Постанова
від 28.04.2025 по справі 200/6213/24
ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПЕРШИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2025 року справа №200/6213/24

м. Дніпро

Перший апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

головуючого судді: Компанієць І.Д., суддів: Гайдара А.В., Казначеєва Е.Г.,

розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/6213/24 (головуючий суддя у І інстанції Волгіна Н.П.) за позовом товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро до Головного управління ДПС у Донецькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:

- визнати протиправним та скасувати рішення від 5 серпня 2024 року № 11564566/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31 липня 2023 року № 2 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ Агрофірма Слав-Агро від 31 липня 2023 року № 2 датою її фактичного надходження;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 5 серпня 2024 року № 11564567/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 21 липня 2023 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ Агрофірма Слав-Агро від 21 липня 2023 року № 1 датою її фактичного надходження;

- визнати протиправним та скасувати рішення від 5 серпня 2024 року № 11564568/38056112 про відмову у реєстрації податкової накладної від 31 травня 2024 року № 1 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну ТОВ Агрофірма Слав-Агро від 31 травня 2024 року № 1 датою її фактичного надходження.

В обґрунтування позову зазначив, що в межах виконання господарських договорів підряду між позивачем (Підрядник) та ТОВ Інвестиційно-промислова компанія Полтавазернопродукт (Замовник) направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні: 21 липня 2023 - податкову накладну № 1 від на суму 521 331,86 грн (в т.ч. ПДВ 86 888,64 грн), 31 липня 2023 року - податкову накладну № 2 від на суму 673 568,84 грн (в т.ч. ПДВ 112261,47 грн), 31 травня 2024 року - податкову накладну № 1 від на суму 2 992 385,45 грн (в т.ч. ПДВ 498 730,91 грн).

Проте, реєстрація вказаних податкових накладних була зупинена.

В квитанціях про зупинення реєстрації в якості підстави зупинення вказано: обсяг постачання товару/послуги 01.61 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію накладної/розрахунку корегування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Позивачем до контролюючого органу були подані відповідні пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної в поданих на реєстрацію податкових накладних, що підтверджують спроможність позивача надати ТОВ Інвестиційно-промислова компанія Полтавазернопродукт вказані у договорах послуги.

Рішеннями голови комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області від 5 серпня 2024 року № 11564566/38056112, № 11564567/38056112, № 11564568/38056112 позивачу відмовлено в реєстрації податкових накладних у зв`язку із ненаданням / частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податкових накладних.

Рішення є протиправними, оскільки надані позивачем документи підтверджують реальність здійснення господарської операції, а відповідачем формально визначені підстави прийняття спірних рішень, які не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, оскільки в них не конкретизовано документи, які не надані платником податків.

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року позов задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області № 11564566/38056112 від 5 серпня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 2 від 31 липня 2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області № 11564567/38056112 від 5 серпня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 21 липня 2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Визнано протиправним та скасовано рішення комісії Головного управління ДПС у Донецькій області № 11564568/38056112 від 5 серпня 2024 року про відмову в реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро № 1 від 21 липня 2023 року датою її фактичного подання.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро № 2 від 31 липня 2023 року датою її фактичного подання.

Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро № 1 від 31 травня 2024 року датою її фактичного подання.

Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Донецькій області судові витрати у розмірі 7267,20 грн.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив скасувати рішення суду першої інстанції, ухвалити постанову, якою відмовити в задоволенні позову у повному обсязі.

Обґрунтування апеляційної скарги.

Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку № 1165 подані позивачем на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні після проведення перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації були автоматично перевірені щодо відповідності відображеної у них операції критеріям ризиковості здійснення операцій, зазначеним у додатку 3 до Порядку № 1165.

За результатами автоматизованого моніторингу податкових накладних було встановлено, що відображені в них операції відповідають п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операції: згідно із відомостями інформаційних баз даних ДПС, обсяг постачання товару/послуги за кодом 01.61 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.

Внаслідок відповідності критерію ризиковості здійснення операцій реєстрація ПН в ЄРПН була автоматично зупинена на підставі абз. 10 п. 12 Порядку № 1246, та направлено до електронного кабінету ТОВ Агрофірма Слав-Агро засобами електронного зв`язку відповідні квитанції.

Після отримання від позивача пояснень та документів, відповідно до п. 9 № 520 комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної позивачу направлені Повідомлення від 22 липня 2024 року № 11452556/38056112, № 11452558/38056112, № 11452557/38056112 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкових накладних, реєстрацію яких зупинено, в Реєстрі, за формою, наведеною у додатку 2 до Порядку № 520.

У полі додаткова інформація повідомлень вказано: собівартість послуг; обґрунтування заробітної плати працівників; платіжні доручення сплати ПДФО, ЄСВ, ВЗ; оборотно-сальдові рахунки 10, 20, 28.

Проте, позивачем після отримання зазначених Повідомлень додаткові пояснення та документи не надано.

У зв`язку з ненаданням ТОВ Агрофірма Слав-Агро додаткових пояснень та копій документів, які б дійсно підтверджували факт здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, та спростували б сумніви, які виникли у податкового органу з приводу підтвердження реальності господарських операцій із наведеними контрагентом, комісією відповідно до п. 9 Порядку № 520 були прийняті обґрунтовані та правомірні рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Крім того, зобов`язуючи Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні, суд першої інстанції втрутився в дискреційні повноваження податкового органу.

Враховуючи режим роботи суддів та працівників апарату Першого апеляційного адміністративного суду з часу введення на території України правового режиму воєнного стану, з метою збереження життя та здоров`я, а також забезпечення безпеки суддів та працівників апарату суду, дана постанова прийнята колегією суддів за умови наявної можливості доступу колегії суддів до матеріалів адміністративної справи.

Апеляційним судом витребувано у Донецького окружного адміністративного суду справу, однак суд першої інстанції листом повідомив, що всі документи у цій справі сформовано в електронному вигляді та експортовано в КП Діловодство спеціалізованого суду.

Верховний Суд листом від 19.08.2022 № 2097/0/2-22 на лист вх. № 1730/0/1-22 щодо надання Науково-консультативною радою при Верховному Суді висновку з питань, пов`язаних з електронним адміністративним судочинством повідомив, що підстав для звернення до НКР щодо надання вченими-членами НКР наукових висновків немає. Суд проводить розгляд справи за матеріалами судової справи у паперовій або електронній формі в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів) (ч. 9 ст. 18 КАС України).

Відповідно до листів Державної судової адміністрації України від 01.08.2018 № 15-14040/18, від 13.09.2018 № 15-17388/18 судами забезпечено сканування та експортування в підсистему Електронний суд матеріалів всіх судових справ, як перебували в провадженні суддів станом на 01.08.2018. Тобто вказана підсистема містить усі матеріали судової справи.

Отже, враховуючи зазначені листи, апеляційний суд вважає за можливе здійснити апеляційний перегляд за документами, наявними в підсистемі Електронний суд.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.

Суд, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи, обговоривши доводи апеляційної скарги, розглядаючи апеляційну скаргу в межах викладених доводів, встановив наступне.

Встановлені обставини справи.

Товариство з обмеженою відповідальністю Агрофірма Слав-Агро (ТОВ Агрофірма Слав-Агро), є юридичною особою, код ЄДРПОУ 38056112, зареєстроване місцезнаходження: 84186, Донецька область, Слов`янський район, с. Рай-Олександрівка, вул. Шкільна, буд. 2 а, перебуває на обліку у Головному управлінні ДПС у Донецькій області та є платником податку на додану вартість з 10 вересня 2012 року.

Види діяльності ТОВ Агрофірма Слав-Агро за КВЕД згідно з випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань: основний - вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур (код 01.11); вирощування овочів і баштанних культур, коренеплодів і бульбоплодів (код 01.13), розведення великої рогатої худоби молочних порід (код 01.41), розведення свиней (код 01.46), допоміжна діяльність у рослинництві (код 01.61), оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (код 46.21), вантажний автомобільний транспорт (код 49.41), після урожайна діяльність (код 01.63), оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код 45.31), надання в оренду вантажних автомобілів (код 77.12), надання в оренду сільськогосподарських машин і устаткування (код 77.31), надання в оренду будівельних машин і устаткування (код 77.32) .

12 червня 2023 року між ТОВ Агрофірма Слав-Агро (Підрядник) та ТОВ Інвестиційна компанія Полтавазернопродукт (Замовник) було укладено договір підряду № 08/06/23, згідно з яким:

п. 1.1: Підрядник бере на себе зобов`язання за завданням Замовника власними силами та засобами, на свій ризик, виконати роботи по збиранню пшениці врожаю 2023 року, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити Підряднику належним чином виконані роботи;

п. 2.1: Підрядник виконує збирання врожаю прямим комбайнуванням;

п.п. 1.1.1.1 п. 1.1: Роботи виконуються Підрядником сільськогосподарською технікою:

- комбайн зернозбиральний CASE IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_1 власник ТОВ Агрофірма Слав-Агро відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_2 , виданого 26 квітня 2021 року ГУ Держпродспоживслужбою в Донецькій області;

- комбайн зернозбиральний CASE IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_3 власник ТОВ Агрофірма Слав-Агро відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_4 , виданого 26 квітня 2021 року ГУ Держпродспоживслужбою в Донецькій області;

- комбайн зернозбиральний CASE IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_5 власник ТОВ ОТП Лізинг відповідно до свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_6 виданого 28 грудня 2021 року ГУ Держпродспоживслужбою в м. Києві;

п. 1.2: Збиранню сільськогосподарської технікою Підрядника підлягає сільськогосподарська культура пшениця, на земельній ділянці Замовника, що знаходиться на території Кременчутського району орієнтовною площею 604 га;

п. 2.4: Строк виконання робіт за цим Договором: з 1 липня 2023 року по 20 липня 2023 року;

п. 3.1: Вартість робіт по збиранню врожаю пшениці за 1 га становить 1400,00 грн з ПДВ; вартість робіт за цим договором включає будь-які витрати Підрядника, зумовлені виконанням робіт за цим договором;

п. 3.2: Загальна ціна договору визначається сумарною вартістю виконаних Підрядником та прийнятих Замовником робіт (за Актом приймання-передачі виконаних робіт) протягом терміну дії цього договору. Умовами договору передбачено що, розрахунок проводиться в гривні у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника.

п. 4.1: Розрахунки сторін проводяться в гривні у безготівковій формі, шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Підрядника, що вказано в цьому договорі;

п. 4.2: Підставою для проведення розрахунків за цим договором є підписані сторонами Акти приймання-передачі виконаних робіт. Відповідні Акти складаються на кожен вид сільськогосподарської культури або на кожні 200 га виконаних робіт, якщо інше додатково не узгоджено Сторонами;

п. 4.3: Розрахунок за виконані по цьому Договору роботи здійснюється Замовником протягом 10 календарних днів з дати підписання сторонами Актів приймання-передачі виконаних робіт та Актів використання ПММ Замовника;

п. 4.3.1: В разі порушення Підрядником вимог складання та/або реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, Замовник має право:

а) або зупинити розрахунки за дим Договором та притримати суму коштів, яка дорівнює сумі ПДВ зареєстрованих та/або неналежним чином зареєстрованих Підрядником податкових накладних/розрахунків коригування до моменту усунення Підрядником вказаних порушень. Про притримання оплати вартості робіт Замовник повідомляє Підрядника будь-яким зручним способом, в т.ч. електронним листом, направленим на електронну адресу Підрядника;

б) або у випадку неможливості застосування положень пп. а цього пункту Договору, Замовник має право вимагати, а Підрядник зобов`язаний на письмову вимогу Замовника (протягом 2-х днів з дати надання Замовником такої вимоги) сплатити йому суму ПДВ щодо якої податкові накладні/розрахунки коригування були складені та/або зареєстровані (чи не зареєстровані взагалі) Підрядником з порушенням вимог чинного законодавства. При цьому, з моменту фактичного отримання Замовником вказаної суми компенсації ПДВ, право Замовника на зупинення розрахунків припиняється. Замовник повертає вказану суму ПДВ Підряднику протягом 5-ти банківських днів після та за умови належної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН відповідно до норм чинного законодавства України;

п. 5.5: Сторони зобов`язані своєчасно проводити звірку обсягу виконаних робіт та підписувати Акти приймання-передачі виконаних робіт, інші необхідні документи;

п. 6.13: Підрядник зобов`язується скласти в електронному вигляді та зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних в порядку та строк, що передбачені чинним законодавством України. У разі нездійснення Підрядником обов`язкової, згідно з коригування до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (надалі ЄРПН), або порушення Підрядником строків чи порядку реєстрації податкових накладних або розрахунку коригування до податкової накладної ЄРПН, або порушення порядку заповнення податкової накладної або розрахунку коригування до податкової накладної, внаслідок чого Замовник втратить право на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту, Підрядник зобов`язується протягом 5-ти днів з дати надання Замовником письмової вимоги відшкодувати Замовнику збитки у розмірі 20% від вартості і робіт, щодо яких повинна була бути належним чином складена та зареєстрована у ЄРПН податкова накладна або розрахунок коригування.

п. 6.14: Сторони узгодили, якщо Підрядник протягом 30-ти календарних днів з дати надання Замовником повідомлення (в т.ч. наданого на електронну адресу Підрядника) про притримання оплати вартості робіт не виконає належної реєстрації податкової накладної в ЄРПН, Замовник має право нарахувати Підряднику штраф в розмірі 20% від загальної вартості робіт без ПДВ, за якою було застосовано притримання оплати, про що повідомити Підрядника електронного. Строк вимоги. Сторони узгодили, штрафу за умови настання обставин, зазначених в цьому пункті є безумовним та має характер узгодженого сторонами, […];

п. 7.1: Договір набуває чинності з дати його підписання уповноваженими представниками Сторін і діє до 31 грудня 2023 року.

На виконаннядоговору сторонами складено:

1) Акт здачі-приймання виконаних робіт № 1/П, відповідно до якого ТОВ Агрофірма Слав-Агро згідно з договором підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року надало послугу ТОВ ІПК Полтавазернопродукт по обмолоту пшениці (пряме комбайнування (зернові)), впродовж 12 днів з 5 липня 2023 року по 16 липня 2023 року, обсяг робіт 372,3799 га; загальна вартість послуг складає 521 331,86 грн, в т.ч. ПДВ 86 888,64 грн. Претензій та зауважень, щодо виконаних робіт у Замовника немає. Акт складений у двох примірниках ;

Додаток 1 до Акту здачі-приймання виконаних робіт № 1/П від 21 липня 2023 року, в якому визначено сільськогосподарську техніку, що використовувалась Підрядником (CASE IH АXIL FLOW 7240 / 20792АН; CASE НОМЕР_7 ; CASE IH АXIL FLOW 7240 / НОМЕР_3 ), а також вид робіт (пряме комбайнування (зернові)), найменування зібраної культури (пшениця озима), № поля та обсяг виконаних робіт (372,3799 га) ;

Додаток 2 Акт про використання матеріалів 1/П від 21 липня 2023 року, згідно з яким ТОВ Агрофірма Слав-Агро, Підрядник, використав надані йому пально-мастильні матеріали для виконання робіт згідно Договору підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року та надав послуги для ТОВ ІПК Полтавазернопродукт по обмолоту ранніх зернових. Акт № 1/П підтверджує, що з 5 липня 2023 року по 16 липня 2023 року включно комбайнами зернозбиральними CASE IH 7250 85373АА, CASE IH Аxial-Flow 7240 / 20792АН та CASE IH Аxial-Flow 7240 / 20791АН було виконано роботи по обмолоту ранніх зернових на 372,37 га, використано 8082,08 л дизельного пального;

Рахунок на оплату від 21 липня 2023 року № 11, виставлений ТОВ Агрофірмою Слав-Агро Товариству ІПК Полтавазернопродукт відповідно до договору підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року по обмолоту пшениці (пряме комбайнування (зернові)) у кількості 372,3799 га у сумі без ПДВ 434 443,22 грн, сума ПДВ 86 888,64 грн, всього із ПДВ 521 331,86 грн;

Платіжну інструкцію № С8-7317 від 3 серпня 2023 року, згідно з якою платник, ТОВ ІПК Полтавазернопродукт, перерахував грошові кошти в сумі 509 277,86 грн на розрахунковий рахунок ТОВ Агрофірма Слав-Агро відповідно до рахунку № 11 від 21 липня 2023 року, в т.ч. ПДВ 84 879,64 грн;

2) Акт здачі-приймання виконаних робіт № 11/П від 31 липня 2023 року, згідно з яким ТОВ Агрофірма Слав-Агро згідно з договором підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року надало послуги ТОВ ІПК Полтавазернопродукт по обмолоту пшениці озимої (пряме комбайнування (зернові)) впродовж 15 днів, з 17 липня 2023 року по 31 липня 2023 року, обсяг робіт 481,1206 га; загальна вартість послуг складає 673 568,84 грн, в т.ч. ПДВ 112 261,47 грн; претензій та зауважень, щодо виконаних робіт у Замовника немає;

Додаток 1 до Акту здачі-приймання виконаних робіт № 11/П від 31 липня 2023 року, в якому визначено сільськогосподарську техніку, що використовувалась Підрядником (CASE IH АXIL FLOW 7240 / НОМЕР_1 ; CASE НОМЕР_7 ; CASE IH АXIL FLOW 7240 / НОМЕР_3 ), а також вид робіт (пряме комбайнування (зернові)), найменування зібраної культури (пшениця озима), № поля та обсяг виконаних робіт (481,1206 га) ;

Додаток 2 Акт про використання матеріалів 11/П від 31 липня 2023 року, згідно з яким ТОВ Агрофірма Слав-Агро, Підрядник, використав надані йому пально-мастильні матеріали для виконання робіт згідно Договору підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року та надав послуги для ТОВ ІПК Полтавазернопродукт по обмолоту ранніх зернових. Акт № 1/П підтверджує, що з 5 липня 2023 року по 16 липня 2023 року включно комбайнами зернозбиральними CASE IH 7250 85373АА, CASE IH Аxial-Flow 7240 / 20792АН та CASE IH Аxial-Flow 7240 / 20791АН було виконано роботи по обмолоту ранніх зернових на 481,1206 га, використано 11750,31 л дизельного пального;

Рахунок на оплату від 31 липня 2023 року № 12, виставлений ТОВ Агрофірма Слав-Агро Товариству ІПК Полтавазернопродукт відповідно до договору підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року по обмолоту пшениці (пряме комбайнування (зернові)) у кількості 481,1206 га у сумі без ПДВ 561 307,37 грн, сума ПДВ 112 261,47 грн, всього із ПДВ 673 568,84 грн (а.с. 48, 189);

Платіжну інструкцію № С8-7404 від 8 серпня 2023 року, згідно з якою платник, ТОВ ІПК Полтавазернопродукт, перерахував грошові кошти в сумі 673 568,84 грн на розрахунковий рахунок ТОВ Агрофірма Слав-Агро відповідно до рахунку № 12 від 31 липня 2023 року, в т.ч. ПДВ 112 261,47 грн.

За фактом здійснення господарських операцій за договором ТОВ Агрофірма Слав-Агро складені (за фактом першої події - надання послуг) та направлені для реєстрації в ЄРПН податкові накладні:

1) № 1 від 21 липня 2023 року на суму 521 331,86 грн, у тому числі ПДВ на суму 86 888,64 грн;

2) № 2 від 31 липня 2023 року на суму 673 568,84 грн, у тому числі ПДВ на суму 112 261,474 грн.

16 серпня 2023 року до електронного кабінету позивача засобами електронного зв`язку контролюючим органом надіслано:

- квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 21 липня 2023 року з наступним змістом: ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (зі змінами): обсяг постачання товару/послуги 01.61 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник D=.0000%, Р=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної № 2 від 31 липня 2023 року з наступним змістом: ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (зі змінами): обсяг постачання товару/послуги 01.61 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник D=.0000%, Р=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

1 квітня 2024 року між ТОВ Агрофірма Слав-Агро (Виконавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю Інвестиційна компанія Полтавазернопродукт (Замовник) було укладено договір про надання послуг та виконання робіт (підряду) сільськогосподарського призначення № 01/04/24, згідно з яким:

п. 1.1: Виконавець бере на себе зобов`язання протягом строку дії договору власними або залученими силами та засобами, на свій ризик надавати Замовнику послуги чи виконувати роботи з навантаження/розвантаження вантажів, та/або з обробітку ґрунту, та/або з внесення ЗЗР з мікродобривами обприскувачем, та/або з підвезення і заправки водою обприскувача чи виконувати інші послуги/роботи сільськогосподарського призначення, визначені сторонами з заявках до цього договору, а Замовник зобов`язується прийняти та оплатити Виконавцю належним чином виконані роботи чи надані ним послуги. Найменування (вид) послуг/робіт, які Виконавець зобов`язується надати/виконати, строк та місце їх надання/виконання, а також інші умови визначаються в заявках, які погоджуються та підписуються уповноваженими представниками обох сторін та є невід`ємною частиною цього договору. Сторони узгодили, що заявка Замовника є обов`язковою для підписання та виконання Виконавцем на визначених в заявці умовах, на що Виконавець надав свою безумовну та безвідкличну згоду;

п. 1.3: Послуги/роботи за цим договором виконуються власною або залученою Виконавцем технікою. Сторони домовилися, що при наданні послуг/виконанні робіт за цим договором з метою контролю за рухом контролю за рухом та станом транспортних засобів Виконавця, які залучаються до надання послуг/виконання робіт за ним договором, використовується обладнання моніторингу (GPS трекери або GPS трекери з CAN інтерфейсом (з безконтактним зчитувачем даних з CAN-шини ТЗ)), власником якого є Замовник;

п. 1.4. Здавання послуг (виконання робіт) Виконавцем та приймання їх результатів Замовником оформлюються Актом приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт), до якого додається додаток в розрізі полів, на яких виконувалися роботи, який підписується повноважними представниками сторін;

пп. 2.1.11: Виконавець зобов`язується зареєструвати податкову накладну у ЄРПН згідно порядку та у встановлений чинним законодавством строк. Виконавець гарантує та зобов`язується забезпечити своєчасну реєстрацію податкової накладної в ЄРПН;

пп. 2.2.1: Замовник зобов`язаний приймати від Виконавця результати наданих послуг (виконаних робіт) та підписати Акт приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) та додаток до вказаного акту в розрізів полів, на яких виконувалися роботи, якщо надані послуги (виконані роботи) відповідають умовам договору, і оплачувати їх вартість в розмірах і в строк, що передбачені цим договором;

пп. 2.2.2: Замовник зобов`язаний забезпечити Виконавця паливно-мастильними матеріалами в кількості, необхідній для надання послуг (виконання робіт) за цим договором;

п. 3.1: Вартість послуг/робіт, що надаються/виконуються за цим договором, визначається сторонами в додатках до цього договору, які є його невід`ємною частиною;

п. 3.2: Загальна вартість послуг/робіт за цим договором визначається сумарною вартістю наданих/виконаних Виконавцем та прийнятих Замовником послуг/робіт, згідно Актів приймання-передачі виконаних робіт (наданих послуг), підписаних сторонами протягом строку дії цього договору;

п. 3.3: Оплата за надані/виконані Виконавцем послуги/роботи здійснюється Замовником в безготівковій формі шляхом перерахування грошових коштів на поточний рахунок Виконавця, що вказано в цьому Договорі, в наступному порядку:

пп. 3.3.1; 80% вартості наданих послуг/виконаних робіт сплачується Замовником протягом 7-ми календарних днів з дати підписання сторонами Акту приймання-передачі наданих послуг (виконаних робіт) та за умови надання Виконавцем всіх належним чином оформлених оригіналів документів, вказаних в п. 2.1.10 цього договору;

пп. 3.3.2 решта вартості наданих послуг/виконаних робіт в розмірі суми ПДВ сплачується Замовником протягом 5-ти календарних днів з дати здійснення Виконавцем неналежної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування до податкової накладної в ЄРПН, в порядку та строк, що визначені чинним законодавством України, та надання на електронну адресу Замовника підтвердження вчинення Виконавцем вказані казаних дій (в т.ч. надання Замовнику податкової накладної та квитанції про її реєстрацію в ЄРПН);

п. 3.4: До 5-го числа місяця, наступного за звітним місяцем, Виконавець зобов`язується скласти підписати та надати на підписання Замовнику Акт прийняття-передачі наданих послуг/виконаних робіт) та додаток до вказаного Акту в розрізів полів, на яких виконувалися роботи за цим договором, Замовник зобов`язується протягом 5-ти робочих днів з дати отримання вказаного Акту та додатку до нього надати Виконавцю мотивовану відмову від його підписання;

п. 7.1: Цей договір вважається укладеним та набуває чинності з моменту його підписання уповноваженими представниками сторін та діє до 31 грудня 2024 року, а в частині виконання грошових зобов`язань до повного їх виконання .

На виконання договору сторонами складено (в тому числі):

Додаток № 1 від 2 квітня 2024 року до договору № 01/04/24, яким сторони узгодили зразок (форму) заявки про надання послуг та виконання робіт;

Додаток № 2 від 2 квітня 2024 року до договору № 01/04/24, яким сторони узгодили зразок (форму) акту прийому-передачі спеціального обладнання Замовника, яке буде встановлюється на с/г техніці Виконавця;

Додаток № 2/1 від 2 квітня 2024 року до договору № 01/04/24, яким сторони узгодили зразок (форму) акту прийому-передачі (повернення) спеціального обладнання Замовника, яке було встановлюється на с/г техніці Виконавця;

Додаток № 4 від 2 квітня 2024 року до договору № 01/04/24, яким сторони узгодили вартість послуг/робіт, що надаються/виконуються Виконавцем (вартість послуг 352,80 грн за 1 га (в т.ч. ПДВ);

Заявку про надання послуг та виконання робіт до договору № 01/04/24 (б/д);

Акт здачі-приймання виконаних робіт № 1 від 31 травня 2024 року, відповідно до якого ТОВ Агрофірма Слав-Агро згідно з договором підряду № 01/04/24 від 2 квітня 2024 року надав послуги ТОВ ІПК Полтавазернопродукт по внесенню засобів захисту, впродовж 34 днів з 27 квітня 2024 року по 30 травня 2024 року, обсяг робіт 8481,8182 га; загальна вартість послуг складає 2 992 385,46 грн, в т.ч. ПДВ 498 730,91 грн. Претензій та зауважень, щодо виконаних робіт у Замовника немає. Акт складений у двох примірниках ;

Додаток 1 до Акту здачі-приймання виконаних робіт № 1 від 31 травня 2024 року, в якому визначено, в т.ч. вид робіт, №№ поля, обсяг робіт (га) та транспортні засоби, що використовувались під час робіт (CASE IH PATRIOT 3330 / 19096АН, CASE IH PATRIOT 3330 / 21971АН);

Акт про використання матеріалів № 1 від 31 травня 2024 року (Додаток № 2), згідно з яким ТОВ Агрофірма Слав-Агро, Підрядник, використав надані йому пально-мастильні матеріали для виконання робіт згідно договору підряду № 02/04/24 від 2 квітня 2024 року по внесенню засобів захисту обприскувачами CASE IH PATRIOT 3330 / 19096АН, CASE IH PATRIOT 3330 / 21971АН було використано 4489,20 л дизельного пального;

Рахунок на оплату від 31 травня 2024 року № 3, виставлений ТОВ Агрофірма Слав-Агро Товариству ІПК Полтавазернопродукт відповідно до договору підряду № 02/04/24 від 2 квітня 2024 року по внесенню засобів захисту у кількості 8481,8182 га, сума без ПДВ 2 493 654,55 грн, сума ПДВ 498 730,91 грн, всього із ПДВ 2 992 385,46 грн;

Платіжну інструкцію № С8-10422 від 5 червня 2024 року, згідно з якою платник, ТОВ ІПК Полтавазернопродукт, перерахував грошові кошти в сумі 2 493 654,55 грн (80%) на розрахунковий рахунок ТОВ Агрофірма Слав-Агро відповідно до рахунку № 3 від 31 травня 2023 року, в т.ч. ПДВ 415 609,09 грн.

За фактом здійснення господарських операцій за зазначеним договором ТОВ Агрофірма Слав-Агро складено (за фактом першої події - надання послуг) та направлено для реєстрації в ЄРПН податкову накладну:

№ 1 від 31 травня 2024 року на суму 2 992 385,46 грн, у тому числі ПДВ на суму 498 730,91 грн.

17 червня 2024 року до електронного кабінету позивача засобами електронного зв`язку контролюючим органом надіслано квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2024 року з наступним змістом: ДОКУМЕНТ ЗБЕРЕЖЕНО. РЕЄСТРАЦІЯ ЗУПИНЕНА. Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (зі змінами): обсяг постачання товару/послуги 01.61 перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомлено: показник D=4.2001%, Рпоточ=0. Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

11 липня 2024 року (вих. № 12) позивачем направлено контролюючому органу пояснення щодо реєстрації податкових накладних, в яких зазначено про реальність господарських операцій, з приводу яких були подані на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні № 1 від 21 липня 2023 року, № 2 від 31 липня 2023 року, № 1 від 31 травня 2024 року.

Зокрема, у поясненнях вказано про укладання договорів з ТОВ Інвестиційно-промислова компанія Полтавазернопродукт, складання актів виконаних робіт за вказаними договорами, проведену на виконання договорів оплату, про належність позивачу на праві власності та праві користування транспортних засобів, які використовувались товариством при виконанні вказаних вище договорів.

До пояснень позивачем додано документи:

податкова накладна № 1 від 21 липня 2023 року та квитанція про її зупинення;

договір підряду № 08/06/23 від 12 червня 2023 року;

акт № 1/п здачі-приймання виконаних робіт від 21 липня 2023 року з додатками до нього;

акт про використання матеріалів 1/П від 21 липня 2023 року;

рахунок на оплату № 11 від 21 липня 2023 року;

платіжна інструкція № С8-7317 від 3 серпня 2023 року;

свідоцтва про реєстрацію сільськогосподарської техніки (комбайна зернозбирального марки CASE IH Аxial-Flow 7240 реєстраційний номер НОМЕР_1 , комбайна зернозбирального марки CASE IH Аxial-Flow 7240 реєстраційний номер НОМЕР_3 , комбайна зернозбирального марки CASE IH 7250 реєстраційний номер НОМЕР_5 , обприскувача самохідного марки CASE IH PATRIOT 3330 реєстраційний номер НОМЕР_8 , обприскувача самохідного марки CASE IH PATRIOT 3330 реєстраційний номер НОМЕР_9 );

податкова накладна № 2 від 31 липня 2023 року та квитанції про зупинення її реєстрації;

акт № 11/п задачі-приймання виконаних робіт від 31 липня 2023 року;

додаток № 1 до Акту № 11 від 31 липня 2023 року;

акт про використання матеріалів 11/П від 31 липня 2023 року;

рахунок на оплату № 12 від 31 липня 2023 року;

платіжна інструкція № С8-7404 від 8 серпня 2023 року;

податкова накладна № 1 від 31 травня 2024 року та квитанція про зупинення її реєстрації;

договір підряду № 17/06/24 від 17 червня 2024 року;

акт № 1/п задачі-приймання виконаних робіт від 31 травня 2024 року;

додаток № 1 до Акту № 1/п від 31 травня 2024 року;

акт про використання матеріалів № 1 від 31 травня 2024 року;

рахунок на оплату № 3 від 31 травня 2024 року;

платіжна інструкція № С8-10422 від 5 червня 2024 року;

договір оренди сільськогосподарської техніки № 0101/2 від 1 січня 2024 року, укладений між ФГ Максімус-1 та ТОВ Агрофірма Слав-Агро;

акт приймання передачі предмета оренди до договору сільськогосподарської техніки № 0101/2 від 1 січня 2024 року;

договір оренди сільськогосподарської техніки № 0101/1 від 1 січня 2024 року, укладений між ТОВ Агрофірма Шевченківська та ТОВ Агрофірма Слав-Агро;

акт приймання передачі предмета оренди до договору сільськогосподарської техніки № 0101/2 від 1 січня 2024 року;

договір купівлі-продажу техніки № 9781-S від 20 травня 2021 року.

20 травня 2021 року між ТОВ Торговий Дім Агроальянс (Продавець), ТОВ ОТП Лізинг (Покупець, Лізингодавець) та ТОВ Агрофірма Слав-Агро (Лізингоодержувач) укладено договір купівлі-продажу № 9781-S, відповідно до умов якого Продавець продав Лізингодавцю для подальшої передачі у фінансовий лізинг Лізингоодержувачу самохідний зернозбиральний комбайн марки Case IH, модель 7250, 2020 року випуску, новий (а.с. 84-87, 162-165 т. 1).

Відповідно до свідоцтв про реєстрацію машини:

серія НОМЕР_2 від 26 квітня 2021 року - позивач є власником комбайна зернозбирального марки CASE IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_1 ;

серія НОМЕР_4 від 26 квітня 2021 року - позивач є власником комбайна зернозбирального марки CASE IH Аxial-Flow 7240, реєстраційний номер НОМЕР_3 ;

серія НОМЕР_6 від 28 грудня 2021 року - позивач є власником комбайна зернозбирального марки CASE IH 7250, реєстраційний номер НОМЕР_5 ;

серія НОМЕР_10 від 2 вересня 2022 року - власником обприскувача самохідного марки CASE IH PATRIOT 3330, реєстраційний номер НОМЕР_8 , є ФГ Максимус-1 (код ЄДРПОУ 34433392);

серія УУ № 186729 від 11 квітня 2019 року - власником обприскувача самохідного марки CASE IH PATRIOT 3330, реєстраційний номер НОМЕР_9 , є ТОВ Агрофірма Шевченківська (код ЄДРПОУ 31217615) (а.с. 39-43, 138-142 т. 1).

Згідно з договором оренди сільськогосподарської техніки № 0101/1 від 1 січня 2024 року, ТОВ Агрофірма Шевченківська (Орендодавець) передає, а ТОВ Агрофірма Слав-Агро (Орендар) приймає у строкове платне користування сільськогосподарську техніку з правом суборенди:

обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT 3330, 19096AH;

вантажний самоскид МАЗ 6501АВ, НОМЕР_11 ;

причіп пр-самоскид-е МАЗ 856103-010, НОМЕР_11 (п.п. 1.1, 1.2).

Відповідно до п. 1.3 договору цільове призначення предмета оренди: обприскування сільськогосподарських культур (зернових, олійних), п. 5.3 договір діє до 31 грудня 2024 року (а.с. 78-79, 160-161 т. 1).

Акт прийому-передачі предмету оренди до вказаного договору свідчить, що обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT 3330 НОМЕР_12 , вантажний самоскид МАЗ 6501АВ НОМЕР_11 та причіп пр-самоскид-е МАЗ 856103-010 НОМЕР_11 передані ТОВ Агрофірма Слав-Агро 1 січня 2024 року.

Відповідно до договору оренди сільськогосподарської техніки № 0101/2 від 1 січня 2024 року ФГ Максимус (Орендодавець) передає, а ТОВ Агрофірма Слав-Агро (Орендар) приймає у строкове платне користування сільськогосподарську техніку з правом суборенди:

обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT 3330, 21971AH;

обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT SPX 3330, 22187AH;

вантажний самоскид МАЗ 6501АВ, НОМЕР_13 ;

причіп пр-самоскид-е МАЗ 856103-010, НОМЕР_14 .

Відповідно до п. 1.3 договору цільове призначення предмета оренди: обприскування сільськогосподарських культур (зернових, олійних), п. 5.3 договір діє до 31 грудня 2024 року.

Як свідчить акт прийому-передачі до зазначеного договору обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT 3330 21971AH, обприскувач самохідний CASE IH PATRIOT SPX 3330 НОМЕР_15 , вантажний самоскид МАЗ 6501АВ НОМЕР_13 та причіп пр-самоскид-е МАЗ 856103-010 НОМЕР_14 передані ТОВ Агрофірма Слав-Агро 1 січня 2024 року.

15 липня 2024 року позивачем направлено контролюючому органу через електронний кабінет Повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено щодо податкових накладних № 1 від 21 липня 2023 року, № 2 від 31 липня 2023 року, № 1 від 31 травня 2024 року.

22 липня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області позивачеві надіслано повідомлення № 11452556/38056112 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН щодо ПН № 1 від 21 липня 2023 року, в якому запропоновано надати: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, а саме (проставлено х): інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинена в ЄРПН. Додаткова інформація: собівартість послуг; обґрунтування заробітної плати працівників; платіжні доручення уплати ПДФО, оборотньо-сальдові рахунки 10, 20, 28.

22 липня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області позивачеві надіслано повідомлення № 11452557/38056112 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН щодо ПН № 1 від 31 травня 2024 року, в якому запропоновано надати: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, а саме (проставлено х): інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинена в ЄРПН. Додаткова інформація: собівартість послуг; обґрунтування заробітної плати працівників; платіжні доручення уплати ПДФО, оборотньо-сальдові рахунки 10, 20, 28.

22 липня 2024 року 22 червня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області позивачеві було надіслано повідомлення № 11452558/38056112 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН щодо ПН № 2 від 31 липня 2023 року, в якому запропоновано надати: копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, а саме (проставлено х): інших документів, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинена в ЄРПН. Додаткова інформація: собівартість послуг; обґрунтування заробітної плати працівників; платіжні доручення уплати ПДФО, оборотньо-сальдові рахунки 10, 20, 28.

Матеріали справи не містять доказів направлення позивачем після отримання даних Повідомлень контролюючому органу будь-яких документів.

5 серпня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області прийнято рішення № 11564566/38056112 про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної від № 2 від 31 липня 2023 року; підставою для прийняття рішення зазначено: ненадання/часткове надання письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинлено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, платником податку. У полі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) - відомості відсутні.

5 серпня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області прийнято рішення № 11564567/38056112 про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 1 від 21 липня 2023 року; підставою для прийняття рішення зазначено: ненадання/часткове надання письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинлено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, платником податку. У полі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) - відомості відсутні.

5 серпня 2024 року Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Донецькій області прийнято рішення № 11564568/38056112 про відмову у реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 1 від 31 травня 2023 року; підставою для прийняття рішення зазначено: ненадання/часткове надання письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку корегування, реєстрацію яких зупинлено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку корегування в ЄРПН, платником податку. У полі Додаткова інформація (зазначити конкретні документи) - відомості відсутні.

Суд першої інстанції, задовольняючи позов, виходив з того, що позивачем надано необхідні документи, які підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній, які є достатніми для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкових накладних. При цьому рішення відповідача не відповідають критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.

Оцінка суду.

На підставі частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 187.1. статті 187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умов щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в ЄРПН у встановлений цим Кодексом термін.

Згідно з пунктом 201.7 статті 201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на рахунок у банку/небанківському надавачу платіжних послуг як попередня оплата (аванс).

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до пункту 201.16 статті 201 ПК України, реєстрація податкової накладної в ЄРПН може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

Відповідно до пункту 7 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (далі - Порядок № 1165, в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Відповідно до пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;

2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.

Критерії ризиковості здійснення операцій є додатком 3 до Порядку № 1165.

Відповідно до пункту 1 додатку 3 Порядку № 1165 (в редакції, чинній на час прийняття контролюючим органом рішення про зупинення реєстрації податкових накладних № 1 від 21 липня 2023 року, № 2 від 31 липня 2023 року) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в ЄРПН, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного / зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі.

Відповідно до пункту 1 додатку 3 Порядку № 1165 (в редакції, чинній при прийнятті відповідачем рішення про зупинення реєстрації податкової накладної № 1 від 31 травня 2024 року) обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в ЄРПН, перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 року у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку.

Згідно з пунктом 4 Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13.12.2019 за № 1245/34216, далі - Порядок № 520 в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.

На підставі пункту 5 Порядку № 520 платник податку, який склав податкову накладну / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації таких податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може подати такі документи:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. (….)

Відповідно до пункту 6 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.

Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).

Згідно з пунктом 7 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, зазначені у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

Як визначено пунктом 9 Порядку № 520 (в редакції з 08.03.2023) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до п. 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.[…]

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.

Відповідно до пункту 9 Порядку № 520 (в редакції, чинній з 30 вересня 2023 року - зі змінами, внесеними Наказом Міністерства фінансів України від 14 липня 2023 року № 394, зареєстрованим в Мінюстї України 31 липня 2023 року за № 1283/40339) письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до п. 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня;

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

- або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

- або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування;

- або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених / оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України Про електронні документи та електронний документообіг та Про електронні довірчі послуги за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги».

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту, та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу та Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронні довірчі послуги» за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 520 комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.

Згідно з пунктом 12 Порядку № 520 рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку.

Аналіз вищезазначених нормативно-правових актів свідчить про визначення вичерпного переліку підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних.

Верховний Суд в постановах від 18.11.2021 у справі № 380/3498/20, від 20.01.2022 у справі № 140/4162/21 дійшов висновку, що чинними нормативно-правовими актами визначено вичерпний перелік підстав для прийняття рішення про відмову у реєстрації податкових накладних. При цьому, як свідчить зміст пункту 5 Порядку №520, передбачений цим пунктом перелік документів, необхідних для вирішення відповідною комісією контролюючого органу питання щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної (розрахунку коригування до податкової накладної) в ЄРПН, реєстрацію яких зупинено, не є вичерпним.

Здійснення моніторингу відповідності податкових накладних (розрахунків коригування до податкової накладної) критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства.

Здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.

Суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму.

Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючого органу щодо легальності відповідної операції, щодо якої складено податкову накладну, направлену для реєстрації в ЄРПН, хоч і визначений у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між ними, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.

Саме за результатами детального дослідження змісту документів, наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є прийняття рішення щодо реєстрації податкової накладної в ЄРПН, реєстрація якої була зупинена.

Як встановлено судами першої та апеляційної інстанції, відмовляючи у реєстрації податкових накладних в ЄРПН, відповідач зазначив таку підставу ненадання платником податку додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.

Разом з тим, матеріали справи свідчать, що в квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних податковим органом запропоновано позивачу надати пояснення та копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкових накладних/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без чіткого визначення конкретних документів, які повинен надати платник податків.

Подібне формулювання не відповідає вимогам п. 11 Порядку № 1165, щодо чіткості підстав для відмови, спірне рішення містить лише загальне твердження без зазначення, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Зважаючи на це платник податків мав можливість на свій розсуд визначити, якими документами він може підтвердити реальність господарської операції, за наслідками якої ним були складені спірні податкові накладні.

Відтак, не можна зробити висновок, що позивач не надав документи, без яких реєстрація податкових накладних не відбудеться, враховуючи, що позивач надав пояснення щодо операцій, на які виписані податкові накладні та документи, що підтверджують його пояснення щодо змісту операцій (договори, додатки до них, видаткові накладні, податкові накладні, платіжні доручення, акти приймання-передачі, договори лізингу тощо).

За відсутності чіткої вимоги щодо документів, які контролюючий орган вважав необхідними для реєстрації податкових накладних, в квитанції про зупинення реєстрації податкових накладних, на позивача не може бути перекладена відповідальність у вигляді відмови в реєстрації податкових накладних, як несприятливий наслідок для позивача через обмеження його в правах платника ПДВ.

Вирішення питання щодо правомірності рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування безпосередньо пов`язане з питанням щодо правомірності зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, як передумови прийняття зазначеного рішення.

Аналогічний правовий висновок викладено Верховним Судом в постанові від 27.07.2022 у справі № 520/15348/2020.

Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.

Позивач надав відповідні пояснення та документи у зв`язку із зупиненням реєстрації податкових накладних, які чітко розкривають зміст господарських операцій, на які було виписано податкові накладні, тому у контролюючого органу не було підстав для відмови в реєстрації спірних податкових накладних, оскільки ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежується права платника податків, контролюючий орган повинен уникати надмірного формалізму.

Крім того, суд звертає увагу, що згідно з КВЕД-2010 код видів економічної діяльності позивача 01.61 - Допоміжна діяльність у рослинництві (сільськогосподарська діяльність, яку здійснюють за винагороду або на основі контракту: передпосівна підготовка полів; сівба та садіння сільськогосподарських культур; оброблення сільськогосподарських культур; обприскування сільськогосподарських культур, у т.ч. з повітря, обрізання плодових дерев і виноградників, пересаджування рису; розсаджування та прополювання буряку; збирання врожаю; боротьба зі шкідниками (у т.ч. із кролями), пов`язана із сільським господарством; підтримка угідь у належному сільськогосподарському й екологічному стані; експлуатація сільськогосподарського зрошувального устатковання; надання сільськогосподарської техніки разом із обслуговуючим персоналом).

Є безпідставними доводи апелянта, що на повідомлення про надання додаткових документів первинних документів щодо собівартості послуг; обґрунтування заробітної плати працівників; платіжних доручень уплати ПДФО, оборотньо-сальдових рахунків 10, 20, 28, позивач їх не надав, тому у відповідача були наявні підстави для відмови в реєстрації податкової накладної, - оскільки приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності.

Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України.

Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.

Така правова позиція викладена Верховним Судом в постанові від 07 грудня 2022 року у справі № 500/2237/20.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом конкретного критерію оцінки ступеня ризиків, а також зазначення у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної чіткого переліку документів, чого відповідачем зроблено не було.

Щодо визначення ДПС України обов`язку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні, суд зазначає наступне.

Згідно з частиною четвертою статті 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.

Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановленні у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.

Відповідно до пункту 19 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 (далі - Порядок № 1246), податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких було зупинено, реєструється у день настання, зокрема, однієї з таких подій:

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу 10 пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Таким чином, реєстрація в ЄРПН податкових накладних, реєстрацію яких попередньо було зупинено, є повноваженням Державної податкової служби України, а днем реєстрації податкових накладних може бути день, вказаний у рішенні суду.

Відтак, оскільки рішення про відмову у реєстрації податкової накладної підлягають скасуванню, тому ДПС України зобов`язана зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні ТОВ Агрофірма Слав-Агро № 1 від 21 липня 2023 року, № 2 від 31 липня 2023 року, № 1 від 31 травня 2024 року датою їх фактичного подання.

За вказаних обставин суд першої інстанції дійшов правильного висновку про задоволення позовних вимог.

Статтею 242 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

За приписами пункту 1 частини першої статті 316 КАС України суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвали судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Оскільки судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення є обґрунтованим, ухваленим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення суду першої інстанції відсутні.

Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 327, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Донецькій області на рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/6213/24 залишити без задоволення.

Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 31 січня 2025 року у справі № 200/6213/24 залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати її ухвалення 28 квітня 2025 року.

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом тридцяти днів до Верховного Суду з дня складання повного судового рішення в порядку, визначеному ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 28 квітня 2025 року.

Головуючий суддяІ.Д. Компанієць

СуддіА.В. Гайдар

Е.Г. Казначеєв

СудПерший апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення28.04.2025
Оприлюднено01.05.2025
Номер документу126932803
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних