У Х В А Л А
15 квітня 2025 року м. Чернігівсправа № 927/1116/24(927/350/25) Господарський суд Чернігівської області у складі судді Фесюри М.В., розглянувши матеріали позовної заяви, сформованої 14.04.25 через систему «Електронний суд»
Позивач: Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області,
вул. П`ятницька, буд. 83-А, м. Чернігів, 14005,
код ЄДРПОУ 21390940,
Відповідач: Філія Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України,
вул. Куйбишева, 1, м. Корюківка, Чернігівська область, код ЄДРПОУ 30947264,
про стягнення 18 453,32 грн
без виклику (повідомлення) сторін;
Обставини справи:
У провадженні Господарського суду Чернігівської області на стадії розпорядження перебуває справа про банкрутство Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України у порядку приписів Кодексу України з процедур банкрутства (суддя М.В. Фесюра).
Ухвалою суду від 18.12.24, серед іншого, відкрито провадження у справі про банкрутство Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 32016315), введено процедуру розпорядження майном, призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Бриксу Андрія Олеговича.
14.04.25, Головне управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області звернулося до Господарського суду Чернігівської області з позовною заявою до філії Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України, в якій просить стягнути з Філії заборгованість по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 18 453, 32 грн за період 01.12.24 по 31.03.25
Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 14.04.25 дану позовну заяву передано на розгляд судді Фесюри М.В. (у провадженні якого перебуває справа №927/1116/24 про банкрутство Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України) та присвоєно номер 927/1116/24 (927/350/25).
Суд зазначає, що статтею 7 Кодексу України з процедур банкрутства визначено порядок розгляду спорів, стороною в яких є боржник.
Зокрема, абзацом 1 частини 2 статті 7 Кодексу України з процедур банкрутства передбачено, що господарський суд, у провадженні якого перебуває справа про банкрутство (неплатоспроможність), у межах цієї справи вирішує всі майнові спори, стороною в яких є боржник; спори з позовними вимогами до боржника та щодо його майна; спори про визнання недійсними результатів аукціону; спори про визнання недійсними будь-яких правочинів, укладених боржником; спори про повернення (витребування) майна боржника або відшкодування його вартості відповідно; спори про відшкодування шкоди та/або збитків, завданих боржнику; спори про стягнення заробітної плати; спори про поновлення на роботі посадових та службових осіб боржника; спори щодо інших вимог до боржника, у тому числі спори про визначення та сплату (стягнення) грошових зобов`язань (податкового боргу), визначених відповідно до Податкового кодексу України.
Дослідивши матеріали позовної заяви, суд дійшов висновку про наступне.
Згідно з частиною 2 статті 4 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Частиною 1 статті 45 ГПК України передбачено, що сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу.
Згідно з ч. 4 ст. 45 ГПК України, відповідачами є особи, яким пред`явлено позовну вимогу.
Положеннями частин 1, 2 статті 55 Господарського кодексу України передбачено, що суб`єктами господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов`язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов`язаннями в межах цього майна, крім випадків, передбачених законодавством. Суб`єктами господарювання є: господарські організації - юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, державні, комунальні та інші підприємства, створені відповідно до цього Кодексу, а також інші юридичні особи, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані в установленому законом порядку; громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які здійснюють господарську діяльність та зареєстровані відповідно до закону як підприємці.
Відповідно до статті 80 Цивільного кодексу України юридичною особою є організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Частинами 1, 3, 5 статті 95 Цивільного кодексу України унормовано, що філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Відповідно до статті 64 Господарського кодексу України функції, права та обов`язки структурних підрозділів підприємства визначаються положеннями про них, які затверджуються в порядку, визначеному статутом підприємства або іншими установчими документами. Підприємство має право створювати філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи, погоджуючи питання про розміщення таких підрозділів підприємства з відповідними органами місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. Такі відокремлені підрозділи не мають статусу юридичної особи і діють на основі положення про них, затвердженого підприємством. Підприємства можуть відкривати рахунки в установах банків через свої відокремлені підрозділи відповідно до закону.
Тобто, філії, представництва, інші відокремлені підрозділи наділяються певною господарською компетенцією. Втім, не маючи статусу юридичної особи, такі підрозділи не наділяються самостійною господарською процесуальною правоздатністю та дієздатністю.
Таким чином, у спірних правовідносинах, за правилами встановленими процесуальним законодавством, в якості відповідача за позовом може виступати юридична особа, або юридична особа в особі її філії (якщо філія наділена відповідними повноваженнями і про це є належні докази).
Відповідно до частини четвертої статті 89 Цивільного кодексу України до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Суд, дослідивши позовну заяву вказує, що позивачем пред`явлено вимоги до відповідача, а саме, до філії Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 30947264).
У той же час суд зазначає, що за кодом ЄДРПОУ 30947264 відомості стосовно юридичної особи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань відсутні.
Однак, за кодом ЄДРПОУ 30947264 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань містяться відомості стосовно відокремленого підрозділу юридичної особи.
Юридичною особою, до якої належить вказаний відокремлений підрозділ, є Дочірнє підприємство "Чернігівський облавтодор" Відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (код ЄДРПОУ 32016315).
Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем визначено відповідача, який не є самостійною юридичною особою, тобто, не є самостійним суб`єктом господарювання, який здійснює господарську діяльність.
Обумовлене вище також підтверджується ч. 3 ст. 95 Цивільного кодексу України, якою закріплено, що філії (відокремлений підрозділ юридичної особи) та представництва не є юридичними особами.
Зважаючи на викладене, сторонами в господарському процесі можуть бути юридичні особи та фізичні особи-підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування, можливість подання позову до відокремленого підрозділу юридичної особи діючим ГПК України не передбачена.
Заразом позивачем заявлено вимогу до відокремленого підрозділу юридичної особи, а саме - до філії Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 30947264) та визначено вказану особу відповідачем за поданим позовом, а не до юридичної особи - Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 32016315).
Таким чином, в силу наведених норм, філія Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України не може виступати самостійною стороною спору в господарському судочинстві, адже не є самостійним суб`єктом господарювання та не має статусу юридичної особи. Позов має бути спрямований саме до юридичної особи - Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України (код ЄДРПОУ 32016315) або або до юридичної особи в особі філії (відокремленого підрозділу), за наявності відповідних повноважень у останнього, докази яких мають бути додані позивачем до позовної заяви.
Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 175 ГПК України суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо заява не підлягає розгляду за правилами господарського судочинства.
Відмовляючи у відкритті провадження з підстави, встановленої пунктом 1 частини першої цієї статті, суд повинен роз`яснити заявнику, до юрисдикції якого суду віднесено розгляд справи (частина 6 статті 175 ГПК України).
Суд зауважує, що в разі визначення суб`єктів господарського спору у відповідності до частини 2 статті 4 ГПК України, останній може бути розглянутий за правилами господарського судочинства.
Згідно з ч. ч. 3, 4 ст. 175 ГПК України про відмову у відкритті провадження у справі постановляється ухвала не пізніше п`яти днів з дня надходження заяви. Така ухвала надсилається заявникові не пізніше наступного дня після її постановлення в порядку, встановленому в статті 242 цього Кодексу. До ухвали про відмову у відкритті провадження у справі, що надсилається заявникові, додаються позовні матеріали. Копія позовної заяви залишається в суді.
За таких обставин, оскільки суд відмовляє у відкритті провадження у справі, то матеріали позовної заяви підлягають поверненню Головному управлінню Пенсійного фонду України в Чернігівській області.
Водночас з огляду на те, що позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області надійшла через систему "Електронний суд" (тобто наявна в електронному вигляді), тому не підлягає фактичному поверненню.
Керуючись ст. ст. 175, 234, 235 ГПК України, суд -
УХВАЛИВ:
1.У відкритті провадження за позовною заявою Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області до Філії Корюківський райавтодор Дочірнього підприємства Чернігівський облавтодор Відкритого акціонерного товариства Державна акціонерна компанія Автомобільні дороги України про стягнення 18 453,32 грн - відмовити.
2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена в порядку та строк, передбачений ст. ст. 254 - 258 Господарського процесуального кодексу України.
Суддя М.В. Фесюра
Веб адреса Єдиного державного реєстру судових рішень, розміщена на офіційному веб порталі судової влади України в мережі Інтернет: http://reyestr.court.gov.ua.
Документи по справі можуть бути направлені на адресу суду: пр-т Миру, 20, м. Чернігів, 14000, та на електронну адресу Господарського суду Чернігівської області: е-mail: inbox@cn.arbitr.gov.ua; тел. канцелярії (099) 420-54-50.
Суд | Господарський суд Чернігівської області |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2025 |
Оприлюднено | 16.04.2025 |
Номер документу | 126607530 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи про банкрутство, з них: майнові спори, стороною в яких є боржник, з них: |
Господарське
Господарський суд Чернігівської області
Фесюра М.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні