Герб України

Рішення від 15.04.2025 по справі 331/4640/21

Жовтневий районний суд м. запоріжжя

Новинка

ШІ-аналіз судового документа

Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.

Реєстрація

15.04.2025

Справа № 331/4640/21

Провадження № 2/331/77/2025

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 квітня 2025 року м. Запоріжжя

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя у складі:

головуючого судді Антоненко М.В.

за участю секретаря Байрамової Д.А.

розглянувши у загальному позовному провадженні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства «Водоканал» про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири,-

ВСТАНОВИВ:

Адвокат Віхляєв Володимир Вікторович, який діє в інтесах ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства «Водоканал» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди завданої внаслідок залиття квартири.

Просить суд, стягнути солідарно з ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства "Водоканал" на користь ОСОБА_1 завдану матеріальну шкоду, внаслідок залиття квартири у розмірі 157754,52 грн. (сто п`ятдесят сім тисяч сімсот п`ятдесят чотири гривні п`ятдесят дві копійки).

Стягнути солідарно з ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства "Водоканал" на користь ОСОБА_1 завдану моральну шкоду, внаслідок залиття квартири у розмірі 100000 грн. (сто тисяч сімсот гривень).

В обґрунтування позову зазначено, що позивачка ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло № НОМЕР_1 від 16.07.1999 року.

22 грудня 2019 року мало місце пошкодження майна позивачки шляхом залиття її квартири ( АДРЕСА_1 ) з квартири відповідача ОСОБА_2 , який на момент події один був зареєстрований (що підтверджується листом Департаменту реєстраційних послуг Запорізької міської ради від 06.10.2023 року №04-45/3/1158) та проживав над квартирою позивачки в квартирі АДРЕСА_2 (що підтверджується актом про фактичне проживання від 04.11.2023 року, заявою-зверненням відповідача до директора ТОВ «Місто для людей» від 30.03.2021 року, колективними зверненнями відповідача та інших до Запорізького міського голови від 26.10.2018 року, 21.12.2018 року та 18.06.2019 року, рахунками на оплату житлово-комунальних послуг за березень 2018 року, січень і квітень 2020 року, квітень, травень і серпень 2021 року, липень і серпень 2023 року, рахунками на плату за розподіл /доставку/ природного газу за грудень 2021 року, лютий 2022 року, рахунком на оплату послуг з постачання теплової енергії за січень 2022 року, рахунком на оплату послуг з централізованого водопостачання та водовідведення за вересень 2023 року, рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення /звернення від 10.02.2020 року/ відповідачу за адресою його проживання).

Будинок по АДРЕСА_3 на момент виникнення спірних правовідносин знаходився в господарському віданні (на балансі) КП «Запоріжремсервіс» та перебував в управлінні ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ», а виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення було Комунальне підприємство "Водоканал".

В акті від 20.01.2020 року обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1 , зафіксовані наслідки залиття, а саме вказано які саме частини квартири та яким чином пошкоджено. Так, «Комісією у складі інженера 1-ої категорії ОСОБА_3 , менеджерів з домоуправління ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ТОВ «Місто для людей» встановлено, що залиття квартири АДРЕСА_4 , що належить ОСОБА_1 , відбулося вночі о 02:30 годині 22.12.2019 внаслідок пориву на трубопроводі холодного водопостачання в квартирі АДРЕСА_5 . В акті зазначено, що власник квартири АДРЕСА_5 не дав доступу комісії для обстеження системи інженерних мереж, усунув пошкодження на трубопроводі власними силами. В акті обстеження встановлено, що пошкодження зазнали такі складові квартири, як: кладова, туалет, ванна та коридор, на стелях яких зафіксовано сліди залиття, жовті плями, а на стінах - відшарування шпалер у коридорі та кафелю у ванні та туалеті».

Акт обстеження містить висновки комісії, що причиною залиття її квартири є теча на вертикальному трубопроводі холодного водопостачання у квартирі АДРЕСА_5 , що належить відповідачу ОСОБА_2 .

Згідно відповіді ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» № 720408 від 10.11.2023 року «Про розгляд звернення», Акт обстеження квартири позивачки на предмет залиття від 20.01.2020 року був складений за формою, що не суперечить типовій формі акту, затвердженій Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій».

В акті від 20.01.2020 року обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1 , також встановлено факт залиття квартири позивачки із квартири відповідача ОСОБА_2 , який у відзиві зазначає, що, оскільки причиною залиття є теча на вертикальному трубопроводі холодного водопостачання в квартирі, належній ОСОБА_2 , то винною особою є не ОСОБА_2 , а організація, відповідальна за обслуговування внутрішньобудинкових мереж: управитель ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» або виконавець КП «Водоканал».

Відносини, що виникають в процесі надання та споживання житлово-комунальних послуг регулює Закон України «Про житлово-комунальні послуги».

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 5 цього Закону, послуга з управління багатоквартирним будинком включає: утримання спільного майна багатоквартирного будинку, зокрема прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, виконання санітарно-технічних робіт, обслуговування внутрішньобудинкових систем (крім обслуговування внутрішньобудинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем), утримання ліфтів тощо; купівлю електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку; поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку. Ця норма кореспондується з приписами пункту 9 Правил надання послуг з правління багатоквартирним будинком, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05.09.2018 р. № 712 (надалі Правила № 712).

Пунктами 6, 7 Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 15.08.2018 р. № 219, визначено, що виконавець забезпечує функціонування та підтримку в робочому стані елементів внутрішньобудинкових систем відповідно до заданих параметрів і режимів роботи. Технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку складається з комплексу робіт, спрямованих на підтримку справності елементів системи чи заданих параметрів та режимів роботи обладнання внутрішньобудинкових систем за допомогою огляду, налагодження, регулювання і випробування систем, заміни швидкозношуваних елементів, заправки витратними матеріалами, змащення тощо, та не включає обслуговування вузлів комерційного обліку.

Згідно п.п. 11, 18, 20, 43 Правил № 712, у разі коли це визначено договором управління, управитель здійснює обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, технічне обслуговування та поточний ремонт внутрішньобудинкових систем електропостачання та газопостачання за рахунок коштів співвласників.

У випадку виникнення аварії, зокрема пошкодження несучих, огороджувальних та несучоогороджувальних конструкцій будівлі, а у разі, коли управитель здійснює обслуговування, поточний ремонт внутрішньобудинкових систем відповідно до пункту 11 цих Правил (пошкодження, вихід з ладу, відмова, неможливість експлуатації внутрішньобудинкових систем), управитель проводить аварійно-відновні роботи.

Управитель зобов`язаний: забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору управління, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг; від імені та за рахунок співвласників вживати заходів для забезпечення захисту спільного майна багатоквартирного будинку від протиправних посягань та стягнення з осіб, винних у знищенні, пошкодженні або викраденні спільного майна, відшкодування завданих збитків; інформувати співвласників багатоквартирного будинку про необхідність капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку; у разі прийняття співвласниками відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг колективні договори про надання таких послуг, забезпечувати виконання умов договорів та контроль якості цих послуг.

Відповідно до ст.ст. 24, 175-177 ЖК України, для експлуатації державного і громадського житлового фонду створюються житлово-експлуатаційні організації, діяльність яких здійснюється на основі господарського розрахунку. Житлово-експлуатаційні організації забезпечують схоронність житлового фонду і належне його використання, високий рівень обслуговування громадян, а також контролюють додержання громадянами правил користування жилими приміщеннями, утримання жилого будинку і прибудинкової території. Жилий будинок може експлуатуватися тільки однією житлово-експлуатаційною організацією. Якщо для експлуатації будинків відомчого або громадського житлового фонду не може бути створено житлово-експлуатаційну організацію, експлуатація будинків здійснюється безпосередньо відповідним підприємством, установою, організацією.

Державні і громадські органи, підприємства, установи, організації, службові особи зобов`язані дбати про схоронність житлового фонду та підвищення його балансоустрою.

Згідно з п. 7 Правил користування приміщенням житлових будинків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.10.1992 р. № 572, власник та наймач (орендар) квартири зобов`язаний не допускати виконання робіт та інших дій, що виникають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, порушують умови проживання громадян.

Відповідно до п.п. 2, 2.1., 5.3.3., 5.3.4. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 , технічне обслуговування жилих будинків це комплекс робіт, спрямованих на підтримку справності елементів будівель чи заданих параметрів та режимів робот технічного обладнання. Система технічного обслуговування жилих будинків повинна забезпечувати безпечне та безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку. Технічне обслуговування жилих будинків включає роботи з контролю за його станом, забезпечення справності, працездатності, наладки і регулювання інженерних систем тощо. Контроль за технічним станом здійснюється шляхом впровадження системи технічного огляду жилих будинків

Система технічного огляду жилих будинків включає проведення планових та позапланових оглядів.

За правилами п.п. 2 п. 30 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 630 від 21 липня 2005 року, чинних на момент виникнення спірних правовідносин, споживач зобов`язаний забезпечувати доступ до мережі, арматури, квартирних засобів обліку, розподільчих систем представника виконавця за наявності в нього відповідного посвідчення для ліквідації аварій цілодобово; для встановлення і заміни санітарно-технічного та інженерного обладнання, проведення технічного і профілактичного огляду, зняття контрольних показників квартирних засобів обліку згідно з умовами договору.

Відповідно до п.п. 5, 10 п. 32 Правил № 630, виконавець зобов`язаний проводити два рази на рік перевірку стану внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку із складенням відповідного акта, утримувати внутрішньобудинкові мережі у належному технічному стані, здійснювати їх технічне обслуговування та ремонт.

Відповідно до ст.ст. 4, 7 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», власники квартир та нежитлових приміщень є співвласниками спільного майна багатоквартирного будинку.

Співвласники зобов`язані: забезпечувати належне утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечувати технічне обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку; додержуватися вимог правил утримання багатоквартирного будинку і прибудинкової території, правил пожежної безпеки, санітарних норм; забезпечувати додержання вимог житлового і містобудівного законодавства щодо проведення реконструкції, реставрації, поточного і капітального ремонтів, технічного переоснащення приміщень або їх частин.

Аналіз зазначених норм свідчить про те, що балансоутримувач або управитель зобов`язаний здійснювати усі необхідні дії для забезпечення справності елементів будівлі, безперебійне функціонування будинків, інженерних мереж та обладнання протягом установленого терміну служби будинку, контроль за технічним станом, забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, проведення капітального і поточного ремонтів.

Отже, саме на виконавця суб`єкта господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу, покладається обов`язок утримувати в належному технічному стані, здійснювати технічне обслуговування житлового будинку.

Рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 01.09.2017 року № 520 «Про призначення управителів багатоквартирних будинків міста Запоріжжя» згідно із Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» було визначено переможцем конкурсу на управителя багатоквартирних будинків за двома лотами в місті Запоріжжя.

Всі будинки, які знаходяться в управлінні ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» за договорами про надання послуг з управління багатоквартирними будинками не знаходяться на балансі Товариства (в господарському віданні) та Товариство надає лише послуги управління згідно Договірних відносин.

Пунктом 8 Рішення Виконавчого комітету ЗМР № 520 від 01.09.2017 року, Комунальному підприємству «Наше місто» Запорізької міської ради було доручено до 31 жовтня 2017 року здійснити всі необхідні дії щодо передачі багатоквартирних будинків в управління управителям, призначеним цим рішенням, в порядку передбаченому правилами управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затвердженими наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 2 лютого 2009 року № 13.

Постановою КМУ від 20 квітня 2016 р. № 301 Про затвердження Порядку списання з балансу багатоквартирних будинків ( надалі Постанова № 301) затверджено порядок списання багатоквартирних будинків з балансу поточних балансоутримувачів.

Рішенням Виконавчого комітету ЗМР №494 від 26.08.2016 «Про вилучення об`єктів житлового та нежитлового фонду, об`єктів благоустрою та обладнання з господарського відання міського комунального підприємства «Основаніє» та передачу в господарське відання комунального підприємства «Наше місто» та затвердження актів приймання-передачі» КП «НАШЕ МІСТО» ЗМР було передано за актами приймання-передачі в господарське відання об`єкти житлового та нежитлового фонду, об`єкти благоустрою та обладнання згідно з додатками 1,2,3.

Дане рішення Виконавчого комітету ЗМР не скасоване та не втратило свою чинись, оскільки господарське відання повертається в той же спосіб, як і було передане.

Згідно рішення ЗМР «Про реорганізацію комунального підприємства «Наше місто» ЗМР шляхом приєднання до КП «Запоріжремсервіс» ЗМР від 07.12.2022 року № 66 КП «Запоріжремсервіс» ЗМР є правонаступником всього майна, всіх прав та обов`язків КП Наше місто. А, отже, багатоквартирні будинки м. Запоріжжя перейшли в господарське відання до КП «Запоріжремсервіс».

Відповідно до вищенаведеного, будинок по АДРЕСА_3 знаходиться в господарському віданні КП «Запоріжремсервіс» та перебуває в управлінні ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» відповідно до Договору № 02/09/2019-01, оскільки співвласники багатоквартирного будинку надали протокол зборів та розірвали договір № 06/09/17-573, який було укладено згідно рішення № 520 ВК ЗМР та новим договором змінили умови надання послуг, він деяких послуг відмовились.

Отже, на момент виникнення спірних правовідносин на КП «Запоріжремсервіс», як балансоутримувача, ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ», як управителя багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , та Комунальне підприємство "Водоканал", як виконавця, було покладено обов`язок обслуговування внутрішньобудинкових систем (в т.ч. інженерних мереж холодного водопостачання), проведення їх технічного і профілактичного огляду, здійснення їх поточних та відновлювальних ремонтів, а власники квартир цього будинку були зобов`язані надавати доступ для таких оглядів та ремонтів представникам КП «Запоріжремсервіс», ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» та Комунального підприємства "Водоканал".

Оскільки, власник квартири АДРЕСА_2 , не дав доступу комісії у складі представників ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» для обстеження системи інженерних мереж, усунув пошкодження на трубопроводі власними силами (що зазначено в акті від 20.01.2020 року обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1 ), а вина ОСОБА_2 в зазначеному акті не встановлена, то в ході судового розгляду справи належить встановити відповідальну особу за завдання збитків позивачці залиттям її квартири, адже наразі невідомо чи здійснювали КП «Запоріжремсервіс», ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» та Комунального підприємства "Водоканал" будь-які дії з метою проведення технічного і профілактичного огляду, технічного обслуговування, належного утримання, поточного та відновлювального ремонтів внутрішньобудинкових систем (зокрема, холодного водопостачання) в будинку АДРЕСА_3 та чи надавав ОСОБА_2 доступ до своєї квартири АДРЕСА_2 для таких оглядів, обслуговування та ремонтів.

Розмір заподіяної шкоди у даній справі підтверджується звітом з визначення ринкової вартості ремонтно-відновлювальних робіт з урахуванням фізичного зносу на матеріали та вироби, складених згідно акта натурального огляду від 18.05.2020 р., постраждалої в результаті залиття водою двокімнатної квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 . ФОП ОСОБА_6 на підставі договору №19/01- 2024 від 19.01.2024 року, укладеного з ОСОБА_1 , визначена вартість ремонтно-відновлювальних робіт. Ринкова вартість ремонтно-відновлювальних робіт з урахуванням фізичного зносу на матеріали та вироби, складених згідно акта натурного огляду від 18.05.2020 р. постраждалої в результаті залиття водою двокімнатної квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 , виходячи з мети оцінки і сфери застосування звіту про оцінку, даних викладених в цьому звіті, припущень і суджень, обмежень і висновків, станом на дату оцінки 21 січня 2024 р. становить 157754,52 грн. (сто п`ятдесят сім тисяч сімсот п`ятдесят чотири гривні п`ятдесят дві копійки), у тому числі ПДВ (20%) 26292,42 грн.

Враховуючи факт залиття квартири позивачки, їй, як власниці житла, була заподіяна моральна шкода, яка полягає у душевних стражданнях, спричинених пошкодженням її майна, яке відбулось у холодну пору року з вини відповідачів, необхідності проведення ремонту по відновленню наслідків залиття, що призвело до порушення життєвого укладу позивачки та членів її родини родина з обмеженими можливостями /інваліди/ з порушеннями опорно-рухової системи, порушеннями функції ходьби стикнулись з труднощами по відновленню житла, інших істотних вимушених негативних змін у її житті, змусило позивачку витрачати додаткові сили, кошти та час на звернення до суб`єкта оціночної діяльності для визначення вартості ремонтно-відновлювальних робіт після залиття квартири, відповідачів ОСОБА_2 та ТОВ «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» в досудовому порядку (за повної відсутності підтримки та допомоги з їхнього боку, позивачка вимушена була самостійно усувати наслідки аварії) та до всіх відповідачів в судовому, а також для захисту своїх прав в суді за правовою допомогою та на збирання і оформлення документів; більш того, це призвело до стресу та цілого ряду захворювань і ускладнень для здоров`я позивачки та її чоловіка ОСОБА_7 в т.ч. незворотних, що підтверджується медичною документацією.

Як вбачається, з ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства "Водоканал" необхідно стягнути солідарно на користь ОСОБА_1 матеріальну та моральну шкоду.

Ухвалою судді Жовтневого районного суду м. Запоріжжя від 01 вересня 2022 року провадження по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири відкрите, визначено справу розглядати за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче судове засідання на 16.11.2011 р.

Ухвалою суду від 19.01.2022 р. закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 22.04.2022 року.

Заочним рішенням суду від 22.04. 2022 року позовні вимоги задоволено в повному обсязі та постановлено стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 завдану матеріальну шкоду внаслідок залиття квартири в сумі 78 791 грн. 00 коп., судові витрати з оцінки майна в розмірі 1050 грн. та судовий збір в розмірі 908 грн. 00 коп.

Ухвалою суду від 10.10.2023 р. поновлено ОСОБА_2 строк на подання заяви про перегляд заочного рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 22.04.2022 р.; заочне рішення Жовтневого районного суду м.Запоріжжя від 22.04.2022 р. по справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири, скасовано; призначено підготовче судове засідання на 25.01.2024 р.

27.06.2024 р. від представника відповідача ОСОБА_2 адвоката Боярчук Н.В. до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому вказано, що позов ОСОБА_1 подано до неналежного відповідача. Так, для того щоб встановити відповідальну особу за експлуатацію водопровідної мережі, і як наслідок належного відповідача, слід знайти точку розподілу послуг. Для цього слід керуватись Законом «Про житлово комунальні послуги» та Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України Про затвердження Порядку обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води за№ 219 від 15.08.2018 р., якими визначено: Обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного будинку здійснюється виконавцем та включає комплекс робіт з технічного обслуговування та проведення поточного ремонту внутрішньобудинкових систем від зовнішньої поверхні стіни будинку до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення протягом усього періоду їх експлуатації. Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками).

виконавець - юридична або фізична особа - підприємець, уповноважена співвласниками на виконання робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води (усіх разом або окремо конкретної), управитель або виконавець комунальної послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення у разі укладення споживачами з ним індивідуальних договорів з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання відповідної комунальної послуги;

точка приєднання внутрішньо будинкової системи водовідведення багатоквартирного будинку до житлового (нежитлового) приміщення - трійник на відгалуженні від стояка внутрішньобудинкової системи водовідведення (трійник належить до внутрішньобудинкової системи);

точка приєднання внутрішньобудинкової системи водопостачання та системи постачання гарячої води багатоквартирного будинку до житлового (нежитлового) приміщення - перша запірна арматура на відгалуженні від стояків у межах приміщення (запірна арматура не належить до внутрішньобудинкової системи);

точка приєднання внутрішньо будинкової системи теплопостачання багатоквартирного будинку до житлового (нежитлового) приміщення - відгалуження від стояків у межах приміщення для вертикальної розводки, перша запірна арматура на відгалуженні від стояка за межами приміщення для горизонтальної розводки (запірна арматура не належить до внутрішньобудинкової системи).

Поточний ремонт та аварійне обслуговування внутрішньобудинкових систем здійснюють організації з якими укладено договір мешканцями будинку. Внутрішньоквартирні мережі обслуговують самі мешканці квартири. Механізм обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води багатоквартирного житлового будинку, забезпечення їх належного функціонування, технічного обслуговування та ремонту з метою надійного та безпечного надання споживачам відповідних комунальних послуг передбачено вказаним вище Порядком. Факт залиття квартири позивачки, як вбачається із змісту позовної заяви, мав місце 22.12.2019 року. На обґрунтування позовних вимог до відповідача, позивач посилається на Акт обстеження технічного стану кв. АДРЕСА_4 на предмет залиття, складений 20.01.2020 року, тобто через місяць після події. Інших доказів на підтвердження вини відповідача позивачем не надано.

Даний Акт, навпаки, є доказом відсутності вини відповідача в залитті квартири позивачки, з наступних підстав. Так, при огляді комісією квартири АДРЕСА_4 що належить ОСОБА_8 встановлено аварійний стан саме внутрішньобудинкових систем водопостачання: «вертикальний трубопровід ХВП знаходиться в аварійному стані, проходить через магазин «Флорін» (бувш. кв. АДРЕСА_7 ). В разі ненадання доступу до заміни стояків, є загроза його затоплення, про що було повідомлено представнику магазину». Причиною залиття комісією визначено: «теча на вертикальному трубопроводі в кв. АДРЕСА_5 ». В акті будь-які посилання на встановлені фактично інші пошкодження будь- яких інженерних систем ХВП квартирі АДРЕСА_5 , що відносяться до внутрішньоквартирних систем водопостачання і є в зоні відповідальності власника житла, - відсутні; порушення норм технічної експлуатації внутрішньоквартирних систем водопостачання, що могли призвести до течі, в квартирі Відповідача, і які є в зоні його відповідальності - не встановлені і в акті не зазначені. Таким чином, до висновку щодо причини затоплення - «теча по вертикальному трубопроводу», комісія дійшла шляхом встановлення аварійного стану вертикального трубопровода в квартирі ОСОБА_1 та локалізації місць залиття. Щодо течі вертикального трубопроводу саме в кв. АДРЕСА_5 комісія дійшла висновку шляхом припущень, без огляду квартири відповідача. Об`єктивно, теча по вертикальному трубопроводу виникла в міжквартирних комунікаціях. Але в будь-якому випадку, в не залежності від місця прориву стояка (ветрикального трубопроводу) вина в даному випадку покладається на утримувача внутрішньобудинкових систем водопостачання. Власник квартири не несе відповідальності абсолютно за весь трубопровід, що знаходиться в межах його квартири. Нормативними актами визначено конкретне місце де відбувається передача послуг від обслуговуючої організації до власника квартири. Норми Закону України «Про житлово-комунальні послуги`та Порядку обслуговування внутрішньо будинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води, затверджені Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України 15 серпня 2018 року № 219, зі змісту яких вбачається, що «вертикальний трубопровод ХВП», аварійний стан якого в квартирі АДРЕСА_4 та теча якого в квартирі АДРЕСА_5 була встановлена комісією - відноситься до внутрішньобудинкових систем багатоквартирного будинку, відповідальність за стан яких та обслуговування покладено на управителя або виконавця комунальної послуги. Власники квартир багатоквартирного будинку не несуть відповідальності за стан внутрішньобудинкових систем до точки приєднання житлового приміщення. Точкою приєднання житлового приміщення є відгалуження від стояків у межах приміщення. Обслуговування систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води в межах житлового (нежитлового) приміщення від точки приєднання здійснюється його власником (співвласниками) (розділ 1 п.п. 3-9, розділи 2 і 3 Порядку, ст. 1 ч.1.п.3, ст. 5 ч.1 п.1, ст. 8 та ін. Закону Про житлово комунальні послуги). Теча на внутрішньоквартирних комунікаціях в квартирі АДРЕСА_5 , Актом встановлена не була. Таким чином, з урахуванням зазначених норма права, Акт є доказом вини організації, яка в даному багатоквартирному будинку є відповідальною за обслуговування внутрішньобудинкових мереж. Це - або компанія управитель ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», або виконавець послуг - КП Водоканал, в залежності від виду укладеного договору, копія якого в матеріалах справи відсутня і позивачем не надавалась. Зазначений висновок Акту надає позивачу право внаслідок залиття квартири з підстав пошкодження внутрішньобудинкових мереж, неважливо в межах якої квартири, чи між квартирами, вирішувати питання компенсації у встановленому законом порядку - шляхом подання позову до винної особи - відповідальної за утримання в належному стані внутрішньобудинкових мереж водопостачання.

Ухвалою суду від 20.09.2024 р. залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири співвідповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ".

12.08.2024 р. від представника ТОВ "МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ" до суду надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 20.09.2024 р. залучено до участі у справі за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю "МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ" про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої внаслідок залиття квартири співвідповідачів Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради та Комунальне підприємство "Водоканал".

06.11.2024 р. до суду надійшов письмовий відзив КП «Запоріжремсервіс» на позовну заяву.

25.11.2024 р. до суду надійшди письмові пояснення КП «Водоканал».

Узагальнено позиція співвідповідачів ТОВ "МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ", КП «Запоріжремсервіс», КП «Водоканал» полягає в тому, що вони є неналежними відповідачами по справі, в їх діях відсутня вина у залитті квартири АДРЕСА_1 .

Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Віхляєв В.В. в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі, наполягав на задоволенні позову.

Представники відповідачів Орлова П.І., КП«Запоріжремсервіс» ЗМР та КП "Водоканал" в судовому засіданні проти позову ОСОБА_1 заперучували з підстав, вказаних у відзивах, просили суд відмовити у позовіних вимогах в повному обсязі.

Дослідивши матеріали цивільної справи, заслухавши думку сторін та їх представників, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню, у зв`язку з наступним.

Відповідно до ч. 2 ст. 124 Конституції України, юрисдикція судів поширюється на всі правовідносин, що виникають у державі.

Згідно з п. 1 ст. 6 Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, ратифікованої Україною, Законом України №475/97-ВР від 17.07.1997 року, яка відповідно до ст.9 Конституції України є частиною національного законодавства України, кожна людина при визначенні її громадянських прав та обов`язків має право на справедливий розгляд справи незалежним та безстороннім судом.

Відповідно до ст.55 Конституції України, кожному гарантується судовий захист його прав і свобод.

Згідно зі ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Відповідно до ст. 12, 13 ЦПК України, суд розглядає справи на принципах змагальності і диспозитивності.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є співвласником квартири АДРЕСА_1 , що підтверджується свідоцтвом про право власності на житло № НОМЕР_1 від 16.07.1999 року. (т.1, а.с.9).

Відповідач ОСОБА_2 зареєстрований та фактично проживає за адресою: АДРЕСА_8 з 31.10.1995 р. (т.2, а.с.142,143 )

Реєстрація та фактичне проживання ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 за адресою: АДРЕСА_8 підтверджується інформацією Департаменту реєстраційних послуг ЗМР від 06.10.2023 р. № 04-45/3/1158 та актом від 04.11.2023 р.

В акті обстеження технічного стану квартири АДРЕСА_1 від 20.01.2020 р. зазначено наступне : «Комісією у складі інженера 1-ої категорії ОСОБА_3 , менеджерів з домоуправління ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ТОВ «Місто для людей» встановлено, що залиття квартири АДРЕСА_4 , що належить ОСОБА_1 , відбулося вночі о 02:30 годині 22.12.2019 внаслідок пориву на трубопроводі холодного водопостачання в квартирі АДРЕСА_5 . Власник квартири АДРЕСА_5 не дав доступу комісії для обстеження системи інженерних мереж, усунув пошкодження на трубопроводі власними силами. Пошкодження зазнали такі складові квартири, як: комора, туалет, ванна та коридор, на стелях яких зафіксовано сліди залиття, жовті плями деформації, а на стінах - відшарування шпалер у коридорі та кахелю у ванні та туалеті. Потрібна за заміна кахелю в туалеті та ванній кімнаті на площі S=36м2. Вертикальний трубопровід ХВП знаходиться в аварійному стані, проходить через магазин «Флорін» (бувш.кв. АДРЕСА_7 , яка була переведена в нежиле помешкання). В разі не надання доступу до заміни стояків, є загроза його затоплення, про що було повідомлено представнику власнику магазина».

З висновку комісії слід, що причиною залиття квартири є: «теча на вертикальному трубопроводі холодного водопостачання у квартирі АДРЕСА_5 , що належить відповідачу ОСОБА_2 . Власнику квартири АДРЕСА_1 рекомендовано питання компенсації матеріальних збитків від залиття квартири АДРЕСА_5 вирішувати у встановленому Законом порядку» (т.1,а.с.9)

Розмір заподіяної шкоди підтверджується звітом ФОП ОСОБА_6 з визначення ринкової вартості ремонтно-відновлювальних робіт з урахуванням фізичного зносу на матеріали та вироби, складеним на підставі акта натурального огляду від 18.05.2020 p., постраждалої в результаті залиття водою двокімнатної квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 .

Відповідно до звіту матеріальний збиток, завданий майну позивачки внаслідок залиття складає 157754,52 грн. (Сто п`ятдесят сім тисяч сімсот п`ятдесят чотири гривні 52 коп.), у тому чисті ПДВ (20%) - 26292,42 грн. Звіт включає в себе вартість робіт та вартість необхідних матеріалів для відновлення пошкоджених складових квартири.

Мета оцінки: визначення вартості ремонтно-відновлювальних робіт з урахуванням фізичного зносу на матеріали та вироби, складених згідно акта натурного огляду від 18.05.2020р. постраждалої в результаті залиття водою двокімнатної квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 .

Сфера застосування звіту про оцінку: звіт про оцінку виконаний для звернення в суд з метою призначення виплати постраждалій стороні вартості ремонтно-відновлювальних робіт, розрахованих в цінах на 21.01.2024р.

Акт натурного огляду від 18.05.2020р. постраждалої в результаті залиття водою двокімнатної квартири, яка знаходиться за адресою: АДРЕСА_6 , є невід`ємною частиною звіту з оцінки майнового збитку, який був нанесений Об`єкту дослідження 22.12.2019р. (т.2, а.с.63-136)

У частинах 1, 2 статті 22 ЦК України визначено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитками, зокрема, є втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки).

Таким чином, під збитками необхідно розуміти фактичні втрати, яких особа зазнала у зв`язку зі знищенням або пошкодженням речі, витрати, вже зроблені потерпілим, або які мають бути ним зроблені та упущену вигоду. При цьому такі витрати мають бути безпосередньо, а не опосередковано пов`язані з відновленням свого порушеного права, тобто з наведеного випливає, що без здійснення таких витрат неможливим було б відновлення свого порушеного права особою.

Стягнення збитків є одним із видів цивільно-правової відповідальності, для застосування якої потрібна наявність усіх елементів складу цивільного правопорушення, а саме: протиправної поведінки, збитків, причинного зв`язку між протиправною поведінкою боржника та збитками і вини. За відсутності хоча б одного з цих елементів цивільна відповідальність не настає.

Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Таким чином, цивільне законодавство в деліктних зобов`язаннях передбачає презумпцію вини завдавача шкоди. Якщо у процесі розгляду справи зазначена презумпція не спростована, то вона є юридичною підставою для висновку про наявність вини заподіювача шкоди.

З огляду на наведене та з урахуванням визначених цивільним процесуальним законом принципів змагальності і диспозитивності цивільного процесу, положень ЦК України щодо відшкодування шкоди, саме на відповідача покладено обов`язок доведення відсутності вини у завданні шкоди.

Згідно зі статтями 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

За змістом статті 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Відповідно до статті 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.

Відповідно до п. 2.3.6 Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, що затверджені Наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 17.05.2005 року № 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" у разі залиття, аварії квартир складається відповідний акт, форма якого передбачена додатком № 4.

Згідно Додатку № 4 та роз`яснення Міністерства з питань житлово-комунального господарства України щодо ремонту квартири після залиття (лист від 29.12.2009 №12/20-11-1975) в акті повинні бути відображені: дата складання акту (число, місяць, рік); прізвища, ініціали та займані посади членів комісії; прізвище, ім`я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, що зазнала шкоди; адреса квартири, поверх, форма власності; прізвище, ім`я, по батькові власника (наймача, орендаря) квартири, з вини якого сталося залиття; адреса квартири, поверх, форма власності; характер залиття та його причини; завдана матеріальна шкода (обсяги необхідного ремонту приміщень квартири, перелік пошкоджених внаслідок залиття речей та їх орієнтовна вартість); висновок комісії щодо встановлення вини особи, що вчинила залиття.

Якщо власник житла, який спричинив залиття, відмовляється від підписання акту, це не може вплинути на його правильність та юридичну значимість (постанова КЦС ВС по справі №753/20314/15-ц від 12.11.2018).

Як вбачається з Акту від 20.01.2020 р., він складений та підписаний членами комісії після обстеження квартири АДРЕСА_1 містить усі необхідні дані та відомості, а саме: дату його складання, анкетні дані та посади членів комісії, які приймали участь у його складанні, адресу квартири, що зазнала пошкоджень, характер ушкоджень та їх обсяг, адресу квартири, з якої відбулося залиття, а відтак цей акт є належним і допустимим доказом протиправності поведінки відповідача ОСОБА_2 та його вини у залитті квартири позивача та заподіянні їй матеріальної шкоди.

При цьому слід зазначити, що акт є первинним документом, що засвідчує факт певної події.

Згідно зі статтею 3 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" оцінка майна, майнових прав - це процес визначення їх вартості на дату оцінки за процедурою, встановленою нормативно-правовими актами, зазначеними в статті 9 цього Закону і є результатом практичної діяльності суб`єкта оціночної діяльності.

Частиною третьою статті 12 Закону України "Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні" встановлено, що акт оцінки майна є документом, що містить висновки про вартість майна та підтверджує виконані процедури з оцінки майна, здійсненої суб`єктом оціночної діяльності - суб`єктом господарювання, звіт про оцінку такого майна додається до акта оцінки майна.

Встановлено, що звіт з оцінки розміру матеріального збитку складений на замовлення позивачки ОСОБА_1 на підставі на підставі договору №19/01-2024 від 19.01.2024 року, оцінювачем ФОП ОСОБА_6 , який є суб`єктом оціночної діяльності і діє на підставі Сертифіката суб`єкта оціночної діяльності №664/2023, виданого Фондом державного майна України 07.12.2023 р. Компетенція оцінювача, підтверджується Кваліфікаційним посвідченням оцінювача на право проведення оцінки об`єктів у матеріальній формі за спеціалізацією «Оцінка об`єктів нерухомого майна, в тому числі земельних ділянок» МФ №980 від 13.03.2004 p., виданого Фондом державного майна України і Київським коледжем нерухомості (м Київ).

Отже, факт залиття квартири АДРЕСА_1 , співвласником якої є позивачка, підтверджується Актом від 20.01.2020 р. про залиття, що трапилось внаслідок течі на вертикальному трубопроводі холодного водопостачання у квартирі АДРЕСА_5 , в якій зареєстрований та проживає відповідач ОСОБА_2 , а заподіяна шкода в розмірі 157754,52 грн. підтверджується звітом оцінювача ФОП ОСОБА_6 , що відповідно до статей 77, 78 ЦПК України є належними і допустимими доказами.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача наполягала на тому, що ОСОБА_2 є неналежним відповідачем, оскільки теча по вертикальному трубопроводу виникла в міжквартирних комунікаціях. В не залежності від місця прориву стояка (вертикального трубопроводу) вина в даному випадку покладається на утримувача внутрішньобудинкових систем водопостачання.

Суд вважає таку позицію сторони відповідача хибною, виходячи з наступного.

Відповідно до статті 819 ЦК України поточний ремонт житла, переданого у найм, зобов`язаний здійснювати наймач, якщо інше не встановлено договором.

Згідно зі статтею 179 Житлового Кодексу України, користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов`язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08 жовтня 1992 року № 572, власник та наймач (орендар) квартири, житлового приміщення у гуртожитку зобов`язаний:

- укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору;

- оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом;

- дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил;

- проводити за власні кошти ремонт квартири, житлового приміщення у гуртожитку (наймач (орендар) - згідно з договором найму (оренди);

- використовувати приміщення житлового будинку і гуртожитку за призначенням, забезпечувати збереження житлових і підсобних приміщень та технічного обладнання;

- не допускати виконання робіт та інших дій, що викликають псування приміщень, приладів та обладнання будинку, гуртожитку, порушують умови проживання громадян;

Відповідно до частини першої статті 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Сторона відповідача надала суду довідку ОСББ «Надія -2021», згідно з якою ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з вересня 2019 р. фактично проживає у приміщенні АДРЕСА_9 . (т.2, а.с.231 )

Суд критично ставиться до наданого доказу та не приймає його до уваги з огляду на те, що вказана довідка жодним чином не скасовує та не ставить під сумнів факт реєстрації та фактичного проживання ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_8 з 31.10.1995 р.

З наведеного слід, що наймач ОСОБА_2 є особою, яка несе матеріальну відповідальність за шкоду спричинену залиттям квартири ОСОБА_1 .

Разом з цим, стороною позивача помилково визначено в якості співвідповідачів ТОВ «Місто для людей Запоріжжя», КП «Запоріжремсервіс» ЗМР, КП «Водоканал», оскільки вказані підприємства не зазначені Акті від 20.01.2020 р. як особи з вини яких сталося залиття.

Крім цього, щодо відсутності вини співвідповідачів у залитті квартири, суд зауважує наступне.

Стосовно ТОВ «Місто для людей Запоріжжя»:

03 вересня 2019 р. співвласники багатоквартирного будинку АДРЕСА_3 , в особі уповноваженої ОСОБА_9 , яка діє на підставі протоколу зборів співвласників багатоквартирного будинку від 25.07.2019 року, з однієї сторони, та Товариство з обмеженою відповідальністю «МІСТО ДЛЯ ЛЮДЕЙ ЗАПОРІЖЖЯ» уклали договір № 02/10/2019-02 про надання послуг з управління багатоквартирним будинком.

Відповідно до п.1.1. цього Договору, Управитель зобов`язується надавати Споживачу послуги з управління багатоквартирним будинком за адресою: АДРЕСА_3 для забезпечення його сталого функціонування відповідно до цільового призначення, збереження його споживчих властивостей, перелік складових послуг, вартість та періодичність їх надання зазначені в Додатку № 1 до цього Договору, який є його невід`ємною частиною, а Споживач (Співвласники багатоквартирного будинку) зобов`язується сплачув Управителю належну йому за цим Договором плату, розмір якої встановлено у відповідності з переліком замовлених за цим Договором послуг, а також відшкодовувати здійснені необхідні витрати, пов`язані з наданням додаткових послуг, у разі коли Управитель отримав на такі витрати письмову згоду Споживача.

Відповідно до Додатку №1 Договору №02/09/2019-01 передбачено, що Управитель по послузі : поточний ремонт конструктивних елементів, внутрішньобудинкових систем гарячого і холодного водопостачання, водовідведення - проводить лише локалізацію аварійних пошкоджень. Чиним Договором не передбачено інших робіт.

Відповідно ч.1. ст.15 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»,

Договір про надання послуг з управління багатоквартирним будинком (зміни до нього) від імені всіх співвласників багатоквартирного будинку укладається з визначеним відповідно до законодавства управителем співвласником (співвласниками), уповноваженим (уповноваженими) на це рішенням збо співвласників. Такий договір підписується на умовах, затверджених зборами співвласників, та є обов`язковим для виконання всіма співвласниками.

Відповідно до п. 3.1.5 Договору, Споживачі зобов`язані здійснювати самостійно роботи від яких відмовився Споживач з дотриманням чинного законодавства України.

Відповідно до ст. 629 ЦК України, Договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Відповідно до п. 3.3. Договору Управитель зобов`язаний:

3.3.1. Забезпечувати якісне та своєчасне виконання послуг з управління багатоквартирним будинком за цим Договором згідно з переліком робіт чи послуг які викладені у Додатку N2 1 до Договору.

3.3.2. Розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги що надійшли від Споживача.

3.3.3. Надавати Споживачу достовірну інформацію про обсяги виконаних послуг та робіт.

3.3.4. Проводити огляд інженерних мереж Об`єкта, за результатами якого складати відповідні акти, та забезпечувати проведення профілактичних оглядів згідно із стандартами, нормативами, нормами, порядками, правилами, вимогами щодо збереження та сталого функціонування Об`єкту.

3.3.5. За запитом Споживача надавати, письмовий звіт про результати своєї діяльності.

3.3.6. Належним чином зберігати документацію передану Споживачем, та вести документацію, передбачену правилами надання послуг з обслуговування будинку.

3.3.7. Здійснювати обслуговування Об`єкту особисто, або залучати підрядні організації.

3.3.8. У разі припинення дії цього Договору, в наступному місяці за звітним провести остаточний розрахунок.

3.3.9. Обслуговувати інженерних мереж, а саме: систем центрального опалення, гарячого та холодного водопостачання, водопровідно-каналізаційної системи, системи електричного постачання, які є загальним майном співвласників, та забезпечувати своєчасну підготовку об`єкта та його технічного обладнання до експлуатації в осінньо-зимовий період.

3.3.10. Забезпечувати належну експлуатацію та утримання Об`єкта відповідно до його цільового призначення і здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир та приміщень Об`єкта.

3.3.11. Обсяг вищенаведених функцій, Управитель здійснює та починає виконувати у відповідності з замовленим переліком послуг (робіт) наведених у Додатку № 1 до цього Договору.

Відповідно до Розділу 4 Договору « Порядок здійснення контролю за якістю наданої послуги»:

4.1. Споживач здійснює контроль за якістю та ефективністю наданих послуг Управителем.

4.2. Споживач має право висунути обґрунтовані претензії щодо низької якості послуг і робіт Управителя унаслідок вчинення непрофесійних та/або недбалих дій (бездіяльності) Управителя, що оформлюються у вигляді письмового звернення.

4.3. Якість та об`єм робіт за цим Договором вважається виконаними Управителем та прийнятими Споживачем у повному обсязі і належної якості, якщо Споживач, протягом 7 календарних днів не заявив обґрунтовані, письмові претензії щодо якості та об`єму конкретних робіт, що свідчить про належне виконання послуг та робіт за цим Договором.

Відповідно до п. 5.3. Договору, Управитель не несе відповідальність, а Споживач не може пред`являти претензії з питань експлуатації та несправностей конструкцій об`єкта, шо не передбачено переліком робіт наведених Додатком № 1. До Договору.

На підставі вищевикладеного та з огляду на надані суду належні та допустимі докази, слід дійти висновку, що порушень умов Договору №02/09/2019-01 та законодавства України в сфері житлово-комунальних послуг з боку ТОВ «Місто для людей Запоріжжя» немає.

Так, належним доказом ненадання послуги або надання неякісної послуги є претензія замовника. За її відсутності послуга вважається наданою і належної якості.

Факти невідповідності якості надання послуги з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором, фіксуються під час проведення перевірки, у відповідності до вимог Постанови КМУ № 1145 від 27.12.2018 року «Про затвердження Порядку проведення перевірки відповідності якості надання деяких комунальних послуг та послуг з управління багатоквартирним будинком параметрам, передбаченим договором про надання відповідних послуг». За результатами такої перевірки складається акт-претензія. Позивачкою не надано суду доказів на підтвердження того, у період дії договору №02/09/2019-01 співвласниками будинку складались акти-претензії щодо неналежної роботи внутрішньо будинкової системи центрального водопостачання.

Стосовно КП «Запоріжремсервіс»:

Відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради N 520 від01.09.2017 р. «Про призначення управителів багатоквартирних будинків м. Запоріжжя» Комунальне підприємство «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради визначено управителем багатоквартирних будинків м. Запоріжжя. Будинок АДРЕСА_3 в управлінні КП «Запоріжремсервіс» не перебуває.

Однією з ключових функцій керуючої компанії є управління багатоквартирними будинками. Це включає в себе організацію та координацію робіт з технічного обслуговування, утримання та ремонту будівельних елементів, а також забезпечення комфортного проживання мешканців. Законодавством встановлено чіткий перелік обов`язків керуючих компаній: прибирання під`їздів і прибудинкової території; дератизація (комплексні заходи зі знищення гризунів); технічне обслуговування внутрішніх будинкових систем; дезінсекція; обслуговування димових каналів; прибирання опалого листя та снігу, покіс трави; технічне обслуговування електромереж; поточний ремонт конструктивних елементів; аварійна служба; технічне обслуговування ліфтів; освітлення місць загального користування; поточний ремонт під`їздів, покрівлі, фасаду будівлі; цілодобова робота call-центру, який приймає звернення мешканців.

Порядок обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, водопостачання, водовідведення та постачання гарячої води зазначено у Наказі Міністерства регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України № 219 від 15.08.2018 р., яким затверджено Порядок обслуговування внутрішньобудинкових систем. Враховуючи те, що рішенням уряду України все внутрішньобудинкове господарство, що складають теплові, водо- і каналізаційні та електричні мережі, ліфти чи встановлені індивідуальні теплові пункти належать співвласникам багатоповерхівок, то й дбати про належний стан усіх цих внутрішньобудинкових систем мають мешканці, як співвласники.

Мешканці багатоповерхових будинків, обираючи керуючу компанію, чи створюючи ОСББ, делегують їм укладання індивідуальних договорів на виконання робіт з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових систем для забезпечення їх належного функціонування, технічного обслуговування та ремонту з метою надійного та безпечного надання споживачам відповідних комунальних послуг протягом усього періоду їх експлуатації.

Утримання та ремонт (своєчасна заміна) внутрішньоквартирних мереж водопостачання є обов`язком власника квартири, відповідно до пункту 7 Правил користування приміщеннями житлових будинків, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України «Про механізм впровадження Закону України «Про приватизацію державного житлового фонду» № 572 від 8 жовтня 1992 року, пунктів 3.7, 5.3 наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства «Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій» № 76 від 17 травня 2006 року, статті 151 ЖК України статті 10 Закону «Про приватизацію державного житлового фонду».

Відповідно до акту обстеження, причиною залиття квартири АДРЕСА_4 є теча на вертикальному трубопроводі холодного водопостачання у квартирі АДРЕСА_5 , що належить відповідачу ОСОБА_2 , отже стояк знаходиться у квартирі ОСОБА_2 і та є його власністю.

Міністерством будівництва, архітектури та житлово- комунального господарства України надано роз`яснення стосовно віднесення стояків холодного водопостачанні та водовідведення до внутрішьнобудинокових мереж та фінансування робіт із їх ремонту, в якому зазначається, що відповідно до п. 13 Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових території затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005 N 560, витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, водопостачаннв водовідведення (від зовнішньої стіни будинку до внутрішньої стіни квартири) і зливової каналізації визначаються відповідно до укладених договорів між власниками будинку або та організацією, яка здійснює експлуатацію внутрішньобудинкових систем. До цих витрат також включаються витрати на ліквідацію аварій на внутрішньоквартирних мережах (від зовнішньої стіни квартири до санітарно- технічного обладнання). Отже, визначення мережі розподілу зазначених мереж зокрема стояків, тобто їх віднесення до внутрішньоквартирної мереж, здійснюєть т відповідно до наведеного Порядку та проектної документації на будинок.

До тарифу на оплату послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій належать витрати з технічного обслуговування та поточного ремонту внутрішньобудинкових мереж водо-, теплопостачання та водовідведення і ліквідації аварій на внутрішньоквартирних мережах (від зовнішньої стіни квартири до санітарно-технічного обладнання).

Позивачкою не було доведено, що мережі водопостачання по яким відбувся виток не відноситься до внутрішньо квартирних. Також, Позивачкою не доведено, що залиття є наслідком їх недбалого відношення КП «Запоріжремсервіс».

Стосовно КП «Водоканал»:

Відповідно до п. 1 розділу ІІ Правил користування системами централізованого питного водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах України, затверджених Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України 27.06.2008 року № 190, виконавець послуги з централізованого водопостачання / централізованого водовідведення обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання та водовідведення, споруди і обладнання, а також технологічні прилади й пристрої на них, які перебувають у нього на балансі або на які є відповідний договір на обслуговування зі споживачем.

В той же час, пунктом 11.1.1. Розділу 11 Правил технічної експлуатації систем водопостачання та водовідведення населених пунктів України, затверджених Наказом Держжитлокомунгоспу України від 05.07.95 № 30 передбачено, що систему внутрішнього водопроводу призначено для подачі води до санітарно-технічних приладів та пожежних кранів. До неї належать: ввід у будівлю, засіб обліку, розподільча мережа, стояки, підводки до санітарно-технічних приладів, пожежних кранів, запірно-регулююча та водорозбірна арматура. Межею внутрішньої системи водопроводу є зовнішня поверхня стіни будівлі.

Також, відповідно до рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 284 від 27.07.2004р. «Про передачу зовнішніх мереж тепло-, водопостачання» встановлено, що межею балансової та експлуатаційної відповідальності між комунальним підприємством «Водоканал», Концерном «Міські теплові мережі» і підприємствами, балансоутримувачами об`єктів житлового господарства всіх форм власності, всіх об`єктів освіти, охорони здоров`я, культури, спорту, соціального захисту та органів місцевого самоврядування є зовнішня поверхня стіни будівель.

Отже, КП «Водоканал» обслуговує вуличні, квартальні та дворові мережі водопостачання, споруди і обладнання, а також технологічні прилади, пристрої на них (тобто зовнішні системи), які перебувають у нього на балансі.

Внутрішньобудинкова мережа, що знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Базарна, буд. 20 не перебуває на балансі КП «Водоканал» та не обслуговується підприємством. Договір на обслуговування внутрішньо будинкової мережі за вказаною адресою з КП «Водоканал» та співвласниками зазначеного багатоквартирного будинків не укладався.

Відповідно до ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.

Поряд з зазначеним, Постановою Кабінету Міністрів України №630 від 21.07.2005р., затверджені «Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типовий договір про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення».

На підставі типової форми договору, між КП «Водоканал» та ОСОБА_2 за адресою: АДРЕСА_8 було укладено договір від 14.12.2017р. №3588 «Про надання послуг централізованого водопостачання і водовідведення для надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення.

Згідно з пунктом 21 вищевказаного Договору, точкою розподілу, в якій здійснюється передача послуг від виконавця до споживача по АДРЕСА_3 є межа балансової належності Водоканалу.

Межею балансової належності КП «Водоканал» на підставі наведених норм законодавства та з урахуванням рішення виконавчого комітету ЗМР № 284 від 27.07.2004р. є зовнішня поверхня стіни будинку.

Враховуючи наведене, твердження представника позивача про те, що на КП «Водоканал» як виконавця послуг покладено обов`язок з обслуговування внутрішньо будинкових систем (в т.ч. інженерних мереж холодного водопостачання), проведення їх технічного і профілактичного огляду, здійснення їх поточних та відновлювальних ремонтів є необгрунтованим та таким, що спростовується наведеними нормами чинного законодавства.

Статтею 1 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку - приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Зазначеним Законом, а саме ст. 5 передбачено, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Відповідно до ст. 8 Закону України «Про особливості здійснення права власності в багатоквартирному будинку» на співвласників покладено обов`язки зокрема зі забезпечення належного утримання та належний санітарний, протипожежний і технічний стан спільного майна багатоквартирного будинку; забезпечення технічного обслуговування та у разі необхідності проведення поточного і капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку.

Таким чином, у відповідності до наведених норм чинного законодавства саме на співвласників покладено обов`язок з утримання спільного майна багатоквартирного будинку.

Згідно ч.4 ст.263 ЦПК України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

У Постанові Верховного Суду від28 листопада 2018 року (справа № 712/2255/14-ц; провадження № 61-13765св18) зазначено, що доводи касаційної скарги про те, що акт залиття складений через дві доби після події, не мають правового значення і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом апеляційної інстанції норм матеріального права та порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до статті 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши усі наявні у справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивачкою доведено завдану їй шкоду, бездіяльність відповідача ОСОБА_2 , причинний зв`язок між ними, що призвело до залиття її квартири, в зв`язку з чим, завдані позивачці збитки підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача ОСОБА_2 з підстав, передбачених статтею 1166 ЦК України.

Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, відшкодування моральної (немайнової) шкоди (пункт 9 частина 2 статті 16 ЦК України).

Згідно із частиною 1 статті 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

Відповідно до положень статей 22, 23 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров`я; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім`ї чи близьких родичів; у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв`язку із знищенням чи пошкодженням її майна; у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи. Моральна шкода відшкодовується грішми, іншим майном або в інший спосіб. Розмір грошового відшкодування моральної шкоди визначається судом залежно від характеру правопорушення, глибини фізичних та душевних страждань, погіршення здібностей потерпілого або позбавлення його можливості їх реалізації, ступеня вини особи, яка завдала моральної шкоди, якщо вина є підставою для відшкодування, а також з урахуванням інших обставин, які мають істотне значення. При визначенні розміру відшкодування враховуються вимоги розумності і справедливості.

З огляду на роз`яснення, що викладені у пункті 3 постанови Пленуму Верховного Суду України №4 від 31.03.1995 «Про судову практику в справах про відшкодування моральної (немайнової) шкоди» під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичній особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб. Відповідно до чинного законодавства моральна шкода може полягати, зокрема: у приниженні честі, гідності, престижу або ділової репутації, моральних переживаннях у зв`язку з ушкодженням здоров`я, у порушенні права власності (в тому числі інтелектуальної), прав, наданих споживачам, інших цивільних прав, у зв`язку з незаконним перебуванням під слідством і судом, у порушенні нормальних життєвих зв`язків через неможливість продовження активного громадського життя, порушенні стосунків з оточуючими людьми, при настанні інших негативних наслідків.

Відшкодування моральної шкоди провадиться у разі, коли неправомірні дії завдали моральної втрати громадянинові, призвели до порушення його нормальних життєвих зв`язків, вимагають від нього додаткових зусиль для організації свого життя. Моральною шкодою визнаються страждання, заподіяні громадянинові внаслідок фізичного чи психічного впливу, що призвело до погіршення або позбавлення можливостей реалізації ним своїх звичок і бажань, погіршення відносин з оточуючими людьми, інших негативних наслідків морального характеру.

Зазначений висновок узгоджується із висновком Верховного Суду, викладеним у постанові від 27 березня 2019 року у справі 703/3912/16.

Розмір відшкодування моральної (немайнової) шкоди суд визначає залежно від характеру та обсягу страждань (фізичних, душевних, психічних тощо), яких зазнав позивач, характеру немайнових втрат (їх тривалості, можливості відновлення тощо) та з урахуванням інших обставин. Зокрема, враховуються стан здоров`я потерпілого, тяжкість вимушених змін у його життєвих і виробничих стосунках, ступінь зниження престижу, ділової репутації, час та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану, добровільне - за власною ініціативою чи за зверненням потерпілого спростування інформації редакцією засобу масової інформації. При цьому суд має виходити із засад розумності, виваженості та справедливості.

Необхідно зазначити, що право на відшкодування моральної шкоди виникає за наявності передбачених законом умов відповідальності за заподіяну шкоду (загальні умови), а саме наявність моральної шкоди як наслідку порушення особистих немайнових прав або посягання на інші нематеріальні блага; неправомірні рішення, дії чи бездіяльність заподіювача шкоди; причинний зв`язок між неправомірною поведінкою і моральною шкодою; вина заподіювача шкоди. При цьому, обов`язок доведення наявності підстав для відшкодування моральної шкоди покладається на особу, що вимагає її відшкодування, що відповідає змісту статей 12, 81 ЦПК України.

ОСОБА_1 обґрунтовує моральну шкоду пошкодженням майна, необхідністю проведення ремонту по відновленню наслідків залиття, що призвело до порушення життєвого укладу позивача та членів її родини - родина з обмеженими можливостями /інваліди/ з порушеннями опорно- рухової системи, порушеннями функції ходьби стикнулись з труднощами по відновленню житла, іншими істотними вимушеними негативними змінами у її житті, що змусило позивачку витрачати час на оформлення документів; більш того - це призвело до цілого ряду захворювань та ускладнень для здоров`я позивачки та її чоловіка.

З огляду на наведене та враховуючи наявність підстав для відшкодування моральної шкоди і засади розумності та справедливості, суд вважає за необхідне зменшити заявлений розмір моральної шкоди та стягнути із відповідача ОСОБА_2 на користь позивачки моральну шкоду у розмірі 40000 грн.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 4, 12, 81, 263-268 ЦПК України, суд

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Товариства з обмеженою відповідальністю «Місто для людей Запоріжжя», Комунального підприємства «Запоріжремсервіс» Запорізької міської ради, Комунального підприємства «Водоканал» про відшкодування матеріальної шкоди завданої внаслідок залиття квартири задовольнити частково.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_8 на користь ОСОБА_1 , НОМЕР_3 , мешкаючої за адресою: АДРЕСА_8 матеріальну шкоду завдану внаслідок залиття квартири у розмірі 157754 (сто п`ятдесят сім тисяч сімсот п`ятдесят чотири) гривні 52 копійки.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_8 на користь ОСОБА_1 , НОМЕР_3 , мешкаючої за адресою: АДРЕСА_8 завдану моральну шкоду у розмірі 40000 (сорок тисяч) гривень 00 копійок.

В решті позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_8 на користь ОСОБА_1 , НОМЕР_3 , мешкаючої за адресою: АДРЕСА_8 судові витрати з оцінки майна у розмірі 4080 (чотири тисячі вісімдесят) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 , мешкаючого за адресою: АДРЕСА_8 на користь держави судовий збір у розмірі 2788 (ді тисячі сімсот вісімдесят вісім) гривень 74 копійки.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Суддя: М.В. Антоненко

СудЖовтневий районний суд м. Запоріжжя
Дата ухвалення рішення15.04.2025
Оприлюднено13.05.2025
Номер документу127237882
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них завданої майну фізичних або юридичних осіб

Судовий реєстр по справі —331/4640/21

Ухвала від 26.05.2025

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Трофимова Д. А.

Ухвала від 26.05.2025

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Трофимова Д. А.

Ухвала від 15.05.2025

Цивільне

Запорізький апеляційний суд

Трофимова Д. А.

Рішення від 15.04.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Рішення від 15.04.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 10.03.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 16.01.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 10.01.2025

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 06.12.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

Ухвала від 20.09.2024

Цивільне

Жовтневий районний суд м. Запоріжжя

Антоненко М. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні