Херсонський міський суд херсонської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 766/16501/21
н/п 2/766/881/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24.04.2025 року Херсонській міський суд Херсонської області у складі:
головуючої судді Шестакової Я.В.
за участі секретаря Сивкович О.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Херсоні цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Херсонського державного заводу "Палада" про стягнення належних працівнику при звільненні сум та середнього заробітку за час затримки розрахунку,-
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача в вересні 2021 року звернувся до Херсонського міського суду Херсонської області з зазначеним позовом в якому просить стягнути з Державного підприємства «Херсонський Державний завод «Палада» (надалі ДП «ХДЗ «Палада») на користь позивача заборгованість по заробітній платі в сумі 24278,54 грн.
В обґрунтування позову посилається на те, що з 12.05.2017 року позивач працював на ДП «ХДЗ «Палада» на посаді контролера на контрольно пропускному пункті 2 класу. При звільнені відповідачем не виплачено заробітну плату позивачу на загальну суму 24278,58 грн. У зв`язку із зазначеним позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом та просить стягнути невиплачену заробітну плату.
Ухвалою Херсонського міського суду Херсонської області від 30.09.2021 року прийнято до провадження справу за вищезазначеним позовом та справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Від учасників провадження не надійшло заперечень проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Представник позивача та позивач, в судове засідання не з`явилися, надали через канцелярію суду заяви про розгляд справи без їх участі за наявними в справ доказами, проти винесення заочного рішення не заперечували.
Представник відповідача у судове засідання не з`явився, надав суду заяву у якій зазначив, що позовні вимоги визнає частково, що згідно довідки від 22.07.2024 року заборгованість по заробітній платі становить 7879,54 грн, просив розгляд справи проводити без його участі.
Відповідно до ч.2 ст.247ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх осіб, які беруть учать у справі фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд,дослідивши письмовідокази,наявні уматеріалах справив їхсукупності,всебічно,повно таоб`єктивноперевіривши доводисторін,встановив наступніобставини тадійшов донаступних висновків.
Відповідно до ч.1ст.13ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідного до цьогоКодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів , поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.1ст.81ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до копії трудової книжки НОМЕР_1 та копії НаказуДП «ХДЗ «Палада» ОСОБА_1 працював на підприємстві з 12.05.2017 року на посаді контролера на контрольно-пропускному пункті 2 класу (наказ № 45 від 12.05.2017 року) та звільнений з роботи 16.06.2021 року наказом № 34 за власним бажанням на підставі п.3 ст.38 КЗпП України.
Відповідно до довідки про заборговану заробітну плату, виданої ДП «ХДЗ«Палада» 22.07.2021 року вбачається, що заборгованість по заробітній платі перед ОСОБА_1 станом на 22.07.2021 року становить 24278,54 грн.
Згідно довідки про нараховану та невиплачену заробітну плату від 22.07.2024 року №0000-000046 заборгованість по заробітній платі станом на 22.07.2024 року становить 7879,54 грн.
Відносини, які виникають між працівником і роботодавцем із приводу оплати праці, у тому числі й у зв`язку з порушенням строків виплати заробітної плати, регулюються трудовим законодавством, а саме:КЗпП України;Законами України: «Про оплату праці».
Конституційне право громадян на оплату праці розглядається як одне з найбільш важливих та пріоритетних засад становлення і розвитку суспільства, ефективний засіб стимулювання працівників та службовців до належного та якісного виконання службових обов`язків.
Згідно із ст. ст.21,43 Конституції України, ст. ст.94,115 КЗпП України, ст. ст.21,24 Закону України «Про оплату праці»кожна людина має право на заробітну плату за виконану роботу та її своєчасне одержання в повному обсязі.
Відповідно дост. 55 Конституції Українитаст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. У випадку, якщо закон або договір не визначають ефективного способу захисту порушеного, невизнаного або оспореного права, свободи чи інтересу особи, яка звернулася до суду, суд відповідно до викладеної в позові вимоги такої особи може визначити у своєму рішенні такий спосіб захисту, який не суперечить закону (ст. 5 ЦПК України). Способи захисту визначеніКЗпП України.
Так, відповідно до положеньстатті 43 Конституції Українитастатті 2 Кодексу законів про працю України, кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.
Статтею 94 Кодексу законів про працю Українивизначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Відповідно до частини 1статті 21 Закону України «Про оплату праці», працівник має право на оплату своєї праці відповідно до актів законодавства і колективного договору на підставі укладеного трудового договору.
Частиною 5статті 97КЗпП України передбачено, що оплата праці працівників здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються власником або уповноваженим ним органом після виконання зобов`язань щодо оплати праці.
Відповідно достатті 115 КЗпП України,статті 24 Закону України «Про оплату праці»заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата. При цьому, за особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов`язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.
З огляду на зазначені норми чинного законодавства, який регулює даний вид правовідносин, що виник між сторонами, і неповне виконання відповідачем обов`язку щодо своєчасної виплати заробітної плати, враховуючи часткове визнання відповідачем позову, суд вважає, що вимоги позивача про стягнення заборгованості по заробітній платі є частково обґрунтованими, та стягненню з відповідача на користь позивача підлягає сума заборгованості із нарахованої, проте невиплаченої заробітної плати у розмірі 7879,54 грн.
Доказів про виплату вказаної суми відповідачем позивачу станом на день розгляду справи до суду не надано.
Щодо сум податків та зборів при стягнення належних позивачеві виплат, суд зазначає наступне.
В абз. 5 п. 6постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства про оплату праці» №13 від 24.12.1999 рокузазначено, що задовольняючи вимоги про оплату праці, суд має навести в рішенні розрахунки, з яких він виходив при визначенні сум, що підлягають стягненню. Оскільки справляння і сплата прибуткового податку з громадян є відповідно обов`язком роботодавця та працівника, суд визначає зазначену суму без утримання цього податку й інших обов`язкових платежів, про що зазначає в резолютивній частині рішення.
Таким чином, суд визначає суму заборгованості без утримання прибуткового податку й інших обов`язкових платежів, про що вказує в резолютивній частині рішення. Стягнення і сплата прибуткового податку покладаються на роботодавця.
На підставі викладеного, суд вважає, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.
Питання щодо розподілу витрат по сплаті судового збору суд вирішує на підставістатті 141 ЦПК України.
Так, від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі (пункт 1 частини 1статті 5 Закону України «Про судовий збір»),а тому з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір з урахуванням приписів пункту 1 частини 1статті 176 ЦПК Україниу розмірі 1 % ціни позову, тобто враховуючи суму позову судовий збір становить мінімальний розмір прожиткового мінімуму для працездатних та складає 908 грн. 00 коп.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, прийшов до висновку, що позов ОСОБА_1 до Державного підприємства «Херсонський Державний завод «Палада» про стягнення заборгованості із заробітної плати підлягає задоволенню.
Керуючись статтями4,5,11-13,81,141,265,274-279, 280-283, 353 ЦПК України, статтями47,94,115-117 Кодексу законів про працю Українисуд,-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до Херсонського державного заводу "Палада" про стягнення належних працівнику при звільненні сум та середнього заробітку за час затримки розрахунку - задовольнити.
Стягнути з Державного підприємства «Херсонський Державний завод «Палада» на користь ОСОБА_1 нараховану, але не виплачену заробітну плату у розмірі 7879 (сім тисяч вісімсот сімдесят дев`ять) гривень 54 коп.
Стягнути з Державного підприємства «Херсонський Державний завод «Палада» на користь держави судові витрати у виді судового збору у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 коп.
Рішення суду в частині стягнення зарплати за один місяць підлягає негайному виконанню.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача , поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом встановлених строків, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку безпосередньо до Херсонського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Найменування сторін:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрований: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 .
Відповідач: Державне підприємство «Херсонський Державний завод «Палада», 73021 м.Херсон Карантинний острів, 1 Код ЄДРПОУ 24961253.
Повний текст рішення виготовлено 24.04.2025 року
Суддя Я.В. Шестакова
Суд | Херсонський міський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 24.04.2025 |
Оприлюднено | 06.05.2025 |
Номер документу | 127065540 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із трудових правовідносин, з них про виплату заробітної плати |
Цивільне
Херсонський міський суд Херсонської області
Шестакова Я. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні