Господарський суд вінницької області
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Пирогова, 29, м. Вінниця, 21018, тел./факс (0432)55-80-00, (0432)55-80-06 E-mail: inbox@vn.arbitr.gov.ua
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" травня 2025 р. Cправа № 902/537/24
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" (23126, Вінницька обл., Жмеринський р-н, село Северинівка, вулиця Кооперативна, будинок 2а, ідентифікаційний код юридичної особи 39368103)
до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області (23126, Вінницька обл., Жмеринський р-н, село Северинівка, вулиця Грушевського, будинок 29, ідентифікаційний код юридичної особи 04330421)
до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про визнання неправомірними рішень, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки, застосування наслідків недійсності договору оренди шляхом повернення земельної ділянки, визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку та зобов`язання відповідача-1 прийняти рішення щодо передачі в оренду земельної ділянки водного фонду позивачу
Суддя Яремчук Ю.О.
Секретар судового засідання Надтока Т.О.
за участю представників сторін:
позивача: Романцова Т.В.
відповідача 1: Бойко А.М.
відповідача 2: Тиховський М.О.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Господарського суду Вінницької області (судді Шамшуріної М.В.) перебувала справа за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області та до ОСОБА_1 про: визнання за позивачем право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 у відповідності до ч.2 ст.134 Земельного кодексу України; визнання неправомірним рішення Северинівської сільради від 29.09.2022 № 405 "Про відмову ТОВ "Августус" у передачі в користування та укладенні договору оренди земельної ділянки водного фонду"; визнання неправомірним рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області № 411 від 26.10.2022 "Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди" в частині: "Включити в перелік земельних ділянок для продажу права оренди землі в комплексі з розташованими на ній водним об`єктом на земельних торгах у формі електронного аукціону:... Земельну ділянку водного фонду площею 33,6709 га, цільове призначення: для рибогосподарських потреб (10.07), кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею 33, 6709 га. ... 3. Надати дозвіл на продаж права оренди земельної ділянки, в складі єдиного водного об`єкта, на земельних торгах у формі аукціону, площею 33,6709 га, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, для рибогосподарських потреб із земель водного фонду, на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області"; визнання недійсним договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, строком від 09.01.2023 року до 09.01.2030 року, укладений відповідно до протоколу торгів 09.01.2023 року між Северинівською сільською радою (Орендодавець, Відповідач-1) та ОСОБА_1 (орендар, Відповідач-2), (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна), застосувати наслідки недійсності договору оренди.
Ухвалою Господарського суду Вінницької області від 26 липня 2024 року у справі №902/537/24 закрито провадження у справі №902/537/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області та до ОСОБА_1 про визнання неправомірним рішення Северинівської сільради від 29 вересня 2022 року №405 "Про відмову ТОВ "Августус" у передачі в користування та укладенні договору оренди земельної ділянки водного фонду"; визнання неправомірним рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області №411 від 26 жовтня 2022 року "Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди" в частині: "Включити в перелік земельних ділянок для продажу права оренди землі в комплексі з розташованими на ній водним об`єктом на земельних торгах у формі електронного аукціону Земельну ділянку водного фонду площею 33,6709 га, цільове призначення: для рибогосподарських потреб (10.07), кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею 33, 6709 га. 3. Надати дозвіл на продаж права оренди земельної ділянки, в складі єдиного водного об`єкта, на земельних торгах у формі аукціону, площею 33,6709 га, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, для рибогосподарських потреб із земель водного фонду, на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області"; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, строком від 09.01.2023 року до 09.01.2030 року, укладеного відповідно до протоколу торгів 09.01.2023 року між Северинівською сільською радою та ОСОБА_1, (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна), застосування наслідків недійсності договору оренди, шляхом повернення земельної ділянки водного фонду №0254 первісному власнику - Северинівській сільській раді Жмеринського району Вінницької області; визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, у відповідності до частини 2 статті 134 Земельного кодексу України та зобов`язання Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області прийняти рішення щодо передачі в оренду даної земельної ділянки водного фонду позивачу.
Вказана ухвала мотивована тим, що спір у справі стосується речових прав на земельну ділянку, стороною спору є відповідач-2 фізична особа ОСОБА_1, який не є підприємцем, а тому такий спір в силу положень пункту 6 частини 1 статті 20 ГПК України не підлягає розгляду господарським судом.
Не погоджуючись з постановленою ухвалою, ТОВ "Августус" звернулось з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати ухвалу Господарського суду Вінницької області від 26 липня 2024 року у справі №902/537/24 про закриття провадження у справі та направити справу до Господарського суду Вінницької області для продовження розгляду.
Відповідно до постанови Північно-західного апеляційного господарського суду від 09.10.2024 апеляційну скаргу ТОВ "Августус" на ухвалу Господарського суду Вінницької області від 26 липня 2024 року у справі №902/537/24 задоволено. Ухвалу Господарського суду Вінницької області від 26 липня 2024 року у справі №902/537/24 скасовано. Справу №902/537/24 передано на розгляд Господарському суду Вінницької області..
01.11.2024 матеріали справи надійшли на адресу Господарського суд Вінницької області.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями справу № 902/537/24 передано на розгляд судді Яремчуку Ю.О. на новий розгляд.
Ухвалою суду від 06.11.2024 суддею Яремчуком Ю.О. прийнято справу № 902/537/24 до свого провадження. Підготовче судове засідання у справі призначено на 28.11.2024.
На визначену дату судом в судове засідання з`явились представники відповідача 1,2.
Представник позивача не з`явився, при цьому від останнього через систему Електронний суд, надійшло клопотання (вх. № канц. 01-34/11732/24 від 28.11.2024) про відкладення розгляду справи, з огляду на неможливість бути присутнім в судовому засіданні з причин повітряної тривоги в м. Києві.
Судом було з`ясовано думку представників відповідачів відносно клопотання представника позивача.
Представники відповідачів щодо клопотання поклались на розсуд суду.
Суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача щодо відкладення розгляду справи
За результатами проведеного судового засідання суд дійшов висновку про продовження підготовчого провадження на 30 днів та відкладення підготовчого засідання на 16.01.2025, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 28.11.2024 повідомлено учасників справи про підготовче судове засідання, що відбудеться 16.01.2025.
На визначену дату судом в судове засідання з`явились представники відповідача 1,2.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлений ухвалою суду від 28.11.2024.
За результатами проведеного судового засідання суд дійшов висновку про закриття підготовчого провадження та призначення судового розгляду справи по суті, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 16.01.2025 повідомлено учасників справи про розгляд справи по суті, що відбудеться 04.03.2025.
На визначену дату судом в судове засідання з`явився представник позивача.
Представники відповідачів 1, 2 в судове засідання не з`явились, про дату, час та місце судового засідання належним чином повідомлені ухвалою суду від 16.01.2025.
За результатами проведеного судового засідання суд дійшов висновку про відкладення розгляду справи по суті з огляду на задоволення клопотань представників відповідачів про відкладення розгляду справи, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 04.03.2025 повідомлено учасників справи про розгляд справи по суті, що відбудеться 08.04.2025.
За результатами проведеного судового засідання 08.04.2025 було оголошено перерву в розгляді справи до 24.04.2025, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.
На визначену дату судом в судове засідання з`явились представники відповідачів 1,2.
Представник позивача в судове засідання не з`явився, при цьому останнім було подано клопотання про відкладення розгляду справи на іншу дату, в зв`язку із перебуванням уповноваженого представника на лікарняному.
За результатами проведеного судового засідання суд дійшов висновку про задоволення клопотання представника позивача та відкладення розгляду справи, про що винесено ухвалу, яку занесено до протоколу судового засідання.
Ухвалою суду від 24.04.2025 повідомлено учасників справи про розгляд справи по суті, що відбудеться 15.05.2025.
На визначену дату судом в судове засідання з`явились представники позивача та відповідачів.
Враховуючи достатність часу, наданого учасникам справи для підготовки до судового засідання та подання доказів, приймаючи до уваги принципи змагальності та диспозитивної господарського процесу, закріплені у статті 129 Конституції України та статтях 13, 14, 74 Господарського процесуального кодексу України, суд вважає, що господарським судом, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, висловлення своєї правової позиції у спорі та надання відповідних доказів.
Під час розгляду справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.
Представник позивача позов підтримав в повному обсязі.
Представник відповідача 1 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Представник відповідача 2 проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.
Суд, розглянувши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступне.
Обґрунтовуючи свої вимоги, позивач зазначає, що 09.07.2021 Северинівською сільською радою Жмеринського району Вінницької області прийнято рішення № 208 (11 сесії 8 скликання від 09.07.2021) "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності водного фонду, які включені до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)", відповідно до якого земельну ділянку з водним об`єктом Северинівського ставу включено до переліку земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону).
11.08.2022 позивач звернувся до Северинівської сільської ради із заявою щодо прийняття рішення про передачу в користування та укладення договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин, Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 ТОВ "Августус" без проведення земельних торгів.
29.09.2022 Северинівською сільською радою було ухвалено рішення № 405 "Про відмову ТОВ "Августус" у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду".
26.10.2022 Северинівською сільською радою було ухвалено рішення №411 "Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди".
14.12.2022 проведено земельні торги з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 та за результатом проведених торгів 09.01.2023 між Северинівською сільською радою як орендодавцем та ОСОБА_1 як переможцем земельних торгів та орендарем укладено договір оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
Звернувшись з позовом до Северинівської сільської ради та ОСОБА_1 про визнання неправомірними спірних рішень Северинівської сільської ради, визнання недійсним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, укладеного між Северинівською сільською радою та ОСОБА_1, визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом та зобов`язання Северинівської сільської ради прийняти рішення щодо передачі позивачу спірної земельної ділянки, позивач звернувся з вимогами щодо неправомірності передачі відповідачем-1 та набуття відповідачем-2 права користування на спірну земельну ділянку на підставі оскаржуваних рішень відповідача-1 та укладеного між Северинівською сільською радою та ОСОБА_1 договору оренди щодо земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом. Позивачем вказується, що порушення легітимних очікувань останній вбачає в тому, що рішенням №405 від 29.09.2022 йому неправомірно відмовили у наданні земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в користування на праві оренди, оскільки у позивача наявний дозвіл на спеціальне водокористування даною водоймою про що відповідачеві 1 було відомо станом на 29.09.2022, що є підставою для застосування положень ч.2 ст.134 Земельного кодексу України.
Вказує, що відповідачем-1 було допущено порушення розгляду питання звернення позивача із заявою про надання йому в оренду земельної ділянки на позаконкурсній основі. Про дату, час та місце розгляду його заяви Позивач не був повідомлений. Проект Рішення Відповідача №405 не був своєчасно опублікований у передбачений законом спосіб і позивач дізнався про його існування виключно 30.08.2023.
Рішення №411 від 26.10.2022 позивач вважає таким, що підлягає скасуванню частково з огляду на те, що рішення №411 від 26.10.2022 Северинівської сільради було прийнято всупереч положенням чинного законодавства України в частині, яка стосується виставлення на земельні торги ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254. Земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 виставлено на земельні торги неправомірно, з огляду на те, що дана ділянка мала передаватись позивачу, як власнику дозволу на спеціальне водокористування водним об`єктом на без конкурентних засадах.
Договір оренди земельної ділянки від 09.01.2023, в порушення норм Земельного кодексу України, Водного кодексу України, був укладений між відповідачем-1 та відповідачем-2 у відповідності до неправомірного Рішення №411 від 26.10.2022 відповідача-1, яким заперечується право оренди позивача, отже, такий договір оренди підлягає скасуванню.
Відповідач 1 проти позову заперечує, позиція останнього викладена у відзиві на позовну заяву де доводи останнього зводяться то того, що право комунальної власності за Северинівською сільською радою на спірну земельні ділянку зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 14.06.2022.
15.08.2022 на розгляд Северинівської сільської ради надійшла заява ТОВ «Августус» про прийняття рішення про передачу в користування та укладання договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин, Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, без проведення земельних торгів, при цьому до даної заяви не було надано жодних додаткових документів, які б підтверджували обставини вказані в заяві.
Рішенням Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області №405 від 29.09.2022 «Про відмову ТОВ «Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду» відмовлено ТОВ «Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, без проведення аукціону, відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України, а саме: обов`язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або передачі їх у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах). Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів. Вищезазначена умова щодо використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів, документально Вами не підтверджена.
Рішенням Северинівської сільської ради Жмеринського району № 405 від 29.09.2022 земельна ділянка водного фонду комунальної власності з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 була включена до переліку земельних ділянок право оренди яких може бути реалізовано на земельних торгах (у формі аукціону). Дане рішення було опубліковано 30.09.2022 на офіційному сайті Северинівської сільської ради.
Відповідач 1 вказує, що звертаючись до суду з даним позовом, позивач обмежився лише посиланням на начебто невідповідність рішень сільської ради, однак, не доведено належними та допустимим доказами факт порушення таким договором його прав та інтересів особи. З огляду на що, відповідач 1 вважає, що як з боку Северинівської сільської ради, так і з боку ОСОБА_1 порушень щодо набуття права оренди спірної земельної ділянки не було. ОСОБА_1 є законним орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, а тому і позовна вимога щодо визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, у відповідності до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягає задоволенню.
Відповідач 2 проти позову заперечує, позиція останнього викладена у відзиві на позовну заяву, де доводи останнього зводяться до того, що гр. ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст. 135, 136 Земельного кодексу Україна зареєструвався та взяв участь у земельних торгах у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
14.12.2022 в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет відбулись земельні торги з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, що передається в користування, строком на 7 років, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, площа земельної ділянки 33,6709 га, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254 для рибогосподарських потреб. Згідно протоколу про результати земельних торгів № LRE00I-UA- 20221109-07283 від 14.12.2022 ОСОБА_1 є переможцем електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом. За результатами проведеного аукціону сторонами було підписано та укладено Договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом від 09.01.2023 року. Переможець земельних торгів сплатив орендну плату та інші витрати пов`язані з витратами на підготовку лоту. Торги вважаються такими, що відбулися. Відповідач 2 вказує, що позивач обмежився лише посиланням на начебто невідповідність рішень сільської ради, однак, не доведено належними та допустимим доказами факт порушення таким договором його прав та інтересів особи.
З огляду на що, за доводами відповідача 2 як з боку Северинівської сільської ради, так і з боку ОСОБА_1 порушень щодо набуття права оренди спірної земельної ділянки не було. ОСОБА_1 є законним орендарем земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, а тому і позовна вимога щодо визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, у відповідності до ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України, не підлягає задоволенню.
Із наявних доказів в матеріалах справи судом встановлено наступне: 28.08.2014 ТОВ "Августус" зареєстроване у Єдиному державному реєстрі про проведення державної реєстрації юридичної особи та, серед інших, має наступні види економічної діяльності: прісноводне рибальство, код КВЕД 03.12.; прісноводне рибництво (аквакультура), код КВЕД 03.22.; оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, код КВЕД 46.38.; роздрібна торгівля рибою, ракоподібними та молюсками в спеціалізованих магазинах, код КВЕД 47.23 .
На замовлення ТОВ "Августус" Інститутом рибного господарства НААН розроблено Режим рибогосподарської експлуатації водойми площею 40,1459 га на землях Северинівської сільської ради, місцезнаходження водного об`єкту: Вінницька область Жмеринський район, с. Чернятин (0,5), який погоджено Управлінням державного агентства рибного господарства України у Вінницькій області та Державним агентством рибного господарства України 03 жовтня та 13 листопада 2017 року відповідно. Термін дії режиму: від 13.11.2017 по 31.12.2026.
13.12.2018 ТОВ "Августус" звернулось (№ листа - 10778/01/01-55/1218) до Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької обласної державної адміністрації із запитом щодо наміру взяти участь в земельних торгах земельної ділянки водного фонду разом з водним об`єктом площею 40 1359 га.
11.09.2019 ТОВ «Августус» отримало відповідь від Департаменту агропромислового розвитку, екології та природних ресурсів Вінницької обласної державної адміністрації № 06-01-19/300, де Департамент повідомив, що земельна ділянка з водним об`єктом площею 40,1359 га потребує проведення обстеження на предмет інвестиційної привабливості та придатності для здійснення господарської діяльності. Також повідомлено, що право на участь у торгах, не надає право Позивачу на використання вказаної земельної ділянки водного фонду.
23.07.2020 ТОВ «Августус» отримано від Управління Державного агентства рибного господарства у Вінницькій області Дозвіл № 10 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) строком дії з 23.07.2020 по 22.07.2025.
Позивачем стверджується, що на підставі Режиму рибогосподарської експлуатації та Дозволу №10 ним як користувачем промислового лову, щорічно здійснювався вселення та вилов водних біоресурсів в обсягах, встановлених режимом, що підтверджено актами про проведення робіт з уселення водних живих ресурсів ТОВ "Августус" на Северинівський став від 22.11.2018, від 03.05.2019, від 02.05.2019, 10.04.2020.
09.07.2021 Северинівською сільською радою Жмеринського району Вінницької області прийнято рішення № 208 11 сесії 8 скликання від 09.07.2021 "Про затвердження переліку земельних ділянок сільськогосподарського призначення комунальної власності водного фонду які включені до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону)", відповідно до якого земельну ділянку з водним об`єктом Северинівського ставу включено в перелік земельних ділянок право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах (у формі аукціону) .
11.08.2022 ТОВ «Августус» звернулось з листом до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області з заявою щодо прийняття рішення про передачу в користування та укладення договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин, Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 Товариству з обмеженою відповідальністю «Августус» без проведення земельних торгів.
Судом встановлено, що матеріали справи відповіді на даний лист матеріали справи не містять.
В подальшому, як слідує з матеріалів справи, 04.09.2022 представником позивача було направлено Адвокатський запит до Северинівської сільської ради, в якому останній вказав про те, що ТОВ «Августус» використовує водойму (якій пізніше присвоєно кадастровий номер 0521087500:04:004:0254) на підставі дозволу на спеціальне водокористування та режиму рибогосподарської експлуатації. З метою отримання право оренди на земельну із кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 без проведення земельних торгів ТОВ «Августус» засобами поштового зв`язку звернулось Северинівської сільської ради із відповідною пропозицією щодо передачі в оренду ТОВ "Августус" земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, яка була отримана Северинівською сільською радою 15.08.2022, з огляду на що просив надати інформацію чи розглянуто Северинівською сільською радою 15.08.2022 щодо передачі в оренду ТОВ «Августус» земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 для спеціального водокористування на підставі режиму рибогосподарської експлуатації від 13.11.2027, без проведення земельних торгів та якщо рішення за результатом розгляду звернення ТОВ «Августус» ще не приймалось повідомити дату його розгляду.
12.09.2022 представником позивача було отримана відповідь Северинівської сільради на адвокатський запит від 04.09.2022 року під №668, зі змісту якого слідує, що сільська рада повідомила, що питання передачі в оренду ТОВ "АВГУСТУС" земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 для спеціального водокористування на підставі режиму рибогосподарської експлуатації від 13.11.2017 року без проведення земельних торгів, звернення буде розглядатись на засіданні постійної комісії Северинівської сільської ради з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, житлово-комунального господарства, комунальної власності, промисловості, підприємництва та сфери послуг з подальшим погодження на черговій сесії.
Матеріалами справи підтверджено, що на замовлення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області 22.09.2022 було виготовлено паспорт водного об`єкта на ставок площею 33,6709 га, розташований за межами с. Чернятин на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, кадастровий номер земельної ділянки 0521087500:04:004:0254.
Відповідно до п.п.1, п.1 Паспорту водного об`єкта, площа водного об`єкта складає 33, 6709 га. Об`єкт розташований за межами с. Чернятин на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області.
Відповідно до п.п.4 п. 1 Паспорту, в межах водного об`єкту розташована гідротехнічна споруда, власником якої є Державне агентство автомобільних доріг України.
Відповідно до п.7 Паспорту, землевпорядна документація щодо встановлення прибережної захисної смуги для даного водного об`єкта не розроблялася.
29.09.2022 Северинівською сільською радою прийнято рішення № 405 «Про відмову ТОВ « Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду» яким відмовлено ТОВ «Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин, Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 без проведення аукціону відповідно до ст. 134 Земельного кодексу України, а саме: Обов`язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або передачі їх у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах): «Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів.
Земельна ділянка рішенням № 208 11 сесії 8 скликання від 09.07.2021 включена до переліку земельних ділянок водного фонду комунальної власності право оренди яких може бути реалізовано на земельних торгах (у формі аукціону).
26.10.2022 Северинівською сільською радою Жмеринського району Вінницької області прийнято рішення №411 «Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди яким з поміж іншого вирішено земельну ділянку водного фонду площею 33,6709 га, цільове призначення : для рибогосподарських потреб (10.07), кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського р-ну, Вінницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею 33,6709 га. Надати дозвіл на продаж права оренди земельної ділянки, в складі єдиного водного об`єкта, на земельних торгах у формі аукціону, площею 33,6709 га, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, для рибогосподарських потреб із земель водного фонду, на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області.
Як стверджується матеріалами справи, 14.12.2022 в електронній торговій системі в режимі реального часу в мережі Інтернет відбулись земельні торги з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, що передається в користування, строком на 7 років, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, площа земельної ділянки 33,6709 га, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254 для рибогосподарських потреб.
Згідно протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA- 20221109-07283 від 14.12.2022 ОСОБА_1 є переможцем електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
14.12.2022 Северинівська сільська рада керуючись рішенням №411 від 26.10.2022, здійснила підготовку та проведення земельних торгів з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду, що передається в користування, строком на 7 років, площею 33,6709 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб. За результатом проведеного аукціону сторонами було підписано протокол торгів 09.01.2023 між Северинівською сільською радою (Орендодавець) та ОСОБА_1 договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, строком до 09.01.2030, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру речових прав на нерухоме майно по земельній ділянці з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254.
Відповідно до п. 2 вказаного договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 33,6709 га, у тому числі, під ставком 33,6709 га з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, цільове призначення земельної ділянки 10.07 - для рибогосподарських потреб, яка розташована за межами населеного пункту с. Чернятин, Северинівської сільської ради, Жмеринського району Вінницької області та водний об`єкт (водний простір), у тому числі рибогосподарська технологічна водойма 33,6709 га. Рибогосподарська технологічна водойма згідно з цим договором надається в оренду з урахуванням вимог Закону України «Про аквакультуру».
Тобто, судом встановлено, що за результатами проведеного аукціону сторонами було підписано та укладено Договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом від 09.01.2023. Переможець земельних торгів сплатив орендну плату та інші витрати пов`язані з витратами на підготовку лоту.
Поряд з цим, судом встановлено, що в Господарському суді Вінницької області відбувався розгляд судової справи № 902/635/22 за позовом Керівника Жмеринської окружної прокуратури в інтересах держави в особі Северинівської сільської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" про зобов`язання повернення земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 у власність держави в особі Северинівської сільської ради.
Рішенням Господарського суду Вінницької області від 03.11.2022 позов задоволено. Зобов`язано Товариство з обмеженою відповідальністю "Августус" (вул. Кооперативна, буд. 2А, с. Северинівка, Жмеринський район, Вінницька область, 23126; код ЄДРПОУ 39368103) повернути територіальній громаді Северинівської сільської ради (вул. Грушевського, буд. 29, с. Северинівка, Жмеринський район, Вінницька область, 23126; код ЄДРПОУ 04330421) земельну ділянку водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 площею 33,6709 га з розташованим на ній водним об`єктом на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області. Стягнуто з Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" (вул. Кооперативна, буд. 2А, с. Северинівка, Жмеринський район, Вінницька область, 23126; код ЄДРПОУ 39368103) на користь Вінницької обласної прокуратури (вул. Монастирська, 33 м. Вінниця, 21050; код ЄДРПОУ 02909909, банк отримувача: ДКСУ м. Київ, МФО 820172, рахунок: UA568201720343110002000003988) 2 481,00 грн - витрат зі сплати судового збору.
Не погоджуючись із вказаним рішенням суду першої інстанції, Товариство з обмеженою відповідальністю "Августус" звернулося з апеляційною скаргою до Північно-західного апеляційного господарського суду, відповідно до якої просить рішення Господарського суду Вінницької області від 03.11.2022 у справі №902/635/22 скасувати та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог.
Постановою Північно-західного апеляційного господарського суду від 13.02.2023 у справі № 902/635/22 апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" залишено без задоволення, а рішення Господарського суду Вінницької області від 03.11.2022 у справі №902/635/22 - без змін.
Позивачем на виконання Постанови апеляційної інстанції від 13.02.2023 у справі № 902/635/22, повернуто земельну ділянку з кадастровим номером № 0521087500:04:004:0254 у власність держави до Северинівської сільської ради.
09.10.2023 ТОВ «Августус» звернулось в суд з адміністративним позовом до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області, у якому просило: визнати протиправним та скасувати рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області № 405 від 29.09.2022 року "Про відмову ТОВ "Августус" у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду"; визнати протиправним та скасувати рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області № 411 від 26.10.2022 ''Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди".
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 12.12.2023 № 120/15510/23 провадження у справі закрито з підстав невідповідності розгляду справи судам адміністративної юрисдикції. Постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду від 27.02.2024 № 120/15510/23 ухвалу залишено без змін.
Позивачем вказується, що порушення легітимних очікувань останній вбачає в тому, що рішенням №405 від 29.09.2022 йому неправомірно відмовили у наданні земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в користування на праві оренди, оскільки у позивача наявний дозвіл на спеціальне водокористування даною водоймою промислове рибальство та режиму рибогосподарської експлуатації, про що відповідачеві 1 було відомо станом на 29.09.2022, що є підставою для застосування положень ч.2 ст.134 Земельного кодексу України, з огляду на що звернувся до суду з позовом.
За результатами розгляду справи суд дійшов наступних наслідків.
Предметом позову у цій справі є матеріально-правові вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Августус" до Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області та до ОСОБА_1 про визнання неправомірним рішення Северинівської сільради від 29.09.2022 № 405 "Про відмову ТОВ "Августус" у передачі в користування та укладенні договору оренди земельної ділянки водного фонду"; визнання неправомірним рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області № 411 від 26.10.2022 "Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди" в частині: "Включити в перелік земельних ділянок для продажу права оренди землі в комплексі з розташованими на ній водним об`єктом на земельних торгах у формі електронного аукціону: Земельну ділянку водного фонду площею 33,6709 га, цільове призначення: для рибогосподарських потреб (10.07), кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею 33, 6709 га. Надати дозвіл на продаж права оренди земельної ділянки, в складі єдиного водного об`єкта, на земельних торгах у формі аукціону, площею 33,6709 га, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, для рибогосподарських потреб із земель водного фонду, на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області"; визнання недійсним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, строком від 09.01.2023 до 09.01.2030 року, укладеного відповідно до протоколу торгів 09.01.2023 між Северинівською сільською радою (орендодавець, відповідач-1) та ОСОБА_1 (орендар, відповідач-2), (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна) та застосування наслідків недійсності договору оренди, шляхом повернення земельної ділянки водного фонду № 0254 первісному власнику - Северинівській сільській раді Жмеринського району Вінницької області; визнання за позивачем права оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 у відповідності до ч.2 ст.134 Земельного кодексу України та зобов`язання Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області прийняти рішення щодо передачі в оренду цієї земельної ділянки водного фонду позивачу.
Відповідно до ст. 11 ЦК України цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
За приписами ст. ст. 15-16 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
Згідно із ч. 1 ст. 13 та ч. 1 ст. 14 Конституції України земля, її надра, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Земля є основним національним багатством, що знаходиться під особливою охороною держави.
За положеннями п. 5 ст. 92 Конституції України, виключно законами України визначаються засади використання природних ресурсів, виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу, освоєння космічного простору, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв`язку.
Відповідно до статті 1 Водного кодексу України (далі - ВК України) у цьому Кодексі вживаються такі терміни: водний об`єкт - природний або створений штучно елемент довкілля, в якому зосереджуються води (море, річка, озеро, водосховище, ставок, канал, водоносний горизонт; водосховище - штучна водойма місткістю більше 1 млн. кубічних метрів, збудована для створення запасу води та регулювання її стоку; водосховище комплексного призначення - водосховище, яке відповідно до паспорта використовується для двох і більше цілей (крім рекреаційних); використання води - процес вилучення води для використання у виробництві з метою отримання продукції та для господарсько-питних потреб населення, а також без її вилучення для потреб гідроенергетики, рибництва, водного, повітряного транспорту та інших потреб; рибництво - штучне розведення і відтворення риби та інших водних живих ресурсів; рибогосподарський водний об`єкт - водний об`єкт (його частина), що використовується для рибогосподарських цілей.
Положеннями статі 3 Водного кодексу України визначено, що усі води (водні об`єкти) на території України становлять її водний фонд, до якого належать поверхневі води, зокрема штучні водойми (водосховища, ставки) і канали.
Згідно статті 4 Водного кодексу України до земель водного фонду належать землі, зайняті: морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водоймами, болотами, а також островами; прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; береговими смугами водних шляхів.
Відповідно до статті 6 Водного кодексу України водні об`єкти є виключно власністю Українського народу і надаються тільки у користування.
Згідно із ст. 51 Водного кодексу України у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб, культурно-оздоровчих, лікувальних, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт можуть надаватися водосховища (крім водосховищ комплексного призначення), ставки, озера та замкнені природні водойми.
Не підлягають передачі у користування на умовах оренди для рибогосподарських потреб водні об`єкти, що: використовуються для питних потреб; розташовані в межах територій та об`єктів, що перебувають під охороною відповідно до Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Водні об`єкти надаються у користування за договором оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом у порядку, визначеному земельним законодавством України. Право оренди земельної ділянки під водним об`єктом поширюється на такий водний об`єкт.
Умови використання водних об`єктів, розмір орендної плати та строк дії договору оренди визначаються у договорі оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
За користування водним об`єктом орендар зобов`язаний сплачувати орендну плату за водний об`єкт та орендну плату за земельну ділянку під таким водним об`єктом.
Як встановлено з матеріалів справи, ТОВ «Августус» здійснювало прісноводне рибальство, прісноводне рибальство (аквакультура), промислове рибальство згідно Дозволу №10 на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) від 23.07.2020 на водоймі (якій присвоєно кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, тобто на підставі відповідних Дозволу та Режиму.
Згідно статті 1 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" водні біоресурси (водні біологічні ресурси) - сукупність водних організмів (гідробіонтів), життя яких неможливе без перебування (знаходження) у воді.
Використання водних біоресурсів, які перебувають у стані природної волі, здійснюється в порядку загального і спеціального використання (стаття 25 вказаного Закону).
Спеціальне використання водних біоресурсів здійснюється шляхом їх вилучення з природного середовища (крім любительського і спортивного рибальства у водних об`єктах загального користування в межах та обсягах безоплатного вилову) і включає в себе, в тому числі і промислове рибальство (стаття 27 вказаного Закону).
Отже, спеціальне використання водних біоресурсів може здійснюватися відповідно до одного з режимів, визначених Законом України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів", зокрема, режиму промислу або режиму рибогосподарської експлуатації.
Положеннями частини 1 статті 34 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" визначено, що суб`єкти рибного господарства мають право на користування рибогосподарськими водними об`єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів на недискримінаційних умовах у встановленому порядку.
Відповідно до частин 1, 3 статті 36 цього Закону юридичні та фізичні особи мають право користуватися водними біоресурсами як об`єктами права власності Українського народу відповідно до Конституції України та цього закону.
Надання у користування рибогосподарських водних об`єктів (їх частин) місцевого значення для провадження рибогосподарської діяльності здійснюється відповідно до закону.
Системний та комплексний правовий аналіз наведених вище норм свідчить, що законодавець розрізнив користування рибогосподарськими водними об`єктами (їх частинами), землями водного фонду та використання водних біоресурсів, як окремими об`єктами користування. Можливості використання водних біоресурсів без обов`язкового отримання в установленому Земельним кодексом України порядку в користування на умовах оренди рибогосподарських водних об`єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об`єктами), де здійснюється використання цих водних біоресурсів, чинним законодавством не передбачена. Таке використання водних біоресурсів є нерозривно пов`язаним з використанням зазначених рибогосподарських водних об`єктів (їх частин), у тому числі і земель водного фонду (зокрема і під цими об`єктами). Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 21.03.2019 у справі №923/213/18, від 06.10.2021 у справі №914/1326/16, від 05.01.2022 у справі №908/2153/20.
З вищенаведеного вбачається, що рибне господарство, яким займається позивач ТОВ «Августус» у цій справі, належить до спеціального використання об`єктів тваринного світу, оскільки прісноводне рибальство передбачає розведення та вилучення риби із природного середовища та є відмінним від любительського і спортивного рибальства, та передбачає отримання права користування рибогосподарськими водними об`єктами.
В свою чергу, порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів (ВЖР) та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах регламентується Інструкцією про порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах (далі - Інструкція), що затверджена Наказом Державного комітету рибного господарства України №4 від 15.01.2008.
Як вказано в самій Інструкції, вона розроблена, в тому числі, відповідно до Закону України "Про тваринний світ".
Пунктом 2.1 Інструкції визначено перелік документів, які подає користувач до спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань рибного господарства України для здійснення штучного розведення, вирощування водних живих ресурсів та їх використання.
Інструкція безпосередньо регламентує порядок здійснення штучного розведення, вирощування риби, інших водних живих ресурсів та їх використання в спеціальних товарних рибних господарствах, разом з тим вказана Інструкція не визначає порядок розпорядження водними об`єктами та земельними ділянками водного фонду, оскільки такими нормативними актами є Земельний та Водний кодекси України.
Інструкція є підзаконним нормативно-правовим актом та не може суперечити вимогам Закону України "Про тваринний світ" щодо отримання в користування рибогосподарських водних об`єктів при веденні рибного господарства. Закон не встановлює будь-яких винятків в цьому для спеціального товарного рибного господарства, а такими винятками є лише випадки безоплатного любительського і спортивного рибальства, до яких не належить промислове рибальство.
Судом також враховано, що положення Інструкції регламентують не тільки відтворення водних живих ресурсів, а і їх вилов, що підпадає під поняття "рибальство", яке не може здійснюватися без погодження з власником земельної ділянки водного фонду, на якій розташований водний об`єкт, згідно з частиною 5 статті 59 Земельного кодексу України, та яка встановлює, що використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.
Статтею 23 Закону України "Про рибне господарство, промислове рибальство та охорону водних біоресурсів" встановлено, що центральний орган виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері рибного господарства, видає і такий документ дозвільного характеру як Дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах).
Процедура видачі суб`єктам господарювання дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) регулювалась Порядком видачі дозволу на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах (їх частинах) або відмови в його видачі, переоформлення та анулювання зазначеного дозволу, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 801 від 30.10.2013 (в редакції на момент видачі відповідачу дозволу) (далі - Порядок).
Згідно з пунктом 2 вказаного Порядку дозвіл видається на кожний рибогосподарський водний об`єкт (його частину) Держрибагентством або його територіальним органом.
Дозвіл видається територіальним органом суб`єктові господарювання для здійснення промислового рибальства, вилову водних біоресурсів у науково-дослідних, науково-промислових, дослідно-конструкторських цілях, а також визначення їх санітарно-епідеміологічного стану, меліоративного вилову водних біоресурсів з метою формування їх оптимального видового та вікового складу, вилову водних біоресурсів з метою отримання біологічного матеріалу для штучного відтворення їх запасів та здійснення аквакультури, любительського і спортивного рибальства у водних об`єктах загального користування, що перевищує встановлені обсяги безоплатного вилову.
Згідно пункту 3 Порядку передбачено перелік документів, які суб`єкт господарювання подає державному адміністраторові для одержання дозволу, серед яких документи що посвідчують право користування водними об`єктами чи земельними ділянками водного фонду відсутні.
Тобто, для затвердження Режиму чи отримання Дозволу зацікавлені особи не представляють жодних документів, які б свідчили про їхні права на водні об`єкти і земельні ділянки водного фонду, на яких знаходяться водні об`єкти, стосовно яких затверджується режим або видається дозвіл.
При затвердженні Режиму і видачі Дозволу відповідні органи не досліджують питання набуття речових прав, не є розпорядниками та не надають права користуватися водними об`єктами і землями водного фонду.
Статтею 85 ВК України передбачено, що порядок надання земель водного фонду у користування та припинення користування ними встановлюється земельним законодавством.
Відповідно до ч. 4 ст. 59 Земельного кодексу України громадянам та юридичним особам органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування із земель водного фонду можуть передаватися на умовах оренди земельні ділянки прибережних захисних смуг, смуг відведення і берегових смуг водних шляхів, озера, водосховища, інші водойми, болота та острови для сінокосіння, рибогосподарських потреб (у тому числі рибництва (аквакультури), культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних і туристичних цілей, проведення науково-дослідних робіт, тощо.
Згідно ч. 5 ст. 59 Земельного кодексу України використання земельних ділянок водного фонду для рибальства здійснюється за згодою їх власників або за погодженням із землекористувачами.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (за результатами проведення земельних торгів).
Згідно ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Як встановлено судом, 06.02.2022 до Державного земельного кадастру внесено відомості про державну реєстрацію земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб (10.07) на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області (витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 06.02.2022 НВ-2300299252022), яка виконує функції власника спірного майна.
Згідно ч. 3 ст. 79 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, які на них знаходяться.
Положеннями статті 206 Земельного кодексу України визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Із системного аналізу наведених законодавчих норм слідує, що використання спірної земельної ділянки водного фонду для рибогосподарської експлуатації, повинно здійснюватися тільки за наявності права на водний об`єкт (води) разом із розташованою (ми) під ним земельною (ми) ділянкою (ми) водного фонду.
Відповідно до ст. 16 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні» матеріальною та фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, земля, природні ресурси, що є у комунальній власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об`єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад. Від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.
Згідно ст. 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Частиною 2 ст. 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених ч.ч. 2, 3 ст. 134 цього Кодексу.
Нормами ч.ч. 2, 3 ст. 134 Земельного кодексу України передбачено, що не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності або права на них у разі:
- розташування на земельних ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб;
- використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів;
- використання релігійними організаціями, які легалізовані в Україні, земельних ділянок під культовими будівлями;
- будівництва об`єктів, що в повному обсязі здійснюється за кошти державного та місцевих бюджетів;
- надання земельних ділянок підприємствам, установам і громадським організаціям у сфері культури і мистецтв (у тому числі національним творчим спілкам та їх членам) під творчі майстерні;
- надання земельних ділянок в оренду для реконструкції кварталів застарілої забудови, для будівництва соціального та доступного житла, якщо конкурс на його будівництво вже проведено;
- розміщення іноземних дипломатичних представництв та консульських установ, представництв міжнародних організацій згідно з міжнародними договорами України;
- надання земельної ділянки, викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності для забезпечення таких потреб;
- надання земельних ділянок державної або комунальної власності для потреб приватного партнера в рамках державно-приватного партнерства відповідно до закону;
- надання земельної ділянки замість викупленої для суспільних потреб чи примусово відчуженої з мотивів суспільної необхідності та повернення такої земельної ділянки колишньому власнику чи його спадкоємцю (правонаступнику), у разі якщо така потреба відпала;
- будівництва, обслуговування та ремонту об`єктів інженерної, транспортної, енергетичної інфраструктури, об`єктів зв`язку та дорожнього господарства (крім об`єктів дорожнього сервісу);
- будівництва об`єктів забезпечення життєдіяльності населених пунктів (сміттєпереробних об`єктів, очисних споруд, котелень, кладовищ, протиерозійних, протизсувних і протиселевих споруд);
- передачі громадянам земельних ділянок для сінокосіння і випасання худоби, для городництва;
- надання земельних ділянок суб`єктам господарювання, що реалізують відповідно до Закону України "Про особливості провадження інвестиційної діяльності на території Автономної Республіки Крим" зареєстровані в установленому порядку інвестиційні проекти. Надання такої земельної ділянки у власність здійснюється згідно із законодавством після завершення строку реалізації інвестиційного проекту за умови виконання суб`єктом господарювання договору про умови реалізації цього інвестиційного проекту на території Автономної Республіки Крим;
- поновлення договорів оренди землі, укладення договорів оренди землі на новий строк з використанням переважного права орендаря;
- передачі в оренду, концесію майнових комплексів або нерухомого майна, розташованого на земельних ділянках державної, комунальної власності;
- надання в оренду земельних ділянок індустріальних парків керуючим компаніям цих індустріальних парків;
- надання земельних ділянок зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
- надання в оренду земельних ділянок під польовими дорогами, розташованих у масиві земель сільськогосподарського призначення (крім доріг, що обмежують масив), відповідно до статті 371 цього Кодексу;
- надання в оренду земельних ділянок під полезахисними лісовими смугами, що обслуговують масив земель сільськогосподарського призначення;
- надання земельної ділянки державної або комунальної власності в користування (оренду) інвестору із значними інвестиціями для реалізації інвестиційного проекту із значними інвестиціями.
Згідно з ч. 3 ст. 134 ЗК України земельні торги не проводяться при наданні (передачі) земельних ділянок громадянам у випадках, передбачених статтями 34, 36 та 121 цього Кодексу, а також передачі земель загального користування садівницькому товариству та дачному кооперативу. Земельні торги не проводяться при безоплатній передачі земельних ділянок особам, статус учасника бойових дій яким надано відповідно до пунктів 19 - 21 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Таким чином, частинами 2 та 3 ст. 134 Земельного кодексу України встановлений вичерпний перелік випадків, коли земельні ділянки та права на них не підлягають продажу на конкурентних засадах (земельних торгах).
Поряд з цим, ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не встановлено підстав, що при затвердженні Режиму і видачі Дозволу, які надають право передавати в оренду ТОВ «Августус» спірну земельну ділянку комунальної власності без проведення торгів.
Тобто ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не передбачає набуття права користування земельною ділянкою на без конкурентних засадах, за наявності в заінтересованої особи таких документів як режим рибогосподарської експлуатації водного об`єкта та дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах.
У статті 15 Цивільного кодексу України унормовано, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання та на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: 1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов`язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках (стаття 16 зазначеного Кодексу).
Відповідно до ч. 1 ст. 21 Цивільного кодексу України, суд визнає незаконним та скасовує правовий акт індивідуальної дії, виданий органом державної влади, органом влади Автономної Республіки Крим або органом місцевого самоврядування, якщо він суперечить актам цивільного законодавства і порушує цивільні права або інтереси.
Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 140, 143 та 144 Конституції України, місцеве самоврядування є правом територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України, що здійснюється територіальною громадою в порядку, встановленому законом, як безпосередньо, так і через органи місцевого самоврядування; територіальні громади безпосередньо або через утворені ними органи управляють майном, що є в територіальній власності, вирішують інші питання, віднесені законом до їх компетенції; вирішуючи питання місцевого значення, органи місцевого самоврядування в межах визначених законом повноважень приймають рішення які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Таким чином, за доводами та на переконання суду оскаржуване позивачем рішення від 29.09.2022 Северинівської сільської ради № 405 «Про відмову ТОВ « Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду» яким відмовлено ТОВ «Августус» у передачі в користування та укладанні договору оренди земельної ділянки водного фонду, яка розташована в с. Чернятин, Северинівської сільської ради з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 без проведення аукціону відповідно до 134 Земельного кодексу України, а саме: Обов`язковість продажу земельних ділянок державної чи комунальної власності або передачі їх у користування на конкурентних засадах (на земельних торгах): «Земельні ділянки державної чи комунальної власності продаються або передаються в користування (оренду, суперфіцій, емфітевзис) окремими лотами на конкурентних засадах (на земельних торгах), крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті. Не підлягають продажу, передачі в користування на конкурентних засадах (на земельних торгах) земельні ділянки державної чи комунальної власності у разі: використання земельних ділянок для потреб, пов`язаних з користуванням надрами, та спеціального водокористування відповідно до отриманих дозволів. Земельна ділянка рішенням №208 11 сесії 8 скликання від 09 липня 2021року включена до переліку земельних ділянок водного фонду комунальної власності право оренди яких може бути реалізовано на земельних торгах (у формі аукціону)» прийнято правомірно з урахуванням зазначеного вище судом.
Щодо вимоги про визнання неправомірним рішення Северинівської сільської ради Жмеринського району, Вінницької області №411 від 26.10.2022 «Перелік земельних ділянок комунальної власності (право на них), які виставляються на земельні торги та затвердження умов продажу права оренди» яким включено в перелік земельних ділянок для продажу права оренди" в частині: "Включити в перелік земельних ділянок для продажу права оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом на земельних торгах у формі електронного аукціону; Земельну ділянку водного фонду площею 33,6709 га, цільове призначення для рибогосподарських потреб (10.07), кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, вінницької області в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом площею 33,6709 га; Надати дозвіл на продаж права оренди земельної ділянки , в складі єдиного водного об`єкта, на земельних торгах у формі аукціону, площею 33,6709 га, кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, для рибогосподарських потреб із земель водного фонду, на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, суд дійшов наступних висновків.
На підставі та керуючись рішенням №411 від 26.10.2022 Северинівською сільською радою було здійснено підготовку та проведення земельних торгів.
Згідно з ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до статті 135 Земельного кодексу України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки.
Виконавцем земельних торгів є суб`єкт господарювання, який уклав з організатором земельних торгів договір про їх проведення.
Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 136 ЗК України установлено, що організатор земельних торгів визначає перелік земельних ділянок державної чи комунальної власності та/або прав на них, які виставляються на земельні торги окремими лотами. Забороняється вносити до зазначеного переліку призначені під забудову земельні ділянки без урахування у випадках, передбачених законом, результатів громадського обговорення.
У переліку зазначаються місце розташування (адреса) земельної ділянки, її цільове призначення (функціональне використання), площа, кадастровий номер, умови продажу.
Добір земельних ділянок державної чи комунальної власності, у тому числі разом з розташованими на них об`єктами нерухомого майна (будівлями, спорудами) державної чи комунальної власності, які або права на які виставляються на земельні торги, здійснюється з урахуванням затверджених містобудівної документації та документації із землеустрою, а також маркетингових досліджень, інвестиційної привабливості, звернень громадян та юридичних осіб щодо намірів забудови.
Підготовку лотів до проведення земельних торгів забезпечує організатор земельних торгів.
Підготовка лотів до проведення земельних торгів включає, зокрема, виготовлення, погодження та затвердження в установленому законодавством порядку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (у разі зміни цільового призначення земельної ділянки тау разі, якщо межі земельної ділянки не встановлені в натурі (на місцевості).
Згідно з ч. 3 ст. 135 ЗК України організатором земельних торгів є фізична або юридична особа - власник земельної ділянки, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, що здійснює реалізацію права державної чи комунальної власності на земельні ділянки, або державний виконавець у разі виконання рішень, що підлягають примусовому виконанню в порядку, передбаченому Законом України «Про виконавче провадження», які уклали з виконавцем земельних торгів договір про проведення земельних торгів.
Як уже установлено судом: 06.02.2022 до Державного земельного кадастру внесено відомості про державну реєстрацію земельної ділянки водного фонду з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб (10.07) на території Северинівської сільської ради Жмеринського району Вінницької області (витяг з державного земельного кадастру про земельну ділянку від 06.02.2022 НВ-2300299252022), яка виконує функції власника спірного майна.
Громадянин ОСОБА_1 у відповідності до ст.ст. 135, 136 Земельного кодексу Україна зареєструвався та взяв участь у земельних торгах у формі електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
Згідно протоколу про результати земельних торгів № LRE001-UA- 20221109-07283 від 14.12.2022 ОСОБА_1 є переможцем електронного аукціону з продажу права оренди земельної ділянки водного фонду площею 33,6709 га для рибогосподарських потреб кадастровий номер 0521087500:04:004:0254, що розташована на території Северинівської сільської ради, Жмеринського району, Вінницької області, в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом.
За результатами проведеного аукціону сторонами було підписано та укладено Договір оренди землі в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом від 09.01.2023. Переможець земельних торгів сплатив орендну плату та інші витрати пов`язані з витратами на підготовку лоту. Торги вважаються такими, що відбулися.
За доводами суду дії Северинівської сільської ради щодо прийняття рішення від 26.10.2022 №411 є правомірними та такими, що не порушують права позивача.
Щодо вимоги про визнання недійсним договору оренди земельної ділянки з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254 в комплексі з розташованим на ній водним об`єктом, строком від 09.01.2023 року до 09.01.2030, укладеного відповідно до протоколу торгів та 09.01.2023 року між Северинівською сільською радою (Орендодавець, Відповідач-1) та ОСОБА_1 (орендар, Відповідач-2), (реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , країна громадянства: Україна), застосувати наслідки недійсності договору оренди, шляхом повернення земельної ділянки водного фонду №0254 первісному власнику - Северинівській сільській раді Жмеринського району Вінницької області.
Згідно зі статтею 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від Імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Кожний громадянин має право користуватися природними об`єктами права власності народу відповідно до закону. Власність зобов`язує. Власність не повинна використовуватися на шкоду людині і суспільству. Держава забезпечує захист прав усіх суб`єктів права власності і господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб`єкти права власності рівні перед законом.
У статті 11 ЦК України надано перелік підстав виникнення юридичних прав та обов`язків (юридичних фактів), які виникають як із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, так і з дій, що не передбачені такими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки.
Однією з таких підстав відповідно до пункту 1 частини другої статті 11 ЦК України є договори та інші правочини.
Загальні вимоги, додержання яких є необхідним для чинності правочину, передбачені у статті 203 ЦК України: 1) зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також інтересам держави і суспільства, його моральним засадам; 2) особа, яка вчиняє правочин, повинна мати необхідний обсяг цивільної дієздатності; 3) волевиявлення учасника правочину має бути вільним і відповідати його внутрішній волі; 4) правочин має вчинятися у формі, встановленій законом; 5) правочин має бути спрямований на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ним; 6) правочин, що вчиняється батьками (усиновлювачами), не може суперечити правам та інтересам їхніх малолітніх, неповнолітніх чи непрацездатних дітей.
У частині першій статті 627 ЦК України деталізовано принцип свободи договору. Зазначено, що відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості. Згідно із частиною третьою статті 6 ЦК України сторони в договорі можуть відступити від положень актів цивільного законодавства і врегулювати свої відносини на власний розсуд.
Питання укладення договору, його форми та визначення моменту укладення передбачені у загальній частині ЦК України.
Відповідно до частин першої та другої статті 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони досягли згоди з усіх істотних умов договору.
Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї зі сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно із частиною першою статті 93 ЗК України право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Відповідно до статті 13 Закону № 161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди земельної ділянки є двостороннім, консесуальним, строковим та оплатним.
Орендарі набувають права оренди земельної ділянки на підставах і в порядку, передбачених ЗК України, ЦК України, цим та інтими законами України і договором оренди землі, Право оренди земельної ділянки підлягає державній реєстрації відповідно до закону.
Згідно з положеннями статей 125, 126 ЗК України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав.
Статтею 2 Закону № 1952-1V визначено, що державна реєстрація речових прав на нерухоме майно - це офіційне визнання і підтвердження державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на нерухоме майно, обтяження таких прав шляхом внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Учасники правочину, дійшовши згоди щодо всіх істотних умов договору оренди землі, складають і підписують відповідний письмовий документ, надаючи згоду у встановленій формі.
Разом з тим цивільні права та обов`язки, на досягнення яких було спрямоване волевиявлення сторін під час укладення договорів оренди, набуваються після відповідної державної реєстрації.
Виходячи з положень статті 638 ЦК України, статей 125, 126 ЗК України договір оренди землі набуває чинності з дня проведення його державної реєстрації.
Згідно з усталеною практикою Великої Палати Верховного Суду (постанови від 20 березня 2019 року у справі № 587/2110/16-ц(провадження № 14-25цс19), від 19 лютого 2020 року у справі № 387/515/18 (провадження № 14-430цс19 та інші), крім учасників правочину (сторін договору), позивачем у справі про визнання недійсним правочину може бути будь-яка заінтересована особа, чиї права та охоронювані законом інтереси порушує цей правочин (частина третя статті 215 ЦК України).
Вимоги заінтересованої особи, яка в судовому порядку домагається визнання правочину недійсним, спрямовані на приведення сторін недійсного правочину до того стану, який саме вони (сторони) мали до вчинення правочину.
Згідно зі статтею 215 ЦК України підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п`ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
У відносинах оренди визнається право орендаря на абсолютний захист від порушення його права на орендоване майно третіми особами; на збереження сили договору оренди при переході права власності на орендоване майно до іншої особи (право слідування).
Для визнання судом оспорюваного правочину недійсним необхідним є:
- пред`явлення позову однією із сторін правочину або іншою заінтересованою особою;
- наявність підстав для оспорювання правочину;
- встановлення, чи порушується (не визнається або оспорюється) суб`єктивне цивільне право або Інтерес особи, яка звернулася до суду. Таке розуміння визнання правочину недійсним як способу захисту є усталеним у судовій практиці.
Таким чином, звертаючись до суду з даним позовом, позивач обмежився лише посиланням на невідповідність рішень сільської ради, однак, не доведено належними та допустимим доказами факт порушення таким договором його прав та інтересів особи.
Законодавцем у главі 21 Земельного кодексу України визначено порядок продажу земельних ділянок або прав на них на конкурентних засадах. Встановлена належна (справедлива) процедура як складова принципу верховенства права є важливою гарантією недопущення зловживання з боку органів публічної влади під час ухвалення рішень та вчинення дій, що повинні забезпечувати справедливе ставлення до особи.
Cтаття 137 Земельного кодекс України встановлює процедуру підготовки до проведення та порядок проведення земельних торгів.
Зокрема, частиною 16 ст. 137 Земельного кодекс України встановлює процедуру підписання протоколу про результати земельних торгів та договору за результатами проведення земельних торгів (крім договору купівлі- продажу земельної ділянки).
Разом з тим, частиною 19 ст. 137 визначає випадки коли організатор земельних торгів не підписує протокол торгів, не укладає договір за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів, який:
а)не відповідає встановленим цим Кодексом вимогам до особи, яка може набувати земельну ділянку або права на неї;
б)не подав документи або відомості, обов`язковість подання яких встановлена частиною сьомою цієї статті, та/або в зазначених документах наявні неправдиві відомості;
в)не отримав погодження Верховної Ради України або Кабінету Міністрів України, встановленого частиною двадцять третьою цієї статті.
Відтак, у організатора земельних торгів є вичерпний перелік підстав щодо не підписання протоколу земельних торгів, не укладання договору за результатами проведення земельних торгів з переможцем торгів (крім договору купівлі-продажу земельної ділянки).
Згідно ч. 20 ст. 137 Земельного кодексу право на земельну ділянку набуте за результатами проведення земельних торгів, виникає з дня державної реєстрації такого права в порядку, встановленому законом.
Відповідно до змісту статті 138 Земельного кодексу України результатом земельних торгів є один із варіантів: земельні торги відбулися; земельні торги скасовані; земельні торги визнаються такими, що не відбулися; результати земельних торгів визнані судом недійсними.
Як встановлено вище судом, земельні торги визнані такими, що відбулися, за наслідками яких було укладено та підписано договір оренди землі. Тобто як з боку Северинівської сільської ради так і з боку ОСОБА_1 порушень щодо набуття права оренди спірної земельної ділянки не було.
З огляду на вищевикладене позов в цій частині не підлягає задоволенню.
Щодо вимоги про визнання за позивачем ТОВ «АВГУСТУС» право оренди на земельну ділянку з кадастровим номером 0521087500:04:004:0254, у відповідності до ч.2 ст.134 Земельного кодексу України та зобов`язати Северинівську сільську раду Жмеринського району Вінницької області прийняти рішення щодо передачі в оренду даної земельної ділянки водного фонду ТОВ «Августус» (юридична адреса: 23126, Вінницька обл., Жмеринський р-н, село Северинівка, вул. Кооперативна, будинок 2А код ЄДРПОУ: 39368103) суд дійшов наступних висновків.
З урахуванням встановленого судом, ч. 2 ст. 134 Земельного кодексу України не передбачає набуття права користування земельною ділянкою на без конкурентних засадах, за наявності в заінтересованої особи таких документів як режим рибогосподарської експлуатації водного об`єкта та дозвіл на спеціальне використання водних біоресурсів у рибогосподарських водних об`єктах, тому дана вимога не підлягає задоволенню.
Згідно із ч. 4 ст. 13 ГПК України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
Відповідно до статті 73 ГПК України доказами у справі є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Статтею 86 ГПК України визначено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Виходячи із оцінки наявних у справі доказів на предмет їх належності, допустимості, достовірності, вірогідності, а також із дослідження кожного із них окремо та у сукупності, суд, керуючись своїм внутрішнім переконанням на підставі всебічного, повного, об`єктивного з`ясування обставин справи, приходить до висновку про відмову в задоволенні позову в повному обсязі з вищенаведених мотивів.
Суд також зазначає, що Верховний Суд в ході касаційного перегляду судових рішень неодноразово звертався загалом до категорії стандарту доказування та відзначав, що принцип змагальності забезпечує повноту дослідження обставин справи. Цей принцип передбачає покладання тягаря доказування на сторони. Одночасно цей принцип не передбачає обов`язку суду вважати доведеною та встановленою обставину, про яку сторона стверджує. Така обставина підлягає доказуванню таким чином, аби задовольнити, як правило, стандарт переваги більш вагомих доказів, тобто коли висновок про існування стверджуваної обставини з урахуванням поданих доказів видається більш вірогідним, ніж протилежний (постанови Верховного Суду від 02.10.2018 у справі № 910/18036/17, від 23.10.2019 у справі № 917/1307/18, від 18.11.2019 у справі № 902/761/18, від 04.12.2019 у справі № 917/2101/17). Аналогічний стандарт доказування застосовано Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 18.03.2020 у справі № 129/1033/13-ц (провадження № 14-400цс19).
Слід зазначити, що згідно з практикою Європейського суду з прав людини та, зокрема, рішення у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 р. (заява №4909/04), відповідно до п.58 якого суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Відповідно ст. 129 Господарського процесуального Кодексу України, у разі відмови у задоволенні позову судові витрати покладаються на позивача.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 73, 74, 76-80, 86, 123, 124, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд, -
В И Р І Ш И В :
1. В позові відмовити.
2. Понесені судові витрати залишити за позивачем.
3. Згідно з приписами ч.1 ст.241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
4. Відповідно до положень ч.1 ст.256 ГПК України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
5. Примірник повного судового рішення надіслати сторонам та до Електронного кабінету ЄСІТС.
Повне рішення складено 26 травня 2025 р.
Суддя Яремчук Ю.О.
віддрук. прим.:
1 - до справи
Суд | Господарський суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 15.05.2025 |
Оприлюднено | 28.05.2025 |
Номер документу | 127643427 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них щодо припинення права користування земельною ділянкою, з них щодо визнання незаконним акта, що порушує право користування земельною ділянкою, з них що виникають з договорів оренди |
Господарське
Господарський суд Вінницької області
Яремчук Ю.О.