ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про стягнення штрафу в порядку процесуального примусу
15 квітня 2025 року м. Житомир справа № 240/18078/24
категорія 110000000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Окис Т.О., розглянувши в електронній формі порядку письмового провадження питання про застосування заходів процесуального примусу в справі за позовом Громадської організації "ЮАЕНІМАЛС" до Товариства з обмеженою відповідальністю "Контактний зоопарк Звірополіс", Фізичної особи підприємця ОСОБА_1 Фізичної особи підприємця ОСОБА_2 , Державної екологічної інспекції України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача, Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України, про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
установив:
Громадська організація "ЮАЕНІМАЛС" звернулася до Житомирського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» з позовом про визнання діяльності з утримання диких тварин без передбаченого законом дозволу Товариством з обмеженою відповідальністю "Контактний зоопарк Звірополів", Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 незаконною та зобов`язання Державної екологічної інспекції України вилучити диких тварин, які утримуються Товариством з обмеженою відповідальністю "Контактний зоопарк Звірополіс", Фізичною особою підприємцем ОСОБА_1 та Фізичною особою підприємцем ОСОБА_2 незаконно з порушенням умов їх використання, та передати їх відповідно до договорів на тимчасове утримання до зоологічних парків державної та комунальної форми власності.
Ухвалою суду від 02 жовтня 2024 року позов прийнято до провадження та призначено до розгляду у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою суду від 02 грудня 2024 року зобов`язано Державну екологічну інспекцію України надати суду протягом 10 (десяти) днів з дня отримання копії цієї ухвали з доказами направлення іншим учасникам справи інформацію про вжиті на виконання листа Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України №25/2-11/566-24 від 16 січня 2024 року заходи реагування відповідно до законодавства, а у разі виявлення порушень, вжиті заходи щодо забезпечення належних умов утримання диких тварин, а також належним чином засвідчену копію листа Держекоінспекції від 01 липня 2024 року №2.6/140/0/46-.24ПЗ та інформацію про вжиті заходи за результатами отримання відомостей від Державної екологічної інспекції Столичного округу на виконання вимоги, викладеної у листі від 01 липня 2024 року №2.6/140/0/46-.24ПЗ, продовжено строк розгляду справи на більш тривалий, розумний термін, зупинено провадження у справі №240/18078/24 до дати отримання судом витребуваної інформації.
19 грудня 2025 року Державна екологічна інспекцію України подала до суду відзив на позовну заяву та витребувані докази.
Однак, при дослідженні указаних доказів, судом установлено не повне виконання ухвали суду, яке виразилося у відсутності копію листа Держекоінспекції від 01 липня 2024 року №2.6/140/0/46-.24ПЗ та інформації про вжиті заходи за результатами отримання відомостей від Державної екологічної інспекції Столичного округу на виконання вимоги, викладеної у листі від 01 липня 2024 року №2.6/140/0/46-.24ПЗ.
03 березня 2025 року судом винесено окрему ухвалу, якою доведено до відома Тимчасово виконуючого обов`язки Голови Державної екологічної інспекції України Зубовича Ігоря Олеговича виявлений судом факт невиконання судового рішення для вжиття відповідних заходів реагування. Указано, що про результати розгляду окремої ухвали та вжиті заходи необхідно письмово проінформувати Житомирський окружний адміністративний суд у 15-денний строк з дня отримання окремої ухвали.
Указану ухвалу отримано Державною екологічною інспекцією України 04 березня 2025 року о 18:46 в електронний кабінет системи "Електронний Суд".
Станом на 15 квітня 2025 року вимоги ухвали суду від 02 грудня 2024 року та окремої ухвали від 03 березня 2025 року повністю невиконанні, про причини невиконання суду не повідомлено.
Частиною 5 статті 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов`язковими до виконання на всій території України.
Аналогічна правова норма закріплена у частині 2 статті 14 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно частин 3, 4 статті 13 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом
В ухвалі від 02 грудня 2024 року було роз`яснено, що невиконання ухвали суду про витребування доказів може мати наслідком застосування заходів процесуального примусу, передбачених статтями 145, 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
За приписами статті 144 Кодексу адміністративного судочинства України заходами процесуального примусу є процесуальні дії, що вчиняються судом у визначених цим Кодексом випадках з метою спонукання відповідних осіб до виконання встановлених в суді правил, добросовісного виконання процесуальних обов`язків, припинення зловживання правами та запобігання створенню протиправних перешкод у здійсненні судочинства.
Одним із заходів процесуального примусу є штраф (пункт 5 частини 1 статті 145 Кодексу адміністративного судочинства України).
Пунктами 1, 3 частини 1 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суд може постановити ухвалу про стягнення в дохід Державного бюджету України з відповідної особи штрафу у сумі від 0,3 до трьох розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у випадках: невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу; неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Згідно вимог частини 3 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України у випадку невиконання процесуальних обов`язків, зловживання процесуальними правами представником учасника справи суд з урахуванням конкретних обставин справи може стягнути штраф як з учасника справи, так і з його представника.
Зважаючи на те, що Державна екологічна інспекція України вимоги ухвали від 02 грудня 2024 року та окремої ухвали від 03 березня 2025 року не виконала, про причини їх невиконання суд не повідомила, суд приходить до висновку про наявність підстав для застосування до неї заходу процесуального примусу у вигляді штрафу.
Законом України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено у 2025 році прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць у розмірі з 1 січня 3028 гривні.
Ураховуючи викладене, суд уважає за необхідне накласти на Державну екологічну інспекцію України штраф у розмірі, передбаченому частиною 1 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України, а саме у розмірі 1,5 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 4542,00 грн за невиконання процесуальних обов`язків, зокрема неповідомлення суду про неможливість подати докази, витребувані судом, або неподання таких доказів без поважних причин суб`єктом владних повноважень.
Керуючись статтями 144, 149, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Застосувати до Державної екологічної інспекції України захід процесуального примусу шляхом накладення штрафу в порядку частини 2 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стягнути в дохід Державного бюджету України із Державної екологічної інспекції України (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, будинок 3, корпус 2, код ЄДРПОУ 37508533) штраф у розмірі 4542 (чотири тисячі п`ятсот сорок дві) гривні на рахунок Державної судової адміністрації України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Ухвала є виконавчим документом відповідно до вимог частини 5 статті 149 Кодексу адміністративного судочинства України.
Стягувач: Державна судова адміністрація України (01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795).
Боржник: Державна екологічна інспекція України (01042, м. Київ, пров. Новопечерський, будинок 3, корпус 2 , код ЄДРПОУ 37508533).
Строк пред`явлення цієї ухвали до виконання становить три місяці з дня набрання нею законної сили.
Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання та може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дати її постановлення.
Суддя Т.О. Окис
Суд | Не вказано |
Дата ухвалення рішення | 15.04.2025 |
Оприлюднено | 17.04.2025 |
Номер документу | 126621556 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу охорони навколишнього природного середовища, зокрема щодо |
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Адміністративне
Житомирський окружний адміністративний суд
Окис Тетяна Олександрівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні