Справа №705/7079/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 квітня 2025 року м. Умань
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
в складі: головуючого-судді Душина О.В.,
при секретарі Ковальчук Т.М.;
за участю:
позивача ОСОБА_1 ,
відповідача не з`явився,
представника третьої особи Новікової М.В. ,
представника третьої особи не з`явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Умань в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), треті особи: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ладижинської сільської ради (вул. Шкільна, 2, с. Ладижинка, Уманський район, Черкаська область, ЄДРПОУ 04409849), Уманський міськрайонний відділ ДРАЦС ГТ УЮ у Черкаській області (вул. Костельна, 4, м. Умань, Черкаська область, ЄДРПОУ 41888290) про визнання батьківства,
ВСТАНОВИВ:
1.Короткий зміст позовних вимог
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_3 про визнання батьківства.
В обґрунтування своєї позовної заяви зазначає, що він, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт НОМЕР_3 , виданий Тальнівським РВ УМВС України в Черкаській області, РНОККПП НОМЕР_1 , з 2014 по 2016 перебував у фактичних шлюбних відносинах з ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Проживали по АДРЕСА_2 .
Проживали разом, але шлюб сторони не реєстрували. Від стосунків у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . При реєстрації народження ОСОБА_4 запис про батька був зроблений зі слів матері дитини, тобто відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України, в якій зазначено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім?я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Так як мати дитини продовжувала вести аморальний спосіб життя, зловживала алкогольними напоями, позивач у 2016 році забрав малолітнього ОСОБА_4 і переїхав проживати до себе додому, у с. Краснопілка, Уманського району Черкаської області. З цього часу малолітній ОСОБА_4 проживає разом ОСОБА_1 , він піклується про нього, відводить та забирає його зі школи, забезпечує всім необхідним. Вказує, що ОСОБА_3 , жодного разу з дитиною не зустрічалася, не телефонувала позивачу, не цікавилася станом здоров?я дитини, не водила дитину до школи, матеріальної допомоги на його утримання не надавала. Позивач неодноразово звертався до ОСОБА_3 щодо визнання батьківства, адже він фактично виконує обов`язки батька, визначені законодавством.
У випадку, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, відповідно до ч. 2 статті 125 Сімейного кодексу України походження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою або за рішенням суду. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану (ч. 1 ст.126 Сімейного кодексу України).
Так як мати малолітнього, ОСОБА_3 , відмовляється добровільно, в позасудовому порядку, подавати спільну заяву про реєстрацію позивача як батька до органу державної реєстрації актів цивільного стану, ОСОБА_1 змушений звертатися до суду з позовом про визнання батьківства. Крім того, вказує, що він звернувся до медичної лабораторії для проведення генетичної ідентифікації, де отримав звіт тестування на батьківство № MG18-48333\C1F1 від 21/06/2018, відповідно до якого вірогідність його біологічного батьківства відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , складає 99,9999 %.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, позивач просить суд визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за № 8 від 15.09.2016 року, зроблений Виконавчим комітетом Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області, а саме: в графі «батько» вказати « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 », змінити прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ».
2. Заяви, клопотання, процесуальні дії у справі
Ухвалою суду від 27.01.2025 року відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Відповідачу надіслано копію ухвали судді та копію позовної заяви з додатками рекомендованим листом, який вона отримала 12.02.2025 року, що підтверджується підписом в рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення.
Ухвалою суду від 10.04.2025 року закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті.
Відповідач ОСОБА_3 до суду не з`явилася, про дату, час та місце судового засідання повідомлена належним чином. Попередньо до суду подала заяву, в якій просила справу розглядати без її участі, позовні вимоги визнає.
Позивач та представник третьої особи Органу опіки та піклування ВК Ладижинської сільської ради в судовому засіданні позов підтримали.
Представник третьої особи Уманського відділу державної реєстрації актів цивільного стану в Уманському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) в засідання не з`явився, на адресу суду надійшла письмова заява, у якій просять суд розгляд справи проводити у відсутність їх представника, в оцінюванні доказів покладаються на думку суду, проти визнання батьківства відносно дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , не заперечують.
3. Встановлені судом фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, норми права, які застосовував суд, мотиви суду.
Заслухавши учасників справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, суд дійшов наступного висновку.
Стаття 55 Конституції України передбачає, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.
Відповідно до частини першої та другої статті 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, не визнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
У відповідності зі ст.ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності, у межах заявлених позовних вимог на підставі доказів, наданих сторонами.
Згідно ч. 1ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Судом встановлено, що згідно свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 , виданого Виконавчим комітетом Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області 15.09.2016 року, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , записані: ОСОБА_7 та ОСОБА_3 . Актовий запис про народження № 8 від 15.09.2016.
Згідно довідки, виданої Громівським старостинським округом Паланської сільської ради Уманського району Черкаської області № 409 від 28.11.2024 року ОСОБА_4 проживає за адресою АДРЕСА_1 , разом з ОСОБА_1 та його співмешканкою ОСОБА_8 .
Відповідно до довідки КЗ «Бабанська спеціальна школа Черкаської обласної ради» від 02.12.2024 №253/10-06 вказано, що ОСОБА_1 самостійно виховує свого сина, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Забирає його на вихідні дні та канікули, постійно турбується про успішність дитини. Мати участі в житті та вихованні дитини не приймає.
Судом достовірно встановлено, що згідно Висновку молекулярно-генетичного експертного дослідження від 01.04.2025 №47241, наданого ТОВ «МАМА ПАПА» ймовірність того, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є біологічним батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , в рамках проведеного дослідження, складає 99,999999%.
Статтею 51 Конституції України, частинами другою, третьою статті 5 Сімейного кодексу України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнства і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.
Статтею 121 СК України визначено, що права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2,3 ст. 128 СК України, підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до ЦПК України.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.
Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
У пункті 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 15 травня 2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» зазначено, що у тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.
Так, законодавством визначено перелік осіб, які вправі звернутися з позовом про визнання батьківства. Зокрема, позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Пунктом 4 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3 ст. 128 СК України, приймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
Відповідно до роз`яснень п. 9 Постанови, рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).
Питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ЦПК України, згідно з якими жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства на підставі ст. 128 СК України можливе за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи.
Разом з цим суд враховує, що ЄСПЛ у рішенні від 07 травня 2009 року в справі «KALACHEVA v. RUSSIA», заява № 3451/05, § 34, зауважив, що на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства.
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Дульський проти України» від 01.06.2006 року зазначено, що експертиза, призначена судом, є одним із засобів з`ясування або оцінки фактичних обставин справи і тому складає невід`ємну частину судової процедури.
Для з`ясування факту батьківства необхідним є застосування спеціальних знань, зокрема, призначення судово-біологічної (судової-генетичної) експертизи, судової молекулярно-генетичної експертизи.
Відповідно до п. п. 20 п. 1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених Наказом Міністерства юстиції України від 18 жовтня 2000 року № 52/2 з відповідними змінами, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.
Згідно п.1.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 року № 96/5 (далі - Правила), внесення змін до актових записів цивільного стану, які складено органами державної реєстрації актів цивільного стану України, проводиться відділами державної реєстрації актів цивільного стану міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану) у випадках, передбачених чинним законодавством.
Відповідно до п.1.7 Правил зміни до актового запису цивільного стану вносяться відділом державної реєстрації актів цивільного стану за місцем зберігання відповідного актового запису.
Згідно п.2.1. Правил Заява про внесення змін до актового запису цивільного стану за формою, наведеною в додатку 1, подається до відділу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем проживання заявника.
Відповідно до п.2.13.1 Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, які затверджено Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 96/5 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14 січня 2011 р. за N 55/18793, рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, є підставою для внесення відповідних змін до актового запису.
За положеннями ст. 134 СК України, на підставі заяви осіб, зазначених у статтях 126, 127 СК України або рішення суду, орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до Книги реєстрації народжень та видає нове Свідоцтво про народження.
Відповідно до вимог ст. 263 ЦПК України, судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права із дотриманням норм процесуального права. Судове рішення має відповідати завданню цивільного судочинства, визначеному цим Кодексом. Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені у судовому засіданні.
Згідно зі ст. 80 ЦПК України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Так, в ході розгляду справи судом встановлено, що позивач та відповідач з 2014 по 2016 роки спільно проживали, перебували у фактичних шлюбних відносинах, без реєстрації шлюбу. Від стосунків у них народився син, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . При реєстрації народження ОСОБА_4 запис про батька був зроблений зі слів матері дитини, тобто відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
Вказане також підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , доданими до позовної заяви.
З огляду на вище викладене, виходячи з інтересів дитини, беручи до уваги результати ДНК аналізу на батьківство, згідно якого ймовірність батьківства позивача відносно дитини ОСОБА_4 становить 99,999999999658 %, а також з урахуванням відсутності заперечень відповідача - матері дитини та визнання нею позовних вимог, вирішуючи справу в межах наданих до суду доказів та матеріалів, суд приходить до висновку про наявність підстав для визнання батьківства та задоволенню позовних вимог, в тому числі і вимоги щодо внесення відповідних змін до актового запису про народження дитини.
На підставі викладеного, керуючись 4, 5, 12, 13, 19, 76, 81, 89, 141, 189-200, 209-246, 259, 263-265, 268, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ), треті особи : Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ладижинської сільської ради (вул. Шкільна, 2, с. Ладижинка, Уманський район, Черкаська область, ЄДРПОУ 04409849), Уманський міськрайонний відділ ДРАЦС ГТ УЮ у Черкаській області (вул. Костельна, 4, м. Умань, Черкаська область, ЄДРПОУ 41888290) про визнання батьківства задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , батьком ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Внести зміни до актового запису про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , за № 8 від 15.09.2016 року, зроблений Виконавчим комітетом Ладижинської сільської ради Уманського району Черкаської області, а саме:
в графі «батько» вказати « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 »,
змінити прізвище дитини з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 ».
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Черкаського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення суду.
Учасник справи, якому копія рішення суду не була вручена у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому копії рішення суду.
Повне судове рішення складене 30 квітня 2025 року.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ).
Відповідач: ОСОБА_3 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Третя особа: Орган опіки та піклування виконавчого комітету Ладижинської сільської ради (вул. Шкільна, 2, с. Ладижинка, Уманський район, Черкаська область, ЄДРПОУ 04409849).
Третя особа: Уманський міськрайонний відділ ДРАЦС ГТ УЮ у Черкаській області (вул. Костельна, 4, м. Умань, Черкаська область, ЄДРПОУ 41888290).
Суддя О.В. Душин
Суд | Уманський міськрайонний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2025 |
Оприлюднено | 02.05.2025 |
Номер документу | 126980116 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Уманський міськрайонний суд Черкаської області
Душин О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні