Великобагачанський районний суд полтавської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 525/1255/24
Номер провадження 2/525/68/2025
РІШЕННЯ
Іменем України
14 квітня 2025 року Великобагачанський районний суд Полтавської області в складі: головуючого - судді Ячала Ю.І.,
за участю секретаря Лопатки О.В.,
представника позивача прокурора Герасименко Ю.Ю.,
представника першого відповідача Телятник Г.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовною заявою Керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА,третяособа,яка незаявляє самостійнихвимог ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, ФОП ОСОБА_3 , ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА",про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, скасування державної реєстрації земельних ділянок та права приватної власності, повернення земельної ділянки державі, -
встановив:
В жовтні 2024 року Керівник Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області Іван САГАЙДАЧНИЙ звернувся до суду в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, треті особи, які не заявляють самостійних вимог ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, ФОП ОСОБА_3 , ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА",про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, скасування державної реєстрації земельних ділянок та права приватної власності, повернення земельної ділянки державі.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що Решетилівською окружною прокуратурою під час виконання повноважень, визначених ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", встановлено наявність підставі для представництва інтересів держави в суді у сфері земельних правовідносин на території Решетилівської територіальної громади Полтавської області при розпорядженні та використанні земельних ділянок природно-заповідного фонду, в тому числі при здійснені процесуального керівництва досудовим розслідуванням у кримінальному провадженні № 42021172070000016 від 07.05.2021. Наказом в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавські області від 31.01.2020 № 3217-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у власність громадянину ОСОБА_1 , земельну ділянку площею 2,0000 га сіножатей (кадастровий номер 5320283600:00:004:1694) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населених пунктів. На підставі вказаного наказу державним реєстратором виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Волочаєм Ю.В. 11.02.2020 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694 площею 2 га за ОСОБА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2029964553202, номер запису про право власності 35468017, індексний номер: 51116489 від 13.02.2020). 21.02.2020 ОСОБА_4 по довіреності посвідченій 05.11.2019 приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Гофман Е.Л., від імені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та Фермерське господарство Вовка Володимира Олександровича (ЄДРПОУ 13968298), уклали договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5320283600:00:004:1694 загальною площею 2,0000 га, що розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, який зареєстровано в реєстрі за № 294 та посвідчено державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М. До державного реєстру речових прав на нерухоме майно 21.02.2020 внесено відомості про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694 площею 2 га за ФГ Вовка В.О. з одночасним припиненням речового права ОСОБА_1 на вказаний об`єкт нерухомого майна (індексний номер рішення: 51270868 від 21.02.2020). Наказом в. о. начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавські області від 04.02.2020 № 3494-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність" затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надано у власність ОСОБА_2 земельну ділянку площею 2,0000 га сіножатей (кадастровий номер 5320283600:00:004:1676) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населених пунктів. На підставі вказаного наказу державним реєстратором виконавчого комітету Омельницької сільської ради Кременчуцького району Полтавської області Волочаєм Ю.В. 06.02.2020 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676 площею 2 га за ОСОБА_2 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2027280653202, номер запису про право власності 35416038, індексний номер: 51060100 від 10.02.2020). 20.02.2020 ОСОБА_4 по довіреності, посвідченій приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Гофман Е.Л., від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та Фермерське господарство Вовка Володимира Олександровича (ЄДРПОУ 13968298), уклали договір купівлі-продажу земельної ділянки кадастровий номер 5320283600:00:004:1676 загальною площею 2,0000 га, що розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, який зареєстровано в реєстрі за № 270 та посвідчено державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М. До державного реєстру речових прав на нерухоме майно 20.02.2020 внесено відомості про реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676 площею 2 га за ФГ Вовка В.О. з одночасним припиненням речового права ОСОБА_2 на вказаний об`єкт нерухомого майна (індексний номер рішення: 51245882 від 20.02.2020). Згідно відомостей з Державного земельного кадастру, земельна ділянка з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694 площею 2 га, розташована в адміністративно-територіальних межах Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, має цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, зареєстрована 22.01.2020 Відділом у Великобагачанському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 09.01.2020 та належить на праві приватної власності ФГ ОСОБА_5 . Земельна ділянка з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676 площею 2 га, згідно відомостей з Державного земельного кадастру, розташована в адміністративно-територіальних межах Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, має цільове призначення 01.03 для ведення особистого селянського господарства, зареєстрована 22.01.2020 Відділом у Великобагачанському районі ГУ Держгеокадастру у Полтавській області на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок від 09.01.2020 та належить на праві приватної власності ФГ Вовка В.О. Разом з тим, набуття права власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694, 5320283600:00:004:1676, відбулося з порушенням норм ст. 20, 83, 116, 122, 150 ЗК України, ст. 5 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст. 7, 9 Закону України "Про природно-заповідний фонд". Зазначені вище земельні ділянки мають особливий статус цільового призначення (особливо цінних земель природно-заповідного фонду), а також згідно положень цивільного законодавства відносяться до земель обмеженої оборотоздатності. Так, рішенням Полтавської обласної ради від 27.10.1994 оголошено Ботанічний заказник місцевого значення "Кут" та розширено відповідно до рішення Полтавської обласної ради від 04.09.1995 з метою охорони та збереження у природному стані цінної ділянки степової флори, зокрема рябчика російського, занесеного до Червоної Книги України. Голова Остап`ївської сільської ради 27.05.2001, отримав охоронне зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного (організованого) ботанічного заказника місцевого значення "Кут" у відповідності до рішення Полтавської обласної ради народних депутатів від 27.10.1994 в межах земель Остап`ївської сільської ради, поблизу с. Остап`є, вище гирла річки Хорол загальною площею 126 га, яке зареєстроване в Держуправлінні екоресурсів у Полтавській області за № 2 та підписане начальником держуправління 22.03.2021. Заказник займає площу 163,2 га, та розташований в межах Великобагачанського (Остап`ївська сільська рада) та Глобинського (Федорівська сільська рада) районів, поблизу с. Остап`є та с. Попівка (п. 1.2, 1.3 Положення про ботанічний заказник місцевого значення "Кут", затверджено 20.06.2003). Як передбачено п. 1.4, 1.5 Положення, територія Заказника має велике значення, як заплавна лучна ділянка у гирлі р. Хорол (місце впадіння в р. Псьол), де збереглася в природному стані різноманітна рослинність, в т.ч.: рябчик руський занесений до Червоної книги України, та має використовуватися в першу чергу у природоохоронних, наукових та освітньо-виховних цілях. Згідно п. 1.6 Положення, Заказник входить до складу природно-заповідного фонду України. Територія Заказника не вилучається у її землевласників, на землях яких він розташований, а саме: Остап`ївська сільська рада 126 га, Федорівська сільська рада 37,2 га. Землевласники здійснюють свою діяльність у відповідності до вимог природоохоронного законодавства і несуть відповідальність за належний стан території Заказника та додержання встановленого режиму. Метою створення заказника є збереження у природному стані цінної ділянки степової флори, в т. ч. рябчика руського, занесеного до Червоної книги України, а основними завданнями заказника визначено: збереження у природному стані цінної заплавної ділянки із різноманітною лучною флорою у місці впадіння р. Хорол у р. Псьол; збереження та охорона місця зростання рябчика руського, занесеного до Червоної книги України; проведення наукових досліджень і спостережень на території заказника; підтримання загального екологічного балансу в регіоні; поширення екологічних знань. Всупереч вимогам природоохоронного та земельного законодавства у приватній власності перебувають земельні ділянки, що відведені за рахунок земель заказника. Так, під час огляду 26.09.2022 території ботанічного заказника місцевого значення "Кут" за участі інженера-землевпорядника встановлено, що частина заказника розорана та засіяна сільськогосподарською культурою соняшником, в тому числі земельна ділянка з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676. Згідно рішення Полтавської обласної ради від 27.10.1994 про оголошення Ботанічного заказника місцевого значення "Кут", положення про ботанічний заказник, викопіровки до нього та кадастрової зйомки території, спірні земельна ділянка з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 частково площею 1,5278 га та 1,0755 га відповідно входить у межі об`єкту природно-заповідного фонду Ботанічного заказника місцевого значення "Кут". Крім того на офіційному веб-порталі Держгеокадастру України розміщена Публічна кадастрова карта, яка відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 "Про затвердження порядку ведення Державного земельного кадастру", є частиною програмного забезпечення Державного земельного кадастру, за допомогою якої здійснюється надання доступу до відомостей Державного земельного кадастру та оприлюднення відомостей у вигляді відкритих даних, визначених Законом України "Про державний земельний кадастр". Згідно графічних даних Публічної кадастрової карти, спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 частково входять у межі об`єкту природно-заповідного фонду Ботанічного заказника місцевого значення "Кут". Наведені докази, у тому числі кадастрова зйомка території в адміністративних межах Остап`ївської сільської ради Полтавського району, проведена інженером землевпорядником, на якій доступно для візуального сприйняття зображено накладення площі земельної ділянки на межі території Ботанічного заказника місцевого значення "Кут", у сукупності та взаємному зв`язку підтверджують, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676, площею по 2 га кожна, які набуті у приватну власність ФГ ОСОБА_5 , частково площею 1,5278 га та 1,0755 га відповідно входить у межі цього об`єкта і за своїми характеристиками належить до земель природно-заповідного фонду. Для визначення меж вказаного об`єкта природно-заповідного фонду необхідно керуватися проектом створення ботанічного заказника "Кут", зокрема первинним документами, які стали підставою для його створення, а саме: рішенням Полтавської обласної ради від 27.10.1994, рішенням Полтавської обласної ради від 04.09.1995, Положенням про Ботанічний заказник місцевого значення "Кут" з картографічними матеріалами та охоронним зобов`язанням. Зазначене вище свідчить про те, що спірні земельні ділянки віднесені до земель природно-заповідного фонду, які за імперативною вказівкою законодавця не може передаватися з державної чи комунальної у приватну власність із виникненням у неї приватного володільця. Законно набули право власності на таку земельну ділянку, щодо якої встановлений пріоритет державної та комунальної власності над приватною, не могла жодна фізична чи юридична особа.
Враховуючи вищезазначене позивач змушений був звернутися до суду з вимогами, а саме: визнати незаконним та скасувати наказ виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прудкої І.О. від 31.01.2020 року за № 3217-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", яким передано у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694, площею 2,000 гектара, громадянину ОСОБА_1 ; визнати незаконним та скасувати наказ виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прудкої І.О. від 03.02.2020 року за № 3294-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", яким передано у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, площею 2,000 гектара, громадянину ОСОБА_2 ; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки укладений 21 лютого 2020 року між ОСОБА_4 по довіреності від імені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, за яким здійснено продаж земельної ділянки площею 2,0000 гектара, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694, яка розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що посвідчений державним нотаріусом Решетилівської нотаріальної контри Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій під № 294; визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки укладений 20 лютого 2020 року між ОСОБА_4 по довіреності від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, за яким здійснено продаж земельної ділянки площею 2,0000 гектара, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, яка розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що посвідчений державним нотаріусом Решетилівської нотаріальної контри Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій під № 270; зобов`язати ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, повернути РЕШЕТИЛІВСЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ, ідентифікаційний код юридичної особи: 21044065, земельну ділянку природно-заповідного фонду площею 1,5278 га, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, яка розташована на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області; зобов`язати ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, повернути РЕШЕТИЛІВСЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ, ідентифікаційний код юридичної особи: 21044065, земельну ділянку природно-заповідного фонду площею 1,0755 га, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, яка розташована на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області; скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, дата державної реєстрації земельної ділянки 22.01.2020 року; скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, дата державної реєстрації земельної ділянки 22.01.2020 року; скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, площею 2,0000 га за ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, зареєстроване 21.02.2020 року державним реєстратором Кириченко Тетяною Михайлівною, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2029964553202, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 35614472, з одночасним припиненням усіх речових прав на земельну ділянку; скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,0000 га за ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, зареєстроване 20.02.2020 року державним реєстратором ОСОБА_6 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2027280653202, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 35590971, з одночасним припиненням усіх речових прав на земельну ділянку.
25 листопада 2024 року від представника Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області Бегма О.В. на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник зазначила, що 12.11.2019 до ГУ Держгеокадастру звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_1 з заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 2,0000 га, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані за межами населених пунктів на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, для подальшої передачі у власність. До заяв було додано: викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; інформація про віднесення земельної ділянки до земель сільськогосподарського призначення державної власності (відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051 не зареєстровані), копія паспорту громадянина; копія ідентифікаційного коду. В подальшому до Головного управління звернулися ОСОБА_2 та ОСОБА_1 із клопотанням стосовно затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства, площею 2,0000 га із державної власності, розташовані за межами населених пунктів на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, із цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Наказами Головного управління від 31.01.2020 № 3217-сг, та від 04.02.2020 № 3494-сг "Про затвердження документації із землеустрою та передачу земельної ділянки у власність" вищезазначеним відповідачам було затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність та передано у власність земельні ділянки площею 2,00 га, із земель сільськогосподарського призначення державної власності, для ведення особистого селянського господарства, розташовані за межами населених пунктів на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області. На час видання спірних наказів, земельні ділянки відносилися до земель державної форми власності сільськогосподарського призначення із цільовим призначенням для особистого селянського господарства, а тому орган виконавчої влади, що відповідно до закону мав право розпоряджатися земельними ділянками сільськогосподарського призначення державної власності в межах Великобагачанського району було Головне управління Держгеокадастру у Полтавській області. Під час розгляду спору у суді фактичною стороною у справі є держава, навіть якщо позивач визначив стороною у справі певний орган. У даній справі прокурор пред`явив зокрема вимогу про визнання незаконним та скасування наказу ГУ Держгеокадастру у Полтавській області, відповідачем визначив ГУ Держгеокадастру, отже в частині цієї позовної вимоги позов фактично пред`явлений державою (в особі прокурора) до неї самої. Позивач та відповідач не можуть збігатися, оскільки такий збіг унеможливлює наявність спору. Оскаржуваний наказ Головного управління вже повною мірою реалізований виконанням, на цій підставі було проведено державну реєстрацію прав на земельну ділянку, таким чином, наказ вичерпав свою дію повністю після реалізації і оскарженню не підлягає, тобто скасування наказу Головного управління не матиме жодного ефекту для усунення стверджуваного порушення. Вимога щодо визнання незаконним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, акту, який застосовується одноразово і з прийняттям якого виникають правовідносини, пов`язані з реалізацією певних суб`єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, не може бути задоволена, оскільки дія такого наказу вичерпала свою дію шляхом виконання. За наявною у Головному управлінні інформацією, з урахуванням того, що з моменту створення до теперішнього часу проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду щодо ботанічного заказника місцевого значення "Кут" до теперішнього часу не розроблений та не затверджений, його межі в натурі не встановлені. Тобто земельні ділянки інших категорій земель визначаються як землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, виключно після їх вилучення та зміни цільового призначення в порядку, встановленому чинним законодавством. До складу територій національних природних парків можуть включатися ділянки землі та водного простору інших землевласників та землекористувачів. У складі території заказника можуть бути різні категорії земель, і різних форм власності, що не свідчить про зміну меж природно-заповідного фонду. Тобто, твердження прокурора про те, що наданням спірним наказом Головного управління земельної ділянки у приватну власність відбулася зміна меж заказника є припущенням, що не містить належного правового обґрунтування та не підтверджено належними, допустимими та достатніми доказами. Жодним нормативно-правовим актом не встановлено обов`язку Головного управління отримувати інформацію від органів місцевого самоврядування стосовно висловлення позиції щодо можливості наданням Головним управлінням дозволу на розроблення документації їх землеустрою, а тому, такі посилання є надуманими. Прокурор, не зазначає, яку норму права порушило Головне управління. Відповідно до норм ЗУ "Про Державний земельний кадастр" та Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року, підставами щодо внесення відомостей до Державного земельного кадастру, в тому числі обмежень у використанні земель є відповідна документація із землеустрою. За наявною з Головному управлінні інформацією, проект землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення стосовно Ботанічного заказника місцевого фонду відсутні, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок не розроблений, не погоджений та відповідно не затверджений. Під час формування земельних ділянок з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 відомості про обмеження у використанні земельної ділянки, встановлені Порядком ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 № 1051, не зареєстровані. Документація із землеустрою щодо встановлення меж заповідних територій Великобагачанського району не виготовлялася. Ботанічний заказник місцевого значення "Кут" не є а ні власником, а ні законним користувачем спірних земельних ділянок, а тому позовні вимоги в частині зобов`язання ФГ Вовка В.О. повернути земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 у відання держави в особі Решетилівської міської ради є безпідставними. Для скасування державної реєстрації земельних ділянок потрібні правові підстави, при цьому позивачем не доведено факт незаконності реєстрації земельних ділянок у Державному земельному кадастрі. Прокурор здійснює представництво інтересів громадянина або держави в суді виключно після підтвердження судом підставі для представництва. Охоронним зобов`язанням встановлюється режим охорони та збереження окремих територій та об`єктів природно-заповідного фонду загальнодержавного та місцевого значення із зазначення таких територій, повним найменуванням землекористувачів або землевласників на земельних ділянках яких розташована територія чи об`єкт природно-заповідного фонду, площа таких територій, місце розташування, та не свідчить що наявність охоронного зобов`язання у об`єкта природно-заповідного фонду з урахуванням положень ч. 5 ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", яке оформлено центральним органом в галузі охорони навколишнього природного середовища, визнається достатнім для підтвердження статусу всієї території як належної до земель природно-заповідного фонду. Прокурор зобов`язаний попередньо, до звернення до суду, повідомити громадянина та його законного представника або відповідного суб`єкта владних повноважень. У разі підтвердження судом наявності підстав для представництва прокурор користується процесуальними повноваженнями відповідної сторони процесу. Наявність підстав для представництва може бути оскаржена громадянином чи його законним представником або суб`єктом владних повноважень. У позовній заяві вказується, що оспорювані накази видано Головним управління Держгеокадастру у Полтавській області, дії якого призвели до фактичної зміни меж НПП, в той же час ЗК України не передбачено серед повноважень Головного управління повноважень щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду, а тому Головне управління, яке є спеціально уповноваженим органом у сфері державного контролю та мало б бути позивачем залучається до розгляду у справі як відповідач. Орган, який уповноважений перевіряти законність та обґрунтованість актів Головного управління як територіального органу Держгеокадастру, є відповідно Держгеокадастр. Таким чином, прокурором не виконано та не обґрунтовано наявність підстав для представництва, що виключає можливість звернення прокурора до суду за захистом інтересів держави. Первісною вимогою, від якої решта є похідними є визнання незаконними та скасування наказів Головного управління про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою та про затвердження документації із землеустрою та передачі земельної ділянки у власність, прийнятих у 2019 роках. Прокурор звернувся до суду лише у вересні 2024 року. Таким чином, прокуратура в інтересах Решетилівської міської ради могла подати відповідний позов у період з 2019 по 2023, проте такі дії вчинені не були. Враховуючи вищевикладене у задоволенні позовних вимог пред`явлених прокуратурою до Головного управління просили відмовити в повному обсязі (том 2 а.с. 3-15).
04 грудня 2024 року від Голови ФГ ОСОБА_5 Вовка Володимира Олександровича на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого ФГ Вовка В.О. просив у задоволенні позову керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ просив відмовити в повному обсязі. В своїх поясненнях посилався на те, що ФГ Вовк В.О. не було та не могло бути відомо щодо обставин набуття фізичними особами права власності на земельні ділянки. Більш того, факт прийняття наказів ГУ Держгеокадастру в Полтавській області з порушеннями закону, про що стверджує позивач, не є доведеним та підлягає підтвердженню чи спростуванню уповноваженим органом. Навіть у разі встановлення факту вибуття земельних ділянок з комунальної власності через помилку органу державної влади, ФГ Вовка Володимира Олександровича не може бути позбавлене права власності на земельні ділянки площею 2 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694 та площею 2 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, оскільки їх формування та набуття права власності здійснено у встановленому законом порядку, що стверджується самим позивачем у позовній заяві та є підставою у відмові в задоволенні відповідних позовних вимог. Заволодіння землями природно-заповідного фонду всупереч вимогам ЗК України є неможливими, а тому визнання недійсним договорів купівлі-продажу № 294 від 21.02.2020 року та № 270 від 20.02.2020 року не є необхідним для вирішення питання про належність права власності на земельну ділянку. У ході досудового розслідування прокурором Решетилівської окружної прокуратури 26.09.2022 було проведено огляд місця події, а саме території ботанічного заказника місцевого значення "Кут". З матеріалів протоколу огляду взагалі не вбачається, що земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 входять в межі об`єкта і за своїми характеристиками належать до земель природно-заповідного фонду заказника "Кут". Про проведення огляду не було повідомлено ФГ Вовка В.О., як законного власника земельної ділянки, чиї права та законні інтереси за вказаних вище обставин можуть бути обмежені або порушені при проведенні даної слідчої дії. Протокол огляду місця події від 26.09.2022 року складений з численним порушеннями імперативних вимог чинного кримінально процесуального законодавства, відтак наявна в матеріалах копія протоколу є неналежним та недопустимим доказом, тому не може прийматися судом до уваги на підтвердження чи спростування обставин. Позовна заява керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області містить додатки, які прошиті і пронумеровані та засвідчені прокурором Решетилівської окружної прокуратури Нетикшою С.М., водночас, позовна заява підписана керівником Решетилівської окружної прокуратури Сагайдачним І.С., який визначив себе позивачем. Відповідно до вимог ЦПК, саме учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, додані до позову копії документів слід вважати такими, що не засвідчені у встановленому законом порядку. Вважає, що у позовній заяві необґрунтовано та не надано доказів того, в чому полягає нездійснення або неналежним чином здійснення представництва в суді законних інтересів держави Решетилівською міською радою. Оскільки прокурор не може вважатися альтернативним суб`єктом звернення до суду і замінювати належного суб`єкта владних повноважень, який може захищати інтереси держави самостійно, підстави для звернення прокурором до суду з позовом у даній справі в інтересах уповноваженого органу відсутні. З огляду на це, подану прокурором позовну заяву слід повернути скаржнику (том 2 а.с. 37-42).
Ухвалою суду від 11 грудня 2024 року, залучено в якості третьої особи, яка не заявляє самостійної вимоги щодо предмета спору: ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА", місцезнаходження юридичної особи: село Бакай Решетилівського району Полтавської області, Україна, 38423, ідентифікаційний код юридичної особи: 24389445 (том 2 а.с. 55).
11 грудня 2024 року від Керівника Решетилівської окружної прокуратури Івана САГАЙДАЧНОГО надійшла відповідь на відзив Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області відповідно до якої, посилається на те, що накази Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, якими всупереч вимогам чинного законодавства щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду та в порушення встановленого режиму земель та території Ботанічного заказника місцевого значення "Кут", надано земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 площею 2 га та 5320283600:00:004:1676 площею 2 га, у приватну власність громадян як земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населених пунктів, підлягають визнанню незаконними та скасуванню. Розташування земельних ділянок, які набули у приватну власність ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у межах ботанічного заказника місцевого значення "Кут", за чинним законодавством, свідчить про їх віднесення до земель природно-заповідного фонду, що унеможливлює перебування цих ділянок у приватній власності з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства. Земельна ділянка, що перебуває в обмеженому обороті, не може передаватися у приватну власність і підлягає захисту шляхом пред`явлення негаторного позову про її повернення. Під час огляду 26.09.2022 території ботанічного заказника місцевого значення "Кут" створеного рішенням Полтавської обласної Ради народних депутатів від 27.10.1994, який проведеного за участі інженера-землевпорядника з використанням картографічних матеріалів щодо меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду, наданих Міндовкілля листом від 06.05.2022 №25/7-11/5686-22 встановлено, що відповідно до кадастрової зйомки території в адміністративних межах Остап`ївської сільської ради Полтавського району Полтавської області визначені межі ботанічного заказника місцевого значення "Кут" та межі земельних ділянок, які перебувають у приватній та комунальній власності згідно даних державного земельного кадастру. Земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:0041:1676 частково площею 1,5278 га та 1,0755 га відповідно накладаються на площу заказника. Таким чином, земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:0041:1676, частково площею 1,5278 га та 1,0755 га, знаходяться в межах ботанічного заказника місцевого значення "Кут" та є територією та об`єктом природно-заповідного фонду України та екологічною межею України, що унеможливлює набуття на неї права приватної власності. Оскільки спірні земельні ділянки належать до комунальної власності та у незаконний спосіб вибули із власності держави, власник має право вимагати повернення таких земельних ділянок із володіння кінцевого набувача. Спірні земельні ділянки в силу імперативної вказівки законодавця належать до земель природно-заповідного фонду за фактом розташування на них об`єкта природно-заповідного фонду. Незалежно від завершення процедури встановлення меж об`єкта природно-заповідного фонду в натурі цільове призначення відповідних територій, як земель природно-заповідного фонду, є незмінним. При оголошенні заказника його межі в натурі (на місцевості) не встановлюються, оскільки обов`язкового попереднього розроблення технічної документації із землеустрою щодо об`єктів природно-заповідного фонду законодавство не вимагає. У такому випадку межі визначаються за матеріалами проектів створення. Надані відповідачам земельні ділянки відносяться до земель природно-заповідного фонду, а тому їх правовий режим врегульовується, окрім земельного, також природоохоронним законодавством. Спірні земельні ділянки, які перебувають у власності ФГ Вовка В.О., знаходяться в межах ботанічного заказника місцевого значення "Кут" є територією та об`єктом природно-заповідного фонду України та екологічною мережею України, зо відповідно до приписів ЗК України унеможливлює набуття на них права приватної власності. Фактичним власником спірних земельних ділянок природно-заповідного фонду є Решетилівська міська рада, тому ефективним способом захисту права власності на земельні ділянки природно-заповідного призначення, у тому числі, є їх повернення державі в особі Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області. Враховуючи, що земельні ділянки кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:0041:1676 відносяться до земель природно-заповідного фонду, зміна цільового призначення із земель природоохоронного на сільськогосподарське призначення у визначений законодавством спосіб не відбулася, є підстави для скасування державної реєстрації земельної ділянки як земель сільськогосподарського призначення. Зважаючи на те, що ФГ Вовка В.О. право власності на спірні земельні ділянки зареєстровано у встановленому законом порядку, відновити становище, яке існувало до порушення, можливо лише відповідно до вимог ЦК України, у тому числі шляхом скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки з одночасним припиненням речових прав на неї. Підставами для подачі даного позову та представництва інтересів Решетилівської міської ради є тривале невжиття останньою жодних заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень чи звернення до суду з відповідним позовом. Решетилівська міська рада фактично самоусунулася від виконання покладених на неї повноважень щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду та не вжила жодних заходів щодо поновлення інтересів держави. Бездіяльність місцевої ради щодо захисту інтересів у судовому порядку може призвести до втрати такої можливості в майбутньому. З огляду на викладене, Решетилівська окружна прокуратура звернулася до суду в інтересах держави в особі Решетилівської міської ради, як органу місцевого самоврядування, уповноваженого на розпорядження землями природно заповідного фонду комунальної власності. Щодо строків позовної давності, то керівник зазначив, що оскаржувані накази прийняті 31.01.2020 та 04.02.2020, а не в 2019 роках, як стверджує відповідач у відзиві. Позовну вимогу про зобов`язання повернути земельну ділянку потрібно розглядати як негаторний позов, який можна заявити впродовж усього часу тривання порушення прав законного володільця відповідної земельної ділянки. Посилання відповідача щодо не вчинення дій щодо подачі позову в інтересах Решетилівської міської ради протягом 2019-2023 років є безпідставними та не стосуються даної справи, оскільки прокурором подано негаторний позов (том 2 а.с. 72-89).
11 грудня 2024 року від Керівника Решетилівської окружної прокуратури Івана САГАЙДАЧНОГО надійшла відповідь на відзив ФГ Вовка В.О. відповідно до якої, посилається на те, що до позовної заяви додані докази, які підтверджують, що земельна ділянка з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1676 та 5320283600:00:004:1694, знаходиться в межах ботанічного заказника місцевого значення "Кут", що відповідно до законодавства є територією та об`єктом природно-заповідного фонду України та екологічною мережею України, що унеможливлює набуття на них права приватної власності, тобто доводи відповідача, що формування спірних земельних ділянок та набуття на них права власності, здійснено у встановленому законом порядку є необґрунтованими та таким, що виключають зміст наведених прокурором фактичних даних. Посилання відповідача на пояснювальні записки та висновки про розгляд проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок ОСОБА_1 та ОСОБА_2 про не віднесення земельних ділянок до особливо цінних земель та відсутність обмежень на них, свідчить про невідповідність проектів вимогам чинного (на момент їх розроблення та затвердження) законодавства та зміни цільового призначення земельних ділянок з порушенням земельного законодавства. Згідно графічних даних Публічної кадастрової карти (вкладення "Природно-заповідний фонд"), спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 частково входять в межі об`єкту природно-заповідного фонду Ботанічного заказника місцевого значення "Кут". Земельна ділянка, що перебуває в обмеженому обороті, не може передаватися у приватну власність і підлягає захисту шляхом пред`явлення негаторного позову про її повернення. Враховуючи, що неправомірно передані у приватну власність земельні ділянки в подальшому продані на підставі договорів купівлі-продажу ФГ Вовка В.О., договори купівлі-продажу від 21.02.2020 за реєстровим № 294 та від 20.02.2020, № 270, підлягають визнанню недійсними. Зважаючи на те, що ФГ Вовкам В.О. право власності на спірну земельну ділянку зареєстровано у встановленому законом порядку, відновити становище, яке існувало до порушення, можливо лише шляхом скасування державної реєстрації права власності на земельні ділянки з одночасним припиненням речових прав на неї. Оскільки спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 належать до комунальної власності та у незаконний спосіб вибули із власності держави, власник має право вимагати повернення такої земельної ділянки із володіння кінцевого набувача. Доводи відповідача з приводу засвідчення копій доказів неналежною особою є безпідставними та необґрунтованими. Прокурор Решетилівської окружної прокуратури Нетикша С.М., з огляду на займану посаду в органі прокуратури, керівником якої подано позовну заяву, уповноважена на засвідчення доданих до позову як доказів копій документів. Підставою для звернення прокурора з позовом є задоволення суспільної потреби у дотриманні законодавства щодо розпорядження землями природно-заповідного фонду, відновленні законності у сфері охорони і використання територій та об`єктів природно-заповідного фонду, відтворення їх природних комплексів, а також захист соціальних інтересів загалом, збереження цілісності екомережі в цілому та екологічно збалансованого використання природних ресурсів в межах конкретного Ботанічного заказника місцевого значення "Кут". Необхідність пред`явлення позову зумовлена потребою в забезпеченні на загальнодержавному рівні екологічної безпеки та охорони землі як національного і культурного багатства. Отже прокуратура реалізує конституційну функцію представництва інтересів держави в суді. Підставою представництва в суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень інтересів держави. При цьому представляти інтереси держави у справі може лише спеціально уповноважений орган. Враховуючи викладене, підставами для подачі даного позову та представництва інтересів Решетилівської міської ради є тривале невжиття останньою жодних заходів, спрямованих на усунення виявлених порушень чи звернення до суду з відповідним позовом, та є виключними випадками відповідно до вимог законодавства на усунення виявлених порушень та захист інтересів держави прокурором (том 2 а.с. 112-122).
06 січня 2025 року від представника ТОВ АФГ "Еліта" Черевишник С.О. на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшли пояснення третьої особи щодо позову або відзиву, відповідно до яких останній зазначив, що 01.04.2022 між ФГ Вовка В.О. та ТОВ АФГ "Еліта" було укладено договори оренди земельних ділянок площею 2 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694 та площею 2,0 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676. ФГ ОСОБА_5 , який на законних підставах володіє на праві власності даними земельними ділянками, передав її оренду ТОВ АФГ "Еліта" строком на 10 років. Між ФГ ОСОБА_5 та ТОВ АФГ "Еліта" було додержано всі норми Цивільного кодексу України, Земельного кодексу України і Закону України "Про оренду землі" та укладено договори оренди земельних ділянок площею 2 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694 та площею 2,0 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676. Будучи власником даних земельних ділянок ФГ Вовка В.О., відповідно до діючого законодавства мало всі підстави і право надавати дані земельні ділянки в оренду. В свою чергу ТОВ АФГ "Еліта" будучи орендарем даної земельної ділянки дотримується всіх прав та обов`язків які визначені законом та договором оренди. Тому, ТОВ АФГ "Еліта" підтримує позицію відповідачів по даній справі. У задоволенні позову керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ просив відмовити в повному обсязі (том 2 а.с. 128-130).
В судовому засіданні представник Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області Герасименко Ю.Ю. діючи в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на пояснення викладені в змісті позовної заяви, відповідях на відзиви відповідачів, позовні вимоги просила задовольнити.
В судовому засіданні представник відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Телятник Г.А. зазначила, що позовні вимоги пред`явлені керівником Решетилівської окружної прокуратури не визнають, та просила відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі. У своїх поясненнях посилалася на обставини викладені у відзиві на позовну заяву.
Представник Решетилівської міської ради будучи належним чином повідомлений про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 216), направив на адресу суду заяву про проведення судового засідання у відсутність представника позивача, зазначивши що при вирішення спору покладаються на розсуд суду (том 2 а.с. 232).
Відповідач Булавчик С.Р., будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 176, 188, 209, 223), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності до суду не подав, відзив до суду не подав.
Відповідач ОСОБА_2 , будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 177, 207), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за його відсутності до суду не подав, відзив до суду не подав.
Представник відповідача ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА Вовка Володимира Олександровича, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 185, 219), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за відсутності представника відповідача, до суду не подав.
Представник третьої особи ДЕПАРТАМЕНТУ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 186, 218), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за відсутності представника відповідача, до суду не подав.
Третя особа ФОП ОСОБА_3 , будучи належним чином повідомленою про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилася (том 2 а.с. 180, 208), направила на електронну адресу суду заяву про те, що не зможе з`явитися в судове засідання, за сімейними обставинами. Просила провести судове засідання за її відсутності, зазначивши, що рішення просить прийняти згідно чинного законодавства (том 2 а.с. 234).
Представник третьої особи ТОВ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА", будучи належним чином повідомленим про день, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явився (том 2 а.с. 187, 215), заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи та про розгляд справи за відсутності представника третьої особи, до суду не подавав.
Суд, заслухавши пояснення прокурора Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області Герасименко Ю.Ю., представника відповідача Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, дослідивши письмові докази, наявні у матеріалах справи, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, приходить до висновку, що позов підлягає до часткового задоволення з таких підстав.
Відповідно ст. 80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Згідно ч. 1, 5ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Судом встановлено, що повідомлення Голови райвиконкому Великобагачанської районної ради народних депутатів за № 84 від 13.04.1990 року на ім`я Голови обласного комітету по охороні природи, райвиконком та землевпорядна служба району не заперечують проти організації заказника в урочищі Кут на території колгоспу "Промінь Леніна" нашого району на площі 120 га, при умові, що сюди відійде прилягаюча територія площею 36-40 га, яка належить колгоспу "Перемога" Глобинського району. Заказник по рябчику російському за рахунок луків колгоспу "Промінь Леніна" 120 га і пастівника колгоспу "Перемога" Глобинського району 40 га (том 1 а.с. 122).
Відповідно до витягу із протоколу № 1 зборів членів колгоспу "Промінь Леніна" Великобагачанського району Полтавської області від 05.02.1991 року, засвідченого головою колгоспу, слухали про організацію в межах землекористування колгоспу заповідного фонду, території площею 120 га по рябчику російському, та було ухвалено дати згоду на створення в межах землекористування колгоспу заповідного фонду територій зайнятій ліками по рябчику російському в урочищі "Кут", площею 120 га без вилучення із землекористування колгоспу "Промінь Леніна" (том 1 а.с. 123).
Відповідно до рішення 12 сесії 21 скликання Великобагачанської районної ради народних депутатів від 02 лютого 1993 року "Про створення ботанічного заказника "Кут" загальнодержавного значення", вирішено організувати на землях колективного сільськогосподарського підприємства "Промінь Леніна" Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району ботанічний заказник "Кут" загальнодержавного значення площею 126 га по відтворенню та збереженню "Рябчика російського". Установлено в заказнику режим, який передбачає обмеження господарської діяльності в таких розмірах, які не принесуть шкоди охоронній території (том 1 а.с. 124).
Відповідно до охоронного зобов`язання підписаного начальником Держуправління екоресурсів в Полтавській області М.І. Проскурня 22.03.2001, Остап`ївська сільська рада в особі голови сільської ради Митюка В.Г. дає зобов`язання щодо забезпечення режиму охорони та збереження оголошеного ботанічного заказника місцевого значення "Кут", у відповідності до рішення Полтавської обласної ради народних депутатів від 27.10.1994 року в межах земель Остап`ївської сільської ради, поблизу с. Остап`є, вище річки Хорол, загальною площею 126 га. Це охоронне зобов`язання складене в 3 примірниках, з яких перший зберігається у землекористувача, інші в держуправлінні екоресурсів в Полтавській області, В-Багачнській держміськрайекоінспекції та передані Голові Остап`ївської сільської ради ОСОБА_7 27.05.2001 (том 1 а.с. 126-127).
Відповідно до рішення 2 сесії 22 скликання Полтавської обласної ради народних депутатів від 27 жовтня 1994 року "Про затвердження додаткового переліку заповідних територій та об`єктів області", вирішено затвердити погоджений з районними радами народних депутатів додатковий перелік заповідних територій та об`єктів згідно з додатками № 1-5. Державному лісогосподарському об`єднанню "Полтаваліс", управлінню сільського господарства і продовольства разом з користувачами та власниками земельних ділянок, у віданні яких перебувають території та об`єкти природно-заповідного фонду області: розробити проекти положень на кожний заказник місцевого значення і в 3-х місячний термін після прийняття рішення, подати на затвердження Держуправління охорони навколишнього природного середовища Мінприроди України в Полтавській області, забезпечити їх належне утримання і охорону, передбачити виділення, відповідно встановлених нормативів, на ці цілі коштів і матеріальні ресурси. Держуправлдінню охорони навколишнього природного середовища Мінприроди України по Полтавській області провести паспортизацію і передати під охорону території та об`єкти природно-заповідного фонду області підприємствам, установам та господарствам (том 1 а.с. 144).
Відповідно до архівного витягу з додатку № 2 до рішення Полтавської обласної ради народних депутатів від 27.10.1994 року, ботанічний заказник "Кут", площею 126 га, який знаходиться на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району вище гирла річки Хорол, цінність території: місцезростання рідкісних видів рослин, різноманітна фауна, передається під охорону Колективному сільськогосподарському підприємству "Промінь Леніна (том 1 а.с. 145).
Відповідно до додатку 2 до рішення обласної ради народних депутатів від 27.10.1994 року в переліку заказників місцевого значення під № 21 зазначено, ботанічний заказник "Кут", площею 126 га, який знаходиться на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району вище гирла річки Хорол, цінність території: місцезростання рідкісних видів рослин, різноманітна фауна, передається під охорону Колективному сільськогосподарському підприємству "Промінь Леніна" (том 1 а.с. 146).
Відповідно до рішення 5 сесії 22 скликання Полтавської обласної ради народних депутатів від 04 вересня 1995 року "Про оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення", вирішено оголосити території та об`єкти природно-заповідного фонду місцевого значення, погоджені з районними радами народних депутатів згідно додатка № 4 (том 1 а.с. 149-150).
Відповідно до архівного витягу з додатку № 4 до рішення Полтавської обласної ради народних депутатів від 04.09.1995 року, ботанічний заказник "Кут", існуюча площа 126 га, пропонується під розширення 37,2 га, загальна площе 163,2 га, місцезнаходження: Глобинський район село Попівка, передається під охорону Федорівській сільській раді (том 1 а.с. 151).
Відповідно до переліку територій, площі яких пропонуються під розширення, ботанічний заказник "Кут", площею 126 га, пропонується під розширення 37,2 га, загальна площе 163,2 га, місцезнаходження: Глобинський район село Попівка, передається під охорону Федорівській сільській раді (том 1 а.с. 152).
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 13154-сг від 12.12.2019 року громадянину ОСОБА_1 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га сіножатей земель сільськогосподарського призначення державної власності, для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області за межами населених пунктів (том 1 зворотній а.с. 67).
Відповідно до договору на виконання робіт №19/64 від 26.12.2019 року ФОП ОСОБА_3 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області за № 13154-сг від 12.12.2019 року розробила Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_1 , для ведення особистого селянського господарства, на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області поза межами населених пунктів (том 1 а.с. 62-86).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 31.01.2020 № 3217-сг громадянину ОСОБА_1 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області та надано у власність земельну ділянку площею 2,0000 га сіножатей (кадастровий номер 5320283600:00:004:1694) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області поза межами населених пунктів (том 1 а.с. 61).
Відповідно до наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області № 13151-сг від 12.12.2019 року громадянину ОСОБА_2 надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність орієнтовною площею 2,00 га сіножатей земель сільськогосподарського призначення державної власності, для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області поза межами населених пунктів (том 1 зворотній а.с. 98).
Відповідно до договору на виконання робіт №19/63 від 26.12.2019 року ФОП ОСОБА_3 на підставі наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області за № 13151-сг від 12.12.2019 року розробила Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність громадянину ОСОБА_2 , для ведення особистого селянського господарства, на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області поза межами населених пунктів (том 1 а.с. 94-117).
Наказом Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області від 03.02.2020 № 3284-сг громадянину ОСОБА_2 затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області та надано у власність земельну ділянку площею 2,0000 га сіножатей (кадастровий номер 5320283600:00:004:1676) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області поза межами населених пунктів (том 1 а.с. 93).
21 лютого 2020 року ОСОБА_4 , який діє на підставі довіреності посвідченій приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Гофман Е.Л. 05.11.2019 року за реєстровим № 4064 від імені ОСОБА_8 та Фермерське господарство Вовка Володимира Олександровича в особі голови фермерського господарства Вовка В.О. уклали договір купівлі-продажу серії НОМ № 125302, за яким продавець, через представника передав, а покупець, в особі голови фермерського господарства Вовка Володимира Олександровича, прийняв у власність: земельну ділянку загальною площею 2,0000 га в межах згідно з планом, передану для ведення особистого селянського господарства, в тому числі за земельними угіддями: сіножаті 2,0000 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694, що розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області. Ця земельна ділянка належить продавцеві на підставі Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №200127481 від 13.02.2020 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2029964553202, номер запису про право власності 35468017. За домовленістю сторін продаж земельної ділянки вчинюється за 97820,00 грн., які покупець зобов`язується сплатити протягом тридцять банківських днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору на рахунок довіреної особи. Цей Договір посвідчено державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі за № 294. Між сторонами договору досягнуто згоди щодо істотних умов договору (том 1 а.с. 88-89).
20 лютого 2020 року ОСОБА_4 , який діє на підставі довіреності посвідченій приватним нотаріусом Полтавського міського нотаріального округу Гофман Е.Л. 01.11.2019 року за реєстровим № 4002 від імені ОСОБА_2 та Фермерське господарство Вовка Володимира Олександровича в особі голови фермерського господарства Вовка В.О. уклали договір купівлі-продажу серії НОМ № 125259, за яким продавець, через представника передав, а покупець, в особі голови фермерського господарства Вовка Володимира Олександровича, прийняв у власність: земельну ділянку загальною площею 2,0000 га в межах згідно з планом, передану для ведення особистого селянського господарства, в тому числі за земельними угіддями: сіножаті 2,0000 га, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, що розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області. Ця земельна ділянка належить продавцеві на підставі Витягу з державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності №199678010 від 10.02.2020 року, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2027280653202, номер запису про право власності 35416038. За домовленістю сторін продаж земельної ділянки вчинюється за 97940,00 грн., які покупець зобов`язується сплатити протягом тридцять банківських днів з моменту нотаріального посвідчення цього договору на рахунок довіреної особи. Цей Договір посвідчено державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі за № 270. Між сторонами договору досягнуто згоди щодо істотних умов договору (том 1 а.с. 119-120).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованого 19.09.2024 № 395615435, земельна ділянка з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, площею 2,0000 га перебуває у власності Фермерського господарства Вовка Володимира Олександровича на підставі договору купівлі-продажу та передана в оренду ТОВ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА", строком на 10 (десять) років (том 1 а.с. 58).
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна, сформованого 19.09.2024 № 395615729, земельна ділянка з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,0000 га перебуває у власності Фермерського господарства Вовка Володимира Олександровича на підставі договору купівлі-продажу та передана в оренду ТОВ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА", строком на 10 (десять) років (том 1 а.с. 90).
Відповідно до інформації Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної державної адміністрації № 3492/04.2-35 від 30.07.2021 на запит Решетилівської окружної прокуратури, за інформацією Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області межі заказника у натурі (на місцевості) не встановлювалися. Щодо фактів порушення режиму використання земель заказника запропоновано звернутися до Державної екологічної інспекції Центрального округу та Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області (том 1 а.с. 121).
Відповідно до повідомлення Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської обласної військової адміністрації від 22.08.2024 за № 2728/04.3-13, звернення від розробників та проекти землеустрою для ведення особистого селянського господарства та земельних ділянках переданих у власність ОСОБА_1 (кадастровий номер 5320283600:00:004:1694), ОСОБА_2 (кадастровий номер 5320283600:00:004:1676) не надходили та відповідно не були розглянуті. Надані кадастрові номери вищевказаних земельних ділянок частково входять до ботанічного заказника місцевого значення "Кут" (том 1 а.с. 167).
Відповідно до даних кадастрових зйомок території в адміністративних межах Остап`ївської сільської ради Полтавського району Полтавської області встановлено, що земельні ділянка з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676, частково знаходиться в межах Ботанічного заказника місцевого значення "Кут" (том 1 а.с. 140-142).
Відповідно дост. 19 Земельного кодексу України,землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення;ґ) землі рекреаційного призначення;д) землі історико-культурного призначення;е) землі лісогосподарського призначення;є) землі водного фонду;ж) землі промисловості, транспорту, електронних комунікацій, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно зі ст. 43, 44 Земельного Кодексу Україниземлі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
До земель природно-заповідного фонду включаються природні території та об`єкти (природні заповідники, національні природні парки, біосферні заповідники, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища), а також штучно створені об`єкти (ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва).
Відповідно дост. 45 Земельного кодексу Україниземлі природно-заповідного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Порядок використання земель природно-заповідного фонду визначається законом.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об`єктів визначаєЗаконом України "Про природно-заповідний фонд України".
Природно-заповідний фонд становлять ділянки суші і водного простору, природні комплекси та об`єкти яких мають особливу природоохоронну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність і виділені з метою збереження природної різноманітності ландшафтів, генофонду тваринного і рослинного світу, підтримання загального екологічного балансу та забезпечення фонового моніторингу навколишнього природного середовища.
У зв`язку з цим законодавством України природно-заповідний фонд охороняється як національне надбання, щодо якого встановлюється особливий режим охорони, відтворення і використання. Україна розглядає цей фонд як складову частину світової системи природних територій та об`єктів, що перебувають під особливою охороною.
Відповідно дост. 3 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"до природно-заповідного фонду України належать: природні території та об`єкти - природні заповідники, біосферні заповідники, національні природні парки, регіональні ландшафтні парки, заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища;штучно створені об`єкти - ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки, пам`ятки природи, парки пам`ятки садово-паркового мистецтва.
Заказники, пам`ятки природи, ботанічні сади, дендрологічні парки, зоологічні парки та парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва залежно від їх екологічної і наукової, історико-культурної цінності можуть бути загальнодержавного або місцевого значення.
Залежно від походження, інших особливостей природних комплексів та об`єктів, що оголошуються заказниками чи пам`ятками природи, мети і необхідного режиму охоронизаказники поділяються на ландшафтні, лісові, ботанічні, мікологічні, загальнозоологічні, орнітологічні, ентомологічні, іхтіологічні, гідрологічні, загальногеологічні, палеонтологічні та карстово-спелеологічні.
Згідно зі ст. 7 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об`єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об`єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно достатті 6 цього Законуоб`єктами комплексної охорони, належать до земель природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення.
На землях природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного або історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об`єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням. На землях територій та об`єктів природно-заповідного фонду, які створюються в зоні відчуження та зоні безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, забороняється будь-яка діяльність, що не забезпечує режим радіаційної безпеки.
Межі територій та об`єктів природно-заповідного фонду встановлюються в натурі відповідно до законодавства. До встановлення меж територій та об`єктів природно-заповідного фонду в натурі їх межі визначаються відповідно до проектів створення територій та об`єктів природно-заповідного фонду.
Відповідно дост. 9 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"території та об`єкти природно-заповідного фонду з додержанням вимог, встановлених цим Законом та іншими актами законодавства України, можуть використовуватися: у природоохоронних цілях; у науково-дослідних цілях; в оздоровчих та інших рекреаційних цілях; в освітньо-виховних цілях; для потреб моніторингу навколишнього природного середовища.
Згідно зіст. 25 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"заказниками оголошуються природні території (акваторії) з метою збереження і відтворення природних комплексів чи їх окремих компонентів. Оголошення заказників провадиться без вилучення земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів у їх власників або користувачів.
Відповідно до ч. 3, 4ст. 52 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"(в редакції на момент прийняття рішення про створення ботанічного заказника) на підставі результатів погодження клопотань центральний орган виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища забезпечує розробку спеціалізованими проектними та науковими установами проектів створення природних заповідників, біосферних заповідників, національних природних парків, заказників, пам`яток природи, парків-пам`яток садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення.
Розробка проектів створення регіональних ландшафтних парків, заповідних урочищ, а також заказників, пам`яток природи та парків-пам`яток садово-паркового мистецтва місцевого значення забезпечується органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища на місцях.
Частинами 3, 5ст. 53 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" (в редакції на момент прийняття рішення про створення ботанічного заказника) передбачено, що рішення про організацію чи оголошення територій та об`єктів природно-заповідного фонду місцевого значення та встановлення охоронних зон територій та об`єктів природно-заповідного фонду приймається обласними, Київською та Севастопольською міськими радами.
Заказники, пам`ятки природи, заповідні урочища, парки-пам`ятки садово-паркового мистецтва й інші території та об`єкти природно-заповідного фонду, які створюються без вилучення земельних ділянок, що вони займають, передаються під охорону підприємствам, установам, організаціям і громадянам органами центрального органу виконавчої влади в галузі охорони навколишнього природного середовища з оформленням охоронного зобов`язання.
Як встановлено судом, рішення про створення ботанічного заказника місцевого значення "Кут" прийнято у 1994 році.
При цьому у 2003 році затвердженого Державним управлінням екології та природних ресурсів у Полтавській області положення про ботанічний заказник місцевого значення "Кут".
Таким чином документація щодо створення ботанічного заказника місцевого значення з урахуванням Положення про Державний фонд документації із землеустрою та оцінки земель, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.11.2004 № 1553, повинна бути доступна Головному управлінню Держгеокадастру у Полтавській області для вирішення питання щодо категорії земельної ділянки та можливості її передачі у приватну власність.
Відповідно до ч. 1, 3ст. 26 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" на територіях заказників забороняються рубки головного користування, суцільні, прохідні, лісовідновні та поступові рубки, видалення захаращеності, а також полювання та інша діяльність, що суперечить цілям і завданням, передбаченим положенням про заказник.
Власники або користувачі земельних ділянок, водних та інших природних об`єктів, оголошених заказником, беруть на себе зобов`язання щодо забезпечення режиму їх охорони та збереження.
Стаття 54 Закону України "Про природно-заповідний фонд України"передбачає, що зміна меж, категорії та скасування статусу територій та об`єктів природно-заповідного фонду проводиться відповідно достатей 51-53 цього Законуза погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування і реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, на підставі відповідного експертного висновку.
Відповідно до ст. 149 ЗК України(в редакції, чинній на момент вилучення спірної земельної ділянки) вилучення земельних ділянок провадиться за згодою землекористувачів на підставі рішень Кабінету Міністрів України, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, сільських, селищних, міських рад відповідно до їх повноважень.Сільські, селищні, міські ради вилучають земельні ділянки комунальної власності відповідних територіальних громад, які перебувають у постійному користуванні, для всіх потреб, крім особливо цінних земель, які вилучаються (викупляються) ними з урахуванням вимогстатті 150 цього Кодексу.
Згідно з п. "г" ч. 1ст. 150 Земельного кодексу Українидо особливо цінних земель відносяться землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, землі історико-культурного призначення.
Пункт "в" частини 4ст. 83 Земельного кодексу Українипередбачає, що до земель комунальної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, відносить землі під об`єктами природно-заповідного фонду, історико-культурного та оздоровчого призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, естетичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачено законом.
Згідно з ч. 2ст. 150 Земельного кодексу України(в редакції на момент вирішення питання про розроблення проекту землеустрою) припинення права постійного користування земельними ділянками особливо цінних земель, визначених у пунктах "в" і "г" частини першої цієї статті, з підстави добровільної відмови від користування ними або шляхом їх вилучення здійснюється за погодженням з Верховною Радою України.
Однак Верховна Рада України не погоджувала вилучення земельної ділянки ботанічного заказника місцевого значення "Кут", для її передачі у приватну власність.
Набуття права приватної власності на землі, які вже віднесені до земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення, положеннямиЗемельного кодексу України, Закону України "Про природно-заповідний фонд України"та інших нормативно-правових актів України заборонено.
За змістом наведених вище приписів, які характеризуються належною якістю як властивістю, що є умовою забезпечення юридичної визначеності у правовідносинах, як органи державної влади так і фізичні особи (зокрема відповідач) знали чи повинні були знати про неможливість всупереч закону передання й отримання у приватну власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території ботанічного заказника місцевого значення "Кут".
Зайняття земельної ділянки природно-заповідного фонду з порушеннямЗемельного кодексу України та Закону України "Про природно-заповідний фонд України"потрібно розглядати як порушення права власності держави чи відповідної територіальної громади, що не пов`язане з позбавленням власника володіння відповідною земельною ділянкою, навіть якщо інша особа зареєструвала її право приватної власності на цю ділянку (такий підхід не суперечить висновку Великої Палати Верховного Суду, сформульованому щодо земельних ділянок водного фонду у постановах від 22.05.2018 у справі № 469/1203/15-ц; від 28.11.2018 у справі № 504/2864/13-ц; від 12.06.2019 у справі № 487/10128/14-ц; від 11.09.2019 у справі № 487/10132/14-ц; від 07.04.2020 у справі № 372/1684/14-ц; від 23.11.2021 у справі № 359/3373/16-ц).
За таких умов, ефективним способом судового захисту щодо повернення земельної ділянки природно-заповідного фонду власнику є негаторний, а не віндикаційний позов.
Відповідно дост. 256 Цивільного кодексу Українипозовна давність - це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.
Згідно з ч. 4ст. 267 ЦК Українисплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові.
Серед способів захисту речових прав цивільне законодавство виокремлює, зокрема, витребування майна з чужого незаконного володіння (ст. 387 ЦК України) й усунення перешкод у здійсненні права користування та розпоряджання майном (ст. 391 ЦК України). Вказані способи захисту можуть бути реалізовані шляхом подання віндикаційного та негаторного позовів відповідно.
Позовна давність поширюються, зокрема, на позови про витребування майна з чужого незаконного володіння (віндикаційний позов). Натомість негаторний позов може бути пред`явлений позивачем упродовж усього часу, поки існує відповідне правопорушення, що відповідає позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеній у постанові від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-ц.
Таким чином доводи Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області про пропуск прокурором строку позовної давності суд вважає необґрунтованими.
Відповідно до п. "а", "б" ч. 1ст. 21 ЗК Українипорушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для визнання недійсними рішень органів державної влади, Верховної Ради Автономної Республіки Крим, Ради міністрів Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам; визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Згідно з п. "в", "г" ч. 3ст. 152 Земельного кодексу Українизахист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання угоди недійсною; визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Договір купівлі-продажу земельної ділянки є правочином щодо розпорядження майном, а тому правом на його укладення, за ст. 317, 319 ЦК Українинаділений лише власник такого майна.
Відповідно до ч. 1ст. 203 ЦК Українизміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам.
Згідно з ч. 1ст. 215 Цивільного кодексу Українипідставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостоюстатті 203 цього Кодексу.
Як встановлено судом, 21.02.2020 між ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , як продавцями та ФГ Вовка В.О. в особі голови фермерського господарства, як покупцем, укладено договори купівлі-продажу відповідно до яких останній набув у власність спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676.
Однак, громадяни ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , не могли розпоряджатися спірними земельними ділянками, як власники, оскільки отримали їх у власність на підставі спірного наказу Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області, виданого поза межами повноважень останнього.
Відповідно до п.п. "в" п. 24 Розділу Х "Перехідних положень" Земельного кодексу Україниз дня набрання чинності цим пунктом (набув чинності 27.05.2021) землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення.
Таким чином, оскільки спірні договори купівлі-продажу від 21.02.2020 суперечить інтересам держави та територіальної громади, спрямованим на створення, охорону та ефективне використання природно-заповідного фонду України, існування ботанічного заказника місцевого значення "Кут", як цілісного природно-заповідного комплексу, з метою усунення перешкод власнику земельної ділянкиРешетилівській міській раді Полтавської області, у розпорядженні спірною земельною ділянкою, суд вважає за необхідне визнати такі договори недійсними.
Щодо позовної вимоги в частині усунення перешкод у здійсненні Решетилівській міській раді Полтавської області права користування та розпорядження земельною ділянкою природно-заповідного фонду, земельні ділянки загальною площею по 2 га кожна з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676, як складову ботанічного заказника місцевого значення "Кут", слід повернути Решетилівській міській раді Полтавської області, то суд зазначає наступне.
На час розгляду справи в суді точної конфігурації земельної ділянки, яка на сьогоднішній день належить Ботанічному заказнику місцевого значення "Кут" не існує, технічна документація відповідної земельної ділянки, яка належить заказнику, не розроблена, а тому не можливо визначити точні межі даного природно-заповідного фонду. З цього слідує, що не має можливості визначити яка саме частина земельних ділянок загальною площею по 2 га кожна з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676, знаходиться в межах Ботанічному заказнику місцевого значення "Кут".
Враховуючи вищезазначене з задоволенні позовної вимоги в частині зобов`язати ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, повернути РЕШЕТИЛІВСЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ, ідентифікаційний код юридичної особи: 21044065, земельну ділянку природно-заповідного фонду площею 1,5278 га, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, яка розташована на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області; зобов`язати ФЕРМЕРСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, повернути РЕШЕТИЛІВСЬКІЙ МІСЬКІЙ РАДІ, ідентифікаційний код юридичної особи: 21044065, земельну ділянку природно-заповідного фонду площею 1,0755 га, що знаходиться в межах земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, яка розташована на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, слід відмовити.
Відповідно до ст. 125, 126 Земельного кодексу Україниправо власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно доЗакону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень".
Як встановлено судом, право власності на земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676, зареєстровано за ФГ Вовка Володимира Олександровича на підставі договорів купівлі-продажу земельних ділянок від 21.02.2020, посвідчених державним нотаріусом Решетилівської державної нотаріальної контори.
Згідно з ч. 3 ст. 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень"відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню, крім випадків, передбачених пунктом 1 частини сьомоїстатті 37 цього Закону.
У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи визнання його прийнятим з порушенням цьогоЗаконута анулювання у випадку, передбаченому пунктом 1 частини сьомоїстатті 37 цього Закону, на підставі рішення Міністерства юстиції України, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування на підставі судового рішення документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, що мало наслідком державну реєстрацію набуття речових прав, обтяжень речових прав, відповідні права чи обтяження припиняються.
Крім того, відповідно до ч. 10 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" державна реєстрація земельної ділянки скасовується Державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разіухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень).
Згідно з ч. 4ст. 25 Закону України "Про Державний земельний кадастр"поземельна книга закривається у разі скасування державної реєстрації земельної ділянки.
За таких обставин похідні позовні вимоги в частині усунення перешкод власникуРешетилівській міській раді Полтавської області у користуванні та розпорядженні спірними земельними ділянками шляхом скасування рішень про реєстрацію права власності за ФГ Вовка В.О. та скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 в Державному земельному кадастрі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Згідно з п. 3 ч. 1ст. 131-1 Конституції Українив Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Відповідно до ч. 3ст. 23 Закону України "Про прокуратуру"прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Наявність таких обставин обґрунтовується прокурором у порядку, передбаченому частиною четвертою цієї статті, крім випадку, визначеного абзацом четвертим цієї частини.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26.05.2020 у справі № 912/2385/18 бездіяльність компетентного органу (нездійснення захисту інтересів держави) означає, що компетентний орган знав або повинен був знати про порушення інтересів держави, мав повноваження для захисту, але не звертався до суду з відповідним позовом у розумний строк.
Звертаючись до компетентного органу до подання позову в порядку, передбаченомустаттею 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор фактично надає йому можливість відреагувати на стверджуване порушення інтересів держави, зокрема, шляхом призначення перевірки фактів порушення законодавства, виявлених прокурором, вчинення дій для виправлення ситуації, а саме подання позову або аргументованого повідомлення прокурора про відсутність такого порушення.
Невжиття компетентним органом жодних заходів протягом розумного строку після того, як цьому органу стало відомо або повинно було стати відомо про можливе порушення інтересів держави, має кваліфікуватися як бездіяльність відповідного органу. Розумність строку визначається судом з урахуванням того, чи потребували інтереси держави невідкладного захисту (зокрема, через закінчення перебігу позовної давності чи можливість подальшого відчуження майна, яке незаконно вибуло із власності держави), а також таких чинників, як: значимість порушення інтересів держави, можливість настання невідворотних негативних наслідків через бездіяльність компетентного органу, наявність об`єктивних причин, що перешкоджали такому зверненню тощо.
Таким чином, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченогостаттею 23 Закону України "Про прокуратуру", і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва. Якщо прокурору відомі причини такого не звернення, він обов`язково повинен зазначити їх в обґрунтуванні підстав для представництва, яке міститься в позові. Але якщо з відповіді зазначеного органу на звернення прокурора такі причини з`ясувати неможливо чи такої відповіді взагалі не отримано, то це не є підставою вважати звернення прокурора необґрунтованим.
Права власника спірних земельних ділянок як складової частини об`єкта природно-заповідного фонду належать Решетилівській міській раді Полтавської області.
Як вбачається з матеріалів справи, Решетилівською окружною прокуратурою на адресу Решетилівської міської ради скеровано повідомлення в порядку ч. 4 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" № 56-100-270-24 від 16.08.2024 в якому викладено виявлені порушення вимог природоохоронного та земельного законодавства, що полягає у позбавленні держави права власності особливо цінних земель та запропоновано вжити заходи реагування до усунення виявлених порушень шляхом повернення відповідних земель у розпорядження держави та повідомлено про наявність підстав для здійснення представництва інтересів у суді з метою захисту інтересів держави в судовому порядку Решетилівською окружною прокуратурою (том 1 а.с. 174-179).
У даному випадку компетентний органРешетилівська міська рада Полтавської області, знала про наявність порушень законодавства, яке полягало у передачі земель природно-заповідного фонду у приватну власність, однак не вживала жодних заходів щодо відновлення прав територіальної громади.
Таким чином підстави звернення прокурора до суду із позовом щодо захисту інтересів держави є обґрунтованими.
Підсумовуючи, наведене вище, АНАЛІЗ хронологічної послідовності встановлених судом обставин справи свідчить про те, що відповідним компетентним органом держави, яким здійснено передачу у приватну власність фізичних осіб земельних ділянок площею по 2 гектари, які визначалися НИМ, як землі сільськогосподарського призначення державної власності, при цьому ГОЛОВНЕ УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ вийшло за межі своїх повноважень та передало у власність громадянам земельні ділянки, які частково віднесено до категорії земель природно-заповідного призначення, порушивши при цьому, як саму процедуру передачі землі так і самостійно змінило цільове призначення земельних ділянок не врахувавши при цьому попередні рішення органів місцевого самоврядування щодо вказаних земель.
Суд звертає увагу на те, що на час розгляду справи стороною відповідача не заперечувався факт існування на території Полтавської області об`єкту прородно-заповідного фонду Ботанічного заказника місцевого значення "Кут", площею 163,2 гектара, та не вважає таким, що підтверджує правомірність дій відповідача по передачі зазначених вище земельних ділянок лише на тій підставі, що момент передачі зазначені землі Ботанічного заказника на були внесені до Державного земельного кадастру. Фактично на час розгляду справи точної конфігурації земельної ділянки, яка на сьогоднішній день належить Ботанічному заказнику місцевого значення "Кут" теж не існує, технічна документація відповідної земельної ділянки, яка належить заказнику, не розроблена, але дана обставина жодним чином не дає права держаній установі ігнорувати прийняті рішення органу місцевого самоврядування в межах його повноважень, на основі яких створено ботанічний заказник "КУТ", а саме: рішення Полтавської обласної ради від 27.10.1994 року та від 04.09.1995 року.
Щодо відповідальності відповідальних осіб, якими розроблялася технічна документації, то суд зазначає, що дійсно відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 26 Закону України "Про землеустрій" від 22 травня 2003 року №858-IV, розробниками документації із землеустрою є: фізичні особи - підприємці, які володіють необхідним технічним і технологічним забезпеченням та є сертифікованими інженерами-землевпорядниками, відповідальними за якість робіт із землеустрою, між тим зазначений розробник технічної документації при формуванні і її реєстрації, не створює жодних правових наслідків щодо зміни правового статусу визначеної земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав.
Суд звертає увагу на те, що саме відповідні накази керівника ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ є відповідними рішеннями, які змінили правовий статус вказаних вище земельних ділянок та були підставою набуття і реєстрації права власності за відповідними фізичними особами, що враховується судом при розгляді питання розподілу судових витрат.
Щодо двої позовних вимог про зобов`язання повернути визначені позивачем точні частини земельних ділянок, а саме: 1) 1.5278 гектара відповідної земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, загальною площею 2,0 кектара; 2) 1,0755 гектара відповідної земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,000 гектара, то суд зазначає неступне.
Суду не зрозуміло, яким чином можна було визначити точну частку відповідної земельної ділняки, і що важливо, точну її конфігурацію, яку слід передати, зважаючи на те, що як встановлено судом, на час розгляду справи, відсутня належним чином виготовлена технічна документація на земельну ділянку, на якій знаходиться Ботанічний заказник місцевого значення "Кут", а тому неможливо навіть при призначенні відповідної технічної експертизи визначити точні частки перетену між невизначеною технічно земельною ділянкою та відповідними сформованими земельними ділянками. На час розгляду справи, суд може лише підтвердити наявність перетену зазначених об`єктів, чи відсутнівсть такого перетену, що підтверджується відповідними зетверджиними проектами.
Зважаючи на зазначені у задоволенні вказаних позовних вимог слід відмовити.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд враховує вимоги ч. 1ст. 141 ЦПК України, згідно з якими, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Прокурором при зверненні до суду з даним позовом сплачено 30280,00 грн. судового збору.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог, із урахуванням того, що спірні земельні ділянки з кадастровими номерами 5320283600:00:004:1694 та 5320283600:00:004:1676 вибули з власності держави саме з вини відповідача Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області, при цьому, інші відповідачі набули права власності на земельні ділянки відповідно до виданих спірних наказів відповідачем Головним управління Держгеокадастру в Полтавській області, та відповідач ФГ Вовка В.О. придбав спірні земельні ділянки на підставі договір купівлі-продажу не здогадувався про незаконність набуття права власності, понесені прокуратурою витрати зі сплати збору в розмірі 24224,00 гривень, суд вважає за необхідне стягнути саме з відповідача Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 12, 13, 141, 263-265, 268, 273, суд, -
вирішив:
Позов Керівника Решетилівської окружної прокуратури Полтавської області, місцезнаходження:вулицяПокровська,будинок22,містоРешетилівкаПолтавської області,38400,ідентифікаційнийкодюридичної особи:0291006027, в інтересах держави в особі РЕШЕТИЛІВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ, місцезнаходження юридичної особи: вулиця Покровська, будинок 14, місто Решетилівка Полтавської області, 38400, ідентифікаційний код юридичної особи: 21044065, до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, місцезнаходження юридичної особи: вулиця Затишна, 23, місто Полтава Полтавської області, ідентифікаційний код юридичної особи 39767930, ОСОБА_1 , місце проживання особи: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , місце проживання особи: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_2 , ФЕРМЕРСЬКОГО ГОСПОДАРСТВА ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА,місцезнаходженняюридичноїособи:селоМалийБакай ПолтавськогорайонуПолтавськоїобласті,ідентифікаційнийкодюридичної особи:13968298, третяособа,яканезаявляє самостійнихвимог ДЕПАРТАМЕНТ ЕКОЛОГІЇ ТА ПРИРОДНИХ РЕСУРСІВ ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ВІЙСЬКОВОЇ АДМІНІСТРАЦІЇ, місцезнаходження юридичноїособи:вулицяКапітанаВолодимира Кісельова,будинок1,містоПолтаваПолтавської області,36014,ідентифікаційнийкодюридичної особи:38719424, ФОП ОСОБА_3 , місце реєстрації особи: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_3 , ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "АГРООБ`ЄДНАННЯ ФЕРМЕРСЬКИХ ГОСПОДАРСТВ "ЕЛІТА",місцезнаходженняюридичноїособи:селоБакай,РешетилівськогорайонуПолтавської області,Україна,38423,ідентифікаційнийкодюридичної особи:24389445, про визнання незаконними та скасування наказів, визнання недійсними договорів купівлі-продажу земельних ділянок, скасування державної реєстрації земельних ділянок та права приватної власності, повернення земельної ділянки державі, задовольнити частково.
Визнати незаконним та скасувати наказ виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прудкої І.О. від 31.01.2020 року за № 3217-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", яким передано у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694, площею 2,000 гектара, громадянину ОСОБА_1 .
Визнати незаконним та скасувати наказ виконуючого обов`язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Полтавській області Прудкої І.О. від 03.02.2020 року за № 3294-сг "Про затвердження документації із землеустрою та надання земельної ділянки у власність", яким передано у власність для ведення особистого селянського господарства земельну ділянку, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, площею 2,000 гектара, громадянину ОСОБА_2 .
Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки укладений 21 лютого 2020 року між ОСОБА_4 по довіреності від імені ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, за яким здійснено продаж земельної ділянки площею 2,0000 гектара, кадастровий номер 5320283600:00:004:1694, яка розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що посвідчений державним нотаріусом Решетилівської нотаріальної контри Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій під № 294.
Визнати недійсним договір купівлі-продажу земельної ділянки укладений 20 лютого 2020 року між ОСОБА_4 по довіреності від імені ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, за яким здійснено продаж земельної ділянки площею 2,0000 гектара, кадастровий номер 5320283600:00:004:1676, яка розташована на території Остап`ївської сільської ради Великобагачанського району Полтавської області, що посвідчений державним нотаріусом Решетилівської нотаріальної контри Кириченко Т.М., зареєстрований в реєстрі нотаріальних дій під № 270.
Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, дата державної реєстрації земельної ділянки 22.01.2020 року.
Скасувати у Державному земельному кадастрі державну реєстрацію земельної ділянки з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,0000 га, яка розташована за межами населених пунктів на території Решетилівської міської ради Полтавського району Полтавської області, дата державної реєстрації земельної ділянки 22.01.2020 року.
Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1694, площею 2,0000 га за ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, зареєстроване 21.02.2020 року державним реєстратором Кириченко Тетяною Михайлівною, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2029964553202, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 35614472, з одночасним припиненням усіх речових прав на земельну ділянку.
Скасувати державну реєстрацію права власності на земельну ділянку з кадастровим номером 5320283600:00:004:1676, площею 2,0000 га за ФЕРМЕРСЬКИМ ГОСПОДАРСТВОМ ВОВКА ВОЛОДИМИРА ОЛЕКСАНДРОВИЧА, ідентифікаційний код юридичної особи: 13968298, зареєстроване 20.02.2020 року державним реєстратором Кириченко Тетяною Михайлівною, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2027280653202, номер запису про право власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 35590971, з одночасним припиненням усіх речових прав на земельну ділянку.
В іншій частині позовних вимог відмовити.
Стягнути з ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ДЕРЖГЕОКАДАСТРУ У ПОЛТАВСЬКІЙ ОБЛАСТІ, ідентифікаційний код юридичної особи 39767930, на користь ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ ПРОКУРАТУРИ, ідентифікаційний код юридичної особи 02910060, судові витрати в сумі 24224,00 (двадцять чотири тисячі двісті двадцять чотири гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржене до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Повний текст рішення виготовлено 23.04.2025 року.
Суддя Ю.І. Ячало
| Суд | Великобагачанський районний суд Полтавської області |
| Дата ухвалення рішення | 14.04.2025 |
| Оприлюднено | 25.04.2025 |
| Номер документу | 126806397 |
| Судочинство | Цивільне |
| Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: визнання незаконним акта, що порушує право власності на земельну ділянку |
Цивільне
Великобагачанський районний суд Полтавської області
Ячало Ю. І.