Рішення
від 05.05.2025 по справі 532/537/25
КОБЕЛЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

532/537/25

2/532/486/2025

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

05 травня 2025 р. Кобеляцький районний суд Полтавської області в складі:

судді Мороз Т.М.,

з участю:

представника позивача Ворони А. В.,

представника відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» Любовського В. М.,

представника відповідача ТОВ «Полтавагаз Збут» Горячун А. М.,

секретаря судового засідання Климченко А. О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Кобеляки в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагаз Збут» про захист прав споживачів, стягнення моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

11 березня 2025 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз», товариства з обмеженою відповідальністю «Полтавагаз Збут» про захист прав споживачів, стягнення моральної шкоди. Позов мотивовано тим, що ОСОБА_1 є споживачем послуг із газопостачання, які надає Кобеляцьке управління експлуатації газорозподільної системи АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» та ТОВ «Полтавагаз Збут». У жовтні 2018 року позивач змінила своє фактичне місце проживання. На момент переїзду показник на газовому лічильнику зафіксовано 38367, станом на 01.02.2019 року, на показник 38367 переплата становила 6 875,13 гривень. У листопаді 2019 року представнику ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , зателефонували представники газової установи з проханням прибути за адресою АДРЕСА_1 для забезпечення безперешкодного доступу до газового лічильника для його демонтажу та заміни на новий. Інших повідомлень від відповідачів на адресу ОСОБА_1 в будь якому вигляді не надходило, однак у травні 2024 року позивачу стало відомо про арешт її рахунку на підставі судового наказу про стягнення з неї на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» заборгованості за послуги з розподілу природного газу у розмірі 2 170,30 гривень. Після скасування судового наказу представнику позивача стало відомо про відключення житлового будинку від газопостачання. Відключення відбулося за відсутності власника та його представників. Після звернення до Кобеляцького ЕГС АТ «ОГС «Полтавагаз» було роз`яснено, що відключення житлового будинку відбулося через витік газу з системи газопостачання. Водночас газова система в будинку була перевірена та не могла спровокувати аварійні витоки газу. Оскільки у липні 2024 року житловий будинок був необхідний для проживання, ОСОБА_1 була змушена сплатити неіснуючу заборгованість у розмірі 2 381,10 гривень після чого відбулося підключення до газопостачання житлового будинку. Станом на дату подання позову ТОВ «Полтавагаз Збут» не повернув позивачу неправомірно нараховану заборгованість за користування та транспортування природного газу у розмірі 2381,10 гривень, суму переплати за споживання природного газу у розмірі 6 875,13 гривень. Внаслідок неправомірних дій відповідачів стан здоров`я позивача суттєво погіршився, з`явилися параноїдальні думки про відключення від газопостачання за несплату заборгованості, якої насправді не існує. Таким чином представник позивача прохав суд стягнути на користь ОСОБА_1 : з ТОВ «Полтавагаз Збут» переплату у розмірі 6 875,13 гривень, з АТ «Оператор газопостачальної системи «Полтавагаз» суму у розмірі 2381,10 гривень сплачену позивачем за неіснуючу заборгованість за послуги з розподілу природного газу та моральну, матеріальну і фізичну шкоду, після якої їй потрібне довгострокове дорогокоштуване лікування, завдану неправомірними діями у розмірі 50 000 гривень.

Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 13 березня 2025 року у справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.

31 березня 2025 року до суду від представника відповідача ТОВ «Полтавагаз Збут» Перерви Г. С. до суду надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого на ім`я ОСОБА_1 було відкрито особовий рахунок, а Оператором ГРМ присвоєно персоніфікований ЕІС-код. Згідно переданих об`ємів оператора ГРМ станом на 01 березня 2019 року сума переплати становила 2679,61 гривень. 03 червня 2024 року на адресу відповідача надійшла заява про повернення коштів у розмірі 2679,61 гривень разом з додатками. Зазначену суму переплати було повернуто за реквізитами ОСОБА_1 , які були додані до заяви про повернення коштів. На підставі викладеного, представник відповідача прохав суд у задоволенні позовних вимог до ТОВ «Полтавагаз Збут» відмовити у повному обсязі (а. с. 34-44).

03 квітня 2025 року до суду надійшов відзив від представника відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» Любовського В. М., відповідно до якого позовна заява є необґрунтованою, а доводи будуються на припущеннях. Так, при виїзді за адресою АДРЕСА_2 було виявлено витік газу на газопровді-вводі, в результаті чого створилася аварійна ситуація. Внаслідок цього працівниками Кобеляцького УЕГС АТ «Полтавагаз» було припинено газопостачання будинку. АТ «Полтавагаз» виконує відновлення газопостачання відповідно до чинного законодавства після узгодження дати виконання робіт, обстеження внутрішньобудинкової системи газопостачання та проведення контрольного опресування, наявності укладеного договору на технічне обслуговування внутрішньобудинкової системи газопостачання з організацією, яка має на ці роботи відповідний дозвіл, оплати заборгованості за надані послуги з розподілу природного газу. 03.07.2024 року газопостачання було відновлено. Сплачена заборгованість за надані послуги в розподілу природного газу є правомірно нарахованою, підстави для повернення коштів відсутні. Щодо відшкодування моральної шкоди, представник відповідача вказав про відсутність будь-яких доказів на підтвердження спричинення АТ «Полтавагаз» шкоди її здоров`ю та життю. На підставі викладеного, представник відповідача прохав суд відмовити у позові до АТ «Полтавагаз» за безпідставністю (а. с. 45-51).

25 квітня 2025 року до суду від представника позивача Ворони А. В. надійшла відповідь на відзив відповідача АТ «ОГС «Полтавагаз», згідно якої примірник відзиву на позов, надісланий відповідачем для позивача не містить зазначення дати складення документу та відсутній підпис особи, уповноваженої представляти інтереси відповідача, у зв`язку з чим неможливо визначити чи відповідає відзив вимогам ЦПК України. Також відповідач у додатку зазначає показники лічильника, однак вказана інформація не відповідає дійсності, оскільки у період з 28.02.2019 року по 03.07.2024 року за адресою АДРЕСА_2 ніхто не проживав, газом не користувався. Тим більше, відповідач повідомляє про від`єднання від газопостачання домоволодіння. У липні 2024 року при підключенні показник на газовому лічильнику був зазначений 000001 та було повідомлено, що переплата станом на липень 2024 року становила близько 2000 гривень. Таким чином представник позивача прохав суд позовну заяву задовольнити в повному обсязі (а. с. 72-73).

Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 29 квітня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви представника позивача Ворони А. В. про відвід судді.

Ухвалою Кобеляцького районного суду Полтавської області від 29 квітня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви представника позивача Ворони А. В. про перехід до розгляду справи в загальному позовного провадженні.

Представник позивача Ворона А. В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та повідомив, що у 2019 році до нього зателефонували з газової установи та попрохали приїхати за адресою змінити лічильник. Було вказано, що переплата становить 6 875,13 гривень. В будинку ніхто не жив, все було опломбовано, газом ніхто не користувався. У липні 2024 року ним було виявлено, що газ було відключено від будинку. На лічильнику видно, що газом ніхто не користувався. Після цього він звернувся до газової установи з метою підключення газопостачання. Газ підключили. Наразі за газопостачання сплачується в ТОВ «Нафтогаз». Також нарахували 2 381,10 гривень за транспортування газу, хоча газопостачання було відрізано. Вказана сума була сплачена стороною позивача, але вона нарахована незаконно. Крім цього, прохав стягнути з АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» моральну шкоду у розмірі 50 000 гривень, оскільки позивач є інвалідом І групи, від неправомірних дій відповідача у неї погіршився стан здоров`я, з`явилися галюцинації.

Представник відповідача АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» Любовський В. М. в судовому засіданні заперечив проти задоволення позовних вимог. Вказав, що дійсно було відключено газопостачання на об`єкті за адресою АДРЕСА_2 , яке пізніше було відновлено. Також було правомірно нараховано заборгованість за розподіл природного газу, оскільки було укладено договір про розподіл природного газу. Поки договір не розірваний, позивач має сплачувати за розподіл.

Представник відповідача ТОВ «Полтавагаз Збут» Горячун А. М. в судовому засіданні проти задоволення позову заперечила. Вказала, що ОСОБА_1 було споживачем природного газу у відповідача лише до 1 березня 2021 року, після цього стала споживачем ТОВ «Нафтогаз». Після цього кошти до товариства від позивача не надходили. З приводу суми 6875,13 гривень вказала, що станом на 1 лютого 2019 року було переплата у вказаному розмірі. Однак позивач спожила природний газ за лютий в об`ємі 491 куб на суму 4197,52 гривень. Оскільки була переплата, за спожитий природний газ було сплачено з суми переплати. Станом на 1 березня 2019 року переплата становила 2679,61 гривень. Позивач ОСОБА_1 звернулася до товариства із заявою про повернення вказаних коштів, які і були їй повернуті. Більше ніякої переплати не було, товариство виплатила всі належні кошти.

Суд, дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, свідка, дійшов наступного.

Відповідно до ст. ст. 15, 16 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Відповідно до ст. 11 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.

Відповідно до ст. 2, 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних із вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Судом встановлено, що 13.09.2012 року між публічним акціонерним товариством по газопостачанню та газифікації «Полтавагаз» та ОСОБА_1 було укладено типовий договір про надання населенню послуг з газопостачання (а. с. 5-7).

З 01.07.2015 згідно з рішення НКРЕКП №1734 від 11.06.2015 для побутових споживачів в зоні обслуговування ПАТ «Полтавагаз» в Полтавській області реалізація природного газу для задоволення потреб населення здійснюється суб`єктом господарювання - ТОВ «Полтавагаз Збут».

В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_1 була споживачем природного газу та перебувала у договірних відносинах з ТОВ «Полтавагаз Збут» з липня 2015 року до 01 березня 2021 року, після цього з ТОВ «Нафтогаз України», що не заперечується представником позивача.

Відповідно до ч. 1 ст. 12 Закону України «Про ринок природного газу» постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.

Відповідно до розділу ІІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №2496 від 30.09.2015 року (далі - Правила), постачання природного газу побутовому споживачу здійснюється на підставі договору, що укладається між ним та постачальником на умовах типового договору постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого Регулятором, які є однаковими для всіх побутових споживачів України.

Судом встановлено, що відповідно до наданого ТОВ «Полтавагаз Збут» розрахунку встановлено, що станом на січень 2019 року за особовим рахунком позивача існувала переплата у розмірі 6 875,13 гривень. У лютому 2019 року позивачем було спожито природний газ в об`ємі 491 м3 на загальну суму 4197,52 гривні. Переплата станом на березень 2019 року становила 2679,61 гривень (а. с. 42).

26 листопада 2019 року за адресою позивача АДРЕСА_1 було демонтовано лічильник газу РЛ-6 3003 р. в., №172887. Показання засобу вимірювальної техніки на час демонтажу 38 367. Було встановлено засіб вимірювальної техніки ВХ С2.5 2018 р. в., показання засобу вимірювальної техніки - 00001 (а. с. 11-12).

Судом також встановлено, що 03.06.2024 року позивач ОСОБА_1 звернулася до ТОВ «Полтавагаз Збут» із заявою про повернення на її рахунок 2679,61 гривень переплати за спожитий природний газ (а. с. 37).

Згідно копії платіжної інструкції №8032 від 06.06.2024 року на рахунок ОСОБА_1 ТОВ «Полтавагаз Збут» було перераховано кошти у розмірі 2679,61 гривень (а. с. 43).

Представник позивача в судовому засіданні підтвердив факт звернення до ТОВ «Полтавагаз Збут» із заявою про повернення коштів у вказаній сумі. Доказів на підтвердження факту неотримання коштів у розмірі 2679,61 гривень стороною позивача не надано.

Відповідно до ч.1 ст. 1212 ЦК України ссоба, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.

Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом, що слідує зі змісту ч.3 ст. 12 ЦПК України.

В судовому засіданні не встановлено та не надано належних та достатніх доказів на підтвердження існування переплати за спожитий природний газ у розмірі 6875,13 гривень. За таких обставин у задоволенні позовної вимоги про стягнення з ТОВ «Полтавагаз Збут» переплати у розмірі 6875,13 гривень необхідно відмовити за необґрунтованістю.

Щодо позовної вимоги про стягнення з АТ «Оператор газорозподільної системи» «Полтавагаз» 2381,10 гривень за послуги з розподілу природного газу суд зазначає наступне.

Згідно копії заяви-приєднання позивач ОСОБА_1 приєдналась до умов договору розподілу природного газу (для побутового споживача) та є споживачем послуг АТ «Оператор газорозподільної системи» «Полтавагаз» (а. с. 53).

07 серпня 2023 року Кобеляцьким районним судом Полтавської області було винесено судовий наказ №2-н/532/206/2023 про стягнення з ОСОБА_1 заборгованості за послуги з розподілу природного газу у розмірі 2170,30 гривень на користь АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» (а. с. 13).

Ухвалою судді Кобеляцького районного суду Полтавської області Мороз Т. М. від 03 червня 2024 року судовий наказ №2-н/532/206/2023 було скасовано (а. с. 15).

Як вбачається з копії квитанції до платіжної інструкції №182 від 06.06.2024 року та копії рахунку-фактури №12130032-202406 від 06.06.2024 року позивачем було сплачено 2381,10 гривень за послуги з розподілу природного газу на користь АТ «ОГС «Полтавагаз» (а. с. 16).

Як вбачається з відповіді АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» №06.1/0161218-00533 від 05.02.2025 року розподіл природного газу за адресою: АДРЕСА_2 припинено працівниками Кобеляцького УЕГС АТ «Полтавагз» 07 листопада 2023 року у зв`язку з аварійною ситуацією, яка склалася внаслідок витоку газу на газопроводі-вводі. Після ліквідації наслідків аварійної ситуації, а також після ремонту, розподіл природного газу було відновлено 09 липня 2024 року (а. с. 22).

Суду надано копію акту про припинення (обмеження) розподілу природного газу №641 від 07 листопада 2023 року за адресою АДРЕСА_2 у зв`язку з виявленням витоків газу. Припинення подачі газу виконано шляхом перекриття запірних пристроїв. Встановлення інв. гл діаметр 25 на ввідному г/п. (а. с. 23).

Відповідно до акту №81 про відновлення газопостачання (розподілу природного газу) 03 липня 2024 року газопостачання за адресою АДРЕСА_2 було відновлено (а. с. 59).

Згідно розрахунку, наданого АТ «ОГС «Полтавагаз», позивачу було здійснено нарахування за послуги з розподілу природного газу за період з січня 2020 року по червень 2024 року (а. с. 56).

Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні повідомила, що наразі знімає будинок за адресою АДРЕСА_2 . Зазначила, що за цією адресою спочатку була порізана газова труба. На лічильнику було вказано показники чотири нулі. Пізніше газопостачання відновили. На цей день вона сплачує за послуги газопостачання за цією адресою в ТОВ «Нафтогаз».

Статтею 40 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу, в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. За договором розподілу природного газу оператор газорозподільної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги розподілу природного газу на період та умовах, визначених договором розподілу природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газорозподільної системи вартість послуг розподілу природного газу. Типовий договір розподілу природного газу затверджується Регулятором. Оператор газорозподільної системи має забезпечити додержання принципу недискримінації під час укладення договорів розподілу природного газу з замовниками. Договір розподілу природного газу є публічним.

Основним нормативним актом, який регулює постачання споживачам природного газу є Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015 №2494.

Згідно розділу 6 глави 3 Кодексу газорозподільних систем Договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об`єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.

Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов`язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об`єкт.

Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.

Відповідно до п. 1 глави 6 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем розрахунки споживача за послугу розподілу природного газу, що надається Оператором ГРМ за договором розподілу природного газу, здійснюються виходячи з величини річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача та оплачуються споживачем рівномірними частками протягом календарного року.

Місячна вартість послуги розподілу природного газу визначається як добуток 1/12 річної замовленої потужності об`єкта (об`єктів) споживача на тариф, встановлений Регулятором для відповідного Оператора ГРМ із розрахунку місячної вартості одного кубічного метра замовленої потужності.

Відповідно до п. 4 глави 6 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем для нового споживача та/або його об`єкта, що має фактичний період споживання природного газу менший ніж дев`ять місяців (крім об`єктів споживачів, що не є побутовими), або за умови відсутності споживання природного газу споживачем та/або його об`єктом протягом усього попереднього газового року річна замовлена потужність споживача (його об`єкта) визначається Оператором ГРМ за замовчуванням на рівні:

39 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується тільки для приготування їжі;

126 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується для підігріву води та приготування їжі;

314 куб.м - для об`єкта побутового споживача, на якому природний газ використовується комплексно, у тому числі для опалення, або об`єкта споживача, що не є побутовим.

Для цілей визначення мінімального розміру річної замовленої потужності побутових споживачів відповідно до цього пункту Оператор ГРМ не враховує опломбоване газове обладнання. При цьому якщо газопостачання на весь об`єкт побутового споживача припинено мінімальний розмір річної замовленої потужності об`єкта побутового споживача визначається на рівні 39 куб.м.

Оператор ГРМ в установленому законодавством порядку має право припинити/обмежити газопостачання (розподіл природного газу) на об`єкт споживача (у тому числі побутового споживача) з дотриманням ПТЕСГ та нормативних документів, що визначають порядок обмеження/припинення природного газу, зокрема у випадку визнання в установленому порядку аварійним станом газорозподільної системи та/або ліквідація наслідків аварій, спричинених надзвичайними ситуаціями техногенного, природного або екологічного характеру, та проведення ремонтно-відновлювальних робіт (п. 8 пункту 1 глави 7 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем).

Відповідно до п. 9 глави 6 розділу 6 Кодексу газорозподільних систем припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу не звільняє споживача від зобов`язання оплати вартості послуг за договором розподілу природного газу, крім випадків, передбачених цим пунктом, у тому числі розірвання цього договору або внесення змін до заяви-приєднання, що є додатком до договору розподілу природного газу, та вилучення об`єкта споживача.

Згідно п. 3 глави 4 розділу 9 Кодексу газорозподільних систем у разі тимчасового не проживання зареєстрованих на об`єкті споживача осіб споживач (або уповноважена ним особа) має своєчасно, але не пізніше ніж у місячний строк повідомити про це Оператора ГРМ та надати документи, які підтверджують відсутність зареєстрованої особи. Якщо період відсутності зареєстрованої особи буде перевищувати шість місяців, споживач (або уповноважена ним особа) у місячний строк з моменту закінчення кожного шестимісячного періоду має надавати Оператору ГРМ оновлену письмову заяву з відповідними підтвердними документами.

Якщо на певний період, зокрема в неопалювальний період, споживач не планує використовувати природний газ та бажає щоб за його об`єктом чи окремим газовим приладом не здійснювалося нарахування за нормами споживання, він має письмово звернутися із заявою до Оператора ГРМ про припинення розподілу природного газу на об`єкт споживача або на окремий газовий прилад. У разі отримання такої заяви Оператор ГРМ протягом п`яти робочих днів у міській місцевості та десяти робочих днів у сільській місцевості з дня реєстрації заяви зобов`язаний здійснити відповідне припинення (обмеження) розподілу природного газу на об`єкт (газовий прилад) споживача шляхом закриття та опломбування в установленому законодавством порядку запірних пристроїв. Відновлення розподілу природного газу в такому разі має бути здійснено Оператором ГРМ в установленому цим Кодексом порядку.

Якщо по об`єкту споживача будуть відсутні зареєстровані особи та на об`єкт споживача не буде в установленому законодавством порядку припинено розподіл природного газу, об`єм спожитого природного газу нараховується, виходячи з розрахунку на одну особу. Якщо на об`єкті споживача зареєстрована одна особа та розподіл природного газу в установленому законодавством порядку не припинявся у випадку її тимчасової відсутності, перерахунок об`єму розподіленого/поставленого природного газу, пов`язаний з її тимчасовою відсутністю, не здійснюється.

Разом з тим, Верховним Судом у cправі № 914/3254/21 сформовано наступний правовий висновок "Припинення або обмеження розподілу (споживання) природного газу за наявності фізичного підключення об`єкта споживача до газорозподільної мережі, тобто в період, коли не відбувалося механічного від`єднання об`єкта споживача від цієї мережі та вилучення такого об`єкта, а заява про остаточне припинення користування природним газом і розірвання договору споживачем не подавалася, не звільняє споживача від договірного зобов`язання оплати вартості послуг з розподілу природного газу за вказаний період, оскільки саме механічне від`єднання газових мереж споживача від газорозподільної системи виключає можливість цілодобового доступу споживача до газорозподільної системи і розподілу (переміщення) належного споживачу (його постачальнику) природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки до межі балансової належності об`єкта споживача".

07.11.2023 АТ Оператор газорозподільної системи Потавагаз здійснено механічне від`єднання газових мереж позивача від газорозподільної системи.

Враховуючи висновок, викладений у постанові Верховного Суду від 27.09.2022 суд вважає, що в період фактичного від`єднання з 07.11.2023 (дати механічного від`єднання газових мереж споживача) до 02.07.2024 (з 03.07.2024 газопостачання на об`єкті споживача було відновлено) у позивача був відсутній обов`язок щодо сплати вартості наданих послуг з розподілу природного газу, який за цей період складає 110 грн 14 коп.

Частиною 1 статті 81 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи, що припинення споживання природного газу не звільняє споживача, приєднаного до системи газопостачання, від оплати послуг за забезпечення доступу до газорозподільної системи з можливістю споживання природного газу, а позивач договір про розподілу природного газу не розривав, враховуючи відсутність обов`язку позивача щодо сплати вартості наданих послуг з розподілу природного газ за період з 07.11.2023 по 02.07.2024, то позовні вимоги до АТ «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» про повернення вказаної суми підлягають до часткового задоволення та необхідно стягнути на користь позивача 110 грн. 14 коп.

Позивачем не доведено факту заподіяння їй діями АТ «Оператор газорозподільної системи Полтавагаз» моральної шкоди, тому у задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.

Відповідно до ч. 6 ст. 141 ЦПК України якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Оскільки позов задоволено частково, то з АТ «Оператор газорозподільної системи Полтавагаз» в азунок держави необхідно стягнути судовий збір в сумі 56 грн 08 копійок (1211,2х4,63/100), всі інші судові витрати необхідно віднести за рахунок держави, оскільки позивача звільнено від сплати судового збору,

Керуючись ст.ст. 10, 12,13, 18, 81, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, -

У Х В А Л И В:

У задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 до ТОВ «Полтавагаз Збут» відмовити повність.

Позовні вимоги ОСОБА_1 до акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» задовольнити частково.

Стягнути з акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» на користь ОСОБА_1 110 грн 14 коп.

В іншій частині- відмовити .

Стягнути з акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Полтавагаз» на користь держави судовий збір в розмірі 56 грн 08 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Повний текст рішення складено та проголошено 05.05.2025.

Суддя

СудКобеляцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення05.05.2025
Оприлюднено09.05.2025
Номер документу127149059
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, пов’язаних із застосуванням Закону України «Про захист прав споживачів»

Судовий реєстр по справі —532/537/25

Рішення від 05.05.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 29.04.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 29.04.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 29.04.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 29.04.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 24.04.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

Ухвала від 13.03.2025

Цивільне

Кобеляцький районний суд Полтавської області

Мороз Т. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні