Первомайський міськрайонний суд миколаївської області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяПровадження № 2/484/1029/25
Справа № 484/1991/25
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09.05.2025 року суддя Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області Шикеря І.А., розглянувши матеріали цивільної справи за позовною заявою ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" про визнання протиправними дій посадової особи при здійсненні своїх обов`язків та визнання їх такими, що призвели до матеріальної та моральної шкоди, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовною заявою до Комунального підприємства "Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги", в якій просить: визнати протиправними дії посадової особи та стягнути з держави Україна (за можливістю з порушників) на його користь сто вісімдесят одну тисячу дев`ятсот вісімдесят гривень(181980 грн.) матеріальної шкоди та сто тридцять чотири тисячі двісті гривень (134200 грн.) моральної шкоди, з врахуванням рішення ЄСПЛ від 10.04.2008 г. №21071/05 (п.49), яке зобов`язує призначати національні суди суми компенсації моральної шкоди не менше ніж 500 євро по курсу Національного Банку на день винесення рішення, яке є джерелом права (стаття 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини»).
Ухвалою від 21.04.2025 вказана заява була залишена без руху, так як подана з порушенням ч. 3 ст. 175, ч.4 ст.177 ЦПК України, заявнику було роз`яснено, що недоліки, зазначені в ухвалі судді, повинні бути усунуті не пізніше десяти днів з дня отримання копії ухвали, інакше заява буде вважатися неподаною та повернута.
В порядку усунення недоліків, 08.05.2025 позивачем надано відповідну заяву з додатками, наявними в одному екземплярі.
Крім того, до заяви про усунення недоліків позивач надав заяву про звільнення від сплати судового збору, в зв`язку з важким матеріальним становищем.
Дослідивши подану заяву та додані до неї матеріали, матеріали позовної заяви. приходжу до наступного висновку.
Згідно ч. 1 ст. 177 ЦПК України, позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. У разі подання до суду позовної заяви та документів, що додаються до неї в електронній формі, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви доказ надсилання листом з описом вкладення іншим учасникам справи копій поданих до суду документів.
Згідно ч.4 ст.177 ЦПК України, до позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до ст.8 Закону України «Про судовий збір», враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою за її клопотанням відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі за таких умов: 1) розмір судового збору перевищує 5 відсотків розміру річного доходу позивача - фізичної особи за попередній календарний рік; або 2) позивачами є: а) військовослужбовці; б) батьки, які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда, якщо інший з батьків ухиляється від сплати аліментів; в) одинокі матері (батьки), які мають дитину віком до чотирнадцяти років або дитину-інваліда; г) члени малозабезпеченої чи багатодітної сім`ї; ґ) особа, яка діє в інтересах малолітніх чи неповнолітніх осіб та осіб, які визнані судом недієздатними чи дієздатність яких обмежена; або 3) предметом позову є захист соціальних, трудових, сімейних, житлових прав, відшкодування шкоди здоров`ю. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Отже, єдиною підставою для звільнення, розстрочки, відстрочки від сплати судового збору є незадовільний майновий стан сторони фізичної особи. Звільнення сторони від сплати судового збору є правом, а не обов`язком суду. При цьому, клопотання про відстрочення або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати може бути викладене в заяві, яка подається до суду, або окремим документом. Особа, яка заявляє відповідне клопотання, повинна навести доводи і подати докази на підтвердження того, що її майновий стан перешкоджав (перешкоджає) сплаті нею судового збору у встановленому законодавством порядку і розмірі.
На підтвердження свого майнового стану, позивачем надано копію довідки Первомайської ДПІ стосовно отриманих ним доходів за період з 01.01.2024 по 31.12.2024, з якої вбачається, що ФОП ОСОБА_1 отримав дохід 9100 грн.
Разом з тим, вказані відомості не можуть вважатись достатньою підставою для звільнення ОСОБА_1 від сплати судового збору, оскільки із врахуванням того, що позивач лише інколи здійснював підприємницьку діяльність, про що він сам і зазначає, 9100 грн. не може вважатись граничним розміром доходу позивача за попередній календарний рік та характеризувати майновий стан заявника на момент подання заяви, як незадовільний.
Таким чином, в задоволенні клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору слід відмовити.
Згідно ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір», за подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Згідно підпункту 1 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви майнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір 1 відсоток ціни позову, але не менше 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб та не більше 5 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно підпункту 2 п.1 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», за подання до суду позовної заяви немайнового характеру, яка подана фізичною особою, справляється судовий збір - 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно позовних вимог, позивач ставить питання про визнання дій відповідача протиправними, стягнення 181980 грн. матеріальної шкоди та 134200 грн. моральної шкоди, за які повинен бути сплачений судовий збір відповідно як за одну вимогу майнового характеру та дві вимоги немайнового характеру.
Так, за позовну вимогу майнового характеру, в розмірі 181980 грн., позивачу необхідно було сплатити судовий збір у розмірі 1 відсотку, що складає 1819,80 грн., а за дві позовні вимоги немайнового характер - двічі в розмірі 1211, 20 грн.
Оскільки суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови позивачеві в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору, то, відповідно до ч. 3 ст. 185 ЦПК України, позовну заяву слід вважати неподаною і повернути позивачеві.
Керуючись ст.ст. 185, 258-260 ЦПК України, -
УХВАЛИВ:
Відмовити ОСОБА_1 в задоволенні клопотання про звільнення від сплати судового збору при подачі до суду позовної заяви ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" про визнання протиправними дій посадової особи при здійсненні своїх обов`язків та визнання їх такими, що призвели до матеріальної та моральної шкоди.
Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Первомайський міський центр первинної медико-санітарної допомоги" про визнання протиправними дій посадової особи при здійсненні своїх обов`язків та визнання їх такими, що призвели до матеріальної та моральної шкоди - вважати неподаною та повернути позивачу.
Роз`яснити позивачу, що повернення позовної заяви не перешкоджає повторному зверненню із заявою до суду, якщо перестануть існувати обставини, що стали підставою для повернення заяви.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На ухвалу може бути подано апеляційну скаргу безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня проголошення ухвали.
СУДДЯ: І.А. Шикеря
Суд | Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 09.05.2025 |
Оприлюднено | 12.05.2025 |
Номер документу | 127226867 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про спонукання виконати або припинити певні дії |
Цивільне
Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області
Шикеря І. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні