Шостий апеляційний адміністративний суд
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 320/12380/24
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 травня 2025 року м. Київ
Шостий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Судді-доповідача: Бужак Н. П.
Суддів: Кобаля М.І., Мельничука В.П.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області на рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року, суддя Парненко В.С., у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» звернулось до Київського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління ДПС у Київській області, Державної податкової служби України, в якому просило:
І. Скасувати:
1. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852060/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №242 від 21.04.2023 року на суму 16 857,07 грн з урахуванням ПДВ;
2. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852061/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №33 від 06.04.2023 року на суму 76 728,00 грн з урахуванням ПДВ;
3. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852062/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №265 від 24.04.2023 року на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
4. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852063/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №207 від 19.04.2023 року на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
5. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852064/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №68 від 10.04.2023 року на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
6. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852065/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної №119 від 13.04.2023 року на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
ІІ. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних:
- податкову накладну №242 від 21.04.2023 на суму 16 857,07 грн з урахуванням ПДВ;
- податкову накладну №33 від 06.04.2023 на суму 76 728,00 грн з урахуванням ПДВ;
- податкову накладну №265 від 24.04.2023 на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
- податкову накладну №207 від 19.04.2023 на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
- податкову накладну №68 від 10.04.2023 на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
- податкову накладну №119 від 13.04.2023 на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ,
датами їх фактичного надходження на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що рішенням про відмову в реєстрації податкової накладної № 242 від 21.04.2023, № 33 від 06.04.2023, № 265 від 24.04.2023, № 207 від 19.04.2023, № 68 від 10.04.2023, № 119 від 13.04.2023 є протиправними, оскільки надані позивачем документи та пояснення були достатніми для прийняття контролюючим органом рішень про реєстрацію в ЄРПН податкових накладних. Таким чином, зважаючи на виконання платником податку обов`язку щодо підтвердження господарських операцій, зазначені у позові обставини у своїй сукупності свідчать про відсутність законних та достатніх підстав для зупинення реєстрації податкових накладних.
Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року адміністративний позов задоволено частково.
Скасовано:
1. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852060/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 242 від 21.04.2023 р. на суму 16 857,07 грн з урахуванням ПДВ;
2. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852061/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 33 від 06.04.2023 р. на суму 76 728,00 грн з урахуванням ПДВ;
3. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852062/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 265 від 24.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
4. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852063/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 207 від 19.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
5. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852064/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 68 від 10.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ;
6. Рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852065/35326295 про відмову в реєстрації податкової накладної № 119 від 13.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ.
Зобов`язано Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 242 від 21.04.2023 р. на суму 16 857,07 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 33 від 06.04.2023 р. на суму 76 728,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 265 від 24.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 207 від 19.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 68 від 10.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 119 від 13.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ, - датами їх фактичного надходження на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 13403,80 грн.
Стягнуто на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» понесені судові витрати на правову допомогу у розмірі 10 000,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області.
В іншій частині вимог позову - відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеним рішенням суду, Головне управління ДПС у Київській області звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Частиною 2 статті 311 КАС України визначено, що якщо під час письмового провадження за наявними у справі матеріалами суд апеляційної інстанції дійде висновку про те, що справу необхідно розглядати у судовому засіданні, то він призначає її до апеляційного розгляду в судовому засіданні.
Колегія суддів, враховуючи обставини даної справи, а також те, що апеляційна скарга подана на рішення, перегляд якого можливий за наявними у справі матеріалами на підставі наявних у ній доказів, не вбачає підстав для проведення розгляду апеляційної скарги за участю учасників справи у відкритому судовому засіданні.
В матеріалах справи достатньо письмових доказів для вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін у розгляді справи не обов`язкова.
З огляду на викладене, колегія суддів визнала можливим розглянути справу в порядку письмового провадження.
Перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Судом першої інстанції встановлено, що відповідно відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців основним видом економічної діяльності ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» згідно КВЕД є: 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" є замовником об`єкту будівництва житлового будинку №7 у складі «Будівництво багатоквартирних житлових будинків, об`єктів соціальної інфраструктури та надземного паркінгу. Вул. Київська на території 3 мікрорайону IV житлового району м. Бровари», «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями, Київська область, м. Бровари, на розі вул. Симоненка Василя та вул. Чорновола В`ячеслава 3 мікрорайону IV житлового району».
За поясненнями позивача, станом на час розгляду справи об`єкт знаходиться на стадії будівництва та не введений в експлуатацію, у зв`язку з цим проходить продаж - майнових прав на квартиру.
11.11.2019 року ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" уклало з ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕНЗАБУД» (код ЄДРПОУ 42056140) Договір генпідряду № ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року.
Згідно Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року генеральним підрядником будівництва є ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ВЕНЗАБУД».
ТОВ «ВЕНЗАБУД» виконує своїми силами та/або доручає виконання окремих видів і комплексів робіт спеціалізованим підрядним організаціям - субпідрядникам. Генеральний підрядник повністю відповідає перед ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за здійснення комплексу підрядних робіт та їх належну якість, своєчасне усунення дефектів і недоробок.
Щомісячно ТОВ «ВЕНЗАБУД» передає ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" виконані роботи по Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року за календарний місяць. Передача-приймання виконаних робіт по даному Договору за календарний місяць оформлюється Сторонами шляхом підписання Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та Довідки про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за календарний місяць. Протягом 10 (десяти) робочих днів з дати надання Генпідрядником Замовнику на підпис Акту приймання виконаних будівельних робіт Замовник приймає виконані роботи та підписує такий Акт або в той же строк надає мотивовану відмову від прийняття робіт та підписання вказаних документів.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" має право здійснювати авансові платежі Генпідряднику по Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року, а також проводити розрахунки за виконані будівельні роботи на підставі Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в і Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3.
Товариство уклало з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БК СОЛІД ХАУС" (код ЄДРПОУ 39150883) Договір купівлі- продажу майнових прав №040123-001 від 04.01.2023 року. Загальна договірна вартість майнових прав за Договором складає 1 845 084,00 грн., в тому числі ПДВ.
Згідно умов зазначеного вище договору за період з 04.01.2023 по 21.04.2023 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "БК СОЛІД ХАУС" було сплачено кошти за майнові права у сумі 1 861 941,07 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями №3396 від 12.01.2023 року на суму 615 028,00 грн, сума ПДВ 102 504,67 грн, №3397 від 13.01.2023 року на суму 615 028,00 грн, сума ПДВ 102 504,67 грн, № 3341 від 09.03.2023 року на суму 538 300,00 грн, сума ПДВ 89 716,67 грн, № JBKLN46O79 від 06.04.2023 року на суму 76 728,00 грн, сума ПДВ 12 788,00 грн, № 3355 від 06.04.2023 року на суму 16 857,07 грн, сума ПДВ 2809,51 грн та карткою рахунку 361 за період з 04.01.2023 по 21.04.2023, а Товариство на отримані кошти зареєструвало в ЄРПН податкові накладні: № 51 від 12.01.2023 р. на загальну суму 615 028,00 грн, сума ПДВ 102 504,67 грн; № 58 від 13.01.2023 р. на загальну суму 615 028,00 грн, сума ПДВ 102 504,67 грн; № 55 від 09.03.2023 р. на загальну суму 538 300,00 грн, сума ПДВ 89 716,67 грн; №33 від 06.04.2023 р. на загальну суму 76728,00 грн, сума ПДВ 12 788,00 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Майнові права на житлові приміщення та зазначено Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної) - 00104 - житлове приміщення.
По факту отримання коштів 06.04.2023 року на суму 76 728,00 грн, згідно платіжного доручення № JBKLN46O79 від 06.04.2023 року, відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ сформовано та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 33 від 06.04.2023 р. на загальну суму 76728,00 грн, сума ПДВ - 12 788,00 грн, реєстрація якої зупинена.
Податкову накладну № 33 від 06.04.2023 р. на загальну суму 76 728,00 грн, сума ПДВ - 12 788,00 грн було сформовано згідно предмету договору - Майнові права на житлові приміщення та зазначено Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної) - 00104 - житлове приміщення. Даний Код товару відповідає предмету договору та основному коду КВЕД ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» -41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
Причиною зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Зазначена інформація відповідає інформації по зареєстрованій податковим накладним за період з 04.01.2023 року по 06.04.2023 року згідно Договору купівлі-продажу майнових прав № 040123-001 від 04.01.2023 року.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за період з 01.04.2023 по 21.04.2023 здійснило авансові платежі ТОВ«ВЕНЗАБУД» згідно Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року на суму 6 782 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями: № 192365366 від 04.04.2023 року на суму 2 900 000,00 грн, сума ПДВ- 483 333,33 грн; № 192365367 від 04.04.2023 року на суму 57 000,00 грн, сума ПДВ- 9 500,00 грн; № 44 від 04.04.2023 року на суму 230 000,00 грн, сума ПДВ- 38 333,33 грн; № 192365374 від 06.04.2023 року на суму 755 000,00 грн, сума ПДВ- 125 833,33 грн; № 48 від 07.04.2023 року на суму 1 000 000,00 грн, сума ПДВ- 166 666,67 грн; № 192365384 від 07.04.2023 року на суму 1 090 000,00 грн, сума ПДВ- 181 666,67 грн; № 192365385 від 07.04.2023 року на суму 150 000,00 грн, сума ПДВ- 25 000,00 грн; № 50 від 10.04.2023 року на суму 600 000,00 грн, сума ПДВ- 100 000,00 грн.
ТОВ «ВЕНЗАБУД» по факту отримання авансових коштів відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ у податкових накладних зазначило наступну інформацію: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Комплекс будівельно-монтажних і пуско-налагоджувальних робіт по зведенню Об`єкта: «Будівництво багатоквартирних житлових будинків, об`єктів соціальної інфраструктури та надземного паркінгу. Вул. Київська на території 3 мікрорайону IV житлового району м. Бровари», «Будівництво багатоквартирних житлових будинків з вбудовано-прибудованими приміщеннями, Київська область, м. Бровари, на розі вул. Симоненка Василя та вул. Чорновола В`ячеслава 3 мікрорайону IV житлового району», що відповідає предмету договору, згідно п.2.1 Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року. Код послуги згідно з ДКПП зазначений в зареєстрованих накладних - 41.00 Будівлі та будування будівель, відповідає предмету робіт та основному коду КВЕД ТОВ «ВЕНЗАБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
31.03.2023 ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" прийняло роботи ТОВ «ВЕНЗАБУД» та завірило Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року та Акти №1-79 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року до Договору генпідряду ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року на суму 22 852 180,64 грн.
Дебіторська заборгованість по Договору генпідряду №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП II від 11 листопада 2019 року на 21.04.2023 року становить 143 163 093,92 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.04.2023 по 21.04.2023.
07.04.2021 року Товариство уклало з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" (код ЄДРПОУ 43961801) Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру №1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року. Загальна договірна вартість майнових прав за Договором складає 4 303 818,00 грн, в тому числі ПДВ.
Згідно умов зазначеного вище договору за період з 07.04.2021 по 24.04.2023 ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" було сплачено кошти за майнові права у сумі 2462519,16 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 245 від 27.09.2021 року, № 272 від 26.10.2021 року, № 335 від 24.11.2021 року, № 375 від 30.12.2021 року, № 24 від 21.01.2022 року, № 52 від 28.02.2023 року, № 55 від 07.03.2023 року, № 67 від 15.03.2023 року, № 75 від 21.03.2023 року, № 79 від 27.03.2023 року, № 88 від 31.03.2023 року, № 101 від 10.04.2023 року, № 102 від 19.04.2023 року, № 113 від 24.04.2023 року та карткою рахунку 361 за період з 07.04.2021 по 24.04.2023, а Товариство на отримані кошти зареєструвало:
№ 502 від 27.09.2021 р. на загальну суму 194 733,17 грн з ПДВ;
№ 393 від 26.10.2021 р. на загальну суму 258 749,76 грн з ПДВ;
№ 382 від 24.11.2021 р. на загальну суму 263 752,74 грн з ПДВ;
№ 465 від 30.12.2021 р. на загальну суму 267 163,02 грн з ПДВ;
№ 308 від 21.01.2022 р. на загальну суму 278 120,47 грн з ПДВ;
№ 200 від 28.02.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 40 від 07.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 83 від 15.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№139 від 21.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 218 від 27.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 247 від 31.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 68 від 10.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 207 від 19.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Майнові права на житлові приміщення; Код товару згідно з УКТ ЗЕД - 00104.
По факту отримання коштів 24.04.2023 на суму 200 000,00 грн, згідно платіжного доручення №113 від 24.04.2023 року, відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ сформовано та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 265 від 24.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, реєстрація якої зупинена.
Податкову накладну № 265 від 24.04.2023 року на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн. Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної)- 00104 - житлове приміщення. Даний Код товару відповідає предмету договору та основному коду КВЕД ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
Зазначена інформація відповідає інформації по зареєстрованим податковим накладним за період з 07.04.2021 по 24.04.2023 року згідно Договору купівлі-продажу майнових прав на квартиру № 1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року.
Причиною зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за період з 01.01.2023 по 24.04.2023 здійснило авансові платежі ТОВ «ВЕНЗАБУД» згідно Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 23 210 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:
№ 2980884 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980885 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980886 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980887 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980888 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№ 2980889 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№ 2980898 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№ 2980900 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№ 2980901 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№ 2980902 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№ 2980903 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№ 2980904 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980911 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980914 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№ 2980920 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№ 2980929 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№ 2980931 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№ 2980948 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№ 2980950 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
ТОВ «ВЕНЗАБУД» на отримані авансові кошти зареєструвало податкові накладні:
№1 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№2 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№3 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№4 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№5 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№6 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№7 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№9 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№14 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№15 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№16 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№18 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№19 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№20 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№22 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№24 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№25 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№28 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№29 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Комплекс будівельно-монтажних і пуско - налагоджувальних робіт по зведенню Об`єкта: «Будівництво багатофункціонального комплексу (готельно-офісного та житлового призначення з підземним паркінгом) на вул. Набережно-Хрещатицька, 21 у Подільському районі м. Києва», що повністю відповідає предмету договору, згідно п.2.1 Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019- ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року. Код послуги згідно з ДКПП зазначений в зареєстрованих накладних - 41.00 Будівлі та будування будівель, відповідає предмету робіт та основному коду КВЕД ТОВ «ВЕНЗАБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
31.03.2023 ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" прийняло роботи ТОВ «ВЕНЗАБУД» та завірило Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року та Акти №1-22 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року до Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП- ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 7 972 545,60 грн.
Дебіторська заборгованість по Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на 24.04.2023 становить 65404227,10 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2023 по 24.04.2023.
07.04.2021 року Товариство уклало з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" (код ЄДРПОУ 43961801) Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру №1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року. Загальна договірна вартість майнових прав за Договором складає 4 303 818,00 грн, в тому числі ПДВ.
Згідно умов зазначеного вище договору за період з 07.04.2021 по 19.04.2023 ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" було сплачено кошти за майнові права у сумі 2262519,16 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 245 від 27.09.2021 року, № 272 від 26.10.2021 року, № 335 від 24.11.2021 року, № 375 від 30.12.2021 року, № 24 від 21.01.2022 року, № 52 від 28.02.2023 року, № 55 від 07.03.2023 року, № 67 від 15.03.2023 року, № 75 від 21.03.2023 року, № 79 від 27.03.2023 року, № 88 від 31.03.2023 року, № 101 від 10.04.2023 року, № 102 від 19.04.2023 року та карткою рахунку 361 за період з 07.04.2021р. по 19.04.2023 року, а Товариство на отримані кошти зареєструвало податкові накладні:
№ 502 від 27.09.2021 р. на загальну суму 194 733,17 грн з ПДВ;
№ 393 від 26.10.2021 р. на загальну суму 258 749,76 грн з ПДВ;
№ 382 від 24.11.2021 р. на загальну суму 263 752,74 грн з ПДВ;
№ 465 від 30.12.2021 р. на загальну суму 267 163,02 грн з ПДВ;
№ 308 від 21.01.2022 р. на загальну суму 278 120,47 грн з ПДВ;
№ 200 від 28.02.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 40 від 07.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 83 від 15.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 139 від 21.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 218 від 27.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 247 від 31.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 68 від 10.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Майнові права на житлові приміщення; Код товару згідно з УКТ ЗЕД - 00104.
По факту отримання коштів 19.04.2023 на суму 200 000,00 грн, згідно платіжного доручення № 102 від 19.04.2023 року, відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ сформовано та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 207 від 19.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, реєстрація якої зупинена.
Податкову накладну № 207 від 19.04.2023 року на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн. Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної) - 00104 - житлове приміщення. Даний Код товару відповідає предмету договору та основному коду КВЕД ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» -41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
Зазначена інформація відповідає інформації по зареєстрованим податковим накладним за період з 07.04.2021 року по 19.04.2023 року згідно Договору купівлі- продажу майнових прав на квартиру № 1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року.
Причиною зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за період з 01.01.2023 по 30.04.2023 здійснило авансові платежі ТОВ «ВЕНЗАБУД» згідно Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 23 210 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:
№ 2980884 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980885 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980886 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980887 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980888 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№ 2980889 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№ 2980898 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№ 2980900 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№ 2980901 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№ 2980902 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№ 2980903 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№ 2980904 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980911 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980914 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№ 2980920 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№ 2980929 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№ 2980931 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№ 2980948 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№ 2980950 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
ТОВ «ВЕНЗАБУД» на отримані авансові кошти зареєструвало податкові накладні:
№1 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№2 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№3 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№4 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№5 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№6 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№7 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№9 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№14 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№15 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№16 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№18 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№19 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№20 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№22 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№24 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№25 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№28 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№29 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Комплекс будівельно-монтажних і пуско - налагоджувальних робіт по зведенню Об`єкта: «Будівництво багатофункціонального комплексу (готельно-офісного та житлового призначення з підземним паркінгом) на вул. Набережно-Хрещатицька, 21 у Подільському районі м. Києва», що повністю відповідає предмету договору, згідно п.2.1 Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019- ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року. Код послуги згідно з ДКПП зазначений в зареєстрованих накладних - 41.00 Будівлі та будування будівель, відповідає предмету робіт та основному коду КВЕД ТОВ «ВЕНЗАБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
31.03.2023 ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" прийняло роботи ТОВ «ВЕНЗАБУД» та завірили Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року та Акти №1-22 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року до Договору генпідряду №ВНБ-10/12/2019-ГП- ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 7 972 545,60 грн.
Дебіторська заборгованість по Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на 24.04.2023 становить 65404227,10 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2023 по 24.04.2023.
07.04.2021 року Товариство уклало з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" (код ЄДРПОУ 43961801) Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру №1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року. Загальна договірна вартість майнових прав за Договором складає 4 303 818,00 грн, в тому числі ПДВ.
Згідно умов зазначеного вище договору за період з 07.04.2021 по 10.04.2023 ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РІККОЛЛІ" було сплачено кошти за майнові права у сумі 2062519,16 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 245 від 27.09.2021 року, № 272 від 26.10.2021 року, № 335 від 24.11.2021 року, № 375 від 30.12.2021 року, №24 від 21.01.2022 року, № 52 від 28.02.2023 року, № 55 від 07.03.2023 року, № 67 від 15.03.2023 року, № 75 від 21.03.2023 року, № 79 від 27.03.2023 року, № 88 від 31.03.2023 року, № 101 від 10.04.2023 року та карткою рахунку 361 за період з 07.04.2021 по 10.04.2023, а Товариство на отримані кошти зареєструвало податкові накладні:
№ 502 від 27.09.2021 р. на загальну суму 194 733,17 грн з ПДВ;
№ 393 від 26.10.2021 р. на загальну суму 258 749,76 грн з ПДВ;
№ 382 від 24.11.2021 р. на загальну суму 263 752,74 грн з ПДВ;
№ 465 від 30.12.2021 р. на загальну суму 267 163,02 грн з ПДВ;
№ 308 від 21.01.2022 р. на загальну суму 278 120,47 грн з ПДВ;
№ 200 від 28.02.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№40 від 07.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 83 від 15.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 139 від 21.03.2023 р. на загальну суму 50 000,00 грн з ПДВ;
№ 218 від 27.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ;
№ 247 від 31.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн з ПДВ.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Майнові права на житлові приміщення; Код товару згідно з УКТ ЗЕД - 00104.
По факту отримання коштів 10.04.2023 на суму 200 000,00 грн, згідно платіжного доручення № 101 від 10.04.2023 року, відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ сформовано та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 68 від 10.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, реєстрація якої зупинена.
Податкову накладну № 68 від 10.04.2023 року на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн. Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної) - 00104 - житлове приміщення. Даний Код товару відповідає предмету договору та основному коду КВЕД ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
Зазначена інформація відповідає інформації по зареєстрованим податковим накладним за період з 07.04.2021 по 10.04.2023 року, згідно Договору купівлі- продажу майнових прав на квартиру № 1/3/50-ІЛ від 07.04.2021 року.
Причиною зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за період з 01.01.2023 по 30.04.2023 здійснило авансові платежі ТОВ «ВЕНЗАБУД» згідно Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 23 210 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:
№ 2980884 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980885 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980886 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980887 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980888 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№ 2980889 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№ 2980898 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№ 2980900 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№ 2980901 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№ 2980902 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№ 2980903 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№ 2980904 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980911 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980914 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№ 2980920 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№ 2980929 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№ 2980931 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№ 2980948 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№ 2980950 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
ТОВ «ВЕНЗАБУД» на отримані авансові кошти зареєструвало податкові накладні:
№1 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№2 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№3 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№4 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№5 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№6 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№7 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№9 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№14 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№15 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№16 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№18 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№19 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№20 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№22 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№24 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№25 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№28 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№29 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Комплекс будівельно-монтажних і пуско - налагоджувальних робіт по зведенню Об`єкта: «Будівництво багатофункціонального комплексу (готельно-офісного та житлового призначення з підземним паркінгом) на вул. Набережно-Хрещатицька, 21 у Подільському районі м. Києва», що повністю Документ сформований в системі 25 «Електронний суд» 20.06.2023 відповідає предмету договору, згідно п.2.1 Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019- ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року. Код послуги згідно з ДКПП зазначений в зареєстрованих накладних - 41.00 Будівлі та будування будівель, відповідає предмету робіт та основному коду КВЕД ТОВ «ВЕНЗАБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
31.03.2023 ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" прийняло роботи ТОВ «ВЕНЗАБУД» та завірили Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року та Акти №1-22 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року до Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП- ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 7 972 545,60 грн.
Дебіторська заборгованість по Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на 24.04.2023 становить 65404227,10 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2023р. по 24.04.2023р.
20.01.2023 року Товариство уклало з ТОВАРИСТВОМ З ОБМЕЖЕНОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "АВІТОН БУДПРОЕКТ" (код ЄДРПОУ 35122255) Договір купівлі-продажу майнових прав №200123-002 від 20.01.2023 року. Загальна договірна вартість майнових прав за Договором складає 7 425 001,00 грн, в тому числі ПДВ.
Згідно умов зазначеного вище договору за період з 20.01.2023 по 13.04.2023 ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВIДПОВIДАЛЬНIСТЮ "АВІТОН БУДПРОЕКТ" було сплачено кошти за майнові права у сумі 600 000,00 грн, у тому числі ПДВ, що підтверджується платіжними дорученнями № 553 від 21.02.2023 року на суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, № 593 від 08.03.2023 року на суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, № 667 від 13.04.2023 року на суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн. та карткою рахунку 361 за період з 20.01.2023 р. по 13.04.2023 р., а Товариство на отримані кошти зареєструвало в ЄРПН податкові накладні: № 141 від 21.02.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн., сума ПДВ - 33 333,33 грн; № 45 від 08.03.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Майнові права на житлові приміщення та зазначено Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної)- 00104 - житлове приміщення.
По факту отримання коштів 13.04.2023 року на суму 200 000,00 грн, згідно платіжного доручення № 667 від 13.04.2023 року, відповідно до п.187.1 ст.187 ПКУ сформовано та відправлено на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 119 від 13.04.2023 р. на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33 333,33 грн, реєстрація якої зупинена.
Податкову накладну № 119 від 13.04.2023 на загальну суму 200 000,00 грн, сума ПДВ - 33333,33 грн було сформовано згідно предмету договору - Майнові права на житлові приміщення та зазначено Код товару, згідно Довідника умовних кодів товарів, що відсутні в УКТ ЗЕД (для складання податкової накладної) - 00104 - житлове приміщення. Даний Код товару відповідає предмету договору та основному коду КВЕД ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» -41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
Зазначена інформація відповідає інформації по зареєстрованій податковій накладній за період з 20.01.2023 по 13.04.2023 року згідно Договору купівлі-продажу майнових прав № 200123-002 від 20.01.2023 року.
Причиною зупинення реєстрації податкової накладної є відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" за період з 01.01.2023 по 24.04.2023 здійснило авансові платежі ТОВ «ВЕНЗАБУД» згідно Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 23 210 000,00 грн, що підтверджується платіжними дорученнями:
№ 2980884 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980885 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980886 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980887 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№ 2980888 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№ 2980889 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№ 2980898 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№ 2980900 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№ 2980901 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№ 2980902 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№ 2980903 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№ 2980904 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980911 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№ 2980914 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№ 2980920 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№ 2980929 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№ 2980931 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№ 2980948 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№ 2980950 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
ТОВ «ВЕНЗАБУД» на отримані авансові кошти зареєструвало податкові накладні:
№1 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№2 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№3 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№4 від 04.01.2023 року на суму 990 000,00 грн, сума ПДВ - 165 000,00 грн;
№5 від 04.01.2023 року на суму 302 000,00 грн, сума ПДВ - 50 333,33 грн;
№6 від 04.01.2023 року на суму 900 000,00 грн, сума ПДВ - 150 000,00 грн;
№7 від 06.01.2023 року на суму 450 000,00 грн, сума ПДВ - 75 000,00 грн;
№9 від 10.01.2023 року на суму 1 206 000,00 грн, сума ПДВ - 201 000,00 грн;
№14 від 11.01.2023 року на суму 2 000,00 грн, сума ПДВ - 333,33 грн;
№15 від 11.01.2023 року на суму 2 000 000,00 грн, сума ПДВ - 333 333,33 грн;
№16 від 11.01.2023 року на суму 2 300 000,00 грн, сума ПДВ - 383 333,33 грн;
№18 від 12.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№19 від 13.01.2023 року на суму 1 615 000,00 грн, сума ПДВ - 269 166,67 грн;
№20 від 13.01.2023 року на суму 3 160 000,00 грн, сума ПДВ - 526 666,67 грн;
№22 від 16.01.2023 року на суму 1 130 000,00 грн, сума ПДВ - 188 333,33 грн;
№24 від 18.01.2023 року на суму 500 000,00 грн, сума ПДВ - 83 333,33 грн;
№25 від 18.01.2023 року на суму 730 000,00 грн, сума ПДВ - 121 666,67 грн;
№28 від 20.01.2023 року на суму 3 100 000,00 грн, сума ПДВ - 516 666,67 грн;
№29 від 20.01.2023 року на суму 240 000,00 грн, сума ПДВ - 40 000,00 грн.
У зареєстрованих податкових накладних була зазначена наступна інформація: Опис (номенклатура) товарів/послуг продавця - Комплекс будівельно-монтажних і пуско - налагоджувальних робіт по зведенню Об`єкта: «Будівництво багатофункціонального комплексу (готельно-офісного та житлового призначення з підземним паркінгом) на вул. Набережно-Хрещатицька, 21 у Подільському районі м. Києва», що відповідає предмету договору, згідно п.2.1 Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019- ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року. Код послуги згідно з ДКПП зазначений в зареєстрованих накладних - 41.00 Будівлі та будування будівель, відповідає предмету робіт та основному коду КВЕД ТОВ «ВЕНЗАБУД» - 41.20 (Будівництво житлових і нежитлових будівель).
31.03.2023 ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" прийняло роботи ТОВ «ВЕНЗАБУД» та завірило Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року та Акти №1-22 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року до Договору генпідряду №ВНБ-10/12/2019-ГП- ЖКІ від 10 грудня 2019 року на суму 7 972 545,60 грн.
Дебіторська заборгованість по Договору генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року на 24.04.2023 становить 65 404 227,10 грн, що підтверджується актом звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2023 по 24.04.2023.
На пропозицію податкового органу платником податку було направлено до контролюючого органу Повідомлення з поясненнями та копіями документів щодо зупинених податкових накладних.
За результатами розгляду Повідомлення, Комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, були направлені платнику Повідомлення від 12.05.2024 №№ 8802887/35326295, 8802888/35326295, 8802883/35326295, 8802886/35326295, 8802889/35326295, 8802885/35326295 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в ЄРПН з зазначенням необхідності надання платником первинних документів щодо постачання/придбання товарів / послуг, складських документів.
За даними податкового органу, наведеному у відзиві, платником податку надано відповідь не в повному обсязі, а тому Комісією ГУ ДПС у Київській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийняті рішення від 22.05.2023 №№ 8852060/35326295, 8852061/35326295, 8852062/35326295, 8852063/35326295, 8852064/35326295, 8852065/35326295 про відмову у реєстрації ПН в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до наданих копій документів ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» не надало платіжні документи на реалізацію.
ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» подано скарги на рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області, за результатами розгляду яких Комісією центрального рівня прийняті рішення від 05.06.2023 №№ 48065/35326295/2, 48008/35326295/2, 48080/35326295/2, 48061/35326295/2, 48026/35326295/2, 48078/35326295/2 про залишення скарг без задоволення та рішення комісії регіонального рівня про відмову реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін.
Вважаючи рішення відповідача від 22.05.2023 №8852060/35326295, №8852061/35326295, №8852062/35326295, №8852063/35326295, №8852064/35326295, №8852065/35326295 про відмову в реєстрації податкових накладних протиправними та такими, що підлягають скасуванню, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.
В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов`язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов`язкових платежів), нарахування і сплату пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків і визначає заходи, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу є Податковий кодекс України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України).
Пунктом 185.1 статті 185 Податкового кодексу України визначено, що об`єктом оподаткування є операції платників податку, зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно із пунктом 187.1 статті 187 Податкового кодексу України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.
Згідно з пунктом 188.1 статті 188 Податкового кодексу України, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7 статі 201 Податкового кодексу України).
Згідно із пунктом 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.
Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.
Пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (надалі - Порядок №1246).
За визначенням, наведеним у пункті 2 Порядку №1246, податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно із пунктом 11 Порядку №1246 після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Відповідно до пунктів 12, 13, 14 Порядку №1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У відповідності до пунктом 17 Порядку №1246, у разі зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.
Так, пунктом 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначений Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (далі - Порядок №1165).
Згідно з положеннями пункту 3 Порядку №1165 (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) податкові накладні/розрахунки коригування (крім розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, складеної на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг 1х постачальнику, та розрахунків коригування, складених на неплатника податку, за винятком розрахунку коригування, визначеного підпунктом 7 цього пункту), що подаються для реєстрації в Реєстрі, перевіряються щодо відповідності таким ознакам безумовної реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування (далі - ознаки безумовної реєстрації):
1) податкова накладна, яка не підлягає наданню отримувачу (покупцю) та/або складена за операцією, звільненою від оподаткування;
2) обсяг постачання, зазначений платником податку в податкових накладних/розрахунках коригування (крім розрахунків коригування, поданих для реєстрації в іншому місяці, ніж місяць, в якому вони складені), зареєстрованих у Реєстрі в поточному місяці, з урахуванням поданої для реєстрації в Реєстрі податкової накладної/розрахунку коригування, становить менше 500 тис. гривень за умови, що обсяг постачання товарів/послуг, зазначений у них у поточному місяці за операціями з одним отримувачем - платником податку, не перевищує 50 тис. гривень, сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена у попередньому місяці, становить більше 20 тис. гривень, та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більше ніж у трьох (включно) платників податку;
3) одночасно виконуються такі умови: загальна сума податку на додану вартість з вироблених в Україні товарів (робіт, послуг), сплачена за останні 12 календарних місяців, що передують місяцю, в якому складено податкову накладну/розрахунок коригування, платником податку та його відокремленими підрозділами, якими подано податкову накладну/розрахунок коригування на реєстрацію в Реєстрі, становить більше 1 млн. гривень. Значення показників D та Р розраховується згідно вказаних формул та відображаються в електронному кабінеті платнику податку;
4) у податковій накладній/розрахунку коригування відображена операція з товаром за кодом згідно з УКТЗЕД та/або послугою за кодом згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, які зазначені у таблиці даних платника податку, врахованій контролюючим органом;
5) у податковій накладній/розрахунку коригування відображені виключно операції з продукцією/товарами, що підпадають під визначення груп 1-24 УКТЗЕД (крім підакцизних товарів), за умови, що такі накладна/розрахунок складені платником податку, який належить до мікропідприємства або малого підприємства відповідно до частини другої статті 2 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" та основним видом діяльності якого є хоча б один з таких видів економічної діяльності відповідно до КВЕД (згідно переліку).
Ознаки безумовної реєстрації, зазначені у цьому підпункті, застосовуються протягом періоду дії воєнного стану, введеного відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. №64 "Про введення воєнного стану в Україні";
6) обсяг постачання, зазначений у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній, яка підлягає наданню отримувачу (покупцю), не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку;
7) загальна сума абсолютних значень коригування на зменшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику та/або загальна сума абсолютних значень коригування на збільшення суми компенсації вартості товару/послуги їх постачальнику, зазначених у поданому для реєстрації в Реєстрі розрахунку коригування до податкової накладної, не перевищує 5 тис. гривень за умови, що стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку та керівник - посадова особа такого платника податку є особою, яка займає аналогічну посаду не більш як у трьох (включно) платників податку.
Обсяг операцій у поточному місяці, зазначених у зареєстрованих в Реєстрі податкових накладних/розрахунках коригування відповідно до підпунктів 6 і 7 цього пункту, 3 урахуванням обсягу операцій у поданій для реєстрації в Реєстрі податковій накладній/розрахунку коригування не перевищує 500 тис. гривень.
Відповідно до пункту 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.
У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.
Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.
Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).
Комісія регіонального рівня постійно проводить моніторинг щодо відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку.
Згідно із пунктом 7 Порядку №1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.
У відповідності до пунктів 8, 9 Порядку №1165 платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет.
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Як убачається з Квитанцій про зупинення реєстрації податкових накладних, причиною зупинення реєстрації податкових накладних відповідність п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій: Обсяг постачання товару/послуги 0010, дорівнює або перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання.
Згідно п. 1 додатку 3 Порядку № 1165 «Критерії ризиковості здійснення операцій» обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі.
При цьому, належної мотивації підстав та причин віднесення поданих ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» податкових накладних №242 від 21.04.2023, №33 від 06.04.2023, №265 від 24.04.2023, №207 від 19.04.2023, №68 від 10.04.2023, №119 від 13.04.2023 до категорії ризиковості здійснення операцій відповідачем ані у спірних рішеннях, ані до суду не надано.
Разом з тим, як свідчать матеріали справи, з метою належної реєстрації податкових накладних № 242 від 21.04.2023, № 33 від 06.04.2023, № 265 від 24.04.2023, № 207 від 19.04.2023, № 68 від 10.04.2023, № 119 від 13.04.2023 позивачем були надані податковому органу пояснення та первинні документи, а саме: Наказ про призначення №46-к від 26.12.2019 року; Наказ про призначення № 21-к від 23.05.2019 року; Договір оренди (нежитлового офісного приміщення) №89 від 23.09.2021 року; Договір оренди нежитлового приміщення № 06/01/126 від 02.07.2021 року; Ліцензія № 2013050420 від 10.05.2018року; Договір купівлі-продажу майнових прав № 040123-001 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 3396 від 12.01.2023 року; Податкова накладна № 51 від 12.01.2023 року з квитанцією; Платіжне доручення № 3397 від 13.01.2023 року; Податкова накладна № 58 від 13.01.2023 року з квитанцією; Платіжне доручення № 3341 від 09.03.2023 року; Податкова накладна № 55 від 09.03.2023 року з квитанцією; Платіжне доручення №JBKLN46079 від 06.04.2023 року; Платіжне доручення №3355 від 21.04.2023 року; Податкова накладна № 242 від 21.04.2023 року з квитанцією; Податкова накладна № 33 від 06.04.2023 року з квитанцією; Податкова накладна № 265 від 24.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з квитанцією; Податкова накладна № 207 від 19.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн.з квитанцією; Податкова накладна № 68 від 10.04.2023 року з квитанцією; Податкова накладна № 119 від 13.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з квитанцією; Картка рахунку 361 за період 04.01.202 3p. - 21.04.2023 р.; Картка рахунку 361 за період з 04.01.2023 р. по 06.04.2023 р.; Дозвіл на виконання будівельних робіт № ІV 113201141180 від 23.04.2020 року; Договір №ВНБ-11/11/2019-ГП-КП ІІ від 11.11.2019 року; Платіжне доручення № 192365366 від 04.04.2023 року; Платіжне доручення № 192365367 від 04.04.2023 року; Платіжне доручення № 44 від 04.04.2023 року; Платіжне доручення № 192365374 від 06.04.2023 року; Платіжне доручення № 48 від 07.04.2023 року; Платіжне доручення № 192365384 від 07.04.2023 року; Платіжне доручення № 192365385 від 07.04.2023 року; Платіжне доручення № 50 від 10.04.2023 року; Довідка про вартість виконаних будівельних робіт та витрат за формою КБ-3 за березень 2023 року; Акти №1-79 приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в за березень 2023 року; Акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.04.2023 р. по 21.04.2023 р.; Договір купівлі-продажу майнових прав на квартиру № 1/3/50-1Л від 07.04.2021 року; Платіжне доручення № 245 від 27.09.2021 року; Податкова накладна № 502 від 27.09.2021 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 272 від 26.10.2021 року; Податкова накладна № 393 від 26.10.2021 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 335 від 24.11.2021 року; Податкова накладна № 382 від 24.11.2021 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 375 від 30.12.2021 року; Податкова накладна № 465 від 30.12.2021 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 24 від 21.01.2022 року; Податкова накладна № 308 від 21.01.2022 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 52 від 28.02.2023 року; Податкова накладна № 200 від 28.02.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 55 від 06.03.2023 року; Податкова накладна № 40 від 07.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 67 від 15.03.2023 року; Податкова накладна № 83 від 15.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 75 від 21.03.2023 року; Податкова накладна № 139 від 21.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 79 від 27.03.2023 року; Податкова накладна № 218 від 27.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 88 від 31.03.2023 року; Податкова накладна № 247 від 31.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 101 від 10.04.2023 року; Податкова накладна № 68 від 10.04.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 102 від 19.04.2023 року; Податкова накладна № 207 від 19.04.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 113 від 24.04.2023 року; Податкова накладна № 265 від 24.04.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Картка рахунку 361 за період 07.04.2021 р.- 24.04.2023 р.; Картка рахунку 361 за період 07.04.2021 р.- 19.04.2023 р.; Картка рахунку 361 за період 07.04.2021 р.- 10.04.2023 р.; Дозвіл на виконання будівельних робіт № ІV 113191091251 від 19.04.2019 року; Договір генпідряду № ВНБ-10/12/2019-ГП-ЖКІ від 10 грудня 2019 року; Платіжне доручення № 2980884 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980885 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980886 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980887 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980888 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980889 від 04.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980898 від 06.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980900 від 10.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980901 від 11.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980902 від 11.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980903 від 11.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980904 від 12.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980911 від 13.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980914 від 13.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980920 від 16.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980929 від 18.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980931 від 18.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980948 від 20.01.2023 року; Платіжне доручення № 2980950 від 20.01.2023 року; Акт звірки взаєморозрахунків за період з 01.01.2023 р. по 24.04.2023 р.; Договір купівлі-продажу майнових прав № 200123-002 від 20.01.2023 року; Платіжне доручення № 553 від 21.02.2023 року; Податкова накладна № 141 від 21.02.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 593 від 08.03.2023 року; Податкова накладна № 45 від 08.03.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Платіжне доручення № 667 від 13.04.2023 року; Податкова накладна № 119 від 13.04.2023 року з квитанцією про реєстрацію; Картка рахунку 361 за період 20.01.2023 p.- 13.04.2023 р.
При цьому, як вірно зазначено судом першої інстанції, таблиця даних платника податку - це зведена інформація, що подається платником ПДВ до податкового органу, щодо кодів видів економічної діяльності платника податку згідно з Класифікатором видів економічної діяльності, кодів товарів згідно з УКТЗЕД та/або кодів послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України.
Оскільки таблиця - це інформація про специфіку діяльності платника ПДВ, подання якої є правом, а не обов`язком платника податку, то Таблиця даних платника податку ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД", за поясненням останнього, не подавалася з первинним пакетом документів.
Таблиця даних платника податку була подана ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" на розгляд ДПС по факту зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Таким чином, позивачем було надано необхідні документи, які є достатніми для реєстрації податкових накладних № 242 від 21.04.2023, № 33 від 06.04.2023, № 265 від 24.04.2023, № 207 від 19.04.2023, № 68 від 10.04.2023, № 119 від 13.04.2023.
Наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 520).
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних/розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні/розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних/розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Згідно пунктів 9-11 Порядку № 520, письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання/часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі набирає чинності в день прийняття відповідного рішення.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку.
Тобто, контролюючий орган має запропонувати платнику податків надати документи та пояснення на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Разом з тим, матеріали справи свідчать, що в Квитанціях про зупинення реєстрації податкових накладних відсутній конкретний перелік копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної в ЄРПН, що призводить до необґрунтованого обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, а не будь-яких на власний розсуд.
При цьому, колегія суддів зазначає, що факт зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунку коригування у ЄРПН не спростовує ані факту здійснення платником податків господарських операцій, ані факту наявності дати виникнення саме першої події (придбання товарів/послуг або отримання коштів), що підтверджується тільки первинними документами, на підставі яких складається податкова накладна/розрахунок коригування.
Окрім того, ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» до контролюючого органу подавались пояснення з відповідними первинним документами щодо наявності підстав реєстрації податкових накладних.
Проте, Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, незважаючи на зазначені пояснення та додані до них документи про підтвердження реальності здійснення операцій по ПН/РК, реєстрація яких зупинена, прийняті оскаржувані рішення про відмову в реєстрації податкових накладних № 242 від 21.04.2023, № 33 від 06.04.2023, № 265 від 24.04.2023, № 207 від 19.04.2023, № 68 від 10.04.2023, № 119 від 13.04.2023.
При цьому, оскаржувані рішення містять лише загальне твердження: «ненадання платником податку копій документів: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складський документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних (документи, які не надано, підкреслити); розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків» проте не вказано, які саме документи складені з порушенням законодавства, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких документів не вистачає для прийняття рішень про реєстрацію податкових накладних.
Таким чином, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що позиція відповідача щодо ненадання платником податку копій документів, згідно з п. 201.16 статті 201 ПК України, Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165, Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12 грудня 2019 року № 520, є необґрунтованою, а в оспорюваних рішеннях не наведено обґрунтувань причин відмови в реєстрації податкових накладних, складених позивачем.
При цьому, невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії призводить до його протиправності.
Аналогічне правозастосування викладене у постановах Верховного Суду від 16 квітня 2019 року у справі №826/10649/17, від 28 жовтня 2019 року у справі №640/983/19 та від 15 лютого 2023 року у справі № 2240/3117/18.
Під час розгляду справи відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не надано суду доказів, які спростовували б твердження позивача, не наведено мотивів прийняття оскаржуваних рішень. У той же час сукупність первинних документів, наданих до матеріалів справи, свідчать про наявність підстав для реєстрації спірних податкових накладних.
Верховний Суд у постанові від 07 грудня 2022 року у справі №500/2237/20 дійшов висновку, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Також у постанові від 23 лютого 2023 року у справі №420/9924/20 Верховний Суд звернув увагу на те, що в межах спірних відносин, що виникли між сторонами на стадії реєстрації податкових накладних, надання судами оцінки щодо товарності або безтоварності господарських операцій є передчасною подією. Такі обставини можуть бути встановлені контролюючим органом на підставі здійсненої належної перевірки, з прийняттям ППР, та в подальшому підтверджені судом.
Аналогічний висновок наведений Верховним Судом у постанові від 23 травня 2023 року у справі №500/770/21.
Таким чином, приймаючи рішення з питань реєстрації податкової накладної у Єдиному реєстрі податкових накладних, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій платника податків на предмет їх реальності та не повинен надавати оцінку реальності здійснених господарських операцій.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 22.05.2023 року №8852060/35326295, №8852061/35326295, №8852062/35326295, №8852063/35326295, №8852064/35326295, №8852065/35326295 прийняті необґрунтовано, тобто без урахування всіх обставин, що мали значення для їх прийняття, а відтак вони є протиправними та підлягають скасуванню.
Щодо позовних вимог про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні подані Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД», колегія суддів зазначає, що зазначені вимоги є похідними та також підлягають задоволенню.
Згідно з частиною 2 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення зокрема про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Частина 3 статті 245 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.
Відповідно до Рекомендацією Комітету Міністрів Ради Європи № R (80) 2 стосовно здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятої Комітетом Міністрів 11.03.1980, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Згідно з пунктом 1.6 Методології проведення антикорупційної експертизи, затвердженої Наказом Міністерства юстиції України від 24.04.2017 № 1395/5, дискреційні повноваження - це сукупність прав та обов`язків органів державної влади та місцевого самоврядування, осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, що надають можливість на власний розсуд визначити повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, яке приймається, або можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів управлінських рішень, передбачених нормативно-правовим актом, проектом нормативно-правового акта.
Таким чином, дискреція - це елемент управлінської діяльності. Вона пов`язана з владними повноваженнями і їх носіями - органами державної влади та місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами. Дискрецію не можна ототожнювати тільки з формалізованими повноваженнями - вона характеризується відсутністю однозначного нормативного регулювання дій суб`єкта. Він не може ухилятися від реалізації своєї компетенції, але і не має права виходити за її межі.
Тобто дискреційні повноваження - це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Отже, у разі відсутності у суб`єкта владних повноважень законодавчо закріпленого права адміністративного розсуду при вчиненні дій/прийнятті рішення, та встановлення у судовому порядку факту протиправної поведінки відповідача, зобов`язання судом суб`єкта владних повноважень прийняти рішення конкретного змісту не можна вважати втручанням у дискреційні повноваження, адже саме такий спосіб захисту порушеного права є найбільш ефективним та направлений на недопущення свавілля в органах влади.
Відповідно до підпункту 201.16.4. пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України податкова накладна/розрахунок коригування, реєстрацію якої в Єдиному реєстрі податкових накладних було зупинено, реєструється у день настання однієї із таких подій:а) прийнято рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; б) набрало законної сили рішення суду про реєстрацію відповідної податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з п. 19, п. 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день: 1) прийняття комісією рішення про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування; 2) набрання законної сили рішенням суду про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення суду).
У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду (пункт 20 Порядку № 1246).
Таким чином, оскільки рішення комісії Головного управління ДПС у Київській області про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних є протиправними та підлягають скасуванню, з метою відновлення порушеного права та ефективного захисту суд першої інстанції дійшов вірного висновку про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкову накладну № 242 від 21.04.2023 р. на суму 16 857,07 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 33 від 06.04.2023 р. на суму 76 728,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 265 від 24.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 207 від 19.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 68 від 10.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ; податкову накладну № 119 від 13.04.2023 р. на суму 200 000,00 грн з урахуванням ПДВ, - датами їх фактичного надходження на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних.
Такий підхід узгоджується з практикою Європейського Суду з прав людини. Так, у пункті ПО рішення від 23.07.2002 року у справі «Компанія «Вестберґа таксі Актіеболаґ» та «Вуліч проти Швеції» суд визначив, що «... адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі і поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління».
Щодо рішення суду першої інстанції в частині стягнення з відповідача на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» витрат на правничу допомогу, то колегія суддів вважає, що наявні правові підстави для стягнення таких витрат з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Частиною третьою статті 132 КАС України передбачено, що до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: 1) на професійну правничу допомогу; 2) сторін та їхніх представників, що пов`язані із прибуттям до суду; 3) пов`язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів, експертів та проведенням експертиз; 4) пов`язані з витребуванням доказів, проведенням огляду доказів за їх місцезнаходженням, забезпеченням доказів; 5) пов`язані із вчиненням інших процесуальних дій або підготовкою до розгляду справи.
Згідно частин четвертої та п`ятої статті 134 КАС України для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги. Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
Частина сьома статті 134 КАС України визначає, що розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. За відсутності відповідної заяви або неподання відповідних доказів протягом встановленого строку така заява залишається без розгляду.
В силу частин шостої, сьомої статті 134 Кодексу адміністративного судочинства України у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.
Згідно ч. 9 ст. 139 КАС України при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
Аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що на підтвердження надання правової допомоги необхідно долучати, у тому числі, розрахунок погодинної вартості правової допомоги, наданої у справі, який має бути передбачений договором про надання правової допомоги, та може міститися в акті приймання-передачі послуг за договором.
Розрахунок платної правової допомоги повинен відображати вартість години за певний вид послуги та час, витрачений на: участь у судових засіданнях; вчинення окремих процесуальних дій поза судовим засіданням; ознайомлення з матеріалами справи в суді тощо.
За змістом частини 9 статті 139 КАС при вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує, зокрема, чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору.
У рішенні Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ, Суд) від 23 січня 2014 року (справа «East/West Alliance Limited» проти України» (заява № 19336/04)) зазначено, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (п. 268).
Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року №5076-VI договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.
Статтею 19 цього ж Закону визначено такі види адвокатської діяльності, як: надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правовий супровід діяльності юридичних і фізичних осіб, органів державної влади, органів місцевого самоврядування, держави; складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру; представництво інтересів фізичних і юридичних осіб у судах під час здійснення цивільного, господарського, адміністративного та конституційного судочинства, а також в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами.
Тобто, правова допомога є багатоаспектною, різною за змістом, обсягом та формами і може включати консультації, роз`яснення, складення позовів і звернень, довідок, заяв, скарг, здійснення представництва, зокрема в судах та інших державних органах, захист від обвинувачення тощо, а договір про надання правової допомоги укладається на такі види адвокатської діяльності як захист, представництво та інші види адвокатської діяльності.
Представництво - вид адвокатської діяльності, що полягає в забезпеченні реалізації прав і обов`язків клієнта в цивільному, господарському, адміністративному та конституційному судочинстві, в інших державних органах, перед фізичними та юридичними особами, прав і обов`язків потерпілого під час розгляду справ про адміністративні правопорушення, а також прав і обов`язків потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача у кримінальному провадженні (пункт 9 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року №5076-VI).
Інші види правової допомоги - види адвокатської діяльності з надання правової інформації, консультацій і роз`яснень з правових питань, правового супроводу діяльності клієнта, складення заяв, скарг, процесуальних та інших документів правового характеру, спрямованих на забезпечення реалізації прав, свобод і законних інтересів клієнта, недопущення їх порушень, а також на сприяння їх відновленню в разі порушення (пункт 6 частини 1 статті 1 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" від 05 липня 2012 року №5076-VI ).
Відповідно до статті 30 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
Як убачається з матеріалів справи, на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивач надав наступні документи: Ордер на надання правничої (правової) допомоги від 08.04.2024 серії АА№0039967; Договір про надання правової допомоги від 26.12.2019 №02/1; Додаток №1 до Догову від 26.12.2019 №02/1 про надання правової допомоги; платіжну інструкції №39 від 20.06.2023; акт приймання-передачі №1 до додатку №1 від 22.05.2023 до договору від 26.12.2019 № 02/1 та детальний опис наданих послуг, виконаних робіт від 08.04.2024, за якими адвокатом було надано позивачу відповідні послуги.
Так, 26.12.2019 між адвокатом Ракітовим Олексієм Вікторовичем (адвокат) та ТОВ "Альянс Новобуд" (клієнт) було укладено договір про надання правової допомоги/без обмеження повноважень адвоката № 02/1, за умовами якого адвокат зобов`язався надати клієнту адвокатські послуги з усіх юридичних питань, що виникають при здійсненні господарської діяльності клієнта в об`ємі та на умовах, передбачених цим договором та додатками до нього.
Пунктом 3.1 договору визначено, що сторони погодились з тим, що за послуги адвоката, пов`язані з наданням правової допомоги клієнт сплачує адвокату гонорар відповідно до додаткових угод, складених сторонами до цього договору.
22.05.2023 між сторонами було підписано Додаток №1 до договору від 26.12.2019 №02/1 про надання правової допомоги, в якому сторони визначили, що адвокат за дорученням клієнта бере на себе зобов`язання з надання таких послуг:
- підготування скарги та додатків до неї до ДПС по процедурі адміністративного оскарження;
- збір та вивчення матеріалів для підготування позовної заяви: розробка правової позиції; звірення правової позиції з існуючою судовою практикою України; звірення правової позиції з існуючою судовою практикою ЄСПЛ;
- формування документів та доказів по справі (додатків до позову);
- формування платіжного доручення про сплату судового збору та оформлення його в банківській установі відповідно до вимог чинного законодавства;
- формування інших додатків до позовної заяви;
- складання та оформлення позовної заяви;
- подача позовної заяви в суд;
- представництво інтересів клієнта в суді: участь адвоката в судових засіданнях; подача клопотань; відповіді на відзив; заперечень, документів на вимогу ухвали суду та інших процесуальних документів.
Пунктом 2.1 додатку визначено, що вартість гонорару адвоката за цим договором складає 150 000, 00 грн - за представництво в Київському окружному адміністративному суді.
Вирішуючи питання щодо розподілу витрат, пов`язаних з наданням професійної правничої допомоги, слід зазначити наступне.
Аналіз вищенаведених положень процесуального закону дає підстави для висновку про те, що документально підтверджені судові витрати на професійну правничу допомогу адвоката, пов`язані з розглядом справи, підлягають компенсації стороні, яка не є суб`єктом владних повноважень та на користь якої ухвалене рішення, за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.
При цьому, суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Вказана правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 14 листопада 2019 року у справі № №826/15063/18 (адміністративне провадження №К/9901/18029/19).
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зазначити, що стосовно вирішення питання про компенсацію витрат на правничу допомогу, що Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у рішенні у справі "East/West Alliance Limited" проти України" оцінюючи вимогу заявника щодо здійснення компенсації витрат у розмірі 10% від суми справедливої сатисфакції, виходив з того, що заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "Ботацці проти Італії" (Bottazzi v. Italy), заява № 34884/97).
У пункті 269 рішення у цій справі ЄСПЛ зазначив, що угода, за якою клієнт адвоката погоджується сплатити в якості гонорару певний відсоток від суми, яку присудить позивачу суд - у разі якщо така сума буде присуджена та внаслідок якої виникають зобов`язання виключно між адвокатом та його клієнтом, не може бути обов`язковою для Суду, який повинен оцінити рівень судових та інших витрат, що мають бути присуджені з урахуванням того, чи були такі витрати понесені фактично, але й також - чи була їх сума обґрунтованою (див. вищезазначене рішення щодо справедливої сатисфакції у справі "Іатрідіс проти Греції" (Iatridis v. Greece), заява № 31107/96, пункт 55).
У справі "Черніус та Рінкевичюс проти Литви" (Сernius and Rinkeviсius v. Lithuania) (заяви № 73579/17 та № 14620/18, пункт 71) ЄСПЛ також посилався на загальніший принцип про те, що ризик будь-якої помилки, допущеної державним органом, має покладатись на саму державу і помилки не мають виправлятися за рахунок осіб, яких це стосується (див. також рішення у справах "Beinaroviс and others v. Lithuania", заява № 70520/10, пункт 140 та "Radchikov v. Russia", заява № 65582/01, пункт 50).
ЄСПЛ у цій справі також дійшов висновку, що відмова національних судів у відшкодуванні заявникам судових витрат, понесених в ході адміністративного провадження, в якому вони оскаржували накладення державною інспекцією з праці штрафів і за результатами якого вони домоглися скасування цих рішень як необґрунтованих, становило порушення їхнього права на доступ до суду, і тому порушення пункту 1 статті 6 Конвенції незалежно від сум цих витрат (пункт 74). Водночас витрати не мають бути понесені безвідповідально чи без належного обґрунтування (див. рішення у справах "Stankiewicz v. Poland", заява № 46917/99, пункт 75).
Відповідні принципи, що випливають з усталеної практики Суду та стосуються права на доступ до суду, наведені у рішенні ЄСПЛ у справі "Zubac v. Croatia" (заява №40160/12, пункти 76- 86).
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 08 лютого 2022 року у справі №160/6762/21.
Враховуючи, що понесені позивачем витрати на професійну правничу допомогу підтверджені документально та знайшли своє відображення в матеріалах судової справи, а також враховуючи співмірність зі складністю справи, змістом позовної заяви, часом, витраченим адвокатом на підготовку та подання позову до суду, обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що витрати на правничу допогу підлягають стягненню з відповідача на користь ТОВ «АЛЬЯНС НОВОБУД» у розмірі 10 000,00 грн.
При цьому, колегія суддів зазначає, що рішення суду першої інстанції в частині зменшення суми витрат на правничу допомогу позивачем не оскаржується та відповідач в апеляційній скарзі також не наводить обґрунтувань щодо суми стягнутих витрат на правничу допомогу.
Окрім того, на адресу Шостого апеляційного адміністративного суду надійшло клопотання від представника позивач - адвоката Ракітова О.В. про стягнення витрат на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом справи в суді апеляційної інстанції у розмірі 50 000, 00 грн.
Як вбачається з матеріалів справи та було зазначено вище, між адвокатом Ракітовим О.В. та ТОВ "АЛЬЯНС НОВОБУД" укладено договір від 26.12.2022 року №02/1 про надання правової допомоги відповідно до якого адвокат зобов`язується надавати адвокатські послуги з усіх юридичних питань, що виникають при здійсненні господарської діяльності клієнта в об`ємі та на умовах передбачених договором та додатками до нього (п. 1.1 договору).
Згідно з п. 3.1 договору сторони погодились з тим, що за послуги Адвоката, пов`язані з наданням правової допомоги клієнт сплачує гонорар відповідно до додаткових угод, кладених сторонами цього договору.
Відповідно до додатку від 18.11.2024 року №2 до договору від 26.12.2022 року №02/1 представництво інтересів клієнта в суді: участь адвоката в судових засіданнях в Шостому апеляційному адміністративному суді по справі №320/12380/24 (незалежно від кількості таких засідань та часу їх тривалості); подача клопотань, відповіді на відзив; заперечень, документів на вимогу суду та інших процесуальних документів складає 50 000 грн.
Згідно з детальним описом наданих послуг, виконаних адвокатом від 21.11.2024 року адвокатом надано наступні послуги:
- збір, вивчення та підготовка документів для представництва інтересів клієнта в Шостому апеляційному адміністративному суду по справі №320/12380/24 (аналіз апеляційної скарги на предмет її відповідності вимогам чинного законодавства, нормам матеріального та процесуального права України, розробка правової позиції, звірення правової позиції з існуючою судовою практикою України, звірення правової позиції з існуючою судовою практикою ЄСПЛ);
- формування документів та доказів по справі;
- формування відзиву на апеляційну скаргу;
- відправлення відзиву на апеляційну скаргу стороні по справі;
- подача відзиву на апеляційну скаргу в суд;
- пошук та подача до суду та відповідачу преюдиційних рішень судів, які стосуються предмету спору;
- представництво інтересів клієнта в суді.
Згідно з актом приймання-передачі від 21.11.2024 року №2 до додатку №2 від 018.11.2024 року адвокатом надано послуги:
- збір, вивчення та підготовка документів для представництва інтересів клієнта в Шостому апеляційному адміністративному суду по справі №320/10031/22 (аналіз апеляційної скарги на предмет її відповідності вимогам чинного законодавства, нормам матеріального та процесуального права України, розробка правової позиції, звірення правової позиції з існуючою судовою практикою України, звірення правової позиції з існуючою судовою практикою ЄСПЛ);
- формування документів та доказів по справі;
- формування відзиву на апеляційну скаргу;
- відправлення відзиву на апеляційну скаргу стороні по справі;
- подача відзиву на апеляційну скаргу в суд;
- пошук та подача до суду та відповідачу преюдиційних рішень судів, які стосуються предмету спору;
- представництво інтересів клієнта в суді.
Вартість гонорару адвоката складає 50 000,00 грн.
Таким чином, позивачами підтверджено понесення витрат на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом апеляційної скарги Шостим апеляційним адміністративним судом.
Разом з тим, колегія суддів зазначає, що суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої ухвалене судове рішення, всі понесені нею витрати на професійну правничу допомогу, якщо, керуючись принципами справедливості та верховенства права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, враховуючи такі критерії, як складність справи, витрачений адвокатом час, значення спору для сторони тощо.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 19 лютого 2020 року у справі №755/9215/15-ц вказала на виключення ініціативи суду щодо вирішення питань з приводу відшкодування витрат на професійну правничу допомогу одній із сторін без відповідних дій з боку такої сторони.
Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду в додатковій постанові від 15 червня 2022 року №910/12876/19.
Наведений підхід до вирішення питання зменшення витрат на правничу допомогу знайшов своє відображення і в постановах Верховного Суду від 02 жовтня 2019 року у справі № 815/1479/18, від 15 липня 2020 року у справі № 640/10548/19, від 21 січня 2021 року у справі № 280/2635/20, від 18 травня 2022 року у справі № 640/4035/20, від 16 червня 2022 року у справі № 380/4759/21.
27 листопада 2024 року Головним управлінням ДПС у Київській області заявлено клопотання про зменшення розміру витрат на професійну правничу допомогу, зазначивши про їх необґрунтованість, завищення та очевидну неспівмірність.
Вирішуючи питання обґрунтованості розміру заявлених позивачем витрат на професійну правничу допомогу та пропорційності їх складності правовому супроводу справи у Шостому апеляційному адміністративному суді, колегія суддів враховує наступне.
Зі змісту акту приймання-передачі вбачається, що адвокатом Ракітовим О.В. були надані позивачу наступні послуги: збір, вивчення та підготовка документів для представництва інтересів клієнта в Шостому апеляційному адміністративному суду по справі №320/10031/22; формування документів та доказів по справі; формування відзиву на апеляційну скаргу; відправлення відзиву на апеляційну скаргу стороні по справі; подача відзиву на апеляційну скаргу в суд; пошук та подача до суду та відповідачу преюдиційних рішень судів, які стосуються предмету спору; представництво інтересів клієнта в суді. Загальна вартість наданих послуг складає 50 000,00 грн.
Представник контролюючий орган зазначала про те, що заявник має право на відшкодування судових витрат та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір - обґрунтованим.
Дослідивши надані докази, колегія суддів зауважує, що правова позиція представника позивача у судах першої та апеляційної інстанцій не змінювалась, об`єктивна необхідність для професійного досвідченого адвоката, який надавав правову допомогу позивачу в суді першої інстанції, повторно вивчати додаткові джерела права та судову практику зі спірних питань була відсутня, оскільки такий представник не міг не бути обізнаними із позицією відповідача, законодавством, яким регулюється спір у справі, документами й доводи, якими відповідач обґрунтовував свої вимоги й інші обставини, а отже підготовка цієї справи в суді апеляційної інстанції не вимагала великого обсягу аналітичної й технічної роботи, та витраченого часу. Крім того відзив на апеляційну скаргу оформлений на 3 (трьох) аркушах та не містить нових доводів, поданий до суду та направлений відповідачу через систему "Електронний суд", що не потребувало від адвоката вчинення додаткових дій.
Враховуючи вищевикладене, а також фактичний об`єм виконаної роботи та її незначну складність, колегія судів апеляційної інстанції вважає розумно обґрунтованими заявлені витрати на професійну правничу допомогу, які підлягають компенсації позивачу за рахунок контролюючого органу в розмірі 5 000,00 грн. Вказаний розмір витрат обумовлений об`єктивною тривалістю часу, яку мав витратити адвокат під час супроводу справи у суді апеляційної інстанції, якістю та об`ємом підготовлених матеріалів, а також складністю питань, які були предметом апеляційного перегляду.
За таких обставин, колегія суддів приходить до висновку, що рішення суду першої інстанції є законним, підстави для його скасування відсутні, так як суд, всебічно перевіривши обставини справи, вирішив спір у відповідності з нормами матеріального та процесуального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин.
При цьому судовою колегією враховується, що згідно п. 41 висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів до уваги Комітету Міністрів Ради Європи щодо якості судових рішень обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.
Відповідно до ст. 242 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, а тому не можуть бути підставою для скасування рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення - без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а рішення суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст. ст. 139, 241, 242, 243, 308, 311, 315, 316, 321, 322, 325, 329 КАС України, колегія суддів,-
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Київській області залишити без задоволення, а рішення Київського окружного адміністративного суду від 16 вересня 2024 року - без змін.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Київській області (код ЄДРПОУ ВП 44096797, місцезнаходження: 03151, м. Київ, вул. Святослава Хороброго, буд. 5, корпус А) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «АЛЬЯНС НОВОБУД» (код ЄДРПОУ 35326295, місцезнаходження: 07400, Київська обл., м. Бровари, бульвар Незалежності, 14, офіс 205) понесені судові витрати на професійну правничу допомогу у зв`язку з розглядом апеляційної скарги в сумі 5 000,00 грн (п`ять тисяч гривень 00 копійок).
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду у строк, визначений ст. 329 КАС України.
Суддя-доповідач: Бужак Н.П.
Судді: Кобаль М.І.
Мельничук В.П.
Суд | Шостий апеляційний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 06.05.2025 |
Оприлюднено | 09.05.2025 |
Номер документу | 127169589 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи з приводу адміністрування податків, зборів, платежів, а також контролю за дотриманням вимог податкового законодавства, зокрема щодо адміністрування окремих податків, зборів, платежів, з них зупинення реєстрації податкових накладних |
Адміністративне
Шостий апеляційний адміністративний суд
Бужак Наталія Петрівна