Київський районний суд м. одеси
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяСправа № 947/19036/25
Провадження № 1-кс/947/7932/25
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30.05.2025 року м.Одеса
Слідчий суддяКиївського районногосуду містаОдеси ОСОБА_1 ,при секретарісудового засідання ОСОБА_2 ,за участюпрокурора ОСОБА_3 ,розглянувши усудовому засіданнів режимівідеоконференції вмісті Одесіклопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №62023000000000194 від 06.03.2023,-
ВСТАНОВИВ:
Як вбачається з клопотання, детективи відділу детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України здійснюють досудове розслідування у кримінальному провадженні №62023000000000194 від 06.03.2023 за ознаками вчинення кримінальних правопорушень, передбачених ч.5 ст.191, ч.3 ст.212, ч.3 ст.364 ККУкраїни.
Процесуальне керівництво у кримінальному провадженні здійснюють прокурори Офісу Генерального прокурора.
Досудовим розслідуванням встановлено, що невстановлена група осіб, діючи за попередньою змовою зі службовими особами органів Державної податкової служби України, організували та впровадили протиправні фінансові схеми, направлені на надання незаконних послуг суб`єктам господарської діяльності реального сектору економіки в ухиленні від сплати податків, виведення коштів підприємств в тіньовий сектор економіки, обготівкування, легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, та ін.
Невстановлені особи, діючи за попередньою змовою групою осіб, користуючись реквізитами підконтрольних підприємств та фізичних осіб-підприємців з метою ухилення від сплати податків до Державного бюджету України в порушення вимог ст.ст. 44, 134, 198, 200, 201 Податкового кодексу України, ст.ст. 1, 2, 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 «Дохід», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 14.12.1999 № 860/4153, не нарахували та не сплатили до Державного бюджету України податок на прибуток, податок на додану вартість у особливо великих розмірах шляхом не відображення у податковій звітності підприємства здійснених впродовж вказаного періоду операцій з реалізації товарів, надання послуг підприємства на адресу контрагентів та отримання на банківські рахунки, відображення у податковій звітності безтоварних операцій з підприємствами з ознаками «фіктивності», «транзитності».
До вчинення вказаних кримінальних правопорушень причетні службові особи ТОВ «СОТОРГ» (код 45416044), ТОВ «ПЕРМАЛ» (код 45646711), ТОВ «ЕЛІГОН» (код 45308439), ТОВ «БЕЛІСІМО» (код 45366884), ТОВ «АНВЕР СТАЙЛ» (код 45380144), інших підприємств, які діючи за попередньою змовою зі службовими особами органів Державної податкової служби України, організували та впровадили протиправні фінансові схеми, направлені на надання незаконних послуг суб`єктам господарської діяльності реального сектору економіки в ухиленні від сплати податків, виведення коштів підприємств в тіньовий сектор економіки, обготівкування, легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, та ін.
З метою здійснення протиправної діяльності службовими особами зазначених підприємств відкрито банківські рахунки в АТ «КОМІНБАНК», АТ «ОЩАДБАНК», АТ «СЕНС БАНК».
Після цього, службові особи даних підприємств, з метою легалізації коштів одержаних злочинним шляхом, перерахували отримані кошти на суму 305,59 млн. грн на банківські рахунки підконтрольних фізичних осіб-підприємців за удаваними угодами щодо надання послуг без фактичного їх виконання.
З метою подальшого переведення коштів у готівку вказані особи здійснили перерахування вказаних коштів на власні банківські рахунки, як фізичної особи,
з метою подальшого обготівковування та розподілу їх між учасниками злочинної схеми.
Згідно з інформаційними системами Державної податкової служби України службовими особами вказаних підприємств не подавались податкові декларації з податку на додану вартість та податку на прибуток, також не реєструвались податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з матеріалами Державної служби фінансового моніторингу України за результатами аналізу наявної інформації виявлено схему щодо проведених фінансових операцій ТОВ «СОТОРГ», ТОВ «ПЕРМАЛ», ТОВ «ЕЛІГОН», ТОВ «БЕЛІСІМО» ТА ТОВ «АНВЕР СТАЙЛ» за період з 02.12.2024 по 08.05.2025 на суму 305,59 млн грн, які мають ознаки «ризиковості/транзитності» та можуть бути пов`язані із наданням незаконних послуг на користь суб`єктів реального сектору економіки, спрямованих на легалізацію тіньових доходів, ухилення від сплати податків та конвертацію безготівкових коштів в готівку, із залученням для її реалізації учасників ринку оптово-роздрібної торгівлі тютюновими виробами, продуктами харчування.
Згідно копій виписок по рахунках основних учасників: ТОВ «СОТОРГ», ТОВ «ПЕРМАЛ», ТОВ «ЕЛІГОН», ТОВ «БЕЛІСІМО», ТОВ «АНВЕР СТАЙЛ», за період з 02.12.2024 по 08.05.2025 встановлено зарахування коштів від суб`єктів, що здійснюють діяльність з надання послуг, як оплата за послуги з розміщення та експонування матеріалу (сюжети на цифрових панелях) на суму 305,59 млн грн.
Джерелами коштів на рахунках вказаних підприємств, які надають послуги, були зарахування в якості надання/повернення позики, платежів за надання послуг, еквайрингових платежів, тощо за період з 24.02.2021 по 28.04.2025. Зараховані кошти у день їх надходження або наступного банківського дня розпорошувались на рахунки ряду контрагентів з ознаками ризиковості («транзитності»), та якими, в більшості, здійснювалась оптово-роздрібна торгівля тютюновими виробами, овочами та фруктами. Водночас, учасники здійснювали такі перекази під виглядом, нібито, оплати за пакувальні матеріали та непродовольчі товари.
З рахунків ТОВ «СОТОРГ», ТОВ «ПЕРМАЛ», ТОВ «ЕЛІГОН», ТОВ «БЕЛІСІМО», ТОВ «АНВЕР СТАЙЛ», протягом грудня 2024 року березня 2025 року, всього перераховано 77,80 млн грн, на користь інших підприємств, також, нібито в якості оплати за пакувальні матеріали та непродовольчі товари.
Постановою старшого детектива Головного підрозділу детективів БЕБ від 26.05.2025 визнано речовими доказами майно грошові кошти, які знаходяться на банківських рахунках указаних суб`єктів господарювання та їх контрагентів, задіяних у протиправній схемі легалізації майна, одержаного злочинним шляхом.
Таким чином, грошові кошти розміщені на вище зазначених банківських рахунках в банківських установах є матеріальними об`єктами, які містять відомості, які можуть бути використані як доказ фактів чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі є предметами, що були об`єктом кримінально протиправних дій, та набутими кримінально протиправним шляхом, тобто відповідають критеріям, визначеним у ст. 98 КПК України.
Процесуальний керівник звертається з клопотанням про арешт майна з метою збереження речових доказів та запобігання надання можливості здійснити відчуження грошових коштів на рахунках.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав у повному обсязі, просив задовольнити з підстав викладених письмово.
Відповідно до вимог ч.2 ст.172 КПК України, клопотання слідчого, прокурора, цивільного позивача про арешт майна, яке не було тимчасово вилучене, може розглядатися без повідомлення підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, їх захисника, представника чи законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, якщо це є необхідним з метою забезпечення арешту майна.
Слідчим суддею, враховуючи наявні реальні ризики незаконного приховування, пошкодження, псування, знищення, перетворення, відчуження майна, з метою забезпечення арешту майна, було прийнято рішення про розгляд клопотання про арешт майна без участі власників.
Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, якими прокурор обґрунтовує його задоволення, вислухавши думку процесуального керівника, оцінивши всі обставини у сукупності, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання прокурора підлягає задоволенню в повному обсязі, з наступних підстав.
Відповідно до п.1, п.2 ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Заходом забезпечення кримінального провадження є, зокрема, арешт майна.
Згідно з ч.1 ст.170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи.
У відповідності до ч.2 ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Відповідно до ч.10 ст.170 КПК України, арешт може бути накладений у встановленому цим Кодексом порядку на рухоме чи нерухоме майно, гроші у будь-якій валюті готівкою або у безготівковій формі, в тому числі кошти та цінності, що знаходяться на банківськихрахунках чи на зберіганні у банках або інших фінансових установах, видаткові операції, цінні папери, майнові, корпоративні права, щодо яких ухвалою чи рішенням слідчого судді, суду визначено необхідність арешту майна.
Не може бути арештовано майно, якщо воно перебуває у власності добросовісного набувача, крім арешту майна з метою забезпечення збереження речових доказів.
В судовому засіданні встановлено, що зазначене у клопотанні майно відповідає критеріям ч.1 ст.98 КПК України, оскільки могло зберегти на собі сліди вчинення зазначеного у клопотанні кримінального правопорушення, що в свою чергу свідчить про наявність необхідності в забезпеченні збереження майна, а саме накладенні арешту на грошові кошти на банківських рахунках, відкритих в банківських установах, шляхом заборони вчинення видаткової частини рахунків за виключенням податкових платежів до бюджетів усіх рівнів.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя приходить до переконання, що грошові кошти, що знаходяться на банківських рахунках, перелік яких зазначений у постанові старшого детектива Головного підрозділу детективів БЕБ від 26.05.2025 є речовим доказом у кримінальному провадженні, з метою забезпечення збереження такого майна, беручи до уваги правове обґрунтування клопотання, останнє підлягає задоволенню й, відповідно захід забезпечення кримінального провадження у вигляді арешту майна підлягає застосуванню.
Критерії розумності та співрозмірності є оціночними поняттями та визначаються на розсуд слідчої судді. Відповідно до статті 1 Протоколу 1Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися, зокрема, на умовах, передбачених законом. При цьому, обмеження права власності має переслідувати законну мету за допомогою засобів, які є пропорційними меті (Beyeler проти Італії(Рішення Великої Палати від 5 січня 2000 року, заява № 33202/96, параграф 107). При цьому, будь-яке втручання державного органу у право на мирне володіння майном повинно забезпечувати «справедливий баланс» між загальним інтересом суспільства та вимогами захисту основоположних прав конкретної особи (серед інших,Jamesта іншіпроти СполученогоКоролівства(Рішення від 21 лютого 1986 року, заява № 8793/79, параграф 50).
Слідчий суддя приходить до висновку, що арешт майна у цьому випадку необхідний для забезпечення ефективності кримінального провадження, а таке втручання у право на власність є пропорційним, а також підлягає оскарженню, відповідно до норм процесуального законодавства щодо оскарження рішень слідчого судді, та скасуванню у порядку, передбаченому ч.1ст.174 КПК України.
Таким чином, повністю доведена необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, як арешт майна.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.93, 100, 131, 132, 170-175, 309, 369-372, 392-395 КПК України, слідчий суддя,-
ПОСТАНОВИВ:
Клопотання прокурора відділу Офісу Генерального прокурора ОСОБА_3 про арешт майна у кримінальному провадженні №62023000000000194 від 06.03.2023 задовольнити.
Накласти арешт на грошові кошти на наступних банківських рахунках, відкритих
в банківських установах, станом на дату, годину та хвилину отримання ухвали слідчого судді, шляхом заборони вчинення видаткової частини рахунків за виключенням податкових платежів до бюджетів усіх рівнів, а саме:
1.1.№ НОМЕР_1 , відкритий ТОВ «СОТОРГ» (код 45416044) в АТ «СЕНС БАНК» (ЄДРПОУ 23494714, адреса: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 100),
1.2.№ НОМЕР_2 , відкритий ТОВ «СОТОРГ» (код 45416044) в АТ «ОЩАДБАНК» (ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г),
1.3.№ НОМЕР_3 , відкритий ТОВ «ПЕРМАЛ» (код 45646711) в АТ «СЕНС БАНК» (ЄДРПОУ 23494714, адреса: 03150, м. Київ, вул. Велика Васильківська, 100),
1.4.№ НОМЕР_4 , відкритий ТОВ «ПЕРМАЛ» (код 45646711) в АТ «ОЩАДБАНК» (ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г),
1.5.№ НОМЕР_5 , відкритим ТОВ «ЕЛІГОН» (код 45308439) в АТ «ОЩАДБАНК» (ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г),
1.6.№ НОМЕР_6 , відкритий ТОВ «ЕЛІГОН» (код 45308439) в АТ «КОМІНБАНК» (ЄДРПОУ 21580639, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 6),
1.7.№ НОМЕР_7 , відкритий ТОВ «БЕЛІСІМО» (код 45366884) в АТ «КОМІНБАНК» (ЄДРПОУ 21580639, адреса: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 6),
1.8.№ НОМЕР_8 , відкритий ТОВ «БЕЛІСІМО» (код 45366884) в АТ «ОЩАДБАНК» (ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г),
1.9.№ НОМЕР_9 ,відкритий ТОВ «АНВЕР СТАЙЛ» (код 45380144) в АТ «ОЩАДБАНК» (ЄДРПОУ 00032129, адреса: 01001, м. Київ, вул. Госпітальна, 12-Г).
Зобов`язати службових осіб АТ «РВС БАНК», АТ «ОЩАДБАНК»,
АТ «СЕНС БАНК», АТ «КОМІНБАНК» невідкладно надати Офісу Генерального прокурора, органу досудового розслідування відділу детективів із розслідування кримінальних правопорушень, вчинених організованою групою осіб, Головного підрозділу детективів Бюро економічної безпеки України довідки про залишок коштів на вказаних рахунках та виписок руху грошових коштів по вказаному рахунку на момент оголошення ухвали про накладення арешту.
Виконання ухвали покласти на уповноважених прокурорів, які здійснюють процесуальне керівництво під час досудового розслідування кримінального провадження№62023000000000194 від 06.03.2023 року або детективів, які здійснюють досудове розслідування у ньому.
Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти діб з дня її проголошення до Одеського апеляційного суду, водночас відповідно до ст.175 КПК України ухвала про арешт майна виконується негайно слідчим, прокурором.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Київський районний суд м. Одеси |
Дата ухвалення рішення | 30.05.2025 |
Оприлюднено | 02.06.2025 |
Номер документу | 127760358 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Київський районний суд м. Одеси
Тішко Д. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні