Рішення
від 28.04.2025 по справі 641/6199/24
КОМІНТЕРНІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Провадження № 2/641/637/2025 Справа № 641/6199/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року м. Харків

Комінтернівський районний суд м. Харкова у складі:

головуючого судді Курганникової О.А.,

за участю секретаря судового засідання Юрченко Д.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Харкові в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УНІКА» до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого страхового відшкодування , -

встановив:

Позивач звернувся до суду з зазначеним позовом в якому зазначив, що 30.01.2022 року о 15-57 год. м. Харків, по проспекту Московський,161, сталася дорожньо- транспортна пригода за участю автобуса марки «Volkswagen», державний номерний знак НОМЕР_1 , під керуванням громадянина ОСОБА_1 та автомобіля марки «Toyota» державний номерний знак НОМЕР_2 , який належить ОСОБА_2 . Під час цієї пригоди було заподіяно матеріальну шкоду автомобілю марки «Toyota»

На момент дорожньо-транспортної пригоди діяв Договір добровільного страхування наземного транспорту «КАСКО» № 814006/4057/0000001 від 25.08.2021 року, який було укладено між Приватним акціонерним товариством Страхова компанія «УНІКА» та ОСОБА_2 .

Згідно вказаного договору застраховані майнові інтереси, пов`язані з володінням, користуваннях; наземним транспортним засобом «Toyota» державний номерний знак НОМЕР_3 .

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.09.2022 р. Відповідача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Провадження у справі закрито у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення

Страхувальник ОСОБА_2 звернуласьдо Позивачаз заявою№ 00495082 проподію зознаками страхового випадку згідно договору Каско № № 814006/4057/0000001 від 02.02.2022 року. Дану заяву було розглянуто, пошкодження автомобіля «Toyota» державний н. з. НОМЕР_2 , визнано страховим випадком у зв`язку з чим, позивач здійснив виплату суми страхового відшкодування за пошкодженний транспортний засіб автомобіля «Toyota» державний номерний знак НОМЕР_2 , у розмірі 24603 грн 60 коп.

На момент дорожньо-транспортної пригоди, цивільно-правова відповідальність власника наземного транспортного засобу автобуса марки «Volkswagen», д.н.з. НОМЕР_1 , була застрахована в ПРАТ СК "ВУСО" за полісом обов`язкового страхування власників наземних транспортних засобів №206400807.

Таким чином, за вирахуванням зносу, ПРАТ СК "ВУСО" виплатила суму страхового відшкодування в розмірі: 16 229 (шістнадцять тисяч двісті грн. 91 коп., згідно платіжного доручення № 11499 від 15.04.2022 року.

Позивач просить стягнути з відповідача різницю між фактичним розміром шкоди та страховим відшкодуванням, яка становить 8 373 (вісім тисяч триста сімдесят три) гри. 69 коп.

Ухвалою Комінтернівського районного суду м. Харкова від 23 вересня 2024 року прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного провадження.

Представник позивача до судового засідання не з`явися, надав до канцелярії суду заяву по розгляд справи без його участі. Позовні вимоги підтримав, проти ухвалення рішення при заочному розгляді не заперечував.

Відповідач до судового засідання не з`явився, повідомлений належним чином у встановленому законом порядку.

У відповідності до приписів ч. 6ст. 128 ЦПК Українисудова повістка разом із розпискою, а у випадках, встановлених цим Кодексом, разом з копіями відповідних документів надсилається на офіційну електронну адресу відповідного учасника справи, або разом із розпискою рекомендованим листом з повідомленням або через кур`єрів за адресою, зазначеною стороною чи іншим учасником справи. У разі ненадання учасниками справи, інформації щодо їх адреси, судова повістка надсилається фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку.

Відповідно до ч. Зст. 131 ЦПК Україниучасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про причини неявки у судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що учасники судового процесу не з`явилися в судове засідання без поважних причин.

Враховуючи повторну неявку належним чином повідомленого про дату, час та місце судового засідання відповідача який не з`явився в судове засідання без поважних причин та без повідомлення причин, не подав відзив відповідно дост.. 280 ЦПК України, а позивач не заперечує проти такого вирішення справи, суд вважає за можливе ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів при заочному розгляді справи, що відповідає положеннюст.. 280 ЦК України.

Враховуючи , неявку всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснювалось, що відповідає вимогам ч. 2ст. 247 ЦПК України.

Так судом встановлено, що 25.08.2021 року між ПАТСК«УНІКА» та ОСОБА_2 було укладено договір добровільного страхування наземного транспорту «КАСКО» № 814006/4057/0000001 , відповідно до якого застраховано транспортний засіб «Toyota» державний н. з. НОМЕР_2 (а.с. 5-12).

30.01.2022року о15-57год.м.Харків,по проспектуМосковський,161,сталася дорожньо-транспортна пригодаза участюавтобуса марки«Volkswagen»,державний номернийзнак НОМЕР_1 ,під керуваннямгромадянина ОСОБА_1 таавтомобіля марки«Toyota»державний номернийзнак НОМЕР_2 ,який належить ОСОБА_2 .Під час цієї пригоди було заподіяно матеріальну шкоду автомобілю марки «Toyota».

Постановою Октябрського районного суду м. Полтави від 28.09.2022 р. Відповідача визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 Кодексу України про адміністративне правопорушення. Провадження у справі закрито у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи строку накладення адміністративного стягнення (а.с. 4).

За умовами договору страхування позивач на підставі страхового акту виплатив потерпілій особі ОСОБА_2 страхове відшкодування в сумі 24603 грн 60 коп. (Акт огляду транспортного засобу №00495082 ; Рахунок на оплату №757 від 04.02.2022 року; Ремонтна калькуляція №00495082 від 04.02.2022 р.; Страховий акт № 00495082 від 07.02.2022 року а.с. 15-21).

Так, виплативши страхове відшкодування відповідно до умов договору страхування ПАТСК«УНІКА» набув право зворотньої вимоги до страховика винної особи у сумі сплаченого відшкодування, але в межах фактичних затрат.

Оскільки цивільно-правова відповідальність відповідача застрахована в ПРАТ СК "ВУСО" за полісом обов`язкового страхування власників наземних транспортних засобів №206400807 позивачу на його звернення було виплачено страхове відшкодування в сумі 16 229 (шістнадцять тисяч двісті грн. 91 коп., згідно платіжного доручення № 11499 від 15.04.2022 року (а.с. 22).

Сума невиплаченого відшкодування, яку позивач просить стягнути з відповідача становить 8 373 (вісім тисяч триста сімдесят три) гри. 69 коп.

Відповідно дост. 979 ЦК Україниза договором страхування одна сторона (страховик) зобов`язується у разі настання певної події (страхового випадку) виплатити другій стороні (страхувальникові) або іншій особі, визначеній у договорі, грошову суму (страхову виплату), а страхувальник зобов`язується сплачувати страхові платежі та виконувати інші умови договору.

Відповідно до п. 3 ч. 1ст. 20 Закону України «Про страхування»страховик зобов`язаний при настанні страхового випадку здійснити страхову виплату або виплату страхового відшкодування у передбачений договором строк.

Відповідно дост. 6 вказаного Законустраховою виплатою є грошова сума, яка виплачується страховиком відповідно до умов договору страхування при настанні страхового випадку. Розмір страхової суми та (або) розміри страхових виплат визначаються за домовленістю між страховиком та страхувальником під час укладення договору страхування або внесення змін до договору страхування, або у випадках, передбачених чинним законодавством.

Страхове відшкодування - страхова виплата, яка здійснюється страховиком у межах страхової суми за договорами майнового страхування і страхування відповідальності при настанні страхового випадку. Страхове відшкодування не може перевищувати розміру прямого збитку, якого зазнав страхувальник.

Відповідно до ч. 1ст. 25 Закону України «Про страхування»здійснення страхових виплат і виплата страхового відшкодування проводиться страховиком згідно з договором страхування на підставі заяви страхувальника (його правонаступника або третіх осіб, визначених умовами страхування) і страхового акта (аварійного сертифіката), який складається страховиком або уповноваженою ним особою (аварійним комісаром) у формі, що визначається страховиком.

У разі настання страхового випадку страховик у межах страхових сум, зазначених у страховому полісі, відшкодовує у встановленому цим Законом порядку оцінену шкоду, заподіяну внаслідок дорожньо-транспортної пригоди життю, здоров`ю, майну третьої особи (частина першастатті 22 Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів »)

Відповідно до ч. 1ст. 1166 ЦК Українимайнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Відносини страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів регламентує, зокрема,Закон України "Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів", яким визначено як засади, так і процедури отримання потерпілими особами за наслідками ДТП, відшкодування заподіяної шкоди.

Положеннямист. 1194 ЦК Українипередбачено, що особа, яка застрахувала свою цивільну відповідальність, у разі недостатності страхової виплати (страхового відшкодування) для повного відшкодування завданої нею шкоди зобов`язана сплатити потерпілому різницю між фактичним розміром шкоди і страховою виплатою (страховим відшкодуванням).

Відшкодування шкоди особою, яка її завдала, можливе лише за умови, що згідно ізЗаконом України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»у страховика (страховика) не виник обов`язок з виплати страхового відшкодування, чи розмір завданої шкоди перевищує ліміт відповідальності страховика.

В останньому випадку обсяг відповідальності страхувальника обмежений різницею між фактичним розміром завданої шкоди і сумою страхового відшкодування. Покладання обов`язку з відшкодування шкоди в межах страхового відшкодування на страхувальника, який уклав відповідний договір страхування і сплачує страхові платежі, суперечить меті інституту страхування цивільно-правової відповідальності.

Подібні висновки викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09 листопада 2021 року у справі № 147/66/17 (провадження № 14-95цс20).

При розрахунку страхового відшкодування ПРАТ СК "ВУСО" було застосовано коефіцієнт фізичного зносу, внаслідок чого було розраховано та сплачено страхове відшкодування у розмірі 16229 грн 91 коп.

Розмір страхового відшкодуваннястраховик узгоджує з особою, яка має право на отримання відшкодування, проте страховик самостійно приймає рішення про здійснення чи відмову у здійсненні страхового відшкодування (ст.36,37 Закону 1961-1V). При цьому розмір страхової виплати з особою, яка завдала шкоди, страховик за законом узгоджувати не повинен, хоча цей розмір безпосередньо впливає на обсяг відповідальності особи, яка завдала шкоди, заст.1194 ЦК України.

Таким чином, розмір страхової виплати, якщо страховик визначає його меншим страхової суми (ліміту його відповідальності), може бути оспорений особою, яка завдала шкоди, якщо ця особа виконала свій обов`язок перед потерпілим, у тому числі і частково відшкодувала шкоду згідно ізст. 1194 ЦК України, але вважає, що страховик порушив умови договору, здійснив потерпілому страхову виплату не в повному обсязі, що призвело до безпідставного збільшення обсягу її відповідальності.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 20 січня 2016 року у справі №6-2808 цс 15 та постанові Верховного суду від 14 лютого 2018 року у справі « 754/1114/15-ц.

Отже, різниця між фактичним розміром шкоди та страховим відшкодуванням становить 8373 грн. 69 коп, яке повинен відшкодувати відповідач, який не оспорив суму виплаченого відшкодування.

За таких обставин відповідач, як особа відповідальна за завданий збиток повинен відшкодувати ПАТСК«УНІКА» різницю між сумою страхового відшкодування сплаченого за договором добровільного страхування наземного транспорту«КАСКО» № 814006/4057/0000001 , відповідно до якого застраховано транспортний засіб «Toyota» державний н. з. НОМЕР_2 та сумою страхового відшкодування виплаченому за полісом обов`язкового страхування власників наземних транспортних засобів №206400807,яка складає у розмірі 24 603 (двадцять чотири тисячі шістсот три) гри. 60 коп. - 16 229 (шістнадцять тисяч двісті двадцять дев`ять ) гри. 91 коп. = 8 373 (вісім тисяч триста сімдесят три) гри. 69 коп.

При зверненні до суду позивач поніс судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн. (а.с.4).

Суд розподіляє судові витрати, відповідно до вимогст. 141 ЦПК України, та стягує з відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.

На підставі викладеного та керуючись ст.. ст..12,81,141,247,263-265, 280, 282 ЦК України, суд,-

в и р і ш и в:

Позов ПРИВАТНОГО АКЦІОНЕРНОГО ТОВАРИСТВА «СТРАХОВА КОМПАНІЯ «УНІКА» до ОСОБА_1 про стягнення виплаченого страхового відшкодування, задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «УНІКА суму сплаченого страхового відшкодування у розмірі 8 373 (вісім тисяч триста сімдесят три) грн. 69 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Приватного акціонерного товариства «Страхова компанія «УНІКА суму сплаченого судового збору у розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім) грн. 69 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Позивач : Приватне акціонерне товариство «Страхова компанія «УНІКА» (.Адреса: 04112, м. Київ, вул. Олени Теліги 6, літ. «В»; Код ЄДРПОУ 20033533; р/р НОМЕР_4 , в AT «Райффайзен Банк Аваль», МФО 380805

Відповідач: ОСОБА_1 (Адреса НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_6 )

Суддя О.А.Курганникова

СудКомінтернівський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено29.04.2025
Номер документу126901161
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них

Судовий реєстр по справі —641/6199/24

Рішення від 28.04.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 18.02.2025

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 01.11.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

Ухвала від 13.09.2024

Цивільне

Комінтернівський районний суд м.Харкова

Курганникова О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні