УХВАЛА
16 квітня 2025 року
м. Київ
cправа № 902/117/21
Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного господарського суду: Краснова Є. В. - головуючого, Мачульського Г. М., Рогач Л. І.,
секретаря судового засідання - Денисевича А. Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Фермерського господарства "Софія-Т" на постанову Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.12.2024 (колегія суддів: Мельник О. В., Гудак А. В., Петухов М. Г.) у справі
за позовом виконувача обов`язків керівника Бершадської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Тростянецької селищної ради до Фермерського господарства "Софія-Т", третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Вінницька обласна державна адміністрація про визнання недійсним договору купівлі-продажу, скасування рішень та визнання права власності,
за участі:
прокурора - Цимбалістого Т. О.,
представника відповідача - Слюсар О. В.,
ВСТАНОВИВ:
Виконувач обов`язків керівника Бершадської місцевої прокуратури (далі - Прокурор) звернувся до суду в інтересах держави в особі Тростянецької селищної ради Гайсинського району (далі - Тростянецька селищна рада) до Фермерського господарства "Софія-Т" (далі - ФГ "Софія-Т") про визнання незаконним та скасування рішення Капустянської сільської ради від 17.11.2017 "Про відчуження комунального майна", рішення Капустянської сільської ради від 30.01.2018 "Про продаж майна комунальної власності", визнання недійсним договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 22.05.2018 та визнання права власності.
На обґрунтування позовних вимог Прокурор стверджує, що продані в процесі приватизації комунального майна спірні гідротехнічні споруди є захисними, а тому із урахуванням приписів частини другої статті 4 Закону України "Про приватизацію державного і комунального майна" такі об`єкти не підлягають приватизації. Спірні гідротехнічні споруди розташовані на струмку Безіменний, який у відповідності до вимог пункту 1 частини другої статті 5 Водного кодексу України (далі - ВК України) відноситься до водних об`єктів місцевого значення та з посиланням на приписи частини другої статті 59, пункту "г" частини четвертої статті 83, пункту "д" частини четвертої статті 84 ЗК України, частини першої статті 181 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України), а також з урахуванням принципу цілісності об`єкта нерухомості із земельною ділянкою, зазначає, що земельна ділянка, на якій розміщені спірні гідроспоруди, не може перебувати в приватній власності, що фактично також виключає правомірність їх приватизації та можливість, за таких умов, перебувати у приватній власності.
Прокурор вважає, що вказані обставини свідчать про те, що рішення Капустянської сільської ради про проведення приватизації гідротехнічних споруд та подальше їх відчуження суперечить вимогам чинного законодавства.
ФГ "Софія-Т" під час розгляду справи в суді першої інстанції подано заяву про застосування до позовних вимог Прокурора позовної давності.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 09.09.2024 у позові відмовлено.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 17.12.2024 рішення Господарського суду Вінницької області від 09.09.2024 в частині визнання незаконним та скасування рішення Капустянської сільської ради від 17.11.2017 "Про відчуження комунального майна", визнання недійсним договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 22.05.2018 - скасовано та прийнято в цій частині нове рішення, яким позов задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення Капустянської сільської ради від 17.11.2017 в частині включення до об`єктів комунальної власності, які підлягають відчуженню шляхом продажу на аукціоні гідротехнічних споруд, що розташовані по вул. Фільварок, 27а, с. Капустяни Тростянецького району Вінницької області.
Визнано недійсним договір купівлі-продажу комплексу будівель та споруд - 2-х поверхової нежитлової будівлі (сторожки) та комплексу гідротехнічних споруд від 22.05.2018, укладеного між Капустянською сільською радою і ФГ "Софія-Т".
Рішення Господарського суду Вінницької області від 09.09.2024 в частині визнання незаконним та скасування рішення Капустянської сільської ради від 30.01.2018 "Про продаж майна комунальної власності" в частині продажу гідротехнічних споруд, що розташовані по вул. Фільварок, 27а, с. Капустяни Тростянецького району Вінницької області, та в частині визнання права комунальної власності за Тростянецькою селищною громадою в особі Тростянецької селищної ради Гайсинського району на комплекс будівель та споруд - 2-х поверхову нежитлову будівлю (сторожку) та комплекс гідротехнічних споруд - змінити в мотивувальній частині, виклавши її в редакції даної постанови.
Апеляційний суд дійшов висновку про незаконність спірних рішень органу місцевого самоврядування та відповідно про наявність підстав для визнання договору купівлі-продажу недійсним.
При цьому апеляційний суд зазначив, що оскільки рішення від 30.01.2018 було виконане шляхом укладання на його підставі договору купівлі-продажу комплексу будівель та споруд від 22.05.2018, позовні вимоги про визнання цього рішення недійсним не відповідають належному способу захисту, у зв`язку з чим в їх задоволенні слід відмовити.
Відмовляючи в задоволенні позовної вимоги про визнання права комунальної власності за Тростянецькою селищною радою на спірні гідротехнічні споруди, апеляційний суд зазначив, що у даному випадку належному способу захисту прав позивача буде відповідати вимога про припинення володіння відповідача відповідним правом, оскільки гідротехнічна споруда як окремий об`єкт права власності насправді не існує, а відтак обраний Прокурором спосіб захисту порушеного права у вказаній частині є неналежним та неефективним.
Апеляційний суд також вказав про відсутність підстав для застосування позовної давності до вимог про визнання договору від 22.05.2018 недійсним, оскільки Прокурор звернувся з позовом в межах строку позовної давності.
ФГ "Софія-Т" звернулось до Верховного Суду з касаційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову апеляційного суду та залишити в силі рішення місцевого господарського суду.
Ухвалою Верховного Суду від 27.02.2025 відкрито касаційне провадження за касаційною скаргою ФГ "Софія-Т" та призначено її до розгляду.
Разом з тим Судом встановлено, що ухвалою Верховного Суду від 11.03.2025 передано на розгляд об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справу № 911/1913/23 за позовом заступника керівника Київської обласної прокуратури в інтересах держави в особі: 1) Фонду державного майна України, 2) Державного агентства України з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм, 3) Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України до: 1) Товариства з обмеженою відповідальністю "Сквираплемрибгосп", 2) Регіонального відділення Фонду державного майна України по Київській, Черкаській та Чернігівській областях, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача: Фурсівська сільська рада, про визнання недійсним договору купівлі-продажу і витребування майна з чужого незаконного володіння
Підставою передачі справи № 911/1913/23 на розгляд об`єднаної палати є необхідність відступити від висновку, викладеного у постанові Верховного Суду 01.02.2024 у справі № 916/411/23 про те, що спеціальна позовна давність, передбачена статтею 258 ЦК України, строк якої визначено законом - частиною другою статті 30 Закону України "Про приватизацію державного та комунального майна", є продовженою відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Ухвалою об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 10.04.2025 справу № 911/1913/23 прийнято до розгляду.
Право суду з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку перегляду у касаційному порядку об`єднаною палатою судового рішення у подібних правовідносинах в іншій справі передбачено пунктом 7 частини першої статті 228 ГПК України.
З огляду на те, що висновок об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у справі № 911/1913/23 сприятиме забезпеченню єдності судової практики, дотриманню принципу верховенства права, складовою якої є юридична визначеність, та принципу пропорційності, з урахуванням того, що постанова Верховного Суду є остаточною і виступає джерелом формування судової практики, суд касаційної інстанції вважає за необхідне зупинити провадження за касаційною скаргою ФГ "Софія-Т", поданою у справі № 902/117/21, до перегляду об`єднаною палатою у касаційному порядку судового рішення у справі № 911/1913/23.
Керуючись статтями 228, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Верховний Суд
УХВАЛИВ:
Провадження у справі № 902/117/21 зупинити до розгляду об`єднаною палатою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду справи № 911/1913/23.
Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та не підлягає оскарженню.
Суддя Є. В. Краснов
Суддя Г. М. Мачульський
Суддя Л. І. Рогач
Суд | Касаційний господарський суд Верховного Суду |
Дата ухвалення рішення | 16.04.2025 |
Оприлюднено | 21.04.2025 |
Номер документу | 126716195 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них про комунальну власність, з них щодо визнання права власності |
Господарське
Касаційний господарський суд Верховного Суду
Краснов Є.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні