Постанова
від 06.05.2025 по справі 160/21261/24
ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

06 травня 2025 року м. Дніпросправа № 160/21261/24Суддя І інстанції Голобутовський Р.З.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Коршуна А.О., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «МЕТІНВЕСТ-КРИВОРІЗЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

ВСТАНОВИВ:

ТОВ «МЕТІНВЕСТ-КРИВОРІЗЬКИЙ РЕМОНТНО-МЕХАНІЧНИЙ ЗАВОД» звернулося з вищевказаним позовом до суду в якому в якому просило визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0164700412 від 15.04.2024 форми «Н».

В обґрунтування позову посилається на протиправність оскарженого податкового повідомлення-рішення.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року позовні вимоги було задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми «Н» Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0164700412 від 15.04.2024 форми «Н» в сумі 144579,93 грн. У задоволенні іншої частини позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Головного управління ДПС у Дніпропетровській області подало апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції, просить його скасувати та прийняти нове яким відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі, зазначає, що суд першої інстанції прийшов до висновку, що податкове повідомлення-рішення №0164700412 від 15.04.2024 в частині нарахування позивачу штрафу у розмірі 2986 грн. є правомірним та не підлягає скасуванню, проте, за результатом розгляду справи по суті, судом позовні вимоги було задоволено та скасовано оскаржуване податкове повідомлення-рішення в повному обсязі. ПКУ не передбачено механізм фіксації дати отримання покупцем такого РК. Тому, з метою недопущення невідповідностей при складанні податкової звітності та уникнення неточностей при обрахунку в СЕА ПДВ суми перевищення податкових зобов`язань, зазначених платником у поданих податкових деклараціях з урахуванням поданих уточнюючих розрахунків до них, на сумою податку, що міститься в складених таким платником ПН/РК, зареєстрованих в ЄРПН (SПеревищ), доцільно реєстрацію РК на зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг до податкових накладних здійснювати з урахуванням термінів, визначених пунктом 201.10 статті 201 ПКУ та пункту 89 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ. Крім того, ПКУ не визначено перелік документів, які можуть слугувати підтвердженням дати отримання покупцем такого РК при камеральній перевірці дотримання строків реєстрації ПН/РК в ЄРПН. Враховуючи те, що ПКУ не передбачено механізму фіксації дати отримання покупцем РК, Акт перевірки було складено з використанням даних підсистеми «Несвоєчасна реєстрація ПН/РК» АС «Податковий аудит» ІКС «Податковий блок» з урахування норм пункту 201.10 статті 201 ПКУ, пункту 89 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ та підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 2 розділу ХХ «Перехідні положення» ПКУ. У разі ненадання платником податку продавцем РК, який передбачає зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, доцільним є подання платником податку покупцем до податкової декларації з ПДВ заяви зі скаргою на такого продавця та копій документів, передбачених пунктом 201.10 статті 201 ПКУ, у тому числі документів, що засвідчують дату отримання такого РК.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційних скарги, обговоривши їх доводи, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та знайшло підтвердження під час апеляційного розгляду справи, що Головним державним інспектором Криворізького відділу податків і зборів з юридичних осіб управління оподаткування юридичних осіб ГУ ДПС Дніпропетровській області Гончаренко Людмилою Миколаївною, на підставі п. 75.1. ст. 75, п.п. 20.1.4 п.20.1 ст.20 та п. 200.10 статті 200 розділу V Податкового кодексу України, у порядку статті 76 розділу ІІ Податкового кодексу України проведено камеральну перевірку дотримання порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригувань з податку на додану вартість зареєстрованих у Єдиному реєстрі податкових накладних TOB «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» (код за ЄДРПОУ 35484610).

За результатами камеральної перевірки складено Акт від 14.03.2024 №10976/04-36-04-12/31366355 «Про результати камеральної перевірки щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» (код за ЄДРПОУ 35484610)», яким встановлено порушення ТОВ "Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод": п.201.1, 201.10 ст.201 ПКУ в частині порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням терміну реєстрації на суму ПДВ в розмірі 679342,79 грн.

Акт перевірки було отримано ТОВ «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» 27.03.2024.

09.04.2024 TOB «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» не погодилось з висновками наведеними в Акті №10976 та подало заперечення на акт перевірки.

Заперечення ТОВ «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» на Акт камеральної перевірки було залишено без розгляду.

Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Кодексу, п. 90 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу, ГУ ДПС у Дніпропетровській області застосовано штрафні санкції за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування в ЄРПН та винесено ППР (форми «Н») від 15.04.2024 №0164700412 у сумі 147565,93 грн.

За результатом адміністративного оскарження вказане податкове повідомлення-рішення було залишено без змін..

Вважаючи податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області №0164700412 від 15.04.2024 форми «Н» протиправними, а свої права порушеними, Товариство з обмеженою відповідальністю «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» звернулось з цим позовом до суду.

Частково задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того обов`язковою умовою встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування у випадку порушення граничного строку - 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) є саме встановлення дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних отримувачем (покупцем). Разом з тим, ані акт перевірки, ані розрахунок до ППР не містять інформації про дату отримання розрахунків коригування до податкових накладних покупцем.

Колегія суддів погоджується з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.

Надаючи оцінку несвоєчасності подання розрахунків коригування суд прешої інстанції вірно виходив з наступного.

Відповідно до п.192.1 ст.192 ПК України якщо після постачання товарів/послуг здійснюється будь-яка зміна суми компенсації їх вартості, включаючи наступний за постачанням перегляд цін, перерахунок у випадках повернення товарів/послуг особі, яка їх надала, або при поверненні постачальником суми попередньої оплати товарів/послуг, суми податкових зобов`язань та податкового кредиту постачальника та отримувача підлягають відповідному коригуванню на підставі розрахунку коригування до податкової накладної, складеному в порядку, встановленому для податкових накладних, та зареєстрованому в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Розрахунок коригування до податкової накладної не може бути зареєстрований в Єдиному реєстрі податкових накладних пізніше 1095 календарних днів з дати складання податкової накладної, до якої складений такий розрахунок коригування.

Розрахунок коригування, складений постачальником товарів/послуг до податкової накладної, яка складена на отримувача - платника податку, підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних:

постачальником (продавцем) товарів/послуг, якщо передбачається збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника або якщо коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

отримувачем (покупцем) товарів/послуг, якщо передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, для чого постачальник надсилає складений розрахунок коригування отримувачу.

З аналізу цієї статті видно, що розрахунок коригування може передбачати:

- збільшення суми компенсації їх вартості на користь такого постачальника;

- коригування кількісних та вартісних показників у підсумку не змінює суму компенсації;

- зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

Отже, оскільки у спірному випадку розрахунки коригування стосувалися зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг, то обов`язок по реєстрації цих розрахунків коригування в ЄРПН покладався на позивача як покупця товару.

Згідно пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (в редакції, що була чинна на момент реєстрації податкових накладних), реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Виходячи з положень вказаної норми права, позивач був зобов`язаний виконати свій обов`язок щодо реєстрації розрахунків коригування протягом 15 календарних днів з дня отримання цих розрахунків коригування.

Не виконання такого обов`язку протягом встановлено строку є підставою для застосування штрафних санкцій, передбачених ст. 120-1 ПК України.

Визначальним для застосування штрафних санкцій є встановлення дотримання чи не дотримання позивачем строків реєстрації розрахунків коригування, які складені його постачальниками - продавцями та які стосувалися зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.

За таких обставин суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що у спірних правовідносинах необхідним перш за все встановлення дати отримання позивачем вказаних розрахунків коригування від постачальників, оскільки 15-ти денний строк для реєстрації розрахунків коригування починає свій перебіг з дня отримання покупцем (позивачем) таких розрахунків коригування від постачальників продавців.

Отже, строки реєстрації розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, обраховуються інакше, аніж інші. Строк для такої реєстрації обраховується від дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), а не від складання такого розрахунку.

Так, у стовпчику 6 Розрахунку до оскаржуваного ППР (крім ПН 25, 26, 72, 71) вказані саме від`ємні значення, отже за цими рядками, в яких міститься від`ємне значення, це виключно розрахунки коригування, які передбачали зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг.

Цей факт також не потребує доказування, оскільки заснований виключно на вимогах законодавства.

Позивача було притягнуто до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію розрахунків коригування, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику.

Оскільки стовпчик 6 розрахунку до ППР з назвою «Сума ПДВ, грн» містить саме від`ємні значення, то для притягнення позивача до відповідальності відповідач зобов`язаний в Акті перевірки чи в розрахунку до ППР вказати не дату виписки ПН/РК, як це було зроблено в 2 стовпчику розрахунку до ППР, а зазначити дату отримання покупцем (позивачем) таких розрахунків коригування.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що обов`язковою умовою встановлення факту порушення граничного строку реєстрації розрахунку коригування у випадку порушення граничного строку - 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем) є саме встановлення дати отримання розрахунків коригування до податкових накладних отримувачем (покупцем).

В той же час, ані акт перевірки, ані розрахунок до ППР не містять інформації про дату отримання розрахунків коригування до податкових накладних покупцем, не містить такої інформації і апеляційна скарга контролюючого органу

Нормами ПК України чітко передбачено, що строк у який повинен здійснити дії платник податків обчислюється з моменту отримання розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем), в той же час, відповідач, не маючи відповідних відомостей про дати отримання покупцем таких розрахунків, наклав штраф.

Відповідачем не спростовано того факту, що розрахунки коригування були складені постачальником товарів/послуг до податкових накладних (що складені на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику) та не надав будь-яких даних про час отримання позивачем (як покупцем) таких розрахунків коригування.

За таких обставин суд першої інстанції прийшов до вірних висновків про протиправність оскарженого податкового повідомлення-рішення в частині застосування до ТОВ «Метінвест-Криворізький ремонтно-механічний завод» штрафу в розмірі 144579,93 грн (147565,93 - 2986,00)та як наслідок його скасування в цій частині .

Також суд першої інстанції врахував той факт позивач визнає вчинення ним порушень щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних №25 від 14.11.2022, №26 від 15.11.2022, №72 від 26.08.2022, №71 від 18.08.2022 та №97 від 19.05.2022 в частині нарахування штрафу розмірі 235,17грн та не оскаржує суму штрафу нараховану за такі порушення, а тому дійшов вірного висновку про правомірність нарахування позивачу штрафу у розмірі 2986 грн. за порушення граничних строків реєстрації в ЄРПН зазначених податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних., а тому податкове повідомлення-рішення №0164700412 від 15.04.2024 в частині нарахування позивачу штрафу у розмірі 2986 грн. є правомірним та не підлягає скасуванню.

Податкове повідомлення-рішення (форми «Н») від 15.04.2024 №0164700412 було прийнято на суму 147565,93 грн., а скасовано судом в частині суми 144579,93.

За таких обставин не знайшли свого підтвердження доводи викладені контролюючим органом в апеляційній скарзі з приводу задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч. 1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 січня 2025 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.

В повному обсязі постанова складена 06 травня 2025 року.

Головуючий - суддяД.В. Чепурнов

суддяА.О. Коршун

суддяС.В. Сафронова

СудТретій апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення06.05.2025
Оприлюднено09.05.2025
Номер документу127167923
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них

Судовий реєстр по справі —160/21261/24

Постанова від 06.05.2025

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 19.02.2025

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 19.02.2025

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Ухвала від 03.02.2025

Адміністративне

Третій апеляційний адміністративний суд

Чепурнов Д.В.

Рішення від 08.01.2025

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Голобутовський Роман Зіновійович

Ухвала від 08.01.2025

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Голобутовський Роман Зіновійович

Ухвала від 15.08.2024

Адміністративне

Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Голобутовський Роман Зіновійович

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні