Рішення
від 09.04.2025 по справі 529/152/25
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/152/25

Провадження № 2/529/176/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 квітня 2025 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді - Кириченко О.С.,

за участі секретаря судового засідання - Негляд Д.Р.,

позивача - ОСОБА_1 ,

відповідача - ОСОБА_2 ,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні у залі суду в селищі Диканька Полтавської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини,

ВСТАНОВИВ:

Короткий зміст позовних вимог, а також позиції учасників справи щодо позову.

Позивач ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини. В обґрунтування позову ОСОБА_1 вказує, що з 2011 року по 2014 рік вона перебувала у цивільному шлюбі з ОСОБА_3 . Вони проживали однією сім`єю, вели спільне господарство. Від цих стосунків вони мають спільного сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Оскільки вона та ОСОБА_3 не перебували у зареєстрованому шлюбі між собою, то запис про батька дитини та прізвище, ім`я та по батькові дитини у Книзі реєстрації народжень здійснено відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері. З кінця 2012 року до 2014 року ОСОБА_3 перебував у місцях позбавлення волі, де відбував покарання. Позивачка вказує, що протягом цього періоду у них були регулярні довгострокові побачення, протягом яких вони проводили разом по три доби відповідно до встановленого порядку. ОСОБА_3 у місцях позбавлення волі вона також відвідувала із сином. З моменту народження сина та до 2014 року вона та ОСОБА_3 спільно його виховували, забезпечували матеріально та виконували всі передбачені законодавством батьківські обов`язки. ОСОБА_3 , як батько, постійно підтримував із сином зв`язок, спілкувався з ним, проявляв батьківську турботу, що свідчить про його усвідомлене батьківство та активну участь у житті дитини. Після припинення стосунків між нею та ОСОБА_3 , останній продовжував спілкуватися з сином, утримувати його та виконувати усі обов`язки батька. Мати ОСОБА_3 - ОСОБА_2 , відповідач у справі, визнавала ОСОБА_4 своїм внуком та підтримувала з ним зв`язок. Пізніше ОСОБА_3 був призваний у Збройні Сили України під час мобілізації та зарахований до складу Військової частини НОМЕР_1 . 25.11.2024 військовослужбовець ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання із захисту територіальної цілісності Батьківщини, внаслідок штурмових дій противника, зник безвісти в районі населеного пункту Петрівка Донецької області. Після зникнення ОСОБА_3 його мати ОСОБА_2 різко змінила ставлення до внука ОСОБА_5 та припинила з ним спілкуватися. Малолітній ОСОБА_6 фактично являється сином зниклого безвісти ОСОБА_3 , але юридично їхній родинний зв`язок не підтверджується, що позбавляє малолітнього ОСОБА_5 права на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника, оформлення йому відповідних пільг як члену сім`ї безвісти зниклого військовослужбовця, отримання належних йому виплат відповідно до чинного законодавства України.

Посилаючись на вказані обставини, позивач ОСОБА_1 просить встановити факт батьківства безвісти зниклого ОСОБА_3 стосовно сина ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та зобов`язати Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції внести зміни до актового запису про народження дитини, зазначивши батьком дитини - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримала позовні вимоги та просила їх задовольнити у повному обсязі з підстав, вказаних у позові та в судовому засіданні. Позивачка вказала, що з 2011 року до 2014 року вона та ОСОБА_3 проживали разом у цивільному шлюбі, від цих відносин у них народився син ОСОБА_5 . Протягом цього часу ОСОБА_3 було ув`язнено на 7 місяців. Під час перебування ОСОБА_3 у місцях позбавлення волі вона часто була з ним на довгострокових побаченнях. ОСОБА_3 завжди спілкувався із сином ОСОБА_5 , визнавав його за сина, у них є спільні фото. ОСОБА_5 також часто спілкувався з бабусею ОСОБА_2 , матір`ю ОСОБА_3 . Після того як ОСОБА_3 вийшов із в`язниці, він так і не узаконив своє батьківство стосовно сина ОСОБА_5 . Пізніше вона та ОСОБА_3 розійшлися. У подальшому ОСОБА_3 було мобілізовано. 25.11.2024 ОСОБА_3 зник безвісти. Позивачка зазначила, що ОСОБА_5 є рідним сином зниклого безвісти ОСОБА_3 , але юридично їхній родинний зв`язок не оформлено, що позбавляє ОСОБА_5 права на отримання пенсії у зв`язку із втратою годувальника, оформлення йому відповідних пільг як члену сім`ї безвісти зниклого військовослужбовця тощо. Позивачка вважала недоцільним проведення генетичної експертизи з метою встановлення батьківства ОСОБА_3 стосовно ОСОБА_4 , оскільки мати ОСОБА_2 , яка також є бабусею ОСОБА_5 , підтверджує, що ОСОБА_5 є рідним сином ОСОБА_3 . Позивачка ОСОБА_1 просила залишити за нею понесені у справі судові витрати та не стягувати їх з відповідачки ОСОБА_2 .

Відповідач ОСОБА_2 в судовому засіданні вказала, що не заперечує проти задоволення позову. Зазначила, що зниклий безвісти ОСОБА_3 є її сином і вона підтверджує, що він жив із ОСОБА_1 однією сім`єю, як чоловік та жінка, без реєстрації шлюбу, і від цих відносин у них народився спільний син ОСОБА_5 . Відповідно ОСОБА_5 є її внуком. Відповідачка зазначила, що ОСОБА_3 дуже любив сина та завжди визнавав його сином, але не встиг юридично оформити своє батьківство. Відповідачка зазначила, що проведення генетичної експертизи з метою встановлення батьківства ОСОБА_3 стосовно малолітнього ОСОБА_4 не потрібне, оскільки вона підтверджує, що ОСОБА_5 є сином ОСОБА_3 , останній це завжди визнавав.

Представники третіх осіб Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, Військової частини НОМЕР_1 в судове засідання не з`явилися, від цих третіх осіб до суду надійшли клопотання про розгляд справи за відсутності їхніх представників.

Представники третіх осіб ІНФОРМАЦІЯ_1 і Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, будучи належним чином повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з`явилися, пояснень щодо позову, будь-яких заяв чи клопотань суду не надали.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи сторін у справі, пояснення свідків, дослідивши та оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов такого висновку.

Фактичні обставини справи, встановлені судом.

В судовому засіданні було встановлено, що з 2011 року по 2014 рік позивачка ОСОБА_1 та ОСОБА_3 проживали разом, як жінка та чоловік, без реєстрації шлюбу. Від цих відносин у них народився спільний син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Із наявних у матеріалах справи копій свідоцтва про народження дитини та Витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до ч. 1 ст. 135 СК України вбачається, що відомості про батька дитини позивачки - ОСОБА_4 було записано відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України за вказівкою матері. А саме вказано прізвище дитини - ОСОБА_7 , а по батькові ОСОБА_4 . Батьком дитини вказано " ОСОБА_3 " /а.с. 16, 19/.

В судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_3 завжди визнавав ОСОБА_5 як свого сина, любив його, спілкувався з ним, проводив із ним час, що підтверджується зокрема наявними у справі фотографіми, на яких зображені разом ОСОБА_3 та малолітній ОСОБА_5 /а.с. 11-15/. Визнання ОСОБА_3 . ОСОБА_4 як свого сина також підтвердила в судовому засіданні мати ОСОБА_3 - відповідачка у справі ОСОБА_2 . Остання також вказала, що ОСОБА_5 є її внуком, а тому проведення генетичної експертизи не потрібне, вона не заперечує проти задоволення позову.

Свідок ОСОБА_10 в судовому засіданні вказала, що позивачка ОСОБА_1 є її дочкою. ОСОБА_1 проживала з ОСОБА_3 у цивільному шлюбі з 2011 року. Коли ОСОБА_3 потрапив в місця позбавлення волі, то її дочка його відвідувала. У ОСОБА_1 та ОСОБА_3 народився син ОСОБА_5 . ОСОБА_3 завжди визнавав ОСОБА_5 своїм сином, гуляв з ним. На хрестини дитини та просто в гості приїжджали також мати ОСОБА_3 та його сестри. Пізніше її дочка та ОСОБА_3 припинили стосунки між собою, однак останній продовжував визнавати ОСОБА_5 за свого сина, хоча і не оформив це офіційно.

Свідок ОСОБА_14 в судовому засіданні вказала, що позивачка ОСОБА_1 є її сестрою. Їй відомо, що ОСОБА_5 є сином її сестри ОСОБА_1 та ОСОБА_3 . Останній завжди визнавав ОСОБА_5 як свого сина. Доки ОСОБА_1 та ОСОБА_3 разом проживали у цивільному шлюбі, то останній повністю виконував свої батьківські обов`язки стосовно сина ОСОБА_5 . Свідок вказала, що вона разом із сестрою їздила до ОСОБА_3 в місця позбавлення волі, де той певний час відбував покарання. ОСОБА_3 та його мати ОСОБА_2 ніколи не заперечували факту батьківства ОСОБА_3 стосовно ОСОБА_5 , ставилися до нього добре.

З наявної у матеріалах справи копії сповіщення № 855 вбачається, що стрілець-санітар 2 стрілецького відділення 3 стрілецького взводу 2 стрілецької роти 1 стрілецького батальйону Військової частини НОМЕР_1 , військовослужбовець призваний за мобілізацією, солдат ОСОБА_3 під час виконання бойового завдання в ході ведення бойових дій зник безвісти 25 листопада 2024 року поблизу населеного пункту Петрівка Донецької області /а.с. 20/.

З копії витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань вбачається, що за заявою ОСОБА_2 про зникнення безвісти її сина - військовослужбовця ОСОБА_3 відкрито кримінальне провадження № 12024170440001133 за ч. 1 ст. 115 КК України /а.с. 18/.

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права.

Згідно з ч. 6 ст. 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" за військовослужбовцями, зниклими безвісти, зберігається виплата грошового забезпечення. У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону грошове забезпечення виплачується дружині (чоловіку), законним представникам малолітніх (неповнолітніх) дітей, дітям з числа осіб з інвалідністю з дитинства (незалежно від віку) або їх законним представникам та батькам військовослужбовців (крім тих із зазначених осіб, які одержують від військовослужбовця аліменти, а також батьків, позбавлених батьківських прав, за умови що ці права не були поновлені). Таким особам рівними частками виплачується частина грошового забезпечення, що в загальній сумі не перевищує 50 відсотків грошового забезпечення, визначеного після здійснення встановлених законом відрахувань. Виплата грошового забезпечення особі (особам), визначеній (визначеним) в особистому розпорядженні на випадок полону, та особам, передбаченим цим пунктом, здійснюється до повного з`ясування обставин захоплення військовослужбовців у полон або заручниками, інтернування військовослужбовців у нейтральних державах або зникнення безвісти, їх звільнення з полону або визнання судом безвісно відсутніми чи оголошення судом померлими. У всіх випадках виплата грошового забезпечення здійснюється не більше ніж до дня виключення військовослужбовця із списків особового складу військової частини. У разі відсутності особистого розпорядження на випадок полону та осіб, зазначених в абзацах четвертому - п`ятому цього пункту, належні та не виплачені військовослужбовцям, захопленим у полон або заручниками, а також інтернованим у нейтральних державах або зниклим безвісти, суми грошового забезпечення після оголошення їх судом померлими включаються до складу спадщини. За військовослужбовцями, зниклими безвісти, зберігаються передбачені законом інші види забезпечення.

Чинним законодавством України також передбачено ряд пільг, компенсацій та гарантій для членів сімей осіб, які зникли безвісти, зокрема пільгове санаторно-курортне лікування, знижка на оплату житлово-комунальних послуг, призначення пенсії по втраті годувальника, одноразова грошова компенсація тощо.

Згідно із ч. 2 ст. 315 ЦПК України у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Відповідно до ст. 128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено статтею 126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України. Заява про встановлення факту батьківства може бути пред`явлена матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Статтею 130 СК України передбачено, що у разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу.

Відповідно до п. 15 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31 березня 1995 року "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" суд розглядає заяви про встановлення факту батьківства в разі смерті особи, яку заявник вважає батьком дитини. Заяви про встановлення фактів батьківства чи визнання батьківства розглядаються судом, якщо у свідоцтві про народження певна особа не вказана батьком дитини (в тому числі і у випадку коли запис про батька дитини проведено за вказівкою матері, яка не перебувала у шлюбі).

Відповідно до підпункту 20 пункту 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 із змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до підпункту 2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 14.01.2011 за № 55/18793, підставою для внесення змін в актові записи цивільного стану є: рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану.

За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Враховуючи те, що наявні у справі докази у їх сукупності підтверджують факт батьківства ОСОБА_3 по відношенню до народженого позивачкою ОСОБА_1 сина ОСОБА_4 , з метою захисту прав та інтересів цієї малолітньої дитини, надання можливості реалізації права на соціальну захищеність дитини зі сторони держави Україна у вигляді отримання нею передбачених законодавством соціальних пільг та державних гарантій, які надаються членам сім`ї військовослужбовця, суд дійшов висновку, що позов підлягає частковому задоволенню та вважає за необхідне встановити факт того, що ОСОБА_3 є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , із внесенням змін до актового запису про народження дитини, де у відомостях про батька дитини зазначити - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

Суд вважає за необхідне відмовити у задоволенні позовної вимоги про зобов`язання третьої особи Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції про внесення змін до актового запису про народження дитини у частині відомостей про батька дитини, адже зобов`язати виконати певні дії можливо лише відповідача, а не третю особу, крім того, відповідно до положень чинного законодавства України внесення змін до актового запису про народження дитини зокрема в частині відомостей про батька дитини здійснюється на підставі рішення суду про внесення таких змін без зобов`язання відповідного органу щодо внесення таких змін.

Вказаний вище факт встановлюється для вирішення позивачем ОСОБА_1 питання щодо призначення малолітньому сину ОСОБА_4 пенсії у зв`язку із втратою годувальника, оформлення йому відповідних пільг як члену сім`ї безвісти зниклого військовослужбовця, отримання належних йому виплат відповідно до чинного законодавства України, а також з метою реалізації ним інших прав, пов`язаних родинними відносинами з батьком ОСОБА_3 .

Вирішення судом питання щодо розподілу судових витрат у справі.

Судові витрати у справі залишити за позивачем ОСОБА_1 згідно заявленого нею клопотання про це.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 10, 13, 17, 81, 89, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315, 319, 354, 355 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору: Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, ІНФОРМАЦІЯ_1 , Військової частини НОМЕР_1 , Полтавського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства та внесення змін до актового запису про народження дитини - задовольнити частково.

Встановити факт того, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України, є батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Судіївка Полтавського району Полтавської області, Україна.

Внести зміни до актового запису № 6 від 21 червня 2013 року про народження дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця с. Судіївка Полтавського району Полтавської області, Україна, складеного Виконавчим комітетом Судіївської сільської ради Полтавського району Полтавської області, де у відомостях про батька дитини зазначити - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , громадянин України.

У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.

Судові витрати у справі залишити за позивачем ОСОБА_1 згідно заявленого нею клопотання про це.

Вказаний факт встановлюється для вирішення позивачем ОСОБА_1 питання щодо призначення малолітньому сину ОСОБА_4 пенсії у зв`язку із втратою годувальника, оформлення йому відповідних пільг як члену сім`ї безвісти зниклого військовослужбовця, отримання належних йому виплат відповідно до чинного законодавства України, а також з метою реалізації ним інших прав, пов`язаних родинними відносинами з батьком ОСОБА_3 .

Рішення набирає законної сили через тридцять днів з дня його ухвалення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня його ухвалення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , місце проживання: АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .

Треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору:

Головне управління Пенсійного фонду України в Полтавській області, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Гоголя, 34, код ЄДРПОУ 13967927.

Управління соціального захисту населення Полтавської районної державної адміністрації, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Короленка, 7а, код ЄДРПОУ 05385890.

ІНФОРМАЦІЯ_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ НОМЕР_4 .

Військова частина НОМЕР_1 , місцезнаходження: АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ НОМЕР_5 .

Полтавський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Полтавському районі Полтавської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, місцезнаходження: м. Полтава, вул. Української Повстанської Армії, 29, код ЄДРПОУ 22548081.

Повний текст рішення суду складено 17 квітня 2025 року.

Головуючий О.С. Кириченко

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення09.04.2025
Оприлюднено28.04.2025
Номер документу126806449
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/152/25

Рішення від 09.04.2025

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

Рішення від 09.04.2025

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

Ухвала від 19.03.2025

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

Ухвала від 03.03.2025

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Кириченко О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні