Ухвала
від 15.04.2025 по справі 691/512/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОРОДИЩЕНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

справа № 691/512/24

провадження № 2-о/691/6/25

УХВАЛА

15 квітня 2025 рокуГородищенський районний суд Черкаської області

В складі :

головуючого судді Савенко О.М.

секретаря судових засідань Шмунь Н.В.

за участю присяжних Ващішіна Т.В., Шепетило А.О.

сторона судового провадження:

представник особи, стосовно якої

розглядається справа про визнання

фізичної особи недієздатною ОСОБА_1

заінтересована особа ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Городище Черкаської області цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , за участю фізичної особи відносно якої подано заяву про визнання недієздатною ОСОБА_4 , заінтересованих осіб Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки,-

встановив :

ОСОБА_3 звернулася в Городищенський районний суд Черкаської області із заявою за участю фізичної особи відносно якої подано заяву про визнання недієздатною ОСОБА_4 , заінтересованих осіб Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки.

Ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області від 04 червня 2024 року у цивільній справі відкрито окреме провадження і призначено судовий розгляд з викликом сторін до суду.

09 жовтня 2024 року ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області призначено судово-психіатричну експертизу, що стало підставою зупинення провадження у цивільній справі. Проведення експертизи доручено Черкаській філії судових експертиз Державної Установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України».

23 січня 2025 року до Городищенського районного суду Черкаської області надійшли матеріали цивільної справи №691/512/24 з висновком судово-психіатричного експерта від 17 січня 2025 року №25, у зв`язку з чим, на підставі ухвали суду від 23 січня 2025 року провадження поновлено, призначено судовий розгляд з викликом сторін.

Ухвалою Городищенського районного суду Черкаської області від 27 лютого 2025 року задоволено клопотання ОСОБА_2 про вступ у справу з власної ініціативи та залучено його в якості заінтересованої особи.

У судовому засіданні 15 квітня 2025 року, суд поставив на обговорення питання про залучення до складу сторін у цивільній справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , остільки заінтересована особа ОСОБА_2 перебуває на військовому обліку саме в ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Представник особи, стосовно якої розглядається справа про визнання фізичної особи недієздатною, адвокат Кучеренко Н.В. не заперечила проти залучення в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заінтересована особа ОСОБА_2 пояснив, що дійсно, як військовозобов`язаний, перебуває на військовому обліку за місцем реєстрації, а саме в ІНФОРМАЦІЯ_1 , тому вказав на відсутність заперечень щодо залучення зазначеного відділу в якості заінтересованої особи у цивільній справі.

Заявник ОСОБА_3 та особа, стосовно якої розглядається справа про визнання фізичної особи недієздатною ОСОБА_4 , повідомлені належним чином, у судове засідання не прибули, в силу свого стану здоров`я не можуть взяти учась у розгляді цивільної справи.

Представник заінтересованої особи Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, інформований, не з`явився, подав клопотання від 14 квітня 2025 року за вхідним №2256/25 про розгляд без участі представника.

Суд, обговоривши з учасником процесу питання складу сторін у справі, враховуючи належне повідомлення заявника, фізичної особи відносно якої подано заяву про визнання недієздатною, заінтересованої особи та їх згоду на судовий розгляд без їх участі, вивчивши матеріали цивільної справи, приходить до рішення про правові підстави для залучення в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , в силу наступного.

Згідно ч.ч.1,2 ст.2 ЦПК України, завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. Суд та учасники судового процесу зобов`язані керуватися завданням цивільного судочинства, яке превалює над будь-якими іншими міркуваннями в судовому процесі.

Відповідно до п.4 ч.4 ст. 12 ЦПК України, суд, зберігаючи об`єктивність та неупередженість сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених цим Кодексом.

Згідно ч.3 ст. 42 ЦПК України, у справах окремого провадження учасниками справи є заявники, інші заінтересовані особи.

Порядок залучення заінтересованої особи в ЦПК України не врегульований, а відповідно до частини 3 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, суд при залученні заінтересованої особи керується вимогами статті 53 ЦПК України, що регулює порядок залучення до участі у справі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог. Крім цього, відповідно до частини 4 статті 294 ЦПК України справи окремого провадження суд розглядає за участю заявника і заінтересованих осіб.

Згідно частини 3 статті 53 ЦПК України, якщо суд при підготовці справи до розгляду встановить, що рішення суду може вплинути на права та обовязки осіб, що не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі у справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також визначення загальних засад проходження в Україні військової служби, здійснює Закон України "Про військовий обов`язок і військову службу" №2232-XII від 25.03.1992. Згідно з частинами першою, другою статті 1 цього Закону, захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України. Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Указом Президента України "Про загальну мобілізацію" №69/2022 від 24.02.2022 постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію.

Статтею 22 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" визначені обов`язки громадян щодо мобілізаційної підготовки та мобілізації, а статтею 23 цього Закону передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації. Відповідно до абз.11ч.1ст.23 вказаного Закону не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов`язані: опікуни особи з інвалідністю, визнаної судом недієздатною; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю I групи; особи, зайняті постійним доглядом за особою з інвалідністю II групи або за особою, яка за висновком медико-соціальної експертної комісії або лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров`я потребує постійного догляду, у разі відсутності інших осіб, які можуть здійснювати такий догляд.

На підставі ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» визначено, що призов громадян на військову службу під час мобілізації або залучення їх до виконання обов`язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, здійснюють територіальні центри комплектування та соціальної підтримки за сприяння місцевих органів виконавчої влади або командири військових частин.

Згідно з пунктом 2 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки у своїй діяльності керуються Конституцією та законами України, актами Президента України, постановами Верховної Ради України, актами Кабінету Міністрів України, наказами та директивами Верховного Головнокомандувача Збройних Сил, Міноборони, Міністра оборони, Головнокомандувача Збройних Сил, Генерального штабу Збройних Сил, іншими нормативно-правовими актами, цим Положенням. Покладення на територіальні центри комплектування та соціальної підтримки завдань, не передбачених законодавством, не допускається. За змістом пункту 7 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства. Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя. З метою забезпечення виконання завдань та визначених функцій районних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у їх складі утворюються структурні підрозділи (відділи, відділення, групи, служби), які провадять діяльність відповідно до положення про структурний підрозділ районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що затверджується керівником районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки. Завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених обов`язків є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, контроль за його станом.

Відповідно до пункту 2 «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів» військовий облік є складовою змісту мобілізаційної підготовки держави.

Згідно до правового висновку Касаційного Цивільного Суду у складі Верховного Суду, зробленого у постанові від 07 квітня 2020 року у справі № 638/4/19, права заінтересованих осіб знаходяться у юридичному зв`язку із суб`єктивними правами заявників і зумовлюються встановленням юридичного факту. Інтереси заінтересованих осіб можуть суперечити інтересам заявника. Отже, притягнення (вступ) цих заінтересованих осіб має важливе практичне значення, оскільки вони мають можливість у процесі розгляду справи про встановлення юридичного факту заявити про порушення чи оспорювання їхніх суб`єктивних прав. Заінтересовані особи беруть участь у справах окремого провадження з метою захисту своїх інтересів або інтересів держави. Але на відміну від заявника ці особи самі не звертаються до суду із заявою, а вступають у вже розпочатий процес з власної ініціативи або притягуються до участі у справі судом.

Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку про необхідність залучення до участі у цивільній справі в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки рішення суду може вплинути на права та обов`язки заінтересованої особи ОСОБА_2 та інтереси ІНФОРМАЦІЯ_1 , як органу який здійснює призов та мобілізацію осіб у зв`язку із введенням на території України воєнного стану.

Керуючись ст.ст. 42, 53, 293, 294, 259 - 260, 261, 353 ЦПК України, суд,-

постановив :

Залучити до участі в цивільній справі №691/512/24 провадження №2-о/691/6/25 за заявою ОСОБА_3 , за участю фізичної особи відносно якої подано заяву про визнання недієздатною ОСОБА_4 , заінтересованих осіб Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, в якості заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Повідомити ІНФОРМАЦІЯ_1 про участь у справі представника сторони і направити копії ухвали суду та заяви з додатками документів, для відому та забезпечення участі представника у судовому засіданні 28 травня 2025 року 16 годині 00 хвилин.

Роз`яснити ІНФОРМАЦІЯ_1 (представнику) права і обов`язки заінтересованої особи, визначені ст.ст.42,43,44,46,49,53 ЦПК України, та право подати письмові пояснення щодо заяви ОСОБА_3 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки, у строк до 15 травня 2025 року, які направити до Городищенського районного суду Черкаської області.

Ухвалу суду про залучення сторони у цивільній справі направити заявнику, особі відносно якої подано заяву про визнання недієздатною, заінтересованій особі, які не приймали участі в судовому засіданні, для відому.

Судовий розгляд цивільної справи №691/512/24 провадження №2-о/691/6/25 за заявою ОСОБА_3 , за участю фізичної особи відносно якої подано заяву про визнання недієздатною ОСОБА_4 , заінтересованих осіб Органу опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання фізичної особи недієздатною та встановлення опіки здійснювати у відкритому судовому засіданні в складі суду: головуючий суддя Савенко О.М, за участю секретаря судових засідань Шмунь Н.В., присяжні Ващішіна Т.В. та Шепетило А.О., заявник ОСОБА_3 , заінтересовані особи Орган опіки та піклування при виконавчому комітеті Вільшанської селищної ради Звенигородського району Черкаської області, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , фізична особа відносно якої подано заяву про визнання недієздатною ОСОБА_4 , її представник адвокат Кучеренко Н.В..

У судовому розгляді цивільної справи оголосити перерву.

В судове засідання викликати учасників судового провадження на 28 травня 2025 року 16 годину 00 хвилин.

Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи, яка розглядається, на офіційному веб-порталі «Судова влада України» за веб-адресою: https://gd. ck. court. gov. ua.

Ухвала суду оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

Суддя О. М. Савенко Присяжні Т.В. Ващішіна А.О. Шепетило

СудГосподарський суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено24.04.2025
Номер документу126772276
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною

Судовий реєстр по справі —691/512/24

Ухвала від 15.04.2025

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 27.02.2025

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 23.01.2025

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 09.10.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 13.08.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 07.06.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 04.06.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

Ухвала від 07.05.2024

Цивільне

Городищенський районний суд Черкаської області

Савенко О. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні