіканського рівня, має стратегічне значення для економіки, отримання доходів держави та повністю контролюється політичною верхівкою Білорусі (у тому числі безпосередньо невизнаним Україною Президентом Олександром Лукашенком ), яка забезпечує сприяння та підтримку ведення агресивної війни проти України.
Позивач стверджує, що відповідач сприяє збройній агресії російської федерації проти України шляхом:
- участі в матеріально-технічному забезпеченні такої агресії через фінансово-господарські взаємовідносини з рядом російських підприємств, які входять до числа компаній військово-промислового комплексуросійської федерації;
- сприяння збройній агресії завдяки здійсненню матеріально-технічної підтримки окупаційних адміністрацій, а саме постачання технічної солі (галіту) до самопроголошених «ДНР» і «ЛНР»;
- участі в фінансуванні вивезення українських дітей із тимчасово окупованих територій на територію Республіки Білорусь та організації, фінансування заходів, пов`язаних з підтриманням політики держави-агресора щодо невизнання права Українського народу на самоідентифікацію.
Європейський Союз, Сполучені Штати Америки, Канада, Велика Британія застосували до відповідача міжнародні санкції, у тому числі у зв`язку із вторгненням росії в Україну. Проте ВАТ «Білоруськалій» вчиняє дії, спрямовані на обхід таких запроваджених обмежувальних заходів.
З огляду на:
- продовження строку дії правового режиму воєнного стану на території України;
- застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції у виді блокування активів на підставі рішення Ради національної безпеки і оборони України (далі - РНБО) від 28.01.2023 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)», яке введене в дію Указом Президента України від 28.01.2023 № 50/2023;
- наявність підстав, визначених ч. 1 ст. 5-1 Закону, для застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону;
- співмірність застосування такої санкції до відповідача зі шкодою, завданою його діями інтересам суспільства,
позивач вважає, що існують законодавчо визначені підстави для застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та стягнення в дохід держави зазначених вище активів, які йому належать.
Позиції учасників справи
У судовому засіданні представники позивача Петрова Є.С., Тулін Р.А. підтримали заявлені вимоги (з урахуванням заяв про їх збільшення/уточнення), просили суд застосувати до відповідача санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та стягнути в дохід держави активи останнього.
Представник ТОВ «МСП «Ніка-Тера» Краснікова Я.В., представник військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_5., представник АТ «Українська залізниця» Бабенко А.М. підтримали позовні вимоги, просили суд їх задовольнити.
Представник АРМА Делявська Г.М. поклалась на розсуд суду та при вирішенні позову просила врахувати її письмові пояснення.
Згідно письмових пояснень представника АРМА, доводиться до відома суду, що на переважну більшість заявлених до стягнення активів (залізничні вагони, частина калію хлористого рожевого) накладений арешт в межах кримінального провадження з метою забезпечення збереження речових доказів відповідними ухвалами слідчих суддів. Арештоване майнопередано в управління агентству. Зважаючи на положення Закону України «Про АРМА», лише агентство має юридично забезпечену можливість бути в безпосередньому зв`язку із такими речовими доказами, вилучати корисні властивості із цього активу, володіти, розпоряджатись та користуватись ним до скасування накладеного арешту. У разі застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, буде встановлено інший порядок управління активами, на які накладено арешт у межах кримінального провадження, а саме визначено нового суб`єкта управління - Фонд державного майна України, що суперечить положенням Кримінального процесуального кодексу України. Наявність такого арешту та вирішення питання про передачу цих активів в управління АРМА фактично унеможливлює ефективне здійснення Фондом державного майна України заходів щодо їх реалізації чи передачі в оренду з подальшим зарахуванням коштів до фонду ліквідації наслідків збройної агресії. АРМА вже здійснило ряд заходів, які є тривалими у часі, з метою визначення ефективного та оптимального способу управління арештованим майном. Так, агентство вже реалізувало частину арештованого майна ВАТ «Білоруськалій», а кошти, які надійшли від такої реалізації, перебувають на рахунках АРМА та їх планують вкласти в облігації внутрішньої державної позики «Військові облігації» в обсягах, погоджених Кабінетом Міністрів України, що допоможе підтримати економічну стабільність держави в період російської агресії проти України.
Також представник АРМА звернула увагу суду на факт обрання переможця конкурсного відбору суб`єктів оціночної діяльності для надання послуг з проведення оцінки активів і забезпечення рецензування звіту про оцінку майна, яке передано в управління АРМА згідно з ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду міста Києва від 11.04.2022 у справі №761/6594/22, а саме вантажні вагони. У той же час Фонд державного майна України перед прийняттям активів в управління знову має їх оцінити, провести інвентаризацію та обстеження (т. 8 арк. 9-18, 19-24).
Також представник АРМА у судовому засіданні пояснила, що всі кошти, отримані АРМА від реалізації належного ВАТ «Білоруськалій» майна, знаходяться на депозитному рахунку агентства. За результатами проведення АРМА 28.03.2025 та 31.03.2025 двох аукціонів щодо реалізації 6 993 т калію, який знаходиться у 100 залізничних вагонах, підписано два протоколи електронних торгів, гроші за лоти ще не надійшли на рахунок агентства та відповідно акти реалізації активів на електронних торгах не підписувались.
Представник відповідача ВАТ «Білоруськалій» у судове засідання не з`явився, причини неявки суду не повідомив, відзив на позовну заяву не подав.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача ТОВ «Агропромислова група «Беста», а також представники третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ТОВ «АГРОРОЗКВІТ», ВАТ «Білоруська калійна компанія», Державне об`єднання Білоруська залізна дорога, Білоруське республіканське унітарне підприємство експортно-імпортного страхування «Белексимгарант» також не з`явились до суду, не повідомили про причини неявки, будь-яких заяв чи клопотань не направили.
Водночас суд вжив всіх можливих заходів та належним чином повідомив відповідача та третіх осіб про дату, час та місце розгляду справи у спосіб, передбачений ст. 268 КАС України, а саме шляхом:
- опублікування 20.03.2025 на вебсторінці Вищого антикорупційного суду вебпорталу судової влади України ухвали про відкриття провадження у справі від 17.03.2025 (https://court.gov.ua/storage/portal/hcac/administrative/rulings/991_2148_25_17.03.2025.pdf). В ухвалі суд зокрема роз`яснив наслідки неприбуття учасників справи та їх представників в судове засідання, право відповідача подати відзив на позовну заяву та повідомив про можливість одержання інформації по справі на офіційному вебпорталі судової влади України (т. 6 арк. 205);
- опублікування на вебсторінці Вищого антикорупційного суду вебпорталу судової влади України повісток про виклик / повідомлення ВАТ «Білоруськалій», ВАТ «Білоруська калійна компанія», Державного об`єднання Білоруська залізна дорога, Білоруського республіканського унітарного підприємства експортно-імпортного страхування «Белексимгарант» про судові засідання, призначені на 12 год 30 хв 26.03.2025 та на 08 год 30 хв 09.04.2025 (https://court.gov.ua/storage/portal/hcac/summons/991_2148_25_19.03.2025.pdf, https://court.gov.ua/storage/portal/hcac/summons/991_2148_25_27.03.2025.pdf) (т.6 арк.207, т.8 арк.89);
- надсилання копій ухвали про відкриття провадження у справі та повісток про виклик / повідомлення ВАТ «Білоруськалій», ТОВ «Агропромислова група «Беста», ТОВ «АГРОРОЗКВІТ», ВАТ «Білоруська калійна компанія» про судові засідання, призначені на 12 год 30 хв 26.03.2025 та на 08 год 30 хв 09.04.2025, на відомі адреси їх електронних пошт, а саме: info@belpс.by, office@besta.com.ua, info@agrorozkvit.com, kov@kali.by (т. 6 арк. 200, т. 8 арк. 66, 68, 74, 76). На ці ж адреси електронних пошт позивач надсилав копії позовної заяви та заяв про збільшення/уточнення позовних вимог з додатками (т. 5 арк. 170-174, т. 7 арк. 304, т. 9 арк. 162).
Разом з тим суд надіслав ТОВ «Агропромислова група «Беста», ТОВ «АГРОРОЗКВІТ» рекомендованою кореспонденцією за адресами їх місцезнаходжень в Україні копії ухвали про відкриття провадження у справі та повістки про повідомлення про судові засідання, призначені на 12 год 30 хв 26.03.2025 та на 08 год 30 хв 09.04.2025 (т. 6 арк. 198, т. 8 арк. 65). Треті особи отримали вказані поштові відправлення, що підтверджується змістом відповідних рекомендованих повідомлень про їх вручення (т. 8 арк. 35, 79, 88, 91). На ці ж адреси позивач надсилав копії позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог з додатками (т. 6 арк. 147, 152, т. 8 арк. 2, 4).
У зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та окупації її території, АТ «Укрпошта» із 24.02.2022 припинило обмін поштовими відправленнями до/з Республіки Білорусь, тому суд не надсилав копії ухвали про відкриття провадження та судові повістки на поштові адреси відповідача та третіх осіб у Білорусі (т. 6 арк. 172, 173, т. 8 арк. 60).
Зважаючи на викладене, а також беручи до уваги положення абз. 2 ч. 5 ст. 283-1 КАС України (неприбуття в судове засідання учасника справи та його представника, належним чином повідомленого про дату, час та місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи в суді першої інстанції та не може бути підставою для зупинення строків її розгляду, відкладення засідання на інший час чи дату або оголошення перерви в судовому засіданні), ч. 6 ст. 162, ч. 2 ст. 175 КАС України (у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи) суд дійшов висновку про розгляд справи за відсутності представників ВАТ «Білоруськалій», ТОВ «Агропромислова група «Беста», ТОВ «АГРОРОЗКВІТ», ВАТ «Білоруська калійна компанія», Державного об`єднання Білоруська залізна дорога, Білоруського республіканського унітарного підприємства експортно-імпортного страхування «Белексимгарант» та вирішення спору за наявними матеріалами справи.
Оцінка та мотиви суду
Відповідно до ст. 1, 3 Закону, з метою захисту національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидії терористичній діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави можуть застосовуватися спеціальні економічні та інші обмежувальні заходи (далі - санкції). Підставами для застосування санкцій є зокрема дії іноземної держави, іноземної юридичної чи фізичної особи, інших суб`єктів, які створюють реальні та/або потенційні загрози національним інтересам, національній безпеці, суверенітету і територіальній цілісності України, сприяють терористичній діяльності та/або порушують права і свободи людини і громадянина, інтереси суспільства та держави, призводять до окупації території, експропріації чи обмеження права власності, завдання майнових втрат, створення перешкод для сталого економічного розвитку, повноцінного здійснення громадянами України належних їм прав і свобод.
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов`язаних з активами окремих осіб» від 12.05.2022 № 2257-IX (далі - Закон № 2257-IX), який набрав чинності 24.05.2022, внесено зміни до Закону, додано п. 1-1 ч. 1 ст. 4, яким передбачено новий вид санкції - стягнення в дохід держави активів, що належать фізичній або юридичній особі, а також активів, щодо яких така особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Така санкція має винятковий характер та може бути застосована лише щодо фізичних та юридичних осіб, які своїми діями створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України (в тому числі шляхом збройної агресії чи терористичної діяльності) або значною мірою сприяли (в тому числі шляхом фінансування) вчиненню таких дій іншими особами, у тому числі до резидентів у розумінні Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об`єктів права власності Російської Федерації та її резидентів». Ця санкція може бути застосована в період дії правового режиму воєнного стану чи після його припинення або скасування (якщо позовну заяву про застосування цієї санкції подано в період дії правового режиму воєнного стану) та за умови, що на відповідну фізичну чи юридичну особу в порядку, визначеному цим Законом, вже накладено санкцію у виді блокування активів (ч. 1 ст. 5-1 Закону).
За наявності підстав та умов, зазначених у ч. 1 цієї статті, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері стягнення в дохід держави активів осіб, щодо яких застосовано санкції, звертається до Вищого антикорупційного суду з позовною заявою про застосування до відповідної фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, у порядку, визначеному Кодексом адміністративного судочинства України (ч. 2 ст. 5-1 Закону).
Перелік підстав застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону, наведений у п. 1, 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону. Водночас конструкція цієї норми (використання словосполучень «зокрема, але не виключно, шляхом», «зокрема, шляхом») вказує на те, що перелік дій, які можуть бути розцінені як завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України чи суттєве сприяння у їх вчиненні, не є вичерпним.
Положеннями ч. 3 ст. 6 Закону унормовано, що застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, є винятковим заходом, обумовленим гостротою становища та необхідністю досягнення цілей, визначених ч. 1 ст. 1 цього Закону, в умовах правового режиму воєнного стану. Ця санкція може бути застосована лише щодо осіб, на яких накладено санкцію у виді блокування активів за рішеннями РНБО, прийнятими після набрання чинності Законом № 2257-IX.
Враховуючи наведені норми, під час розгляду цієї справи суд має встановити чи:
- ВАТ «Білоруськалій» є суб`єктом, до якого може бути застосована санкція, передбачена п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону;
- позивач звернувся до суду з позовною заявою в період дії правового режиму воєнного стану;
- на ВАТ «Білоруськалій» накладено санкцію у виді блокування активів за рішенням РНБО, прийнятим після набрання чинності Законом № 2257-IX;
- наявна підстава, визначена п. 1 та/або п. 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону, для застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону;
- належать відповідачу активи, які позивач просить суд стягнути в дохід держави, або щодо таких активів ВАТ «Білоруськалій» може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними;
- буде пропорційним втручання у право власності відповідача у випадку стягнення активів.
Щодо віднесення ВАТ «Білоруськалій» до суб`єктів, щодо яких може бути застосована санкція, передбачена п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону
ВАТ «Білоруськалій» є юридичною особою, яка створена шляхом перетворення відповідно до законодавства Республіки Білорусь про приватизацію державного майна, що підтверджується статутом ВАТ «Білоруськалій» (т. 1 арк. 184-232) та Указом Президента Республіки Білорусь від 25.06.2010 № 331 (т. 1 арк. 233-235). Доля держави у статутному фонді підприємства складає 100 % (т. 1 арк. 241). Тобто відповідач є іноземною юридичною особою, тому він є суб`єктом, до якого може бути застосована санкція, передбачена п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону.
Щодо звернення позивача до суду із позовною заявою в період дії правового режиму воєнного стану
Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-IX, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, у державі введено воєнний стан із 05 год 30 хв 24.02.2022 строком на 30 діб (т. 1 арк. 68-69).
Згідно з п. 3 цього Указу у зв`язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені ст. 30-34, 38, 39, 41-44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч. 1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Строк дії воєнного стану неодноразово продовжувався, останній раз Указом Президента України від 14.01.2025 № 26/2025, затвердженим Законом України від 15.01.2025 № 4220-IX, із 05 год 30 хв 08.02.2025 строком на 90 діб (т. 1 арк. 70).
Отже, позивач подав позовну заяву до суду в період дії правового режиму воєнного стану.
Щодо накладення на ВАТ «Білоруськалій» санкції у виді блокування активів за рішенням РНБО
Порядок застосування санкції у виді блокування активів щодо окремих іноземних юридичних осіб закріплений ч. 3 ст. 5 Закону.
Так, рішення про застосування до іноземної юридичної особи санкції у виді блокування активів приймається РНБО та вводиться в дію указом Президента України. Відповідне рішення набирає чинності з моменту видання указу Президента України і є обов`язковим до виконання.
РНБО рішенням від 28.01.2023 «Про застосування та внесення змін до персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій)» (т. 1 арк. 96-100), яке введене в дію Указом Президента України від 28.01.2023 № 50/2023 (т. 1 арк. 95), застосувала до ВАТ «Білоруськалій» зокрема санкцію у виді блокування активів строком на 10 років.
Відповідно санкція у виді блокування активів застосована до відповідача в установленому законом порядку та після набрання чинності Законом № 2257-IX. Матеріали справи не містять відомостей щодо скасування такої санкції.
Щодо збройної агресії російської федерації проти України
Всупереч фундаментальним принципам та нормам міжнародного права, закріпленим зокрема у Статуті Організації Об`єднаних Націй, Декларації Генеральної Асамблеї ООН від 09.12.1981 № 36/103 про недопустимість інтервенції та втручання у внутрішні справи держав, резолюціях Генеральної Асамблеї ООН від 16.12.1970 № 2734 (ХХV), від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХХ), Меморандумі про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, Договорі про дружбу, співробітництво і партнерство між Україною та рф, Договорі про українсько-російський державний кордон, російська федерація з 2014 року розпочала неспровоковану військову агресію проти України.
Спланована заздалегідь збройна агресія російської федерації проти України розпочалася 20.02.2014. Відбулося збройне захоплення і воєнна окупація невід`ємної частини України - Автономної Республіки Крим та міста Севастополя. Нелегітимно сформована в умовах російської воєнної окупації виконавча влада Автономної Республіки Крим 16.03.2014 провела псевдореферендум про входження Автономної Республіки Крим та міста Севастополя до складу російської федерації, результати якого не були визнані жодною країною світу, крім росії. 18.03.2014 самозвані представники Автономної Республіки Крим та міста Севастополя підписали з президентом російської федерації «Договір про прийняття до російської федерації Республіки Крим і створення у складі російської федерації нових суб`єктів».
У квітні 2014 року контрольовані, керовані та фінансовані спецслужбами російської федерації озброєні бандитські формування проголосили створення «Донецької народної республіки» (07.04.2014) та «Луганської народної республіки» (27.04.2014).
Протягом травня 2014 року самозвані лідери «ДНР» та «ЛНР», серед яких було багато громадян російської федерації, у неконституційний спосіб провели фіктивні референдуми про відокремлення цих нелегітимних утворень від України. Під приводом і з метою їхньої підтримки на територію України були заслані розвідувально-диверсійні групи Головного розвідувального управління Генерального штабу збройних сил російської федерації, парамілітарні формування. За їхньої участі відбулося захоплення адміністративних будівель у багатьох населених пунктах Донецької та Луганської областей, здійснено збройні напади на частини українських Сухопутних військ та літаків Повітряних сил Збройних Сил України.
Досягнуті в подальшому за посередництва ОБСЄ, а також Німеччини і Франції Мінські домовленості та домовленості у «Нормандському форматі» з першого ж дня не виконувалися росією, яка замість їх імплементації намагалася замінити процес мирного врегулювання та зусилля, спрямовані на те, щоб покласти край війні, наданням «особливого статусу» створеним нею квазі-державним утворенням. Під виглядом виконання Мінського «комплексу заходів» російська сторона здійснювала перегрупування своїх збройних підрозділів, важких озброєнь, постійно тримала біля українсько-російського кордону численне угруповання своїх регулярних збройних сил.
21.02.2022 росія офіційно визнала «державами» створені в окремих районах Донецької та Луганської областей України терористичні утворення «Луганська народна республіка» та «Донецька народна республіка».
24.02.2022 президент російської федерації оголосив початок «спеціальної військової операції» під приводом здійснення так званої «демілітаризації та денацифікації України». Після цього близько четвертої години ранку були здійснені ракетні удари по всій території України, а російські війська здійснили широкомасштабне вторгнення на територію нашої держави, увійшовши з боку російської федерації, Білорусі та тимчасово окупованого Кримського півострова.
З першого дня вторгнення російська федерація порушує правила ведення війни і норми міжнародного права та масово вчиняє воєнні злочини, вбиваючи цивільних, руйнуючи інфраструктуру та депортуючи населення. Також російська федерація веде активну інформаційну війну, застосовує пропаганду, здійснює торговельно-економічний тиск, енергетичну блокаду, терор і залякування громадян України, кібератаки, звинувачує іншу сторону у власних злочинах.
Факт триваючої збройної агресії щодо України з боку російської федерації визнається міжнародним співтовариством.
12.10.2022 Генеральна Асамблея ООН на поновленій 11-й Надзвичайній спеціальній сесії щодо агресії російської федерації проти України переважною більшістю голосів схвалила резолюцію A/RES/ES-11/4 «Територіальна цілісність України: захист принципів Статуту ООН». У резолюції підтверджується відданість суверенітету, незалежності, єдності та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів, що поширюються на її територіальні води, а також міститься рішуча вимога до російської федерації негайно вивести всі військові сили з території України.
23.11.2022 Європейський Парламент схвалив резолюцію 2022/2896(RSP) «Про визнання російської федерації державою-спонсором тероризму». У резолюції підтверджується неухильна підтримка незалежності, суверенітету та територіальній цілісності України в межах її міжнародно визнаних кордонів. Резолюція також містить такі важливі положення, згідно з якими Європарламент вимагає від російської федерації виведення її збройних сил за межі міжнародно визнаних кордонів України та припинити всі військові дії, зокрема напади на житлові райони та цивільну інфраструктуру. Цілеспрямовані напади і звірства, здійснювані росією проти цивільного населення України, руйнування цивільної інфраструктури прирівнюються до актів терору проти українського населення і становлять воєнні злочини.
Щодо залученості Республіки Білорусь до збройної агресії російської федерації проти України
Республіка Білорусь фактично є союзником країни-агресора, порушує принципи суверенітету, територіальної цілісності й політичної незалежності України. Так, Білорусь надала свої територію, повітряний простір та інфраструктуру для підтримки російських військових дій, у тому числі на початку повномасштабного вторгнення для здійснення наступальних дій, зокрема у напрямку міста Києва, запуску ракет та авіаударів по українських містах. Водночас на території Білорусі проводяться навчання/тренування російських військовослужбовців із залученням військової техніки, боєприпасів.
Щодо наявності підстав, визначених п. 1, 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону, для застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону
У позовній заяві Мін`юст вказує на існування трьох підстав для застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, а саме:
1) завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України шляхом взяття участі в організації (у тому числі матеріально-технічному забезпеченні) підготовки збройної агресії проти України, а також в організації безпосередньої збройної агресії проти України (пп. ґ п. 1 ч. 1 ст. 5-1 Закону);
2) завдання істотної шкоди національній безпеці, суверенітету чи територіальній цілісності України шляхом взяття участі в матеріально-технічному забезпеченні функціонування окупаційних адміністрації на захопленій в результаті збройної агресії території України (пп. е п. 1 ч. 1 ст. 5-1 Закону);
3) суттєве сприяння вчиненню дій, зазначених у п. 1 цієї частини, шляхом інформаційного сприяння вчиненню таких дій - організація та фінансування заходів, спрямованих на підтримання політики держави-агресора щодо невизнання права Українського народу на самоідентифікацію та самовизначення, що реалізується через вплив на перевиховання українських дітей за допомогою поширення фальшивих ідеологій, у основі яких лежить завідомо хибне та маніпулятивне ототожнення українського патріотизму з «нацизмом» чи іншими людиноненависницькими ідеологіями (пп. в п. 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону).
Суд встановив, що ВАТ «Білоруськалій» створено на підставі Указу Державного комітету з майна Республіки Білорусь від 27.07.2010 № 281 шляхом перетворення Республіканського унітарного підприємства «Виробниче об`єднання «Білоруськалій» (входило до Білоруського державного концерну щодо нафти та хімії) відповідно до законодавства Республіки Білорусь про приватизацію державного майна, що підтверджується статутом ВАТ «Білоруськалій», затвердженим рішенням загальних зборів акціонерів ВАТ «Білоруськалій» від 03.12.2021 № 264 (т. 1 арк. 184-232), та Указом Президента Республіки Білорусь від 25.06.2010 № 331 (т. 1 арк. 233-235).
На підставі п. 1.1 п. 1 Указу Президента Республіки Білорусь від 19.02.2008 № 100 «Про деякі питання владницького нагляду», Рада Міністрів Республіки Білорусь постановою від 28.02.2014 № 178 призначила Міністра економіки, голову Державного комітету з майна, заступника Міністра фінансів, заступника Міністра закордонних справ представниками держави в органах управління ВАТ «Білоруськалій» (т. 1 арк. 237).
Водночас у статуті товариства наявні положення, які вказують на те, що Президент Республіки Білорусь здійснює безпосередній контроль за діяльність ВАТ «Білоруськалій» (п. 18 Глави 4, п. 46.31 Глави 9 статуту). Цей факт додатково підтверджується опублікованою на офіційному інтернет-порталі Президента Республіки Білорусь інформаційною статтею щодо прийняття ним кадрових рішень у ВАТ «Білоруськалій» - надання згоди на призначення генерального директора товариства (т. 1 арк. 92-94).
Основними видами діяльності відповідача є: видобуток мінеральної сировини для хімічних виробництв та виробництв добрив; видобуток солі; виготовлення добрив.
Відповідно до інформації, яка міститься на офіційному сайті ВАТ «Білоруськалій» (т. 1 арк. 91), це товариство є одним із найбільших виробників / експортерів калійних добрив у світі (виробляє п`яту частину світового обсягу виробництва калійних добрив). Реалізацію виробленої відповідачем продукції здійснює ВАТ «Білоруська калійна компанія».
До складу ВАТ «Білоруськалій» входять п`ять рудоуправлінь, допоміжні та обслуговуючі підрозділи (транспортні, енергетичні, ремонтні, будівельні тощо), а також підрозділи соціального та культурно-побутового призначення. Товариство проводить активну соціальну політику, підтримує наукові, культурні та спортивні програми, молодіжну політику, реалізує різноманітні соціальні проекти. Підприємство займає стратегічне значення для економіки Республіки Білорусь.
Згідно з річним звітом ВАТ «Білоруськалій» за 2018 рік, опублікованим у підвідомчій газеті «Калійшчык Салігорска», доля держави у статутному фонді підприємства складає 100 % (т. 1 арк. 241).
У зв`язку із підконтрольністю відповідача політичній верхівці Республіки Білорусь, зокрема Президенту Олександру Лукашенку, та підтриманням режиму останнього (шляхом сплати дивідендів державі як єдиному акціонеру та сплати відповідних податків, обов`язкових внесків до державного бюджету) на ВАТ «Білоруськалій» накладено міжнародні санкції Європейським Союзом, Сполученими Штатами Америки, Канадою, Великою Британією (т. 1 арк. 101-106, 107-114, 115-121, 122-134). Запровадження таких обмежувальних заходів у тому числі пов`язано із причетністю Білорусі до незаконної агресії росії проти України та взяттям безпосередньої участі товариством у переселенні режимом Лукашенка українських дітей з окупованих територій у співпраці із росією.
Як зазначено у рішенні Ради (CFSP) від 26.02.2024 № 2024/769 із початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну в закладі «Дубрава», який належить ВАТ «Білоруськалій», утримується понад 2 050 українських дітей.
Так, у звітах Лабораторії гуманітарних досліджень Єльської школи громадської охорони здоров`я, Regional Center for Human Rights (т. 2 арк. 154-173, 174-203) зазначено, що починаючи із 2016 року Республіка Білорусь співпрацює із росією з метою систематичної депортації дітей із окупованих територій України. У 2022-2023 роках обсяги цієї співпраці збільшились.
За рахунок коштів Союзної держави (спільне рішення Лукашенка О. та Путіна В.), великих промислових підприємств Білорусі, у тому числі ВАТ «Білоруськалій», російських бізнесменів, пожертвувань віруючих, внесків у Благодійний фонд ОСОБА_3, українських дітей вивозять до Республіки Білорусь на «оздоровлення та відпочинок». Із початку повномасштабного вторгнення для відвідування Білорусі діти повинні мати російські документи, а сама Республіка сприймає їх як громадян росії.
Благодійний фонд ОСОБА_3 підтримує російську агресію, поширює наративи про нацизм в Україні («Україна має бути демілітаризованою, денацифікованою, здоровою, лояльною, доброю, там до влади повинні прийти сили»).
У переважній більшості випадків депортації піддається вразлива група населення - діти у віці від 5 до 16 років, а саме: сироти, діти з інвалідністю, позбавлені батьківського піклування, із багатодітних чи малозабезпечених сімей, які перебувають у складних життєвих обставинах.
На території Білорусі функціонує щонайменше вісім об`єктів для утримання українських дітей, у тому числі Дитячий оздоровчий табір «Дубрава» ВАТ «Білоруськалій», який відіграє ключову роль, оскільки більшість із дітей було розміщено саме в ньому.
Під час перебування дітей у вказаних установах відбувається: пропаганда війни; військова підготовка; їх прорежимне перевиховання із просуванням культурних, історичних, суспільних, патріотичних посилів / ідей, які служать політичним інтересам режимів Білорусі та росії; зміна їх ідентичності, мілітаризація свідомості, реалізується геноцидна політика рф, спрямована на перетворення українських дітей на ворогів нації.
Табір «Дубрава» проводить зустрічі із військово-патріотичним клубом «Родник», організовує екскурсію «Лінією Сталіна».
Голова Мінської обласної організації профспілки працівників хімічної, гірничодобувної та нафтової промисловості заявив, що діти можуть отримати освіту в Білорусі, заохочення у вигляді стипендії, гуртожитку та подальше працевлаштування на ВАТ «Білоруськалій».
Після закінчення відпочинку діти прагнуть стати російськими військовими та захищати «Батьківщину».
Означені обставини підтверджуються й опублікованою на офіційних ресурсах ВАТ «Білоруськалій», Постійного Комітету Союзної держави інформацією, статтею на Мінській правді, а також матеріалами журналістських розслідувань (т. 2 арк. 204-206, 207-208, 209-211, 212-213, 214-216, 217-225, 226, 217-229) та дослідженим у судовому засіданні відеозаписом, на якому зафіксовано один із заходів, який проводився в таборі «Дубрава» (т. 5 арк. 175).
Тобто ВАТ «Білоруськалій» сприяє державі-агресору - росії - у завданні істотної шкоди національній безпеці України, шляхом організації та фінансування заходів, спрямованих на підтримання політики рф щодо невизнання права Українського народу на самоідентифікацію та самовизначення, що реалізується через вплив на перевиховання українських дітей за допомогою поширення фальшивих ідеологій, у основі яких лежить завідомо хибне та маніпулятивне ототожнення українського патріотизму з «нацизмом» чи іншими людиноненависницькими ідеологіями.
Разом з тим ВАТ «Білоруськалій» підтримує довготривалі, стабільні фінансово-господарські відносини із рядом підприємств, які прямо або опосередковано пов`язані із військово-промисловим комплексом росії, а саме:
- ВАТ «Мідногорський електротехнічний завод «Уралелектро» (т. 1 арк. 170-172) - промислове підприємство з повним технологічним циклом виробництва електротехнічної продукції, яка в тому числі використовується на об`єктах Міністерства оборони російської федерації, суднобудівництва, Росатома, РЗД, ТЕК (т. 2 арк. 46, 49-67);
- АТ «Кіровоградський завод твердих сплавів» (т. 1 арк. 173, 174-177, т. 2 арк. 68-77) - лідер російської твердосплавної промисловості, який спеціалізується на виробництві металічних порошків, запечених твердосплавних виробів та інструментів (т. 2 арк. 78), який у свою чергу є контрагентом: АТ «ВО «Стріла» - заводом, який входить до складу військово-промислової корпорації «НВО машинобудівництво» та спеціалізується на розробці, виробництві, реалізації, модернізації ракетно-космічної техніки і радіоелектронного озброєння, у тому числі створення для потреб Міністерства оборони російської федерації бойових комплектів з крилатими ракетами, ракетних комплексів стратегічного призначення, інформаційно-керуючих комплексів радіоелектронного озброєння (т. 2 арк. 79, 80); АТ «Концерн «Калашніков», АТ «ЦС «Зірочка», АТ «НМЗ «Іскра» (т. 1 арк. 164-166);
- ТОВ «Балтхім» (т. 2 арк. 2-3), яке у свою чергу здійснювало поставку хімічної продукції для: АТ «Середньо-Невський суднобудівний завод» - займається будівництвом ракетних, патрульних та протимінних кораблів (т. 2 арк. 2-3, 4-5, 6-7); Федерального державного унітарного підприємства «Спеціальне конструкторсько-технологічне бюро «Технолог» - постачає порохи до військових частин Міністерства оборони російської федерації (т. 2 арк. 2-3, 8-15, 16-21), зокрема є контрагентом Федеральної державної казенної установи «Військова частина НОМЕР_3 » (т. 2 арк. 22-32); АТ «10 ордену Трудового Червоного знамені судноремонтний завод» - здійснює доковий ремонт і сервісне обслуговування кораблів та суден ВМФ рф (т. 2 арк. 2-3, 43-45);
- АТ «Хелп-Ойл» (т. 2 арк. 2-3), яке співпрацює із: АТ «Об`єднана двигунобудівна корпорація Климов» - займається розробкою та виготовленням двигунів до ударних вертольотів (предмет поставки - паливо для реактивних двигунів) (т. 2 арк. 2-3, 33-39, 40-42); АТ «123 авіаційний ремонтний завод» - обслуговує військові літаки (предмет поставки - паливо для реактивних двигунів) (т. 2 арк. 2-3, 43); АТ «570 авіаційний ремонтний завод» - ремонтує бойові літаки «Міг» (т. 2 арк. 2-3);
- Державна бюджетна установа «Мосавтодор» (т. 2 арк. 84-135) - опосередковано забезпечує логістику для Міністерства оборони російської федерації.
Тобто ВАТ «Білоруськалій» під час збройної агресії росії проти України прямо або опосередковано співпрацювало із суб`єктами, які забезпечують покриття потреб військово-промислового комплексу росії, у тому числі у сферах суднобудівництва/літакобудування та ремонту, розробки та виготовлення ракетно-космічної техніки і радіоелектронного озброєння, витратних матеріалів, закриття логістичних потреб. Таким чином відповідач посилює військовий потенціал російської федерації та бере участь у матеріально-технічному забезпеченні збройної агресії проти України, сприяє їй, чим завдає істотної шкоди національній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України.
Як вбачається із матеріалів розслідувань журналістів Республіки Білорусь та України (т. 2 арк. 148-149, переклад 150-151, 152-153), ВАТ «Білоруськалій» протягом тривалого часу як прямо, так і опосередковано через залучених суб`єктів господарської діяльності постачало до самопроголошених «ДНР» і «ЛНР» мінеральний концентрат - галіт, який використовується для очищення води та боротьби із льодом.
Тобто ВАТ «Білоруськалій» постачало окупаційним адміністраціям на захопленій в результаті збройної агресії території України матеріальні ресурси для забезпечення ними функціонування відповідної інфраструктури.
Проаналізувавши представлені позивачем докази, суд дійшов висновку, що існують законодавчо визначені підстави, передбачені пп. ґ, е п. 1 та пп. в п. 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону, для застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону.
Щодо належності ВАТ «Білоруськалій» активів, які позивач просить суд стягнути в дохід держави
За змістом п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону застосування до особи цієї санкції передбачає стягнення в дохід держави активів, які або належать такій особі, або щодо яких вона може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Закон не містить визначення поняття «активи» для цілей його застосування, проте таке поняття визначено низкою інших законодавчих актів.
Так, відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» активами є кошти, у тому числі електронні гроші, інше майно, майнові та немайнові права.
Згідно зі ст. 190 ЦК України майном вважаються окрема річ, сукупність речей, а також майнові права та обов`язки. Майнові права - це будь-які права, пов`язані з майном, відмінні від права власності, у тому числі права, які є складовою частиною права власності (права володіння, розпорядження, користування), а також інші специфічні права та право вимоги. Майнове право, яке можна визначити як «право очікування», є складовою частиною майна як об`єкта цивільних прав.
Поняття «майно» може означати «існуюче майно» або активи, включаючи права вимоги, стосовно яких заявник може стверджувати, що він має принаймні «законне сподівання» на отримання можливості ефективно здійснити майнове право (п. 32 рішення у справі «Стретч проти Сполученого Королівства» від 24.06.2003, заява № 44277/98).
Позовні вимоги Мін`юсту стосуються сукупності речей та майнових прав: 1) калію хлористого, 2) залізничних вагонів, 2) коштів, які отримані від реалізації майна, яке належить ВАТ «Білоруськалій» (та доходів від них), 3) коштів, які перебувають на банківському рахунку, 4) частини статутного капіталу товариства, 5) права вимоги товариства на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на, що в повній мірі охоплюється законодавчим визначенням активів.
Саме визначення цього виду санкції диференціює активи, які підлягають стягненню в дохід держави:
- активи, що належать фізичній особі;
- активи, щодо яких особа може прямо чи опосередковано (через інших фізичних або юридичних осіб) вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження ними.
Отже, законодавець розмежував активи на ті, що належать підсанкційній особі, та ті, що їй не належать, проте мають з нею певний зв`язок. Вочевидь, останні можуть належати на праві власності іншій особі, втім, це не виключає можливість їх стягнення на підставі Закону.
Зміст права власності, визначений ч. 1 ст. 317 ЦК України, полягає у реалізації власником трьох правомочностей: володіння, користування та розпоряджання.
Згідно з усталеною практикою застосування цих складових у сфері цивільно-правових відносин їх можна визначити таким чином:
- право володіння - це можливість фактичного панування над річчю, утримання її у сфері свого господарювання;
- право користування - можливість власника вилучати з речі її корисні властивості відповідно до її призначення, одержувати плоди і доходи;
- право розпорядження - можливість власника визначати фактичну та юридичну долю речі: передавати її іншим особам у власність чи тимчасове володіння і користування.
Отже, можливість здійснення дій, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження, це фактична здатність особи визначати долю активу, незалежно від того, яким чином ця можливість формалізована і чи формалізована вона взагалі. Також не має значення, чи є така здатність безпосередньою, чи опосередкована іншими суб`єктами.
Зокрема, такі дії можуть вчинятися як безпосередньо, так і через інших фізичних чи юридичних осіб. Йдеться про ситуації, коли особа контролює певне майно через неформалізоване право розпорядження ним шляхом фактичної можливості визначення долі цього майна.
На підставі матеріалів досудових розслідувань кримінальних проваджень № 52023000000000009 від 05.01.2023, № 72022000410000003 від 05.04.2022 (дозвіл на розголошення відомостей яких надано у встановленому законом порядку) (т. 3 арк. 6-184, т. 4 арк. 11-227, т. 5 арк. 175, т. 9 арк. 98-161) суд встановив, що на території України перебувало / перебуває зокрема таке майно ВАТ «Білоруськалій»:
1) калій хлористий рожевий загальною вагою 36 685,628 т, який знаходиться на вантажному судні ALBY LIBERTY, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України) (т. 3 арк. 77-80, 81-86, 147-167, т. 9 арк. 128, 154-161);
2) калій хлористий рожевий загальною вагою 28 851 т, який знаходиться на вантажному судні ITHACA PROSPECT, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України) (т. 3 арк. 68-72, 73-76, 147-167, т. 9 арк. 154-161);
3) калій хлористий рожевий, загальною вагою 17 304,23 т, який знаходився у 247 залізничних вагонах, перелік яких міститься в наказах командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ОСОБА_4 «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 30.05.2022 № 26 та від 10.10.2022 № 81агд дск, а також актах, складених на виконання цих наказів від 03.06.2022 № 42дск та від 12.10.2022 № 182/1дск (т. 3 арк. 45-46, 47-48, 49-50, 51-53);
4) калій хлористий рожевий, загальною вагою 281,9 т, який знаходиться у 4 залізничних вагонах-хоперах із номерами: НОМЕР_429 та НОМЕР_425, НОМЕР_426, НОМЕР_427 (пошкоджені в результаті обстрілу), які перебувають на під`їзних коліях АДРЕСА_1 (т. 3 арк. 99);
5) калій хлористий, загальною вагою 13 639,804 т, який зберігається на території складу № 5 АДРЕСА_1 (т. 3 арк. 89-95, 96-98, т. 9 арк. 106-108, 129-131);
6) хлорид калію загальною вагою 31 851 т, який був навантажений та перебував у 453 залізничних вагонах (перелік яких міститься в ухвалах від 04.05.2022 у справі № 761/7867/22 та від 24.06.2022 у справі № 761/11098/22 (т. 4 арк. 135-149, 150-173);
7) хлорид калію, загальною вагою 20 647 т, який був навантажений та перебував у 300 залізничних вагонах (перелік яких міститься в ухвалах від 01.07.2022 у справі № 761/11651/22 та від 14.07.2022 у справі № 761/12872/22 (т. 4 арк. 15-26, 174-223). 100 вагонів із 6 981,48 т калію задубльовані із тими, калій із яких примусово відчужений на підставі акту від 03.06.2022 № 42дск, складеного військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ОСОБА_4 «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 30.05.2022 № 26;
8) 1 545 залізничних вагонів (перелік яких міститься в листі АТ «Укрзалізниця» від 22.01.2025 № ЦЦМ-11/41) (т. 5 арк. 84-109).
Так, слідчі судді Шевченківського районного суду міста Києва ухвалами, постановленими в межах кримінального провадження № 72022000410000003 від 05.04.2022, з метою забезпечення збереження речових доказів наклали арешт на майно ВАТ «Білоруськалій» та надалі передали його в управління АРМА для реалізації у порядку і на умовах, передбачених ст. 1, 9, 19-24 Закону України «Про АРМА», а саме:
- хлорид калію загальною вагою 31 851 т, який був навантажений та перебував у 453 залізничних вагонах (перелік яких міститься в ухвалах від 04.05.2022 у справі № 761/7867/22 та від 24.06.2022 у справі № 761/11098/22 (т. 4 арк. 135-149, 150-173);
- хлорид калію, загальною вагою 20 647 т, який був навантажений та перебував у 300 залізничних вагонах (перелік яких міститься в ухвалах від 01.07.2022 у справі № 761/11651/22 та від 14.07.2022 у справі № 761/12872/22 (т. 4 арк. 15-26, 174-223).
АРМА реалізувало частину вказаного хлориду калію - 33 557,52 т, який перебував у 283 залізничних вагонах - за що отримало кошти в загальному розмірі 230 568 514,33 грн, які розміщені на депозитному рахунку агентства, відкритому в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_2 (відповідно до Угоди банківського вкладу (про розміщення вкладу на вимогу) від 24.01.2025 № 41037901/01), та на які нараховано відповідні відсотки, що підтверджується наданими представниками агентства поясненнями у справі, а також документами щодо реалізації (т. 7 арк. 22-303, т. 8 арк. 9-18, 19-24, т. 9 арк. 23-27, 28-29, 32-65).
Разом з тим 28.03.2025 та 31.03.2025 АРМА провело два аукціони щодо реалізації 6 993 т калію, який навантажений у 100 залізничних вагонів із номерами: НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_11, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16, НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19, НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22, НОМЕР_23, НОМЕР_24, НОМЕР_25, НОМЕР_26, НОМЕР_27, НОМЕР_28, НОМЕР_29, НОМЕР_30, НОМЕР_31, НОМЕР_32, НОМЕР_33, НОМЕР_34, НОМЕР_35, НОМЕР_36, НОМЕР_37, НОМЕР_38, НОМЕР_39, НОМЕР_40, НОМЕР_41, НОМЕР_42, НОМЕР_43, НОМЕР_44, НОМЕР_45, НОМЕР_46, НОМЕР_47, НОМЕР_48, НОМЕР_49, НОМЕР_50, НОМЕР_51, НОМЕР_52, НОМЕР_53, НОМЕР_54, НОМЕР_55, НОМЕР_56, НОМЕР_57, НОМЕР_58, НОМЕР_59, НОМЕР_60, НОМЕР_61, НОМЕР_62, НОМЕР_63, НОМЕР_64, НОМЕР_65, НОМЕР_66, НОМЕР_67, НОМЕР_68, НОМЕР_69, НОМЕР_70, НОМЕР_71, НОМЕР_72, НОМЕР_73, НОМЕР_74, НОМЕР_75, НОМЕР_76, НОМЕР_77, НОМЕР_78, НОМЕР_79, НОМЕР_80, НОМЕР_81, НОМЕР_82, НОМЕР_83, НОМЕР_84, НОМЕР_85, НОМЕР_86, НОМЕР_87, НОМЕР_88, НОМЕР_89, НОМЕР_90, НОМЕР_91, НОМЕР_92, НОМЕР_93, НОМЕР_94, НОМЕР_95, НОМЕР_96, НОМЕР_97, НОМЕР_98, НОМЕР_99, НОМЕР_100, НОМЕР_101, НОМЕР_102, НОМЕР_103, НОМЕР_104, НОМЕР_105 (т. 9 арк. 73-83, 87-97). За результатами проведення цих аукціонів підписано відповідні протоколи від 28.03.2025 № APD001-UA-20250303-67575 та від 31.03.2025 № APD001-UA-20250304-91723 (т. 9 арк. 84-86, 170-171, 172-174).
Відповідно до п. 30 Порядку реалізації арештованих активів на електронних торгах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.09.2017 № 719, право власності на актив, рухоме майно переходить до переможця електронних торгів з моменту підписання акта про реалізацію активів на електронних торгах, укладення договору купівлі-продажу активів, зазначених в абз. 3, 5 п. 3 цього Порядку, за винятком активів, виникнення (перехід) прав власності на які підлягають державній реєстрації.
Зважаючи на те, що станом на дату розгляду справи (ранок 09.04.2025 року) переможці електронних торгів не сплатили кошти за лоти, акти про реалізацію активів на електронних торгах не підписані, договори купівлі-продажу активів не укладені, тому суд дійшов висновку, що право власності на 6 993 т калію не перейшло до переможців, тому його власником досі є ВАТ «Білоруськалій».
За таких обставин наразі в управлінні АРМА перебуває калій хлористий рожевий, загальною вагою 11 959 т, який належить ВАТ «Білоруськалій» та знаходиться у 170 залізничних вагонах-хоперах із номерами: НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_11, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16, НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19, НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22, НОМЕР_23, НОМЕР_24, НОМЕР_25, НОМЕР_26, НОМЕР_27, НОМЕР_28, НОМЕР_29, НОМЕР_30, НОМЕР_31, НОМЕР_32, НОМЕР_33, НОМЕР_34, НОМЕР_35, НОМЕР_36, НОМЕР_37, НОМЕР_38, НОМЕР_39, НОМЕР_40, НОМЕР_41, НОМЕР_42, НОМЕР_43, НОМЕР_44, НОМЕР_45, НОМЕР_46, НОМЕР_47, НОМЕР_48, НОМЕР_49, НОМЕР_50, НОМЕР_51, НОМЕР_52, НОМЕР_53, НОМЕР_54, НОМЕР_55, НОМЕР_56, НОМЕР_57, НОМЕР_58, НОМЕР_59, НОМЕР_60, НОМЕР_61, НОМЕР_62, НОМЕР_63, НОМЕР_64, НОМЕР_65, НОМЕР_66, НОМЕР_67, НОМЕР_68, НОМЕР_69, НОМЕР_71, НОМЕР_72, НОМЕР_73, НОМЕР_74, НОМЕР_75, НОМЕР_76, НОМЕР_77, НОМЕР_78, НОМЕР_79, НОМЕР_80, НОМЕР_81, НОМЕР_82, НОМЕР_83, НОМЕР_84, НОМЕР_85, НОМЕР_86, НОМЕР_87, НОМЕР_88, НОМЕР_89, НОМЕР_90, НОМЕР_91, НОМЕР_93, НОМЕР_94, НОМЕР_95, НОМЕР_96, НОМЕР_97, НОМЕР_98, НОМЕР_99, НОМЕР_100, НОМЕР_101, НОМЕР_102, НОМЕР_103, НОМЕР_104, НОМЕР_105, НОМЕР_92, НОМЕР_70, НОМЕР_106, НОМЕР_107, НОМЕР_108, НОМЕР_109, НОМЕР_110, НОМЕР_111, НОМЕР_112, НОМЕР_114, НОМЕР_113, НОМЕР_115, НОМЕР_116, НОМЕР_117, НОМЕР_118, НОМЕР_119, НОМЕР_120, НОМЕР_121, НОМЕР_122, НОМЕР_123, НОМЕР_124, НОМЕР_125, НОМЕР_126, НОМЕР_127, НОМЕР_128, НОМЕР_129, НОМЕР_130, НОМЕР_131, НОМЕР_132, НОМЕР_133, НОМЕР_134, НОМЕР_135, НОМЕР_136, НОМЕР_138, НОМЕР_137, НОМЕР_139, НОМЕР_140, НОМЕР_141, НОМЕР_142, НОМЕР_143, НОМЕР_144, НОМЕР_145, НОМЕР_146, НОМЕР_147, НОМЕР_148, НОМЕР_149, НОМЕР_150, НОМЕР_151, НОМЕР_152, НОМЕР_153, НОМЕР_154, НОМЕР_155, НОМЕР_156, НОМЕР_157, НОМЕР_158, НОМЕР_159, НОМЕР_160, НОМЕР_161, НОМЕР_162, НОМЕР_163, НОМЕР_164, НОМЕР_165, НОМЕР_166, НОМЕР_167, НОМЕР_168, НОМЕР_169, НОМЕР_170, НОМЕР_171, НОМЕР_172, НОМЕР_173, НОМЕР_174, НОМЕР_175.
Суду не надано доказів того, що АРМА виявило нестачу такого калію. Усне зазначення представником АРМА у судовому засіданні 09.04.2025 про виявлену нестачу у 8 вагонах, що може свідчити про нестачу калію у решті вагонів із 70, навантажений калій у яких заявлений до стягнення, без надання документальних доказів такої нестачі, не може бути підставою для відмови у позові в цій частині.
Водночас слідчий суддя Шевченківського районного суду міста Києва ухвалою від 11.04.2022 у справі № 761/6594/22, постановленою в межах кримінального провадження № 72022000410000003 від 05.04.2022, передав арештовані речові докази в управління АРМА в порядку і на умовах, передбачених ст. 1, 9, 19-24 Закону України «Про АРМА», зокрема 1 542 залізничних вагона (перелік номерів яких міститься в цій ухвалі та відповідає переліку, заявлених позивачем до стягнення вагонів), які належать ВАТ «Білоруськалій». До завершення агентством заходів із організації управління слідчий суддя передав означене майно на відповідальне зберігання АТ «Укрзалізниця» (т. 4 арк. 77-134, т. 5 арк. 84, 85-84, 105).
Зі змісту листа АТ «Укрзалізниця» від 22.01.2025 № ЦЦМ-11/41 вбачається, що на території України перебуває ще три вагони із номерами НОМЕР_176, НОМЕР_177, НОМЕР_178, які належать відповідачу та заявлені до стягнення (т. 5 арк. 84, 109).
Доводи АРМА про неможливість та недоцільність стягнення активів в дохід держави як санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, фактично зводяться до позиції агентства, що лише воно має можливість ефективно й на законних підставах управляти активами, заявленими до стягнення в цій частині.
Проте положеннями ч. 8 ст. 21 Закону України «Про АРМА» унормовано, що, у разі надходження винесеного у межах наданих законом повноважень рішення прокурора або судового рішення, що набрало законної сили, якими скасовано арешт прийнятих в управління активів та/або скасовано передачу активів в управління Національному агентству, за умови наявності судового рішення у Єдиному державному реєстрі судових рішень, Національне агентство протягом десяти робочих днів повертає їх законному власнику. У разі якщо активи, щодо яких було скасовано арешт, були реалізовані Національним агентством у встановленому цим Законом порядку, одержані кошти, а також проценти, нараховані як плата за користування банком такими коштами, повертаються Національним агентством у безготівковій формі особі, яка була законним власником таких активів на момент їх реалізації, протягом десяти робочих днів з дня отримання відповідного рішення про скасування арешту та реквізитів рахунку такої особи.
Тобто у разі, якщо прокурор / слідчий суддя / суд скасує накладений арешт у межах кримінального провадження № 72022000410000003 від 05.04.2022, то АРМА буде зобов`язане повернути ВАТ «Білоруськалій» нереалізоване майно, а також одержані від реалізації частини калію кошти (разом із процентами, нарахованими як плата за користування банком такими коштами).
Водночас абз. 3 ч. 1 ст. 5-1 Закону передбачає, що накладення на активи арешту, встановлення щодо них мораторію чи будь-яких інших обтяжень (заборони розпоряджатися або користуватися ними), а також перебування таких активів у заставі не перешкоджає стягненню цих активів у дохід держави як санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону.
Ба більше, у разі, якщо будуть існувати передумови, які свідчитимуть про неможливість Фонду державного майна України здійснювати ефективне управління активами, Кабінет Міністрів України не позбавлений можливості реалізувати своє право та прийняти рішення про визначення іншого управителя (абз. 4 ч. 3 ст. 5-1 Закону).
Виходячи з викладеного, суд відхиляє аргументи представника АРМА про недоцільність стягнення активів в дохід держави.
Згідно з актами про примусове відчуження майна від 03.06.2022 № 42дск та від 12.10.2022 № 182/1дск, складеними військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказів командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ОСОБА_4 «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 30.05.2022 № 26 та від 10.10.2022 № 81агд дск, військова частина здійснила примусове відчуження майна, яке належить ВАТ «Білоруськалій», для потреб держави в умовах воєнного стану, а саме:
- калію хлористого дрібного рожевого, оформленого Житомирською митницею ДМС України у режимі «транзит» згідно таких митних декларацій: UA101060/2022/000875, UA101060/2022/000888, UA101060/2022/000893, UA101060/2022/000894, UA101060/2022/000906, UA101060/2022/000922, UA101060/2022/000956, UA101060/2022/000959, UA101060/2022/000960, UA101060/2022/000978, UA101060/2022/000984, UA101060/2022/001015, UA101060/2022/001016, UA101060/2022/001026, UA101060/2022/001052, UA101060/2022/001055, UA101060/2022/001068, UA101060/2022/001093, UA101060/2022/001104, UA 101060/2022/001114, UA101060/2022/001115, UA101060/2022/001116, UA101060/2022/001162, 04101060/2022/001167. Надалі цей калій завантажено на судна ALBY LIBERTY та ITHACA PROSPECT, що перебувають на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (т. 3 арк. 147-182, т. 5 арк. 175);
- калію хлористого дрібного рожевого, що знаходиться у 251 залізничному вагоні із номерами: НОМЕР_179, НОМЕР_180, НОМЕР_181, НОМЕР_182, НОМЕР_183, НОМЕР_184, НОМЕР_195, НОМЕР_185, НОМЕР_186, НОМЕР_187, НОМЕР_188, НОМЕР_189, НОМЕР_190, НОМЕР_191, НОМЕР_192, НОМЕР_193, НОМЕР_194, НОМЕР_843, НОМЕР_197, НОМЕР_198, НОМЕР_199, НОМЕР_200, НОМЕР_201, НОМЕР_202, НОМЕР_203, НОМЕР_204, НОМЕР_205, НОМЕР_206, НОМЕР_207, НОМЕР_208, НОМЕР_209, НОМЕР_210, НОМЕР_211, НОМЕР_212, НОМЕР_213, НОМЕР_214, НОМЕР_215, НОМЕР_216, НОМЕР_217, НОМЕР_220, НОМЕР_218, НОМЕР_219, НОМЕР_221, НОМЕР_222, НОМЕР_223, НОМЕР_224, НОМЕР_225, НОМЕР_226, НОМЕР_234, НОМЕР_227, НОМЕР_228, НОМЕР_235, НОМЕР_229, НОМЕР_236, НОМЕР_230, НОМЕР_237, НОМЕР_231, НОМЕР_238, НОМЕР_232, НОМЕР_233, НОМЕР_239, НОМЕР_240, НОМЕР_241, НОМЕР_242, НОМЕР_243, НОМЕР_244, НОМЕР_247, НОМЕР_245, НОМЕР_248, НОМЕР_246, НОМЕР_249, НОМЕР_250, НОМЕР_251, НОМЕР_252, НОМЕР_253, НОМЕР_254, НОМЕР_255, НОМЕР_256, НОМЕР_257, НОМЕР_258, НОМЕР_259, НОМЕР_260, НОМЕР_261, НОМЕР_265, НОМЕР_262, НОМЕР_266, НОМЕР_263, НОМЕР_267, НОМЕР_264, НОМЕР_268, НОМЕР_269, НОМЕР_270, НОМЕР_271, НОМЕР_272, НОМЕР_273, НОМЕР_274, НОМЕР_275, НОМЕР_276, НОМЕР_277, НОМЕР_278, НОМЕР_279, НОМЕР_282, НОМЕР_280, НОМЕР_281, НОМЕР_283, НОМЕР_284, НОМЕР_707, НОМЕР_286, НОМЕР_287, НОМЕР_288, НОМЕР_289, НОМЕР_290, НОМЕР_291, НОМЕР_292, НОМЕР_293, НОМЕР_296, НОМЕР_294, НОМЕР_297, НОМЕР_295, НОМЕР_298, НОМЕР_299, НОМЕР_300, НОМЕР_301, НОМЕР_302, НОМЕР_303, НОМЕР_304, НОМЕР_305, НОМЕР_306, НОМЕР_307, НОМЕР_308, НОМЕР_309, НОМЕР_310, НОМЕР_311, НОМЕР_312, НОМЕР_125, НОМЕР_313, НОМЕР_314, НОМЕР_315, НОМЕР_316, НОМЕР_317, НОМЕР_318, НОМЕР_319, НОМЕР_320, НОМЕР_321, НОМЕР_323, НОМЕР_322, НОМЕР_324, НОМЕР_325, НОМЕР_326, НОМЕР_327, НОМЕР_328, НОМЕР_329, НОМЕР_330, НОМЕР_331, НОМЕР_332, НОМЕР_334, НОМЕР_333, НОМЕР_335, НОМЕР_336, НОМЕР_337, НОМЕР_338, НОМЕР_339, НОМЕР_340, НОМЕР_341, НОМЕР_343, НОМЕР_342, НОМЕР_344, НОМЕР_345, НОМЕР_346, НОМЕР_347, НОМЕР_349, НОМЕР_348, НОМЕР_350, НОМЕР_351, НОМЕР_352, НОМЕР_353, НОМЕР_354, НОМЕР_355, НОМЕР_356, НОМЕР_357, НОМЕР_358, НОМЕР_359, НОМЕР_360, НОМЕР_361, НОМЕР_362, НОМЕР_363, НОМЕР_364, НОМЕР_367, НОМЕР_365, НОМЕР_368, НОМЕР_366, НОМЕР_369, НОМЕР_370, НОМЕР_371, НОМЕР_374, НОМЕР_372, НОМЕР_373, НОМЕР_375, НОМЕР_376, НОМЕР_377, НОМЕР_378, НОМЕР_379, НОМЕР_380, НОМЕР_381, НОМЕР_382, НОМЕР_383, НОМЕР_386, НОМЕР_384, НОМЕР_385, НОМЕР_387, НОМЕР_388, НОМЕР_391, НОМЕР_389, НОМЕР_390, НОМЕР_392, НОМЕР_393, НОМЕР_395, НОМЕР_394, НОМЕР_396, НОМЕР_397, НОМЕР_398, НОМЕР_399, НОМЕР_400, НОМЕР_401, НОМЕР_402, НОМЕР_403, НОМЕР_404, НОМЕР_405, НОМЕР_406, НОМЕР_407, НОМЕР_408, НОМЕР_409, НОМЕР_410, НОМЕР_411, НОМЕР_412, НОМЕР_413, НОМЕР_414, НОМЕР_415, НОМЕР_416, НОМЕР_417, НОМЕР_418, НОМЕР_419, НОМЕР_420, НОМЕР_422, НОМЕР_421, НОМЕР_423, НОМЕР_424, НОМЕР_425, НОМЕР_426, НОМЕР_427, НОМЕР_428 (т. 3 арк. 45-46, 47-48, 49-50, 51-53).
Військова частина НОМЕР_1 фактично передала ТОВ «Агропромислова група «Беста» частину із примусово відчуженого майна, що підтверджується актами прийому-передачі (т. 3 арк. 127-146).
Водночас у зв`язку із застосуванням до ВАТ «Білоруськалій» санкції у виді блокування активів, військова частина не передала ТОВ «Агропромислова група «Беста» калій, що знаходиться на вантажних суднах ALBY LIBERTY, ITHACA PROSPECT, а також у залізничних вагонах із номерами: НОМЕР_425, НОМЕР_426, НОМЕР_427 (пошкоджені в результаті обстрілу), які перебувають на під`їзних коліях ТОВ «МСП «Ніка-Тера» (т. 3 арк. 62-64, т. 4 арк. 5-6).
Вагон із номером НОМЕР_428 відсутній на під`їзних коліях порту (т. 3 арк. 6-13) та на митну території України не заїжджав.
Відповідно до положень ст. 9, 12 Закону України «Про передачу, примусове відчуження або вилучення майна в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану» право на відшкодування вартості майна у разі його примусового відчуження в умовах правового режиму воєнного чи надзвичайного стану мають юридичні особи комунальної і приватної форми власності та фізичні особи, у яких відчужені будівлі, споруди, транспортні засоби та інше майно для потреб держави в умовах правового режиму воєнного стану або для відвернення чи ліквідації ситуацій, що стали причиною введення правового режиму надзвичайного стану, і відповідно їх правонаступники та спадкоємці. У разі якщо після скасування правового режиму воєнного чи надзвичайного стану майно, яке було примусово відчужене, збереглося, а колишній власник або уповноважена ним особа наполягає на поверненні майна, таке повернення здійснюється в судовому порядку.
За таких обставин ВАТ «Білоруськалій» має право на компенсацію вартості примусово відчуженого військовою частиною НОМЕР_1 майна та, у разі якщо після скасування правового режиму воєнного стану таке майно збережеться, відповідач матиме право звернутись до суду із вимогою про повернення цього активу.
Суд також встановив, що в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» наявний рахунок ВАТ «Білоруськалій», а саме IBAN: НОМЕР_4 , на якому знаходяться кошти в розмірі 73 492,15 євро та 20 125,10 грн, що підтверджується відповіддю банку від 17.02.2025 № 16-2897/БТ на запит Мін`юсту (т. 5 арк. 118).
Зі змісту витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 19.02.2025 № 359314070555 вбачається, що ТОВ «АГРОРОЗКВІТ» - зареєстрована за законодавством України юридична особа, засновником якої є білоруська компанія - ВАТ «Білоруська калійна компанія», розмір статутного капіталу - 180 000 грн, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 40628970. Основним видом економічної діяльності товариства є оптова торгівля хімічними продуктами (т. 5 арк. 120-127).
Пунктом 3 Положення про форму та зміст структури власності, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 19.03.2021 № 163, передбачено, що структура власності за формою є офіційним документом, що являє собою схематичне зображення структури власності юридичної особи, яка відображає всіх осіб, які прямо або опосередковано володіють цією особою самостійно чи спільно з іншими особами або незалежно від формального володіння мають можливість значного впливу на керівництво чи діяльність юридичної особи.
Згідно із наданою директором структурою власності, 100 % ТОВ «АГРОРОЗКВІТ» належить ВАТ «Білоруська калійна компанія» (країна заснування та місцезнаходження - Білорусь, реєстраційний номер 192050251), 48 % якої у свою чергу належить ВАТ «Білоруськалій», 42 % - Державному об`єднанню Білоруська залізна дорога (країна заснування та місцезнаходження - Білорусь, реєстраційний номер 100088574) та 10 % - Білоруському республіканському унітарному підприємству експортно-імпортного страхування «Белексимгарант» (країна заснування та місцезнаходження - Білорусь, реєстраційний номер 101421509) (т. 5 арк. 28).
У контексті прямого або опосередкованого вчинення дій, тотожних за змістом здійсненню права розпорядження щодо діяльності юридичних осіб суд враховує, що відповідно до положень абз. 6 ст. 1 Закону України «Про захист економічної конкуренції» під контролем розуміється можливість однієї чи декількох юридичних та/або фізичних осіб чинити вирішальний вплив на господарську діяльність суб`єкта господарювання чи його частини, який здійснюється безпосередньо або через інших осіб, зокрема завдяки: праву володіння чи користування всіма активами чи їх значною частиною; праву, яке забезпечує вирішальний вплив на формування складу, результати голосування та рішення органів управління суб`єкта господарювання; укладенню договорів і контрактів, які дають можливість визначати умови господарської діяльності, давати обов`язкові до виконання вказівки або виконувати функції органу управління суб`єкта господарювання; заміщенню посади керівника, заступника керівника спостережної ради, правління, іншого наглядового чи виконавчого органу суб`єкта господарювання особою, яка вже обіймає одну чи кілька із зазначених посад в інших суб`єктах господарювання; обійманню більше половини посад членів спостережної ради, правління, інших наглядових чи виконавчих органів суб`єкта господарювання особами, які вже обіймають одну чи кілька із зазначених посад в іншому суб`єкті господарювання. Пов`язаними особами є юридичні та/або фізичні особи, які спільно або узгоджено здійснюють господарську діяльність, у тому числі спільно або узгоджено чинять вплив на господарську діяльність суб`єкта господарювання. Зокрема, пов`язаними фізичними особами вважаються такі, які є подружжям, батьками та дітьми, братами та (або) сестрами.
Тобто ВАТ «Білоруськалій» як власник значної частини статутного капіталу ВАТ «Білоруська калійна компанія» здійснює контроль та має вирішальний вплив на діяльність ВАТ «Білоруська калійна компанія». Вказані обставини свідчать про те, що відповідач може опосередковано, через ВАТ «Білоруська калійна компанія», вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження 48 % частки статутного капіталу ТОВ «АГРОРОЗКВІТ», що у грошовому еквіваленті становить 86 400 грн.
Отже, заявлені до стягнення активи, а саме: 1) калій, який знаходиться на вантажних суднах ALBY LIBERTY, ITHACA PROSPECT та у 174 залізничних вагонах; 2) 1 545 залізничних вагонів; 3) кошти, отримані від реалізації АРМА належного ВАТ «Білоруськалій» хлориду калію та доходи від цього активу (нараховані проценти); 4) кошти на банківському рахунку в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО»; 5) право вимоги на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на - калію, який знаходився у 247 залізничних вагонах, -
- належать ВАТ «Білоруськалій»,
а щодо 48 % частки статутного капіталу ТОВ «АГРОРОЗКВІТ» відповідач може опосередковано через іншу юридичну особу вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження.
Щодо пропорційності втручання у право власності відповідача
Будь-яке примусове позбавлення власності є втручанням у мирне володіння майном. Згідно з положеннями ст. 1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Конвенція) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений свого майна інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом або загальними принципами міжнародного права. Також ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності (стаття 41 Конституції України). Право в цілому дозволяє таке втручання, проте це втручання повинно бути законним, обґрунтованим та пропорційним.
Будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися зокрема на умовах, передбачених законом. Обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є пропорційними меті (Beyeler проти Італії (Рішення Великої Палати від 05.01.2000, заява № 33202/96, параграф 107). При цьому має бути розумне співвідношення між засобами та метою, що досягається, - так званий «справедливий баланс» між інтересом суспільства та вимогами щодо захисту фундаментальних прав особи (рішення у справі Edwards проти Мальти від 24.10.2006, заява № 17647/04, параграф 69).
Право власності не є абсолютним, оскільки держава може вимагати від суб`єктів дотримуватися певних зобов`язань. У разі, якщо особи своїми діями створюють суттєву загрозу національній безпеці, інтересам громадян країни, наприклад, через фінансування чи підтримку війни проти цієї країни, держава може вжити заходів на припинення чи попередження таких дій.
При застосуванні такої санкції як стягнення активів у дохід держави суд повинен враховувати співмірність її застосування зі шкодою, що завдана інтересам суспільства діями відповідача.
Відповідно до правової позиції, вкладеної в постанові Великої Палати Верховного Суду від 07.04.2020 у справі № 916/2791/13, втручання у право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно із законом і з легітимною метою, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу до Конвенції, якщо не буде встановлений справедливий баланс між інтересами суспільства, пов`язаними із цим втручанням, й інтересами особи, яка зазнає втручання в її право власності. Отже, має існувати розумне співвідношення (пропорційність) між метою, досягнення якої передбачається, та засобами, які використовуються для її досягнення.
Оцінюючи пропорційність втручання у право на вільне володіння, суд, у першу чергу, враховує, що застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону є винятковим заходом, обумовленим гостротою становища та необхідністю досягнення цілей, передбачених ч. 1 ст. 1 Закону, а саме: захист національних інтересів, національної безпеки, суверенітету і територіальної цілісності України, протидія терористичної діяльності, а також запобігання порушенню, відновлення порушених прав, свобод та законних інтересів громадян України, суспільства та держави, в умовах правового режиму воєнного стану.
Застосування вказаних заходів відповідає критерію «необхідності у демократичному суспільстві», оскільки в їх запровадженні, з огляду на визнані факти військової агресії щодо України, існує нагальна потреба.
Таке втручання має легітимну мету зокрема: забезпечити контроль за активами особи, яка несе або може нести потенційну загрозу національним інтересам України, її суверенітету та територіальній цілісності; зупинити агресивні дії російської федерації; забезпечити здійснення швидкого та ефективного відшкодування збитків, завданих жертвам агресії за рахунок коштів, отриманих від конфіскації.
У цьому випадку суд враховує співмірність застосування санкції у виді стягнення активів в дохід держави із шкодою, що завдана інтересам суспільства діями ВАТ «Білоруськалій».
Ці дії перебувають у причинному зв`язку із порушенням фундаментальних прав та інтересів людини і суспільства в цілому та призвели до окупації частини території України, великої кількості загиблих як серед цивільного населення, так і серед військових, знищення цілих населених пунктів, житлових кварталів, об`єктів критичної інфраструктури, знищення історико-культурних пам`яток України, економічної нестабільності країни, зменшення рівня життя населення, погіршення економічної, інвестиційної та туристичної «привабливості» України, масовому викраденню та вивезенню дітей з тимчасово окупованих територій, геноциду українського народу, поставили під загрозу існування України як незалежної держави.
Суд звертає увагу на те, що ВАТ «Білоруськалій» відіграє одну із ключових ролей в організації, фінансуванні депортації дітей із окупованих українських територій із подальшим їх прорежимним перевихованням.
А також на інформацію, яка опублікована Управлінням Верховного комісара ООН з прав людини щодо втрат серед цивільних осіб після початку вторгнення російської федерації на територію України. Суд визнає ці відомості загальновідомими, широко освітленими у медіа, тому вони не потребують доказування в силу ч. 3 ст. 78 КАС України.
Так, станом на грудень 2024 року зафіксовано 12 456 випадків загибелі та 28 382 поранень цивільних осіб, серед них 669 випадків загибелі дітей та 1 833 випадки їх поранення.
Більшість зафіксованих втрат серед цивільних осіб було спричинено застосуванням вибухової зброї з великою зоною ураження. Зруйновано 84 медичні заклади та 339 закладів освіти, разом з тим пошкоджено 660 медичних закладів та 1 275 закладів освіти.
Управління вважає, що реальна кількість втрат серед цивільних осіб значно вища, оскільки отримання інформації з деяких місць, де тривають інтенсивні бойові дії, відбувається з затримкою та багато повідомлень із місць, звідки надходить інформація про втрати серед цивільного населення, все ще потребують підтвердження.
Вказане зумовлює відповідне реагування з боку держави шляхом використання правового механізму у виді стягнення в дохід держави активів відповідача, які знаходяться на території України.
За встановлених обставин суд дійшов висновку про дотримання справедливого балансу між інтересами суспільства у припиненні агресії / депортації українських дітей та втручанням у право власності відповідача, а також про пропорційність таких обмежувальних заходів, як стягнення активів, що належать ВАТ «Білоруськалій» та щодо яких останнє може опосередковано вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження, оскільки позбавлення права власності здійснюється виключно в інтересах суспільства, з врахуванням публічного інтересу, з метою запобігання вчиненню порушень інтересів, безпеки, суверенітету та територіальної цілісності України, відновлення порушених прав та свобод громадян України, суспільства та держави.
Висновок суду
Згідно з ч. 7 ст. 283-1 КАС України за результатами розгляду позовної заяви Вищий антикорупційний суд ухвалює одне з таких рішень: 1) про задоволення позовних вимог повністю або частково та застосування до фізичної або юридичної особи санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону; 2) про відмову в задоволенні позову.
Суд ухвалює рішення на користь тієї сторони, сукупність доказів якої є більш переконливою порівняно із сукупністю доказів іншої сторони (ч. 6 ст. 283-1 КАС України).
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, яка міститься в постанові від 29.08.2018 у справі № 910/23428/17 при оцінці достатності доказів діють спеціальні правила - стандарти доказування, якими має керуватися суд при вирішенні справи. Стандарти доказування є важливим елементом змагальності процесу. Якщо сторона не подала достатньо доказів для підтвердження певної обставини, то суд робить висновок про її недоведеність.
Під час судового розгляду суд на підставі доказів, наданих позивачем, дійшов висновку про наявність підстав, передбачених пп. ґ, е п. 1 та пп. в п. 2 ч. 1 ст. 5-1 Закону, для застосування до ВАТ «Білоруськалій» санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та про обґрунтованість позовних вимог Мін`юста.
Щодо розподілу судових витрат
Порядок розподілу судових витрат врегульовано положеннями ст. 139 КАС України.
Так, ч. 2 цієї статті унормовано, що при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Судові витрати третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, стягуються на її користь зі сторони, визначеної відповідно до вимог цієї статті, залежно від того, заперечувала чи підтримувала така особа заявлені позовні вимоги (ч. 11 ст. 139 КАС України).
Позивач, відповідач та треті особи не надали суду доказів понесення ними судових витрат. На підставі п. 25 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» Мін`юст звільнений від сплати судового збору у справах про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону.
Зважаючи на викладене суд не вбачає підстав для розподілу судових витрат.
Щодо звернення судового рішення до виконання
При ухваленні рішення суд серед іншого вирішує чи є підстави допустити негайне виконання такого рішення (п. 6 ч. 1 ст. 244 КАС України).
З огляду на те, що рішення у справі про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, не належить до судових рішень, які виконуються негайно (перелік яких міститься у ст. 371 КАС України), тому відсутні підстави для допущення негайного виконання рішення в цій справі.
У разі необхідності спосіб, строки і порядок виконання можуть бути визначені у самому судовому рішенні. Судове рішення, яке набрало законної сили, є підставою для його виконання (ч. 1, 2 ст. 372 КАС України).
Частиною 3 ст. 5-1 Закону визначено, що судове рішення про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, у день набрання ним законної сили надсилається Фонду державного майна України для здійснення повноважень у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, а також до апарату РНБО, Кабінету Міністрів України.
Беручи до уваги вказані вище норми, суд вважає, що рішення про застосування санкції звертається Вищим антикорупційним судом до виконання в день набрання ним законної сили шляхом направлення до Фонду державного майна України для здійснення повноважень у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, а також до апарату РНБО, Кабінету Міністрів України.
Щодо заходів забезпечення позову
При ухваленні рішення суд серед іншого вирішує чи є підстави для скасування заходів забезпечення позову (п. 7 ч. 1 ст. 244 КАС України).
Відповідні порядок та підстави для такого скасування визначені ст. 157 КАС України.
Враховуючи, що позовні вимоги Мін`юсту підлягають задоволенню в повному обсязі, суд не вбачає підстав для скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалами від 03.03.2025 у справі № 991/1798/25 та від 14.03.2025 у цій справі.
Керуючись ст. 242-246, 255, 268-272, 283-1 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Міністерства юстиції України задовольнити.
Застосувати до Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції».
Стягнути в дохід держави активи:
1) калій хлористий рожевий, власником якого є Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», загальною вагою 36 685,628 т, який знаходиться на вантажному судні ALBY LIBERTY, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України);
2) калій хлористий рожевий, власником якого є Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», загальною вагою 28 851 т, який знаходиться на вантажному судні ITHACA PROSPECT, що перебуває на калійному терміналі в акваторії порту АДРЕСА_1 (митний пост «Ольвія» Миколаївської митниці ДМС України);
3) калій хлористий рожевий, власником якого є Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», загальною вагою 281,9 т, який знаходиться у 4 залізничних вагонах-хоперах із номерами: НОМЕР_429 та НОМЕР_425, НОМЕР_426, НОМЕР_427 (пошкоджені в результаті обстрілу), які перебувають на під`їзних коліях АДРЕСА_1;
4) калій хлористий, власником якого є Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», загальною вагою 13 639,804 т, який зберігається на території складу № 5 АДРЕСА_1;
5) калій хлористий рожевий, власником якого є Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», загальною вагою 11 959 т, який знаходиться у 170 залізничних вагонах-хоперах із номерами: НОМЕР_6, НОМЕР_7, НОМЕР_8, НОМЕР_9, НОМЕР_10, НОМЕР_12, НОМЕР_13, НОМЕР_11, НОМЕР_14, НОМЕР_15, НОМЕР_16, НОМЕР_17, НОМЕР_18, НОМЕР_19, НОМЕР_20, НОМЕР_21, НОМЕР_22, НОМЕР_23, НОМЕР_24, НОМЕР_25, НОМЕР_26, НОМЕР_27, НОМЕР_28, НОМЕР_29, НОМЕР_30, НОМЕР_31, НОМЕР_32, НОМЕР_33, НОМЕР_34, НОМЕР_35, НОМЕР_36, НОМЕР_37, НОМЕР_38, НОМЕР_39, НОМЕР_40, НОМЕР_41, НОМЕР_42, НОМЕР_43, НОМЕР_44, НОМЕР_45, НОМЕР_46, НОМЕР_47, НОМЕР_48, НОМЕР_49, НОМЕР_50, НОМЕР_51, НОМЕР_52, НОМЕР_53, НОМЕР_54, НОМЕР_55, НОМЕР_56, НОМЕР_57, НОМЕР_58, НОМЕР_59, НОМЕР_60, НОМЕР_61, НОМЕР_62, НОМЕР_63, НОМЕР_64, НОМЕР_65, НОМЕР_66, НОМЕР_67, НОМЕР_68, НОМЕР_69, НОМЕР_71, НОМЕР_72, НОМЕР_73, НОМЕР_74, НОМЕР_75, НОМЕР_76, НОМЕР_77, НОМЕР_78, НОМЕР_79, НОМЕР_80, НОМЕР_81, НОМЕР_82, НОМЕР_83, НОМЕР_84, НОМЕР_85, НОМЕР_86, НОМЕР_87, НОМЕР_88, НОМЕР_89, НОМЕР_90, НОМЕР_91, НОМЕР_93, НОМЕР_94, НОМЕР_95, НОМЕР_96, НОМЕР_97, НОМЕР_98, НОМЕР_99, НОМЕР_100, НОМЕР_101, НОМЕР_102, НОМЕР_103, НОМЕР_104, НОМЕР_105, НОМЕР_92, НОМЕР_70, НОМЕР_106, НОМЕР_107, НОМЕР_108, НОМЕР_109, НОМЕР_110, НОМЕР_111, НОМЕР_112, НОМЕР_114, НОМЕР_113, НОМЕР_115, НОМЕР_116, НОМЕР_117, НОМЕР_118, НОМЕР_119, НОМЕР_120, НОМЕР_121, НОМЕР_122, НОМЕР_123, НОМЕР_124, НОМЕР_125, НОМЕР_126, НОМЕР_127, НОМЕР_128, НОМЕР_129, НОМЕР_130, НОМЕР_131, НОМЕР_132, НОМЕР_133, НОМЕР_134, НОМЕР_135, НОМЕР_136, НОМЕР_138, НОМЕР_137, НОМЕР_139, НОМЕР_140, НОМЕР_141, НОМЕР_142, НОМЕР_143, НОМЕР_144, НОМЕР_145, НОМЕР_146, НОМЕР_147, НОМЕР_148, НОМЕР_149, НОМЕР_150, НОМЕР_151, НОМЕР_152, НОМЕР_153, НОМЕР_154, НОМЕР_155, НОМЕР_156, НОМЕР_157, НОМЕР_158, НОМЕР_159, НОМЕР_160, НОМЕР_161, НОМЕР_162, НОМЕР_163, НОМЕР_164, НОМЕР_165, НОМЕР_166, НОМЕР_167, НОМЕР_168, НОМЕР_169, НОМЕР_170, НОМЕР_171, НОМЕР_172, НОМЕР_173, НОМЕР_174, НОМЕР_175;
6) 1 545 залізничних вагонів Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» із номерами: НОМЕР_430, НОМЕР_431, НОМЕР_432, НОМЕР_433, НОМЕР_434, НОМЕР_435, НОМЕР_125, НОМЕР_410, НОМЕР_436, НОМЕР_437, НОМЕР_438, НОМЕР_439, НОМЕР_306, НОМЕР_440, НОМЕР_441, НОМЕР_442, НОМЕР_405, НОМЕР_443, НОМЕР_444, НОМЕР_445, НОМЕР_446, НОМЕР_448, НОМЕР_447, НОМЕР_268, НОМЕР_269, НОМЕР_449, НОМЕР_450, НОМЕР_451, НОМЕР_453, НОМЕР_452, НОМЕР_454, НОМЕР_455, НОМЕР_456, НОМЕР_293, НОМЕР_383, НОМЕР_394, НОМЕР_332, НОМЕР_457, НОМЕР_319, НОМЕР_458, НОМЕР_459, НОМЕР_460, НОМЕР_461, НОМЕР_462, НОМЕР_267, НОМЕР_463, НОМЕР_464, НОМЕР_465, НОМЕР_466, НОМЕР_467, НОМЕР_468, НОМЕР_469, НОМЕР_316, НОМЕР_372, НОМЕР_470, НОМЕР_471, НОМЕР_472, НОМЕР_473, НОМЕР_474, НОМЕР_475, НОМЕР_476, НОМЕР_321, НОМЕР_388, НОМЕР_349, НОМЕР_477, НОМЕР_284, НОМЕР_280, НОМЕР_302, НОМЕР_352, НОМЕР_216, НОМЕР_417, НОМЕР_205, НОМЕР_211, НОМЕР_215, НОМЕР_194, НОМЕР_416, НОМЕР_182, НОМЕР_300, НОМЕР_368, НОМЕР_187, НОМЕР_347, НОМЕР_334, НОМЕР_364, НОМЕР_375, НОМЕР_186, НОМЕР_478, НОМЕР_361, НОМЕР_479, НОМЕР_480, НОМЕР_481, НОМЕР_482, НОМЕР_483, НОМЕР_485, НОМЕР_484, НОМЕР_356, НОМЕР_486, НОМЕР_487, НОМЕР_488, НОМЕР_489, НОМЕР_490, НОМЕР_491, НОМЕР_492, НОМЕР_493, НОМЕР_494, НОМЕР_220, НОМЕР_495, НОМЕР_496, НОМЕР_497, НОМЕР_498, НОМЕР_499, НОМЕР_500, НОМЕР_501, НОМЕР_502, НОМЕР_503, НОМЕР_359, НОМЕР_504, НОМЕР_505, НОМЕР_506, НОМЕР_507, НОМЕР_508, НОМЕР_509, НОМЕР_510, НОМЕР_511, НОМЕР_512, НОМЕР_513, НОМЕР_514, НОМЕР_515, НОМЕР_516, НОМЕР_517, НОМЕР_518, НОМЕР_519, НОМЕР_520, НОМЕР_521, НОМЕР_522, НОМЕР_523, НОМЕР_524, НОМЕР_525, НОМЕР_526, НОМЕР_527, НОМЕР_528, НОМЕР_530, НОМЕР_529, НОМЕР_531, НОМЕР_532, НОМЕР_533, НОМЕР_534, НОМЕР_535, НОМЕР_536, НОМЕР_539, НОМЕР_537, НОМЕР_538, НОМЕР_540, НОМЕР_541, НОМЕР_542, НОМЕР_543, НОМЕР_544, НОМЕР_545, НОМЕР_547, НОМЕР_546, НОМЕР_548, НОМЕР_549, НОМЕР_550, НОМЕР_551, НОМЕР_553, НОМЕР_552, НОМЕР_554, НОМЕР_555, НОМЕР_556, НОМЕР_557, НОМЕР_558, НОМЕР_559, НОМЕР_560, НОМЕР_562, НОМЕР_561, НОМЕР_563, НОМЕР_564, НОМЕР_565, НОМЕР_567, НОМЕР_566, НОМЕР_568, НОМЕР_569, НОМЕР_570, НОМЕР_572, НОМЕР_571, НОМЕР_573, НОМЕР_574, НОМЕР_575, НОМЕР_576, НОМЕР_577, НОМЕР_580, НОМЕР_578, НОМЕР_579, НОМЕР_581, НОМЕР_582, НОМЕР_583, НОМЕР_584, НОМЕР_585, НОМЕР_586, НОМЕР_587, НОМЕР_588, НОМЕР_589, НОМЕР_590, НОМЕР_592, НОМЕР_591, НОМЕР_593, НОМЕР_594, НОМЕР_595, НОМЕР_597, НОМЕР_596, НОМЕР_598, НОМЕР_599, НОМЕР_313, НОМЕР_600, НОМЕР_601, НОМЕР_408, НОМЕР_603, НОМЕР_602, НОМЕР_218, НОМЕР_337, НОМЕР_282, НОМЕР_604, НОМЕР_605, НОМЕР_606, НОМЕР_607, НОМЕР_608, НОМЕР_609, НОМЕР_610, НОМЕР_612, НОМЕР_611, НОМЕР_613, НОМЕР_614, НОМЕР_615, НОМЕР_618, НОМЕР_616, НОМЕР_617, НОМЕР_619, НОМЕР_620, НОМЕР_621, НОМЕР_233, НОМЕР_266, НОМЕР_224, НОМЕР_277, НОМЕР_271, НОМЕР_622, НОМЕР_326, НОМЕР_335, НОМЕР_381, НОМЕР_333, НОМЕР_424, НОМЕР_327, НОМЕР_387, НОМЕР_396, НОМЕР_298, НОМЕР_623, НОМЕР_624, НОМЕР_625, НОМЕР_627, НОМЕР_626, НОМЕР_628, НОМЕР_629, НОМЕР_630, НОМЕР_632, НОМЕР_631, НОМЕР_633, НОМЕР_634, НОМЕР_635, НОМЕР_636, НОМЕР_637, НОМЕР_638, НОМЕР_639, НОМЕР_640, НОМЕР_641, НОМЕР_642, НОМЕР_643, НОМЕР_644, НОМЕР_645, НОМЕР_646, НОМЕР_647, НОМЕР_648, НОМЕР_649, НОМЕР_650, НОМЕР_651, НОМЕР_652, НОМЕР_653, НОМЕР_654, НОМЕР_655, НОМЕР_656, НОМЕР_657, НОМЕР_658, НОМЕР_659, НОМЕР_660, НОМЕР_661, НОМЕР_662, НОМЕР_663, НОМЕР_664, НОМЕР_665, НОМЕР_667, НОМЕР_666, НОМЕР_668, НОМЕР_669, НОМЕР_670, НОМЕР_671, НОМЕР_672, НОМЕР_673, НОМЕР_674, НОМЕР_83, НОМЕР_86, НОМЕР_57, НОМЕР_98, НОМЕР_99, НОМЕР_96, НОМЕР_80, НОМЕР_88, НОМЕР_101, НОМЕР_74, НОМЕР_68, НОМЕР_56, НОМЕР_73, НОМЕР_70, НОМЕР_81, НОМЕР_82, НОМЕР_63, НОМЕР_67, НОМЕР_66, НОМЕР_62, НОМЕР_61, НОМЕР_60, НОМЕР_59, НОМЕР_85, НОМЕР_84, НОМЕР_71, НОМЕР_72, НОМЕР_64, НОМЕР_58, НОМЕР_89, НОМЕР_87, НОМЕР_91, НОМЕР_94, НОМЕР_93, НОМЕР_92, НОМЕР_75, НОМЕР_69, НОМЕР_65, НОМЕР_105, НОМЕР_95, НОМЕР_90, НОМЕР_103, НОМЕР_79, НОМЕР_78, НОМЕР_77, НОМЕР_76, НОМЕР_100, НОМЕР_97, НОМЕР_104, НОМЕР_102, НОМЕР_12, НОМЕР_20, НОМЕР_18, НОМЕР_49, НОМЕР_46, НОМЕР_32, НОМЕР_33, НОМЕР_19, НОМЕР_31, НОМЕР_6, НОМЕР_28, НОМЕР_50, НОМЕР_45, НОМЕР_42, НОМЕР_14, НОМЕР_7, НОМЕР_13, НОМЕР_11, НОМЕР_35, НОМЕР_36, НОМЕР_38, НОМЕР_40, НОМЕР_34, НОМЕР_39, НОМЕР_30, НОМЕР_29, НОМЕР_10, НОМЕР_9, НОМЕР_8, НОМЕР_54, НОМЕР_55, НОМЕР_26, НОМЕР_23, НОМЕР_25, НОМЕР_22, НОМЕР_21, НОМЕР_47, НОМЕР_48, НОМЕР_41, НОМЕР_44, НОМЕР_43, НОМЕР_16, НОМЕР_15, НОМЕР_17, НОМЕР_27, НОМЕР_24, НОМЕР_37, НОМЕР_52, НОМЕР_51, НОМЕР_53, НОМЕР_675, НОМЕР_245, НОМЕР_676, НОМЕР_677, НОМЕР_678, НОМЕР_680, НОМЕР_679, НОМЕР_260, НОМЕР_681, НОМЕР_682, НОМЕР_683, НОМЕР_684, НОМЕР_685, НОМЕР_686, НОМЕР_687, НОМЕР_248, НОМЕР_188, НОМЕР_688, НОМЕР_351, НОМЕР_360, НОМЕР_689, НОМЕР_320, НОМЕР_399, НОМЕР_690, НОМЕР_691, НОМЕР_692, НОМЕР_693, НОМЕР_358, НОМЕР_694, НОМЕР_695, НОМЕР_696, НОМЕР_422, НОМЕР_376, НОМЕР_697, НОМЕР_238, НОМЕР_698, НОМЕР_185, НОМЕР_699, НОМЕР_700, НОМЕР_701, НОМЕР_702, НОМЕР_703, НОМЕР_704, НОМЕР_705, НОМЕР_189, НОМЕР_706, НОМЕР_708, НОМЕР_707, НОМЕР_276, НОМЕР_273, НОМЕР_374, НОМЕР_292, НОМЕР_709, НОМЕР_304, НОМЕР_354, НОМЕР_339, НОМЕР_278, НОМЕР_370, НОМЕР_373, НОМЕР_710, НОМЕР_353, НОМЕР_711, НОМЕР_712, НОМЕР_713, НОМЕР_714, НОМЕР_715, НОМЕР_716, НОМЕР_717, НОМЕР_718, НОМЕР_719, НОМЕР_720, НОМЕР_721, НОМЕР_722, НОМЕР_378, НОМЕР_283, НОМЕР_288, НОМЕР_723, НОМЕР_328, НОМЕР_724, НОМЕР_384, НОМЕР_725, НОМЕР_726, НОМЕР_727, НОМЕР_728, НОМЕР_729, НОМЕР_730, НОМЕР_731, НОМЕР_732, НОМЕР_733, НОМЕР_324, НОМЕР_735, НОМЕР_734, НОМЕР_736, НОМЕР_737, НОМЕР_738, НОМЕР_739, НОМЕР_740, НОМЕР_741, НОМЕР_742, НОМЕР_743, НОМЕР_744, НОМЕР_745, НОМЕР_746, НОМЕР_748, НОМЕР_747, НОМЕР_749, НОМЕР_750, НОМЕР_751, НОМЕР_752, НОМЕР_753, НОМЕР_755, НОМЕР_754, НОМЕР_756, НОМЕР_757, НОМЕР_758, НОМЕР_759, НОМЕР_760, НОМЕР_761, НОМЕР_762, НОМЕР_763, НОМЕР_764, НОМЕР_765, НОМЕР_401, НОМЕР_766, НОМЕР_767, НОМЕР_768, НОМЕР_281, НОМЕР_769, НОМЕР_380, НОМЕР_770, НОМЕР_771, НОМЕР_341, НОМЕР_330, НОМЕР_772, НОМЕР_773, НОМЕР_237, НОМЕР_774, НОМЕР_775, НОМЕР_206, НОМЕР_414, НОМЕР_776, НОМЕР_261, НОМЕР_254, НОМЕР_777, НОМЕР_778, НОМЕР_257, НОМЕР_779, НОМЕР_230, НОМЕР_780, НОМЕР_781, НОМЕР_782, НОМЕР_783, НОМЕР_386, НОМЕР_239, НОМЕР_345, НОМЕР_784, НОМЕР_785, НОМЕР_343, НОМЕР_786, НОМЕР_787, НОМЕР_788, НОМЕР_789, НОМЕР_790, НОМЕР_791, НОМЕР_792, НОМЕР_221, НОМЕР_793, НОМЕР_265, НОМЕР_794, НОМЕР_795, НОМЕР_796, НОМЕР_797, НОМЕР_798, НОМЕР_799, НОМЕР_800, НОМЕР_801, НОМЕР_802, НОМЕР_371, НОМЕР_803, НОМЕР_804, НОМЕР_806, НОМЕР_805, НОМЕР_807, НОМЕР_808, НОМЕР_390, НОМЕР_809, НОМЕР_810, НОМЕР_811, НОМЕР_812, НОМЕР_813, НОМЕР_814, НОМЕР_244, НОМЕР_815, НОМЕР_816, НОМЕР_226, НОМЕР_817, НОМЕР_818, НОМЕР_820, НОМЕР_819, НОМЕР_821, НОМЕР_822, НОМЕР_823, НОМЕР_824, НОМЕР_825, НОМЕР_826, НОМЕР_827, НОМЕР_828, НОМЕР_829, НОМЕР_830, НОМЕР_831, НОМЕР_832, НОМЕР_833, НОМЕР_274, НОМЕР_834, НОМЕР_835, НОМЕР_836, НОМЕР_837, НОМЕР_839, НОМЕР_838, НОМЕР_201, НОМЕР_193, НОМЕР_840, НОМЕР_841, НОМЕР_842, НОМЕР_203, НОМЕР_843, НОМЕР_844, НОМЕР_845, НОМЕР_199, НОМЕР_846, НОМЕР_847, НОМЕР_848, НОМЕР_849, НОМЕР_851, НОМЕР_850, НОМЕР_229, НОМЕР_852, НОМЕР_853, НОМЕР_855, НОМЕР_854, НОМЕР_212, НОМЕР_856, НОМЕР_857, НОМЕР_858, НОМЕР_860, НОМЕР_859, НОМЕР_861, НОМЕР_303, НОМЕР_862, НОМЕР_418, НОМЕР_863, НОМЕР_323, НОМЕР_864, НОМЕР_865, НОМЕР_866, НОМЕР_275, НОМЕР_400, НОМЕР_867, НОМЕР_377, НОМЕР_294, НОМЕР_868, НОМЕР_318, НОМЕР_869, НОМЕР_870, НОМЕР_872, НОМЕР_871, НОМЕР_355, НОМЕР_297, НОМЕР_873, НОМЕР_874, НОМЕР_875, НОМЕР_877, НОМЕР_876, НОМЕР_878, НОМЕР_195, НОМЕР_879, НОМЕР_258, НОМЕР_197, НОМЕР_880, НОМЕР_246, НОМЕР_881, НОМЕР_252, НОМЕР_882, НОМЕР_883, НОМЕР_421, НОМЕР_398, НОМЕР_884, НОМЕР_885, НОМЕР_886, НОМЕР_887, НОМЕР_889, НОМЕР_888, НОМЕР_890, НОМЕР_891, НОМЕР_892, НОМЕР_407, НОМЕР_893, НОМЕР_894, НОМЕР_362, НОМЕР_315, НОМЕР_379, НОМЕР_419, НОМЕР_895, НОМЕР_219, НОМЕР_896, НОМЕР_897, НОМЕР_225, НОМЕР_898, НОМЕР_899, НОМЕР_900, НОМЕР_901, НОМЕР_902, НОМЕР_209, НОМЕР_903, НОМЕР_904, НОМЕР_404, НОМЕР_340, НОМЕР_905, НОМЕР_906, НОМЕР_907, НОМЕР_367, НОМЕР_908, НОМЕР_253, НОМЕР_909, НОМЕР_910, НОМЕР_204, НОМЕР_192, НОМЕР_911, НОМЕР_912, НОМЕР_913, НОМЕР_914, НОМЕР_915, НОМЕР_916, НОМЕР_917, НОМЕР_363, НОМЕР_406, НОМЕР_918, НОМЕР_919, НОМЕР_920, НОМЕР_921, НОМЕР_922, НОМЕР_923, НОМЕР_924, НОМЕР_925, НОМЕР_926, НОМЕР_927, НОМЕР_928, НОМЕР_929, НОМЕР_336, НОМЕР_930, НОМЕР_251, НОМЕР_931, НОМЕР_932, НОМЕР_933, НОМЕР_934, НОМЕР_935, НОМЕР_179, НОМЕР_936, НОМЕР_256, НОМЕР_937, НОМЕР_938, НОМЕР_939, НОМЕР_242, НОМЕР_940, НОМЕР_941, НОМЕР_942, НОМЕР_943, НОМЕР_944, НОМЕР_945, НОМЕР_389, НОМЕР_946, НОМЕР_314, НОМЕР_947, НОМЕР_948, НОМЕР_255, НОМЕР_949, НОМЕР_235, НОМЕР_950, НОМЕР_951, НОМЕР_264, НОМЕР_191, НОМЕР_249, НОМЕР_952, НОМЕР_250, НОМЕР_953, НОМЕР_259, НОМЕР_198, НОМЕР_954, НОМЕР_955, НОМЕР_228, НОМЕР_956, НОМЕР_181, НОМЕР_957, НОМЕР_958, НОМЕР_287, НОМЕР_959, НОМЕР_270, НОМЕР_960, НОМЕР_180, НОМЕР_208, НОМЕР_222, НОМЕР_961, НОМЕР_415, НОМЕР_962, НОМЕР_214, НОМЕР_963, НОМЕР_262, НОМЕР_964, НОМЕР_241, НОМЕР_965, НОМЕР_966, НОМЕР_967, НОМЕР_247, НОМЕР_968, НОМЕР_969, НОМЕР_970, НОМЕР_227, НОМЕР_971, НОМЕР_972, НОМЕР_973, НОМЕР_152, НОМЕР_148, НОМЕР_153, НОМЕР_162, НОМЕР_166, НОМЕР_143, НОМЕР_131, НОМЕР_159, НОМЕР_140, НОМЕР_137, НОМЕР_161, НОМЕР_128, НОМЕР_142, НОМЕР_173, НОМЕР_150, НОМЕР_154, НОМЕР_156, НОМЕР_157, НОМЕР_160, НОМЕР_158, НОМЕР_163, НОМЕР_135, НОМЕР_132, НОМЕР_133, НОМЕР_126, НОМЕР_155, НОМЕР_134, НОМЕР_130, НОМЕР_144, НОМЕР_164, НОМЕР_146, НОМЕР_141, НОМЕР_127, НОМЕР_145, НОМЕР_147, НОМЕР_175, НОМЕР_151, НОМЕР_136, НОМЕР_165, НОМЕР_169, НОМЕР_170, НОМЕР_172, НОМЕР_174, НОМЕР_149, НОМЕР_168, НОМЕР_129, НОМЕР_139, НОМЕР_138, НОМЕР_171, НОМЕР_167, НОМЕР_974, НОМЕР_190, НОМЕР_210, НОМЕР_975, НОМЕР_243, НОМЕР_976, НОМЕР_977, НОМЕР_978, НОМЕР_291, НОМЕР_317, НОМЕР_979, НОМЕР_325, НОМЕР_980 НОМЕР_322, НОМЕР_981, НОМЕР_391, НОМЕР_357, НОМЕР_312, НОМЕР_346, НОМЕР_982, НОМЕР_305, НОМЕР_290, НОМЕР_983, НОМЕР_342, НОМЕР_329, НОМЕР_395, НОМЕР_984, НОМЕР_234, НОМЕР_985, НОМЕР_393, НОМЕР_986, НОМЕР_202, НОМЕР_310, НОМЕР_987, НОМЕР_217, НОМЕР_988, НОМЕР_412, НОМЕР_989, НОМЕР_272, НОМЕР_990, НОМЕР_350, НОМЕР_993, НОМЕР_109, НОМЕР_108, НОМЕР_991, НОМЕР_992, НОМЕР_429, НОМЕР_120, НОМЕР_121, НОМЕР_427, НОМЕР_106, НОМЕР_107, НОМЕР_994, НОМЕР_110, НОМЕР_118, НОМЕР_117, НОМЕР_426, НОМЕР_116, НОМЕР_112, НОМЕР_114, НОМЕР_995, НОМЕР_119, НОМЕР_425, НОМЕР_122, НОМЕР_996, НОМЕР_124, НОМЕР_115, НОМЕР_111, НОМЕР_123, НОМЕР_997, НОМЕР_113, НОМЕР_998, НОМЕР_397, НОМЕР_999, НОМЕР_308, НОМЕР_1000, НОМЕР_420, НОМЕР_1001, НОМЕР_223, НОМЕР_207, НОМЕР_1002, НОМЕР_309, НОМЕР_1003, НОМЕР_423, НОМЕР_301, НОМЕР_213, НОМЕР_286, НОМЕР_1004, НОМЕР_344, НОМЕР_338, НОМЕР_348, НОМЕР_1005, НОМЕР_279, НОМЕР_366, НОМЕР_1006, НОМЕР_236, НОМЕР_1007, НОМЕР_411, НОМЕР_1008, НОМЕР_231, НОМЕР_200, НОМЕР_1009, НОМЕР_299, НОМЕР_1010, НОМЕР_1011, НОМЕР_403, НОМЕР_1012, НОМЕР_311, НОМЕР_307, НОМЕР_1013, НОМЕР_1014, НОМЕР_263, НОМЕР_365, НОМЕР_184, НОМЕР_1015, НОМЕР_296, НОМЕР_289, НОМЕР_1016, НОМЕР_382, НОМЕР_413, НОМЕР_385, НОМЕР_295, НОМЕР_402, НОМЕР_1017, НОМЕР_409, НОМЕР_1018, НОМЕР_183, НОМЕР_1019, НОМЕР_1020, НОМЕР_240, НОМЕР_1021, НОМЕР_232, НОМЕР_1022, НОМЕР_331, НОМЕР_1023, НОМЕР_369, НОМЕР_1024, НОМЕР_392, НОМЕР_1025, НОМЕР_176, НОМЕР_177, НОМЕР_178, які перебувають на території України;
7) кошти в розмірі 230 568 514,33 грн, отримані від реалізації Національним агентством України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, належного Відкритому акціонерному товариству «Білоруськалій» хлориду калію, які знаходяться на депозитному рахунку агентства, відкритому в АТ «СЕНС БАНК» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 23494714), а саме IBAN: НОМЕР_2 (відповідно до Угоди банківського вкладу (про розміщення вкладу на вимогу) від 24.01.2025 № 41037901/01), а також доходи за цим активом (нараховані проценти);
8) кошти в розмірі 73 492,15 євро, які знаходяться на банківському рахунку Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» (обліковий номер платника 880018654), відкритому в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 14352406), а саме IBAN: НОМЕР_4;
9) кошти в розмірі 20 125,10 грн, які знаходяться на банківському рахунку Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» (обліковий номер платника 880018654), відкритому в АТ «БАНК КРЕДИТ ДНІПРО» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 14352406), а саме IBAN: НОМЕР_4;
10) право вимоги Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на, які виникли на підставі Закону Украі?ни «Про передачу, примусове відчуження або вилучення маи?на в умовах правового режиму воєнного чи надзвичаи?ного стану», у зв`язку із вчиненням діи?, пов`язаних із відчуженням майна - калію хлористого вагою 6 981,48 т, що знаходився у 100 залізничних вагонах із номерами: НОМЕР_179, НОМЕР_180, НОМЕР_181, НОМЕР_182, НОМЕР_183, НОМЕР_184, НОМЕР_195, НОМЕР_185, НОМЕР_186, НОМЕР_187, НОМЕР_188, НОМЕР_189, НОМЕР_190, НОМЕР_191, НОМЕР_192, НОМЕР_193, НОМЕР_194, НОМЕР_843, НОМЕР_197, НОМЕР_198, НОМЕР_199, НОМЕР_200, НОМЕР_201, НОМЕР_202, НОМЕР_203, НОМЕР_204, НОМЕР_205, НОМЕР_206, НОМЕР_207, НОМЕР_208, НОМЕР_209, НОМЕР_210, НОМЕР_211, НОМЕР_212, НОМЕР_213, НОМЕР_214, НОМЕР_215, НОМЕР_216, НОМЕР_217, НОМЕР_220, НОМЕР_218, НОМЕР_219, НОМЕР_221, НОМЕР_222, НОМЕР_223, НОМЕР_224, НОМЕР_225, НОМЕР_226, НОМЕР_234, НОМЕР_227, НОМЕР_228, НОМЕР_235, НОМЕР_229, НОМЕР_236, НОМЕР_230, НОМЕР_237, НОМЕР_231, НОМЕР_238, НОМЕР_232, НОМЕР_233, НОМЕР_239, НОМЕР_240, НОМЕР_241, НОМЕР_242, НОМЕР_243, НОМЕР_244, НОМЕР_247, НОМЕР_245, НОМЕР_248, НОМЕР_246, НОМЕР_249, НОМЕР_250, НОМЕР_251, НОМЕР_252, НОМЕР_253, НОМЕР_254, НОМЕР_255, НОМЕР_256, НОМЕР_257, НОМЕР_258, НОМЕР_259, НОМЕР_260, НОМЕР_261, НОМЕР_265, НОМЕР_262, НОМЕР_266, НОМЕР_263, НОМЕР_267, НОМЕР_264, НОМЕР_268, НОМЕР_269, НОМЕР_270, НОМЕР_271, НОМЕР_272, НОМЕР_273, НОМЕР_274, НОМЕР_275, НОМЕР_276, НОМЕР_277, НОМЕР_278 - згідно з актом про примусове відчуження майна від 03.06.2022 № 42дск, складеним військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ОСОБА_4 «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 30.05.2022 № 26;
11) право вимоги Відкритого акціонерного товариства «Білоруськалій» на повернення примусово відчуженого маи?на та право на компенсацію вартості примусово відчуженого маи?на, які виникли на підставі Закону Украі?ни «Про передачу, примусове відчуження або вилучення маи?на в умовах правового режиму воєнного чи надзвичаи?ного стану», у зв`язку із вчиненням діи?, пов`язаних із відчуженням майна - калію хлористого загальним об`ємом 10 322,75 т, що знаходився у 147 залізничних вагонах із номерами: НОМЕР_279, НОМЕР_282, НОМЕР_280, НОМЕР_281, НОМЕР_283, НОМЕР_284, НОМЕР_707, НОМЕР_286, НОМЕР_287, НОМЕР_288, НОМЕР_289, НОМЕР_290, НОМЕР_291, НОМЕР_292, НОМЕР_293, НОМЕР_296, НОМЕР_294, НОМЕР_297, НОМЕР_295, НОМЕР_298, НОМЕР_299, НОМЕР_300, НОМЕР_301, НОМЕР_302, НОМЕР_303, НОМЕР_304, НОМЕР_305, НОМЕР_306, НОМЕР_307, НОМЕР_308, НОМЕР_309, НОМЕР_310, НОМЕР_311, НОМЕР_312, НОМЕР_125, НОМЕР_313, НОМЕР_314, НОМЕР_315, НОМЕР_316, НОМЕР_317, НОМЕР_318, НОМЕР_319, НОМЕР_320, НОМЕР_321, НОМЕР_323, НОМЕР_322, НОМЕР_324, НОМЕР_325, НОМЕР_326, НОМЕР_327, НОМЕР_328, НОМЕР_329, НОМЕР_330, НОМЕР_331, НОМЕР_332, НОМЕР_334, НОМЕР_333, НОМЕР_335, НОМЕР_336, НОМЕР_337, НОМЕР_338, НОМЕР_339, НОМЕР_340, НОМЕР_341, НОМЕР_343, НОМЕР_342, НОМЕР_344, НОМЕР_345, НОМЕР_346, НОМЕР_347, НОМЕР_349, НОМЕР_348, НОМЕР_350, НОМЕР_351, НОМЕР_352, НОМЕР_353, НОМЕР_354, НОМЕР_355, НОМЕР_356, НОМЕР_357, НОМЕР_358, НОМЕР_359, НОМЕР_360, НОМЕР_361, НОМЕР_362, НОМЕР_363, НОМЕР_364, НОМЕР_367, НОМЕР_365, НОМЕР_368, НОМЕР_366, НОМЕР_369, НОМЕР_370, НОМЕР_371, НОМЕР_374, НОМЕР_372, НОМЕР_373, НОМЕР_375, НОМЕР_376, НОМЕР_377, НОМЕР_378, НОМЕР_379, НОМЕР_380, НОМЕР_381, НОМЕР_382, НОМЕР_383, НОМЕР_386, НОМЕР_384, НОМЕР_385, НОМЕР_387, НОМЕР_388, НОМЕР_391, НОМЕР_389, НОМЕР_390, НОМЕР_392, НОМЕР_393, НОМЕР_395, НОМЕР_394, НОМЕР_396, НОМЕР_397, НОМЕР_398, НОМЕР_399, НОМЕР_400, НОМЕР_401, НОМЕР_402, НОМЕР_403, НОМЕР_404, НОМЕР_405, НОМЕР_406, НОМЕР_407, НОМЕР_408, НОМЕР_409, НОМЕР_410, НОМЕР_411, НОМЕР_412, НОМЕР_413, НОМЕР_414, НОМЕР_415, НОМЕР_416, НОМЕР_417, НОМЕР_418, НОМЕР_419, НОМЕР_420, НОМЕР_422, НОМЕР_421, НОМЕР_423, НОМЕР_424 - згідно з актом про примусове відчуження майна від 12.10.2022 № 182/1дск, складеним військовою частиною НОМЕР_1 Міністерства оборони України відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 Міністерства оборони України ОСОБА_4 «Про примусове відчуження майна для потреб держави в умовах воєнного стану» від 10.10.2022 № 81агд дск;
12) 48 % частки статутного капіталу Товариства з обмеженою відповідальністю «АГРОРОЗКВІТ» (ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ 40628970), що у грошовому еквіваленті становить 86 400 грн, яка належить Відкритому акціонерному товариству «Білоруська калійна компанія» (реєстраційний номер 192050251) та щодо якої Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій» може опосередковано вчиняти дії, тотожні за змістом здійсненню права розпорядження.
Опублікувати текст рішення на офіційному вебсайті Вищого антикорупційного суду відповідно до положень ч. 7 ст. 283-1 КАС України.
Судове рішення в день набрання ним законної сили надіслати до Фонду державного майна України для здійснення повноважень у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, а також до апарату Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана учасником справи та/або його представником до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п`яти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду та його опублікування на офіційному вебсайті Вищого антикорупційного суду.
Учасники справи, які не були присутні при проголошенні рішення суду, а також особа, яка не брала участі справі, якщо суд вирішив питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити рішення суду протягом п`яти днів з дня його опублікування на офіційному вебсайті Вищого антикорупційного суду.
Відомості про сторін та інших учасників справи:
Позивач: Міністерство юстиції України, місцезнаходження: вул. Архітектора Городецького, буд. 13, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 00015622.
Відповідач: Відкрите акціонерне товариство «Білоруськалій», місцезнаходження: вул. Коржа, буд. 5, м. Солігорськ, Мінська обл., Республіка Білорусь, 223706, обліковий номер платника: 600122610.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача:
Товариство з обмеженою відповідальністю «МСП «Ніка-Тера», місцезнаходження: вул. Айвазовського, буд. 23, м. Миколаїв, Миколаївська обл., 54052, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 22439446;
Військова частина НОМЕР_1 , ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 22992781;
Товариство з обмеженою відповідальністю «Агропромислова група «Беста», місцезнаходження: вул. Зоологічна, буд. 4-А, офіс 139, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 43572596;
Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, місцезнаходження: вул. Бориса Грінченка, буд. 1, м. Київ, 01001, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 41037901;
Акціонерне товариство «Українська залізниця», місцезнаходження: вул. Єжи Ґедройця, буд. 5, м. Київ, 03150, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 43572596.
Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АГРОРОЗКВІТ», місцезнаходження: вул. Євгена Коновальця, буд. 44-Б, поверх 2, м. Київ, 01133, ідентифікаційний код юридичної особи в ЄДРПОУ: 40628970;
Відкрите акціонерне товариство «Білоруська калійна компанія», місцезнаходження: просп. Машерова, буд. 35, м. Мінськ, Республіка Білорусь, 220002, реєстраційний номер: 192050251;
Державне об`єднання Білоруська залізна дорога, місцезнаходження: вул. Леніна, буд. 17, м. Мінськ, Республіка Білорусь, 220030, реєстраційний номер: 100088574;
Білоруське республіканське унітарне підприємство експортно-імпортного страхування «Белексимгарант», місцезнаходження: вул. Мельникайте, буд. 2, прим. 1, м. Мінськ, Республіка Білорусь, 220004, реєстраційний номер: 101421509.
Повне судове рішення складено 14.04.2025.
Головуючий суддя О.В. Олійник
Судді О.Я. Саландяк
К.Ю. Широка
Суд | Вищий антикорупційний суд |
Дата ухвалення рішення | 09.04.2025 |
Оприлюднено | 16.04.2025 |
Номер документу | 126604689 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо застосування санкцій у порядку антикорупційного законодавства |
Адміністративне
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Семенников О. Ю.
Адміністративне
Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду
Семенников О. Ю.
Адміністративне
Вищий антикорупційний суд
Олійник О. В.