Справа № 167/748/24
Номер провадження 2-о/167/18/25
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 травня 2025 року м. Рожище
Рожищенський районний суд Волинської області в складі:
головуючого судді Сіліча І. І.,
присяжних Зіберта Р. І., Кузьмук Н. А.,
з участю:
секретаря судових засідань Матвійчук Л. О.,
заявника ОСОБА_1 (в режимі відеоконференції),
представника заінтересованої особи ОСОБА_2 ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Рожищенського районного суду Волинської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,
в с т а н о в и в:
Стислий виклад доводів заявника та заінтересованих осіб.
Заявник ОСОБА_1 звернувся до суду із заявою про визнання недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлення опіки та призначення його опікуном.
Заяву обґрунтовуєтим, що його рідна сестрає інвалідом з дитинства1-Бгрупитапроживаєразомзнимзаадресою: АДРЕСА_1 .
Зазначає, що причиною інвалідності сестри є хронічне психічне захворювання. Згідно з висновком лікарської комісії №53 від 10 червня 2024 року в сестри встановлена обмежена здатність щодо самообслуговування, спілкування, контролю своєї поведінки та остання потребує постійного стороннього догляду.Вказує, що його сестра не може повною мірою усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, потребує постійного медичного нагляду, лікування, постійної сторонньої допомоги і контролю та у зв`язку з цим, вона перебуває на обліку у лікаря-психіатра Рожищенської багатопрофільної лікарні Рожищенської міської ради Волинської області. Зазначає, що фактично здійснює необхідний постійний догляд за сестрою, створює їйнеобхідніпобутові умови. За наведених обставин просить визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити над нею опіку і його призначити опікуном.
Позиція учасників справи.
Заявник ОСОБА_1 в судовому засіданні заяву підтримав з підстав зазначених у ній, просив визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити його її опікуном. Пояснив, що батьки в повній мірі доглядати за дочкою не можуть, оскільки є особами пенсійного віку, брат ОСОБА_2 ОСОБА_4 є інвалідом 3-ї групи з ураженням опорно-рухового апарату. Вказує, що відповідає усім вимогам, що ставляться до опікуна, фактично на даний час взяв на себе усі турботи по догляду за сестрою ОСОБА_2 .
Заінтересована особа ОСОБА_2 будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не з`явилася.
Представник заінтересованої особи ОСОБА_2 - адвокат Ковальчук С. О. в судовому засіданні пояснила, що ураховуючи інтереси довірительки та її потребу в сторонній допомозі у побутових питаннях, просила заяву задовольнити та визнати ОСОБА_2 недієздатною, встановити над нею опіку та призначити опікуном її брата ОСОБА_1 .
Представник заінтересованої особи органу опіки і піклування Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області в судове засідання не з`явився, 14 травня 2025 року суду надана заява про підтримання подання.
Процесуальні дії у справі.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 30 липня 2024 року заяву залишено без руху та надано заявнику строк для усунення недоліків протягом семи днів з дня вручення копії ухвали про залишення заяви без руху.
Ухвалою судді Рожищенського районного суду Волинської області від 07 серпня 2024 року відкрито окреме провадження у справі, призначено судове засідання 11 вересня 2024 року о 09 год 00 хв. Постановлено залучити для забезпечення прав та інтересів ОСОБА_2 адвоката із Західного регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 11 вересня 2024 року у справі призначено судово-психіатричну експертизу, на час проведення експертизи провадження в справі зупинено.
Ухвалою Рожищенського районного суду Волинської області від 28 квітня 2025 року провадження у даній справі поновлено, судове засідання призначено на 09 год 00 хв 14 травня 2025 року.
Відповідно до доручення Західного регіонального центру з надання безоплатної правничої допомоги від 07 серпня 2024 року № 017/05.2-7/7739, адвоката Ковальчук О. С. призначено для надання безоплатної вторинної правничої допомоги ОСОБА_2 .
Суд, заслухавши учасників справи, дослідивши та оцінивши наявні в справі докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні, вирішуючи справу, доходить такого висновку.
Фактичні обставини, встановлені судом, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 є рідним братом ОСОБА_2 , що підтверджується копіями свідоцтв про народження серії НОМЕР_1 та серії НОМЕР_2 .
Згідно витягу № 1387 про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб від 15 липня 2024 заявник ОСОБА_1 з сестрою ОСОБА_2 , батьками ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та рідним братом ОСОБА_7 зареєстровані за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно копії довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 187169 від 26 лютого 2019 року ОСОБА_2 встановлено першу Б групу інвалідності з дитинства довічно.
Відповідно до висновку лікарської комісії медичного закладу щодо необхідності постійного стороннього догляду за інвалідом І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу № 53 від 26 лютого 2019 року в ОСОБА_2 за рівнем обмеження життєдіяльності: обмеження до самообслуговування, обмеження здатності до спілкування, обмеження здатності контролювати свою поведінку та потребує постійного стороннього догляду.
У липні 2024 року ОСОБА_1 звернувся з заявою до органу опіки та піклування - виконавчого комітету Рожищенської міської ради через управління «Центр надання адміністративних послуг» та соціального захисту населення Рожищенської міської ради про підготовку подання до суду про призначення його опікуном над сестрою ОСОБА_2 .
Згідно подання органу опіки та піклування про призначення опікуна № 7/14 від 12 липня 2024 року, виконавчий комітет Рожищенської міської ради, попередньо вивчивши подані документи, сімейні обставини, умови проживання, вважає необхідним призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 , для забезпечення її особистих майнових та немайнових прав та інтересів.
Станом на 11 червня 2024 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , до кримінальної відповідальності не притягався, незнятої чи непогашеної судимості немає та в розшуку не перебуває, що підтверджується витягом з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» Міністерства внутрішніх справ України.
Відповідно до копії довідки № 18 від 26 липня 2024 року , виданої лікарем загальної практики сімейної медицини ОСОБА_8 Дубівської амбулаторії загальної практики сіменої медмцини Центру первинної медико-соціальної допомоги Ковельської міської ради ОСОБА_1 здоровий.
З акта обстеження матеріально-побутових умов проживання сім`ї майбутнього опікуна (піклувальника) від 15 липня 2024 року № 1388, складеного за адресою: АДРЕСА_1 встановлено, що за вказаною адресою проживають ОСОБА_9 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Заявник ОСОБА_1 здійснює догляд за сестрою ОСОБА_2 , виконує хатні обов`язки: купує ліки, продукти. Виконує безпосередні обов`язки по догляду.
З висновку судово-психіатричного експерта № 86 від 04 лютого 2025 року встановлено, що ОСОБА_2 страждає на хронічний стійкий психічний розлад у вигляді розумової відсталості помірного ступеня, відсутність відхилень поведінки (F71.0), генетичний синдром ОСОБА_13 . ОСОБА_2 не усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними.
Зміст правовідносин.
Правовідносини виникли у зв`язку з обставинами, що свідчать про наявність у ОСОБА_2 стійкого, хронічного психічного розладу через який вона не здатна усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними, тому потребує опіки, а також наміром заявника стати її опікуном.
Норми права, які застосував суд, та мотиви їх застосування.
До правовідносин, які виникли у сторін, підлягають застосуванню нормиЦивільного процесуального кодексу УкраїнитаЦивільного кодексу України.
Частиною 1ст. 293 ЦПК Українипередбачено, що окреме провадженняце вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 1 ч. 2ст. 293 ЦПК Українисуд розглядає в порядку окремого провадження справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи.
Згідно з приписами частини 1ст. 300 ЦПК Українисуд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи (у тому числі обмеження або позбавлення права неповнолітньої особи самостійно розпоряджатися своїми доходами) чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.
Згідно ч. 1ст. 41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.
Статтею 55 ЦК Українивизначено, що опіка та піклування встановлюються з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів малолітніх, неповнолітніх осіб, а також повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки.
Вимогамист. 58 ЦК Українипередбачено, що опіка встановлюється над малолітніми особами, які є сиротами або позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними.
Згідно з ч. 1ст. 60 ЦК Українисуд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.
Відповідно до ч. 4, 5ст. 63 ЦК Україниопікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Статтею 62 ЦК Українивизначено, що опіка або піклування встановлюються за місцем проживання фізичної особи, яка потребує опіки чи піклування, або за місцем проживання опікуна чи піклувальника.
Згідно зст. 63 ЦК Україниопікуна або піклувальника призначає орган опіки та піклування, крім випадків, встановленихстаттею 60 цього Кодексу. Опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Фізична особа може бути призначена опікуном або піклувальником лише за її письмовою заявою.
Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника. При призначенні опікуна для малолітньої особи та при призначенні піклувальника для неповнолітньої особи враховується бажання підопічного. Фізичній особі може бути призначено одного або кількох опікунів чи піклувальників.
Відповідно дост. 300 ЦПК України, суд за заявою органу опіки та піклування чи особи, призначеної піклувальником або опікуном, у місячний строк звільняє її від повноважень піклувальника або опікуна і призначає за поданням органу опіки та піклування іншу особу, про що постановляє ухвалу. Суд за заявою особи, над якою встановлено піклування, може звільнити піклувальника від його повноважень і призначити за поданням органу опіки та піклування іншого піклувальника, про що постановляє ухвалу.
Згідно з ч. 6ст. 300 ЦПК Українистрок дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років.
Відповідно до ч. 1ст. 40 ЦК Українифізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.
Відповідно до ч. 7, 8ст. 300 ЦПК Україниклопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування непізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного частиною шостою цієї статті. Клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною повинно містити обставини, що свідчать про продовження хронічного, стійкого психічного розладу, внаслідок чого особа продовжує не усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними, підтверджені відповідним висновком судово-психіатричної експертизи.
Висновки суду та мотиви прийнятого рішення.
Щодо вимоги про визнання ОСОБА_2 недієздатною.
Судом на підставі безпосередньо досліджених та оцінених наявних у справі доказів встановлено, що наявне психічне захворювання у ОСОБА_2 є хронічним та стійким. ОСОБА_2 не усвідомлює значення своїх дій та не може керувати ними.
Суд зазначає, що висновок судово-психіатричного експерта № 86 від 04 лютого 2025 року стосовно ОСОБА_2 , яким підтверджено наведені обставини щодо її психічного здоров`я, є повним та категоричним, не допускає іншого розуміння змісту, ніж зазначений.
З огляду на викладене, суд доходить переконання про наявність обґрунтованих підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатною.
Щодо вимоги про встановлення над ОСОБА_2 опіки та призначення опікуна.
Недієздатні особи є особливою категорією людей, які внаслідок хронічного, стійкого психічного розладу тимчасово або постійно не можуть самостійно на власний розсуд реалізовувати майнові та особисті немайнові права, виконувати обов`язки й нести юридичну відповідальність за свої діяння. Недієздатним особам мають надаватися правові можливості для задоволення індивідуальних потреб, реалізації та захисту їх прав і свобод.
Хоча за станом здоров`я недієздатні особи не спроможні особисто реалізовувати окремі конституційні права і свободи, вони не можуть бути повністю позбавлені цих прав і свобод, тому держава зобов`язана створити ефективні законодавчі механізми та гарантії для їх максимальної реалізації.
При призначенні опікуна важливі і обов`язково повинні враховуватися особисті приязні взаємини між опікуном і підопічним, що забезпечить нормальне життєзабезпечення підопічного. Можливість особи здійснювати повноваження опікуна перевіряється органом опіки та піклування, який висловлює пропозиції про доцільність призначення опікуна.
Аналогічні положення зазначені у Правилах опіки та піклування, затверджених наказом Державного комітету України у справах сім`ї та молоді Міністерства освіти України, Міністерства охорони здоров`я України, Міністерства праці та соціальної політики України від 26 травня 1999 року № 34/166/131/88.
Отже, призначення опікуна недієздатної особи здійснюється за поданням органу опіки та піклування, яке повинне відповідати вимогам закону щодо його обґрунтованості та змісту, має бути подано в належній процесуальній формі згідно з вимогамиЦПК України. При внесенні подання орган опіки та піклування має якнайкраще врахувати інтереси особи, над якою встановлюється опіка.
У поданій суду заяві (поданні) орган опіки та піклування вважає за необхідне та просить призначити ОСОБА_1 опікуном над ОСОБА_2 .
Доказів на підтвердження того, що опікун ОСОБА_1 не може здійснювати опіку над недієздатною в суді надано не було.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності, суд доходить висновку про наявність підстав для встановлення опіки над недієздатною особою ОСОБА_2 та призначення її опікуном ОСОБА_1 .
Щодо клопотання експерта про вирішення питання щодо судових витрат, а саме, стягнення на користь експерта вартості виконаної експертизи у розмірі 9229,28 грн, суд зазначає таке.
Частина 2ст. 299 ЦПК Українивстановлює, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання особи недієздатною або обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться за рахунок держави.
Відповідно до ч. 10ст. 139 ЦПК Україниякщо у справах окремого провадження виклик свідків, призначення експертизи, залучення спеціалістів здійснюються за ініціативою суду, а також у випадках звільнення від сплати судового збору або зменшення його розміру, відповідні витрати відшкодовуються за рахунок державного бюджету.
Ураховуючи вищенаведене, суд доходить висновку, що судові витрати в сумі 9229,28 грн, пов`язані з виконанням судово-психіатричної експертизи необхідно віднести на рахунок держави.
На підставі наведеного, керуючись ст.2-5,10-13,76-81,89,258-259,263-265,268,293-300 ЦПК України, суд
у х в а л и в :
Заяву ОСОБА_1 , заінтересовані особи: орган опіки та піклування виконавчого комітету Рожищенської міської ради Луцького району Волинської області, ОСОБА_2 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку с. Переспа Рожищенського району Волинської області, проживаючу за адресою: АДРЕСА_1 недієздатною строком на 2 (два) роки з дня набрання рішенням законної сили.
Встановити опікунад недієздатною ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,яка проживаєза адресою: АДРЕСА_1 та призначити її опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Роз`яснити, що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за 15 днів до закінчення строку визначеного судом.
Компенсувати з Державного бюджету України кошти на покриття витрат в сумі 9229 (дев`ять тисяч двісті двадцять дев`ять) гривень 28 копійок, пов`язаних із проведенням судово-психіатричної експертизи, шляхом перерахунку за реквізитами: ЄДРПОУ 04803492, ДУ «ІСП МОЗ України», р/р UA158201720313251005201007077 в УДКСУ в Подільському районі м. Києва, призначення платежу: «експерт Марункевич М. І., за проведення судово-психіатричної експертизи ОСОБА_2 справа №167/748/24».
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення або якщо розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Дата складення повного судового рішення 14 травня 2025 року.
Учасники справи:
Заявник: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 .
Заінтересована особа: ОСОБА_2 , місце проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Представник заінтересованої особи Деменік Надії Василівни: ОСОБА_3 , адреса робочого місця: АДРЕСА_2 .
Заінтересова на особа: Рожищенська міська рада Луцького району Волинської області, місцезнаходження: 45101, м. Рожище, вул. Незалежності, 60 Волинська область, код ЄДРПОУ 04333268.
Головуючий суддя І. І. Сіліч
Присяжні Р. І. Зіберта
Н. А. Кузьмук
Суд | Рожищенський районний суд Волинської області |
Дата ухвалення рішення | 14.05.2025 |
Оприлюднено | 15.05.2025 |
Номер документу | 127319717 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них: про визнання фізичної особи недієздатною |
Цивільне
Рожищенський районний суд Волинської області
Сіліч І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні